HF rX MR Hl Italiaanse bewondering FC Amsterdam Cruyff speelde met blessure tegen Feyenoord y,\ Feyenoord-Ajax in middelpunt belangstelling KONUNEN ZIJN HOOFDPERSONEN^/ [N ADEMBENEMEND VERHAAL Stop op medische studenten in België bio/eopen Dave Bell was versterking in beter DW Goed bewaard geheim lekte uit: 19 V k I ^RIJDAG 25 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT/ Waterschapsheuvel" [tel je voor je leest een roman van bijna 500 pagina's, span nend als een heldenleven, ont roerend als een literair mees terwerk, intrigerend als het scheppingsverhaal zelf. Maar elke keer dat je onderweg je bladwijzer tussen de dikbe- drukte pagina's legt. moet je je steeds opnieuw realiseren dat je eigenlijk maar een boek over doodgewone konijnen aan het lezen bent. >at is een van de opmerkelijkste dingen van LLWaterschapsheu- vel" van de Engelse auteur Ri chard Adams, in het Neder lands vertaald door Max Schu- chart. Het is een epos, bijna klassiek van opzet, met een spanning die van hoofdstuk naar hoofdstuk blijft hangen. Maar de hoofdpersonen zijn een groep konijnen. En het gaat over niets anders dan het zoe ken naar een eigen bestaan en leefgebied van de beestjes. Mensen komen slechts zijde lings voor in "Waterschapsheu vel": De auteur is als het ware door zijn knieën gezakt en heeft het gedrag van de konijnzn in hun wereld op ooghoogte beke ken en zijn vertelling neerge schreven vanuit die konijnen maatschappij. Een uitzonderlijk procédé dat hem meteen we kenlang aan de top van de En gelstalige bestesellerlijsten bracht. Richard Adams vond tie basis voor zijn boek in de verhalen die hij voor zijn kinderen ver zon tijdens lange autoritten door het Engelse landschap. Toch is "Waterschapsheuvel" niet per se een kinderboek ge worden. Het merkwaardige is dat je het als avonturenverhaal best aan kinderen kunt geven of voorlezen, maar dat het daarnaast een uiterst volwassen werk is. Vergelijkingen met Tolkiens "In de ban van de ring" werden dan ook snel ge maakt, en ze zijn ten dele zeker terecht al is de konijnenwereld van Adams simpeler, directer en minder literair van opzet Hoofd „personen" zijn het ko nijn Hazelaar en zijn broertje Vijfje. De laatste ontvangt vi sioenen van ondergang en dat wordt de reden voor een kleine groep konijnen onder Haze laars leiding hun kolonie te ver laten. Onderweg naar een nieuw bestaan moeten ze vech ten met ratten, rivieren overste ken en strijd leveren met een kolonie half-tamme soortgeno ten die in de ban van de dood leven. Ze vinden op een heuvel hun ideale woonplaats, maar trekken er opnieuw op uit om wijfjes te vinden. Daarvoor rei zen ze ver weg naar de konij nenkolonie Efrafa, onder lei ding van generaal Guldenroede geleid als een militaire dicta- In de belevenissen van de konij nen kan je steeds weer trekken en situaties herkennen die dui delijk naar de mensenmaat schappij verwijzen, al vindt Ri chard Adams zelf van niet. Een boodschap heeft hij er in elk geval niet in willen verpakken. Hoofdzaak is de strijd om het bestaan van de konijnen en de studie van het leiderschap van de groep, niet gebaseerd op au toriteiten maar op de inbreng van allen. De vergelijking met Tolkien gaat in zoverre op dat Adams ook een geheel eigen konijnentaai bedenkt. Een aantal steeds te rugkerende woorden (elil voor gevaar, hraka voor uitwerpse len, sifleren voor grazen) ver klaart hij één keer en voor de rest lees je ze het hele verhaal door alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. Tussen de hoofdstukken door stopt Adams steeds een brok "konij- Doodgewone huis- tuin- en keukenkonijnen zijn de hoofdpersonen in de roman "Waterschapsheuvel" van Ri chard Adams. nenmythologie". Het zijn verhalen van El Ahraira, een soort Reinaert de Vos-achtig oerkonijn waarover de sterkste verhalen in omloop zijn. Dat alles maakt zijn boek tot een adembenemende eenheid, ter wijl je het na een paar hoofd stukken als doodgewoon be schouwt dat je niet bezig bent met een detective-roman, historisch werkstuk, of de ge kwelde wereld van enkele lite rair getekende hoofdfiguren, maar met een eenvoudige man over die donzige schepsels die duinen en weiland bevol ken. Een simpel stelletje konij nen, op zoek naar een gelukki ge maatschappij, waarvan je de omzwervingen ook nog verant woord kunt volgen via de land kaart achter in het boek. Richard Adams - Waterschaps heuvel, Uitgeverij Spectrum. BERT JANSMA (Van onze sportcorrespondent) ROME „Elf „Efl kleine Hollan ders nemen een loopje met In- aldus de kop boven het wedstrijdverslag Inter-FC Am sterdam in de "Milanese krant „Corriere della sera". ,Om het eindresultaat van deze tweede ronde nog om te buigen zullen de Milanezen een wonder moeten verrichten op Neder landse bodem", zo besluit de krant 'n tamelijk berustend ver slag. Het blad vindt dat de Am sterdammers de overwinning hebben verdiend, ook al zijn ze de helft schuldig aan het middelmatige peil van deze ner- wedstrijd, doorlopend ontsierd door incidenten en aan vechtbare beslissingen van de scheidsrechter. Thuis tellen deze Amsterdam- in de competitie nauwe lijks mee, in het Europa Cup voetbal. demonstreerden ze op nieuw dat typische totaalspel waarmee Nederland grote naam heeft gemaakt. FC Amsterdam taktisch en technisch be ter". De krant heeft bewonder- voor het atletisch vermogen de spelers. „De Amsterdam mers speelden voetbal zonder bal. In de eerste helft hebben ze die bal veertig van de vijfen veertig minuten „verstopt", en dus viel er voor Inter niet te voetballen". Bovendien was er dan nog altijd die fameuze Jongbloed, aldus de Milanese krant. Het tweede Milanese dagblad 'II Giorno' bewondert het rationale spel van de Amsterdammers, heeft minder bewondering hun indrukwekkende spel. dan Pim van de Meent kreeg lof toegezwaaid van de Italiaanse pers voor de verrichting van FC Amsterdam PSV, omdat de Eindhovenaren >or Taylor als scheidsrechter Wel aan de fouten in de Milane- i constateert wat zuurzoet dat se achterhoede. Extra aandacht schenkt deze krant aan de overwinning van de Polen, die via het Italiaanse Bologna in de tweede ronde waren geko- (Van onze correspondent) BRUSSEL België gaat de toe loop van medische studenteD afremmen. Het aantal eerste jaars studenten stijgt elk jaar met 400 tot 600 man. De staats secretaris van wetenschapsbe leid Gaston Geens heeft becij ferd dat de ruim 16.700 medi sche studenten die aan Belgi sche universiteiten staan inge schreven de staat elk jaar 4.2 miljard frank kosten, ofwel 250.000 frank de man. Dit be drag is bovendien aan de lage kant omdat de studiebeurzen en een aantal sociale uitkeringen, die voor de studentenwereld gelden, in deze 4.2 miljard frank zijn verrekend. Om de" toeloop van de medische studenten bij te kunnen houden is zo heeft het ministerie voor wetenschapsbeleid uit diverse rapporten en studies becijferd een verdubbeling van het hui dige aantal bedden in de acade mische ziekenhuizen nodig. Niet alleen in Nederland, ook in Bel- eië zijn al enorme sommen gelds gemoeid met één universi tair ziekenhuisbed. Hier en daar kost een bed in een academisch ziekenhuis al 10.000 frank (bijna 700 gulden) per dag. Niet voor niets is het tekort bij de Belgi sche ziektekostenverzekeraars de laatste jaren tot astronomi sche getallen opgelopen. Nu de Belgische regering voor nemens is tot een strenge selec tie van eerste-jaars medische studenten over te gaan is in België meteen een felle discus sie losgebarsten om de vraag of de plannen voor de bouw van twee nieuwe academische zie kenhuizen in Antwerpen en Ber gen ten bedrage van vele miljar den wel moet doorgaan. Er zijn al academische ziekenhuizen in Brussel, Luik. Gent en Leuven. Bovendien hebben alle zieken huizen in België een enorm te kort aan verplegend personeel. Een andere vraag is hoe het met de kandidaat-medische studen ten uit het buitenland en spe ciaal Nederland moet gaan. De Belgische universiteiten zijn tot nog toe vrij soepel geweest met de regelingen voor buitenlan ders, maar de Leuvense univer siteit heeft al een voorproefje gegeven van wat er mogelijk in de komende maanden te wach ten staat: een aantal buitenland se medische studenten werd on langs op grond van een slecht studieresultaat aangemaand maar de biezen te pakken. .FTompt gingen hun Belgische collega's in staking. Omdat tot nog toe nog geen definitieve regeling is getroffen over de vraag hoe de numerus clausus wordt toegepast is even min bekend hoe de buitenlandse aanvragen zullen worden be handeld. Aan de Brusselse uni versiteit het men ons gisteren weten, dat niet op al te grote kwistigheid met buitenlandse toelatingen moet worden gere kend, temeer daar afgestudeer de buitenlanders na jaren han denvol geld te hebben gekost aan de Belgische belastingbeta lers doorgaans toch naar hun vaderland terugkeren. In Gent, Leuven en Luik was men het met deze theorie volledig eens, hoewel men speciaal in Leuven niet priori wil stellen dat bui tenlanders van nu 'af aan plotse ling niet meer welkom zouden Jaar geëist Leidenaar ontkent dertigtal inbraken Van onze rechtbankverslaggever Den Haag/Leiden De officier van justitie van de Haagse rechtbank heeft een jaar gevan genisstraf geëist tegen eer jarige Leidenaar, die er wordt verdacht in een periode van ongeveer een half jaar een dertigtal inbraken en diefstal len te hebben gepleegd. Hij ont kende dit overigens. Bovendien stond hij terecht vanwege zijn optreden in een Leidse tea room, waar hij onder invloed een van de klanten met een hogedrukpistool bedreigde. Toen de man enige tijd geleden bij een inbraak in een pand aan de Lammermarkt op heterdaad werd betrapt had hij nogal hef tig verzet geSoden aan de sur veillerende politieagenten. Van de geëiste twaalf maanden heeft de verdachte er al twee in voorarrest doorgebracht Uit spraak 7 november. Een 25-jarige Leidse fabrieksar beider moest zich voor de Haagse rechter verantwoorden voor inbraken in een sex-shop en een schilderswinkel. De man had bovendien een flink bedrag aan drankschulden gemaakt De officier eiste zeven maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met een proef tijd van twee jaar. Uitspraak 7 november. Crossclub van Stompwïjk strijdt om de Wintercup Van onze correspondent STOMPWÏJK - De crossclub Dam wijk organiseert morgen op het terrein aan de Veenweg de tweede serie wedstrijden, om de wintercup. De eerste start is om een uur 's middags. De volgende wedstrijden zijn op 10 en 24 november. Op 15 december wordt de finale om de wintercup verreden. Hoornes opent nieuw wijkgebouw Van onze correspondent KATWIJK De wijkvereni- ging „Hoornes" opent morgen middag om drie uur haar nieu we wijkgebouw aan de Suur- mondstraat. Het indertijd door de Raiffeisenbank geschonken gebouw werd door de toene ming van het aantal leden van „Hoornes" al spoedig te klein. De gemeente bood de vereni ging daarom de voormalige nood school aan de Suurmond- straat aan en verleende boven dien een krediet van 25.000, voor enkele verbouwingen, die inmiddels door de leden zelf zijn verricht. Morgenavond is er vanaf acht uur een open Nieuw bestuur voor Van Nispei Van onze correspondent De Zilk De R.-K. Sportvereni ging Van Nispen heeft gister avond tijdens de algemene le denvergadering een nieuw be stuur gekozen. De heer H. M. G. Arts werd met algemene stemmen gekozen tot opvolger van de afgetreden voorzitter Keijzer. De huidige secretaris Peter Heemskerk is gekozen als ïevr. J. M. Italiaanse coach zeer somber over kansen tegen Nederland (Van onze sportcorrespondent) ROME Trainer-coach Bernar- dini van het Italiaanse voetba- lefltal. dat met Nederland. Po len en Finland is ingedeeld in één poule voor het Europees landenkampioenschap, heeft zich na zijn bezoek aan de wed strijd Feyenoord-Barcelona somber uitgelaten over de kan sen van zijn team. „Om Van Hanegem, Cruyff en Neeskens af te stoppen heb ik drie bull- doggen nodig", meende Bcrnar- dini. Tegen zo'n Nederlands elf tal kan elke tegenstander alleen maar hopen de schade zo be perkt mogelijk te houden. Maar verliezen lijkt onvermijdelijk." W esterkwartier zit nog steeds zonder bestuur (van onze sportredactie) DEN HAAG - Voetbalculub Westerkwartier heeft nog steeds geen nieuw bestuur. Gis teravond hebben de leden uren lang gepraat over een nieuw college, maar uiteindelijk werd besloten op 8 november op nieuw bijeen te komen om .„spijkers met koppen" te slaan. Er is een voorlopig bestuur ge vormd. bestaande uit de heren Beukers, Janzen en Van Onse- len dat de lopende zaken moet behartigen. Unr Station»»** 16. U-I 1113» „The O real Gatsby" M Jr dag. 14.00 en 20 00 uur. Zondogi 14.00. 17.00, 20 00 uur Udo: Steenstra»! 39. tel. 24310: ..Duivelte*- land" 14 Jr. dag 14 30. 19 00 en 21 IS uur Zondag ook 1415 uur UxjJo: Steen straal 39 Tel 33210. „The Gra duale" Tijden ne Lido. 18 (Van onze sportcorrespondent) BARCELONA Eén van de best bewaarde gehei men van de Europa Cupwedstrijd tussen Feyenoord en CF Barcelona is gisteren bekend geworden. Johan Cruyff speelde met een blessure. De pleister onder zijn knie waarmee hij dinsdag in Rotterdam het veld op kwam verborg een met vier hechtingen dichtge houden wond die onze landgenoot zodag in Alicante had opgelopen. Geen bedrijfsongeval uit de wed strijd tegen Hercules in Alicante, maar een ongelukje in het hoteL Johan Cruyff speelde dinsdag met een aantal hechtingen in zijn been als gevolg van een ongelukje in zijn hotel Cruyff was dwars door een bij na onzichtbare dikke glazen deur gelopen in de hal vnn zijn hotel in Alicante. Een glasscherf drong diep in zijn vlees. „Ik vreesde dat hij er veel last van zou hebben tijdens de wedstrijd tegen Feyenoord" zei de clu barts, „maar die knaap is ijzer- sterk". Met Asensi staat het er minder goed voor. De Barcelo- nesc spits kon gisteren wel op eigen kracht naar huis. maar de genezing van de twee gebroken ribben die hij opliep tijdens de wedstrijd tegen Feyenoord zal minstens zes A zeven weken ver gen. Een geweldige handicap voor Barcelona. „Onze beste spelers kunnen niet meedoen. „De hele aanvalslinie is kapot" zegt voorzitter Montal. Aanvankelijk werd ook ge vreesd dat keeper Mora bij de beslissende wedstrijd tegen Feyenoord zou moeten ontbre ken. De clubarts vermoedde dat er ook een botje was gebroken in de voet van de doelverdedi- ger, maar röntgenfoto's toonden aan dat die vrees ongegrond was. Ook de Spaanse voetbalbond is het doelwit van Borcelonese protesten. De federatie houdt tot nu toe voet bij stuk dat de laatste competitiewedstrijd van de ploeg voor de ontmoeting met Feyenoord niet vervroegd mag worden tot vrijdag 1 no vember. De bond antwoordde op een verzoek daartoe van Bar celona. dat volgens het regle ment wedstrijden hoogstens tot zaterdag vervroegd kunnen worden. Maar daar voelt Barce lona's tegenstander van het weekeinde Atletico de Madrid weer niet voor. Zaterdag is een gewone werkdag in Spanje en dat betekent dat er minder en treekaartjes verkocht zullen worden dan op zondag. Voor vrijdag 1 november is Atletico echter wel te porren, want dat is een feestdag in Spanje, een vrije dag die mogelijk nog meer publick naar het stadion zal brengen dan een gewone zon dag. jr dag. 14.30. 19 00 cn 3 15. 1430 en 21 15 uur woerd, tri 24911 0 en 21 15 uur i Kinderm. „Dk* Trom en ilji 18 jr. a en vr 2330 Kindeern.: „Aitrrix en Cleopatra", wo, e Nachtv. „Het Nochtpomohuii". 18 jr. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Duyvestein Wintersport krijgt steeds meer inhoud. Gisteravond draaide de ijshockey ploeg uitstekend tegen de Zweedse dcrdedivisicclub Brink ens en zegevierde met 8-2. Vooral het meedoen van Dave Bell was een geduchte verster king. Hij moet echter nog een schorsing van een wedstrijd uitzitten en is daarom vanavond niet van de partij in de belangrijke wedstrijd op De Uithof tegen Hijs. DW heeft de afgelopen dagen door flink trainen te veel aan kracht gewon nen. Jim Paulson en L«s Tönser waren gisteravond de uitblin kers. In de eerste periode stond de Houtrustploeg reeds met 3-0 voor door doelpunten van Jim Paulson en tweemaal Les Tönser. In de tweede periode had doelman Harry van Bilscn plaats gemaakt voor de jeugdkeeper en doelman van de nationale jeugdrolhockey ploeg Nico Boesenacht Hij moest treffers toestaan van Lars Lindberg cn Hans Fredlund. Door Tony Palmieino en weer Les Tönser kon DW met 5-2 en Van Bilsen weer in het doel de laatste periode starten. De ploeg deed het rustig aan en spaarde de krachten voor vanavond. Via Tönser, Palmieino en Keith kwam men aan de eindstand van 8-2. Belangrijk was dat de verlichting sterk is verbeterd en het spel daardoor goed was te volgen. Boete voor ploeg Inter MILAAN - De spelers van Inter Milan hebben van hun voorzit ter Fraizzoli een boete opgelegd gekregen van ruim 4000 gulden in verband met hun slechte prestatie tegen FC Amsterdam. De Nedcrlundse ploeg versloeg de Italianen met 2-1 in het San Sirostadion. PPT leegt bus voortaan lx Van een onzer verslaggevers Leiden - Met ingang van 12 no vember a.s. zal te Hazerswoude, Koudekerk a.d. Rijn, Roerlofa- rendsven, Rijpwctering, War mond en Zoeterwoude door de postdienst het éenbestellings- systccm worden ingevoerd. Markten Cl 2 00-6 00 Ctl 2 80-4 80 bloem- i I «0.1 90. 011 71-81. at ss-1 sa. mi apilakoul 1455, (Van onze sportredactie) DEN HAAG Na de bewogen Europa Cupwedstrijden staat komend weekeinde het duel Feyenoord-Ajax in het centrum van de belangstelling. De Rotterdammers kun nen zich geen nederlaag permitteren, want zij hebben een achterstand van twee punten op hun grote concurrent. Feyenoord heeft geen problemen, bij de Amsterdammers is het meespelen van Blan kenburg en Hulshoff nog onzeker Ook Suurbier zou eventueel kunnen ontbreken als de strafcommissie vanavond mondeling zijn zaak streng behandelt na de gele kaart in het duel tegen Roda JC PSV ontmoet thuis Haarlem, terwijl FC Twente Sparta ontvangt. FC Den Haag. dit seizoen verrassend goed op dreef, gaat zon dag op bezoek bij Roda JC dat eveneens spectaculair startte Interessante duels zijn te verwachten tussen Aad Mansveld en Dick Nanninga, het „kopwondcr van Kerkrade" en aan de andere kant tussen Henk van Leeuwen vorig seizoen nog bij Roda JC in dienst en Jos Dijkstra. Trainer van Roda JC Bert Jacobs heeft zijn ploeg een verrassend nieuw gezicht gegeven, zodat FC Den Haag het moeilijk kan krijgen, Vujadin Boskov heeft twaalf spelers geselecteerd: Thie, Kila, Mansveld, Korevaar, Landers, Bres. Perazic. Jol, Lang, Van Leeuwen, Swa nen burg en De Caluwc. Wisselspelers zijn: LouWerens, Van Vliet. Monnee en De Geer. Het betaalde jeugdclftal van FC Den Haag speelt morgenmiddag om half drie in het Zuiderpark tegen Volendam. FC Den Haag 'is eersU' met slechts een verlies punt Rob Ouwehand maakt zijn rentree in waarschijn lijk oen halve wedstrijd na zijn knie-opcra- tie Samenstelling Stroombcrg. Quellhorst, Monnee, Toet. Berckenkamp. Van Vliet, Ou wehand, Lochtenbergh, Vreeswijk, Storm en De Geer.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13