MILITAIREN KANDIDAAT PORTUGESE COMMUNISTEN: Zwitserland aanvaardt gastarbeiders Politie krijgt vijf tips over terroristen Doodvonnis moordenaar mevr. Park Hoofdkwartier drughandel in gevangenis Namaakbom BEIERSE BISSCHOPPEN ONTRADEN KEUZE SDP Kinderboekenweek geopend in Rotterdam PvdA kiest nieuwe SaidócQowuwt LANDMIJN DOODT ACHT KINDEREN voorzitter Eileider overgeplant MAANDAG 21 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT p4c1na 7 LISSABON (RTR) - De Portugese Com munistische Partij heeft gisteren op een speciaal Congres een beroep gedaan op de militaire leiders zich tijdens de ver kiezingen van volgend jaar maart kan didaat te stellen voor de wetgevende vergadering. Eerder hadden de militai re leiders laten weten dat zij zich bui ten de verkiezingsstrijd zouden houden. De secretaris-generaal van de Communistische Partij AJvaro Cunhal sprak tijdens het congres in het bijzonder over het gevaar.dat de economisch moeilijke toestand in zich bergt, en over de een heid van de democratische krachten en de bewe ging van de strijdkrachten. Deze eenheid noemde hij noodzakelijk omdat het gevaar van rechts nog niet is geweken, gezien onder meer de poging tot een staatsgreep op 28 september. Cunhal sprak tegen dat de communistische partij een gevaar voor de vrijheden van het Portugese volk vormt. Hij zei dat zijn partij niet de macht wenst maar alleen strijdt voor de vestiging van de democratie De ongeveer vijfduizend aanwezigen op het Con gres, het eerste officiële sinds 47 jaar, rezen herhaaldelijk uit hun zitplaatsen om sprekers toe te iuirhen, waarbij de gebalde vuist werd geheven en uitroepen weerklonken als „Weg met de reac tie". Uit een opinie onderzoek dat zaterdag in Portugal werd gepubliceerd blijkt dat de Portugese bevol king met overweldigende meerderheid is gekant tegen een communistische regeringsvorm. Tevens wees het onderzoek uit dat als er nu algemene verkiezingen werden gehouden, de communisten er maar zeer bescheiden van af zouden komen. DEN HAAG/TOKIO (ANP) De Haagse politie heeft in het weekeinde vijf tips binnengekregen van mensen die menen de drie Japanse terroristen van de gijzelingsaffaire in de Franse ambassade te hebben gezien in de periode voorafgaande aan de gijzeling. De tips moeten nog worden nagetrokken. De Japanse politie heeft zaterdag bekendgemaakt dat de teider van de drie terroristen, de 26-jarige Haruo Wako, op 31 januari van dit jaar deelnam aan een mislukte overval op de Shell'-olieopslagplaats in Singapore. Hij en zijn kornui ten mochten Singapore toen verlaten nadat Arabische com mando's de Japanse ambassade in Koeweit hadden bezet en hun vrije aftocht hadden geëist. Een andere Japanner die deelnam aan de gijzeling in Den Haag, Okoedaira, blijkt de jongere broer te zijn van Tsojosji Okoedaira, een van de drie Japanse zelfmoordcommando's die verantwoordelijk waren voor het bloedbad op het vlieg veld Lod bij Tel Aviv in 1972. Vrede en voedsel Duizenden militante boeddhisten, kath olieke priesters en studenten hebben gisteren in de Zuid- vietnamese hoofd stad Saigon gepro testeerd tegen het bewind van presi dent Thieu. De be togers riepen om vrede en voedsel, terwijl voorts werd gevraagd om de te rugkeer van de laat ste Vietnamese kei zer en de verwijde ring van Thieu. Seoel (AP) - Moon Se-Kwang, een Koreaanse inwoner van Japan, is in Seoel ter dood veroordeeld wegens een poging tot moord Hij heeft toegegeven president op president Park Tsjoeng-hie Park te hebben willen v den. Moon, die verklaarde com munist te zijn, zei maandag voor de rechtbank te geloven dat de geschiedenis zijn daad zou rechtvaardigen. iiiiiiiiiii iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiiiii TIJUANA (AFP) Militairen en politie hebben een inval gedaan in de Mexicaan se staatsgevangenis in Neder-Califomië en het hoofdkwartier opgeheven van een internationale handel in verdovende mid delen die zich in de gevangeis bevond. De klandestiene organisatie zou jaren lang vanuit de gevangenis hebben geope reerd en een over de hele wereld vertakt netwerk hebben van leveranciers en han delaren in verdovende middelen. Aan de inval is ook door Amerikanen meegedaan. In de cel van een vrouwelij ke gevangene, de 39-jarige Helen Calde- ron Hernandez, die volgens de Ameri kaanse deelnemers aan de inval het hoofd van de smokkelorganisatie was, werd Amerikaans geld voor een bedrag van 30.000 dollar aangetroffen en voor 100.000 dollar aan juwelen, alsmede uit voerige gegevens over de operaties van de smokkelorganisatie. Humanisten: abort usbrief bisschoppen intolerant UTRECHT (ANP) De Nederlandse bisschoppen trachten door bon brief over de abortus provoca tes een ontwikkeling te rug te dringen waarbij de gelovigen in toenemende mate vanuit hun eigen geweten en verantwoor delijkheid bandelen. Het standpunt van de bis schoppen Is onverant woordelijk en intolerant Dit staat in een verklaring van het hoofdbestuur van het Humanistisch Ver bond, dat zegt ontsteld te zijn over de brief van de bisschoppen: de bisschop pen hebben vele geloofs genoten weloverwogen in gewetensnood gebracht Zij zijn de verantwoorde lijkheid uit de weg gegaan voor de maatschappelijke en psychische consequen ties van hun stellingname. Het PvdA tweede Kamer lid Konings verwacht dat zijn partij een „scherp ge steld standpunt" zal gaan innemen inzake het ver volgingsbeleid van abor tus. Daarbij zal een con flict met de confessionele regeringspartners niet uit de weg worden gegaan, aldus Konings. Morgen vergadert de Pv- dA-tweede Kamerfractie over de abortuskwestie en het vervolgingsbeleid. DE BILT Opnieuw zijn grote hoeveelheden koude poollucht over geheel West- en Midden Europa gestroomd. In de afge lopen nacht daalden de tempe raturen op enkele plaatsen in het binnenland dicht nabij het aardoppervlak dan ook tot iets boven of op het nulpunt, een hogedrukgebied in het zeege bied ten westen van Portugal en een uitgebreid lagedrukge bied boven centraal Europa en Polen zijn de druksystemen, die de aanhoudende aanvoer van de koude lucht verzekeren. Ook voor moreen wordt in het kou de en wisselvallige weer met vooral buien in de kustprovin cies weimg verandering ver- Vooruitzichten voor woensdag: Af en toe regen of buien, ook enkele opklaringen. Aanhou dend koud. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zo- n: 0 tot 4; min. temp. omstreeks 4 graden; max. temp. omstreeks 9 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Amrti-nlani r**mbui Barcelona Berlijn G«n*v» HrlsinJu Innsbruck Koprnha«M) TROTS Vol trots poseert dit meisje met haar Perzische kater Rhovamian Boromir op de elfde Internationale kattenten toonstelling in de Rotterdamse Rivierahal. Hembrug zwaar beschadigd door aanvaring AMSTERDAM (ANP) Het Amerikaanse booreiland Choc taw is gisteravond tegen de noordelijke pijler van de Hem brug bij Amsterdam gevaren. Het bruggehoofd raakte daardoor zo beschadigd dat treinverkeer op één spoor in ieder geval enkele weken onmogelijk is ge worden. De NS heeft een bus verbinding ingesteld tussen sta tion Amsterdam-Sloterdijk en Zaandam. Het helicopterplatform van het booreiland is zwaar bescha digd. Het booreiland werd naar LJmuiden gesleept door de zees leper Paris Thépicot met assis tentie van twee havensleepbo ten. Na de botsing is de sleper teruggekeerd naar de haven. Hoelang de reparatie van de Hembrug zal duren is nog niet bekend. GENEVE (UPI) Regering, in dustrie en vakbonden in Zwit serland hebben gisteren collec tief hun opluchting geuit over het feit dat de Zwitsers een voorstel om 500.000 buitenland se werknemersen hun gezinsle den uit het land te verdrijven hebben afgewezen. In een na tionaal referendum werd het Taxichauffeurs bedreigen Marokkaan UTRECHT (ANP) Circa twaalf Utrechtse taxichauffeurs heb ben in de nacht van saterdag op zondag een Marokkaan be dreigd, nadat deze in een taxi van een collega had overgege ven en geweigerd had de boei op te ruimen of een schadever goeding te betalen. Toen de klant bleef weigeren beeft de chauffeur via de mobilofoon zijn collega's en de politie op getrommeld. Op het moment dat de politie ter plekke verscheen stonden al on geveer twaalf taxichauffeurs dreigend om de Marokkaan heen. Met de nodige moeite wist de politie te voorkomen dat de man van de chauffeurs een pak slaag kreeg. De marokkaan, die onder invloed was van sterke drank, werd meegenomen naar het bureau waar hij alsnog de taxi schoon maakte. Proces-verbaal is tegen niemand opgemaakt. Maar een woordvoerder van de politie wilde wel kwijt dat het optre den van de taxichauffeurs „be neden peil was- Het is een kwa lijke zaak als taxichauffeurs voor elk wissewasje eigen rech- tertje denken te kunnen spelen. Dat is niet te tolereren". voorstel met 66 tegen '34 pro cent verworpen. Regering, politieke partijen, in dustrie. vakbonden en kerken hadden gewaarschuwd dat aan vaarding een economische ramp zou betekenen en Zwit serland beschuldigd zou kun nen worden van vreemdelin genhaat en onmenselijk optre den. Zwitserland is in hoge mate af hankelijk van buitenlandse ar beidskrachten, meest Italianen en Spanjaarden, om zijn fabrie ken en toeristenindustrie draaiende te houden. Maar de splinterpartij „Nationale Actie" voerde aan dat Zwitserland op een totale bevolking van zes miljoen geen miljoen buitenlan ders kan handhaven en dat de helft van hen binnen drie jaar zou moeten verdwijnen. De regering had gewaarschuwd dat de betrekkingen met Italië en Spanje en de economie van het land geschaad zouden wor den. De „Nationale Actie" van haar kant voerde aan dat „de buitenlanders langzaam aan de controle in het land overne men". De buitenlandse arbeiders in Zwitserland genieten geen vak bondsrechten en mogen niet van baan veranderen. Zij krij gen arbeidsvergunningen voor slechts een bepaalde taak. Politiemannen ruimen de restanten op van de namaak bom, die door de mijnopruimingsdienst tot ontploffing is gebracht. Gisteren werd een geheimzinnig tikkend pakje aangetroffen in het trapgat van een café, gelegen onder het Utrechtse stadhuis. De politie liet het café ontruimen en de omgeving van het stadhuis werd afgezet. Voor alle zekerheid schakelde de politie de mijnopruimingsdienst in. Het pakje bevatte een prop oude kranten en een wekker. BONN (DPA) Dr Rooms-katholieke kiezers in de Westduitse deelstaat Beieren is gisteren vanaf de preekstoel gevraagd komende zondag bij de verkiezingen voor het deelstaat-parlement (de Landdag) met te stemmen op de sociaal-democrati sche partij. In alle kerken in Beieren werd gisteren een her derlijk schrijven voorgelezen waarin de Beierse bisschoppen hun afkeuring uitspreken over de legalisering van de abortus en het vereenvoudigen van de echtscheidingsprocedure, alsmede hun be zorgdheid uiten over het optreden van de linker- De afgelopen tien jaar hebben de Westduitse bisschoppen zich afzijdig gehouden van de partij politiek in de Bondsrepubliek, een gewoonte die nu door de Beierse bisschoppen is verbroken. 'Hans Jochen Vogel, minister van justitie in de regering van bondskanselier Schmidt en leider van de Beierse sociaal-democraten, noemde het herder lijk schrijven een niet gerechtvaardigde inmenging in de verkiezingscampagne. Rotterdam „Hee, neem een boek mee". Dit is bet motto van de Nederlandse Kinderboekenweek 1974, welke zaterdagochtend feestelijk is geopend in bet Rotterdamse Luxortbeater dat ge/uld was met ongeveer 1000 Jongens en meisjes. De boekenweek zal duren tot en met 30 oktober Na afloop van het toneelstuk „Kickeboekisten" werden de gouden en zilveren griffels en het gouden penseel uitgereikt. Jaap ter Haar kreeg een gouden griffel voor „het wereldje van beer Lighthart". Thea Beekman werd eveneens geoord met een gouden griffel, voor „Kruistocht in Spijkerbroek". Het Gouden Penseel was voor Wim Hofman voor zijn illustraties in het door hem zelf geschreven boek „Koning wikkepokluk de merkwaardige zoekt een rijk". Acht auteurs werden onderscheiden met een zilveren griffel, onder wie 2 Nederlanders: Paul Biegel „het olifantenfeest" en Gertie Even huis „Stefan en Stefan". Conservatieve winst in Oostenrijk WENEN (DPA) - De conservatie ve Oostenrijkse volkspartij (OEVP), die op landelijk niveau in de oppositie is, is gisteren als duidelijke overwinnaar te voor schijn gekomen bij verkiezin gen voor de regionale parle menten van Vorarlbcrg en Stiermarken, die door velen be schouwd werden als een toets steen voor de nationale parle mentsverkiezingen over onge veer een jaar. De socialistische partij (SPOE), die landelijk re geringspartij is, verloor in bei de provincies stemmen. Noodweer in Frankrijk en Z-Duitsland PARLTS/MUNCHEN Een zwa- De krachtigste windstoten, tot 180 re storm vergezeld van hevige regenbuien is dit weekeinde in oostelijke richting over Fran krijk getrokken naar Zwitser land, het Alpengebied en Zuid Duitsland. kilometer per uur, werden ge meld uit het Kanaal, waar een aantal visserschepen en plezier vaartuigen in moeilijkheden ge raakten. De bemanningen van' alle gezonken of gestrande vaartuigen konden gered wor den. Gisteren woedde de herfststorm boven Beieren en Baden "Wurt- temberg. Het verkeer in deze Westduitse deelstaten onder vond veel hinder van omge waaide bomen. OP HET GEBIED VAN BURGEMEESTERSBENOEMINGEN LUIDT HET KABINET Den Uyl min of meer een nieuwe periode in: het blijkt in bepaalde gevallen immers mogelijk, dat dc inspraak van een minderheid het karakter kan krijgen van het zeker stellen van een bepaalde kandidaat De inspraak heeft in die gevallen niet meer betrekking op de politieke kleur of een profiel, maar heel concreet op een naam. De inspraak maakt daarmee plotseling een forse sprong vooruit Er zijn goede redenen om eraan te twijfelen, of het kabinet zonder die inspraak, juister gezegd zonder het politiek-dwingende karakter dat de PvdA op haar hoofdkwartier en in Rotterdam aan die inspraak gegeven heeft André van der Louw tot burgemeester zou hebben benoemd. Er is nu een precedent geschapen waarmee dit kabinet en volgende regeringen nog wel eens om de oren geslagen zou kunnen worden. VAN DER LOUW ZELF noemt het karwei dat hem in Rotterdam te wachten staat „een uitdaging". Dat is de uiteindelijke kabinets beslissing ook; in gemeenten en provincies waar binnenkort benoe mingen op de hoogste post moeten plaatsvinden, zal de pariij-hië rarchie in alle kleuren zich gereed maken om de bij v.d. Louw's benoeming in de arena geworpen handschoen op te rapen. Weeroverzicht Meer dan inspraak (De Spaanse stieren vechter Sebastian Farelo moest giste ren in het stof bij ten toen een stier hem tijdens een ge vecht in Madrid op de horens nam. Oit incident was echter van korte duur daar Farelo zich snel herstelde en ogen blikken later de stier doodde. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Partij van de Arbeid zal op haar congres in april een nieuwe voorzitter kie zen, in de plaats van André van der Louw die burgemeester van Rotterdam wordt Tot die tijd wordt het voorzitterschap waargenomen door mevrouw Ineke van de Heuvel, thans vi- ce-voorzitter. Van der Louw zal geen lid meer blijven van het partij bestuur. horens LOC CHE, (AP) Acht schoolkinderen zijn omgekomen toen een landmijn ontplofte en scherven er van over een schoolplein joeg, zo meldt de politie van het stadje Loc Che (Z-Vietnam). Bij de explosie, raakten zeventien kinderen gewond. Ook twee leden van de rijksmilitie en vier andere volwassenen raakten bij het incident gewond. FRANKFORT (AFP) Artsen in Frankfort zijn er in geslaagd met succes een eileider over te planten in het lichaam van een jonge vrouw. Het zou de eerste keer zijn dat een dergelijke operatie met succes is verricht. De operatie is 12 dagen geleden verricht en er zijn geen tekenen dat het lichaam de nieuw ingeplante eileider afstoot.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7