tuntende marktkooplui herwennen Leidse publiek Allerlei(ds) Schiphollijn vraagt aanpassing van het Leids Stationsplein m 11 m Sfeervol tijdsbeeld rond romantische Jay Gatsby OPENING „IRAMPA-BAR" VRIJDAG 25 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT Leiden De (zaterdagse) marktkooplui gaan weer stunten. Ze gaan vier weken de zaterdagse markt versieren om deze ambulante nering in het middelpunt van de toch al ruime publieke blangstel- ling te zetten. De vaste markt bezoeker weet al waar het om gaat: de kopers kunnen samen bepalen welke stand zij het meest aanspreekbaar vinden, het aantrekkelijkst. Als u voor minstens twee gulden koopt tijdens de markt van morgen, zaterdag 26 oktober, en op 2 november, krijgt een deelnemersbon gratis uitgereikt. De bonnen dienen op zaterdag 9 november ingevuld te worden ingeleverd. Op maandag 11 november vindt, onder officieel toezicht, de trekking plaats. De stemmming zal weer opper best zijn, zo verzekerde ons de heer Verplancke, die al meer met dit bijltje heeft gehakt: via een geluidsinstallatie wordt gezorgd voor rustige muziek en van tijd tot tijd komen hier ook mededelingen door b.v. over de plaats waar op een bepaald moment voor weinig geld of voor niets het een en ander te halen valt". Er zijn volop prijzen, waaronder vier hoofdprijzen, bestaande uit ameublementen van ca. 1000 gulden per stel. Verplancke: „Nu kunt u zich af- opblaasboot. fietsen en ga zo maar door)? Wel. elke week „lappen" die kooplui een be dragje, dat door een gepensio neerde marktmeester wordt op gehaald en op de bank gezet. Van dat geld werd door de marktreclamecommissie steeds de hoeveelheid prijzen gekocht. Maar ditmaal was er gebrek aan tijd. waardoor de commis sie genoodzaakt was elke koop man een bedrag ter hand te stellen met de woorden: koop zelf iets en breng het op de markt en de commissie zorgt de verloting" Antiekbeurs van 't Nut Voorschoten De grote Voorscbotense ao- tiekbeors georganiseerd door t Nat is gisteravond geopend door wethouder mevrouw N. C. de Ruiter, (tweede van links). Zij ver richtte de opening als wet houder, maar tevens als voorzitter van bet Natio naal Comité Internationaal Jaar van de Vrouw. Zij re-' kende af in haar toespraak met de associaties: antiek is welvaart is ouderdom is daarom rechts en opbouw werk is jeugd is welzijn en daarom links. Zij noemde M dit nonchalante, platvloerse en oppervlakkige associa- uw ties. Werkelijke belangstel- mi ling voor antiek is terug te Joi voeren tot belangstelling voor cultuuruitingen uit het (C verleden. Opbouwwerk en vai antiek hebben beide met cultuur en welzijn te ma ken. Alle aanwezigen bij de ££3 opening kregen de gelegen- i beid de toespraak nog eens na te lezen. Pjpe antiekbeurs van t Nut in yj bet Cultureel Centrum is ,„3 door de strenge ballotage >2.0 werkelijk een beurs van c al looi tuuruitingen. Alleen erken- •od de antiekhandelaren hebben' hm een stsuul gekregen. De le- den van t Nut hebben een 4 <j eigen stand, waarin antieke voorwerpen onderling van - eigenaar kunnen verwisse- len. De beurs is geopend tot en met zaterdag. De entree gelden zijn bestemd voor het vormings- en ontwikke lingswerk in Voorschoten. nje heer P. C. Th. M. Jonkheer promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „Evenwichten en trans substituties bij broomfenolen - anisolen". Promotor is prof. dr. E. C. Kooyman. rDe beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dtt model met briljant 265,— Met 2 briljanten 340.- I ADVERTENTIE Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Desiree - Anker - Constant - A.S. - Martinshof De Koning der Verlovingsringen. UW JUWELIER v.d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 Van een onzer verslaggevers Leiden De commissie voor de Ruimtelijke Ordening en de Openbare Werken - werkgebied voor wethouder Cees Waal - heeft tijdens haar openbare vergadering gisteravond twee plannen voorgelegd gekregen. Het meest onthutsende plan was eigenlijk geen plan, maar een aantal op tekening gezette hete hangijzers met betrekking tot het Stationsplein, dat op korte termijn voor een deel van gedaante moet veranderen omdat de Spoorwegen in ja nuari aan de arbeid willen om het einde van de zg. Schiphol lijn in Leiden goed te kunnen opvangen. Dat betekent, dat er aan de zijde van het Stations plein een nieuw perron ge bouwd zal gaan worden. N.S. en gemeente hebben al vrij vruchteloze gesprekken ge- voerii over de manier waarop Leiden de nieuwe spoorweg- voorziening tegomoet kan tre den. Het is een kwestie van voorstellen en tegenvoorstellen en alternatieven natuurlijk. N.S. vinden met name de loop afstand vanaf het station tot aan de busstandplaatsen te groot. Het busstation zou daar om dichter opeengepakt bij het N.S.-station moeten komen. On der meer is ter sprake gekomen een „droogloop" voor buspassa giers vanaf het station naar de standplaatsen, een gedeeltelijk verplaatsen van de autopar keerplaatsen van het midden terrein richting Plesmanvia- duct, een veilige fietsroute di- rekt langs het spoorwegtalud richting Plesmanlaan, eventueel een (lucht)loopbrug voor voet gangers over het Stationsplein naar de Stationsweg, meer fiet senstallingsruimte voor een deel onder het nieuwe perron, aanpassing van het NZH-ge- bouw en een andere voorrij-mo gelijkheid voor auto's terzijde van het station. zege, bij het oude te laten, „want er is toch geen geld voor al die zaken." Tenzij de Spoor wegen bijspringen, maar dat ziet de gemeente niet zo erg zitten. „Dus als ik het goed begrijp," zei wethouder Waal, „zal de raad binnenkort een noodgedwongen haastig besluit moeten nemen." De commissie achtte vooralsnog het beste standpunt: komt tijd, komt raad. Doelenterrein Een tweede plan werd uiteenge zet door ir. Kuyken van het Adviesbureau voor Ruimtelij ke Ordening en Vormgeving van Stad en Landschap, dat de universiteit adviseert m.b.t. het terrein van de Doelenka zerne, de Witte Singel en het buitengebied. Het bestaande Witte Singelplan is daarbij als uitgangspunt genomen. Ir. Kuyken sprak van „een be weeglijkheid in stijl, inclusief vragen: koopman, hoe komen ..Het resultaat wars overweldi- die markthandelaren in hemels- gend', aldus organisator Ver- naam aan al die prijzen (o.m. plancke, „want de meeste van drie rondvluchten boven Lei- de collega's kochten veel duur den, enkele bandrecorders, een dere cadeaus dan eigenlijk mo gelijk was, gezien het kleine bedrag dat hun was meegege ven. Dus hier bracht te weinig tijd een hoop geld (geschenken) op". De Leidse marktactie is nog steeds de grootste van ons land. Verplancke weet waarom: „Omdat de Leidse kooplui zich erg verplicht voelen als gevolg van het feit dat het marktbezoe- kende publiek van Leiden trou wer is dan welk marktpubliek in Nederland ook. Dat is bewe zen door steekproeven tijdens hetzelfde slechte weer op vele andere markten. Steeds weer kwam Leiden als een van de meest bezochte markten uit de bus. Liepen de omzetten op an dere markten 30 tot 40 pet. terug tijdens hetzelfde weer. in Leiden was dat ten hoogste 20 pet." Voor zoveel trouw is niets de marktkooplui te gek. In het ver leden bewezen ze dat al met een kleuren t.v., 50 fietsen, wasauto maten, een auto. In 1974 gooien ze er nog een schepje bovenop. Alle prijswinnaars ontvangen bovendien nog enkele surprises, o.a. een boeket bloemen. De prijzen staan alle dagen vanaf heden tot 16 november uitge stald in de etalage van meubel bedrijf Dreef in de Nieuw- straat, hoek Burgsteeg. Iedere deelnemer-koopman heeft op z'n kraam een bord met het woord „deelnemer". Als krantelezer kunt u ook nog tegen Iets aanlopen. Alle men sen die op de markt één van de Leidse dagbladen zichtbaar draagt, kunnen een waardebon ontvangen als se tenminste worden ontdekt door de „ge heimzinnige klantespeurder", die in dat geval self een waar debon sal overhandigen. We mogen tenslotte vermeldden, dat iedere koopman op de Leidse markt komende vier za terdagen dolgekke aanbiedin gen heeft, waarvan een greep te lezen is in deze krant van vandaag. het Doelenterrein. We dienen te komen tot een verlevendiging van functies." Gedacht is aan een voetgangersgebied aan de Witte Singelkant tussen de op te trekken gebouwen door, relatie met het Doelenterrein. Maar ook de auto zal een plaats moeten krijgen. CD A-er Van Zijp was een beetje geschrok ken, want hij had op het Doe lenterrein altijd een toekomst!' ge parkeergelegenheid (garage) gezien. Waal vond het echter een „buitengewoon aardig ter reur", waar je gezellig hutspot kunt eten: „het zou jammer zijn, als daar auto's opgestapeld zouden moeten worden. CDA-er Ham vroeg aandacht voor het aanzicht van de Witte Singel en het doortrekken de gr oengordel. De Hortus blijft als park met bijzondere beplanting bestaan, maar wat de wetenschappelijke functie betreft zal de Hortus buiten de stad moeten worden gebracht. De commissie zag het allemaal wel zitten. Compli ex Een zeer complexe materie, vol gens ir. Post van Gemeentewer ken, waar men nog niet uit is. Het is ook nog mogelijk voor de gemeente om helemaal niets te doen en alles, op hoop van Belangrijk nieuws! a.s. vrijdag 25 okt v/h 't Tonnetje - Beestenmarkt 4. Leiden U kunt genieten van verrukkelijke hapjes en gezellige sfeer!!! Tot ziens bij Jan en Corrie Ruime parkeergelegenheid aanwezig. Mia Farrow en Robert Redford in „The Great Gatsby" LEIDEN F. Scott Fitzgerald wordt alge meen beschouwd als „de kroniekschrijver van het luchtig levende society-kringetjc in het Amerika van de woelige jaren twintig". Als geen ander wist hij de oppervlakkigheid van de betere kringen roet hun gigantische feesten onder woorden te brengen. Zijn be kendste werk is ongetwijfeld „The great Gatsby" uit 1925, dat no naar een scenario van Francis Ford Coppola („The godfather") door Jack Clayton is verfilmd met Robert Redford in de titelrol en Mia Farrow als Daisy Buchanan. De film draait deze week in het Leidse bioscooptheater Luxor aan de Stationsweg De ironie wil. dat Scott Fitzgerald in zijn latere Hoolywoodjaren-vóór zijn vroegtijdig door alcohol versnelde dood in 1940-filmsccnario's schreef, die vrijwel nimmer genade konden vinden in de ogen van de filmproducenten en dat nu Coppola in zijn scenario voor ,The great Gatsby" Scott Fitzgerald's roman vrij wel op de letter heeft gevolgd. Door zo trouw aan het boek te blijven krijgt Clayton's ver filming iets zeer litterairs, met een erg lange aanloopperiode voor dat er eigenlijk iets ge beurt, terwijl de toeschouwer voelt dat er op een dramatische climax wordt aangestuurd. Clayton heeft dat bezwaar proberen op te vangen met 'n indrukwekkende tot in de puntjes verzorgde en prachtig gefotografeer de sfeertekening. Jay Gatsby is een mysterieuze figuur, onmete lijk rijk zonder dat iemand weet waar het geld en z'n eigenaar vandaan komen. Maar eigenlijk interesseert niemand dat, zolang Gatsby in zijn riante villa maar dure partijen voor hen geeft. De gastheer zelf houdt zich meestal verborgen en dan ontdekt de buur man-verteller Nick Carraway (Sam Water- sy. Als jong luitenant heeft Gatsby destijds een romance gehad met haar, maar Daisy was van njke famielie en Gatsby bezat geen cent. Terwijl Gatsby aan hot front was is Daisy getrouwd met de steenrijke sportheld Tom Buchanan en is nu na acht jaar diep ongeluk kig met haar niet al te trouwe echtgenoot. Gatsby schakelt Carraway in om een rvndez vous met Daisy, die hij nooit heeft kunnen vergeten, te hebben. De film verzinkt dan in 'n aantal zoet-romantische pastelkleurige beelden met als contrast in vulgaire tinten beelden uit hét flatje dat Tom voor zijn minnares, de vrouw van een garage-eigenaar, heeft gehuurd. De dramatische climax kan niet uitblijven, maar laat wel lang op zich wachten. Bij het lezen van het boek maakt men zich altijd een zekere voorstelling van de hoofdfi guren. In Clayton's verfilming zijn ze over het algemeen prachtig getypeerd. Mia Farrow is een heel mooie, egoïstische Daisy, Bruce Dern haar verwende echtgenoot, die in alles zijn zit weet te krijgen en Sam Waterston is voortreffelijk als de objectieve verteller Nick, de ik-figuur uit de roman over wie we eigen lijk weinig informatie krijgen. Degeen, die het minst aan de verwachtingen voldoet is voor ons Robert Redford, die meer de koele harde dranksmokkelaar had moeten zijn met 'n heel klein sentimenteel hartje en de manie ren van een onverstoorbare gentleman. Misschien juist door de wijze wuarop Redford deze Gatsby speelt bijft deze nauwgezette, sfeervolle verfilming van Scott Fitzgerald's roman toch een beetje aan de oppervlakte steken. Overige filmvoorstellingen in Leiden Naast de première van „The Great Gatsby" is er weinig nieuws onder de zon in Lei den. De nieuwe produktie van Pirn en Wim „Alicia" draait nog steeds in Trianon, uiteraard met Willeke van Ammelrooy en Hugo Met sers in de hoofdrollen. In Studio voor de derde week Dustin Hoffman in „The Graduate". „Emanuelle" hoeft in Lido plaats gemaakt voor een oudje „Duivelsei land", en „Het zondige bod" tenslotte is in het Rex thea ter aan de Haarlemmer straat te zien. Zowel in Ca mera als in Rex worden de- ze week in de middaguren aantrekkelijke kinderfilms (maar ook voor ouderen) ge draaid. In Camera is dat „Dik Trom" in Rex „Astenx en Cleopatra". onder redactie van Ton van Brussel, tel. Ö71-22244 tst. 17 Rondleiding Hei Hoogheemraadschap Van Rijnland beeft op veler ver- aoek besloten de rondleidingen in bet Gemeenlandshuis van Rijnland (Breestraat 59) te her vatten. ledereen die graag een beaoek aan dit gebouw, (tie fotomet zifr schitterende in ventaris wil brengen, kan bij bet VW-kantoor aan het Sta tionsplein kaarten bestellen De rondleidingen hebben om de veertien dagen op vrijdag plaats. Don Helder Don Helder Camara, die dit weekeinde naar Nederland komt, zal maandagochtend, voor zijn vertrek naar Chicago, in de kapel van Verbum Dei een mis lezen, ter gelegenheid van de heropening van de we reldwinkel aan de Steenstraat De dienst begint om half acht en is voor iedereen toegankelijk Plantage 16). bij de faculteit der rechtsge leerdheid aan de Leidse Univer siteit aanvaarden met het uit spreken van een oratie in het Groot Auditorium, Rapenburg 73. De bijeenkomst begint om kwart over vier. Belangstellen den wordt verzocht tien minu ten tevoren aanwezig te zijn. Oratie OP vrijdag 25 oktober zal mr. H. R. van Gunsteren het ambt van gewoon lector in de politieke theorieën en haar geschiedenis Gestolen Uit de Sophiastraat in Leiden- Noord is in de nacht van woensdag op donderdag een blauwe Fiat bestelauto ont vreemd, kenteken MB-ÓO-41. De wagen heeft een waarde van 7900 gulden. Voordracht In het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit wordt op donderdag 31 oktober de ne gende Einthovenvoordracht ge houden, een tweejaarlijkse bij eenkomst ter herdenking van de Nederlandse Nobelprijswin naar en Leidse hoogleraar, prof. dr. W. Einthoven, uitvin der van de snaa galvanometer en grondlegger van de cardiolo gie. De Amerikaanse cardioloog prof. dr. H. V. Pipberger, hoog leraar aan de George Washing ton University te Washington D.C., zal dan spreken over Computer analysis of the elect cardiogram". Tijdens de bijeen komstdie om vier uur begint, zal de rector magnificus, prof. dr. A. E. Cohen, aan prof Pip- berger de Einthovcnpcnning overhandigen. Prof. Pipberger, die op 29 mei 1920 te Cam berg, Duitsland, werd geboren, studeerde aan het Deutsches Kolleg te Bad God es berg, alvorens hij in 1951 aan de Rheinische Friedrich Wilhebns University te Bonn medicijnen ging studeren. In de vijftiger jaren onderzocht prof. Pipberger reeds de automati sche ECG-lezing door een com puter en heeft zich daartoe de computer- en statistiekweten- schap eigen gemaakt Het werk van prof. Pipberger, die fundamentele en praktische bij dragen heeft geleverd op het terrein van cardiologie, electro- cardiografie en de toepassing van computer hierbij, wat wordt bevestigd door het feit dat zijn werk op grote schaal toepassing heeft gevonden on der andere in Leiden, is een begrip geworden in de Verenig de Staten, maar ook in Europa, door zijn werk bij de Veterans Administration Hospitals en het Department of Medicine van de Georgetown University. Beroving dige beroofd van haar handtas met 20 gulden, een paspoort en ongeveer 10 betaalcheques. De jonge vrouw reeds gistermid dag omstreeks 3 uur met haur, bromfiets op de Plantage. Op gegeven moment werd zij ge flankeerd door twee bromfiet sers met elk een duo-passagier. Een van hen griste de tas uit het mandje voorop de brom fiets. waarna zij er snel van door gingen. Promoties Onlangs is aan de Leidse Univer siteit de heer R. Amons cum laude gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op een proef schrift, getiteld „The use of for maldehyde in structural studies on Escherichia coli ribosomes Dit proefschrift werd bewerkt in het Lu bora torium voor Fy siologische Scheikunde. Promo tor was dr. W. Möller, lector m de moleculaire biologie aan de medische faculteit Mevrouw J. M. Amelink-Kout- staaJ promoveerde tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift getiteld „Genetica van Pseudo- monas putida. Ontwikkeling van technieken voor gen-karte- ring in de stam PMBL-L". Pro motor was prof. dr. ir. A Ror- sch.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3