Tamimah wil niet meewerken aan eis gedetineerden Het enige is afwachten" Zaterdag weer mis in gevangenis Gijzeling van minuut tot minuut Onverwachte wending na dramatische hoogspanning Schoten gelost tijdens preek pater De Bot Echtgenote gegijzelde organist: Wederrechteli j ke vrijheidsberoving onder bedreiging van geweld blNSDAG 29 OKTOBER LEIDSE COURANT PAGINA 7 ide v Scheveningse gijzeling heeft gisteren, na I i dramatische hoogspanning voor de 17 gegijzelden, een onverwachte wending ge degen. Rond half tien 's avonds verklaarde het ministerie van justitie dat de verwach tingen over de afloop van de gijzeling iopvol waren. Op dat moment had de revangene Tamimah, om wie de gijzeling legonnen was, duidelijk te kennen gegeven Üat hij niet meer wenste mee te werken met vier gijzelaars in de kerkzaal van de ^gevangenis. Op dat moment ook was de jvrouw van één van de vier gedetineerden, Guusje Denie, in de kerkzaal toegelaten. Er was toen juist een zesde gegijzelde vrijgela ten, de 11-jarige Godfried Klerkx. De aanzet tot de onverwachte wending in de gijzeling werd 's middags rond vier uur jgegeven. Op dat moment zag de situatie er allesbehalve rooskleurig uit. Voor het eerst,, na ruim veertig uur „kalme" gijzeling, wer den de gegijzelden werkelijk bedreigd. De Palesteinse gedetineerde Nuri liet de Neder landse autoriteiten per walkie-talkie weten, dat als niet onmiddellijk werd voldaan aan de eis dat Tamimah naar de kerkzaal zou komen, er doden zouden vallen. Na enig onderhandelen werd besloten dat Tamimah niet naar dé kerkzaal zou komen, maar dat er een ontmoeting tussen Nuri en Tamimah in de gang vóór de kerkzaal zou plaatsvin den. De autoriteiten, die ook in het gevange niscomplex zaten, besloten deze eis in te willigen gezien de ernst van de situatie. Vooral ook, omdat inmiddels contact was geweest met de gegijzelde pater A. de Bot Het was de eerste keer dat een gegijzelde direct contact had met de Nederlandse on derhandelaars. Pater De Bot deed een drin- gend beroep op hen om alles wat mogelijk was te doen om aan de uiterst gespannen situatie een einde te brengen. Hij berichtte per walkie-talkie dat veel van de gegijzelden onder hoogspanning stonden. Met name de toestand van de twee vrouwen en de 's Het is niet helemaal duidelijk of de vier gedetineerden ook gedreigd hebben de gegij zelden met tussenpozen van een uur dood te schieten en naar buiten te gooien als niet aan de eis werd voldaan, dat Nuri contact zou hebben met Tamimah. Bij het televisie journaal van acht uur gisteravond werd dit meegedeeld, maar een woordvoerder van justitie ontkende dit ten stelligste. Een woordvoerder van de politie verklaarde ech ter dat hij dit bevestigen noch ontkennen wilde. Een diplomatiek antwoord, dat lijkt te betekenen dat de politie van oordeel is dat deze dreiging wél is gesteld. Vrouw Voordat de gang naar de kerkzaal vrij werd gemaakt voor de ontmoeting had gijzelaar Daan Denie nog een gesprek per portofoon met zijn vrouw. Deze was in de gevangenis aanwezig en had evenals haar schoonmoe der eergisteren al had gedaan haar diensten aan de onderhandelaars aangeboden. Vol gens de onderhandelaars sprak zij „bijzon der flink en verstandig." Zij smeekte Daan niet tot het uiterste door te gaan. Tijdens .dit gesprek kwam Jan Brouwers herhaalde lijk tussenbeide, omdat hij meende dat Guusje Denie door de onderhandelaars werd geprest om haar man tot andere ge dachten te brengen. Hij wees er op dat dit soort gesprekken tussen Daan en Guusje voor hem niet zo nodig hoefden. Zowel Daan als Jan waren door Guusje niet tot andere gedachten te brengen. In dit gesprek, dat zo'n tien minuten duurde, zeiden de twee Nederlandse gijzelaars voor het eerst ook, waarom zij meededen aan deze aktie van de twee Palestijnse kapers en de Franse bankrover Koudache. Zij zouden als reden hebben opgegeven: „We zijn gefrustreerd door het Nederlandse recht. De gevangenis straffen die wij hebben gekregen zijn veel te lang. Wij doen mee aan deze gijzeling uit wraak op de Nederlandse justitie". Ontmoeting Na dit gesprek werd alles in orde gebracht voor de ontmoeting in de gang tussen Nuri en Tamimah. Als voorwaarde was gesteld dat niemand anders zich in de gang mocht bevinden. Nuri mocht één van de twee binnengesmokkelde wapens meenemen. De Nederlandse autoriteiten zouden met opzet niet hebben aangedrongen op een ongewa pend contact om Nuri, die uiterst kortaf en dreigend onderhandelde, niet nog meer ge spannen te maken. Net op het moment dat alles voor de ont moeting was geregeld en beide Palestijnen de deur uit zouden gaan, bedacht Tamimah zich. Hij greep snel naar de walkie-talkie en hield volgens ooggetuigen in de kamer waar hij onder toezicht verblijft, een zeef geëmo tioneerd gesprek met Nuri. Met zijn rug tegen de deur van de kamer hield Tamimah, die nog enigszins verzwakt is van de gevol gen van zijn hongerstaking, een gesprek (grotendeels een monoloog) in het Arabisch met Nuri. Een tolk, die bij dit gesprek aanwezig was, heeft verklaard dat Tamimah zei dat hij afzag van de ontmoeting, omdat hij bang was dat ze hun levens dan op het spel „zouden zetten. Hij vreesde voor een hinderlaag. Vervolgens zei hij verder hele maal niet meer mee te willen werken aan de gijzeling. „Deze gijzeling is niet in het belang van de Palestijnse zaak. Ik kan begrijpen dat je wil vechten en zo nodig wil sterven voor onze belangen, maar doe dat niet door middel van deze gijzeling. Laten we onze gevangenisstraf hier uitzitten en daarna verder vechten voor de Palestijnse zaak". Onverwacht Het ministerie van justitie verklaarde, dat deze stellingname van Tamimah totaal on verwacht kwam. „Deze ommekeer kwam voor ons misschien nog wel meer als voor Nuri als een grote verrassing. Uit eerdere gesprekken tussen Nuri en Tamimah was wel gebleken, dat Tamimah, die in het Pales tijnse commando de chef is van Nuri, het niet in alle opzichten met Nuri eens was. Maar in grote lijnen toch wel." De uitslag van het gesprek werd door de Nederlandse onderhandelaars meegedeeld aan Jan Brouwers. Hij reageerde zeer kortaf en zakelijk met „o.k., begrepen." Op dat moment ontstond er een geheel onverwachte situatie, zowel voor gijzelaars, gegijzelden als onderhandelaars. De eis namelijk, die de gijzelaars vanaf het eerste begin hebben gesteld „Tamimah, moet naar de kerkzaal", leek aanzienlijk in aanzien gedaald* En daar mee leek ook de waarde van de gijzeling voor de gijzelaars min of meer op losse schroeven komen staan. Vermoed wordt, dat een bericht van de Palestijnse Jeugdorganisatie dot de eisen van de Arabische gevangenen werden on dersteund mede reden is geweest voor de toegenomen spanning in de gevangenis. Rond tien uur had Tamimah voor het eerst sinds zijn weigering weer contact met Nuri per walkie talkie. Nogmaals drong hij er op aan om de gijzeling stop te zetten. De vier gedetineerden in de kerkzaal deelden daar na mee dat ze zich zouden beraden over de .verdere gang van zaken en eventuele nieuwe eisen. De enige cis. die ze op dat moment stelden, wordt „positief" genoemd; ze vroe gen om voedsel. Inmiddels blijkt Guusje Denie de kerkzaal verlaten te hebben na een verblijf van an derhalf uur. Het enige wat ze wilde loslaten is dat de toestand van de gegijzelden „rede lijk goed" is. In het Scheveningse gevangeniscomplex zal zater dag hoe dan ook weer een misviering worden gehouden. Dit b de verwachting en de wens van de hoofdaalmoezenier van alle gevangenisinrich tingen in Nederland, de heer E. J. Schraven. „Ik ben van oordeel dat de gedetineerden, die de behoefte hebben om een eucharistieviering bij te wonen, in die gelegenheid gesteld moeten blijven worden. Daar moeten geen problemen over ont staan. Alles moet zo rustig mogelijk, zonder angst doorgaan. In het geval dat de gijzeling zaterdag voortduurt wat natuurlijk niemand hoopt zal een noodoplossing voor de mis gevonden moeten worden". Hoofdaalmoezenier Schraven, die zelf 25 jaar lang in de gevangenis van Den Bosch de mis voor gedetineerden heeft opgedragen, gelooft niet dat er extra bewaking moet komen tijdens de eucha ristievieringen. „Er is ook geen reden tot angst onder de gevangenisaalmoezeniers. Dit is zó uit zonderlijk, daar kan je je nooit tegen beveiligen. We mogen niet overal gevaren in zien, dan kan je niet normaal meer een mis opdragen in de rust die daarvoor nodig is. Hoe minder bewaking er is, des te ordelijker de mis verloopt Normaal zijn er zo'n twee bewakers, die zich altijd op de achtergrond houden in de kerkzaaL Alleen wan neer bijvoorbeeld twee gevangenen contact met elkaar proberen te zoeken, komen ze tussen bei de". Hoofdaalmoezenier Schraven zegt niet bijzonder gegriefd te zijn over het feit dat de gijzeling juist tijdens een misviering werd ingezet. „Ik zou in dit verband niet willen spreken van een schandalig misbruik, zoals anderen het noemen. Je moet hier geen religieus probleem van maken. Gevangenen grijpen nu eenmaal elke gelegenheid aan om hun vrijheid te verkrijgen. Ik kan me wel enigszins verplaatsen in de noodsituatie van deze mensen". „Dat neemt niet weg dat ik natuurlijk diep ge schokt ben door deze gijzeling. Maar ik heb goede hoop op de afloop. Het klinkt mischien raar, maar van één kant bezien is het maar goed dat pater De Bot, die Ik ken als een rustgevend man. bij de gegijzelden is. Hij kan deze mensen geestelijk goed helpen. Ik zou het pijnlijk hebben gevonden als ze hem hadden vrijgelaten en de rest niet. Maar ik heb wellicht makkelijk praten, want ik zit daar niet in zijn plaats". pc? e. r a,-r 1 De 73-jarige vrijgelaten gegijzelde J. den Boer. Vlak nadat zaterdagavond In de kapel van de Scheveningse gevangenis de mis was begonnen is tijdens de preek van pater De Bot in de lucht geschoten. Dat heeft een van de vrij gelaten gegijzelden, de 73-jarige heer J. den Boer uit Made en Drimmelen, verklaard. „Ik had het idee dat het schoten van speelgoedpistool waren, maar niet van echte", aldus de heer Den Boer". Nadat er geschoten was stonden alle dertien gedetineerden op en er klonk geschreeuw: „Jullie zijn gegijzeld". Volgens de heer Den Boer maakten de geoetineerden van dat ogenblik de dienst uit en moesten de gegijzelden tegen de muur gaan zitten. Enkele van hen werden daarop afgezonderd in een kamertje, dat dienst deed als sacristie. Ook de heer Den Boer bevond zich onder hen. Op een gegeven ogenblik kwam men hem vertellen dat hij in verband met zijn hoge leeftijd werd vrijgelaten. Dat gebeur de ook inderdaad. Na zijn vrijlating werd de heer Den Boer uitvoerig door de politie ondervraagd. Hij vertelde dat de gedetineerden zich tegenover iedereen behoorlijk hadden ge dragen. Ten aanzien van de vrouwen uit het gezelschap werd geen onvertogen woord gebruikt", aldus de heer Den Boer. De heer Den Boer logeerde zaterdag bij zijn dochter, mevrouw J. Klerkx-Dcn Boer. Met haar man en hun gisteravond vrijgela ten zoontje Godfried was de heer Den Boer zaterdag naar de Scheveningse strafgevangenis gegaan om daar de kerk dienst voor de gedetineerden bij te wonen. Zijn schoonzoon maakt deel uit van het koor. Maandag 10.30 In de gevangcnisknpcl en in de commandopost van de autoriteiten worden veldtelefoons geïnstalleerd om het contact, dat tot dan toe met portofoonsgevoerd werd, minder gestoord te laten verlopen. 11.00 Een woordvoerder van het ministerie van justitie ver klaart nog eens te betwijfelen dat de eis van de gedetineerden, de komst van de Palestijn Tamimah naar de kerkzaal, zal worden ingewilligd, het viertal schijnt nog steeds eensgezind te zijn. 12.00 De mensen in het kerkzaaltjo krijgen voor de eerste maal sinds het begin van de gijzeling een warme maaltijd gebracht Ook wordt een aantal ongecencureerdo kranten aangevoerd voor de vier gedetineerden. 14,40 Bij do gevangenis arriveert een Leidse politiewagen met zwaailichten en sirene. Een tolk wordt de gevangenis binnenge leid. 15.00 De veldtelefoons worden weer buiten gebruik gesteld en het contact verloopt weer via de portofoons. 16.00 Voor de eerste maal is er sprake van een werkelijk bedreigen van de levens van de gegijzelden. Nuri eist direct contact met zijn landgenoot Tamimah, die nog steeds in de ziekenzaal is. Hij dreigt te schieten. Pater de Bot wijst er via de portofoon op dat de situatie kritiek wofdt en de gedetineer den zenuwachtig worden. Hij vraagt om snelle inwilliging van de eis. Via de portofoon doet de vrouw van Daan Denie een beroep op hem het verzet op te geven. In de gevangenis wordt alles gereed gemaakt voor de ontmoeting van de beide Palestij nen, maar Tamimah weigert op het allerlaatste moment, het kerkzaaltje binnen te gaan. Via de portofoon laat hij aan Nuri weten niet meer aan de zaak te willen meewerken. De verwar ring wordt nu groot, en de spanning stijgt nog verder. Twaalf rechercheurs gaan de gevangenispoort binnen. 20.00 In het kerkzaaltje blijkt weer een duidelijke ontspanning te zijn opgetreden. 20.30 De vrouw van Daan Denie, Guusje, wordt toegelaten tot het kerkzaaltje en spreekt geruime tijd met haar man. 20.45 Tamimah en Nuri hebben opnieuw contact met elkaar. Tamimah zegt dat de Palestijnse zaak met deze gijzeling niet gediend is. 21.23 Voor de zesde maal wordt een gegijzelde vrijgelaten, de 11-jarige Godfried Klerkx. Zijn vader en moeder blijven achter. De jongen bevindt zich in een wonderlijk goede gezondheidstoestand. 22 00 Guusje Denie verlaat de gevangenis weer. 22.10 De justitie maakt bekend dat de vier gedetineerden hebben aangekondigd in overleg met elkaar te zullen gaan over de voortgang van hun actie. Zij doen dat naar aanleiding van de contacten die Nuri gehad heeft met zijn Palestinse vriend. 23.55 De stiefvader van Daan Denie, de heer Koster, gaat samen met Daans broer Ad de gevangenis binnen. Zij zijn op eigen initiatief gekomen. Een groep van de mobiele eenheid van de Haagse politie wordt in de druipende regen afgelost voor de gevangenispoort. De gegijzelde organist A. J. Kahman. „Ik ben er nog steeds vrij nuchter onder, Roland mijn zoon van 15, is gewoon weer naar school gegaan. We kunnen hier toch niets doen. Het enige is afwachten". Aldus mevrouw J. Kahmann de vrouw van organist A.J. Kahmann (48) die in de Scheveningse gevangenis wordt gegijzeld. Mevrouw Kahmann werd zqterdag- avond om half tien door twee rechercheurs op de hoogte gesteld. „Ja, hoe reageer je op zo'n boodschap. Anders is mijn man altijd om half negen thuis, dus toen hij er om kwart over negen nog niet was, begon ik aan een ongeluk te denken. We hebben sinds januari een auto, en ik dacht dat er iets met de wagen was gebeurd. Toen die twee rechercheurs voor de deur stonden zei ik: „Zeg het maar, wat is er gebeurd?" Toen bleek dus dat hij gegijzeld werd. Aan de ene kant voel je je dan in zekere zin opgelucht dat hij niet is verongelukt. Ik heb de indruk dat het wel lang kan duren, maar dat er geen direct gevaar is, De gijzeling in de Franse ambassade is ook goed afgelopen en ik geloof dat de gevangenen die mijn man.vasthouden minder agressief zijn dan de daders van die andere gijzeling." Mevrouw Kahmann is naar het opvangcentrum voor familieleden in het hoofdbureau van politie geweest en heeft daar ook i de andere familieleden gesproken. „De meesten zijn kalm, enkeling is over zijn toeren. Wel hoorde ik van verschillende vrouwen, dat ze al een tijdje iets dergelijks aan zagen komen, omdat er toch de nodige langgestraften in Scheveningen zitten. Maar ik heb nog nooit bij de mogelijkheid stil gestaan. Mijn man doet dat werk in de gevangenis al zo'n tien jaar." De vier opstandige gedetineerden zal vrijwel zeker na afloop van het gijzelingsdrama wederrechtelijke vrijheidsberoving onder be dreiging met geweld ten laste worden gelegd. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie gisteren verklaard. De justitie beschouwt de zaak nog steeds als een gevangenisop- roer, waarbij gegijzeld wordt. Volgens het wetboek van strafrecht kan hiervoor ten hoogste zeven-en-een-half jaar gevangenisstraf worden opgelegd. Wanneer het delict lichamelijk letsel tot gevolg heeft, is de maximum straf negen jaar. Indien het delict de dood van één of meer van de gegijzelden tot gevolg heeft in de maximum straf twaalf jaar. 'Deze straffen zullen de vier gedetineerden dan nog eens extra moeten uitzitten, bovenop de veroordelingen, waarvoor zij nu reeds in de gevangenis zitten. Zoals bekend moeten Daan Denie en Jan Brouwers tot begin 1980 zitten, de Palestijn Noeri tot begin 1979 en de Algerijn Kadouche tot begin 1976. Een ziekenwagen gaat" een van de poorten van de gevangenis binnen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7