LEIDERDORPSE RAAD ACHTER ROUW NIEUW GEMEENTEHUIS Politie Sassenheim krijgt regio-functie Kwart eeuw toneel in Noordwijkerhout Pyrrus overwinning Kerkkoren uit Bollenstreek voor de laatste keer onder leiding van kapelaan Kuypers Fokus envelop ODI doorstond alle stormen Actie van start voor kerkcentrum De Menswording BEpiNSDAG 29 OKTOBER 1974 LEIDSF. COURANT Van onze correspondent ^Leiderdorp de ge- je bi meente Leiderdorp staat krijgt in de toekomst een scho nieuw gemeentehuis. ieest* ^et veel moeite nam de raad gisteravond een ingen principebesluit hiertoe. iood- Een voorstel van PvdA en/oi en PPR/D'66, dat in de raad werd gesteund door in de KVP, om de beslis- ™no2 sinS over dit belangrijke is. onderwerp één vergade- ioien ring uit te stellen kreeg yan| slechts de steun van ge- noemde drie fracties. h(^lle partijen waren het er genn overigens over eens dat het door b. en w. inge- r. v diende voorstel onder door maats was. Het verst in jfde- hun veroordeling van >'htn het voorliggende voor tij stel gingen WD (voorzit ten ter C. N. E. Brainich: „Ik lijn, durf het niet zo hard te Mp- zeggen, maar mij lijkt de werkgroep wat op hol geslagen") en PvdA (Ma- rietje van der Molen: „B. en w. moeten hun huis werk maar eens over doen"). Het werd op deze wijze een zeer onbevredigende be handeling van een voor de gemeente uiterst be langrijk agenda-punt. Van een werkelijke dis- cussie was tijdens de hei vergadering eigenlijk geen.sprake: de verschil lende fracties bleven in feite bij het verkondigen van de bij de aanvang ingenomen standpunten. e fracties van PvdA en PPR/D'66 hadden voor het weekeinde de raadsleden een voorstel doen toekomen om de door b. en w. gevraagde princi pe-beslissing, al dan niet nieuw bouw van een raadhuis, uit te stellen tot de volgende vergade ring. In tussentijd zouden b. en gemeente, onvoldoende door ar- w. gelegenheid krijgen de raad gumenten en voor een even- de ontbrekende informatie te zijnde informatie werd onder- verstrekken. Met uitzondering steund. van de PCG vonden alle frac- Niettemin steunde de fractie van ties dat het voorstel, dat de de WD het voorstel van b. en komende jaren ingrijpende ge- w. om tot nieuwbouw over te volgen kan hebben in de finan- gaan. Fractievoorzitter Brai- ciële bewegingsvrijheid van de nich tekende daarbij wel aan dat de realisering van deze nieuwbouw door zijn fractie zeer kritisch gevolgd zal worde- n: „Wij willen een zeer sober stadskantoor. Uit de stukken heb ik begrepen dat b. en w., ondanks een uitspraak dat zij ook een sober gebouw willen, toch grootse plannen hebben met het representatieve deel er van. Als zij bij de verdere opzet blijven uitgaan van dé gedachte van de werkgroep, die voorziet in een behoefte aan bestuurlij ke en representatieve ruimte van 800 m2 in een nieuw stads kantoor, zullen wij daar. zelfs op het laatste moment, als die Dag en nacht open Van onze correspondent SASSENHEIM Vanaf zater dag 2 november is het politie bureau van Sassenheim dag en nacht open. Het gaat fun geren als regio-bureau van de bollenstreek. Deze regio om vat de gemeenten Benne- broek; Hillegom; Lisse; Noordwijkerhout, inclusief de Zilk; Voorhout; Warmond; Oegstgeest; Rijnsburg en Sas senheim. Dit houdt in dat alle politie-as- sistentie vanaf 11 uur 's avonds tot de volgende mor gen 7 uur via het bureau Sas senheim zal lopen. Dit bureau zal in verband hiermee bezet zijn met 10 man en een opper wachtmeester van dienst, al smede met een patrouille-wa gen van de verkeerspolitie. Totaal kunnen zonodig 6 pa trouille-wagens worden inge zet. De plaatselijke politie van de genoemde gemeenten be schikken over een antwoord- senheim tw. 02522-19029. behoefte naar onze mening niet voldoende wordt aangetoond neen tegen zeggen. B. et zullen dan met de gevolgen daarvan zitten. Dit duidelijke schot voor de boeg wil ik wel lossen. Wij willen een sober doch functioneel stadskantoor. Daarin is naar onze mening in feite weinig of geen plaats voor grote representatieve ruimten". De KVP, die het voorstel tot uit stel van PPR/D'66 en PvdA steunde, kon door b. en w. niet overtuigd worden van de nood zaak tot nieuwbouw over te gaan. KVP'er Verdier: „Zoals ik onlangs van Mansholt, toch wel een bekende en algemeen geachte Nederlander, gehoord heb wil ik stellen dat ik er tegen ben totdat ik van nood zaak en inhoud van een voor stel overtuigd ben. Het voorstel, noch de toelichting van b. en w. kunnen mij evenwel overtui gen. Daarom stem ik dus tegen het voorstel". De raad bleek overigens weer eensgezind daar waar het 't ar beidsklimaat van het bestuur lijk en ambtelijke apparaat be trof. Iedereen was het er wel over eens dat de huidige huis vesting volstrekt onvoldoende is. B. en w. schermde tijdens de behandeling van dit agenda punt ook met een brief van het voltallige ambtenaren-corps over dit punt. Naar b. en w. verklaarden hadden zij de amb tenaren geadviseerd deze brief niet uit te doen gaan naar de raadsleden. Ledenwerfactie Van onze correspondent ZOETERWOUDE - Deze week houdt het Rode Kruis haar lan delijke ledenwerfactie. Momen teel zijn er ruim I miljoen leden en er wordt naar gestreefd dit aantal in de eerstkomende ja ren op te voeren naar 1 1/2 miljoen- De bestaande leden verhoogden onlangs spontaan hun jaarlijkse contributie. Me de hierdoor mag Zoeterwoude zich nu een onderafdeling noe men van Leidschendam. Nieuwe leden kunnen zich mel den opde volgende adressen; Burg. Doyerstraat 17 tel. 2334; Klaverwydenstraat 13 tl. 2231 LEIDERDORP - B. en W. kunnen wel eens blijken een .Pyrrusoverwinning te hebben geboekt met betrekking tot het door hen gevraagde principe-besluit, over te gaan tot nieuw bouw van het raadhuis. Óndanks aanzienlijke tegenstand, PvdA, PPR/D'66 en KVP wilden een van de beslissing, besloot de raad met negen tegen zes stemmen het voorstel van B. en W. te volgen. Een belangrijk argument van B. en W., waar de voltallige raad overigens geheel mee instem de, was de huidige huisvesting van bestuurs- en ambtelijk apparaat ..De arbeidsomstandigeheden zijn strikt onvol doende", aldus burgemeester M. A. van der Have. Om daarin verbetering te brengen willen B. en W. nieuwbouw. Uitbreiding en verbouwing van het bestaande gemeentehuis wordt door het college als onvoldoende van de gewezen. Het verweer tegen de van alle fracties, met uitzondering van die van de PCG, komende kritiek op het voorstel was. indien mogelijk, nog van minder kwaliteit dan het voorstel. De burgemeester kon bij zijn verdediging van de behoeften van de werkgroep ruim 1200 m2 meer nodig te hebben in een nieuw gemeentehuis dan het rapport van het (deskundige) adviesbureau van VNG in 1971 adviseerde, niet verder komen dan het noemen van één planningambtenaar die sinds die tijd in de organisatie was opgenomen en de volgens hem noodzakelijke uitbreiding van de afdeling voorlichting. Wethouder J. Reugebrink, net terug uit Argentinië, markeerde met een groot volume helemaal het dieptepunt van het verweer van het college: Hoewel in het geheel niet aan de orde zijnde, meende hij op te moeten merken dat hij het maar vreemd vond dat de progressieve fracties, als kampioe nen van de inspraak en zo. helemaal geen rekening hielden met de belangen van de ambtenaren. Marietje van der Molen (PvdA) had even daarvoor opgemerkt dat het haar niet ging om afstel of verbouwing (omdat zij vond dat op korte termijn iets aan de huisvesting van de ambtenaren moest worden gedaan), maar wel om het aanwe zig zijn van voldoende informatie om een verantwoorde beslissing mogelijk te maken. De repliek van de wethouder sloeg derhalve nergens op. Een onbevredigende behandeling van een belangrijk agenda punt. Daar kunnen de pathetische woorden van burgemees ter Van der Have: „Ik vind het jammer dat ik niemand heb kunnen overtuigen", niets aan afdoen. Hooguit de hogere overheid. Die, gezien het feit dat Leiderdorp voor het komende jaar (en misschien ook daaropvolgende jaren) geen sluitende begroting heeft, waarschijnlijk geen toestemming voor de bouw van een nieuw raadhuis of stadskantoor zal geven. Want ook met een wel sluitende begroting visten wat dat betreft omringende groei-gemeentes al achter het net. Ca vandaag naar dc Rabobank en haal de time...weet u wie er merfen aan d« beurt És.,1 Van onze correspondent Noordwijkerhout Wat de meeste amateur-to neelverenigingen niet lukt heeft het Noord- wijkerhoutse O.D.I. („Ontspanning Door In spanning") wel voor elkaar gekregen; ze bestaan een kwart eeuw. Een vrij uniek jubileum in de amateur-toneelwereld. Van de in 1950 nog vier bestaande Noordwijker- houtse toneelverenigingen heeft alleen ODI de stormen des tijds weerstaan, al is ook haar pad niet over rozen gegaan. Oprichters van ODI zijn Henk Slobbe en Henk den Elzen. Met nog enkele toneelenthousias ten bewogen zij zich aanvankelijk op het gebied van sketches en revue's. Het eerste grote stuk heette „De roman van een krante jongen". Alleen gespeeld door heren, zoals dat in die tijd paste. In 1951 werd besloten gemengd toneel te gaan spelen wat flinke tegenstand opriep bij de plaatselijke geestelijkheid. De oprichters van ODI wisten echter niet van wijken. De contr overse liep zo hoog op dat de pastoor vanaf de preekstoel de parochianen verbood naar de uitvoeringen van ODI te gaan kijken. Er werd toch gespeeld. En de zaal zat steeds vol. Er ontstond zelfs een briefwisseling met de bisschop van Haarlem, mrg. Huybers, die ten lange leste zijn fiat gaf voor het gemengd toneel spelen. Voorwaarde was echter wel dat bij elke repetitie en uitvoering ouderen toe zicht moesten houden. Financieel zat het ODI ook niet altijd mee. Er waren tijden dat men diep in de schuld zat. Door grote saamhorigheid kwam men ook dit te boven. Om b.v. het 12 1/2 jarig bestaan te vieren, werd om aan geld hiervoor te komen door alle leden twee weken lang tot diep in de nacht vlaggetjes geplakt In de beginperiode werden toegangskaarten voor de uitvoeringen, huis aan huis verkocht. Een grote klap was de opkomst van de televisie. Dit was een moeilijke tijd, maar vastberaden werd ook deze periode overleefd. Lange tijd heeft O.D.I. kunnen repeteren bij hotel v.d. Geest. Van de heer Willem mochten zij toen veel steun ondervinden. Daarna was het repe teren op zolders, in bollenschuren en huiska mers, maar nu kan gerepeteerd worden in het Jeugdhuis zodat ook deze moeilijke perio de achter de rug is. Veel succes is in de loop der jaren bereikt Om enkele toneelstukken te noemen: „Op hoop van zegen"; En de bossen zingen hun lied; De held keert weer; Sil de strandjutter en nog vele anderen, w.o. veel kluchten. De jubileumuitvoering vindt plaats op vrijdag 8 november a.s. Opgevoerd wordt „Sloep zon der visser" speciaal voor de donateurs. Als jubileumgeschenk zal op 30 november voor de kinderen van de donateurs „Poerlepotje" worden opgevoerd in de toneelzaal van Sint- Bavo. Van onze correspondent LEIDERDORP Pas toor A. Hammerstein heeft het afgelopen weekeinde, door het slaan van een symboli sche eerste paal, het startsein gegeven voor een aantal acties waar mee het benodigde geld bijeen gebracht moet worden voor de nieuwe kerk. Het gaat hier om een in De Voorhof te bouwen multi-functio- neel kerkcentrum voor de parochie „De Mens wording". Momenteel is de kerk van deze paro chie nog gehuisvest in een noodgebouw aan de Gaarmcesterstraat. De parochie telt 1200 zielen. Een kleine drie honderd, voornamelijk jongere, belangstellenden maak ten er het afgelopen weekend een grandioos feest van in enrond de patio van de verpleeg sterflat van het St Eli- sabeth-ziekenhuis. Na dat pastoor Hammer stein de „paal" de grond in had gedreven was de weg vrij voor een zang- en dansavond waarvan de aanwezigen met volle teugen geno ten. De volgende activiteit van de werkgroep.die is belast met de verwerving van de voor de bouw benodigde gelden (naar verwachting is met de nieuw bouw een bedrag gemoeid van ƒ580.000), is voorzien op zaterdag 2 november a.s. Van af 09.30 uur zullen series van vijf ansichtkaarten voor een bedrag van twee gulden te koop worden aangeboden. De- Met o.m. de verkoop van deze ansicht moet de bouw van het nieuw kerkcentrum worden bekostigd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiii ze van kerst- en nieuwjaars wensen voorziene kaarten be vatten afbeeldingen van oud- Leiderdorp. De aquarellen en pentekeningen van de Leider dorper G. J. Prooper hebben hiervoor als model gediend. Leerlingen van de Engelenaaal en de Meijgaardschool zullen a.s. zaterdag ook een penteke ning,eveneens van de hand van G. J. Prooper, van de boerderij Samson te koop aanbieden. 'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiin Van onze correspondent Voorhout - Voor de 10e koren avond van de Dekenale Service Groep Bollenstreek voor Litur gie en kerkmuziek, die gister avond werd gehouden was de B.N.S.-kapel van Voorhout haast te klein om de circa 300 dames- en herenkoorleden te bevatten. De leiding was weer in goede handen bij kapelaan Kuypers van Sassenheim, ter wijl de muzikaal adviseur van de Dekenale Servicegroep, W. v. Geldre, op het orgel voor de begeleiding zorgde. Behalve de ken Tervooren, gaven ook meerdere pastores acte de bre- sence. Met veel enthousiasme werden onderdelen van missen, motetten w.o. Gregoriaans en Engelse carrols eerst apart en daarna gezamenlijk gezongen. Hieronder was o.a. het "Agnus Dei" uit de Laurentius-mis van Paul de Prcz, het motet "Domi- ne Ad Adjuvandum me Festi- na" van Jac. Gallus en het graag gezonden „Once in Royal DavidsCity". Voor dc pauze deelde de heer van Geldre mee dat de Diocesane werkgroep van de Ned. St. Gre- goriusvereniging, een cursus pakket heeft samengesteld, met de bedoeling de amateur-beoe- fening op weg te helpen in de kerkmuziek daar de vakkrach ten steeds schaarser worden. Zo is er b.v. een cursus voor beginnende organisten en één voor gevorderden, waarbij het accent ligt op de harmonieleer. Dan twee cursussen voor direc tie koorzang, waarv-n de leer gang gevorderden alleen open staat voor dirigenten mei erva ring. Ook is er nog een cursus voor leiders van jongerenkoren Kapelaan Kuypers dirigeert hier voor de laatste keer de kerkkoren van de Bollen streek. en een zangerscursus waarin veel aandacht besteed wordt aan notenlezing en stemvor- ming. Voor deze cursussen kan men bij de plaatselijke pastores inschrijfformulieren bekomen. Aan het slot van de wel zeer geslaagde avond sprak Rector Wortel van de B.N.S. dank woorden speciaal aan het adres van kapelaan Kuypers, die alle 10 de korenavonden leidde, de eerste vier in "Leeuwenhorst" en de laatste zes in de BNS-ka- pel. Behalve een enveloppe met inhoud, was er ook een plant voor kapelaan Kuypers. waar na een langdurig één één en ander onderstreepte. De rector zei het een nare mededeling te vinden dat het de laatste avond zou zijn onder leiding van kape laan Kuypers daar deze de Bol lenstreek gaat verlaten. iiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii, Rijnsburg koopt fonteinen Van onze correspondent Rijnsburg - Voor het verle vendigen van het beeld van de Vliet, de vijven van Westerpark en het bestem mingsplan Frederiksoord hebben B en W van Itijns- burg het plan opgevat daar in enkele waterfontelnen te plaatsen. Algehele kosten 20.000,-. Voorgesteld wordt het nodi ge krediet beschikbaur te stellen en dit bedrag te dek ken door aanwending van een gedeelte van de reserve dorpsuitbreiding. Jubileumfeest Rijnsburg gaat 30 mille meer kosten Van c e correspondente Rijnsburg Aan de hand van hetgeen thans omtrent de festiviteiten van het 1000-ja rig bestaan van Rijnsburg bekend is, heeft het comité opnieuw een raming vun de kosten gemaakt. Deze geeft een totaal van 80.000 aan. B. en w. zijn tot de conclusie gekomen, dat voor het op passende wijze vieren van dit feest ƒ80.000,- zeker no dig zal zijn. liet comité heeft naar een zo beschei den mogelijke opzet ge streefd. liet vorige subsidie bedrag was gezet op 50.000,- maar B. cn W stel len verhoging van dit be drag voor. Dc commissie voor welzijnszaken kan zich met dit voorstel verenigen. Restauratie Grote Molen kost 2 ton Van onze correspondent Zoeterwoude - Dc restauratie kosten van de uit 1628 date rende wipmolen van de Gro te Polder aan de Omme- dijksweg welke in april vun het vorig jaar onder het stormgeweld bezweek, zijn begroot op 214.910.85. De molen komt voor op dc lijst van monumenten cn is niet tegen stormschade ver zekerd. Dc Rijnlandse Mo- Icnstichting heeft toegezegd het gemeentebestuur te wil len subsidiëren in dc kosten. Het is gebruikelijk dat het rijk voor 50% subsidieert en dat dc provincie 20% van dc rijkssubsidie voor haar reke ning neemt. Het gemeente lijk aandeel in dc restaura tiekosten is te stellen op 53.727,71.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5