OECUMENISCHE BEZINNING IN DE MERENWIJK Allerlei(ds) Maatregelen tegen sluipverkeer rond Churchilllaan Barry draait aan het rad van avontuur Personenbusje voor bewoners Patrimoniumpark Jubileumconcert van Excelsior99 getuigde van serieuze studie ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PACINA 3 Van een onder verslaggevers LEIDEN - B en W hebben on langs besloten het sluipverkeer rond de Churchilllaan met eni ge tijdelijke maatregelen tegen te gaan. Zo krijgt de Brandts de richting van de laatstge- Buuskade éénrichtingsverkeer noemde laanèéenrichtingsver- in de richting van het Jacques keer. Urlusplantsoen. Ook de Boshui- Op het Jacques Urlusplantsoen zerlaan krijgt tussen de Boshui- wordt eveneens éenrichtings- zerkade en de Vijf Meilaan in verkeer ingesteld. Er kan dan alleen nog maar om het mid- definitief worden vastgesteld, denterrein worden heengereden in de richting van de klok. Na Het college is tot deze maatrege- een hoorzitting voor belangheb- len over gegaan na ettelijke benden zullen deze maatregelen klachten van bewoners uit en- blijken te voldoen. kele aangrenzende woonbuur ten. Sinds de plaatsing van een serie verkeerslichten aan de Churchilllaan kiezen meer en meer automobilisten de woon straten om de stoplichten te vermijden. Van een onzer verslaggevers LEIDEN - Meer dan honderdder- tig gelovigen zullen zich vol gende week zaterdag in de aula van de scholencomplex in de Merenwijk bezinnen over hoe oecumene in praktijk kan wor den gebrlcht. De honderdder tig deelnemers maken deel uit van groepen in Leiden en om streken die zich met oecumene bezighouden. Basis Het initiatief tot deze oecumeni sche bijeenkomst is genomen door de algemene kerkelijke Merenwijkraad. „Het idee ont stond vorig jaar tijdens een landdag van de St. Willibrord- vereniging", aldus de heer Van Well, pastor in de Merenwijk. „Wij uitten daar kritiek op het eenzijdig werk van de vereni ging, wij vinden dat je vanaf de basis moet beginnen met de oecumene en niet vanaf hoge kerkeliike instanties". Inmiddels hebben zich oecumeni sche groepen uit Zoete rwoude, Voorschoten en Oegstgeest voor de bijeenkomst aange meld. Uit Leiden nemen verte- genwoorigers van de studente- nekklesia, de oecumenische groepen van de 'Vredes- en Zuiderkerk en van een oecume nische gesprekgroep van ge mengd gehuwde academicideeL Van kerkelijke zijde zullen ver tegenwoordigers van de gere formeerde kerk (Rome-refor matie), de hervormde kerk (Hervormd beraad) en van het bisdom Rotterdam (de vicaris sen Van der Ende en Brouwer) aanwezig zijn. Wisselwerking „Het gaat er ons om dat er een wisselwerking komt van gelovi gen die aan de basis met oecu mene bezig zijn", aldus pastor Van WelL „Door middel van twee inleidingen en gesprekken onderling willen we ervaringen uitwisselen en daardoor vas- tomlijnder plannen over oecu mene ontwikkelen". Hoe belangrijk de groepen het meedenken van de gelovigen vinden, tonen zij door twee be woners van de Merenwijk (de heren C. Plug en Chr. De Jon ge) uit te nodigen een inleiding te houden. De heer Plug spreekt over „ambtserkenning is geen zaak van de officiële kerken alleen en de heer De Jonge over llpastotale begelei ding van kinderen en volwasse nen in oecumenische geloofsge meenschap". Pastoraal-theolo- gische kanttekeningen op deze •inleidingen worden gegeven door prof. Haarsma, voorzitter van de St. Willibrordvereniging en ds. N. Bouhuys. De voorzitter van de raad van kerken in Nederland, prof. Dr. H. Berkhof leidt de plenaire vergadering aan het slot van de bijeenkomst Restaurant-Bar „De Meerhoeve" I1JLJLH.WI LT< 2< origineel verbouwde stal voor het houden van recepties - zakenju- bilea. reünies - autoralley's. Progressieve partijen Leiderdorp: Brandweerman onderscheiden Burgemeester H. L. Breen van Nieuwveen heeft gisteravond in het gebouw 't Anker de heer L. Visser gedecoreerd, omdat deze 25 jaar in dienst is van het vrijwillige brandweerkorps ter plaatse (zie foto)-de heer Visser is commandant van het koros. LISSE Voor het jubileumconcert van het 65-jarig chr. gemengd koor „Excelsior", gisteravond in de Agathakerk. bestond flinke belangstelling uit Lisse en ver daarbuiten. Ere-voorzitter ds. H. Biesma sprak eerst een openingswoord, waarin hij de ver ging feliciteerde en opmerkte dat deze met haar 65 jaar nog niet aan pensioen denkt, maar door gaat. Haar naam „Excelsior" wil zeggen „steeds hoger" waarmee ze de top bereikt in de lofprijzing. Tot slot las de predikant psalm 150, waarna het koor het concert opende met dezelfde psalm in een toonzetting van de dirigent. Het programma droeg een gevarieerd karakter, waarbij koor- en solozang van sopraan Riet de Jong (echtgenote van de dirigent), werden afgewisseld met twee orgelsoli van Simon C. Jansen, die ook de verdere begeleiding, op de hem eigen bekwame wijze voor z'n rekening nam. Na psalm 150 werd van Clérembault heel goed ten gehore gebracht „Hodie Christus natus est", gevolgd door een orgelsolo t.w. „Dialogue" van L. Marchand. Mooi klonk vervolgens van het koor „Tenebre factae sunt", van D. Perez, en bijzonder fraai van Riet de Jong en Simon C. Jansen: Pie Jesu" uit het Requiem van Gabriël Fauré. Hoewel een tweetal hymns van J. Barnby, en een koor uit de „Messiah" van Hëndel zeker gevoelvol werden vertolkt, en getuigden van serieuze studie, werd toch de indruk gevestigd dat de Latijnse en Franse werken het best tot z'n recht kwamen, waaraan uiteraard het orgel met z'n onmiskenbaar Franse inslag niet vreemd is. Dit kwam ook tot uitdrukking bij Mendelssohns „Geistliches Lied", waarvan overigens het bekende middengedeelte heel mooi klonk. De moeite van het vermelden waard is ook nog Koraalvariaties van „Lof zij de Heer" speciaal door de dirigent getoonzet voor het jubileren de koor. Besloten werd met „Dankt, dankt nu allen God", in een toonzetting van Bach, waarmee „Excelsior" op toepasselijke wijze haar jubileumconcert eindigde. GROENTEVEILING LEIDEN (25-10) Appelen peren 01-85; peren 53-65; andijvie 23-65; snijbonen 385-435; stambonen 470-505; kroten gekookt 70; boerenkool 19-35; prei 33-43; pos telein 77-122; spinazie 157-173; stoof- sla 42; spruiten A 76-82; spruiten B 68-74; spruiten C 50-54. tomaten A 760-770. tomaten B 880-900; tomaten C 540-560; Tomaten CC 320; uien grof 22-27; witlof 370-380; meloenen 40-65; knolselderij 35-41; komkom- mers AA 69-72; komkommers A 62- 64; komkommers B 57-59; komkom mers C 48-51, komkommers D 37-41; komkommers E 33; sla zwaar 13—40; sla licht 7-8. bleekselderij 27-35; sel derij 19-32; paprika's p. stuk 24-35; paprika's p. kilo 132 VEEMARKT LEEUWARDEN <25 okt.) Aanvoer: gebruiksvee 831, slacht vee 1740, kalveren (gras en vette) 531. nuchtere- en mestkalveren 1422. schapen en lammeren 1456, paarden en veulens 30. bokken en geiten 94. totaal 6104. Prijzen (in guldens per stuk): nieuwmelke koeien 1150-1575: nieuwmelke vaarzen 1175-1500; kalf- koeien 1300-1850; kalfvaarzen 1200- 1775, gutste koeien 775-950; pinken Barry Hulshoff. de weeer in middels geheel herstelde Ajaxied, draaide gisteren in Zevenhoven lustig aan het rad van avontuur. Dat ge beurde op een bazar, waar van de baten ten goede ko men aan de plaatselijke sportvereniging. Barry, die vergezeld was van zijn vrouw, moest voorts tiental len handtekeningen uitdelen. Ook vandaag zullen sport- prominenten de bazar met hun aanwezigheid opluiste ren. Vanmiddag komt Rinus Israel en vanavond zal Theo Koomen het publiek aan moedigen de inhoud van zijn portemonnee aan de bazar te spenderen. Vanmiddag luistert het muziekkorps Eensgezind uit Nieuwkoop het gebeuren op. Dc bazar is geopend van 14 tot 18 uur en van 20 tot 24 uur. der (gras 810-1425: 850-1100; slachtkoeien per kg gesl. gew 4,50- 5,10 (le kwal) 3.90-4.50 (2e kwal); worstkoeien per kg gesl. gew. 3,50- 4.00; jonge stieren per kg gesl gew 5,40-5.90; oudere stieren per kg gesl gew 4,80-5.30; graskalveren 350-650, graskalvcren per kg gesl. gew 5,10- 5,50; mestkalveren 160-325; slachlkal- veren 40-60; fokschapen 160-200; vet te schapen per kg gesl. gew 3,50- 4.00; weidelammeren 100-140, vette lammeren per kg gesl. gew 7,00-7,25; geiten 10-50; geiten per kg gesl. gew 2,25-3,00. Overzicht (resp aanvoer, handel en prijzen): gebruiksvee iets n (enters en oudere) als vorige v.d. slacht minder rustig beter niet hoger, kalveren lidend, stiertjes iets boven no tering. nuchtere- en mestkalveren meer traag, afloop slecht lager, schapen en lammeren meer stug iels lager, bokken en geiten gelijk traag niet hoger KAASMARKT WOERDEN (25 okt- KAASMARKT ALKMAAR (25 okt Commissienoteringen (in gulder per kg): fabrieksedammer 4.38; mi< delbare 4,48; goudse volvette 4,49. Van ónze correspondent LEIDERDORP De fracties van PPR/D'66 en PvdA zullen in de komende raadsvergade ring vrijwel zeker het openbaar vervoer naar en van het Patri moniumpark weer aan de orde stellen. Uit de bij de stukken voor de vergadering op 28 okto ber a.s. gevoegde mededelingen blijkt dat B en W in feite hier over nog steeds geen beslissing hebben genomen. Precies een jaar geleden dienden Riet Uh- lenbeck en Marietje van der Molen hierover een alternatief voorstel in. Dit voorstel behelsde het aan de bewoners ter beschikking stel len van een Personenbusje dat onder verantwoordelijkheid van het gemeentebestuur, gere den zou worden door een van de bewoners uit het Patrimo niumpark. Met dit busje zou, zeker tijdens de winter, een meer of minder regelmatige dienst worden onderhouden tussen Patrimonium en cen trum van het dorp en scholen. De gezinnen uit het Patrimo niumpark zouden daarvoor per maand een bijdrage moeten le veren. De kosten van het pro ject zouden beperkt blijven en ongeveer 20.000 tot 25.000 gaan bedragen. Formeel B en W hebben dit plan schrifte lijk voorgelegd aan het bestuur van de speeltuinvereniging „Achthoven" in plaats van daarover de gesuggereerde hoorzitting met de bewoners te houden. Uit contacten op pro vinciaal niveau was beide in- diensters gebleken dat men daar welwillend stond tegen over het ingediende alternatie ve voorstel. Uit de nu bij de stukken gevoegde mededeling blijkt echter dat B en W weer geheel de formele kant zijn uit gegaan. Daarbij zouden de kos ten voor gemeente ruim 50.000 bedragen. De twee progressieve fracties zul len nu B en W vragen alsnog een hoorzitting, het liefst op korte termijn, te organiseren, met de bewoners over het door hen ingediende plan. De af werking van het voorstel kan, afhankelijk van de uitkomst Prijs voor oud-voorzitter bloemencorso DEN HAAG - De heer HP.- Th. Kolk uit Aalsmeer, een der oprichters en oud-voor zitter van het Bloemencorso Aalsmeer, heeft de waarde- ringsprijs 1974 van de ver eniging „De Nederlandse Bloemisterij" gekregen. De ze prijs is toegekend „we gens het leveren van een bijzondere prestatie die de afzet van bloemen en plan ten in het binnenland heeft bevorderd." De heer Kolk is 25 jaar voorzitter van het corso geweest. Twee jaar ge leden trad hij af. van deze hearing, zeer snel plaats vinden. Het alternatieve voorstel werd toendertijd ingediend omdat openbaar vervoer naar en van het Patrimoniumpark door de NZH voor de gemeente veel te duur zou zijn. Bibliotheek Rijnsburg wil uitbreiden Van onze correspondente Rijnsburg Het bestuur van de bibliotheek aan de Kerk straat in Rijnsburg wil de open ruimte achter het ge bouw door middel van een overkapping bij de biblio theek trekken. Een en ander gaat 2500 kosten. De eige naar van het pand is de gemeente. B. en w. hebben de raad voorgesteld met de uitbreiding akkoord te gaan. Door de publiciteit rond de stichting van een gedenkte ken voor de in Rijnsburg begraven graven en gravin nen is het boekje „De Abdij van Rijnsburg" van dc he ren W. Glasbergen en H.H. van Regteren Al te na vrijwel helemaal uitverkocht. B. en w. willen voor ƒ3120 nog eens 1000 exemplaren laten drukken. Het motief: publi citeit over het Rijnsburg van vroeger komt het Rijnsburg van nu ten goede. B. en w. willen laten bestude ren of de aanleg van riole ring in het agrarisch gebied van de gemeente, het gebied ten noorden van het Ocgst- geosterkanaal, een haalbare kaart is. Een riolering zou de verontreiniging van het oppervlaktewater tegen gaan. Het technisch advies bureau van de Vereniging van Nederlandse gemeenten is bereid in samenwerking met de dienst gemeentewer ken een onderzoek in te stel len. Een en ander gaat wel 25 mille kosten. Katwijk heeft bezoek uit Tristan da Cunha Van onze correspondent Katwijk Vergezeld van dc Brit se consul-generaal uit Rotter dam, mr. Price, heeft de admi nistrator van het eiland Tristan da Cunha de heer Fleming van daag een bezoek gebracht aan het gemeentebestuur van Kat wijk. Katwijk heeft met het ei land historische banden. Een uit Katwijk afkomstige zeeman namelijk, Pieter Willemz. Groen, is in 1836 na schipbreuk in de Atlantische Oceaan op dit eiland terecht gekomen en er gebleven. Hij werd in korte tijd een zeer invloedrijk en gezien man, wiens naam en gedachten nog steeds in ere worden ge houden. onder redactie van Ton van Brussel, tel. '071-22244 tst. 17 Lord's Folks Vanavond verzorgt de jongeren groep The Lord's Folks een eu charistieviering in de Jozefkerk aan de Herensingel. Het thema is „Gods zwakke plek". Cele brant: Pater C. Fischer. De vie ring begint om 7 uur Het secretariaat van The Lord's Folks heeft overigens een wijzi ging ondergaan. De heer De Jeu heeft zijn taak overgedra gen aan Riet van Schagen. Lie ven de Keystraat 21 te Leiden. H. Hartschool „Ouders over Wonen èn Werken" is de titel van de expositie die op maandag en dinsdag in de H. Hartschool, Lusthoflaan 2 wordt gehouden. Deze expositie is het resultaat van het project dat de cursus „Ouders op Her haling" de afgelopen maand heeft gehouden. De deelnemers aan deze cursus hebben in de afgelopen periode op verlerlei manieren (door het afnemen van interviews, het fo tograferen van het wijkgebeu- ren, het speuren in archieven (tc). zich bezig gehouden met het wonen en werken in Leiden van vroeger en nu. Mede dank zij de welwillende medewerking van het Gemeentelijk Archief kan van al dit materiaal een zeer interessante tentoonstel ling worden opgebouwd. Tijdens de openingstijden zullen de ouders zelf zorgen vobr rondleiding en nadere toelich ting. In de loop van de komen de week zullen diverse school klassen op de expositie Worden rondgeleid. Openingstijden: Maandag en dinsdag 28 en 29 oktober van 7 - 10 uur. Solidair De leidse universiteitsraad heeft zich unaniem solidair verklaard met het streven van het verzet zoals in Chili ten bate van het herstel van de democratische verworvenheden en doet een dringend beroep op de Neder landse regering om al haar in vloed aan te wenden om te komen tot onmiddellijke vrijla ting van de om politieke rede nen gevangen gezette Chileense studenten en universitaire me dewerkers. alsmede alle andere politieke gevangenen, en het herstel van academische vrijhe den en democratische verhou dingen bij het Chileense weten schappelijk onderwijs. De motie wordt ter kennis ge bracht van de voorzitter van de Tweede Kamer, die minister van buitenlandse zaken en dc minister van onderwijs en we tenschappen, de Chileense am bassadeur in Nederland en dc „Universidad de Chile". Politiek café „Jammer dat het in Leiden niet kan", was destijds de reactie van oud-wethouder mevrouw Den Haan toen zij eens een bezoekje bracht aan het poli tiek café in Leiderdorp. Dat is al weer enige tijd geleden. Sindsdien zijn er door de Stich ting Gesprekscentrum Leiden pogingen ondernomen (niet voor de eerste maal) om ook in Leiden een politiek praatcafé van de grond te krijgen. En dit maal met succes. Met ingang van aanstaande vrijdag (1 no vember) zal 't Praethuys, Vrou- wenkerkkoorstraat, elke vrij dagavond in het teken 'staan van de actuele politiek. Er is een werkgroep gevormd, die de organisatie voor haar rekening neemt. De plaatselijke politieke partijen zijn daarin vertegen woordigd. Komende vrijdag dus voor de eerste maal politiek cdfé. De fractieleiders van de partijen, die in de gemeenteraad verte genwoordigd zijn, zijn uitgeno digd om hun visie te geven op de toekomst van Leiden. Aan vang acht uur. Gevonden: Op het bureau van de Leidse politie zijn in de maand septem ber de volgende goederen te rechtgekomen Sleutels, Dames polshorloge. Boodschappentas met inhoud. Bagagetas. Ring, Armband met munt. Bankbil jetten, Damesportemonnaie, Herenpolshorloge, Beursje. Col bertjasje. Postzegels, Brom- fietsspiegels, T-shirt, Dames- bril, Herenpantalon, Badhand doek, Badbroekje, Grammo foonplaat, Damesvest, Ball point. Damespantalon. Adventskerk in Alphen wordt grondig opgeknapt Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - De Ned. Hervormde Ad ventskerk aan de Juliana- straat, een markant herken ningspunt in het centrum van Alphen, zal grondig worden gerestaureerd. Jongstleden zondag waren de kerkgangers er voorlopig voor het laatst. Op 4 novem ber wordt begonnen met de verbouwing, die alleen het interieur zal veranderen. Van buitenaf zal alleen op vallen. dat de tegenwoordige houten deuren vervangen zullen worden door glazen deuren. Hierdoor wordt een meer open akrakter gebo den. Binnen gaan de twee zijgale rijen eruit, alleen de noord- galerij tegenover de preek stoel blijft gehandhaafd. On der deze galerij komt een ontmoetingsruimte. In de to renkamer komt dc keuken met garderobe en toiletten. Tegenover deze keuken ligt de consistoriekamer. De twee deuren aan weerszij den van de preekstoel die overigens intact blijft worden dichtgemetseld. De ruimte daarachter, de vroe gere consistoriekamer, kan gebruikt worden als verga derruimte. Alle kerkbanken gaan eruit, daarvoor in de plaats komen vaste stoelen die cirkelvor mig wijzend naar de preek stoel staan. De liturgieruim te komt voor deze stoelen. Door deze opstelling wordt het aantal plaateen vermin derd van 1100 naar 700. In de open hoeken kan dit aan tal met behulp van losse stoelen aangevuld worden tot 900. De vloer die nu nog 40 cm oploopt zal geëgaliseerd worden. De vloer blijft van hout maar er komt wel ta pijtbekleding op. Verwacht wordt dat de restau ratie, die uitgevoerd zal wor den door Bik en Breedcveld uit Leiden, vijf maanden in beslag zal nemen, zodat om streeks Pasen de kerk weer in gebruik kan worden geno men. De totale kosten gaan* 384.000,- bedragen inclu sief de inventaris. Een aardi ge vergelijking is dat dc kerk, in 1922 geheel opnieuw gebouwd, totaal 359.000,- heeft gekost inclusief het or gel. Door het Rijk wordt in het kader van de werkver ruiming 75% subsidie ver strekt, behalve op de inven tariskosten die 100.000,- van het totale bedrag uitma ken. Aan subsidie krijgt men plus minus 213.000,- (75% van 284.000.-). De overige gelden (de 100000,- inventariskosten en 26% van 284.000,-) moet door de gemeente zelf opge bracht worden. Om deze plm. 170.000,- bij elkaar te krijgen zal in januari een „actie restauratie Advents kerk" gehouden worden die gelijk zal lopen mot de lan delijke actie „Kerkbalans". De kerkgangers die van de Adventskerk gebruik maak ten zullen gedurende de res tauratie opgevangen worden in Nabij, de Kruiskerk en de Opstandingskerk. De restauratie was dringend nodig. Volgens het kerkbe stuur was de kerk helemaal uitgeleefd. Meer dan vijftig jaar is er vrijwel niets aan gedaan. Er moesten noodza kelijke reparaties verricht worden en de kans op subsi die maakte het mogelijk de restauratieplannen nu ge stalte te geven. KATWIJK «d RIJN, 2» okt Gro.nl» - W»»p«-n p kul Al 4,20-7.AO, II 2.IW3.00. UI 3.80 8.30. II 3.30, Cl 3J0-S.70. CM 320- 320. andijvir 28.03, bomnkool 31 36. boa- Co I 84-80. 11 22 28. fro.no knol 29-31. ilwldvrkv 9 30. krulpctcrn.il. 12^2. pr.l 28. •rldorin 33 39. «la 9-11, apiukool 30 39

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3