„IK BEN GEEN GLUURDER De „uitgebuite buitenruimte" van Stefan Buys Noordwij k is enthousiast over plan voor heempark Strijd in Afdeling bijzonder spannend n. Wegens bigamie half jaar geëist noteert u evi PIERROT VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 LE1DSE COURANT PAGINA 5 LEIDERDORP - „Ik heb nog nooit iemand afgeluisterd of stiekem door de tv-monitor bekeken. Ik ben geen gluur der. Van dat achterbakse ge doe hou ik niet. Zoiets ligt ver benedeh mijn waarde". De be drijfsleider van het Leider- dorpse zwembad „De Does" de heer L. Lans, is diep ver ontwaardigd. Er is op gespe culeerd dat hij vertrouwelijke gesprekken van nietsvermoe dende badgasten zou hebben afgeluisterd en dat hij via een gesloten tv-circuit regelmatig een kijkje zou hebben geno men in de ruimten waar de badgasten zich van hun kle ding ontdoen en hun badpak aantrekken. Lans, sinds kort werkeloos om dat het bestuur van De Does hem ontslag heeft aangezegd, kan er met zijn pet niet bij dat hem dergelijke beschuldi gingen in de schoenen worden geschoven. Honderden Lei derdorpers leerde hij zwem Met ontslag bedreigde Leiderdorpse badmeester: men, evenveel moeaers en kinderen stond hij met raad en daad ter zijde en nu specu leert men op praktijken, die veel weg hebben van een ze dendelict. In de kaart In zijn riante woning in de Eri calaan heeft bedrijfsleider Lans de zware beschuldigin gen over zich heen laten ko men. „Ik vermoed wel uit wel ke hoek de beschuldigingen komen" zegt hij. „Maar ze doen maar. Met dergelijke be schuldigingen speelt men mij in de kaart". locn is ae oearijisieiaer van „De Does" geschokt over het wantrouwen in hem. Wat is er precies waar van de verbor gen microfoons en het geslo ten tv-circuit? Lans: „De mi crofoons die in De Does han gen hebben niets met het afluisteren van badgasten te maken. Ze hangen er voor de veiligheid. We hebben ze een tijd geleden aangeschaft, om dat er in de omgeving van het zwembad zo vaak werd inge- Inbraakbeveiliging Een microfoon in de voorhal, een in de grote nal en een in het kantoortje van de bad meester. De inbraakbeveili- gingsapparatuur wordt pas 's avonds na elven in werking gesteld. Via een tijdklok. Zou ik overdag willen afluisteren dan zou ik een enorme meter kast moeten gaan slopen. En dan nog valt er niets af te luisteren. De apparatuur is zo gevoelig dat pratende mensen wel veel geluid produceren, maar totaal vervormd overko men. Er is geen touw aan vast te knopen." „De microfoons hangen er om eventuele inbrekers tijdig te kunnen horen. Thuis heb ik de ontvangstapparatuur. Zo dra er iets mis is in het zwem bad gaat er bij mij een sirene over. Het is natuurlijk bela chelijk dat ik overdag met mijn oor tegen de luidspreker ga zitten om gesprekken af te luisteren. Technisch is dat niet eens mogelijk." In het zwembad De Does zijn ook spiedende camera's aan wezig. Kan daar misbruik van zijn gemaakt? „Onmogelijk" zegt Lans. „De bedrijfs-televi- sie is zo opgesteld dat we in de gangen kunnen kijken waar de kleding hangt. Zo kan ik eventuele kleding-dief- stal op het tv-scherm zien. In eenter Kun nen we niet kijken. Zover gaat het tv-oog niet. Bedrijfsleider Lans is de laatste dagen bedolven onder de bloemen. Wildvreemden stu ren hem sympathie-betuigin gen. „Ik ben er stuk van" zegt hij ontroerd. Dit bewijst toch wel dat men vertrouwen in mij heeft. Ik ben ook beslist van plan om als dat enigszins mogelijk is, terug te komen in het zembad." Be wij: zen dnjfsleider in De Does zal terugkeren. Het bestuur van het zwembad denkt zoveel be zwarende bewijzen tegen de heer Lans te kunnen aanvoe ren dat de kans op terugkeer van de bij veel Leiderdorpse zwementhousiasten populaire zweminstructeur, nihil lijkt. De heer Rippe, secretaris van De Does: „Het ontslag van de heer Lans heeft beslist geen betrekking op misbruik van afluisterapparatuur of iets dergelijks. Het heeft ook niets te maken met een zedenmis drijf of fraude. De reden van zijn ontslag ligt op een. heel ander vlak. Het is een zaak die zes jaar geleden als is gaan spelen en nu is de bom gebarsten." Waarvoor de heer Lans zijn ont slag heeft gekregen wilde se cretaris Rippe nog niet bloot geven. Pas maandag wil mer open kaart gaan spelen als d» voorzitter van „De Does", d< heer Kolk, terug is van vakan tie. Herman van Amsterdam Oogst geest Nog maar één week geleden werd aan de Oegstgees- ter Rembrandt van Rijnlaan een nieuwe school geopend. Een waardevol gebouw waarin thans het Jenaplanonderwijs onderdak heeft gevonden. De speelplaatsen van deze school „verliezen" zich nu eens niet in het grijs van de grote vierkante tegels. Men heeft er radikaal mee gebroken en dat het alle maal anders gaat worden is te danken aan beeldepd kunste naar Stefan Buys. In overleg met de architect en de leer krachten kreeg hij de opdracht het gehele buitenterrein van de school vorm te geven. Als wij Buys opzoeken in zijn woning aan de Lange Voort liggen de tekeningen van archi tect Blauhof ter verduidelijking reeds op tafel. „Het feit dat ik vóór de bouw reeds benaderd werd voor wat betreft de vorm geving van de buitenruimte is uniek. Meestal denkt men er aan als de school klaar is", merkt Stefan op. „In september 1973 zijn wij blan; co begonnen. Voor mijzelf h'-d ik de volgende uitgangspunten: het relateren van 't exterieur aan de nieuwbouw, het schep pen van een relatie tussen bin nen en buiten, het gehele ter rein geschikt maken voor spel, onderwijs en recreatie en voor zieningen hiervoor treffen op de meest geëigende plekken daarbij, uitgaande van de maat van het kind." Stefan Buys: ..Saaie speelplaatsen moeten verdwijnen. [IIIUUIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllHIIIIIIIIIIIi Scheiding Wat hij denkt van de zuidzijde van het schoolterrein? „Dit is een van de meest markan te punten in het totale objeét. Men vindt hier een verhoging (talud) die speciaal langs de Lange Voort is opgeworpen als een duidelijke scheiding tussen verkeer en school. De geluids hinder is hierdoor merkbaar beperkt. Het moet een groene wal worden oplopende vanuit een tuin die aan de voet ervan thans wordt aangelegd. Dit le vert een relatief stille, intieme plaats op dicht bij een ver keersweg." Stefan kan enigermate onze me ning delen dat het L-vormige talud de suggestie geeft van een schaalvergroting van de in wer kelijkheid niet zo enorme grote ruimte. „In de hoek van het talud komt een „pleintje" dat amphithea- tergewijze, met treden, gereali seerd wordt Een gezellig zitje voor de kinderen die er ook iets mee kunnen doen in vorm van een openluchttheatertje", bena drukt Buys. De tuin wordt doorsneden door paden welke bedekt zijn met £gn. webo-split en een firma uit Sliedrecht heeft reeds gezorgd voor de eerste aanplant. 'UiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuniiiuiiiiiiiiUHiuiuiiiiuuniiuiiiuuiiiiiiniuiiuuiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiuiiiNiiii Wij hopen echter dat de ouders de kinderen willen instrueren over wat de bedoeling is van een schooltuin en ik hoop van ganser harte dat ze de honden aan het lijntje willen houden. Men zal er gezamenlijk voor c,en van de leerlingen heelt een door hem zelf gekweekt kastan jeboompje aangeboden en men heeft het gaame geaccepteerd. Speelconslructies. Bij de Noordvleugel va Wildgi ;roei „Ja", zegt Buys hierover, „naasl die aanplant komen er ook ge deelten waar wij de wildgroe: willen bevorderen. De leer krachten zijn het hier mee een: want je schept er een unieke gelegenheid om de kinderen t« laten meeleven met wat er groeit en bloeit Ze gaan er geen grote wandelingen voor maken, want wat is er mooier als je het naast de deur vindt? JBent u niet bang dat de aan plant voortijdig cal sneuve len?" „Het is wel een griezelig idee" aldus Buys, „dat alles rondom de school vrij toegankelijk blijft voor de jeugd uit de buurt. Wij willen niets afsluiten. Unieke samenwerking brengt natuur terug naar school i zorgen dat de aanplant een kans krijgt zodat iedereen er straks plezier aan zal bele- Stefan denkt even na en dan: „ik vraag mij af of er in Oegstgeest niet ergens een bioloog te vin den is die zich met dit projekt een beetje zou willen be moeien". Overigens is er bij de schooljeugd cd sprake van enthousiasme. bouw komt 'n kleine, verhoogde tuin. Overal op de speelruimten rondom heeft Buys speelcon- structies ontworpen van dwar sliggers (spoorbiels). „Samen met de ouders hebben wij de constructies in gezet, weet u, hout dat leeft, dat is warm.... ik heb er kinderen op zien lopen maar het kan voorts dienen als zitje". Erkele zandbakken zijn het plan opgeno men en uitgevoerd van biels. Zo vloeit het binnen- en buitenge- beuren ineen. Het gebouw wordt omzoomd door een vijver en ook daar naar toe kan het kind zich bewegen door mid dels van een afgang. Met zo mers mogelijkheden als vissen „U ziet alles nu in het eerste, prille stadium", zegt Buys, „over twee jaar kun je het beste zien hoe het uitgepakt is." Intussen blijven kunstenaar, ar chitect, schoolteam en ouders met elkaar voeling houden. Be langrijk voor het gehele plan is de zgn. „schoolpot" waaruit het een en ander gefinancierd moet worden. Hetgeen nu. dankzij Stefan Buys en allen die mee werkten, tot stand is gekomen is een volledig aanpassen van de ruimte rond de school aan de behoeften. „Is dit een experiment?" vroegen wij Stefan. „Beslist niet, het zou gewoon overal moeten gebeuren" ant woordde hij. Als het aan Buys lag zou hij morgen nog alle saaie speel plaatsen die zo talrijk aanweizg zijn, direkt onder handen ne- Zondag ZLC-Warmunda Van onze sportredactie LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de strijd in de beide Leidse voetbalafdelingen (za terdag en zondag) dit jaar spannender wordt dan ooit. Nu, na vijf wedstrijden zit de zaak nog vrij compact bijel- kaar, is geen enkele ploeg meer zonder puntenverlies en is er slechts sprake van wat tegenvallende prestaties van maar weinige clubs. De krachtsverhoudingen lijken behoorlijk genivelleerd. Een misstap is gauw gemaakt Van dat laatste zijn Z.HJ en Warmunda. twee exponenten uit de zondagafdeling en mee draaiend aan de top, aeer ze ker overtuigd. De teams ont moeten elkaar zondag en hoe wel je zou moeten spreken van een „topper", blijkt uit de standenlijst, dat elke willekeu rige wedstrijd dat predikaat mag dragen. Althans op dit moment Over een viertal we ken kan de zaak natuurlijk grondig door elkaar gegooid zijn. ZLC Warmunda is dan ook zo maar een greep uit het programma. Beide clubs achten zich kans rijk. Ruud de Groot trainer van ZLC. „We winnen". En Van de Voorn, bestuurslid van Warmunda: „een gelijk spel is wel het minste, dat ik verwacht". De Groot meent dat Warmunda technisch de betere is. „Dat zal gecompen seerd moeten worden door een tomeloze inzet van onze zijde", vindt hij „Karakter voetbal is trouwens wat ik bij ZLC predik. Knokken van het begin tot het eind en wis en waarachtig levert dat in de meeste gevallen resultaat op. Ik gelof dat we dit jaar hoog gaan eindigen". Diezelfde mening is Van de Voorn toegedaan, zij het dan met betrekking tot zijn eigen club. .Jammer genoeg spelen we nog iets te wisselvallig, maar dat zijn waarschijnlijk aanpassingsmoeilijkheden. De Groot (ZLC): „techniek door inzet compenseren' we daarover heen zijn, moet het pas echt gaan lopen". De Warmonder is het peil van het afdelingsvoetbal beslist meegevallen. „Iets wat we niet verwacht hadden overigens", geeft hij eerlijk toe. „Over de scheidsrechters trouwens niets dan lof. De meesten van hen vind ik beter dan die „fietsenmakers" die ik in de vierde klasse wel eens tegen ben gekomen". Van de Voorn verwacht, dat Warmun da aan het eind van de com petitie haar slag zal slaan. „We hebben namelijk een bre de selectie, dus zijn we in staat om blessures op te van gen. En ik vermoed, dat niet elke club dat kan zeggen". Zijn voorspelling voor zonda- g: .minstens een gelijkspel. wanneer we zo spelen ai gen VNL (0-2) voorzie ik zelfs een kleine overwinning". Het programma voor de zondag luidt: ZLC Warmunda. Alp- hense Bovs Wetoringse Boys; DOSR VNL; MMO AJphia. Aanvangstijd van alle wedstrijden is 14.30 uur. Tweede klas: Kickers Meer burg; VN A Leidse Boys; WOA Unitas; Oranje Groen KRV. Eveneens alle om 14.30 uur. Zaterdag: WSB Valken; Woubrugge Sleutels; GWS Hazerswoudsc Boys; Kagia - Lisse; KRV - MVKV. Aan vang 15.00 uur. Tweede klas: Stompwijkse B. Alphia (2.30 uur); Unitas Meerburg) Bernard us - VNL; SVLV Abbenes; SJZ - LSW. (15.00 uur). Tegen man uit Lisserbroek HAARLEM De officier van justitie bij de rechtbank in Haarlem heeft wegens bigamie tegen de 55-jange W den H. uit Lisserbroek zes maanden gevangenisstraf geëist. Hij had een 48-jarige weduwe, met wie hij op 27 april 1973 in Lisse trouwde, niet zijn gehuwde staat meege deeld. Later bleek dat de man in 1945 getrouwd was met een Russische vrouw, welk huwelijk in 1966 was ontbonden. Enkele maanden later was hij in het huwelijk getreden met een Nederland se vrouw in Duitsland. Twee jaar later wilden beiden scheiden waarvoor voorbereidingen werden getroffen. Verdachte liet de zaak over aan een Duitse advocaat in de veronderstelling dat de zaak in orde zou komen. Hij vestigde zich in Nederland. Aan de rechtbank verklaarde de man ervan overtuigd te zijn geweest dat de scheiding in Duitsland was uitgesproken. Hij had er niets meer van gehoord, maar geïnformeerd had hij evenmin. Voor zijn laatste huwelijk had hij aan de ambte naar van de burgerlijke stand in Lisse wel verteld van het ontbinden van het huwelijk met de Russische vrouw, maar het tweede huwelijk verzwegen. Raadsman mr. J. P. Jager meende dut de opzet niet bewezen was en vroeg vrijspraak. Uitspraak 7 november. Per week hebben wij nog «nkele uren voor het re pareren van Uw Dit gebeurt dan door *b gedlplm. vakman. Bel even en vraag naar da koeten I Vcrstecgen TeL 01710-30131 Park _dlp Leythe" II Lelden huishoudelijke artikelen verlichting mop visser Ook voor: ETALAGE VERZORGING DEKORATIES xiu-bfjuRo STANDBOUW BEKIAUE BI boa* wo«ro MJea tal» 22 131 T«L 01714-3107 HET HUIS VAN GESCHENKEN MAARSMANSTEEG 14 TELEFOON 21293 LEIOEN Voor sfeervol tafelen en klassieke en moderne kado's. lUWELlERSBEDRUF HOOIGRACHT 4*- Telefoon 30194 Rulmo parkoer] JACHTHAVEN CAFÉ-RESTAURANT „t kompas" Unlok golegon oon de Kogarplosoon. „om fijo uit te zijn" Ook voor uw rocoptles on dlnoro. Het gehele Jeer geopend, lullanaloon 58 Kaagdorp Telefoon 02524 - 215 Spoclaalzeek voor GRAMMOFOONPLATEN - MINICASSETTES NACTEGAAL EN ZN L SNELGLASHANDEL NAGTEGAAL vraagt vrijblijvend offerte. Telefoon 2 41 35 SCHILDER - BEHANGER Hoofdstraat 66 Leiderdorp Telefoon 01710-2 41 35 Noordwijk „Een pracht plan. Hartstikke gaaf". Dat zijn over het algemeen de reacties in Noordwijk op het plan van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbe scherming Noordwijk om vlak bij her zwembadcom plex of ten oosten van bet politiebureau een heem park te gaan aanleggen. Over dit initiatief schreven wij reeds enkele weken geleden. Nu is inmiddels bekend hoe de Noordwijkse natuurliefhebbers zich de heemtuin voorstellen. De in het ontwerp opgenomen landschapstypen zijn de duinen, de bossen met onder meer een voorbeeld van het landgoed Offem met haar kenmerkende stinseflora en een gedeelte met Oostenrijkse den, zoals die in de boswachtcrij voorkomt, het is cultuur gebrachte land, omvattend onder meer de vegetatie van weilanden, bermen en braakliggend land, het open water met de daarbij behorende oevervegetatie, zoals dit wordt aan getroffen bij het duinmeertje langs de Weideweg. en nog enkele landschapstypen, welke op kleinere schaal voorkomen. In het ontwerp van het heempark is het tracé van de paden zo gekozen, dat men bijna alle planten kan overzien. De hoofdontsluiting wordt gevormd door ongeveer twee meter brede paden, verhard met klei- schelpen, terwijl de overige, minder belangrijke paden ongeveer een meter breed zijn. Als verharding van deze paden denkt men aan oude straatklinkers. In de planning is een vijver opgenomen van een langge rekte vorm. zodat een maximum aan oeverlengte wordt verkregen. Vooral deze oevers vormen namelijk een geschikte groeiplaats voor interessante plantcnge- zelschappen. meent Natuurbescherming. Het uit de te graven vijver vrijkomende zand kan worden gebruikt voor de aanleg van een heuvel ter hoogte van ongeveer twee meter. De bedoeling daar van is een goed beeld te geven van het verschil in plantengroei op de noord- en zuidhcllingen van de duinen. In een toelichting vestigt Natuurbescherming Noordwijk er de aandacht op, dat het gaat om het milieu, waarin de planten voorkomen, zo nauwkeurig mogelijk na te bootsen. Vooral in de eerste jaren na de aanleg zal het onderhoud de attentie vragen. Men kan in die tijd dus niet de natuur zijn gang laten gaan. met andere woorden; het heempark wordt beslist geen wildernis. Bij eerder gevoerde discussies over de bestemming van het Middengebied kwam ook al eens de gedachte aan een park ter sprake. Het is thans aan het gemeentebestuur op een goud schaaltje gepresenteerd. Burgemeester mr. J. M. Bon- nike heeft reeds toegezegd dat het zeker in de overwe gingen van het college zal worden betrokken als de bi-stemming van de grond aan de orde komt.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5