BLAAST U EVEN! 1 november RIJDEN IS HIT VEILIGST, MAAR WE KUNNEN HET GLAASJE TOON NIET LATEN STAAN... Alleen effect bij voldoende controle twee paaltjes voor. De mensen die gedronken hadden, bleven volhouden: dat lukt me, zelfs als de paaltjes dichter bij elkaar stonden dan de vrachtwagen breed was. Dronken mensen overschatten hun kunnen. An dere proeven hebben aange toond dat al bij een bloed-nlco- holgehalte van 0.8 promille het waarnemingsvermogen sterk is aangetast. Mensen met dat pro millage bleken aanmerkelijk minder te zien dan de groep die we nuchter hadden gehouden. Ze zagen dingen te laat en ze bleven veel langer naar dingen kijken dan veilig was. De flexi biliteit in de waarneming ging verloren". Talloze statistieken wijzen uit dat hoe meer je drinkt, en hoe meer alcohol je dus in je bloed hebt, hoe groter de kans is om een ongeval te krijgen. En als je dan toch veilig bent thuisge komen, hoeft dat nog niet jouw verdienste te zijn. Je kunt het bij voorbeeld te danken hebben aan het feit dat anderen reke ning hebben gehouden met jouw rijgedrag". Er kunnen allerlei factoren zijn, geestelijke en lichamelij ke, die een automobilist tot een gevaar op de weg maken. Is het niet de weg van de minste weerstand om daarvan alleen het alcoholgebruik aan te pak ken? „Het is niet juist, te menen dat de wetgever zich niet met aller lei andere zaken bezighoudt. Ik noem de verplichte autogordels en valhelmen, de bevoegdheid van de politic om een nieuwe rijproef en zelfs een psycholo gisch onderzoek te eisen, de ver plichte medische keuring bij 65 jaar, de controle op de techni sche staat van de voertuigen. Maar het is buitengewoon ver velend dat je alleen tot wetge ving kunt komen op gebieden waarop je de naleving van een wet kunt controleren. Ik zou het erg belangrijk vinden als er een rijverbod kwam voor mensen die in beslag genomen worden door persoonlijke moeilijkheden of door problemen op het werk of die desnoods alleen maar hoofdpijn hebben. Een dergelij ke wet kun je wel formuleren, maar de controle erop is onmo gelijk. Zo bestaat er nog ner gens ter wereld een wet die het rijden onder invloed van has hish of marihuana verbiedt. We hebben eenvoudig de middelen niet om te constateren welke drugs gebruikt zijn, in welke mate en op welk tijdstip. We wachten tot de wetenschap zover is. In Zweden is men al i' tl in dig rlohting aan het berei ken, maar het blijft Ingewikkeld en duur". Na de invoering van de alcohol- wet in Engeland daalde het aantal verkeersdoden In 1967C8 met 1152. Nu is men echter weer terug op het oude peil. Wat is de oorzaak en wat kan men er in Nederland van leren? „In de eerste periode na de in voering van de wet is men afge schrikt. Maar later merkt de automobilist: de controle valt best mee en de kans om gepakt te worden is erg klein. Men gaat weer drinken. Nogmaals: voor iedere wet geldt dat hij alleen effekt heeft als er voldoende toezicht op de naleving is. Hier ligt een duidelijke taak voor de politie. Het verschil tus sen de situatie in Engeland en de onze is dat de Britse politie niet de bevoegdheid heeft om een auto aan te houden als er niet duidelijk aanwijzingen zijn dat de automobilist onder in vloed rijdt. Hier ligt dat anders. We krijgen hier de landelijke steekproeven en daarnaast staat het de plaatselijke politiekorp sen vrij om controles te hou den". Minister Van Agt heeft ver klaard te vrezen dat de strafin richtingen na 1 november over vol zullen raken met „art. 26- klanten". Wat is het alterna tief? Minder zwaar straffen? Anders straffen? „Daar vnlt niets van te zeggen. Het strafbeleid is een zaak van de rechterlijke macht, en heeft ook in het verleden van plaats tot plaats wel eens verschillen te zien gegeven.Persoonlijk denk ik dat er In de toekomst bij de bepaling van de straf maat rekening gehouden zal worden met de hoogte van het bloed-alcoholgchalte. Het is een persoonlijke opvatting, muar het lijkt me een logische zank. Tussen een lichte mishandeling en iemand in elkaar slaan wordt ook onderscheid gemaakt. Duur- naast la In Nederland overal de discussie op gang gekomen over de vraag of het strafbeleid niet aan verandering toe is. Je zou kunnen denken aan een zware boete - van 500 tot 1000 gulden bij voorbeeld - na de eerste overtreding, en aan inbeslagne ming van de auto bij herhaling. Dat vind ik persoonlijk beter dan twee weken gevangenis, wat eigenlijk alleen de stant geld kost, niet bijdraagt tot ver mindering van de recidive en niet afschrikwekkend genoeg blijkt tc werken. Als je een auto in beslag neemt, ontneem je de Nederlander zijn heilige koe". „Daarnaast heb ik indertijd het voorstel gedaan een blauw rij bewijs in te voeren dat wel ge bruikt mag worden tijdens de werkuren, maar niet 's avonds of gedurende de weekeinden. Daarmee introduceer je een straf die rekening houdt met het feit dat iemand de auto nodig heeft voor de uitoefening van zijn beroep. Tot nu toe wordt in 97 procent van de gevallen van rijden on der invloed het rijbewijs inge trokken voor een bepaalde pe riode. Veel mensen worden daardoor zwaar gedupeerd. Uit onderzoeken is gebleken dat veel automobilisten tot drinken komen omdat ze worstelen met persoonlijke problemen. Als je ze dan ook nog hun rijbewijs afneemt, schep je er een extra probleem bij waardoor je de kans vergroot dat ze met drin ken doorgaan. Bovendien is rij den onder invloed een typisch vrijetijdsdelict Het doet zich hoofdzakelijk voor in de avond, te beginnen bij het borreluur, en in de weekeinden. Een blauw rijbewijs zou dus een straf zijn die enerzijds de wetsovertreder gevoelig treft, maar die hem anderzijds in staat stelt zijn werk normaal tc blijven doen en die tegemoet komt aan zijn pro blemen. Gelukkig staat er een stuk wetgeving op stapel dat op deze gedachte inhaakt". PIET SNOEREN horeca-kringen Is Veilig keer Nederland ervan be- ildigd met zijn campagne n uw wetje" een angstpsy- |e te hebben geschapen. I beroept zich daarbij op uw praak dat men op grond |de nieuwe wet rustig, één (el of één whisky per uur 'drinken tot een maximum 4. Hoe zit dat? Ituurlijk is er niets veiligere nuchter rijden. Maar we ten niet zwart-wit denken at we dan voorbij gaan aan irerkelijkheid dat een groot |van de automobilisten na pnken te hebben toch in de ïn stapt. Alcoholgebruik is hen kennelijk geen vol- reden om de auto te staan. Daarmee dient men inziens rekening te hou- Door een goede voorlich- moet men proberen de lelijke gevolgen van dit ge- terug te dringen. De men- zouden inzicht dienen te vragen als: wat kan ol doen, hoe werkt hij wat is het effect van ver ende soorten drank, hoe het met .de gevoeligheid alcohol en hoe kan men de 'loedende werking van al- verminderen - bij voor door stevig te eten alvo- te gaan drinken? Het ver- de is dat er op dit terrein ongezonde taboes leven", je erover praat, ga je er :nmaal van uit dat er ge- ten wordt, en dat willen mensen niet. Nogmaals: veiliger dan nuchter rij- Maar als je te maken hebt pet feit dat lang niet alle lobilisten zich aan deze re- )uden, moet je op het twee- :ste mikken. Dan moet je ichting geven over de ma- waarop men kan bereiken alcohol zo min mogelijk elijk doorwerkt", at kader hebben we vroe- net Veilig Verkeer Neder- die aktie „één op één" ge- - één drankje per uur, daar wel aan toegevoegd, it werd nogal eens verge- iat al heb je uren de tijd drinken je nooit verder gaan dan een stuk of drie ies. Het was een poging tot romis. We hoopten 'cfaar- ën door het hele arsenaal idviezen dat we erbij ga de schadelijke gevolgen ilcohol in het verkeer tot leinst mogelijke minimum perken. Jammer genoeg is mpagne indertijd zo slecht slagen dat Veilig Verkeer na drie weken mee moest en en moest terugkeren het vertrouwde „glaasje at je rijden". nvattend vind ik het uit- ipunt van Veilig Verkeer rland, dat je maar op één er veilig kunt rijden, in ipe juist. Maar je zit nu aal met je praktijkgege- Onderzoeken tonen aan de avonduren 10 procent de automobilisten een ■alcoholgehalte heeft van dan 0.5 en zelfs een vrij aantal meer dan 1 promil- ijr» strategie zou zijn: ga' leze werkelijkheid uit. Ga uit dat deze mensen die !h>k niet „onder invloed" gekomen van de jaar in uit gevoerde campagnes, 'n doorrijden. Zo bekeken »k de aktie van Veilig Ver ben uw wetje" te weinig inceerd". wakt niet in op een stuk DEN HAAG De nieuwe alcohol- wet die op 1 november aanstaan de vrijdag, van kracht wordt, levert praatstof aan iedere stam tafel en op ieder borreluur. Zel den is de wetgever erin geslaagd zoveel tongen, al dan niet dub bel, in beweging te brengen. Door het formidabele legioen der gezelligheidsdrinkers is een mil de angstpsychose gevaren. Wat mag en wat mag niet na de fatale datum waarop de politie het blaaspijpje aan zijn arsenaal gaat toevoegen? En mag die wet eigenlijk wel? Vragen en nog eens vragen in dit pre-ballon- niaanse tijdvak. Een bloemlezing ervan hebben we voorgelegd aan dr. W. Buikhuisen, de man die kan zeggen dat de nieuwe wet mede beïnvloed is door de onder zoeken, die hij en zijn medewer kers verricht hebbon. Op het ogenblik leidt hij het weten schappelijk onderzoek- en docu mentatiecentrum van het minis terie van Justitie. Daarvoor was hij van 1965 tot 1973 hoogleraar in de criminologie aan de univer siteit van Groningen. Het was in deze periode dat hij grote be kendheid kreeg door zijn publi- katies over alcohol en wegver keer. werkelijkheid. Men steekt als het ware de kop in het zand. Het is ondenkbaar dat de nieuwe wet kan bereiken dat iedereen de drank laat staan voordat hij in zijn auto stapt. Daarom moe ten we de mensen leren met beleid te drinken en ze op de hoogte brengen van allerlei fac toren die het alcoholgebruik en de alcoholafbraak beïnvloeden". „Nu kan ik mij wel voorstellen dat het voor Veilig Verkeer Ne derland moeilijk is om aan de ene kant te zeggen: „Glaasje op, laat je rijden" en aan de andere kant een stuk voorlichting te geven over hoe je, als je toch van plan bent te drinken, het „best" kunt drinken. Ik begrijp dat wel, maar dan moet je dit soort voorlichting door een an dere instelling laten geven. De drinker heeft hier mijns inziens recht op". Veel mensen menen dat ze door de nieuwe wet verplicht kun nen worden tot het leveren van bezwarend materiaal tegen zichzelf, en dat dit in strijd is met de grondwet Waarop be rust dit misverstand? „Deze mening is onjuist. Er is nergens een aanwijzing te vin den dat de nieuwe wet zou in druisen tegen de grondwet. Er zijn trouwens verschillende voorbeelden te geven van geval len waarin men verplicht kan worden bezwarend materiaal te gen zichzelf te leveren. Ik denk aan het afnemen van vingeraf drukken en het fotograferen van verdachten". De jurist mr. dr. C. Roogenroc heeft gesteld: „De wet mag dan al niet direct In strijd zijn met de woorden van de conventie voor de rechten van de mens, zeker is de regeling in strijd met de geest ervan". „De geest van de wet... ik vind het griezelig om daarover te praten. Als je daaraan begint, schep je een situatie van elck wat wils. Dan kan iedereen uit een wet halen wat hem het best uitkomt Laten we ons liever in principe houden aan de tekst van de wet zoals die er staat. En die is niet van dien aard dat hij in strijd is met de rechten van de mens". Probeert de nieuwe wet niet een maatschappelijk verschijn sel te bestrijden dat vrij alge meen door de samenleving is aanvaard en dat niet als crimi neel wordt ervaren? Wordt er in feite niet een nieuw delict door gecreéerd dat in de prak tijk nauwelijks te bestrijden zal zijn? Zo heeft uw collega prof. Hulsman zijn bezwaren gefor muleerd. „Het verschijnsel alcohol is wel aanvaard, maar niet het rijden onder invloed. Dat kunt u bij voorbeeld zien aan de emoties die loskomen wanneer een dron ken man een kind aanrijdt Er zijn gevallen bekend dat het pu bliek zo'n man bijna lynchte. Maar er moet een ongeluk ge beurd zijn voordat de veront waardiging loskomt, zult u te genwerpen. Wanneer iemand met een borrel op achter het stuur gaat, roept dat op zich niet of nauwelijks reactie op. Dat is wel waar, maar dat wil niet zeggen dat men het er mee eens is. Mensen zeggen er vaak niets van, omdat zij bang zijn zelf in de narigheid te komen als ze een automobilist waar schuwen niet te gaan rijden. Vroeger was dat anders. Als je met z'n drieén naast elkaar reed op de fiets en er kwam een oudere voorbij, dan zei die: ho jongens, niet doen, dat is ge vaarlijk". „Dat zie je niet meer. De men sen bemoeien zich niet meer met elkaar. Doe je dat wel, dan loop je de kans dat je zelf in moeilijkheden komt en dat je door je medemensen in de steek gelaten wordt. Het hangt samen met het feit dat de mens tegen woordig steeds gauwer geïrri teerd en agressief raakt. Kijk maar naar de klappen die soms vallen na een onbetekenende verkeersovertreding of aanrij ding. Het is een betreurenswaar dig verschijnsel, maar het wil niet zeggen dat alcohol in het verkeer als maatschappelijk verschijnsel wordt geaccep teerd. Daarnaast moeten we niet vergeten dat de wet zich niet keert tegen het alcoholgebruik. Zij zegt alleen maar, dat je na een bepaalde hoeveelheid alco hol gedronken te hebben, niet meer moet rijden, omdat je an ders een gevaar bent voor ande ren". Veilig Verkeer Nederland han teert bij zijn campagne „ken uw wetje" het argument dat jaarlijks bij 1600 dodelijke ver keersongevallen alcoholgebruik wordt geconstateerd. Maar is ook bewezen dat alcohol indcr- daad de oorzaak van de onge vallen was? „Die vraag is terecht. Je mag uit de cijfers niet concluderen dat alcohol bij die ongevallen de enige factor is geweest. Maar wel dit: de hele wereldliteratuur op dit gebied laat zien dat de kans op een ongeval aanmer- klijk groter wordt als men ge dronken heeft Deze conclusie wordt nergens bestreden. Ik ben nog nooit iemand tegengekomen die in twijfel wilde trekken dat alcoholgebruik niet bijdraagt tot de onveiligheid in het verkeer. Je ziet dat bijvoorbeeld aan het grote aantal eenzijdige ongeval len (ongevallen waarbij slechts een partij betrokken is) na alco holgebruik. Als ik 's morgens op de radio hoor: man tegen boom gereden, of: uit de bocht gevlo gen, is mijn eerste reactie: zal wel gedronken hebben. Gek ei genlijk, die discussie over de vraag wanneer je wel en wan neer je niet onder invloed bent Al die mensen die denken dat' ze nog nuchter genoeg zijn om te rijden nadat ze gedronken hebben...." „Daar is in Engeland eens een proef mee gedaan. Een groep buschauffeurs werd onder in vloed gebracht en gevraagd ach teruit een denkbeeldige garage in te rijden. Daar gebruikten ze Prof. Buikhuisen: eigenlijk zou er zelfs een rijverbod moeten komen voor mensen die problemen hebben.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13