Bordeaux oj> stelten door Wineiratezaak Twijfel over alternatief gekweekte groenten Huisartsen willen kleinere praktijk QeldócOommd Hogere inkomens weer terug op niveau van 1969 Reclame verbod vitaminen Dode door tyfus in Duitsland i;ji| AKKOORD TUSSEN HOESSEIN EN ARAFAT Aldo Moro formateur Alleen v.d. Louw geschikt Noodplan VVD voor woningbouw DINSDAG 29 OKTOBER LEIDSE COURANT Slaper in oven terecht STUTTGART Een Duitser van 34 jaar was in de nacht van zondag op maandag zo overmand door slaap dat hij een op de stoep staande vuilnis bak van het containertype als bed uitkoos. De con tainer werd om zes uur 's morgens door een vuilni sauto opgehaald en, zon der dat de man wakker werd, naar het vuilver- brandingsbedrijf ge bracht. De Duitser ont waakte pas toen hij van een hoogte van zeven me ter in de oven werd gekie perd. Die was gelukkig nog niet aangestoken. DEN HAAG (ANP) Een onderzoek heeft bij de Consumentenbond twijfel doen rijzen, of alle groenten, die als „alternatief ge kweekt" wordt aangeboden, inderdaad wel „alternatief" zijn gekweekt. De bond acht het daarom wenselijk, dat er wettelijke eisen aan „alternatief" gekweekte produkten worden gesteld, aan de hand waarvan de keuringsdiensten voor waren kunnen contro leren. „Alternatief" gekweekte produkten worden gekocht door mensen, die vrezen, dat hun gezondheid wordt bedreigd en het milieu onherstelbaar wordt aangetast door de massale toepassing van chemische middelen in de landbouw. Omdat men van alternatief gekweekte produkten mag verwachten, dat ze zonder kunstmest en bestrijdingsmiddelen zijn gekweekt, heeft de Consumentenbond een proef genomen met twee van de alternatieve produkten, namelijk sla en worteltjes. Daarbij kwam men tot de ontdekking dat in sommige gevallen ten onrechte van „alternatief gekweekt" gesproken werd. DEN IIAAG (ANP) De huisartsenorganisa ties hebben gisteren op de hoorzitting van de Kamercommissie voor volksgezondheid over de stuctuurnota gezondheidszorg gepleit voor een geleidelijke verkleining van de „normatie ve" huisartsenpraktijk van 2600 tot 2200 2000 patiënten. De verkleining isvolgens hen nodig gezien de taakverzwaring die staatssecretaris Hendriks de huisartsen toedenkt en die onder meer inhoudt dat ze veel tijd nodig zuilenhebben voor samenwerking met andere hulpverleners en voor gesprekken met patiënten die psycho sociale problemen hebben. De artsenvereniging verklaarde aan de her structurering te willen meewerken, ais artsen tenminste medezeggenschap krijgen in het be leid. Ook andere organisaties bepleitten een grotere verantwoordelijkheid voor de werkers in het veld, onderverdeling van de regio's in „subregio's" met 20.000 30.000 inwoners, om tot eenoverzichtelijk geheel van voorzieningen te komen. Verwijzing naar de tweedclijnszorg, uitsluitend door de huisarts, wees iedereen af. De ambu lante geestelijke gezondheidszorg meent bij voorbeeld dat ook andere werkecs en instanties (onderwijs, pastores) patiënten moeten kunnen door verwijzen en dat ook de patiënt zelf desgewenst de eerste lijn moet kunnen over slaan. Van onze correspondent BORDEAUX In Bordeaux is gisteren het proces van het grote wijnschandaal de fransen noemen het de affaire Winegate begonnen: het proces van het wonder van Cana, gewrocht door de ongenaakbare „aristocratie du bouchon", de adel van de kurk. Deze adel is onder de 18 beklaag den vertegenwoordigd door de gebroeders Cruse: Lionel en Yvan. De bond van wijnhande laren, die zeer speciale aristo- man heeft, naar men zegt om het schandaal niet mee te ma ken, een paar weken geleden een eind aan zijn leven ge maakt. cratie uit Bordeaux van veelal Op de broers zijn aller ogen ge- miljonairs, heeft van zijn kant richt: 140.000 hectoliter van de een civiel-rechtelijke zaak aan- kostbaarste Bordeauxwijnen in hangig gemaakt tegen de ge- hun kelders, een jaar omzet van broeders Cruse. Hun oom Her- 9 miljoen; zij zijn de grote, we reldberoemde, steenrijke lever anciers van de grootste impor teurs, de beroemdste restau rants, van koninklijke en presi- dentiëlepaleizen, ambassades en de groten der wereld. Lionel en Yvan hebben een tradi tie van vijf generaties arrogan tie en invloed achter zich: zon der de Cruses was in Bordeaux niets te beginnen. Toen oud premier Chaban Delmas, bur gemeester van Bordeaux, zich vorig jaar kandidaat wilde stel len voor de presidentsverkiezin gen, golden zijn eerste opdrach ten de heren Cruse. Er werd gefluisterd dat het onderzoek aan zet van minister Giscard d'Estaing was, die zijn concur rent. Chaban de pas naar t Ely- sée wilde afsnijden. Er is veel gefluisterd en in het vuistje gelachen, vooral door de wijnboeren die zich de eeuwig durende slachtoffers van de oppermachtige wijnkopers achtten. Tot zij er zich van bewust werden dat het schan daal de reputatie van al de Bordeauxwijnen dreigde te ver doezelen. De man die het allemaal georga- Lionel Cruse (L) en zijn neef Yvan Cruse, de twee hoofdverdachten in het "wijnschandaal". rode wijnen verandert, grove zuidelijke wijn herdoopt in Po- merol of Médoc. Cruse koopt van Bert ruim 4000 hectoliter behandelde wijn, waarmee hij zijn reputatie vergooit voor een winst van 300.000 franc. niseerd had, is Pierre Bert, een uiterst handige, zo niet scrupu leuze handelaar, die in 1972, als voor de grote Bordeauxwijnen astronomische prijzen betaald worden, zijn afnemers niet vol doende kan leveren, en witte in CENTRALE HOGER PERSONEEL: UTRECHT Zelfs als bij de komende loononder- Deze conclusie trekt de heer J. W. Verdonk. hoofd ber gestemd. Bij een ongewijzigd beleid moet hogere inkomensgroepen niet of nauwelijks in de handelingen geen enkel nivellerend element van het beleidsbureau van de Nederlandse Centra- worden gerekend op jaarlijkse stijging van de welvaartsstijging meedelen of zelfs een stukje wordt ingevoerd, zullen de hogere inkomens er le voor Hoger Personeel (NCHP), na bestudering belastingdruk tengevolge van o.a. het niet volledig welvaart moeten prijsgeven. „Het is de vraag reëel opnieuw op achteruit gaan, en wel met 0,2 van economische rapporten over de verwachtingen (80%) toepassen van de inflatiecorrectie in de hoelang het voor deze groepen nog acceptabel is tot 0,8%. Met die teruggang zitten de inkomens voor 1975 en de reeds bekende consequenties van belastingtarieven. om mee te werken aan een nationale welvaartsstij- vanaf 25.000 gulden weer op het bestedingsniveau het regeringsbeleid voor volgend jaar. Wat de ging zonder ook voor zichzelf een reëel stukje van van 1969. verdere toekomst betreft is de heer Verdonk som- De conclusie van de heer Verdonk is, dat de deze welvaart op te eisen", aldus de heer Verdonk. Wens consumentenbond DEN HAAG Wie gezond is en gevarieerd eet, krijgt genoeg vitaminen binnen en heeft geen vitaminepillen of -tablet- ten nodig, aldus de Consumen tenbond in zijn maandblad Niettemin worden er in ons land volkomen onnodig vele miljoe nen guldens aan allerlei vitami nepreparaten besteed. De recla me is aan dit onnodig en soms ook ongewenst gebruik (te veel aan sommige vitaminen kan zelfs slecht voor de gezondheid zijn) ongetwijfeld mede schul dig en de Consumentenbond gelooft daarom, dat eën recla meverbod voor vitaminepillen een goed ding zou zijn. STUTTGART (OPA-UPI) De reeds ongeveer tien dagen du rende tyfus-epidemie in Zuid west-Duitsland heeft het eerste mensenleven geeist. Officieel is bekendgemaakt, dat een 32-jari- ge man in het ziekenhuis van Ludwigsburg in Baden-Wur- temberg is overleden. Het aantal tyfusgevallen steeg maandag van 36 tot 143. De gezondheidsautoriteiten vrezen, dat wegens teonemende be smetting door contactpersonen een tweede tyfusgolf voor de deur staat. VEILIG AAN WAL Terwijl het Libanese vrachtschip Eurabia Sun een vergeefse strijd met de zee vocht, zetten 25 van de 28 geredde opvarenden in Lauwersoog voet aan veilige wal. Niemand verloor het leven, maar de overige drie bemanningsleden moesten in Leeuwarden in het ziekenhuis worden opgenomen. De Eurabia Sun gaf de strijd op en zonk. tien mijl ten noorden van Ameland. RABAT (AP) De Arabische topconferentie heeft Jasser Arafats Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO volledig erkend nadat Arafat en koning Hoessein van Jordanië er kennelijk in waren geslaagd om hun geschil bij te leggen. :en enerverend debat achter gesloten deuren liet koning Hoessein al zijn aanvankelijke bezwa- tegen de erkenning van Arafats organisatie als vertegenwoordigster van het Palestijnse volk vallen. De slotzitting van de conferentie werd ten tweede male verschoven, verklaard werd dat het topover- leg mogelijk tot morgen zal voortduren. Koning Hoessein blijkt het beginsel aanvaard te hebben, dat de westelijke oever van de Jordaan, die deel uitmaakte van zijn Hasjcmitische konin krijk van 1950 af tot 1967 toen Israël deze verover de. rechtstreeks onder Palestijns beheer komt als Israël er toe bewogen kan worden de oever op te geven. Tot dusver had de koning er op gestaan, dat Jordanië van de Arabische leiders volledige toe stemming zou krijgen'om de westelijke Jordaanoe- ver te herwinnen en dat hij vervolgens de Palestij- nen op de westelijke oever in de gelegenheid zou stellen bij referendum over hun eigen lot te be schikken. ROME (AP) - De christen-dcmo- kratische partij heeft de demis sionaire minister van buiten landse zaken Aldo Moro ge vraagd een nieuw kabinet te vormen, een centristisch naar links neigende regering die, als zij er komt, de 37ste zal zijn sinds het einde van de tweede wereldoorlog, aldus is in politie ke kringen vernomen. Het laatste kabinet had 15 dagen bestaan en was gevormd door vier partijen, wvrneens uit het midden en te linker zijde daar van, maar het was ineengeklapt na oneenigheid over de slechte economische toestand en wat voor beleid in verband hiermee moet worden gevoerd. Queen Elizabeth beschadigd CHERBOURG (Reuter) Het Britse luxe passa giersschip Queen Eliza beth II is gisteren door de storm in Cherbourg van haar meertrossen losge slagen en tegen een pier gevaren, waardoor het schip ernstig is bescha digd. Het schip heeft in de boeg een scheur van on geveer 20 meter vlak bo ven de waterlijn opgclo- MINISTER DE GAAY FORTMAN: DEN HAAG (ANP) Minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken heeft de overtuiging dat de nieuwe burgemeester van Rotterdam, de heer A. A. v.d. Louw, bereid en in staat is zich te verplaatsen in de gedachtengang van degenen die zich door de ontwikkelingen in Rotterdam ge krenkt voelen. Aldus het antwoord van de minister op kamervragen. Bij de voorbereiding van de benoeming is door de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk, slechts één aanbeveling i.p.v. twee gedaan. ter moest krijgen die lid is van de PvdA. Bij de kandidaten waren twee personen die tot deze partij behoren. Alleen de heer Van der Louw beschikte naar de mening va heren Vrolijk en De Gaay Fortman ovi nodige capaciteiten. Gezien dit feit achtte de 'minister het niet nodig dat aan het vereiste van twee voordrachten zou worden vastge houden. Werk voor 20.000 man Het C.D.A. in de Randstad VOOR IEDEREEN STAAT VAST dat de komende 2 d 3 Jaar voor het C.D.A. erop of eronder is; onder „erop" dan niet te verstaan dat bij de eerstkomende Kamerverkiezingen belangrijke zetclwinst wordt geboekt, maar wel dat de christen-democratische partijen als een innerlijk sterk blok naar voren komen en daarvoor bij de grote meerderheid van hun huidige kiezers, misschien zelfs bij een groep weggelopen kiezers, vertrouwen vinden. Iedereen weet dat er nogal wat voorwaarden zijn waaraan voldaan moet worden vóór het zover is. Eerste kritieke punt komt in december, als de partijraden moeten besluiten of het C.D.A. als federatie van A.R.P., C.H.U. en K.V.P. kan worden opgericht. Dan komt allengs ook de kwestie van het éne politieke program en de éne kandidatenlijst om de hoek kijken. En niet in de laatste plaats de oplossing voor de huidige problemen in de praktische politiek, met K.V.P.-AR als semi-regeringspartij en de C.H.U. in de oppositie. DRS. J. DE KONIG, de anti-revolutionaire partijvoorzitter, heeft daarvan dezer dagen terecht geschreven, dat een beheerst optreden van de zittenden Kamerfracties nodig is om de in 1973 ontstane breuk te helen. Helaas staan tegenover bemoedigende symptomen nog steeds kleine en grotere incidenten die de winst weer te niet schijnen te doen. Opmerkelijk blijft overigens, dat het C.D.A. plaatselijk en regionaal vaak beter van de grond komt dan landelijk. Dit geeft enige hoop, dat het C.D.A. ook met perspectief kan beginnen aanéén van zijn moeilijke praktische taken: zorgen dat er in de Randstad de grote stedelijke agglomeraties in het bijzonder een eind komt aan de heUende-vlak-glijpartij van de christen-democratische partij en. Juist daar dreigt het C.D.A. verdrukt te worden tussen de voortdu rende opmars van „links" en het krachtige offensief daartegen van de V.V.D.. IN BEPAALDE RANDSTAD-GEMEENTEN (plus de Rijnmond) is het C.D.A. door de linkse machtsbegeerte in de oppositie gedron gen. De christen-democratische politici zullen daar moeten zorgen voor een niet alleen krachtige, maar ook overtuigende oppositie. Elders is het de taak om de kiezers duidelijk te maken dat men echt mecregeert en zijn best doet om principieel en praktisch te zorgen voor een echte welzijnspolitick; met het oog op de toekomst zonder de goede kanten van het verleden te verketteren. Een moeilijke opdracht; maar juist voor het C.D.A on zijn eigen toekomst noodzakelijk. Zo laten VERHOGING VAN DE TOEGELATEN MAXIMUM SNELHEID behoort niet tot de pijlen welke minister Westerterp voor dit najaar op zijn boog heeft staan. Bepaalde groepen van het gemotoriseerd verkeer oefenen wel enige druk op de minister uit, maar ze hebben weinig doorslaggevende argumenten achter de hand om het te winnen van degenen die vinden dat de toestand maar zo moet blijven als ze nu is. Op zichzelf betekent een blijvende beperking van de maximum snelheid een besparing van brandstof. Iets wat misschien niet noodzakelijk is als do oliekraan weer wijd-open staat, muur wel wenselijk, omdat we als natie in haar geheel moeten wennen aan beperking van energie-gebruik en het stukje nationale produktie dat overmatig olie- en benzinegebruik zou kosten, beter besteed kan worden aan andere, meer urgente zaken. Bijvoorbeeld investe ringen welke de werkgelegenheid ten goede kunnen komen. Belangrijker nog zijn de cijfers waarover de ministers beschikt; cijfers die uitwijzen dat sedert het invoeren van de snelheidsbeper king het aantal doden bij verkeersongevallen, zowel op snelwegen als gewone wegen flink is teruggelopen. Alleen al op grond hiervan zouden we zeggen: „Zo maar laten". Ook voor het milieu is deze snelheidsbpcrking nuttiger dan de suggesties welke de overheid worden opgedrongen om weer over te gaan tot auto-loze zondagen en andere ondoordachte plannen tot beperking van het partikuliere verkeer. DE BILT Morgen komt In het algemene weerbeeld in onze om geving maar weinig verande ring. Tussen een hogedrukge- bied op de Oceaan ten westen van Ierland en een uitgebreid lagedrukgebied boven Midden- Europa, handhaaft zich een krachtige noordelijke stroming, zeer onstabiele lucht land wordt gevoerd. Ook morgen moet daarom op regen- en hagelbuien worden ge rekend afgewisseld door opkla ringen. Ook elders in West-Eu ropa is het vrij koud cn buiig weer, maar met uitzondering van berggebieden vriest het er nog nergens. Bij ons liepen de minimumtemperaturen uiteen van 2 3 graden in het binnen land tot 7 graden aan de kust. „Boksers" later uit bed (Van een onzer verslaggevers) Hilversum In tegenstelling tot hetgeen staat vermeld in de programmabladen wordt dc bokswedstrijd tussen titelhou der George Foreman en Moha- med All morgenvroeg niet om half drie maar om kwart voor vier uitgezonden op Nederland I. Morgenavond brengt de AVRO om 18.15 uur een samen vatting van dit duel van dc ZEVENAAR (ANP) - Bij de be handeling van de begroting van volkshuisvesting in Tweede Kamer zal dc VVD met een noodplan komen „om de rampzalige ontwikkeling in de bouw tegen te gaan cn waar mogelijk om te buigen". In een rede in Zevenaar noemde fractievoorzitter Wiegel gister avond alvast enkele elementen uit dat plan: snellere aanpas sing dan voorheen van de sub sidies, met name in de sector van het eigen woningbezit, aan de beweging in de rentestand en aan de stijging van de bouw kosten; een op zo kort mogelij ke termijn afgeronde studie van de mogelijkheid het zoge naamde groot-onderhoud fis caal aftrekbaar te maken. Dit zou van buitengewoon groot be lang zijn voor de bestrijding van de beunhazerij in de bouw en vooral voor het instandhou den van kleinere, bonafide bou wondernemingen, aldus de heer Wiegel. Verder wil de WD het mes zet ten in de „gigantische bureau cratische rompslomp van het overheidsapparaat" om te be reiken dat het stuwmeer van bouwwerken ten bedrage van drie miljard gulden, waarvoor de plannen klaar zijn, op zeer korte termijn in uitvoering zou kunnen worden genomen. Bin nen enige maanden zou daar door de werkloosheid in de bouw met tien tot twintigdui zend man kunnen worden te ruggebracht, of althans verdere verslechtering van de werkloos heid in de bouw met een gelijk aantal kunnen worden tegenge gaan, zo zei de heer Wiegel. GROTE SCHOONMAAK Er word gisteren "grote schoonmaak" gehouden In de Amster- damso "pijp", een wijk in de stad van smalle straten, waar hot door auto's in beslag genomen grondoppervlak zeer groot is. De stadsreiniging is daar begonnen mot hot schoonmakon van de straten. Automobilisten, die geon gehoor haddon gogovon aan het verzoek om hun voertulgon op dat tijdstip daar niet te parkeren, konden hun weggesleepte wagens elders ophalen. Ziekteverzuim boven peil van vorig jaar DEN IIAAG (ANP) Het ziek teverzuim In ons land ligt vol gens do Jongste gegevens vsn het CBS nog steeds boven het peil van het vorige Jaar. In Juli beliep het verzuim in totaal 7,7 procent van het aantal mandagen, vergeleken met 6,8 procent in Juli van het vorig jaar. Het verzuim bij manneVi bedroeg 7,6 procent (vorig Jaar 6,7 procent) en bij vrouwen 8.8 procent (v.j. 7.8 procent). In juni jl. was het totale verzuim 8,8 procent tegen 7,7 procent in 1973. Ook februari, maart cn april vertoonden een stijging ten opzichte van het vorige jaar. PTT-vrouwen boos over spreidingsplan DEN KAAG - Volgens de actie groep Protesterende PTT-vrou- wen is de regering niet van plan de Kamer te betrekken bij dc uiteindelijke beslissing over de spreiding van de Centrale Directie der PIT. Dat is dc PTT-vrouwen gebleken in een gesprek met staatssecre taris Polak (Binnenlandse Za ken). Zij vinden dit "een onbe vredigende gang van zaken, aangezien er de laatste maan den nieuwe argumenten tegen dc spreiding zijn gekomen, en het verzet tegen de spreiding enorm is gegroeid". De actiegroep heeft aijn ongenoe gen geuit in een brief aan de bijzondere kamercommissie voor de spreiding van rijks diensten. Daarin vragen de PTT-vrouwen ook, wanneer de hun in juni door de heer Wie- renga (van de kamercommissie) toegezegde hoorzitting over de spreiding van de PTT, zal wor den gehouden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11