1 Bebouwing voor dorpterrein blijft voorlopig nog uit Verzet tegen uitbreiding winkelgebied Noordwijli Hooibergbouwer bekent moorden ook voor de rechtbank PAGINA 4 LEIDSE COURANT VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 Rechtzitting wordt verder mogelijk aehter gefloten deuren behandeld (Van rechtbankverslagge- Den Haag— De Haagse recht bank heeft gisteren besloten de strafzaak tegen de 33-jari- ge hooibergbouwer W. van E. uit Ter Aar. die er van wordt verdacht op 20 juni 1971 te Uithoorn Cora Mantel door wurging om het leven te heb ben gebracht en od 18 augus tus de verpleegster A. van der Plaat dodelijke messteken toebracht, voorlopig voor de tijd van drie maanden aan te houden. Vermoedelijk kan de zaak in de loop van de maand januari op een nader te bepa len datum worden berecht. Verdachte was uit de Psychia trische Observatie Kliniek (P.O.K.) te Utrecht overge bracht naar het Haagse paleis van justitie, om ter zitting van de rechtbank te verschijnen. De man. een wat tenger fi guur. maakte een wat afwezi ge indruk. De Officier, jhr Mr. W Chr. J M. v. d. Poll las de dagvaarding voor. waarin de aan verdachte ten- laste gelegde feiten worden vermeld. Op een vraag van de president, mr. C. Stolk zei verdachte te bekennen de fei ten te hebben gepleegd. De raadsman. Mr. K. v. d. Graaf uit Den Haag. verzocht de president de zaak met geslo ten deuren te willen behande len en vroeg in elk geval aan houding van behandeling der zaak. Ingevolge de nieuwe wettelijke bepalingen moet deze nl. binnen 102 dagen na inbewaringstelling van een verdachte, bij de rechtbank aanhangig zijn gemaakt ter behandeling. Het psychia trisch onderzoek en rapporten over verdachte zijn echter nog niet gereed gekomen. van de rijkspolitie Langerak die aan het onderzoek in de zaken heeft deelgenomen, dat toen verdachte eenmaal de zaak betreffende de verpleeg ster had bekend, vanwege de overeenkomst in de gebeurte nissen ook over de zaak Cora Mantel werd gesproken. Vrij spoedig legde verdachte ook De rechtbank besloot de verde re behandeling uit te stellen of de strafzaak dan openbaar zal worden behandeld of met gesloten deuren, staat nog niet vast. Mogelijk zal een ge deelte openbaar worden be handeld. Oud-rector Rijnlands Lyceum overleden Van onze correspondent WASSENAAR Kort nadat hij de wens te kennen gegeven had terug te treden als rector van het Rijnlands Lyceum is. geheel onverwacht, op 62-jarige laaf- tijd Dr. H. L. Oussoren overle den. Dr. Oussoren werd in 1936, het jaar waarin het Rijnlands Lyceum werd opgericht, tot le raar aan deze school benoemd. In 1938 werd hij con-rector, in 1962 werd hij benoemd als rec tor. Voordat hij naar Wasse naar kwam studeerde hij in Leiden wis- en natuurkunde en in 1934 deed hij niet alleen met goed gevolg het doctoraal exa men, maar behaalde hij ook het concert-diploma A van de Ne derlandse Organistenvereni ging. In 1937 provomveerde hij op een proefschrift over getal lentheorie. Dr. Oussoren heeft zich als rector van het lyceum in Wassenaar een voortreffelijke reputatie verworven. Hij ontwikkelde ve le initiatieven voor verbetering van onderwijstechnieken en na de invoering van de z.g. Mam moetwet beijverde hij zich voor een nauwe samenwerking met de openbare MAVO-school in Wassenaar. Ondanks zijn vele werk op onder- wijs-gebied is hij de muziek trouw gebleven. In 1957 werd hij benoemd tot adviseur voor orgelaangelegenheden van het toenmalige ministerie van O K en W. Hij heeft belangrijk werk gedaan voor twee afzonderlijke orgelcommissies, namelijk voor de St. Bavokerk in Haarlem en voor de St. Laurenskerk in Rot terdam. In 1969 werd Dr. Ous soren benoemd tot Officier in de Orde vn Oranje Nassau. En kele maanden geleden ontving hij uit handen van Prins Bern- hard de Zilveren Anjer als blijk van erkenning voor zijn ver diensten op orgelgebied. Orgel Wassenaarse Dorpskerk wordt Van onze correspondent WASSENAAR Het historische orgel in de Dorpskerk aan het Plein wordt op het ogenblik gerestaureerd. Enige tijd gele den is het naar Zwitserland vervoerd, naar de firma Metz ier. een van de weinige specia listen op dit gebied. Het orgel dateert uit de tweede helft van de 18e eeuw. Het hoofdwerk werd gebouwd door Albertus An toni Hinsz in 1769. In 1792 werd het instrument uitgebreid met een rugwerk dat werd ver- 1 vaardigd door de orgelbouwer Lambertus van Dam uit Leeu warden. De totale restauratiekosten wor den geraamd op 265.000,-. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg draagt 120.000,- bij, de provincie 24.000.- en de gemeente Wassenaar 72.000,-. Een bedrag van 216.000.- wordt dus door subsidies ge dekt. Resteert een bedrag van 49.000,-. Een bedrag van 14.000,- werd door de wijkge- meente spontaan bijeenge bracht en er zullen nog diverse acties volgen, zoals een bazar op 16 november a.s. Omdat het kerkorgel van groot cultuur be lang is voor geheel Wassenaar en de Dorpskerk en het orgel ook voor algemene doeeinden worden gebruikt hebben de kerkvoogden van de wijkge- meente besloten ook een beroep te doen op alle ingezetenen van Wassenaar. Bijdragen kunnen worden gestort op giro 311660 van het College van Kerkvoogden te Wasse naar. Het is de bedoeling dat de restauratie nog in de loop van dit jaar voltooid zal*kunnen worden. Als adviseur voor de restauratie treedt op dr. J. van Biezen uit Wassenaar. Van onze correspondent WASSENAAR - Ir. J. I. Dorgelo, directeur van Siemens Neder land N. V. woont aan de Van Bergenlaan in villapark Rijks- dorp. Hij heeft belangstelling voor de geschiedenis van het spoor- en tramwegwezen en hij heeft de hand weten te leggen op een 74-jaar oud rijtuig van de zweefbaan van de „Wupper- taler Stadtwerke". Hij wilde dit rijtuig, dat 12 bij 2 meter meet, in zijn tuin plaatsen, vroeg daarvoor vergunning aan bij burgemeester en wethouders maar kreeg die niet, ondanks het feit, dat hij verklaringen had bijgevoegd van zijn naaste buren, die tegen het plaatsen van het rijtuig geen bezwaren hadden. De heer Dorgelo heeft zich nu tot de Wassenaarse gemeenteraad gewend. Hij schrijft van me ning te zijn dat er zeer goede argumenten zijn om hem de gevraagde toestemming wel te geven. Het rijtuig is niet van de openbare weg af te zien en alle omwonenden hebben verklaard geen bezwaren te hebben. Hij is verder bereid een beperken de bepaling te aanvaarden na melijk dat het rijtuig zal wor den verwijderd als hij even tueel uit zijn woning vertrekt Verder is hij bereid te verkla ren dat als een van de omwo nenden alsnog last van het rij tuig zou krijgen hij in overleg met de betrokkene zal trachten een redelijke oplossing te vin den. De raad heeft dit beroepschrift in handen gesteld van burgemees ter en wethouders voor het uit brengen van een preadvies. On der de vijf buren die verklaard hebben geen bezwaren te heb ben tegen plaatsing van het rij tuig is mr. R. M. J. Breukers. lid van de raad. ,,Het college verdonkeremaan de zelf alternatief Ixiuwplan" LEIDERDORP - „Het alter natieve plan is niet verdon keremaand door een be paald iemand, zoals tijdens en na de vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning is gesuggereerd, maar door het college van b. en w.", aldus wethouder E. Drenth gisteravond tijdens de vergadering van de com missie beroep- en bezwaar schriften. Hij blijft overi gens niet gelukkig met de. situatie: „Ik blijf het natuur lijk een kwalijke zaak vin den omdat ik van mening ben dat wanneer er alterna tieven zijn voor een plan, deze ook voorgelegd moeten worden". De wethouder bleef volhouden van het alternatieve plan voor het Voordorpterrein, waarover wij berichtten in onze editie van 2 oktober jl., niets te weten. „Ook voor de directeur gemeentewerken, die tijdens die vergadering naast mij zat, was de ma quette op tafel volledig nieuw", zo vertelde wethou der Drenth. De argumenten van B. en W. om slechts het ter visie ge legde bestemmingsplan te presenteren waren, volgens de wethouder, onder andere van stedebouwkundige en fi nanciële aard geweest. „Bo vendien kunnen in dit plan met die flats meer mensen genieten van de plaatselijk fraaie situatie langs de Rijn". Binnenhofloop in Leiderdorp Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP - Zwem- en polovereniging „De Zij- 1/LGB" organiseert tezamen met de Leiderdorpse sport school Van Houdt morgen de le Binnenhofloop. De start is om half vijf bij de Luyckendreef. De kosten voor deelname bedragen in de voorverkoop twee gulden en aan de start twëeeneen- halve gulden. Kaarten zijn te krijgen bij sportschool Van Houdt en Liethorps Boeck- huis. Omwonenden zetten bezwaren tegen plan door tot de Kroon LEIDERDORP Wet Voordorp- terrein zal, naar het zich laat aanzien, op korte termijn nog niet bebouwd worden. Tijdens de gisteravond gehouden ver gadering van de commissie be roep- en bezwaarschriften bleek namelijk dat een deel van de 38 omwonenden die een bezwaarschrift hadden inge diend, hun bezwaar zullen doorzetten tot de Kroon. Dat cal dan gebeuren als de raad, coals te verwachten is, de he rwaren afwijst. Wet de dan te volgen procedure cal lange tijd, waarschijnlijk bijna een jaar, gemoeid zijn. De bezwa ren van deze bewoners richten zich in sterke mate tegen de stedebouwkundige opzet van het voorgelegde bestemmings plan voor het Voordorpterrein. Bovendien cijn zij bang voor aantasting van het karakter van hun wijk. Aandere indieners van een be zwaarschrift hadden vooral be zwaar tegen de verkeerssituatie in hun wijk die ontstaat wan neer het plan wordt gereali seerd. Moeite hadden zij vooral met de voorgestelde verbinding tussen Loevenstein en Tolle naarssingel die was voorzien tussen de bestaande wijk en het nieuwe plan. Met name voor de kinderen die naar het in het bestemmingsplan opgenomen speelterrein zouden willen gaan, zou het verkeer op deze weg tot zeer gevaarlijke situa ties kunnen leiden. Daarnaast meenden de omwonen den van het Voordorpterrein dat het realiseren van ruim honderd (119) woningen tot een onaanvaardbare intensivering van het plaatselijke verkeer zou leiden. Vooral op Loevestein (waar het volgens de bewoners al hinderlijk druk is door het veelvuldig bezoek per auto aan de daar gevestigde apotheek) en de Tollenaarssingel zou deze intensivering tot een niet te ac cepteren vergroting van het verkeersgevaar leiden. De door wethouder EL Drenth tijdens de vergadering naar voren ge brachte twee alternatieve ver keersplannen, die overigens nog verder uitgewerkt moeten worden, bleken voor een be langrijk deel aan deze bezwa ren tegemoet te komen. „De Muur" Hardnekkiger waren daarentegen de bezwaren tegen de stede bouwkundige opzet van het plan. Behalve tegen de te dichte bebouwing richtte de kritiek zich vooral tegen wat de bewo ners de muur langs de Rijn' noemden. Dit zijn de flats, die juist met het oog op de bestaan de bebouwing, zover mogelijk daar vandaan zijn geprojec teerd. Deze nu langs de Rijn voorziene flatwoningen, waar onder een aantal twee- en drie kamerwoningen, zijn opgezet in verspringende lagen. Deze lo pen van twee tot zes bouwla gen. De bezwaarden meenden dat voor een bebouwing met dertig tot veertig eengezinswoningen het karakter van hun. wijk in ieder geval niet werd aangetast. Betaalbaar De opmerking van commissielid Marietje van der Molen (PvdA) dat een dergelijke bebouwings dichtheid zou leiden tot zeer dure, en slechts voor weinigen te betalen woningen kreeg on middellijk een weerwoord: De 250.000 winst die de gemeente op dit moment maakt bij de verkoop van de grond zou de gemeente ook ten goede kun nen laten komen van de kopers. Hierdoor zouden dan betaalba re woningen gerealiseerd kun nen worden ook indien er spra ke zou zijn van een dunne be bouwingsdichtheid. De angst voor aantasting van het leefmi lieu van de omwonenden als het voorgelegde plan wordt ge realiseerd, zo kon worden opge maakt uit de opmerking van de bezwaarden, bleek vooral be trekking te hebben op het so ciale leeefmilieu. Hoewel niet zo nadrukkelijk uitgespróken, is men vooral bang dat er in de wijk nu ook bewoners uit ande re sociale klassen gaan komen. Vooral het (elitaire) karakter van de wijk zou hierdoor wor den aangetast. Eddy opent Ski-happ Eddy Verheyen, de oud-schaats kampioen opent morgen samen met de lawine- deskundige Schild uit Zwit serland, en de Düinrellse ski haas de Ski- Happ 1974. De Ski-happ is za terdag vanaf twee uur 's mid dags en zondags de hele dag geo pend. Het entree be draagt 2,25. Behalve diverse lezingen en film voorstellingen over skiën is er ook een ruil beurs waar win ters po rtkleding ge- of verkocht kan worden. Te verkopen kle ding, schoenen en skie's dienen voor tien uur morgen bij de organisatoren te worden ingele- verd.toestem ming voor oude tram in particu liere tuin Van onze correspondent NOORDWIJK De Hoofdstraat winkeliers gaan niet akkoord met het plan om de hoofdwin- kelkern van Noordwijk aan Zee uit te breiden in de richting van de Bomstraat—Schoolstraat. Ook voelt verreweg de meer derheid van hen niets voor het gemeentelijke plan tot winkel vestigingen op het tegenwoordi ge Jan Kroonsplein. Dit is samengevat het standpunt van de neringdoenden uit Noordwijks belangrijkste win kelstraat, waarvan de meesten aanwezig waren op een verga dering, die onder leiding van de heer A.J. van den Berg in rest. De Boer werd gehouden. Deze vergadering werd ook bijge woond door de vorige week be noemde commissie van „Noord- wijk Actief'. Uit hetgeen in deze vergadering aan de orde kwam bleek wel. dat de discussie over de toe komstige winkelvoorziening in Noordwijk goed op gang is ge komen. De nota geeft daar trouwens stof genoeg toe. De in de vergadering van „Noord wijk Actief' gelanceerde ge dachte om de hoofdwinkelkern (Hoofdstraat en directe omge ving) in de richting van de Bomstraat—Schoolstraat uit te breiden, werd door de Hoofd straat-winkeliers vrijwel una niem van de hand gewezen. Zoals vorige week ook al door N.A.-voorzitter Van de Haak was opgemerkt zou deze uit breiding een extra-winkelareaal van meer dan 10.000 m2 opleve ren. terwijl volgens de discus- sie-nota de behoefte voor Noordwijk aan Zee circa ï£,$,N.A. -commissie en een Hoofdstraat-winkelier hadden, onafhankelijk van elkaar. 20000 m2 zou zijn. Inventarisatie. Een der leden van de N.A.-com- missie en een Hoofstraat-winke- lier hadden onafhankelijk van elkaar, onderzocht hoeveel vier kante meters winkelareaal de Hoofdstraat zelf zou kunnen aanbieden. De resultaten van dit onderzoek waren daarna in de N.A.-commissie besproken. Uit de inventarisatie bleek, dat de Hoofdstraat meer dan 4000 m2 winkelareaal zal kunnen op leveren. Enkele voorbeelden: tussen Timan en rest. De Boer ca. 600 m2 ongeveer tegenover De Punt ca. 1000 m2, en zo zijn er nog een reeks complexen, die zich uiteraard voor een groot deel nog in particuliere handen bevinden, maar dat is bij een uitbreiding elders ook het geval. Bij deze inventarisatie waren twee objecten bewust buiten beschouwing gelaten, met name de boerderij van Rhijn en het toekomstige dienstencentrum in de oude school tussen Hoofd straat en Schoolstraat. n. Verder bepleitten de Hoofdstraat- winkeliers de achterrooilijn te verleggen tot dertig meter, en wel aan beide zijden van de Hoofdstraat. Bovendien wil men van geval tot geval beke ken zien of ontheffing mogelijk is om deze rooilijn te over schrijden. De Hoofdstraat-winkeliers bleken niets te voelen voor een vent- of bevoorradingsweg achter de winkelstraat. Veel liever zou men zien. dat de Abr. van Royenstraat en de Binnenweg als natuurlijke reeds bestaande wegen, een flinke verbreding zouden ondergaan. Langs ge noemde straten zouden dan parkeerterreinen van niet al te grote omvang moeten worden aangelegd, welke via voetgan gersdoorgangen in Verbinding staan met de Hoofdstraat. Op die manier zou de winkelstraat op vrijwel alle punten binnen enkele tientallen meters te be reiken zijn. Promenade Door een der vergaderden werd nog opgemerkt dat bij de uit voering van een plan in deze vorm de Hoofdstraat toch nog wel eens winkelpromenade zou kunnen worden. Daaraan ver bonden werd de suggestie tot het aanbrengen van luifels bo ven de trottoirs en het ten geho re brengen van achtergrondmu ziek. Ter sprake kwam ook de gedach te om in het winkelgebied iets van het oude Noordwijk te be waren. De heer C. van Egmond was al eerder de promotor van dit idee, maar de Hoofdstraat winkeliers hadden er toen wei nig oren naar. Opmerkelijk was dat dezelfde gedachte nu aller- wege bijval kreeg. Volgens dit plan zou aan boerderij Van Rhijn een bestemming worden gegeven van kinderboerderij, cultureel centrum, museum of dergelijk cultureel of recreatief doel. Historisch complex Voorts zou aan de Kabeljouw- steeg (het „Stille Zuie") een dammetje en de daarop staan de bebouwing in oorspronkelij ke staat moeten worden gehou den. In de oude visserspandjes zou men oude ambachtelijke beroepen willen onderbrengen, zoals een klompenmakerij, een pottenbakkerij, of ateliers voor bepaalde vormen van kunst. Een stichting zou het histori sche complex moeten beheren. De doorgang naar dit centrum zou volgéns de Hoofdstraatwin keliers niet te breed moeten zijn, zodat het een te ontdekken plekje wordt. Men zal over een en ander nog contact opnemen met de Culturele Commissie Noordwijk. E^n dergelijk object past ook uit stekend in de gedachtengang van VW-directeur Rovers, die vorige week in de vergadering van „Noordwijk Actief" een vu rig pleidooi hield voor de slechtweer- Jan Kroonsplein. De overgrote meerderheid van de Hoofdstraat-winkeliers sprak zich uit tegen winkelvestigingen op het Jan Kroonsplein. Slechts een enkeling zag iets in de dag winkels op het huidige parkeer- Schoolstraat terrein. De N.A.-commissie sprak zich in principe uit voor een onberkte uitbreiding van de winkelbe drijven in de hoofdwinkelkern (Hoofdstraat) en voor een breidingsmogelijkheid tot 50% in de rest van het winkelgebied, aangegeven in de discussie-no ta. met inbegrip echter van de overzijde (noordzijde) van Schoolstraat. Wat de winkeliers elders Noordwijk aan Zee betreft vol gen de N.A.-commissie en de Hoofdstraat-winkeliers de v< stellen in de nota. In dit band merkte voorzitter Van den Berg nog op, dat de teke ning in de discusssie-nota, ook volgens wethouder Van Duyn, niet geheel juist was. Donner won 31 maal in Katwijk Schaakgrootmeester Jan Hein Donner speelde gisteravond in de kantine van Quick Boys een simultaan van 34 partijen, waari'an hij er 31 won. De over ige drie eindigden in remise. Donner was door de schaak club Katwijk uitgenodigd, naar aanleiding van het 40-jarig be staan van de vereniging. uuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiii F.A. Wempe voorzitter Zilker Partij Van onze correspondent De Zilk De ledenvergade ring van „De Zilker Partij" heeft onlangs een nieuw be stuur gekozen. Voorzitter werd de heer F.A. Wempe, de overige leden zijn de he ren Van Dam, Van Haaster, Hoogkamer, Sanders, Van Sluys en Wammerdam. Wegens tijdgebrek is het op de ledenvergadering niet moge lijk geweest de nieuwe statu ten en reglementen te be handelen. hetgeen nu is uit gesteld tot de volgende ver gadering. Daarna zal de ko ninklijke goedkeuring wor den aangevraagd. Tijdens de vergadering werd tevens aangedrongen op korte termijn met concrete plannen te komen ten aan zien van het Gemeenschaps huis. Hiertoe werd een com missie gevormd, waarin zo wel partij-leden als niet-par- tijleden zitting hebben geno- Bovendien zal een aan tal deskundigen worden ver zocht medewerking aan de plannen te verlenen. In de N.A.-commissie bleek i voorstel te zijn gedaan om de directe omgeving van Schoolstraat nog 10000 m2 v keiareaal te creëren ten behoe ve van nieuwe vestigingen, ech ter met een maximum van m2 bedrijfsruimte per zaak. De meeste Hoofdstraat-winkeliers plaatsten echter bij deze sugge stie een groot vraagteken, dat men vreesde, dat daardoor het evenwicht in het winkelge bied zou worden verstoord. Voorzitter A.J. van den Berg be nadrukte nog eens, dat het gaat om het uiteindelijke doel de 15.5 miljoen aan koopkracht, die volgens de discussie-nota buiten Noordwijk wordt be steed, weer in eigen huis krijgen. Daarvoor is de inzet van de gehele Noordwijkse middenstand nodig. Bereikt is in ieder geval dat de discussie over de winkelstand in volle gang is. De suggesties, waarnaar onder andere ook het gemeentebestuur uitziet, komen los. Volgende week dinsdag 29 okto ber a.s. belegt de Noordwijkse Middenstandscentrale in het Li- do-theater een vergadering voor alle leden van midden standsorganisaties en andere belangehbbende. Het is de bedoeling dat de Noord wijkse winkeliers daar met zoveel mógelijk eensluidend standpunt komen ten aanzien van de toekomstige winkelvo ziening in Noordwijk

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4