Goed voor guur weer Haal het bos in huis Presidentiële ziekten in VS EEN GOEDE SAUS KAN ZO OUD ZIJN ALS DE WEG NAAR ROME MAANDAG 21 OKTOBER 1974 LEIDbE COURANT PAGINA 0 VOOR DE VROUW Tegen een gure snijdende wind is men helemaal gewa pend in deze enorme wolfsmantel met te ruggekeerde capu chon. (Courreges) Kleren maken de man, en aan de saas kent men de kok. Wie een warm plekje in zijn maag heeft voor degeneugten van de keuken, weet hoe belangrijk een goed sausje kan zijn. Het kan het puntje op de i van een verzorgd diner zijn, en de wat slordiger keukenprinses kan er een heleboel mee camoufleren. In deze ademloze tijd heeft elke warenwinkel tegenwoordig wel een heel rijtje kant-en-klare, gefleste of ingeblikte sausen te bieden. Maar waar blijft de romantiek van het koken? De liefhebber mag dan ook blij zijn met Sausen en Sausjes van Sonia Allison uit het Engels bewerkt door Anneke Klein. Een smakelijk boek met bijna tweehonderd verschillende recepten voor sausen, botermengsels en marinades. Bewerkelijk, dat wel, maar de echte liefhebber zal er graag de keukendeur enige uurtjes voor achter zich dicht laten. Een heel hoofdstuk met klassieke Italiaanse sausen (Bolognesesaus, Ansjovissaus), een zalige zoete sausen (sabayonsaus en weinschaumsaus bijvoorbeeld over dessert of fruit) maar ook een reeks „snelle sausjes". Erg handig voor alser plotseling gasten komen en het etem moet worden opgefleurd/of voor de kamerbewoner met minieme kookge legenheid. Basis voor dit vlugge 'werk is vaak een simpel blikje soep. Om de leeswaarde te verhogen voegt de schrijfster in het naschrift nog allerhande informatie toe over de historie van lepels, steelpan nen, tafelschikking en juskom. Wat denkt u trouwens van de volgende smaakmaker TVeehonderd gekneusde oesters, twee pond ansjovis, twee citroenen plus drie flessen wijn, en 24 sjalotjes. Het zijn de bestanddelen voor een historische saus waarbij de oude Romeinen gaarne gingen aanliggen. Praktisch natuurlijk enigszins onbruikbare informatie, maar wel leuk om te weten. De dames en heren van toen moeten wel van eten geweten hebben. Hun ansjovisketchup werd gebouwd op acht liters oud bier, anderhalf pond ansjovis, een kilo champignons en verder een stevige reeks kruiden. De huisVrouw met enig voorstellingsvermogen zal zich enigszins geschokt opstellen, maar te harer geruststelling sluit dat historische recept met de mededeling dat die saus meer dan twintig jaar bewaard kan worden. Zo ziet u maar: een goede saus kan zo oud zijn als de weg naar Rome. BERT JANSMA De winter is schaars aan groen. Een muur met een kamerhoge bosfoto, waarvoor wc dicht bij de verwarming op de grond gaan zitten picnicken, wekt mis schien de illusie dat het speen kruid bloeit, maar er zijn mak kelijker manieren om de kamer wat „zomerser" te maken als de R in de maand zit. Uit kleurige Viessmann kunststof planten bakken met vlakke bodem en haaks daarop staande zijkanten kunnen via de nieuwe hydrocul tuur eindeloos veel soorten groene en enkele bloeiende planten als een oerwoud tussen de meubels opschieten. In Denemarken is men ver ge vorderd met deze cultuur. Zelfs in kantoren zijn hele landschap pen aangelegd. De telefoon rin kelt tussen de ficussen, de ant- huriums, clivia's en japonica's. Dat is prettig zaken doen! In de huiskamer kweekt de goed on derhouden plantenbak, dus niet die met dichtgeslempte „oude" harde aarde, waarin de planten niet lekker volop gedijen, een ontspannen sfeertje. De mooiste bakken zijn de „plantell's, vierkanten van 60 cm in helder rood, okergeel, zwart, wit, die tot een zelfstan dig vormgevend element in de interieurarchitectuur groeien. Plantell vierkant van 1 meter is het grootste onderdeel van het programma. Maar er is een veel voud van vormcombinaties. Rechthoekige, ronde en acht hoekige bakken kunnen met het meubilair (vaak in combinatie met de bak gekozen) door de levendigheid van de kleuren en het licht van een bijgeleverd verlichtingsdeel de meest gewo ne kamer tot iets bijzonders ma ken. Plantell rechthoek 45 cm is ook geschikt als zitblok of kubu selement (bijzettafeltje). Groene eilanden tussen kleurige moder ne kunststof meubelen, aaneen- geschoven op schijnbaar lu kraak maar wel uitgekiend tus sen zitelemcnten neergepoot, ge ven de winter kans zich len teachtig binenshuis te gedrage- n Ik heb wel kamers gezien waarin de plantenbak het groot ste „meubel" vormde en het centrale punt van de gezellig heid. De „plantell's zijn niet goed koop. Je bent er gauw een paar honderd gulden per bak 60 x 25 cm aan kwijt. Maar je kunt toch wel dansen, al is het niet met de bruid Veel voordeliger is een „planteneiland" b.v. van eterniet, een soort cement dat poreus is. Geen nood! Het mate riaal kan met een bepaalde verf soort, passend bij het interieur, worden gekleurd en de binnen- ting", zodat die waterdicht is. Andere mogelijkheid die niet in de papieren loopt is het maken van een z.g. „bielzen-bak" (spoorweg-bielzen). Je hebt er vier van nodig van elk 2.60 m lang 30.- per stuk), die in een vierkant worden gelegd. Een flink „eiland" dus. De binnen kant van deze super-simpele bak wordt bespannen met een dikke laag plastic. Een kwestie van een paar gulden. Zinken bekleding is ook mogelijk, maar die komt weer duurder. Hydrocultuur Dan een paar aanwijzingen over de nieuwe wijze van planten kweken en onderhouden door het z.g. „hydrocultuur-systeem" voor de woon- en werkruimten voor het binnenste gebeuren in de bak. Bij dit systeem komt geen aarde te pas. Kleikorrels (Biahton-granulaat) nemen de steunfunctie van voedende aar de over. Ze geven houvast maar zijn chemisch neutraal. Wel zui gen ze door een pijpleiding, die contact heeft met de bodem van de bak toegevoegde vloeistof op, die alleen door deze pijp of waterstandmeter mag worden gegoten. De voedingsoplossing is natuurlijk verschillend al naar de planten die men heeft. Hoeveel voedingsconcentraat er nodig is per liter water, staat op het in de handel verkrijgbaar voedingsstofpakket aangegeven. Het concentraat mag nooit lu kraak over de kleikorrels wor den gegoten, dus alleen via de pijp. Hierop kan niet genoeg nadruk worden gelegd. Want dit is de grap: nu kan de plant via een zuigsysteem zelf kiezen hoe veel voedingstoffen ze wil heb- De grootste verscheidenheid aan plan ten is het mooiste: klimop- en rododen dronsoorten, varens en anthurium voor ten eerst in lauw water worden afgespoeld, direct in de juiste pot worden gezet (niet te dicht op elkaar) in het voor hen meest geschikte substraat De eerste weken snakken ze naar licht, maar verdragen geen zon. De temperatuur in de kamer moot rond de 22 graden liggen. (Let op de vochtigheidsgraad in de lucht). Veel sproeien, b.v. met een handsproeier is goed (ca. 10.-). Heeft u een groot „plan teneiland", dan is een sproeier, met een groter reservoir nodig, „dat soms onder druk kan wor den opgepompt en dnafgebro ken versproeid" (Julia Voskuil in „Ideaal Wonen" no. 56). De opgeloste voedingsstof mag die van Viessmann zijn, maar ook Agluton vloeibare kamerplan ten-mest doet 't best. Wel moet de stof elke twee maanden ver vangen worden. Daar gaan we dan: eerst het restant voedings een kleurtje. De bakken kunnen onderling verschillend in de kamer worden opge steld ot aaneengeschoven. water- als ik het zo noemen mag door hevelen uit de bak zui gen, deze daarna tot het hoogste waterniveau vullen met schoon water. Dit er weer uithevelen en nieuwe voedingsnplossing in de bak doen, totdat het hoogste niveau van de watermeter is Deze tekst garandeert natuur lijk niet in een handomdraai een ideale plantenbak; ze wil alleen in grote lijnen aangeven welke de mogelijkheden zijn. Voordat' ,u er veel geld tegenaan gooit, kunt u beginnen met een plastic bakje van 40 cm doorsnee 29.50) om eens te kijken hoe de hydrocultuur aanslaat. Lukt het allemaal, dan kan een grote re plantenbak decoratief wor den opgesteld met lavastenen of witte keien op de kleikorrels. Het kan net zo bizar als u zelf wilt Tiny Francis Planten- oerwoud voor een ontspannen sfeer MEDISCHE RUBRIEK Op presidentieel niveau kregen de Verenigde Staten van Ameri ka gedurende de laatste weken ruimschoots hun deel op me disch gebied. Zoals u zich herin nert kreeg ex-president Nixon een aanval van tromboflebitis gedurende zijn laatste Rusland reis. Het gevaar bij tromboflebi tis, een bloedklonter met ontste king in een ader. is dat een stuk van de bloedklonter kan afbre ken en zich via het hart in een gedeelte van de long kan vast zetten. Dit noemt men dan een lon- gembolie, eventueel een dodelij ke zaak, indien er een groot bloedvat in de long door ver stopt raakt. Sinds hij echter het Witte Huis verliet had Nixon relatief weinig last gehad en beperkte alles zich tot wat pijn en zwelling in het linker onder been. Op 11 september breidde de zwelling zich uit tot boven de knie en werd de pijn onuitstaan baar. Na wat tegenstribbelen werd hij opgenomen in het Me morial hospital medical center van Long Beach in Californië. Met verfijnde techniek werd door dr. C. Lungren de diagnose gesteld van longembolie. Hiertoe werd gebruik gemaakt van de zogenoemde „long-scan ning", een wetenschappelijke methode om de long af te tasten met een speciale camera en dit na het inspuiten van een ra dioactieve stof. Bij Nixon vond men een zwarte plek op de rech- terlong, wat er op wees dat de radioactieve stof, tengevolge van een verstopte slagader, niet in een bepaald gedeelte van de long kan doordringen. Nadien werd een „ventilatiescanning" gedaan waarbij men, na een diepe inademing van een ra dioactieve aerosol (gas of spray) de longen weer in beeld brengt met een radioactief gevoelige camera. De uitslag van dit on derzoek bleek normaal te zijn, wat tot het besluit leidde dat de bloedsomloop plaatselijk onder broken was maar de luchtpijpen toch goed doorgankelijk bleven. Hiermede werd de diagnose van longembolie bevestigd. Inmid dels is de ex-president weer thuis en schijnt alle gevaar ge weken te zijn. Hij begint nu aan een herstelkuur van drie maan den. gedurende welke hij zijn gepijnigde geest ook tot rust kan laten komen. Over zijn psy chische toestand bereiken ons tegenstrijdige gegevens, maar het zou ons geenszins verwonde ren dat hij een depressie zou doormaken als reactie op zijn gedwongen aftreden. Mevrouw Ford Voor de huidige president zijn de witte broodsweken van het presidentschap blijkbaar ook al voorbij. Afgezien van de politie ke tegenkantingen werd hij ge troffen door een ernstige ziekte van zijn vrouw, en dit als een donderslag bij heldere hemel. Bij een recent routine-onder- zoek begin deze maand werd in de rechterborst van mevrouw Ford een verdachte knobbel vastgesteld van 2.5 cm diameter. Meteen werd de 56-jarige me vrouw Ford overvallen door de nachtmerrie die honderdduizen den vrouwen jaarlijks doorma ken, namelijk de schrik voor borstkanker. Het bleef niet bij een angstige droom, want twee dagen later lag ze reeds op de operatietafel van het Marine hospitaal te Bethesda. Een ploeg chirurgen, onder lei ding van de hoofdchirurg Fou- ty. verwijderde de verdachte knobbel, onderzocht hem op kwaadaardigheid en gingen, na een positief resultaat, onmiddel lijk over tot een brede borstam- putatie. Hierbij werd niet alleen de borstklier verwijderd maar ook een gedeelte van de borst spieren, terwijl tevens de oksel- klieren uitgezuiverd werden. De bedoeling was duidelijk: zo vlug mogelijk het kwaadaardig ge zwel verwijderen om alle kan kercellen, vanaf het begin te elimineren. Volgens het officiële communiqué was dit een volle dig succes en waren er geen tekens die erop wezen dat het gezwel zich reeds verder uitge breid had. Inmiddels maakt me vrouw Ford het zeer goed en begint ook zij aan een lange herstelkuur. Haar kansen op een lange overleving worden ge schat op ongeveer 75 procent. Hopelijk is dit cijfer niet te opti mistisch. Maar dat het presiden tiële echtpaar bange jaren tege moet gaat, ligt voor de hand. Zelfs bij een goede prognose blijft er de psychische weerslag van een niet te onderschatten mutilatie. Kennedy's Êdward Kennedy, tot nu toe de voornaamste kanshebber op de democratische nominatie, deel de vorige week mee dat hij het toekomstig presidentschap voor goed vaarwel zegde. Schrik om vermoord te worden, het spook beeld van Chappaquidick en een reeks familiale problemen gaven blijkbaar de doorslag tot deze beslissing. Alleen de fami liale beproevingen zouden reeds voldoende zijn. Zijn vrouw Joan is reeds geruime tijd onder in tense psychiatrische behande ling wegens ernstige emotionele stress en dit als gevolg van fa miliale tragedies en het her haald falen bij het willen wedij veren met de Kennedy-clan, we ieens een echte „institutie" ge- Hiervoor verbleef ze reeds twee maal in een exclusieve instelling in Connecticut en nu onlangs weer in Zuid-Californië. Daarbij zou er ook nog een alcoholpro bleem zijn. Toch houdt voor de Kennedy's de beproeving hier mee niet op. Zoals u zich zult herinneren onderging hun twaalfjarig zoontje in november 1973 een bcenamputatie voor beenkanker, een van de kwaa daardigste kankers die er be staan. Dit moedig baasje suk kelt nu verder met een kunst been, maar moet nog regelmatig naar het ziekenhuis voor verde re behandeling. De overlevings kansen blijven echter miniem. Alsof dit alles nog niet voldoen de was lijdt hun jonger zoontje Patrick aan ernstige asthma en moet Kennedy zelf nog de va derrol vervullen voor de 29 kin deren van de ganse Kennedy- clan, hierbij inbegrepen de kin deren van zijn vermoorde Tot slot nog dit: vooraanstaande personen in Amerika hebben daarbij niet het minste recht meer op een zekere discretie en privacy. Alle medische misère wordt geëtaleerd en gecommen tarieerd. Hopelijk waait deze manier van doen niet over naar Europa. Dr. Ickx

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9