Hoe belangrijker de wedstrijd des te sterker spelen „Als clubman geef je gemakkelijk een uurtje extra" 'We Aanvoerder Wim Jansen: »r» .-Ti-S '«99 Programma voor Cf:i Europacupclubs kan lichter De grote afwezige Ik reed altijd in een tweedehands auto; dit seizoen kon ik een nieuwe kopen NOTEER BIJ DE RADIO m i yi* ZATERDAG 26 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT/HET BINNENHOF PAGINA 10 25 Rotterdam De grote af wezige is en blijft Wim Rijsbergen. Hij had er alle hoop op gevestigd dat hij in het tweede duel tussen Feyenoord en Barcelona zou kunnen spelen. Trainer Coerver komt momenteel niet ver dan: „Hij maakt misschien de reis wel mee". Wim Rijsbergen zelf heeft bitter weinig hoop meer dat hij over een goede week zal kunnen spelen. „Ik kan met mijn linkervoet rechtuit trappen en met de buiten kant maar zodra ik mijn knie binnenwaarts moet draaien, doet het pijn. Ik kan er niet mee trappen. Wat het is, weet ik ook niet De medische staf is al maanden aan het zoeken naarde oorzaak maar kan die niet vinden. Hoe dan ook, de pijn blijft bij het schieten met de binnenkant van mijn linkervoet. Ik zie me ook in Barcelona niet spelen. Conditioneel gaat het goed, ik train regelma tig. Maar dat schoppen. Veld ligt er piekfijn bij Rotterdam Voor Feye- noords terreinchef Ba rend van der Heuvel is er geen enkele reden om eraan te twijfelen of Feyenoord-Ajax door gaat. V. v. Heuvel: „Woensdagmiddag al was het veld helemaal in or de. De grasmat heeft van Feyenoord-Barcelona maar weinig geleden. Als de spelers gleden, deden ze dat in het water en nauwelijks over het gras. Het veld ligt er weer piekfijn bij. Geen paniek. Als de KNVB niet het gehele programma ver schuift, wordt zondag ge speeld, ook al blijft het regenen". Rotterdam In het brein van de Feye- noorders suddert het duel met Barcelona nog steeds na. Op de videorecorder hebben zij hun onvoorstelbare pech gezien en ook kunnen constateren dat Lex Schoenmaker doelman Mora niet zodanig heeft geraakt dat hij daardoor ernstig geblesseerd zou kunnen zijn. Mora liet de bal los. Schoen maker schoot toe, gleed weg en raakte met zijn knie de Spanjaard. „Maar hij heeft hem niet met zijn schoen geraakt en zeker niet willens en wetens geschopt", klinkt het van alle kanten. „Zoiets doet Schoenmaker niet", zegt aanvoerder Wim Jansen ook. De „captain", die zichzelf nooit op te grove wijze op een tegenstander zal storten, wil er zelfs niet aan denken dat er van opzet sprake zou zijn. Goed beschouwd denkt hij na de training van donderdag helemaal niets, ook niet aan de vaderlandse topper „Een dag na de Europa Cupstrijd denkt je er nog hevig over na. Je analyseert de wedstrijd en ziet de kansen weer voor je. Daarna zakt dat af en komt de volgende wedstrijd automatisch naar voren. Omdat het Feyenoord-Ajax is, raak je het gevoel van dinsdag nog sneller kwijt maar toch zijn we nog niet helemaal met die wedstrijd tegen Ajax bezig. Er wordt niet meer over' gepraat dan over welke andere wedstrijd ook. Dat komt zaterdag pas, als we in Zeist in het trainingskamp gaan. Dan zijn we er helemaal mee bezig en omdat het zo'n enorm belangrijke wedstrijd is, is het niet zo moeilijk om je weer op te draaien". Het trainingskamp, een door vele voetballers omstreden instelling vóór een wedstrijd van importantie. Niet voor Wim Jansen, die vindt dat je profvoetballer bent en daarvan de lusten ondergaat maar ook de lasten moet dragen. Enthousiasme voor het kamp is een andere zaak, wat blijkt uit zijn woor den: „We gaan erg kort Zaterdag tegen de middag weg. Het is nu eenmaal de gewoon te". Langer Wim Jansen ontveinst niet dat het competi tieverloop en speciaal voor Feyenoord, ge moeid is met de topper. „Inderdaad een topper. Hoe dan ook, een wedstrijd tussen ons en Ajax is altijd een kraker. Ook als Ajax niet meer van de kracht mocht zijn als voorheen. Als een ploeg spelers als Cruyff en Neeskens kwijt raakt, moet je anders gaan spelen. Dat doet Ajax dan ook. De kracht van Ajax is momenteel dat het een geheel is. De taktiek hangt af van de spelers die tot je beschikking staan. Als wij een Cruyff in de ploeg hadden, zouden we ook anders spelen. Onze kracht is trouwens ook de collectiviteit, het optreden als een geheel. Alleen doen wij dat al langer dan Ajax. Het is nu eenmaal zo dat je de taktiek' moet aanpassen aan, laat ik ze maar noe men, de vedetten. Als je die niet hebt het is naturlijk beter als je er wel een of meer in je elftal hebt moet je het in een andere richting zoeken. Zo was het met Ajax. De vedetten vielen weg en ze zochten het in een anders manier van spelen, niet meer gericht op de grote mannen, maar een optreden als geheel". De collectiviteit van Feyenoord werd even- Quitte Wim Jansen: „Zo lang Rijsbergen er niet bij is, moeten we wisselen. Het is ons grootste nadeel maar het kan niet anders. Ga maar na: Ramljak geblesseerd. Van Daele niet fit, dan heb je meteen de problemen in de defensie. Dan moet er geschoven worden. Waarom speelt PSV momenteel zo sterk? Steeds hetzelfde elftal, maar ik ben er van overtuigd dat het succes van PSV ook kan stagneren. Iedere ploeg krijgt een inzinking, je ontkomt er niet aan. Trouwens, wat voor ons geldt, gaat ook op voor Ajax. Ook daar moet steeds gèwisseld worden. Wat dat be treft staan we quitte". Voor het overige kan ook Wim Jansen geen zinnig woord zeggen over hetgeen zondag staat te gebeuren. „Nee, hoe moet je een prognose maken, waarop moet je die base ren. Je kunt je vasthouden aan dinsdag avond. Naar normale maatstaven gerekend, speelden we geen goede wedstrijd, wel ge zien de erbarmelijke omstandigheden. Bc hoop alleen dat we zondag een beetje meer geluk hebben want het is voor ons een belangrijke wedstrijd. Als we verliezen, staan we vier punten achter en dat kan wel eens te veel blijken". Aanvoerder Wim Jansen, en Feyenoord, heeft nog een houvast. „Hoe belangrijker de wedstrijd, des te sterker spelen we. Dat i^ in ons voordeel. Ajax? Misschien is Ajax iets minder sterk maar toch sterk gfenoeg. Tot nu toe heeft Ajax in elk geval alles gewonne- HERMAN VAN BERGEM AMSTERDAM Hij is net 10 oud (40) als het Ajax-stadion, Bobby Haarms. Al die Jaren heeft Ajax zijn leven beheerst, vooral ook omdat hij precies tegenover het stadion, in het Betondorp een paar straten ver der dan Johan Cruyff, werd ge boren. „Als ik niet op school was, zat ik bij Ajax, het was mijn tweede thuis". Van a tot en met y doorliep Haarms de club. En dit seizoen heeft hij zelfs, als eerste trainer, de z bereikt. Een bijzonder knappe prestatie die aandacht verdient Want welke trainer bij een topclub stoot van onderuit door naar de hoofdzetel? Ja, Ben Peeters kwam zover bij Feyenoord maar werd met een landstitel toch weer aan de kant gezet. Meer voorbeelden zijn er niet voorhanden. Haarms speel de jaren in het eerste elftal van Ajax met onder andere Rinus Michels, Ger van Mourik, Piet van der Kuil en Wim Bleijen- berg. Ook voetbalde hij nog even met Sjaak Swart en Piet Keizer..-Het was uiteindelijk Mi chels die Haarms vroeg de Ajax-amateurs te trainen. Bobby („zo spreken de jongens mij ook aan. dat is geen enkel probleem") kwam als part-ti mer, want hij bleef werkzaam voor een importbedrijf in siga ren en sigaretten. Daarna werd hij jeugdtrainer en de laatste jaren was hij assistent onder Kovacs en Knobel En nu met Hans Kraay als technisch direc teur doet hij het dagelijkse veld werk met de a-groep. Haarms: „Spelenderwijs schoof ik steeds een plaatsje op. Want eigenlijk hoor ik hier bij het meubilair". Trots Dat klopt wel, want Hparms is een ras-Ajacied. Hij is in feite de Sjaak Swart onder de trai ners. Bobby vertelt trots: „Ik ben gek op deze club. Ik ben een echte clubman. Misschien denk ik wel een beetje teveel rood-wit, misschien is dat wel gek. Maar dat is nu eenmaal zo. Trainer zijn bij Ajax is voor mij een erebaantje. „Ik ben er trots op dat ik trainer ben geworden van mijn eigen club. Omdat ik een clubman ben geef ik gemakkelijk een ex tra uurtje voor Ajax, dat doet me niks. Eigenlijk werk ik hier dag en nacht. Kijk, ik dien mijn club. Nooit dacht ik er bij na eerste trainer te willen worden. Alles wat ik deed vond ik ver schrikkelijk belangrijk, want het was voor Ajax. Wie had dat kunnen volhouden? Een niet- Ajacied was in mijn plaats al na twee jaar opgestapt". Haarms: „Liefde voor Ajax kwam nog eens sterk aan de oppervlakte toen hij aan het begin van dit seizoen een aan bod kreeg van het Franse Strassbourg. Haarms: „Maar Kovacs zei tegen me: Blijf jij maar bij Ajax, je bent teveel Ajacied. Kovacs voelde dat goed Haarms heeft keihard voor zijn succes moeten knokken. „Om dat ik uit de club zelf kwam moest ik harder werken dan een ander, ik moest meer bewijzen". En dat deed Haarms, met de Ajax-kleuren in zijn hoofd, zon der al te veel moeite. Als hulp trainer was hem niets te veel. heb altijd in tweedehands au tootjes gereden. Nu heb ik een nieuwe wagen kunnen kopen, dat was een heerlijk gevoel. Verder houd ik mezelf in de gaten. Ik heb mensen zien ver anderen, die van niets tot iets werden, daar heb ik een hekel aan. Ik blijf eenvoudige Haarms, ik wil niet anders". Fanatiek Bobby Haarms (foto); een ras-Ajacied tussen de Ajacieden. Wat dat betreft heeft Haarms een beetje de aanpak van Mi chels. „Hij was inderdaad mee dogenloos, dat heb ik wel voor een deel overgenomen. Maar ook van Kovacs en Knobel heb ik geleerd. Kovacs kon erg goed met mensen omgaan en Knobel was tactisch sterk en had heel deze vorm nog heel lang mag duren. Ik vraag me af waarom ik hier niet zes of tien jaar zou kunnen werken als trainer van het eerste elftal. In deze organi satie moet dat kunnen". En Ajax zelf, in welke fase is het elftal nu? Haarms: „We zit ten natuurlijk nog in de op bouw, maar dat gaat erg snel. Hij hielp de geblesseerde Krol, Suurbier, Gerrie Mühren en Hulshoff terugkomen. Hij gaf heel wat vrije tijd aan die spe lers om het herstel te bespoedi gen. „Vandaar dat ze nu waar schijnlijk respect voor me heb ben". Die onwaarschijnlijke inzet heeft Haarms. na een eenvoudig leventje, ook financieel aan een behoorlijke top gebracht. „Ik is gebleven. „Ik ben fanatiek, ik wil Ajax zo snel mogelijk weer naar de top brengen. Ik geef voor 150 pet op de training, din geven de jongens 100 pet. Voor de spelers ben ik een beul, ik hou van discipline en niet van luilakken. De jongens accepte ren mij als een harde trainer, ze zijn bereid om te werken. Na alle successen moeten we weer leren afzien tijdens de training. Zo denk ik er over". veel liefde voor zijn vak. Het waren allebei trainers met een enorme ervaring. Ik heb mazzel gehad dat ik die mensen heb mogen dienen". Bobby is erg tevreden over de samenwerking met Kraay. „Ik heb het zelf zo gewild. Het be stuur van Ajax heb ik om een technisch directeur gevraagd. Voor een bedrijf is dat nodig. Als trainer alleen kun je dat niet runnen. Ik hoop dat het in De aankopen passen zich uitste kend aan, alleen moeten sommi ge jongens constanter in vorm kunnen komen. Dat is eigenlijk nog het enige probleem. Maar ik zie de stijgende lijn, en in de kleedkamer wordt veel over het voetbalvak gesproken door de jongens. Meer dan vorig seizoen. De honger naar successen is er weer. Over anderhalf jaar zitten we opnieuw aan de top". HARRY VERMEEGEN Eredivisie 0 Wageningen—NAC 0 Telstar—Excelsior 0 FC TwenteSparta 0 FC AmsterdamMW 0 Roda JC—FC Den Haag 0 Feyenoord-Ajax 0 Go Ahead Eagles—De Graafschap FC Utrecht—AZ'67 0 PSV—Haarlem Eerste divisie 0 SC Amersfoort—PEC Zwolle SW—Veendam Volendam— FC Dordrecht 0FC VW-FC Den Bosch 0 SC Cambuur—Heerenveen NECHelmond Sport Willem II—Eindhoven 0 FC GroningenHeracles VitesseFC Vlaardingen De wedstrijden aangeduid met een 0 komen voor op uw totoformulier. -I Rotterdam Ploegen, uitkomend in Europa Cuptoer nooien, moeten, en doen dat ook, rekening houden met extra drukke weken. De competitie mag niet stagneren en de duels om de Europese bekers zijn van evident belang voor de clubs, al zou het alleen uit financieel oogpunt zijn. Feyenoords manager Guus Brox vraagt zich echter af of de lasten in de extra-drukke weken niet wat verlicht zouden kunnen worden. Wim Jansen (links): „Zondag graag een beetje meer geluk". Brox:,, De data voor de Europa Cupwedstrijden staan een jaar tevoren vast Met het opstellen van het programma voor de competitie zou daarmee enigs zins rekening kunnen worden gehouden. De competitieleider zou kunnen voorkomen dat eni ge dagen na een Europa Cup wedstrijd het topduel Feye noord Ajax wordt gespeeld. Zowel aan de eerste als de tweede wedstrijd zijn grote be langen verbonden, niet alleen voor Feyenoord maar natuur lijk ook voor Ajax. En wat gebeurt? Uitgerekend na een Europa Cupwedstrijd een na tionale topper. Onbegrijpelijk". Het gescharrel met het verschui ven van data is Brox ook een doorn in het oog. „Het is lo gisch dat je tussen de voor gaande competitiewedstrijd en het Europa Cupduel, met het oog op eventuele blessures, een zo ruim mogeüjk verschil in tijd wilt hebben. Als een club weigert om op zaterdag te spe len, kun je daaraan niets doen. Er is nu eenmaal bepaald dat de thuisclub mag kiezen tussen spelen op zaterdag of op zon dag. Ok dat is gemakkelijk te ondervangen. Stel voor de ploe gen die in toernooien om Euro pese bekers spelen thuiswed strijden vast Omdat er veertien dagen tussen de Europese wed strijden zitten, heb je dan twee maal een thuiswedstrijd. Dan kun je zelf bepalen dat je op zaterdag speelt en ben je niet afhankelijk van de tegenstan der". Het ziet er allemaal erg simpel uit. De competitieleider zal er wellicht nog meer puzzles bij krijgen dan hij al heeft met het samenstellen van het program ma maar het moet mogelijk zijn ploegen in Europese toernooien zo veel mogelijk tegemoet te komen. Indien men althans van de zijde van de KNVB het be lang van deze toernooien voor het Nederlandse voetbal volle dig onderkent

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10