Allerlei(ds) ieuw Minerva" vaart wel bij bloemen, antiek en de „Engel" •y assort Werktijdverkorting voor 350 man Meineed voor de Leidse kantonrechter bio/eopen 't Karrewiel LEIDSE SPAARBANK^ iNSDAG 29 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT JDEN Fason (Nederland bv, fabrikante van zelfklevende ba- ismaterialen (dochter van het tnerikaanse concern Fasson lumninmniiiiinnnninniin Products), heeft werktijdver- den. Het betreft hier het volle korting aangevraagd voor circa dige produktiepersoneel. 350 werknemers van haar fa brieken te Hazerswoude en Lei- ondernemingsraad is inge licht, de vakbonden niet, omdat met 13 december, waarbij dan het personeel niet is georgani- voor 50 pet zal worden gewerkt seerd. De werktijdverkorting De oorzaak van de maatregel geldt van 1 november tot en ligt in een tijdelijk temglopen van de vraag naap zelfklevende produkten in Europa, aldus Fasson Nederland. Van onze rechtbankverslaggever LEIDEN De officier van justitie bij het Leidse Kantonge recht, mevrouw mr. Van Schaick, zal een onderzoek laten instellen naar meineed die door mevrouw Van B. uit Rotterdam voor het kantongerecht zou zijn gepleegd. Op 9 september jl. verklaarde mevrouw Van B. onder ede in de Zaak-V., dat niet zij, maar V. zelf achter het stuur gezeten had toen er een aanrijding op de Zijlsingel op 3" februari van dit jaar plaats vond. Verder verklaarde zij, dat na de aanrijding V. vliegensvlug haar achter het stuur had gezet en er zelf naast was gaan zitten. Zowel V. als zijn vriendin mevrouw van B. bevestigden gisteren, toen de Zaak-V zijn beslag kreeg, deze verklaring. Er waren echter nog twee getuigen gedagvaard, die allebei, onafhan kelijk van eikaar en eveneens onder ede, een tegenoverge stelde verklaring aflegden. !IDEN Als je in de Vrou wens teeg hotel-restaurant Nieuw linerva binnengaat, weet je al gauw niet meer waar je het eerst moet kijken: naar de antiek aandoende opstapjes en poortjes, ■t echte antiek, de bidstoel van wijlen professor Rademaker, euwse Statenbijbels, het wierookvat, de 300-jarige vogel- tooi (waar zó 2500 gulden voor wordt geboden, maar eigenaar braham dénkt er eenvoudig niet aan), een knoert van een houten tnkrans, de feestbergen van bloemen, of naar meneer Bram onw Favier-Zandbergen, die huiselijk thee zitten te inken met de telefoon onder bereik nie: voor niets, want ene reservering na de andere brandt los in de oorschelp. Het alt evenwel om wat 60 jaar geleden Brammetje Favier was, enals horeca-eollega Milikan een nakomeling van de Hugenoten, 3. li die de Bartholomeusnacht in 1572 te gortig vonden en liever een tmatiekje in het kille noorden opliepen dan onder een katholiek de laan uit te gaan. itig jaar geleden werd Bram piccolo in het Scheveningse Grand Hotel. Sindsdien louter de zijn persoonlijkheid in het orcca-wezen, een leerschool 'die hem bracht tot waar hij nu izit: in de stoel naast zijn „En- t^'lgel". Dezer dagen werd hij 75 J jaar. Het gehoor is wat minder, KHmaar het leven is hem welge- zind geweest. En als je dan nog iw van het postuur van „Engel" Favier-Zandbergen naast je hebt, drijven alle re- nbuiten over. ilopen zaterdagmorgen was [de receptie. Het echtpaar had de zaak rustig willen houden, 60-jarige carrière van Bram Favier kwam in de publi- citeit en iedereen stroomde toe: oud-burgemeester Van Kin- schot (van de Wóalse kerk), me- Portheine (van de Tweede Kamer), oud-studenten, de Ka mer van Koophandel, loco-bur gemeester Van Aken, oud-colle ga's uit den lande. De jarige, in het gestreepte pak met pochet, vond het fijn. Nadien wachtte hem weer, bij zijn huis in Oegstgeest, de broeikas met de druiven, de kruiden voor de keuken, de appel- en perebo men. Dat is zijn hobby, waar aan hij zich na een lang leven mag overgeven. Hij zou eigen lijk ook graag een boerderij hebben en daarom was er za terdag ook een biggetje, aange voerd bij wijze van grap door een boet uit Stompwijk die altijd het keukenafval komt ophalen. Het varkentje ont snapte en brak een pootje. Con sternatie in de Vrouwensteeg. Mevrouw Favier: „We hebben ons rot gelachen, hoewel we stikten in het werk. Een kleine ober pakte hem (het varken) in de lurven. De poot is nu ge spalkt". ïmp ire tadlo. Stocnrtraat 39 Tel. 33210. ..The Gra duate". Tijden zie Lido. 18 jr. mor. Stationsweg 19. tel 21239: „The Great dauby" 14 jr. dag 14 00 en 20.00 uur. Zondags 14.00, 17.00, 20.00 uur. i: Steenstraat 39, tel. 24310: .JDuivelsei- 9.00 en 21.15 uur. I. 23875. .Alicia", en 21.30 ui 249 1 9 „Tro „Dick Trom en zijn dorp „Astenx en Cleopatra", w ..Het Nachtpomohuis". 18 ,Liselore rerritsen Van onze correspondent IALPHEN AAN DEN RIJN Vanavond komt Liselore Ger ritsen naar Alphen. Zij brengt haar muziekprogramma „Een klein concert", dat door een 1 volkomen harmonie tussen licht, geluid en teksten vooral intiem sfeertje wil kweken. LiSelore Gerritsen wordt bege leid door pianist Laurens van Rooyen en Harry Sacksioni die 1 verschillende gitaren bespeelt. Zij spelen bovendien ook com posities van henzelf en van an deren. Deze muzikale gebeurte nis vindt plaats in de Goede Herderkerk en begint om 20.15 der haar regime werd een em pire aan de marktenroute opge bouwd: naast de Waag, op de hoek van de Mandemakers- steeg, het delicieuze domein tot en met de „pakketpost" van de PTT, twee „nieuwe" monumen tale pandjes in de Vrouwen- steeg aan de overkant (waar een uitgebreide keuken en een kaaswinkeltje zich in het hore- cagewoel gaan begeven) en een dépendance aan de Warmon- derweg. „We hebben nu 142 bedden, drie bruidskamers (een heel witte en één met een Ita liaans koperen bed). Ik heb ook nog zowat 27 studenten straks op kamers zitten", vertelt me vrouw Favier-Zandbergen tus- handtekening als minister". Bij zonder prettige man, die je op je gemak weet te stellen. Hij twijfelde (evenals zo velen) aan de echtheid van mijn rozen. „Ik heb voortreffelijk gegeten", zei hij, „maar ik kan nog niet uit over die rozen en die tafelver siering". Andere gasten, die veel reizen, zeiden me: me vrouw, ik kom in alle landen, maar dit heb ik nog nooit mee gemaakt". Rozen Nu moet u weten - nog noodzakelijk mocht blijken dat in alle zeven zalen en ADVERTENTIE Zwaar bedrijf De Faviers hebben een dochter, die in een uithoek van Gronin gen woont „Je hebt er nog maar één en dan ver weg", weet de moeder, die soms in een taxi noordwaarts reist en dan meestal onderweg in slaap sukkelt omdat ze lange dagen en korte nachten maakt: „De kerstdagen zijn voor ons om u te rusten, te slapen. Dan zijn v dicht. We hebben een zwaar bedrijf, dat ons jong houdt. Een vaste kern van gasten, veel bruidjes, promotiediners. Ik herinner me (hier zijn de fo to's) het bezoek van minister Luns met een Arabische sjeik. Hij zette zijn handtekening i het gastenboek: „mijn laatste HOTEL-CAFE-RESTAURANT tfMublUllóff- foopiofLtyél. STEENSTRAAT 55 LEIDEN 2 2509 Op aanvraag zenden wij u graag suggesties voor menu's twee salons van Nieuw Minerva de bloemen, vooral rozen, staan opgetast in de mooiste composi ties. Alsof „Soestdijk" er elke dag op bezoek komt. Twee keer in de week verse bloemen. „En gel" Favier: „ze voelen er soms aan, of ze wel echt zijn. Zoals die rode bacara's daar, 150 stuks. Ga maar na. Elke week 1000 tot 1500 bloemen, van de Veense veiling. Ik heb vaste mensen die ze komen opsteken, de gasten vinden dat prachtig. Ergens anders zou het mis schien storend werken, dat ge doe. Eens heb ik een koud buf fet gehad met 3000 rozen. Als ik me dat niet meer kan permit teren, schei ik ermee uit Ik wil er wat van maken". Mevrouw Favier-Zandbergen (Oegstgeest) komt uit een onversneden Rijnsburgs bloembollen-ge slacht. Vandaar. Om haar rozen is ze minstens nationaal be faamd: l'Ange des roses. waar op palen („we zijn aan het onderhandelen") een tijdelijke „zaal" zal verrijzen, een soort „directiekeet", maar dan in ho gere culinaire sferen. Veranderingen Op palen Mensen en prijzen veranderen. In 1945 begon de heer Favier aan de Vrouwensteeg in een pand anno 1600 zijn bedrijfje met een paar bedden. „Dat was toen 3,50 per nacht". „Ben je mal, we begonnen met 6, 7 en een halve gulden, logies met een voudig ontbijt", weet zijn vrouw beter. Dat was een klein kamertje. Nu hebben de meeste kamers bad en toilet, uitgebreid ontbijt, c.v.: 30,50. Je moet met je tijd mee. Ik heb me altijd aangepast Zaken die naar de bliksem gaan, dat is allemaal eigen schuld. De men sen moeten zich bij ons thuis voelen, 's avonds rond de t.v." Tot 1955 vond mevrouw Favier het een „leuke studententijd" (gerenommeerde gasten komen uit deze ontluikende weten schappelijke wereld). „Nu is het gauw afstuderen. Het kost veel geld, vandaag aan de dag. Ik betreur het erg, dat er studen ten zijn die een beurs krijgen (rechtvaardig), maar als ze af gestudeerd zijn een goeie baan in Amerika vinden. Dóg met je handje; ze vergeten daar al gauw, dat ze in Holland hebben gestudeerd. Dat geld ben je kwijt". Mevrouw Favier zit zelf in de business en dan komt zoiets des te harder aan. Antiek De „Engel" van Nieuw Minerva heeft behalve haar bloemen nog een grote zwakheid: antiek. Ze loopt ergens tegenaan en dan is het raak. Ze heeft pas (■én echte veiling doelbewust bezocht: de Kurhausveiling: „God, wat heerlijk, keurige Op het ogenblik is men bezig het dak van het oude geteisterde postkantoor aan de Breestraat te slopen. Over 4 jaar moet er een nieuw onderkomen voor het Hoogheemraadschap Rijn land staan, met een parkeerga rage ondergronds. De Faviers verliezen dan hun 300 m2 „pak ketpost", maar die oppervlakte komt er herrezen met keuken en zaal weer uit. In de tussen tijd zal vervangende ruimte ge vonden moeten worden boven het water van de Nieuwe Rijn, /I Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor parèn op terfnijii spullen, wat heb ik dóór m'n slag geslagen: 106 zilveren scha len, vooroorlogse, in een Volks wagenbusje naar huis geredert. En dan die kandelaars erbij. Ze hebben weieens gezegd: mens, waar heb je dót gehuurd? Ben je bedonderd, zei ik dan, dat is allemaal van mezelf. En dan in Baarn. daar was ik eens bij een antiquair voor een orresleetje. Dan krijg je te horen: „Bent u niet die dame met de rozen uit Leiden?" Nou ja, dat moet je toch méémaken. Abraham Favier kan het allemaal beamen, maar zijn vrouw heeft het gemaakt. Die heeft het in de vingers, het zit haar in het bloed: de bar (statig in alle eenzaamheid, alleen bij parties geopend, want het is geen café), de „Blauwe salon", het opka mertje, de „Wijnzaai", het Wijn- stróótje waarin 3000, nee 4000 flessen liggen, sommige ter waarde van 60, 80, ja 100 gul den (prachtig mooi gezicht), de Vikingzaal, de „Fruitzaal", de stoeltjes, overgenomen van de „damessocièteit" op het Ra penburg, niet helemaal antiek, maar het lijkt er formidabel op. De „Engel" is nog lang niet in ruste: „Zolang wc hier zitten, gaat het in stijgende lijn. Wc zijn als couveusekindje begon nen, Je moet er steeds bloed bij hebben. In het begin van Holi day Inn, heb ik even m'n hart vastgehouden, met dat kapi taal achter die zaak. Dat is nu voorbij. De sfeer doet het 'm. Je moet Je ergens kunnen thuisvoeleu". onder redactie van Ton van Brussel, tel. !0.7f-22244 tst. 17 Rode Kruis Deze week is er in het Rode Kruis gebouw, Morsweg 186 te Leiden een tentoonstelling annex ver koop ten bate van het welfare werk Rode Kruis. Dewelfare heeft als taak zieken en gehan dicapten een prettige en zinvol le bezigheid te verschaffen in de vorm van aangepaste hande narbeid, waarvan men het re sultaat op deze tentoonstelling kan zien. Dit is tevens een bij zonder geschikte gelegenheid om alvast St. Nicolaas-cadeau- tjes uit te zoeken. De toegang is gratis en geheel vrijblijvend. Donderdag 31 oktober van 7 tot 9 uur en Vrijdag 1 november van 2 tot 5 uur. Doorgereden omstreeks negen uur een rech ter beenbreuk en een grote vleeswond boven het rechter been op. De Turk kwam met zijn fiets uit de Mamixstraat en wilde de Willem de Zwijgerlaan oversteken. Op dat moment na derde een auto (Amerikaans model) met grote snelheid uit de richting Oegstgeest De fiet ser werd enige meters meege voerd en kwam daarna op het asfalt terecht. De automobilist reed in onverminderde snelheid door. Getuigen van dit ongeluk worden verzocht zichte melden kers ter waarde van 3670 gul- op het politie-bureau afdeling den. De auto had een waarde van 2000gulden. de Zonneveld- Auto-diefstal Inbraken Op het Pieterskerkplein werd af- In de juwelierszaak Plesscn aan gelopen weekeinde een donger- hct Bcvrijdingsplcin is gister- grijze Rover gestolen. In de wa- nacht ingebroken. Lr werden gen bevonden zich radioboxen, negen tableaus met ringen ont- tuners, een pick up en verster- vreemd. De inbrekeris) kwa- m(en) binnen door het forceren van de toegangsdeur Bij kle dingmagazijn Van Uffelcn aan de Breestraat werd een aantal leren en suède jassen gestolen. Ook hier kwam(cn) de inbreke ris) binnen door de glazen toe gangsdeur te forceren. Door een ruit te vernielen verschaf- tc(n) de inbrekeris) zich toegang tot het clubgebouw Grocnoord aan de Musschcnbroekstraat. Vermist worden een pick up en een versterker ter waarde van 1200 gulden. De heer Joh. Frankenhuizcn (48) verklaarde dat hij direct nu de aanrijding was toeges neld en heel duidelijk me vrouw van B. achter het stuur had zien zitten. „La- tor", zo stelde hij, „later schoof die man haar opzij en ging zelf achter het stuur zitten. „Het is onmogelijk dat hij haar direct al achter het stuur had gezet, want dut had ik moeten zien. Het kan niet anders of zij heeft gereden", aldus de getuigen verklaring. Deze werd geheel bevestigd door de toevallig langsrij dende bromfietser Brugge- mun, door exact hetzelfde verhaal te vertellen. Naast deze twee gelijkluidende ge tuigenverklaringen lag er nog het feit, dat mevrouw van B. al door de politie rechter tot 14 dagen hechte- nia vital veroordeeld voor dit rijden zonder rijbewijs en onder invloed. Mevrouw mr. Van Schaick zag hierin vol doende redenen om een mei- needonderzoek te gelasten t.n.v. de verklaring van me vrouw Van B. Bovendien achtte zij het V. ten laste gelegde feit (het laten rijden van mevr. Van B. onder in vloed en zonder rijbewijs) wettig en overtuigend bewe zen en eiste hiervoor een boete van 150. De kanton rechter vond dit te luug en ging aanmerkelijk hoger: 250. V verklaarde hierop: „Dat had ik wel verwacht. Ik zag wel dat het u niet lekker zat dat ze maar 150 eiste: Móóór ik leg me er niet bij neer: ik ga in hoger Aangehouden Een andere zg. „aangehouden Hik" Wil die van de 20-jari- ge Kntwijker C. K. die de vorige keer beweerde dut hij helemaal niet in die auto zonder verzekering, zonder kentekenbewijs en zonder rijbewijs met een kapotte stuurinrichting, uitlaat en doorgeroeste voorportieren hud gereden. „Ik stond te bellen en die agent kan me helemaal niet gezien heb ben" Welnu, de agent kwam dat verhaal gisteren onder ede ontzenuwen en K viel door de mand. De officier eiste in totaal 500 boete. De kantonrechter muakte er tenslotte 410 vun: 60 voor het rijbewijs; 50 voor het kentekenbewijs; 200 (plus 4 muundon voorwaardelijke ontzegging en een proeftijd van jaar) voor bat onvaiza ke rd rijden; en 100 voor de mankementen aan het voer tuig. Opnieuw krediet voor vervanging Bernardusschool Van onze correspondent Zoeterwoude - Tot grote te leurstelling van velen in Zoeterwoude werd vorige maand bekend dat G. S, hun goedkeuring hadden onthou den aun het raadsbesluit waarmode een bedrag van 1 miljoen gulden was gevo teerd voor de bouw van een nieuwe zesklassige school tervervanging van de Ber nardusschool. Deze verkeert in een zeer slechte hte bouw kundige staat. Als argumen ten van het provinciaal col lege golden het ontbreken van het rapport van de in specteur van het lager on derwijs terwijl ook de vaste financiering niet rond was. De ontbrvkenden stukken zijn inmiddels gecompleteerd en aan de gemeenteraad wordt voorgesteld om opnieuw een krediet beschikbaar te stel len. In verband met de be langrijke kostenverhogingen welke zich de laatste tijd hebben voorgedaan wordt het oorspronkelijk geraam de bedrag van 1 miljoen gul den niet meer toereikend geacht Het gevraagde kre diet is nu bepaald op 1.200.000,—.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3