r alstublieft, Rabobank G3 Politie heeft op papier de moordenaar van Willy Vervat reeds te pakken ,,Ik vond onzichtbare inkt nogal padvinderachtig" uw persoonlijke agenda =0 1975 CeidóeSomemt Arabische topconferentie begint in crisissfeer Zeldzaam agressief onderzoek Leidse studente voor Israëlische rechter: Meer regen onderweg Actie voor steun aan Mozambique ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PACINA 7 wimiiinu-* miiiiiiiin iiuiiiiuiniiiiiiiiiiiiii lumniiiiiiiiiniiiiuiiuiiiiiiniiiuiiniiiniiiii Willy Vervat ROTTERDAM - Ongekend massaal en voor Nederlandse begrippen zeldzaam agressief is het politionele onderzoek in de moordzaak Wil Vervat. Volgens de betrokken politie functionarissen is de oplos sing nog alleen een kwestie van tijd. De moordenaar wordt gevonden, daarvan is de Rotterdamse politie over tuigd. „De man heeft twee mogelijkheden. Of hij geeft zichzelf aan, óf wij pakken hem binnenkort in de kraag. Andere mogelijkheden be staan voor ons niet", aldus commissaris J. A. Blauw van de Rotterdamse recherche. „Wij moeten de man vinden, die in de nacht van 8 op 9 september de 15-jari- ge scholiere Willy Vervat vermoordde. Het was een daad zonder motief. Juist daarom moet hij gepakt worden, want anders slaat hij nog eens toe. Ik vraag me wel eens af wat zo'n moordenaar bezield heeft, in wat voor een gemoed stoestand een man een meisje kan ombrengen. Momenteel lijkt het er een beetje op, dat hij in het niets is ver dwenen. Toch moet hij opgevallen zijn. Het plegen van de moord en het erop gevolgde massale onderzoek moeten hem niet onberoerd hebben gelaten. Het aanvallende, agressieve onderzoek moet de moordenaar elk moment benauwen; hij moet angstig zijn; de man leeft in een hel". De werkwijze van de Rotterdamse re cherche om de moordenaar op te spo ren is allerwege op verbazing gestuit Inspirator van die werkwijze is de Rotterdamse recherchebaas Blauw, een aimabel man die zijn opleiding heeft voltooid met stages in politie korpsen over de gehele wereld. „Van een aantal systemen die bij korpsen in andere landen worden gebruikt hebben wij een eigen „alarmplan" sa mengesteld, een lijvig boekwerk waar in een soort aanvalsplan is opgemaakt voor ernstige delicten. Onze manier van aanpak in de moordzaak Wil Ver vat lijkt veel op de werkwijze van Scotland Yard, de meesters op het gebied van de massale onderzoekin gen. Kernthema in ons aanvalsplan is het feit dat wij het publiek nodig hebben om een zaak op te lossen. Wij verzwij gen zo weinig mogelijk voor de pers, dus het publiek, want wij moeten met hen samenwerken. In korpsen elders in het land wil men nogal eens zaken verzwijgen. Een voorbeeld van onze werkwijze: Tien dagen na de moord op Wil Vervat werd het regionale re cherche-bijstandsteam onder mijn lei ding te hulp geroepen bij een moord zaak in Gorkum. In de omgeving van het slachtoffer vonden we kleding van de daders, de moordwerktuigen en twee pruiken. In een plaatselijke krant konden we over twee pagina's be schikken, waarin we alles wat we wisten in vier talen hebben gepubli ceerd met het verzoek om tips. In een drukke winkelstraat in Gorkum heb ben we een etalage gehuurd en daarin hebben we twee poppen aangekleed met de kleren van'de daders. Maar een heel klein beetje informatie hiel den we achter de hand om later te gebruiken, om de verklaringen van arrestanten te testen. Onze werkwijze slaagde volkomen. We werden overla den met tips en aan de hand van die „In de moordzaak Wil Vervat werken we ongeveer volgens hetzelfde princi pe. Het probleem is hier voornamelijk de omvang van het onderzoek, zodat we erg veel tijd nodig hebben. We hebben rondom de plaats van het misdrijf drie cirkels getrokken. De eerste cirkel is er één van twee tot drie minuten verwijderd van de plaats waar we het slachtoffer vonden. De tweede cirkel geeft een vijftien minu ten grens en de derde cirkel beslaat ongeveer een uur. Wat wij nu willen, is het terugbrengen van alle personen in de bewuste cirkels op het tijdstip van de moord. Vooral uit de twee binnenste cirkels kennen we al veel personen. Enkele tientallen hebben we terug kunnen brengen. Er ontbreken ons nog zo'n zes mensen. Het is duide lijk, dat onder alle mensen in de bin nenste cirkels de moordenaar moet zitten". „Ons onderzoek begon direct na de moord, die om één uur werd gepleegd in de bosjes bij het metro-station. Enkele dagen later, op 12 september, zijn we met een huis-aan-huis actie begonnen waarbij alle 13500 woningen in de aangrenzende woonwijken wer den bezocht. Op 24 september hebben we dit onderzoek op kleinere schaal herhaald om de afwezigen van 12 september aan te treffen. Bij de eerste Commissaris Blauw actie waren 240 politiemensen betrok ken, de tweede keer 80. Momenteel werken zo'n 25 man aan de zaak. In totaal zijn al meer dan 12000 manuren in het onderzoek gaan zitten. In heel Rotterdam hebben we folders ver spreid met de vraag of de lezers perso nen kennen die in de laatste metrotrei- nen hebben gezeten of zich omstreeks het tijdstip van de moord bij het metro-station bevonden. In totaal zijn 85.000 folders verspreid. Ook hebben we alle taxi-chauffeurs persoonlijk aangeschreven met het verzoek om inlichtingen. Uit al die acties is eén enorme stroom informatie gekomen, ruim 2000 tips, die alle moeten worden nagelopen. Daarmee zijn we nu bezig en het staat voor ons vast, dat in de papierwinkel de oplossing van de moordzaak zit En die oplossing komt er uit", aldus com missaris Blauw. .Het uitblijven van de oplossing mag niet te lang duren, want de rechercheurs op de zaak Vervat kunnen thans hun aandacht niet rich ten op andere misdrijven. Bij het werk aan een zaak als deze moord, blijkt dat het aantal andere misdrijven plot seling stijgt en het aantal oplossingen daalt. Dat kan ook niet anders, want de politie heeft zijn handen al vol. Maar we moeten wel, ook al kost het ons kapitalen aan manuren en mate rieel, want de moordenaar kan op nieuw toeslaan". RAM ALL AH (Israel) (AP) De 26-jarige, Leidse Margaretha Heinsbroek, die ervan beschul digd wordt een in onzichtbare inkt gedane boodschap naar Arabische guerrillastrijders in Israël te nebben gesmokkeld, heeft vrijdag tegenover de krijgsraad verklaard dat zij De Spaarweek kan een goed begin zijn van een nieuw spaarjaar. Door Uwspaarplannen in daden om te zetten. Sparen voor Uw vakantie volgend jaar, voor de verbeteringen van Uw huis, voor de auto of de caravan." Nu beginnen betekent voldoende tijd om Uw doel te bereiken. Loopt U eens bij ons binnen. Wij zullen U graag informeren over de vele manieren waarop U bij ons kunt sparen. Ook hoe U -als U dat wenst- automatisch kunt sparen. Sparen doet U bij de de bank vcxy «derven dacht, dat het briefje „iets kin derachtigs was_ iets padvin- derachtigs". Juffrouw Heinsbroek, die samen met haar vriendin Paula Wi- kam terecht staat en tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld kan worden als zij schuldig wordt bevonden aan het wer ken voor een illegale organisa tie, beweerde dat zij niet wist dat de boodschap voor Arabi sche guerrillastrijders bestemd was. Ze vertelde dat ze zelf vroeger met vriendinnetjes in onzichtbare inkt correspondeer de. „Het leek me kinderachtig maar niets meer," zei ze. Juffrouw Heinsbroek gekleed in spijkerbroek en oranje t-shirt, zei dat ze 12 dagen na haar arrestatie een bekentenis had afgelegd, maar dat dit onder pressie gebeurde toen zij „in een zeer slechte geestelijke- en lichamelijke conditie" verkeer de. Zij zei dat ze keelpijn en koorts had opgelopen in de tochtige cellen van de gevange nissen in Jeruzalem en Bethle hem en dat de politie beloofd had haar in vrijheid te stellen als zij een bekentenis aflegde. Begeer koopt juweliershuis VOORSCHOTEN De juwe- liersgroep Begeer Van Kempen en Vos. een dochter van Konin klijke Van Kempen en Begeer NV, heeft het juwellershuis Oving in Groningen overgeno men. Met deze overneming is het aantal juwelierszaken van Begeer op elf gekomen. Het bedrijf richt zich hiermee op die gebieden waar ook de over heid de werkgelegenheid stimu- leeri Burgerlijke Stand Leidrn - Geboren. Abraham Dam n Tm„;.-rrn en E J Krmfi Wij denken vast aan uw afspraken (of afspraakjes) in 1975. Als stoffelijk bewijs van onze dank voor het aanbren gen van een nieuw abonnement kunt u namelijk een keus maken uit een kunstleren herenagenda, of een in diverse kleuren uitgevoerde lacqué damesagenda, bedrukt met uw eigen naam of voornaam We horen van u. op de agenda moet gedrukt worden (max. 18 letters) Aftrek voor zelfstandigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet heeft een wetsontwerp aan vaard, waarin wordt voorge steld zelfstandigen in het mid den- en kleinbedrijf met ingang van 1975 een inkomensaftrek toe te staan. Deze zelfstandige naftrek is 1200 gulden voor winsten tot 30.000 gulden. Bij hogere winsten wordt de af trek verminderd met 120 gul den per elk vol bedrag van 1.000 gulden waarmee de winst de 30.000 gulden te boven gaat. Indien de winst 40.000 of meer bedraagt wordt geen aftrek meer verleend. Ambassadeur betrokken bij auto-ongeluk DEN HAAG De Nederlandse ambassadeur in Ankara, de 58- jarige C. van Baarda, heeft in de nacht van dinsdag op woens dag in het dorp Incirlic een arbeider aangereden, die aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Na verhoor door de politie is de ambassadeur, die over een di-i plomatiek paspoort beschikt^ vrijgelaten. Coördinatie radio-t. v. FORMEEL IS HET HELEMAAL in orde: de maatregel waardoor de AVRO gedwongen wordt om zijn nieuwe program met „Mies" te verplaatsen of te laten vallen, omdat de KRO op hetzelfde tijdstip een gelijksoortig program op Nederland I heeft staan. Op de keeper beschouwd is deze ingreep ter bevordering van een betere coördinatie toch u-eer vreemd, omdat op ander gebied met name de radio er mets gedaan wordt aan het samenvallen op veel grotere schaal van programs die op elkaar lijken als twee druppels water. Wanneer bijvoorbeeld gaat de program-coordinatie-commissic iets ondernemen, opdat 's zaterdags overdag op beide ..gewone" zenders van elkaar afwijkende programs worden gezonden, die nog opgeteld met Hilversum III mot de indruk wekken dat niemand die dag een andere behoefte heeft dan de behoefte aan licht vertier? De grens ONGEACHT OF EN DE MANIER WAAROP het kabinet-Den Uyl samen met de fracties waarop het steunt het compromis vindt waardoor een politieke crisis over de abortus-kwestie wordt voorko men. blijft er een vraagteken staan. De vraag in hoeverre de geldende wet in bepaalde kwesties tegenwoordig nog een grens vormt tussen daden die wel en daden die wettelijk niet geoorloofd Als contra-vraag kan dan onmiddellijk gesteld worden: „Moeten we dan in onze tegenwoordige samenleving zo „wettisch" zijn?" Dat beweren wij met; het verbaast ons alleen een beetje met hoe veel gemak sommigen in de éne kwestie de wet met de grootste soepelheid willen hanteren (Veronica, abortuskwestie, dienstweige ring. bepaalde zedendelicten) en tegelijkertijd in andere kwesties onmiddellijk ingrijpen van overheid of justitie eisen. EU IS MEER DAN EEN REDEN waarom minister Van Agt gelijk had, toen hij de Justitie niet wilde belemmeren om maatregelen te nemen tegen de kliniek in Heemstede, die bij operatieve abortus ver over de schreef gaat Het is tegelijkertijd onjuist, om de christen-democratische Kamer fracties moreel te dwingen tot een soort van wetgevende „spoedope ratie" in een kwestie waarbij ze de uiterste omzichtigheid willen betrachten, omdat voor velen van hun leden de abortus, zeker wat betreft de grensafbakening, een kwestie is van het geweten. De veelbesproken brief der Nederlandse bisschoppen blijven wc juist mede hierom een goed en noodzakelijk stuk vinden, omdat ze beter dan welk ingenomen standpunt ook op de consequenties v n grotere vrijheid en grensverruiming gewezen heeft. Wie zich nu verleiden laat om te ver te gaan, zit straks onmiddellijk met euthanasie, de wetgeving op het gebied van de zeden en wellicht ook met do geestelijke vrijheid voor minderheden op het hellende vlak. DAAROM WAS HET GEEN VERKEERDE UITLATING van de christen democratische leider, die deze week constateerde, dat in elk geval een kabinetscrisis op het punt van de abortus-wetgeving minder misplaatst zou zijn dan terzake van de benoeming van Van der Louw of honderd miljoen meer of minder voor de middengroe- pers onder de middenstanders. Niet dat een kabinetscrisis door de abortuskwestie gewenst of noodzakelijk is; maar wel zal hier de grootst mogelijke omzichtig heid nodig zijn. Wat betekent dat „links" niet het recht heeft om K V P en A R P. te dwingen spoed te maken met een initiatief-wetsontwerp, dat ze dan wellicht samen met de V V D. snel kunnen verwerpen om vervolgens wettelijk uf te dwingen, wat mevrouw Goudsmit als de juiste grens ziet Ook deze laatste week van okto ber zal in het teken van depres sies met regen staun doordat het hogedrukcentrum zuidwes telijk van Ierland een op de plaats rust-taktiek volgt. Hier door blijven met de krachtige noordwestelijke bovenstroming depressies langs de zuidpunt van Groenland via Schotland naar de Noordzee trekken. Van daag zowel als zondag is er wat regen te verwachten met tijde lijk weer een krachtige tot har de wind uit westelijke richting. De storingen met regen dringen vrij diep Europa binnen zodat in de meeste landen het weer onbestendig blijft mede door het ontbreken van hogedruk boven het continent. Nu is deze regen eind oktober op zichzelf niet erg, maar wel na een zo bijzonder natte periode waarbij van 1 september tot vandaag plaatselijk in het zuidwesten al 340 tegen normaal 140 millime ter regen is gevallen. Koud was het in 1922 toen op 26 oktober in de Bilt al zeven gra den vorst werd gemeten. Deze kou hangt ons niet boven het hoofd, zodat wij de winterjas voorlopig niet, maar de regen jas wel nodig hebben. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dit najaar wordt in Nederland een landelijke ac tie gehouden voor steun aan Mozambique, het Afrikaanse land dat na bijna 500 jaar Por tugese overheersing volgend jaar juni onafhankelijk wordt De actie wordt gevoerd door de NOVIB en de Eduardo Mondlane-stichting, samen met enkele andere organisaties. Het geld dat wordt ingezameld, zal naar eigen goeddunken mogen worden besteed door het Frelt mo, jarenlang de gueri II abc we ging en nu de komende rege ring van Mozambique. De actie omvat een geldinzame ling Aktie Mozambique 74, giro 555) en het geven van informa tie over de problemen van het failliete land, waar nog 90 pro cent van de bevolking analfa beet is, en over hoe de regering een nieuwe samenleving wil op bouwen. Daartoe worden in ons land 600.000 Mozambique-kran ten verspreid. De organisatoren willen ook druk uitoefenen op regering en parlement om de Nederlandse steun aan Mozam bique (voor 1975 20 miljoen gul den) te vergroten. Gisteren was in ons land mgr. Duarte d'AImeida, tot voor zijn uitwijzing in 1971 vicaris-gene raal van Beira in Mozambique. Hij maakte deze maand een reis naar Mozambique cn vol gens hem zijn er alleen al in het centrum van het land 250.000 mensen totaal berooid en bezit loos. Er is snel voedsel nodig, en daarnaast ook medicijnen, landbouwwerktuigen en zaden (mais, gerst, amandelen, sesam, bonen). BABAT (AP-Reuter) De Arabi sche topconferentie In Rabat in Marokko, begint vanmiddag in een ernstige crisissituatie. De crisis Is veroorzaakt door een conflict over de sinds 1967 door Israël bezette westelijke Jordaan oever. De 20 Arabische ministers van Buitenlandse Zaken, hebben tij dens het vooroverleg gestemd voor een resolutie die de weste lijke Jordaanoever na een even tuele ontruiming door Israël aan de Palestijnse bevrijdings organisatie (PBO) wil overdra gen en niet wil teruggeven aan Jordanië. De Jordaanse delega tie heeft een categorisch „nee" laten horen tegen deze door de meerderheid aanvaarde resolu tie. De Jordaanse ambassadeur in Rabat zinspeelde er later op, dat Jordanië bij een nieuwe oorlog zich weieens afzijdig zou kunnen houden door het be sluit, dat overigens in de top conferentie nog bekrachtigd moet worden. De PBO wil zich erkend zien als de vertegenwoordiger van alle Palestijncn. Koning Hoessein van Jordanië staat dit niet toe voor de Palestijnen die in zijn rijk wonen.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7