OMKOOPPOGINGEN AAN UNIVERSITEIT £cidóc6ommtt BIESHEUVEL HAD NEVENFUNCTIES MOETEN OPGEVEN GROOTSTE WIJNSCHANDAAL ALLER TIJDEN 3 Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika krijgen brief van ministers Proces in Bordeaux: Palestijnen boos op Arabische landen GIJZELING IN NICE GOED AFGELOPEN 19T|VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT pi Water overlast ?'- ïaS"^ ,- t Op vele plaatsen in Europa heeft de re gen grote schade aangericht. In Hon garije kwam de stad Sajószentpéter ge heel onder water te staan. In België on derging de hoofd straat van Lebbeke, 25 km. ten noorden van Brussel, het zelfde lot, als ge volg van langdurige regenval. me 'e DEN HAAG (ANP) De ministers Van der Stoel (Buitenlandse zaken) en Lubbers (Economische zaken) doen een beroep op Nederlandse bedrijven in Zuid-Afrika de positie van hun niet-blanke werknemers te verbeteren zowel wat betreft lo nen als de secundaire arbeidsvoorwaarden. De ministers hebben dit in een brief gesteld, die zij zullen sturen naar Nederlandse ondernemingen met dochterbedrijven in Zuid-Afrika en naar deze dochterondernemingen zelf. Het is volgens beide ministers van groot belang als de niet-blanke ruime scholingskansen krijgt, zodat hij ook hoger gekwalificeerd werk kan doen. De ministers menen, dat een vergelijking tussen de lonen van blanke en niet-blanke werknemers in Zuid-Afrika niet goed mogelijk is. Wel hebben zij geconstateerd, dat blanke werknemers bij de betrokken Nederlandse vestigingen veelal leiding gevende functies hebben. Zij krijgen daarbij meer betaald dan niet-blanken, die dezelfde functies hebben, aldus de bewindslieden. Scholieren in gevecht Politiemannen in Chicago trachten een van de vech tersbazen te grijpen tijdens een gevecht tussen zwarte, La- tijnsamerikaanse en blanke scholieren van de middelbare Tildenschool. De politeman op de grond werd getrof fen door een steen. Twee politiemannen werden gewond tij dens de poging de gevechten te beeindigen. Dertig studenten werden gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Aan de Groningse rijksuniversiteit is voor de studierich ting meer dan de helft van de kandida ten afgevallen. Aanleiding voor ouders van aankomende studenten om te trach ten plaatsingsbewijzen te kopen. Het centraal bureau van de universiteit is benaderd door ouders die sloffen siga retten aanboden of zelfs forse geldbe dragen wilden betalen. Ook commissieleden van plaatsingscommissies kregen een paar maal een som geld toegeschoven met het verzoek om zoon of dochter toch nog een plaatsje te bezorgen. Dat meldt de Groninger Universiteitskrant van deze week. De marktwaar de van plaatsingsbewijzen voor geneeskunde steeg zienderogen, getuige een advertentie in een och tendblad waar onlangs een bewijs voor 10.000 werd aangeboden. De krant distancieerde zich een dag later van de advertentie omdat een dergelijk aanbod zwendel is. Plaatsingsbewijzen staan op naam. Wanneer ze niet gebruikt worden vallen ze terug in de pot en wordt er opnieuw geloot. Ook de sigaretten en de beldbedragen zijn terugge stuurd of geweigerd. PARIJS (AP) In Bordeaux begint maandag een proces tegen drie leden van de familie Cruse en hun medewer kers, vermaarde wijnhandelaren en exporteurs. Hèt wordt gezien als het grootste „wijnschandaal" aller tijden. Zij worden beschuldigd van alles wat maar jegens de wijn kan worden mis daan, om maar iets te noemen: goed kope rode wijn „voordoen" als zeer goede Bordeaux en als zodanig te verkopen en het behandelen van wij nen met behulp van chemische midde len. Wat de Franse wijnoogst van dit jaar betreft de volgende gegevens: Bor deaux: zowel van de rode als de witte Bordeaux verwachten de deskundigen dat deze „zeer plezierig alhoewel niet uitzonderlijk" zal zijn. Beaujolais: een minder omvangrijke oogst dan de geweldige van 1973. De vooruitzichten (na toevoeging van sui ker): veelbelovend, Cotes du Rhóne een lager alcoholgehalte dan gewoon lijk, maar toch een zeer „aardige wijn". Bourgogne: kleinere oogst dan ge woonlijk. Men verwacht een zeer be hoorlijke rode wijn over het algemeen en de mogelijkheid bestaat dat de Montrachet dit jaar uitzonderlijk goed zal zijn. Vallei van de Loire: een gemiddeld jaar voor de witte Sancerre en de rode Pouilly-wijnen en, meer naar het noorden, een plezierige kwaliteit Bour- gueil, Chinon, en wijn uit de streek van Saumur. Champagne: men verwacht een goede wijn alhoewel die kwalitatief minder zal zijn dan in 1973. Chablis: gemiddelde opbrengst, kwali teit „niet bepaald opvallend maar ze ker aanvaardbaar". Te veel aandacht voor de top DIKWIJLS KOMT HET VOOR, dat staatsburgers een onevenredig groot deel van hun aandacht en moeite besteden aan zaken welke „op hoog niveau" beslist moeten worden, met als gevolg dat ze kleinere, meer bereikbare, problemen vlak bij huis onopgelost laten. „Kalkar" wordt bestreden en de milieu-vervuiling in de eigen buurt wordt nauwelijks aangepakt; terreurdaden ergens in de wijde wereld ontketenen acties, maar aan de geestelijke verkom mering van vereenzaamden vlak naast de deur wordt alleen iets gedaan, als tragisch nieuws de vóórpagina van de kranten haalt. Het ziet ernaar uit dat de ontwikkelingen en de toestand in de Kerk geen ander beeld opleveren. Als een synode in Rome of een pastoraal overleg in eigen land niet snel de resultaten opleveren welke we gewenst achten, wordt de opinievorming daarop gericht. Voor allerlei zaken wordt decentralisatie gevraagd. In hoeverre reeds aanwezige ruimte voor decentralisatie benut wordt, is een andere vraag, waarbij kennelijk minder mensen geïnteresseerd zijn in het antwoord. IN NEDERLAND BIJVOORBEELD is de ontwikkeling van de Kerk toch wel zodanig, dat er aan de basis dus voor de katholieke leek heel wat ruimte gekomen is. Het Nederlands episcopaat kan nooit verweten worden, dat het vergeten heeft daarop de aandacht te vestigen. In een van de recente maandbrieven van mgr. Simonis was bijvoorbeeld de richtingwijzer vooral die kant uitgezet. Dat het aan de basis nu overal gonst van overleg en activiteiten, moet ten sterkste betwijfeld worden. In hoeverre bijvoorbeeld heeft een poging tot „mobilisatie" van krachten om de plaatselijke problemen op te lossen van het dekenaat Den Haag tot dusverre succes gehad? Menig katholiek wekt de indruk ervan uit te gaan. dat eerst het Vaticaan een paar problemen moet oplossen in de zin zoals zij dat begeren: opheffing van het celibaat, een humanistische visie op de kwesties sexualiteit, huwelijk en abortus, vrijheid tot geloofsinterpretatie zoals plaatselijk een' actieve minderheid die graag zou willen. Staat of valt hiermee inderdaad de ruimte welke een leek heeft om van zijn verantwoordelijkheid tenopzichte van Kerk, christendom en hun relatie ten opzichte van de gemeenschap te laten blijken? ONZE INDRUK IS, dat de te grote aandacht voor de top bij sommigen begint te lijken op een alibi om op de plaats rust te kunnen maken. Niet de actieve poging om de wereld te ontkerstenen, maar de gezapige houding van de zwijgende meerderheid aan de basis, is de eerste reden voor ongerustheid. Weeroverzicht DE BILT Tussen een krach tig gebied van hoge luchtdruk ten noorden van de Azoren en een diepe depressie vlakbij Noorwegen is een krachtige westelijke tot noordwestelijke stroming ontstaan. Hiermee trok de afgelopen nacht een zwak front met wat lichte re gen over ons land naar Duits land weg. De lucht die aange voerd wordt is afkomstig van de oceaan zodat middagtempe- raturen mogelijk zijn van 10 11 graden. Intussen is op de oceaan ten westen van Schot land een nieuwe storing aan gekomen. Deze trekt vannacht snel over Engeland en ons land naar Duitsland weg, We mogen tijdens het weekeinde dan ook rekenen op onbesten dig weer met vrij veel wind tijdelijk regen of buien. Vooruitzichten voor zondag: Wisselvallig weer met maxima rond 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp. omstreeks 5 graden. Max. temp. om streeks 10 graden. «*h bcw. 0.5 Advies aan regering: Ziekenfonds premie in 1975 omlaag AMSTELVEEN (ANP) De Zie kenfondsraad heeft gisteren in Amstelveen besloten de rege ring te adviseren de premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering die dit jaar 9,6% is, voor 1975 vast te stellen op 9,3%. Deze verlaging met 0,2% is moge lijk doordat de kostenstijging dit jaar aanzienlijk beneden de verwachting is gebleven. Ten aanzien van de bejaardenver zekering adviseert de raad de premiestijging te beperken tot 15%. Ditzelfde geldt voor de gereduceerde premie voor de vrijwillige verzekering. Arts krijgt 122 gulden voor afnemen bloedproef (Van een onzer verslagge vers) Den haag Artsen die na 1 november door de poli tie worden gevraagd een bloedproef af te nemen bij weggebruikers, zullen daarvoor een vergoeding ontvangen van 81.37 gul den en niet van 70 gulden zoals eerder was meege deeld. Voor het afnemen van een bloedproef tussen acht uur 's avonds en acht uur 's morgens en tijdens de weekeinden vanaf zaterdagmiddag één uur mogen de artsen een toeslag van 50 pro cent berekenen, zodat zo- dag de artsen dan voor een bloedproef circa 122 gulden krijgen. Vandaar geweigerd (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Oud-premier mr. Biesheuvel wil niet terugkeren in de Tweede Kamer. Dit heeft hij meegedeeld in een verklaring die staat afgedrukt in het anti-revolutionaire partijblad Neder landse Gedachten. Biesheuvel gaat in zijn verklaring ook uitgebreid in op zijn motieven, waarom hij vorige week op vrij onverwachte wijze afzag van het commissarisschap van de koningin in Zeeland. hebben, maar dan niet van har te." Biesheuvel achtte zo'n be sluit niet verantwoord. De anti-revolutionaire oud-pre mier legt er de nadruk op dat hij hoopt met zijn verklaring duidelijk te hebben gemaakt dat hij niemand „een hak heeft willen zetten" of iemand heeft willen kwetsen." Tevens spreekt Biesheuvel de hoop uit dat het nu eenieder duidelijk is, dat zijn besluit niet is ingege- Als belangrijkste factor voor Biesheuvel om voor Zeeland te bedanken voert hij aan dat bij hem het inzicht was gegroeid dat hij in die funktie (in Middel burg) niet die voldoening zal vinden die noodzakelijk is om in alle opzichten een goed com missaris van de koningin te worden. „Ik zou noch Zeeland noch mij zelf er een dienst mee bewijzen, als ik het maar gedaan zou ven door de wens om terug te keren in de aktieve politiek. Bij zijn overwigingen heeft waar schijnlijk meegespeeld dat mi nister De Gaay Fortman van Biesheuvel had geëist dat hij enkele nevenfunkties in het be drijfsleven zou moeten opge ven, wilde hij commissaris van de koningin worden. Uit kringen die in nauw kontakt met de oud-premier staan is gezegd dat Biesheuvel er bij zonder weinig voor voelde om zijn interessante werk dat hij op dit moment voor het bedrijf sleven verricht op te geven voor een benoeming in Zeeland. Intussen heerst nog steeds onze kerheid in AR-kringen over de vraag wat mr. W. Aantjes de huidige ARP-fractieleider gaat doen. Nederlands militair materieel voor Suriname PARAMARIBO (Reuter) Bij de overdracht van de soevereini teit aan Suriname zal Neder land vermoedelijk het grootste deel van het militaire materieel van de troepenmacht in Surina me (TRIS) overdragen aan Su riname. Dit heeft de nieuwe commandant van de tris, kolo nel M. G. Woerlee, gisteren in Paramaribo gezegd. RABAT (Reuter) De vertegen woordigers van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie hebben donderdag gedreigd de Arabi sche conferentie in Rabat te verlaten als zij niet meer steun kregen voor hun plannen met het Palestijnse land nadat dat is bevrijd. Tot diep in de nacht hebben de Arabische ministers, die de morgen beginnende conferentie van Arabische staatshoofden voorbereiden, geprobeerd de kloof tussen Jordanië en de Pa lestijnen te overbruggen. Deze ontzeggen elkaar het alleen recht om namens te in Jordanië wonende Palestijnen te spre ken. komt uit de Alice collectie, die giste ren getoond werd op do London Fas hion Fair Internatio nal. De omschrij ving van de jurk luidde: Jeugdig, modieus en zo groot als een tent. NICE (Reuter-AFP-DPA) De gijzelingsaffaire op het vliegveld van de Zuidfranse stad Nice is tot een goede afloop gekomen. Na 13 uur gaf de dader, de 31-jarige Daniël Ray-Caruso, zich over aan de politie. De gegijzelde stewardess. Danielle Pariat, is gezond en wel in veiligheid. De Franse politie kon Ray-Caruso gisteravond na een kort gesprek ertoe bewegen zich over te geven. Ze was erin geslaagd het gebouw van de Italiaanse luchtvartmaatschappij Alitalia binnen te komen omdat Ray-Caruso had gezegd een persconferentie te willen beleg gen om zijn motieven uiteen te zetten. De politicmannen hadden zich daarop als fotografen verkleed. De man leek een volkomen instorting nabij toen hij zijn wapen ufgaf. Ray-Caruso had de stewardess gegijzeld om de vrijlating te verkrijgen van zijn vrouw uit een gevangenis in Milaan. De Italiaanse politie moest echter melden dat de vrouw in het geheel niet gevangen zat. Premie w.w. moet flink omhoog DEN HAAG Omdat het fonds voor de werk loosheidsverzekering als gevolg van zowel de gro te werkloosheid als van de inflatie uitgeput dreigt te geraken, moet de w.w.-orcmie voor 1975 worden verhoogd tot 1,4 procent. De premie be draagt thans 1 procent. Dit advies heeft het A.W.F. (Algemeen werk loosheidsfonds) de minis ter van Sociale Zaken ge geven. Het blad „De Werkgever" van het Nederlandse Christelijke Werkgevers verbond meldde dit voor jaar nog, dat de reserves van het werkloosheids fonds in 1973 nog maar voldoende waren voor het opvangen van een werk loosheid van 4,9 procent per jaar. Vier EEG-landen sluiten akkoord met VS en Japan BRUSSEL (ANP) Zeer tot ongenoegen van de andere vijf hebben vier landen van de Europese Economische Gemeenschap te weten Engeland. Wcst-Duitsland, Frankrijk en Italië een geheim akkoord over de verlenging van exportkredieten gesloten met de Verenigde Staten en Japan, zo wisten zegslieden in Brussel donderdag te vertellen. De vijf landen die er niet bij betrokken zijn Nederland, België, Luxemburg, Denemarken en Ierland zijn er verontwaardigd over dat de vier de zaak geheel buiten hen om met de VS en Japan hebben geregeld, hoewel de EEG als geheel al maandenlang zonder succes probeert een algemene regeling inzake exportkredie ten te treffen met de Amerikanen en Japanners. Israël bereid deel Sinaï te ontruimen JERUZALEM (AP) Israel is bereid zich voor een groot deel uit de Sinaï-wocnstijn terug te trekken indien de vooruitzich ten op vrede met Egypte goed worden. Dit heeft de Israëlische minister van defensie Shimon Peres gisteren gezegd op een congres van Amerikaanse con servatieve joden in Jeruzalem. De minister zei dat de woestijn op dusdanige wijze moet wor den verdeeld dat Egypte genoeg ruimte heeft om het Suezkunaul te beschermen en dat Israël toezicht kan houden op de Scheepvaart door de Straat van Tiran. Startschot Prinses Irene lost met beide handen het startschot voor een hier gisteren bij de Westenbergkazerne gehouden veldloop. De militairen van de hier gelegerde Gardefuseliers ..Prinses Irene" maakten gisteren met tal van aktiviteiten de spieren wat losser in het kader van een sportdag.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9