De Engel krijgt flinke hap uit financiële koek Lisse Geen exacte prioriteiten aangegeven Electriciteitstarieven Leidschendam omhoog "Timmerhuis": nieuwe vergaderruimte in St. Jozefkerk Hoofdonderwijzer Vink in 't zilver Meer subsidie voor gehandicaptensoos in Leidschendam Randweg moet er spoedig komen AKOESTIEK KAPEL HUIZE AGNES VERRASSEND GOED PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 29 OKTOBE1 Van onze correspondent Voorschoten De Voorscho- tense gemeentebegroting voor 1975 mist dit jaar een prioriteitenlijst zoals gebrui kelijk was. B. en W. geven de financiële cijfers met een ba tig saldo van ƒ615.000,- en verklaren dat de programma tische vertrekpunten bij de samenstelling van het college van B. en W. het beleid zullen bepalen Bij de samenstelling van het college van B. en W. hebben de drie grote groeperingen in de gemeenteraad een aantal uitgangspunten vastgesteld, die als beleidsbeginselen ge zien moeten worden. Deze uit gangspunten zijn echter nogal vaag en vol algemeenheden.- Voldoende echter om een goed samenspel tussen dage lijks bestuur en de gemeente raad mogelijk te maken en daar was het bij de formatie van het dagelijks bestuur om begonnen. Een punt is door B. en W. reeds ten uitvoer ge bracht De post voor „onvoor zien" moest volgens het frac tie-beraad gebracht worden Voorschoten: op 10,- per inwoner en hie raan is voldaan. De gemeente raad zal weinig moeite heb ben om de financiële cijfers van de begroting goed te keu ren. De begroting is opgezet door het college van B. en W. dat op 3 september aftrad, het nieuwe college kan zich ver enigen met deze cijfers en me de omdat drie leden van het vorige college thans sleutelpo sities bekleden in de nieuwe gemeenteraad, is er financiëel geen vuiltje aan de begroting- slucht Anders ligt het met de besteding van de zgn. „speelruimte". In tegenstelling tot andere jaren zal de gemeenteraad niet het lijstje van B. en W. voor prio riteiten kunnen aanvechten, de raad zal zelf tijdens de begroting de prioriteiten vast moeten stellen en dat kan wel voor een aantrekkelijk begro tingsdebat zorgen. De gemeentebegroting zal dit jaar eerst commissoriaal be handeld worden tijdens open bare vergaderijgen, daarna zal de begroting in twee open bare raadsvergaderingen af gewerkt worden. Vorig jaar werd ook deze methode ge volgd en had een negatief re sultaat. De eerste raadsverga dering werd een herhaling van de commissievergaderin gen, waardoor tijdens de tweede raadsvergadering de gemeenteraad in tijdnood kwam en de begrotingsbehan deling eindigde in een volko men verwarring met o.a. de totale V. V. D. fractie tegen en een tiental moties van af- Badhuis keuring tegen de wethouders. Dit jaar meent men deze ver warring voorkomen te heb ben, doordat iedere wethou der een afgeronde portefeuille heeft en tijdens de commissie behandelingen het totale be leid aan de orde gesteld kan worden. subsidies Bij de gemeentgroting voor 1975 is ook een uitvoerige lijst van de zgn. „verkapte subsidies" gevoegd. Subsidies, die ont staan door een negatieve ex ploitatie van diverse gemeen telijke instellingen of terrei nen. Het bezoek aan het gemeentelijk badhuis loopt de laatste jaren sterk terug. Een verheugend verschijnsel van de welvaart in de woningen. Een douche of badkamer is in vrijwel alle woningen thans aanwezig. Toch is de gemeente nog steeds verplicht tot het in- stand houden van een ge meentelijk badhuis. Afgaande van de resultaten van dit jaar wordt gerekend op een totaal van 250 stortbaden ad 0,50 en 72 kuipbaden ad 1,-. Het nadelig saldo van het badhuis wordt begroot op 17.328,65. B. en W. vermelden b j de opmerkingen: "Bij 325 baden draagt de gemeente 53,32 per bad bij". Creatief Centrum Het Creatief Centrum maakt ge bruik van een 3-klassige nood- school aan de Molenlaan. Aan huur wordt betaald 3.600,-. Het totale nadelige saldo is 20.831,89. De Stichting Crea tief Centrum krijgt een subsi die toegekend tot een bedrag, gelijk aan het exploitatie te kort na aftrek van het rijks subsidie. Het exploitatietekort voor 1975 wordt geraamd op ƒ32.000,-. Sportvelden De sportverenigingen krijgen een verkapte subsidie doordat de exploitatie van de sportvel den sterk negatief is. Het sportveld op het voormalig M.O.C.-terrein heeft een op brengst van 3.000,-et tekort is echter na aftrek van deze opbrengst nog ƒ8.175,64 Het veld wordt gebruikt door Randstad Sport. Het Burgemeester Van der Hoe- vensportpark heeft een op brengst van 17.650,- (huur SVLV 15.500,-; pacht stalling 150,-). Het exploitatie tekort is 88.390,31. Het sportveldencomplex Ade- geest heeft een opbrengst van 22.500,- (Hockeyclub ƒ11.250,- rn Randstad Sport 11.250,-) Het exploitatiete kort is 203.254,92. Het tennispark levert als enig sportveld de gemeente Voor schoten winst op. De totale kosten zijn 13.083,87, de op brengst is 15.948,35, een winst van 2.864,48. De sporthal heeft een exploita tietekort van ƒ147.775,16. De binnensportverenigingen brengen 63.000,- in, het on derwijs 57.750,- en de kanti ne 8.500,-. De ijsbaan Vlietwijk levert een huur op van 1.450,- (ijsclub Voorschoten), maart heeft toch nadelig saldo van 11.141,82). Van een onzer verslaggevers LISSE Hoewel de raad de begroting over 1975 nog moet goedkeuren is nu toch al in grote trekken bekend in wat voor projecten de gemeente Lisse het komende jaar geld wil gaan steken. Uit het inves teringsplan voor 1975 blijkt dat met name het Lissese buur schap De Engel een flinke hap uit de te verdelen financiële koek is toebedacht Zo is er voorlopig een kwart mil joen uitgetrokken voor het reeds jaren op stapel staande uitbreidingsplan De Engel, dat nu dan toch eindelijk vorm lijkt te gaan krijgen. Enkele belang rijke obstakels, waaronder „vil la" Peet zijn inmiddels met de grond gelijk gemaakt en ook de aankoop van een groot aantal in de nabije toekomst te slopen woningen aan de Heereweg, is bijna rond. Niet minder dan een half miljoen wil de gemeente Lisse in 1975 uittrekken voor het laten aan brengen van noodzakelijke ver beteringen aan de rk lagere scholen aan de Beekbrug (zie foto). In 1975 uitvoeren wil men ook de verbetering van de Ach terweg, de aanleg van de Wes- terdreef, het bouwrijp maken van het noordelijk deel van de Poelpolder (de zgn. Poelwaai- dreef) en de sanering van de Meer- en Houtstraat Bovendien wil men in 1975 een begin ma ken met de aanleg van riolering en verbetering van de verkeers situatie in de Bondstraat Het paradepaardje van 1975 zal ongetwijfeld gaan worden de bouw van de gemeenschappelij ke Openbare Bibliotheek in het plan Blokhuis, waarvan burge meester Barends ooit eens heeft gezegd dat deze bibliotheek zijn weerga in Nederland niet zal kennen. De bouwvergunning is inmiddels verleend en het Dit schoolcomplex aan de Beekbrug zal voor een half miljoen gulden worden opgeknapt. wachten is nu op de eerste paal. Kosten van dit bibliotheekpro ject: 1 miljoen. Het aantal geregistreerde woning zoekenden in Lisse zal in 1975 dalen met ruim tachtig dank zij het gereed komen volgend jaar van zestig kleine woningwetwo ningen en 85 premiewoningen. Deze bouwactiviteiten beteke nen dat het aantal gereed geko men woning'"! in 1975 ongeveer gelijk ligt met h?t aantal in 1974 maar beduidend minder dan in 1973, toen 331 woningen werden afgeleverd. Wat de toekomstige woningbouw in de Poelpolder betreft be staan voorts nog plannen voor de bouw van 112 koopwoningen in het noordwestelijk deel en 15 woningen in het centrum van de wijk. In het plan Laan van Rijckevorsel en de Van Mathe- nesselaan zijn 24, aan de Berk houtlaan 16 en aan de Vuur- steeglaan 13 koopwoningen in aanbouw. Plannen in deze rich ting bestaan nog aan de Heere- weg/Zwanendreef (61 wonin gen) en aan de Westerdreef/- Veldhorstlaan (4 woningen). Van onze correspondent WASSENAAR Een tot nu toe ongebruikte ruimte in de St Jozefkerk, namelijk de zolder boven de sacristie, is in de afgelopen maanden omgetoverd tot een gezellige vergaderruim te, waarin gezelschappen tot 20 personen kunnen samenkomen. Zondag 3 november a.s. kunnen de paochianen na de eucharis tievieringen een kijkje komen nemen. Pastoor N. M. Mooij heeft voor deze nieuwe ruimte de naam "Timmerhuis" bedacht, daarbij denkend aan de patroon van de parochie, die immers timmerman was, en ook denkend aan het begrip "timmeren aan de geestelijke opbouw van de parochie." ZOETERWOUDE Op 24 augustus was het 25 jaar geleden dat de heer J. W. Vink, hoofd van de Aloysiusschool, zijn intrede deed in het onderwijs. Korte tijd was hij werkzaam in Roelofa- rendsveen, daarna onafgebroken in Zoeterwoude. Op deigenlij- ke jubileumdag vond een korte muzikale hulde plaats en sindsdien heeft een feestcomité gewerkt aan de voorbereiding van een meer uitgebreide viering welke a.s. donderdag 31 oktober plaats vindt. Het programma voor deze dag ziet er als volgt uit: 10 uur Eucharistieviering in de CHristus Dienaarkerk met het thema: "Geloven houdt de moed er in" Hierna is er voor genodigden een officiële bijeenkomst in het Don Bosco- huis. 14 uur Aanvang van de feestmiddag voor alle kinderen van de Aloysiusschool in het Centrum. 20 uur Herhaling van het enigszins gewijzigde middagprogramma voor alle ouders en andere belangstellenden. Na afloop om circa 22 uur is er gelegenheid tot feliciteren Oud-collega's, oud-leerlingen en ook de ouders die vroeger kinderen hebben gehad, vooral in de klas van de heer Vink, zijn hierbij van harte welkom. Naast zijn gewaardeerde werk in het onderwijs bekleedde de heer Vink in de afgelopen jaren ook diverse functies in het openbare leven o.m. als administrateur van de woningbouwvereniging Sb Willibrod, lid van de gemeenteraad voor de K.V.P., voorzitter van de tafeltennisvereniging PIT'54 en voorzitter-van de paro chieraad. Momenteel is hij lid van de diocesane werkgroep voor de katechese. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Bij het schriftelijk beantwoorden van vragen over de gemeentebegroting hebben b. en w. op 'n vraag over het tijdelijke krakter van de subsidie voor de sociëteit voor gehandi capten geantwoord dat voor 1975 een andere wijze van subsidiëring zal worden aangehouden. Aan de hand. van de financiële resultaten van de stichting over de afgelopen twee jaren zal in samenwerking met Zoeterwoude een wijziging worden bestudeerd. Gehandicapten uit Zoeterwoude bezoeken namelijk ook de sociëteit die maandelijks in het Dienst encentrum Duivenvoorde wordt gehouden. B. en w. denken bij de nieuwe subsidiebepaling van een subsidie per bezoeker, een bepaald gedeelte van de vervoerskosten ver voerskosten en bijvoorbeeld de aktiviteiten. De commissie van sociale zaken en volksgezondheid zal eerst nog om advies worden gevraagd. Verkeerswerkgroep Valkenburg: Van onze correspondent VALKENBURG Door de verkeerswerkgroep is gisteravond tijdens de hoorzitting over het bestemmingsplan „dorp" gepleit voor een spoedig aanleggen van een randweg om Valkenburg. Deze weg zou het alternatief kunnen zijn voor verbreding van de Hoofd-, straat, die volgens de werkgroep veel te definitief is. „We blijven", aldus de heer Juffermans van de werkgroep, „de noodzaak van de verbreding aanvechten". De aangebrachte wijzi gingen in het oorspronkelijke plan (geen sloop van zeven wonin gen) acht de werkgroep niet voldoende. ,3e heer Mizce sprak zijn bezorgdheid uit over het doortrekken van het Joght naar de Mar. Poststraat en de bouw van een brug op de plaats waar nu de noodbrug ligt. Wel was hij blij met de voorgenomen bouw van een sportzaal. „Laten we", zei hij, „maar spoedig gaan bouwen eer anderen ons voor zijn", ie werkgroep heeft tenslotte nog gewezen op handhaving van de oude boerderij van Varkevisser en het handhaven van het open plein aan de Castelwcg. Hier wil de werkgroep geen bouw en ook i een parkeerplaats voor vrachtauto's. „Wat betreft de vormgeving noet de intimiteit zoveel mogelijk bewaard blijven", aldus leden an de werkgroep. Dr. Oussoren begraven Van onze correspondent Wassenaar Onder over weldigende belangstelling is gistermiddag het stof felijk overschot van dr. H. L. Oussoren, rector van het Rijnlands Ly ceum, die vorige week onverwacht op 62-jarige leeftijd is overleden, ter aarde besteld. In de dorpskerk werd een rouwdienst gehouden die geleid werd door Ds. J. T Wiersma, predikant van de hervormde Kieviet- kerk. Nadat de predikant Psalm 150 gelezen had - de lievelingspsalm van de overledene - hield hij een toespraak waarin hij te rugblikte op het leven en het werk van dr. Ousso ren, zijn werk als leraar wiskunde, als rector van het Rijnlands Lyceum, als cantor-organist van de Kievietkerk en als rijksadviseur voor orgels. Terwijl het stoffelijk overschot, slechts bege leid door de familieleden, naar de laatste rustplaats op het kerkhof achter de kerk werd gedragen, luis terden de belangstellen den naar een opname van "An Wasserflüssen Babylon" van Bach, ge speeld door dr. Oussoren op het orgel van de Kie vietkerk. Van onze correspondent VOORHOUT: „We hebben in U een gewel dig klankbord gevonden", constateerde een verheugde gitarist, Julian B. Coco, aan het slot van een bijzonder mooi con cert in de kapel van Huize Agnes, waarin hij de voortreffelijke partner bleek te zijn voor fluitiste Magdalena Kuhn. De tot de laatste plaats bezette kapel leende zich uitstekend voor een dergelijk concert. Akoestisch gezien was dit dé ruimte in Voorhout die dit muzikaal gebeuren tot zijn volledige waarde kon doen uitkomen. De Sonate van Sammartini waarmee geo pend werd, liet duidelijk het Italiaanse temperament van de componist doorklin ken. Van de organist-componist Gabriël Eau ré werd een werk uit Pelleas ét Meli- sande uitgevoerd, Siciliënne. Een Serena de G-Dur van Diabelli, een leerling van Hay dn, bracht een verfijnd Allegro mode rato,' dit in tegenstelling van het spranke lend vitale wat zo zeer aansprak in Sam- martini's Allegro. Een tempo di menuetto, in het zelfde werk, werd afgerond met een staccato Marcia. Drie liederen van Bela Bartok bewerkt door Julian B. Coco vormden een prachtige afsluiting van het gedeelte voor de pauze. Van de Nederlandse fluitist-gitarist Jan Maarten Komter, werd een Mozartachtig Divertimento in G uitgevoerd, gevolgd door een: Serenade van een landgenoot van Magdalena Kuhn, Willy Burkhard. Uit de Entr'acte Van de Fransman Jacques Ibert, kwam duidelijk de Spaanse inslag van deze componist naar voren. De speels Franse klanken werden gevolgd door een gitaargedeelte waarin een daverend Spaans temperament doorklink. Geweldig zoals één fluit en één gitaar met zo'n geweldig volume de sfeervolle kapel tot een heuse concertzaal omtoverden. Een staand publiek bracht een ovationeel ap plaus voor beide musici, die hierop spon taan een sprankelend Portugees werkje uitvoerden. Ook om een tweede toegift hoefde niet te worden „gebeden", een Antilliaanse dans werd spontaan uitge voerd voor een dankbaar gehoor. V.d.B. Scholenplan voor komende drie jaar Van onze parlementaire redact! DEN HAAG Staatssecretarl Veerman (onderwijs) heef vandaag het plan van scholet gepubliceerd voor de jarej 1975 1976 en 1977. Een aantal scholen, dat op de bj het plan behorende lijst staat komt al voor in eerdere scho lenplannen. Voor de meesti scholen is het de eerste keer hetgeen betekent dat zij me ingang van 1975 uitkeringei kunnen verwachten voor nood zakelijke uitbreidingen en/ol nieuwbouw. Er zijn ook eer aantal scholen, die nu al wel ir, het nieuwe scholenplan zijn op genomen, maar waarvoor nog geen bijdrage beschikbaar is. Onderstaand volgend de scholen uit deze regio, resp. Aard van de school; plaats van vestiging; Rechtspersoon waarvan de school uitgaat; Te verwachten omvang (aantal) leerlingen; Eerste jaar bekostiging: MHNO-afd. O VB. Leiden, Ver. v. Chr. Nijverheidsonderwijs voor Leiden e.o., 40, MHNO-afde. OVB, Leiden, Zita Stichting, 40, School voor HAVO, Alphen a/d Rijn, gem. Alphen a/d Rijn, 300, 1975; Atheneum, Alphen a/d Rijn, gem. Alphen a/d Rijn, 175, MHNO-afd. Inas, Alp- hen a/d Rijn, Sticht voor Chr. Beroepsonderw. te Alphen a/d Rijn, 35, School voor LTO, Alphen a/d Rijn, Sticht r.k. on derwijs, Alphen a/d Rijn, 280, 1975. Ook kinderboeken op kledingbeurs Van onze correspondent WASSENAAR - De Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers or- ganiseert vandaag en morgen een najaarskledingbeurs in het kerkgebouw aan de Zijl laan. Behalve kleding worden er ook gebruikte kinderboeken die te gelijk met de kleding kunnen worden ingeleverd verkocht Van de verkoopprijs van de kleding komt twintig procent ten goede aan het werk van het UW onder meer voor „Tafel tje Dek je en de bejaardenso ciëteiten. Op dinsdag 29 oktober kan dei kleding tussen twee en half vijf] worden ingeleverd, 's Avonds is er van zeven tot negen een spe ciale pas- en koopavond voor heren en jongens. Woensdag wordt er van tien uur 's mor gens tot half vier 's middags verkocht. Daarna kan niet ver kochte kleding worden afge haald. Kleren, die niet worden afgehaald zullen aan charitatie ve instellingen worden geschon ken. Mutatie bestuur Wit-Gele Kruis Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Er is een wij ziging gekomen in de samen stelling van het bestuur van het Wit-Gele Kruis. Mevrouw Win- kelmolen-Hoogeveen is afgetre den als secretaresse en wordt opgevolgd door de heer J. W. v.d. Drift, Rodenburgstraat tel. 1403. De ledenadministratie is in han den van Mevr. v.d. Post-v. Goo- zen. Haar nieuwe adres is Van Swietenstraat 27. Burgemeester Detmers blijft voorzitter. Uitslag van tuinenkeuring Van onze correspondent WASSENAAR - De Tuin bouw vereniging maakt vanavond de prijzen bekend van de tuinen keuring tijdens een bijeen komst in het Jeroenhuis. Er worden dia's vertoond van de bekroonde tuinen. Verder houdt de heer J. Quint causerie over besheesters. Tenslotte wordt er een gratis ver loting van bloembollen gehou den. De bijeenkomst begint om acht uur. pIRiinsburg, 28 oktober, Bloemen sclirijving, totale aanvoer.gemlddclde Anjer» AM 25320 0,626. Anthurium 8 After» 54 0.504. Chry» gepl. NC. 54218. 0.544, Chry». tros N C. 26345 1.878. Chry». gcpl. JR.C. 3200 0.736. Chrys. Tros JR C. 8038 3.095. Eikeblad 866 0.353. Euphorb 980 0.553, Freesia 5289 2,189. 6 2.3'- Lelie kelk I n kleinbl. 6180 0,206. Stat •phanoüi 100 0.040, Anjer, s 2000 0.243. Div. Snijbloemen 65 2.093. Div. Snijbloemen 2110, Alstroemeria imp. 2430 0.615. Anemonen imp 1075 0.508. An jer» am. imp. 15—0,560, Div. inijbl. imp. 851 1,583. Div. snijbl. imp 1346 1,007, Aza lea 432 2,832, Begonia 264 1.433. SL Pa 368 0,778, Div. potplanten 548 1,371. Roelofarendsvecn, 28 oktober Bloc mei Per stuk. Anjers, Rood 55-77, Kce 66-72. Lena 59-71, Salmons Sim 02-68, Nora 63-66. Tros 35-39. Yellow Dusty 54-60. G. J 58-66. Carnaval 49-59. Le (Van onze correspondent) LEIDSCHENDAM Met inbe grip van de voor 1975 te ver wachten brandstoftoeslag zal de totale gemiddelde kosten verhoging voor kleinverbrui kers van electriciteit ten op zichte van dit jaar 30% bedra gen. Hier wan wordt 14% reeds in rekening gebracht op basis van de in het bestaande Dit antwoorden B en W op een schriftelijke vraag bij de'begro ting van het electriciteitsbedrijf om een indicatie over wat de verbruiker in 1975 gemiddeld meer moet gaan betalen. Burge meester en wethouders wijzen er oop dat deze verhoging niet voor iedereen gelijk zal zijn. Bij de wijziging van de tarieven die aan de raad zullen worden voorgelegd zal rekening worden gehouden met de gewijzigde in zichten over het energiever bruik en met de wensen van de minister die neerkomen op een zg. proportioneel tarief. Niet langer lagere prijzen bij een stijgend verbruik maar een ge lijkblijvende opbrengst, de grootte v i de afname. Orion kansloos tegen Gemini Kangoeroes HAZERSWOUDE - Het stan daarddamesteam van de Ha- zerswoudse Sport Vereni ging Orion heeft het in de competitiewedstrijd voor de eerste klas van de Leidse afdeling van de NeVoBo te gen Gemini/Kangoeroes 3 le lijk laten zitten. De Hazers- woudsen verloren kansloos (0-3). Als excuus kan gelden dat Orion in deze wedstrijd al heel gauw Marie Louise de Frankrijker naar de kleedkamers zag vertrekken met een enkelblessure. Bo vendien kon Joke Captein, terug van verplichte (blessu- re)rust, nog niet in haar spel komen. Revo 68—71, Char ir 75-81. Wit 65—73, Uiteindelijk zal dit betekenen dat verbruikers met een laag elec- triciteitsverbruik met een lage re procentuele stijging te ma ken zullen krijgen. Voor de grootverbruikers zal volgens het college een overeenkomsti ge aanpassing der tarieven en barndstoftoeslag nodig zijn. nucttc, Precilla. Molrea. 3 na. Belinda. Camette.Zlonna. rimba, Annabell. Evcrgold Chrysanthen. Hollydav 58—75, Escort' 37-39. Bianca 32—41, Torino 71. Florence 75—77. Purp. Diplom 53—66. Bomhnlra 43-60, Crcmon 52—74. Spider 46—57. Clin- gcndaal 64-79. Regalia 47—49. Stanly 64—74. Shandy 35—64, Breitner 25—35. i Gerbera 57-69. 180-240, chrys. Spider wit en geel 275—290, Frecsio Aurora 200-240, Ballori- na 190—305. Gold. Yellow 165—185. Gold. Melody 155—200. Overige MBg v 230-345. Ideaal 235-280. I Katwijk a/d Rjjn 28 oktober, f 5 I 1.53-1 84. 6 II 52-78 8 I 37—50. bospeen II 46—1.00, Krul peters. 53-66. Groene kool 31. breckpeer 170-6 60. Aanvoer 110.000 kg

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4