Uitbreiding korps gevangenbewaarders kan spanning onder personeel opheffen David Oistrach: een joviaal kunstenaar MODERNE KUNST DEVALUEERT OOK Interview Oistrach op radio Mag ik hem houden? De schim van Jesse James Op zoek naar een oom. Vlinder voor Marianne Kinderboek vanuit een andere hoek Gokkers en scherpschutters Teddybeertjes Hersenspoeler De bibbers Monsters PAGINA 10 LEIDSE COURANT DEN HAAG De gevangenissen in Nederland staat een stroom van nieuwe bewaarders te wachten. De Directie Gevangeniswezen heeft zoals gisteren in het kort gemeld aangekondigd, dat er vóór juli van het volgend jaar 510 nieuwe bewaarders aangetrokkenzul- Ien worden. Hiermee moet in het nijpend tekort aan bewaarders worden voorzien. Een intensieve wervingscampagne is inmiddels op touw gezet De' verwachting is, dat eind van dit jaar al in 100 vacatures voorzien zal kunnen worden". „Maar we moeten niet te vroeg juichen. De werksituatie voor de gevangenbewaar ders zal zeker niet van vandaag op morgen ideaal zijn", waar schuwt de heer R. H. J. de Vries, hoofd van het Centraal Wervings- en Opleidingsinstituut (CWOI), ook wel aangeduid als de school voor opleiding van oppassers. gelooft het CWOI dat er werke lijk sprake kan zijn van ver mindering van de problemen voor bewaarders. „Dan nog zit ten we weliswaar niet in een ideale situatie, maar wel in een goed werkbare situatie", aldus de heer De Vries. De vicieuze cirkel „personeelste- kort-spanning-verzuim-meerte- kort" draait momenteel in di verse inrichtingen nog op volle toeren. Het ziekteverzuim is nergens zo groot als onder be waarders (2 procent hoger dan normaal). De spanningen waaraan bewaar ders bloot staan, ontstaan over igens niet alleen door een te kort aan personeel. Het is dui delijk dat ook de moeilijke taak van bewaarder een zware last op hem legt. Van een bewaar- derwetse bewaarder tegenover een gedetineerde kun je samen vatten in vier woorden: „deur dicht, bek houden". De laatste jaren is er een duidelijke veran dering opgetreden in die rol. Het gaat er niet meer om dat je gevangenen in een doosje stopt en zo lang bewaart. Ge vangenen moeten ook worden voorbereid op hun terugkeer in de maatschappij. Een bewaar der moet je in deze tijd eigen lijk zien als een begeleider. Hij korps gevangenbewaarders is onderbezet. Een van de enige r gedetineerde dag in dag uit contact komt Hij moet kunnen luisteren en praten met een ge vangenen, een vertrouwensrela tie opbouwen (binnen de forme le grenzen dan natuurlijk, hij mag geen vijlen binnensmokke len). met wie een de oorzaken van spanningen en hoog ziekteverzuim onder der wordt niet alleen verwacht, „Vanzelfsprekend kan deze dub- het personeel. neerden, zonder direct ook schikking hebben over een wa- agressief te worden, wordt niet pen. We leren dat er ook andere aangenomen. Stabiliteit is een manieren zijn om je te beveili- belangrijk criterium bij de se- gen". lectie". Voor bewaarder is de minimum Alle nieuw aangenomen bewaar- leeftijdsgrens gesteld op 30 dat hij een gevangene bewaakt, maar ook dat hij hem zoals dat met een mooi woord wordt genoemd bejegent Ope ra- stichting naar Carré? Amsterdam Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft de mi nister van CRM het theater Carré aangeboden als tijdelijke huisvesting voor de Nederland se Opera Stichting. Het zou voorlopig een oplossing zijn voor de problemen van de stichting. Zij kan op het ogen blik haar voorstellingen in de hoofdstad onvoldoende voorbe reiden en voorts door overbe zetting van de stadsschouwburg het aantal niet geleidelijk uit breiden. Brahms-concert is uitgesteld Amsterdam Het laatste Brahms-concert dat het Am sterdams Philharmonisch Or kest vanavond onder leiding van David Oistrach in het Con certgebouw te Amsterdam zou geven, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De verkochte kaar ten blijven geldig, meldt de or kestleiding. Liana Isakadze, oud-leerlinge van Oistrach. is gisteren met zijn stoffelijk overschot meegereisd naar Moskou. Zij zal komende week naar Nederland terugke ren om met haar broer Eldar, die hier is gebleven, nog drie concerten te geven met het AP- hO, o.l.v. Anton Kersjes. Liana en Eldar hadden vanavond moeten soleren in het dubbel concert van Brahms. belfunctie enerzijds bewaken en anderzijds begeleiden een bewaarder in een erg moeilijk parket brengen. Hij zit als het ware tussen twee vuren. Als hij te makkelijk optreedt, krijgt hij op zijn donder van de directie. Is hij te moeilijk dan krijgt hij ook op zijn donder van de di rectie". „Het probleem voor veel oudere bewaarders is dat ze een stuk van hun vroegere gezag kwijt zijn. Als vroeger een gedeti neerde agressief werd, dan werd hij dat maar één keer. Het werd hem direct afgeleerd. Nu mogen bewaarders niet meer te autoritair, te mepperig optre den. „Soepel" is het mode woord in het gevangeniswezen. ders staat een cursus te wach ten. Aanvankelijk duurde deze twaalf weken, maar gezien het nijpend tekort aan personeel, is de opleiding nu verkort tot zes weken. „Dat is kort", geeft de heer De Vries toe. „Zeker als je na gaat wat er van een be waarder wordt verwacht Van hem wordt verlangd dat hij een samenklontering is van bewaar der, psycholoog, maatschappe lijk werker, vadertje, moedertje etc. Zoiets kun je iemand na tuurlijk niet in zes weken leren, feitelijk nooit. Je kunt hem al leen maar zo goed mogelijk voorbereiden op de praktijk. En het zal wel klinken als een dooddoener, maar de beste leerschool is nogaltijd de prak tijk". Het kan wel eens voorkomen Het accent bij de opleiding ligt op dat een bewaarder de meest grove verwensingen naar zijn hoofd geslingerd krijgt, of zefs een tik op zijn kop krijgt. Regel is, dat bewaarders zelf niet mo gen slaan. We waarschuwen voor dit soort situaties altijd nadrukkelijk tijdens wervings bijeenkomsten. Iemand, die niets kan incasseren van gedeti-. de vaardigheidstraining. Eén van de eerste dingen, die wordt geleerd, is hoe kun je voorko men dat gevangenen je als nieuweling proberen te pakken. Daarnaast worden juist de laat ste tijd toch nadrukkelijk ook weer lessen in beveiliging gege ven. Veel bewaarders beklagen zich erover dat ze niet de be- jaar; als globale grens waarbij je een zekere levenswijsheid mag verwachten. Als opleiding wordt gevraagd lagere school, en liefst nog enkele jaren mulo of lts. „Het is begrijpelijk dat het opleidingsniveau op een ge geven moment een grens stelt aan het oplossen van proble men. Een bewaarder signaleert door zijn dagelijkse omgang het eerst de problemen van gedeti neerden. En zo mogelijk moet hij kunnen doorverwijzen naar een arts, psycholpog, maat schappelijk werker of geestelijk adviseur. Niet alle bewaarders kunnen dit veelomvattende werk pltijd aan; raken gefrus treerd. Een veelgehoorde klacht is dan „waar kunnen wij te recht als we problemen heb ben? „Hulp van maatschappe lijk werkers etc. in de gevange nissen moet er duidelijk óók zijn voor de bewaarders. Maar ik heb de indruk dat het daar nog wel eens aan schort. Ik geloof dat de leiding van een gevangenis meer nadruk legt op de problemen van gedeti neerden dan van bewaarders". Margriet Borghols Van een bewaarder wordt niet alleen verwacht, dat hij een gevangene bewaakt, maar ook zoals dat men een mooi woord wordt genoemd hem bejegent. Mag ik hem houden? Auteur: Steven Kel logg. Uitg. Deltos Elsevier Amsterdam/- Brussel. Prijs: 12,50. Voor de leeftijdsgroep 0 tot 8 jaar is be stemd „Mag ik hem houden" van Steven Kellogg goed uit het Engels vertaald door Jannie Daane. Het boek is bekroond met een zilveren griffel. Een bespreking kon niet worden opgenomen op de pagina waarin onzekrant eerder uitvoerig aandacht be steedde aan de bekroonde boeken, omdat moest worden gewacht op de tweede druk, die thans is verschenen. „Mag ik hem houden" is niet dik en de tekst is zeer beperkt; zelf lezende kinderen zullen het dan ook snel uit kunnen hebben. Dit is echter niet de bedoeling; de teksten slaan op bijzonder geestige tekeningen (van de schrijver), waarin al dan niet verborgen grapjes en opmerkelijkheden zijn verwerkt. Hierdoor kan het kind heel lang met de afzonderlijke situaties bezig zijn. Het gaat over een jongetje Flip, dat steeds andere dieren mee naar huis neemt met de vraag „Mag ik hem houden", maar zijn stoffende en boenende moeder weigert elk beest, tot Flip met een vriendje thuis komt. Een van de geestige illustraties uit „Mag ik hem houden?" Ook het vriendje mag hij niet houden, hoe- wel met hem spelen. wel hij niet blaft, verhaart, geen hoeven Een boek om af en toe weer gniffelend o£ heeft, niet vervelt en Fred heet. Flip mag te nemen. De schim van Jesse James. Auteur: Ruard Lanser. Uitg.: Fontein. De jonge, maar ervaren cowboy-detective Vince Robbers moet een trein tussen St. - Louis en San Francisco bewaken, omdat er sprake is van een aanslag op de geld en goudzending. Nog. vóór het vertrek van de trein weet Robbers een moordaanslag op een saloonbaas te voorkomen. Hierdoor raakt hij in een affaire verwikkeld, die van grote invloed is op de treinroof. De zaak wordt helemaal erg duister als blijkt dat de kroegbaas een grote fan is van de beruchte rover Jesse James. De verdienste van het boek is, dat er ook andere dan de bekende revolverhelden in worden beschreven. Het is een vlot ge schreven verhaal. Bezwaarlijk is alleen het nogal onbevredigende einde, dat de indruk wekt niet helemaal af te zijn. Op zoek naar een oom. Auteur Jan Blok ker. Uitg.: De Bezige Bij. een kinderboek voor de zesde maal van de persen komt moet het door de jeugd wel worden gewaardeerd. Het smeuiig door Jan Blokker geschreven verhaal over Tanja en Martijn, die een huilend jongetje op straat aantreffen en er dan mee op stap gaan om dit kind een oom te zoeken, omdat hij geen oom heeft, is voor deze belangstelling terecht verantwoordelijk. De leuke tekeningen van tal van hoofdpersonen in het boek, zoals de Wandelende Tak, het Mal Willempjeskruid en de reus Schuifelband, completeren het geheel. Na tal van avontu ren komen de kinderen tenslotte weer in hun eigen stad terug. Het boek eindigt da- en toen ze in de Groote Straat kwa- zagen ze op een stoepje een jongetje zitten dat huilde. Want het blijft een moeilijk leven". Vlinder voor Marianne. Auteur: Virginia Lee. Uitg.: Lemniscaat Mark is jongetje van jongetjevan 6 jaar. Hij heeft een ouder zusje, dat hij nooit anders heeft gekend dan ernstig ziekliggend in bed. Als Marianne dood gaat, ontstaat er plotse ling een onbegrijpelijk lege plek voor Mark huis. Dit is het gegeven van een boek, dat vroeger uitgewerkt zou zijn tot een zie lig, somber verhaal. Virginia Lee heeft het anders angepakt. De ervaringen van het jongetje heeft ze verpakt in een reële sfeer, omdat zo verklaart ze zelf voor in het boek de dood niet omgeven moet worden met valse geheimzinnigdoenerij. Vlinder voor Marianne is een sober, toch indringend verhaal, geschikt voor kinderen van 8—12 jaar. Het kinderboek vanuit een andere hoek. Auteur: diversen. Uitg. NBLC Een werkgroep kinder- en jeugdlectuur maakt zich bezorgd over de wijze waarop het wereldbeeld over het algemeen via kin derboeken wordt overgedragen. „Te traditio neel", vindt de groep. „De kinderen lezen almaar over volledige, gelukkige gezinnen, en dat in een tijd dat de echtscheiding hoogtij viert". De groep heeft als antwoord op deze stelling - gegrond of ongegrond - een brochure samengesteld met ongeveer 120 titels van boeken, waarin onvolledige gezinnen een rol spelen, en andere doorgaans onbesproken facetten worden behandeld: in een andere rol dan die zij doorgaans in een boek spelen, of in een gelijkwaardige, verder bloot, mi lieu, onderdrukking en andere. Van alle titels wordt een korte inhoud ver meld. Voorts is aangegeven voor welke leef tijdsgroep het boek is bedoeld, de titels zijn naar onderwerp gerangschikt. Voor ouders die snel een kritisch boek willen vinden, is deze brochure zeer bruikbaar. Bezwaar kan men échter maken tegen de wijze waarop de werkgroep zich tegen de formule afzet, op grond waarvan de brochu re is ontstaan. Nogal ongenuanceerd en daardoor onjuist. Beter zou zijn geweest, wanneer de inleidingen en nawoorden had den ontbroken; de groep had kunnen vol staan met: „Hier heeft u 120 kritische titels, veel succes". F.J.B. Gokkers en Scherpschutters. Auteur: Wil liam Waters. Uitg. Fontein. Dusty van Horn, zoon van Nederlandse ou ders, was als Ranger de meest gevreesde bestrijder van bandieten in het Wilde West en. Als nazaat van hardwerkende Hollandse ouders wist Dusty, vaak meedogenloos, de bandieten die het gemunt hadden op de boerderijen met hun vee, de schrik op het lijf te jagen. En waar hij het niet met harde hand behoefde te doen wist Dusty, dank zij zijn overredingskracht, ook vaak gevreesde gokkers, die niet terugschrikken van „vol vuur" tot redelijkheid terug te brengen. Een aantrekkelijk boek om inzicht te krijgen in de „heldenwereld" op de ranches in het Wilde Westen. .Teddybeertjes van 1 tot 10 Auteur: Ma: ne Keser. Uitg.: Helmond B.V. Een voorleesboek voor de allerkleinsten een eerste leesboek voor eersteklassertjes-L Zo kan men dit kleurig geïllustreerde boekje i tekeningen van Susanne Gretz mis-rj schien het beste karakteriseren. Elk hoofd-r stukje eindigt met een rijm, waarin eenP soort moraaltje ligt opgesloten en dat de!d kinderen weldra uit het hoofd kunnen na-ik zeggen. L Een teddyberegezinnetje maakt de vreemd-L ste dingen mee. Ze worden vuil in een speelpark, komen in een wasmachine en in v een stomerij terecht, worden dan nog een b keer lekker geverfd. In hoofdstuk twee ra-jo ken twee beren onder een auto. De les staat L in het slotrijm: "Heb je links en rechtsL gekeken, dan mag je wel oversteken". h De hersenspoeler. Auteur; Sander Wolf. Uit- n g.: Fontein. De Hersenspoeler is een boeiend geschreven verhaal over de jacht op een machine die het mogelijk maakt dat een zekere Mister Schoon in een t.v.-quiz de ene hoofdprijs r de andere binnenhaalt. Een van de kijkers naar deze quiz, een z uiterst koele en intelligente schurk, stelt vast dat de quizwinnaar de ontbrekende schakel heeft ontdekt tussen de computer en menselijk brein. Het ligt voor de hand dat deze geïnteresseerde t.v.-kijker maar wat graag die machine in handen wil krijgen. De jacht op de machine is geopend en krijgt U! een verrassende ontknoping in Zwitserland. De bibbers in de buik. Auteur: Marianne Keser. Uitg. Helmond B.V. Berend, Boukje en Basje, de drie kinderen over wie dit boekje een boekje open doet, hebben reeds eerder in drukvorm het leven slicht gezien. Marianne Keser schreef in deze serie al „Om honderd uur naar bed". Deze keer gaat het over een verhuizing, die de drie kinderen meemaken en de nasleep, die zoiets heeft. Ze komen op een nieuwe school terecht, krijgen andere vriendjes en beleven allerlei dingen, die op de jonge lezertjes een avontuurlijke indruk maken. De „bibbers in de buik" hebben eigenlijk niets met de verhuizing te maken, maar meer met een bezoek aan een tandarts. De lezertjes krijgen een reeks hoofdstukken voorgeschoteld boordevol doodgewone din gen, die zich allemaal afspelen na de verhui zing naar het „huis met het rode dak". Monsters bij Biscaje, auteur Uiltje Geert de Jong. Uig. Fontein. Monsters bij Biscaje is een verhaal dat niet alleen liefhebbers van de zoutwater ro mantiek zal boeien. Het zeiljacht Hydra ontkomt nauwelijks aan. de enorme golven van een paar marineschepen die een bran dende olietanker moet blussen. Het mooie weer slaat om, verbijsterd hoort de be manning dat door de storm een aantal zeemijnen is losgeslagen. En inderdaad ziet schipper De Vries onheilspellende zwarte stippen aan de horizon opdoemen. Tergend langzaam drijft het stuurloze scheepje naar dit explosieve gevaar toe. De afloop is verrassend. l.v.m. het overlijden van de violist David Oistrach zendt de VA- RA-radio, voorafgaand aan het matinee-concert, vanavond om 20.05 uur (Hilv. 2) een interview uit. dat Harry Kliphuis twee dagen voor de dood van Oi strach nog met hem had. Van onze kunstredactie Het onverwachte overlijdensbe richt van de Russischeviolist en dirigent avid Oistrach is een grote ok geweest voor muzieklief ibers in alle lan den van wereld. Oistrach die in de xlogsjaren uitvoe ringen gaf voor de Sowjet-troe- pen aan het front en in het belegerde Leningrad, in 1942 toetrad tot de communistische partij, talrijke concerten in Eu ropa gaf, was tevens de eerste (joodse) musicus uit Rusland, die de Verenigde Staten be zocht. Na de oorlog gaf de gedrongen Oistrach, later vaak in gezel schap van zijn rijk getalenteer de zoon en leerling Igor, con certen in tal van andere landen. Steeds maakte hij zijn reputatie waar als joviale, maar virtuoze violist met onfeilbare klank schoonheid. gevoel voor ritme en smetteloze techniek. Oistrach, in de meeste wereldste den toegejuicht als een van de grootste hedendaagse violisten, werd 40 oktober 1908 in Odessa geboren. Zijn eerste vioollessen ontving hij op 5-jarige leeftijd, waarna zijn talent spoedig werd ontdekt en ontwikkeld. Oistrach verwierf tal van Russi sche en buitenlandse onder scheidingen, waaronder de Or de van Lenin en de Leninprijs. Hij was erelid van het Konin klijk Muziekcollege in Londen, de Nationale Academie van St. Cecilia in Rome en de Ameri kaanse Academie van Weten schappen en kunsten in Boston. Oistrach en zijn vrouw Tamara traden in 1929 in het huwelijk. Ook hun kleinzoon Valeri is erg muzikaal. De joodse violist was nauw be vriend met de Russische com ponist Dimitri Sjostakovitsj; Oi strach wordt als een van de belangrijkste vertolkers van zijn werk beschouwd. In intieme kring zal het heengaan van Oistrach niet geheel onver wacht zijn geweest. Februari vorig jaar werd hij in Dijon getroffen door een (lichte) har taanval. Daarna heeft hij nog vele uitvoeringen gegeven, on der meer inRotterdam. Voor de volgende maand stond een toer- nee met het Amsterdams Phil harmonisch Orkest door Italië op zijn programma. Het stoffelijk overschot van Oi strach is gistermiddag naar Moskou overgebracht, waar de violist wordt begraven. David Oistrach: joviaal en kunstzinnig. New York (AP) Moderne schil derijen, lang beschouwd als een zeer goede belegging tegen de inflatie en vergelijkbaar, zo niet meer waard dan contant geld, beginnen in waarde te dalen. Een functionaris van de Brits- Amerikaanse kunstveiling Sot- heby Park Bernet galleries heeft hier meegedeeld dat er op het ogenblik in de handel „wei nig plezierigs te beleven is" Woensdagavond werd er onder meer een Braque, stilleven met gitaar, geveild. Kunstkenners dachten dat het doek 400.000 a 500.000 dollar zou opbrengen, het ging weg voor 270.000 dol lar, nadat het al een keer door de eigenares, mevrouw Schus ter, uit de veiling was genomen. Het befaamde portret van Thora Klinckowstein van Mogdigliani bracht 310.000 dollar op, hande laren hadden gerekend op 350.000 400.000 dollar. Voor het eerst in haast 30 jaar was te bespeuren dat in de kunsthandel iets van een terug gang begon op te treden. In totaal werden er schilderijen geveild tot een totaal bedrag van 4.785.750 dollar. De veil- meesters hadden geschat dat de opbrengst zou liggen tussen de 5.5 en de 7 miljoen dollar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 10