GLAASJE OP- TOCH IN EIGEN AUTO MET CHAUFFEUR Slagers in België dreigen met staking CESSNA IN LUCHT GEKRAAKT DOOR PHANTOM-JAGER Vrees voor nieuwe coup Griekenland Nieuwe straf militairen: geldboeten 26 28 29 30 31 Boersma blijft bij maximum gast arbeiders per bedrijf frisse lucht en helder zicht dank zij doordacht ventilatie-systeem Rabobank Q VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT; PAGINA 7 lïTRECHT(ANP) Tot grote woede van de Utrechtse taxichauffeurs hebben twee Ut rechtse meisjes Carla Fiscalinl en Anne- mieke Geensen een „driversclub" opgericht, die vanaf de invoering van de nieuwe alco hol wet per 1 november automobilisten met pen borrel op in hun eigen auto naar huis gaat brengen. De meisjes, nu nog in het uitzendwezen, hebben 20 werkstudenten aangetrokken als chauffeur en drie lelijke eendjes Een auto.mobilist die het blaaspijpje wil omzeilen, maar het te lastig vindt om bus pf taxi te nemen, omdat hij dan later zijn auto op moet halen, kan straks de drivers club opbellen. Even later komen twee chauf feurs - in blazer - in een eend voorrijden, een chauffeur stapt bij de klant in de auto je rijden") horecaf en politie staan positief en rijdt hem naar huis, de andere chauffeur tegenover het experiment, vertelden Carla rijdt er in de eend achteraan en pikt aan en Annemieke gisteren op een persconferen- het eind van de rit zijn collega weer op tie. De „driversclub" begint met een proefperio de van drie maanden voorlopig alleen in De Utrechtse taxichauffeurs zien in het ini- Utrecht en omgeving, maar als het goed gaat tiatief van de meisjes echter een regelrechte willen de meisjes de zaak landelijk aanpak- aanval op hun broodwinning. Het ziet er lopig is een rit t uitrichten. De meisjes hebben voor hun c Ritten tot vijf km kosten een tientje, voor derneming geen vergunning nodig: de wet elke km meer is men f 1 extra kwijt. op het personenvervoer vereist geen vergun- Terwijl Carla Fiscalini de mobilofoon hanteert, geeft Annemieke Geensen een de monstratie van het in de auto werken van een passagier „in kennelijke staat". Wrakstukken van de verongelukte Cessna lagen over een groot gebied verspreid. Italië: poging om drinkwater te besmetten jlOME (UPI) De militaire in lichtingendienst van Italië heeft een rechtse samenzwering ve rijdeld om het drinkwater van Rome met radio-actief mate riaal te besmetten om een pa nieksituatie teweeg te brengen. Dit heeft minister van defensie j Andreotti verklaard ten over staan van de defensie-commis"- sie van het huis van afgevaar- j liaanse geheime dienst, gene raal Vito Miceli, is door de openbaar aanklager in Padua in staat van beschuldiging ge- I steld wegens politieke samen zwering in verband met de mislukte poging tot de staats greep in december 1970. Miceli zou er onder meer voor hebben gezorgd dat de bijzonderheden over dit complot, dat onder lei- ding stond van de neofascisti- I sche prins Valerio Borghese, l niet bekend werden. Mrs. Rockefeller uit ziekenhuis IEW YORK - Marcaretta Hap- py Rockefeller, de vrouw van de kandidaat voor het Ameri kaanse vice-presidentschap is uit het zieknhuis ontslagen. Haar linkerborst is afgezet, om dat er een kankergezwel was geconstateerd. De artsen heb ben haar 90 procent kans gege ven om tenminste de komende tien jaar gezond te kunnen le- WOUW (ANP) Een Cessna sportvliegtuigje is gistermiddag boven Wouw in botsing gekomen met een Phantom -straaljager van de Amerikaase luchtmacht, afkomstig van de vliegbasis Bentwaters in Engeland. De piloot van de Cessna, de 45-jarige heer C. J. van Delft uit Helvoirt kwam daarbij om het leven. Van het sportvliegtuigje is niets over. Delen ervan liggen over heel Wouw verspreid, aldus een zegsman van de rijkspolitie. De enige grote schade die op de grond is aangericht, kwam doordat de motor van het vliegtuigje door het dak van de boerderiij van de familie Broere viel op twee- driehonderd meter van de bebouwde kom van Wouw. Hij kwam terecht op twee meter van een 17-jarige dochter, die stond te telefoneren, Het meisje kwam er met de schrik en een blauwe plek van af. De dienst luchtvaart van de rijkspolitie uit Rotterdam is haar onderzoek in Wouw begonnen. Vanmorgen gingen ambtenaren van de dienst naar Soesterberg, waar de beschadigde Phantom en een escorterend vliegtuig zijn geland. Daar zullen de piloten gehoord worden. (van onze parlementaire redactie; PEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) is fel gekant tegen "^en voorstel van de PvdA af te zien van beperking van het aantal gastarbeiders per bedrijf. Hij ontraadde de tweede kamer gisteren aan het slot van het debat over de nota buitenlandse werknemers krachtig dit voorstel over te nemen. Boersma wees erop, dat net stel len van een maximum een we zenlijk onderdeel van zijn be leidsplannen is. „Als dit wordt afgewezen, wordt de regering een instrument uit handen ge slagen om een evenwichtig en menselijk beleid jegens de gas tarbeiders te voeren." Het PvdA kamerlid mevr. Baren- dregt, indienster van het voor stel, meent dat door het aantal gastarbeiders per bedrijf aan een maximum te binden de be wegingsvrijheid van deze groep I ADVERTENTIE} OA F gebouwd uit veiligheid wordt aangetast. Ze vreest, dat bijvoorbeeld de mogelijkheden van een gastarbeider om zich elders in het land te vestigen beduidend worden beperkt. De stemmingen over de nota en een aantal voorstellen van de kamer zullen volgende week plaatsvinden. De PPR diende gisteren in de laatste ronde van het debat nog een voorstel in om haast te maken met een wettelijke regeling van het ver hogen van de strafbaarheid van werkgevers die illegale gastar beiders in dienst hebben, en bij de werving van werknemers voorrang te geven aan deze ille gaal in ons land werkende vreemdelingen. Minister Boersma onthield zich van commentaar op deze sugge sties uit vrees verwachtingen te wekkken bij de groep illegale buitenlanders. Wel vroeg hij de PPR het voorstel niet in stem ming te brengen, omdat op kor te termijn nog overleg zal plaats vinden over de kwestie van de illegale buitenlanders tussen een kabinetsdelegatie en de kamercommissies voor so ciale zaken en justitie. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL In België dreigt een scherpe confrontatie tussen slagers en de regering. De sla gers dreigen zelfs met staking als de regering de prijsbeschik- king handhaaft van augustus jl, waarbij van de slagers werd geëist dat ze de prijs van rund vlees met 5 en die van varkens vlees met 15 procent zouden verlagen. Tientallen slagers die hun oude •prijzen handhaaften werden al voor de rechter gesleept, hon derden anderen hadden aange kondigd, dat zij het niet meer kunnen bolwerken en gedwon gen zijn hun zaak te sluiten. Dat is speciaal het geval in de eco nomische zwakkere gebieden van België met een dreigende sluitingspiek in het Luikse. De datum waarop de prijsbe- schikking officieel eindigt is 31 oktober a.s., maar ondanks de klachten van de slagers ziet het er niet naar uit dat de regering er veel voor voelt een wijziging in de prijsbeschikking aan te brengen ten koste van de consu ment. om de eenvoudige reden, dat de marktsituatie nauwelijks of niets is veranderd. Regering en slager liggen in Bel gië al jarenlang overhoop. Het was niet de regering van pre mier Tindemans, maar die van Leburton die destijds de moed had om de slagerswereld erop te wijzen dat de prijzen best een flink stuk omlaag konden, om dat de slagers er zelf ook veel minder voor betaalden. Toen minister van economische zaken van het huidige kabinet, André Oleffe, nu ruim een maand gele den (15 september) een scherpe aktie aankondigde van zijn mi nisterie en van dat van zijn collega van justitie tegen 77 sla gers die van geen prijsverlaging wilden weten, stond de landelijk bcenhouwersbond op zijn ach terste poten. Maar de minister kon erop wijzen dat de vlee- sprijzen sedert 1971 in dit land met 26,5 procent waren geste gen. En dat was toch wel heel wat. over tot prijsverlagingen, terwijl ze e"r zelfs een grootscheepse reclamecampagne aan vast knoopten. De slagers moesten het zelfs aanzien, dat de waren huizen prijsverlagingen door voerden van 20 tot 25 procent, waardoor hun cliente le aanzienlijk begon terug te Veel slagers voelden er toen he lemaal niet voor om ook nog minder voor hun vlees te gaan vragen, hetgeen in de gegeven omstandigheden wel begrijpe lijk is. Bovendien hadden ze nog een vonnis voor ogen van rechtbank in Brugge, daterend uit 1972, waarin de slagers te genover de regering in het gelijk werden gesteld en de staat de proceskosten moest betalen. Drie voormalige junta-leden op Kea: in het midden Papadopoulos, links kolonel Laddas, rechts Pattakos. ATHENE (AP) Terwijl de leden van het voormalige Griekse militaire regiem de eerste dag van hun gedwongen ballingschap uitzaten, beschuldigd van samenzwering tegen de staat, ontlokte de dreiging van een nieuwe putsch angstige en bezorgde reacties aan de politieke partijen. De regering verzekerde de bevolking dat zij de situatie geheel in de hand heeft en dat er geen sprake is van militaire manoeuvres. Papadopoulos, drie van zijn naaste medewerkers bij de coup van april 1967 - Stylianos Patakos, Nicholas Makrezos en Ioannis Ladas - alsmede de voormalige chef van de Griekse inlichtingendienst, Michael Roufogalis, werden woensdag gede porteerd naar het eiland Kea, krap 100 kilometer ten zuidoos ten van Athene en ondergebracht in een hotel. Het deportatie bevel heeft een looptijd van drie maanden. Waar Dimitrios Ioannides, de voormalige chef van de militaire politie en sterke man van de tweede junta, zich ophoudt blijft nog een raadsel. Volgens sterke geruchten zou hij de vlucht hebben genomen en zijn ondergedoken. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 november zal militairen, |die de krijgstucht overtreden, als straf een geldboete kunnen worden opgelegd. Deze geldboete is een hoofdstraf en kan niet in combinatie met andere straffen worden opgelegd. De laagste boete is 2,50 de hoogste 50. De invoering van de geldboete is één van de belangrijkste wijzigingen Inzake het straffenstelsel, die op I november a.s. in de wet op de krijgstucht van kracht worden. De thans al niet meer gebruikte straffen, zoals streng arrest, tuchtklasse en verlaging, zullen uit de wet worden geschrapt. Voorts zullen, in tegenstelling tot de huidige situatie, alle overgebleven straffen aan iede re militair, ongeacht rang of stand, kunnen worden opge legd. Bijkomende straffen zijn verdwenen. Alleen bestaat er nog de mogelijkheid om licht arrest te combineren met een strafdienst. Het straffenpakket inzake de krijgstucht is nu als volgt sa mengesteld: berisping, straf dienst (tenminste 1 en ten hoog ste 2 uur per dag'gedurende maximaal acht dagen), de ver plichting op maximaal acht werkdagen om tien uur 's- avonds in kazerne/kwartier/ba- sis/aan boord terug te zijn en daar tot 's ochtends 07.00 uur te blijven, geldboete, licht ar rest van ten hoogste 14 dagen en verzwaard arrest van ten hoogste 14 dagen. De comman dant bepaalt de hoogte van de geldboete, waarbij hij rekening kan houden met het gedrag en de persoonlijkheid van de da der. Indien iemand meerdere krijgstuchtelijke straffen kort na elkaar krijgt, kan de com mandant steeds een geldboete opleggen, mits het totaal van de bedragen binnen een maand niet de 100 overschrijdt. Een geldboete moet binnen drie dagen worden betaald, hoewel in bepaalde gevallen uitstel kan worden verleend, bij voorbeeld wanneer de militair op oefening is of gaat. Er kan slechts een maal uitstel worden verleend gedurende een periode van ma ximaal 28 dagen. Indien de geldboete niet op tijd wordt voldaan, wordt het bedrng van de boete op zijn bezoldiging ingehouden, waarop dan toeslag van 10 procent wordt geheven. Een opgeleftde geld boete wordt ingeschreven in het eonduitcboekje (bij de marine) en op de straflijst (bij land luchtmacht). De WDM vereniging v dienstplichtige militairen, vindt dat militairen die voor krijgstuchtelijke straf in aan merking komen straks zelf de keuze moeten hebben tussen een arrest en een geldboete. De WDM vindt hef juist dat de geldboete wordt ingevoerd, maar vindt wel dat het maxi mum niet hoger mag zijn dan tien procent van de maandwed- SPAMWE£K'74 28 oktober t/m 1 november Rekening mee houden! Sparen doet U bij de I ADVERTENTIE] vakbeurs elektrotechniek 74 BERNHARDHAL- UTRECHT Nog 5 beursdagen Naakt Een 25-jarige taxi-passagier, die de ritprijs van Rotterdam naar Amsterdam niet kon be talen, is door de chauffeur - naakt op straat gezet. De man werd 's nachts om half drie door sun-eillerende agenten voor het palcis op de Dam aangetroffen. Volgens zijn zeg gen. had hij zich op last van de Rotterdamse taxi-chauffeur geheel moeten ontkleden. De man vertelde ook, dat de chauffeur uit de Maasstad door Amsterdamse collega's, die te hulp waren geroepen, schadeloos was gesteld. Zij hadden onderlinge collecte ge houden. Gevaar Mannen die het te druk heb ben om aan ophouden te kun nen denken, lopen niet alleen kans vroeg te overlijden, ook hun seksuele leven loopt ge vaar, zo hebben (uw Engelse artsen laten weten. Verslaafd heid aan het werk veroorzaakt krampen en hoofdpijn. Op de echtgenotes hebben zij een be roep gedaan bij hun mannen aan te dringen op \-erbreding van hun horizon. Volgens bei de artsen is vooral de vakman kwetsbaar, omdat hij zich veel te veel op zijn beroep toelegt. Hij is, wat zij noemen, een gevaarlijke work-a-holic" Nas jen In Engeland is een boek ver schenen. waarin prins Charles, de Britse troonopvolger, mee deelt. dat hij „een ijzeren maag., heeft en zijn vader, prins Philip, onthult dat hij dol is op slagroom. De ijzeren maag van prins Charles is geen overbodige luxe, want hij kreeg naar zijn zeggen op een diner in Japan een keer rauwe inktvis voorgezet „die smaakte naar fijngehakte rubber slang". Als prins Philip aan diners grote hoeveelheden sla groom opschept, trekt hij zich niets aan van de afkeurende blikken van zijn tafelgenoten. Daaruit spreekt volgens de ge maal van de koningin niet al leen walging „maar doodgewo ne nijd omdat ik de moed heb iets te doen wat zij ook altijd al hadden willen doen maar j niet durfden". Het boek met bovenstaande onthullingen draagt de titelHobs en nosh" (hoge omes en wat zij nas jen). Raad en daad Toen Gillian Rawson uit het Engelse plaatsje Elm haar moeder, die weduwe was ge worden, de raad gaf haar spul len te pakken en wat dichter bij te komen wonen, was dat niet tegen dovemansoren ge zegd. De 71-jarige vrouw bracht alles over. Inclusief haar huis. Tien mannen kwa men er aan te pas om de houten woning op een truck te laden en na een tocht van 16 km new te zetten in de tuin van de familie RaWson, waar de weduwe zich metterwoon heeft gevestigd. Roken Burgemeester Maier van Mil waukee wil het roken op ge meen tcraads verga de ringen niet verbieden omdat het vol gens hem kalmerend werkt en een plezieriger sfeer schept. „Wie weet hoeveel gemoederen gekalmeerd worden in de kor te pauze tussen het aanstrij ken van een lucifer, het trek ken aan een pijp en het uitbla zen van rook, voordat het vol gende woord gesproken wordt", zei Maier. De pijpro kende burgemeester haalde de auteur Thackeray aan: „Een pijp laat wijsheid komen van de lippen van de filosoof en verzegelt de mond van de do moor". Telt'vis ie nek Een Amerikaanse arts heeft ontdekt wat veel critici al ja renlang zeiden: televisiekijken kan pijn in de nek veroorza ken. In een medisch tijd- schrijft schrijft dr Goldberg, dat veel Amerikanen lijden aan pijn in de nek door de onnatuurlijke houding die zij tijdens het t.v.-kijkcn innemen, vooral, door op hun stoel ach terover te leunen of door lig gend op een divan te kijken. Oplossing: niet achterover leu nen of liggen, of het toestel aan het plafond bevestigen. Vuurwerk Een jonge Amerikaanse vrouw liep lichte brandwonden op toen het stuurwiel van haar auto ontplofte nadat zij op de claxon had gedrukt. Haar man onthulde later tegen over de politie, dat hij een grote voetzoeker in de stuur- kolom had gestopt „om hem daar zo lang op te bergen". Laatste stelling Het is ongewenst dat scheids rechters op aangrenzende sportvelden hun beslissingen kenbaar maken met behulp van identieke geluidssignalen Er moet veel gedaan worden, daarom gebeurt er weinig. Promotie Aan de Erasmusunivcrsitcit is M. van Welsum gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Dq titel van het proefschrift „Hypothyreoidie na subtotale U strumcctomic"".

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7