Vlondreelame en goede sfeer garanderen succes Leidschendamse Tuinbouwschool Waardig slotstuk van The Family ,In Leiden n' vragen de mensen gewoon om dijen kletsers, ze willen hier mee zingen en meedeinen „Grote Bek en Grote Buik" t Acht Marga van Polanen: „We streven naar ni veau. maar de lol is het be langrijkste". LEIDEN „De Randstadspe lers". Deze maand is het precies acht jaar jaar geleden dat deze groep haar muzikale activitei ten in Leiden en omgeving be gon. En dit tot groot genoegen van talrijke bejaarden, de pa tiënten van de psychiatrische inrichting „Endegeest", de le den van verschillende perso neelsverenigingen, kortom tot genoegen van iedereen, die in de loop van de afgelopen jaren wel eens een gezellig avondje met de „Zang- en Muziekvereni ging de Randstadspelers" heeft doorgebracht. De grootste lol van een optreden hebben de spelers echter zelf, althans vol gens de secretaresse van de groep, Marga van Polanen. „Zang- en muziekvereniging, dat klinkt natuurlijk nogal stijf. De mensen krijgen daardoor ook een verkeerd idee van wat we eigenlijk doen. Het reportoire bestaat voornamelijk uit beken de melodiën, waar we dan zelf arrangement op maken. We zijn nu bijvoorbeeld druk bezig met de repetities voor ons optreden van 2 november in het Anto- nius Clubhuis. Daar zitten een aantal nieuwe nummers in, on der andere van Burt Bacharach en Gerard Cox. Vroeger deden we veel aan operette. Dat gaat het er tegenwoordig een beetje vanaf.De groep heeft zich de laatste tijd nogalverjongd en het spreekt ons gewoon niet meer zo aan. Toch is het nog steeds zo, dat als we voor een zaal met bejaarden staan, ze graag opperette willen horen." Reizen „De Randstadspelers" bestaat momenteel uit zo'n vijftig le den. veelal in de leeftijd tussen de 18 en de 35 jaar. Elke don derdagavond is er in het zaaltje van de Koningskerk aan de Wil lem de Zwijgerlaan een repeti tie. De Randstadspelers treden meestal twee keer per maand, op. „Meer willen we echt niet, dan gaat het ten koste van de repetities en ook ten koste van de lol. We willen ook alleen maar binnen een straal van 100 km werken. Die lange reizen door het land, daar zien we nogal tegenop". Ze hebben het er druk mee. Er is een band van ongeveer der tien man, met Spaanse gitaren, mandolines, trompetten, een or gel, accordeons en nog veel meer. Elk nummer wordt in een passend, meestal zelf gemaakt kostuum gebracht. Zo verzorg de de groep een tijdje geleden in het kader van Leidens Ont zet een Latijns/Amerikaanse show in een met 65 plussers gevulde Stadsgehoorzaal. Dijenkletser „Elk optreden is natuurlijk weer anders. Je moet echt rekening houden met je publiek. In prin cipe willen we alleen nummers met een beetje niveau brengen. Niet dat echte meedeingedoe". Als we in Leiden staan moeten we daar echter vaak van afzien. De mensen vragen hier om „dij enkletsers". Ze willen meedoen en meeklappen. Niet iedereen in de groep vindt dat leuk." „Begrijp me goed we brengen populaire muziek, op een gezel lige manier, maar wel verant woord. Noodgedwongen moet je je grenzen wel eens over schrijden. Je kan niet altijd al leen maar doen wat jezelf leuk vindt. Je staat tenslotte voor een publiek, dat wat van je verwacht." Marga wordt opeens een beetje boos en gaat heftig verder: „ik vind het ook bela chelijk dat wij zo weinig aan dacht krijgen. Ook in de kran ten. We zijn nu al acht jaar bezig en als we zouden willen, kunnen we elke week optreden: zo vaak krijgen we uitnodigin- De Randstad spelers met hun Latijns-Ameri kaanse show. gen. Toch zijn er nog een hele hoop mensen, die nooit van ons gehoord hebben. In al die jaren hebben we nauwelijks publici teit gehad. We tobben bijvoor beeld nog steeds met een flink tekort aan mannenstemmen. Vrouwen zijn veel gemakkelij ker te krijgen". Het koortje van de Spelers treedt altijd met een klein solistengroepje op. Alles wordt tweestemmig gezongen en omdat te kunnen bereiken moet er hard gewerkt worden. „We streven natuurlijk naar professionaliteit. Voorop staat echter voor bijna iedereen het plezier. Tijdens de repetities wordt erg gelachen, maai het moet is iedereen serie vertelt Marga. Test „Ik zou het wel plezierig vinden als je er bijzet dat we mannen kunnen gebruiken. We hebben nu wel gezegd, dat iedereen die mee wil zingen eerst een testje af moet leggen. We zijn nu al met vijftig en op kleine toneel tjes zit je dan al als haringen in een ton. We willen het nii echter graag opvoeren, n moeten selecteren". Een ieder die graag wil weten hoe zo'n avondje van de Randstad spelers verloopt kan op zater dag 2 november in het Anto- nius Clubhuis terecht. In het totaal zijn er negen program maonderdelen en na afloop is er 'n bal. Kaarten zijn nog ver krijgbaar bij Marga. in de Ri chard Holstraat 34 (tel. 66074). Ton van Brussel Komische re\~ue voor twee Ileeren Coen Flink (links) en Jules Croiset vermaken zich opper best tijdens de repetities van „Grote Bek en Grote Buik". LEIDEN In feite is het langza merhand bijzonder moeilijk ge worden om vooraf iets te schrij ven over de voorstelling „Grote Bek en Grote Buik" van Coen Flink en Jules Croiset. Op ini tiatief van de laatste hebben deze beide „Heeren" een revue op poten gezet naar ideeën, die Croiset putte uit het onvergan kelijke meesterwerk „Gargan- tua en Pantagruel" van de 16e- eeuwse Franse schrijver Fran cois Rabelais. Aan het geheel is via alle nieuwsmedia ruim schoots aandacht besteed en de titelsong van deze revue (mu ziek Harry Bannink) is dage lijks op de radio te horen. He laas waren de „Heeren" recen senten over het algemeen niet zo erg enthousiast over het ge- bodene en lieten zij dit ook duidelijk merken. „Grote Bek en Grote Buik" ergerden zich hier Flink aan en lieten dit een radioprogramma (waai de Grote Buik niet zo tot zijn recht kwam) eventjes duidelijk merken. Gelukkig beleven zij zelf echter wel plezier aan hun voorstelling. Als „Heeren" der elkaar. Gees Linrienbank in „Krapp's laatste band" Beckett- voorstelling: Leiden The Family is niet meer. Het kleine en levenslustige toneelgroepje, dat onder leiding van schrijver/regisseur Lodcwijk de Boer gestalte gaf aan een geheel nieuw soort familietoneel, is aan zijn eigen levenslustigheid ten gronde gegaan. Over de oorzaken van dit voortijdige overlijden wordt momenteel nog steeds druk gespeculeerd. Verwonderlijk is deze ontwikkeling echter niet. De groep The Family werd opgericht op basis van het succes van de gelijknamige toneelserie en was dus in feite een stoel op éën poot. De serie is nu definitief ten einde, de poot is onder de stoel weggezaagd en de hele constellatie is als een doorgeprikte ballon in elkaar gezakt. Gelukkig voor de toneelliefhebbers duurt het nog tot 1 december alvorens de begrafenis plaatsvindt Zodoende is er volgende week woensdag alsnog gelegenheid om in het LAK-theatcr kennis te nemen van een van de laatste en meest succesvolle producties van The Family. De acteur Gees Linnenbank (bekend uit de t.v.-serie „Vader en Zoon") speelt daar dan namelijk twee eenak ters van Samuel Beckett. Eén van deze twee eenakters is een oude bekende: „Krapp's laatste band". Het is het verhaal van een oude man, Krapp, die op de band (in deze voorstelling op video-band) een dagboek van zijn eigen leven heeft bijgehouden. Door middel van deze banden is hij in staat een dialoog te houden met zijn eigen (jongere) „ik". Aan het eind van zijn leven blijft er dan nog één band over om ingesproken te worden. „Niet ik", de tweede eenakter, is een première voor Nederland. Hoofdpersoon is een oude vrouw (even eens gespeeld door Gees Linnebank), die pas gestorven is en die zich in het hiernamaals verplicht voelt om haar eigen leven te becommentariëren. De grote tragiek schuilt in het feit dat zij tot de mensen behoort, die in het dagelijks leven nooit een kans hebben gekregen hun mond open te doen. Beide stukken worden gespeeld in de voortref felijke vertaling van Jaeoba van der Velde en in de regie van Adrian Brine. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM Mondreclame van oud- leerlingen en een goede, gemoedelijke sfeer, dat zijn volgens de heer J. L. van Rciscn, directeur van de dezer dagen 25 jaar be staande tuinbouwschool, de voornaamste oorzaken van het succes van de school aan de Leidschendamse Westvlietweg. •Er blijkt bij de aanmelding van nieuwe leer lingen veel belangstelling voor biologie, na tuur- en scheikunde, dikwijls vakken waar ie op de basisschool geen zin in hadden. Er is meer motivatie, lijkt wel of het moeten _erafis". )irecteur Van Reisen (41) werd in 1966 direc teur van 'n school die eigenlijk al verdwenen had moeten zijn. Het leerlingental dat lang rond de 100 had gelegen was in de zestiger jaren, gaan dalen tot 36, twaalf minder dan de wet verplicht stelde. Door bovengenoemde oorzaken, maar ongetwij feld ook door de persoon van de nieuwe directeur, steeg het aantal leerlingen fors en bedraagt nu 212, waarvan niet minder dan 60 meisjes. ik 'en iedere leerling en mijn deur staat altijd °Pen. ze kunnen zo naar binnen lopen. Het aanta) moet dan ook in de buurt 250 liggen want anders raak ik de band de leerlingen kwijt en dat zou ik betreu- LTB De R.K. Lagere Tuinbiuwschool is in 1949 gesticht door de Land- en Tuinbouw Bond en behoort nu aan de Stichting Onderwijsinstellingen van de LTB te Haar lem. Eerste directeur was de inmiddels overleden oud-wethouder H. P. Greuter. Hij begon met één klasje en was na enkele jaren nog steeds de man die in klas 1 twee dagen les gaf en in de klassen 2, 3 en 4 ieder één dag. De gemeente had de LTB de niet meer in gebruik zijnde openbare lagere school verhuurd, maar het grootste deel werd nog gebruikt door carosseriebouwer Beers. Directeur Greuter die langzamerhand assistentie kreeg van zijn broer, A. N. A. Greuter, en de heren Groene- wegen en Van Tilburg, maakte er zo'n goeie school van dat ze door de minister werd aangewezen als proefobject. Er was namelijk 'n hiaat ontstaan door de onmogelijkheid van de lagere school over te stap pen naar o.a. een tuinbouwschool. Rond 1952 moest Beers uit de school omdat alle lokalen voor het onderwijs nodig waren De stijging van het aantal leerlingen kan, volgens de heer van Reisen, ook zijn ontstaan door de in 1968 nieuw ingevoerde vakkenaanleg aanleg en onderhoud van tuinen en bloemsierkunst. Fruitteelt is toen verval len, bloemen- en groententeelt zijn gebleven. Bloemen Directeur Van Reisen is tussen bloemen opgegroeid. Zijn vader was (behalve loco-burgemeester) bollenkweker en -exporteur in Voorhout Het aantal kinderen (14) was echter te groot om in de zaak op te nemen. De elfde ging naar MAVO en kweekschool en kwam via hoofdakte en aktes land- en tuinbouw in Wageningen naar Leidschendam. Aan de tuinbouwschool zijn nu 15 leraren verbonden, waarvan 8 fulltime. De laatste jaren zijn er drie nieuwe lokalen bijgekomen maar 'n nieuwe uitbreiding staat al weer op papier. De gemeente heeft de school onlangs aan de stichting verkocht maar de minister, aldus de heer Van Reisen. geeft alleen goedkeuring als de uitbreiding verzekerd is. „We hadden meer grond nodig van het aangrenzende Recreatieschap. Die koop is ook doorgegaan maar de provincie moet alle toestemmingen nog verlenen". „We gaan eerst de kas verplaatsen en tot 500 vierkante meter vergroten, één lokaal verdwijnt en er komen vier lokalen bij plus 'n aula van 200 vierkante meter, 'n docenten- en 'n directiekamer", aldus de voortvaren de directeur die er kort en krachtig aan toevoegt, „de architect is klaar en volgend schooljaar gaan we het gebruiken". Aanpa: issen Op de vraag naar het R.K. voor de naam zegt de heer Van Reisen „we zijn 'n rooms-katholieke school maar we moeten ons aanpassen aan de gemengde bevolking. Het katholieke of christelijke blijkt nergens meer uit, de christelijke geest moet blijken uit het voor elkaar openstaan, het 'elkaar helpen en geven en nemen. Natuurlijk komt bij de lessen in maatschappelijke oriëntatie de christelijke visie ook naar voren. Pastor J. van Alkemade uit Rijswijk verzorgt, zeg maar het geestelijk welzijn, hij geeft ook les. We hebben bijvoor beeld ook kinderen van Jehova's Getuigen. Onlangs hadden we 'n gesprek over hun afwijkende mening over bloedtransfusie, uiteraard wordt hun visie geres pecteerd". Aan de jubilerende school, waar volgende week geen lessen worden gegeven maar wordt gefeest, hebben sinds de oprichting ongeveer 500 leerlingen hun studie afgemaakt Dit jaar behaalden 40 leerlingen het einddi ploma De heer Van Reissen: „Volgend jaar zal dit het dubbele zijn". Waar naar toe? ZATERDAG 26 OKTOBER LeidenImperium: 20.30 uu ..Met gesloten deuren", toneel spel van Sartre. Leiden Ciné Club: 22.00 uur filmvoorstelling. ZONDAG 27 OKTOBER Alphen De Bron: 12.30 ui koffieconcert door het Arkios Ensemble. DINSDAG 29 OKTOBER Leiden Rijnlands Lyceum: 20.15 uur Serge Obrastzow. Alphen Goede Herderkerk: 20.15 uur Liselore Lisselorc Gerritsen in „Een klein c WOENSDAG 30 OKTOBER Leiden Lak theater: 20.15 i The Family in twee ecnac- ters van Beckett VRIJDAG 1 NOVEMBER Leiden Rijnlands Lyceum: 20.15 uur: „Grote bek en grote buik", toneelrevue. Leiden Imperium: 20.30 ui „Met gesloten deuren", toneel spel van Sartre. Leiden Hot House: 22.00 uur jazz met pianist Mal Wal- dron. Leiden Ciné Club: 22.00 uur filmvoorstelling. ZATERDAG 2 NOVEMBER Leiden Imperium: 20.30 uur - „Met gesloten deuren", toneel spel van Sartre. Leiden Ciné Club: 22.00 uur filmvoorstelling. Russisch poppen thea ter opnieuw in Leiden LEIDEN Het isonderhand al weer ruim twee jaar gele den. dat de Russische pop penspeler Obrastzow zijn vaardigheden hier demon streerde. Een lange tijd, ze ker voor zijn meest enthou siaste aanhangers, maar an derzijds zou men zich toch af kunnen vragen waarom deze man eigenlijk nog op tournee gaat. Hij geldt onbe twist als een van de grootste kunstenaars van Rusland en hij heeft in Moskou de be schikking over een riant ei gen theater (gloednieuw) met niet minder dan twee zalen. Toen Obrastzow in 1931 zijn poppentheater „Kukol" op richtte. heeft hij hoogst waarschijnlijk niet voorzien dat hij ooit nog eens wereld faam zou genieten. De eerste jaren werd er namelijk voor al voor kinderen opgetreden, maar allengs bleek dat de belangstelling bij ouderen zo groot was, dat speciale voor stellingen voor hen' niet uit konden blijven. Tegenwoor dig is zelfs bijna de helft van de voorstellingen, die het 350 man sterke Staatspoppen- theater verzorgt, afgestemd op volwassenen. T.a.v. de voorstelling van twee jaar geleden is er een be langrijk verschil, dat hier niet onvermeld mag blijven. Indertijd was Obrastzow we liswaar met een groot gezel schap op tournee, maar door allerlei omstandigheden (voornamelijk van techni sche aard) was hij gedwon gen hier in Leiden een solo voorstelling te geven. Dit keer kunnen we echter het volledige gezelschap pop penspelers (althans diegenen die met de „meester" meege komen zijn) in het Rijnlands Lyceum begroeten. PK. Wassenaars Voealiter in Dorj)skerk Van een onzer verslaggevers Wassenaar Het Wassenaars Voealiter organiseert op donderdag 7 november een concert in de dorpskerk uan het Plein. Uitvoerenden zijn naast het Voealiter, de orga nist Tijn van Eyk, het Ge westelijk Orkpst van Zuid Holland, de sopraan Renéc Wagenaar, de alt Lucia Ker- stens, de tenor Bart Disse- velt en de bas Bernard Kruysen. Onder leiding van dirigent Ad de Groot wor den het Requim van Gabriel Fauré en Vesperae de Domi nica van W A. Mozart uitge voerd. Het concert begint 's avonds om acht uur. Toe gangskaarten zijn te bestel len bij het secretariaat aan de Troelstraweg 34, telefoon 01751-13963. De prijs be draagt 6,50. Tentoonstelling van Tsjechen geprolongeerd Van een onzer verslaggevers Leiden De tentoonstelling in het Lak—theater en in het Academiegebouw van de twee Tsjechische grafici Jan Krejci en Oldrich Kulhanek is met een week verlengd en kan nu nog tot donderdag 7 november worden bezocht. Voor de openingstijden zie kolom „exposities".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5