Leimuidense pianist wil belangstelling voor klassieke muziek verbreiden i Hilariteit bij 1 I opening Jena- jplanschool SASSENHEIMSE PATIËNTEN EXPOSEREN HUN WERK Veel succes voor planken ridders in dolle klucht Insluiper maakt Noordwijk onveilig Inbrekers VVV-kantoor op heterdaad betrapt Snelle politierit redt Marokkaans meisje het leven veilingen MAANDAG 21 OKTOBER 1974 LE1DSE COURANT PACINI 5 LEIMUIDEN „Mijn ouders zagen als voor beeld het mannetje dat pianoles gaf en op de fiets van de ene leerling naar de andere reed. Ze zagen geen perspectief in een toe komst als pianoleraar". De Lm po rt-Leimui de- naar Cees van der Leeden tot voor drie jaar woonde hij in Den Haag kan een tikkeltje spijt in zijn stem niet verbergen als hij praat over de ouderlijke macht, die des tijds voorkwam dat hij een ongetwijfeld schitterende carrière ging maken als piano leraar en concertpianist. De wereld van no tenbalken en strijkstokken vonden pa en ma te onzeker voor de jonge Cees en hij moest maar op een andere wijze een klinkende positie verwerven in de maatschappij. 3 Beroemdheid eet De heer Van der Leeden is nu op 76-jarige leeftijd bezig een plaatselijke beroemdheid te worden. Regelmatig worden in zijn huis aan de Kerkweg kamerconcerten gegeven. En wel op zeer verantwoorde wijze want de heer v.d. Leeden is in het bezit van de onderwijsacte voor piano. „Dit diploma haalde ik op 21-jari- ge leeftijd bij de Maatschappij ter Bevorde ring van de Toonkunst na drie jaar studeren aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Daar kreeg ik les van de bekende Textor. Een zeer bekwame man, die veel invloed heeft gehad op mijn verdere leven. Na mijn examen heb ik nog enige leerlingen onder mijn hoede gekregen, maar dat is van korte duur geweest. Muziek is een hobby voor me gebleven". Nu geeft hij pianoles aan drie talenten uit zijn omgeving (geheel belangeloos) en start hij op 8 november a.s. een muziekcursus voor de Plattelandsvrouwen uit Leimuiden en Rijnsa- terwoude. De huiskamerconcerten beginnen erg populair te worden in de gemeente. „De kern is steeds hetzelfde, maar daar bij ko men steeds meer mensen", zegt de heer v.d. Leeden. „Ik heb altijd een zeer aandachtig gehoor, tijdens deze avonden wordt er niet alleen op de piano gespeeld, maar geef ik ook een toelichting op de werken. Ik vertel dan iets over de componisten, over de bouw van het werk, over de inhoud, enzovoort. De mensen gaan dan met een grotere interesse luisteren en dat is mijn bedoeling: de belang stelling voor de muziek verbreiden. Goede muziek, wel te verstaan, want er is tegen woordig veel dat weinig te maken heeft met muziek. Je zou eigenlijk kunnen spreken van „milieuvervuiling", het is vaak alleen „geluid" dat de moderne groepen produceren". Propaganda die is weer te modern. Je moet verder terug gaan, want iedere componist zet zich als het ware af tegen zijn voorgangers. Zodoende komen er steeds meer dissonanten in de muziek en zijn de werken moeilijker te be grijpen. De muziek moet je namelijk eerst herkennen. Weinig goede woorden heeft de pianist over voor de radio en de televisie. „Deze media hebben een ontzaglijke vervlakkende invloed. Er wordt te weinig aan de klassieke muziek gedaan. Ik sta daarom geheel achter het streven van de Haagse concertmeester Theo Olof, die de mogelijkheden onderzoekt om een actie te voeren voor een specifieke klas sieke zender op de radio, als tegenstelling tot de amusementsmuziek". De propaganda van klassieke muziek is enorm belangrijk voor de heer v.d. Leeden. Hij Land der blinden tracht dit dan ook op de meest verantwoorde wijze te bewerkstelligen. „Zo kom ik niet 1 meteen met een Schönberg op de proppen, bent nooit klaar met de muziek, het is nooit perfect. Ik zeg dan ook altijd tegen de men sen die hier komen, vergeet niet dat je hier in het land der blinden bent Ik ben hier dan wel koning, maar er zijn nog zovelen, ver boven me staan. Hard werken is het enige waarmee je iets kunt bereiken. Achteraf be keken had ik in de muziek wel mijn boter ham willen verdienen. Ik heb verscheidene aanbiedingen gekregen. Het is moeilijk te zeggen wat er van me terecht gekomen zou zijn indien ik les had gaan geven en verder had gestudeerd. Ik weet het niet. Ik weet wel dat de muziek van een enorme betekenis kan zijn voor iemands leven. Het kan iemand over allerlei moeilijkheden heen helpen. De ze wetenschap is altijd een zeer belangrijke factor voor me geweest Ik ben daarom blij, dat ik via die muziekavonden ook andere mensen kan wi^en op het belang van goede muziek". Arnold Hendriksen Van onze correspondent NOORD WIJK Een der plaatselijke artsen kreeg dezer dagen een Marokkaans meisje van zestien jaar op het spreekuur, wier toestand plotseling uiterst kritiek werd. De arts achtte overbrenging naar een ziekenhuis dringend no dig, doch op dat moment bleek te Noordwijk noch te Noordwijkerhout een ambulance thuis te zijn. Ten einde raad riep de dokter de hulp van de politie in. Deze stelde direct een wagen met sirene beschikbaar. Terwijl de wachtcommandant de politie in aangrenzende gemeenten verzocht de kruispunten vrij te houden, ijlden de politie chauffeurs met de patiënte en de dokter naar het Acade misch Ziekenhuis te Leiden. Het gehele transport duurde nog geen tien minuten. In het ziekenhuis werd operatief ingegrepen. Het meisje maakt het redelijk goed. Veel belangstelling bloembollenmarkt Van onze correspondent Lisse De bloembollenmarkt, die afgelopen zaterdag door elf bloembollenbedrijven uit Lis- se, onder auspiciën van de plaatselijke afdeling van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembol lencultuur werd gehouden, is een groot succes geworden. Niet minder dan 2500 bezoe kers kwamen in de loop van de dag naar de HBG-hal om daar inkopen te doen voor hun tuin- In de hal waren tal van markt kraampjes opgesteld, waar ie dereen tegen zeer redelijke prij zen bollen kon kopen. Van alle zijden werd goede voorlichting gegeven over het poten va bollen in de tuin en ook voor het houden van bolgewassen in de huiskamer. De Fa. Pijnacker gaf een demonstratie van de vermenigvuldiging van hyacin ten. Van onze correspondent Oestgeest Onder het oog van zeer vele genodigden bood Liesje Nouwens zaterdagmiddag Mevrouw B. Ilendriksen-Braham een fraaie antieke schaar aan. Met dit attribuut moest mevr. Hendrik sen zich toegang „knippen" tot de nieuwe R.K. Jenaplanschool „De Kring" aan de Ooestgeester Rembrandt van Rijnlaan. De bordpapieren deuren, waarachter de ingang verscholen zat gaven zich niet snel gewonnen. Onder grote hilariteit gaf de hindernis zich eindelijk prijs. ,JDit is een mooi en vriendelijk gebouw, waarin kinderen vele, gelukkige uren kunnen door brengen. Ik wens het school hoofd de heer Weyzen en zijn team toe, dat de resultaten evenredig zullen zijn aan hun grote inzet, en ook, dat zij de moed niet zullen verliezen als het eens een keer tegenvalt. Ik wens de kinderen, dat deze school een gelukkige- herinne ring in hun leven zal zijn" aldus mevr. Hendriksen. Inzegening Kapelaan Th. J. Kloosterman, die evenals mevr. Hendriksen aan de wieg van de nieuwe school- had gestaan verrichtte de inze gening van het nieuwe gebouw met bijbellezing en gebed. Het schoolhoofd, de heer Ernst Weyzen ging daarna uitvoerig in op de functie van de school als gebouw. Een taak die nader hand werd overgenomen door de inspecteur van het onderwijs de heer P. Bogaards die sprak over de „inhoud van de school" en met name een indrukwek kende visie gaf op het Jenapla- nonderwijs. „U moet er op toezien, ouders, dat de mensen van het school team één hand voor zichzelf houden, dit om ze te behoeden zodat u samen deze kostbare school, wat zijn inhoud betreft en wat gebouw betreft, blijft zien als een gegeven kostbaar heid" aldus de heer Boogaards, die zich liet vergezellen door zijn collega de heer Hin. Wethouder Temminck (onderwijs- financiën): „Om dit gebouw te realiseren hebben wij harde ge sprekken moeten voeren. Soms moet je wel eens tegen schenen schoppen, maar als je weet waar je staat komt het er! Ik wil niet zeggen: dit is de moois te school van Oestgeest. Ik wil alleen maar zeggen: ik hoop dat het een goede school zal zijn." Speelplaatsen De heer R. Zecha. voorzitter van het Oudercomité bood de school een multiperforator, schrijfmachine en een daglicht projector aan. De ouders heb ben hiervoor een bedrag van 1400 gulden geschonken. Nieuw rond de nieuwe school zijn een aantal speelplaatsen waar op speelvormen uitgevoerd in spoorbiels naar een ontwerp van Stephan Buys die ook me dewerkt aan de realisering van een natuurtuin op het school-, complex. Bejaardenmiddag WARMOND De Unie Van Vrouwelijke Vrijwilligers, orga niseert morgen in samenwerk ing met de soos en „de Zonne bloem" een ontspanningsmid dag voor bejaarden. In „het Trefpunt" wordt ondermeer een show gehouden van poppen in klederdracht uit verschillen de delen van het land, waarbij mevr. Van Hees uit Amstelveen voor een korte toelichting zorgt. Het Warmonds bejaardenkoor „De Zonnepitten" geeft onder leiding van mevr. Kalsbeek een muzikaal tintje aan de middag. Degenen die onmogelijk met ei gen vervoer naar het Trefpunt kunnen komen, worden ver zocht zich even te melden bij mevr. Sander, Sweilandstraat 33. tel. 2310, zodat voor een passende oplossing gezorgd kan worden. De ontspanningsbij eenkomst begint om twee uur. De twee Bernardusbewoners Henk van der Hoven en Zacharius Mesman temidden van enkele werken, die werden'geexposeerd. SASSENHEIM Eén van de belangrijke aspecten in de verzorging en behandeling van chronisch zieken en be jaarden, is wel de bezigheidst herapie die de laatste jaren tot grote ontwikkeling is geko men en waarmee niet alleen vaak fraaie resultaten worden behaald, maar die uit oogpunt van levensvulling ook van veel belang zijn. Zo worden in het Verpleeg- en Verzorgingstehuis „de Ber- nardus", onder leiding van mevrouw Kemink dames en heren met handwerken, kera miek e.d. dagelijks bezig ge houden. In het Verpleegtehuis is het mej. Alberding met' haar staf van vier dames, die voor een verantwoorde en mooie tijdsbesteding zorgen. Op woensdag 30 oktober a.s. is er van 10 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur, een tentoonstelling van de gemaakte produkten, waaronder van speelgoed spe ciaal vervaardigd voor de wedstrijd „Kinderspeelgoed", waaraan behalve de patiënten en bewoners, ook de mede werkers van het verpleeg- en verzorgingstehuis meedoen. Behalve een expositie is er ook verkoop. Het geheel wordt door enkele evenementen extra aantrekke lijk gemaakt, zoals een grote loterij, waarbij men altijd prijs heeft en direct z'n prijs ontvangt. Verder is er 's mid dags de bekende plaatselijke tekenaar Van Schalk, die de bezoekers, op verzoek, snel en goed uittekent Van onze correspondent Aarlanderveen In een overvol Dorpshuis heeft de toneelgroep ,.De Plankenridders" en het K.P.J. zaterdagavond met veel succes de klucht „Amor en de vliegende schotel" opgevoerd. Het stuk speelde zich af ten huize van een ouderwetse boer, Janus van Nisperen, die een inwonend nichtje heeft uitgehu welijkt aan een rijke boerezoon. In het huis ontstaan enorme verwikkelingen, wanneer de ra dio meldt dat er een vliegende schotel in aantocht is en als wat later een echt maanmannetje arriveert. De klucht, die in een regie van de heer J. Valenten is gespeeld, werd door de zaal zeer goed ontvangen. Het mooie decor was van Frans Dobbe. Na afloop van de toneel voorstelling van ..Amor in de vliegende schotel", werden de spelers van de Planken ridders en het K.P.J. gehul digd. NOORDWIJK NOORDWU De laatste week werden bij de politie enkele gevallen van insluipii* gemeld.In de Abr. Rademaker- straat verschafte de dief zich gedurende de nachtelijke uren toegang tot een woning en nam uit de huiskamer een spaarvarken en shag mee. Een huisvrouw uit de Rem bert Dodoenstraat vermiste een portemonnaie en vlees uit de ijskast Later bleek ook uit haar woning een spaarvarken te zijn verdwenen. Een bewoner van de Wilhelminastraat maakte zaterdag jl. bij de politie melding, dat er 's nachts onbevoegden in zijn huis waren geweest, die een sigarendoosje met een belangrijk bedrag aan geld hadden meegenomen. Bovendien bleek 's mans trouwboekje zoek te zijn. Het huwelijksdocument werd in de loop van de dag op de Voorstraat teruggevonden. Bij het onderzoek is gebleken dat de insluiper steeds zijn slag slaat in woningen, waarvan de voordeur met op het nachtslot is gedaan of waarvan een der deuren niet behoorlijk was afgesloten De politie raadt de bewoners aan 's nachts deuren en ramen goed af te sluiten en bij het bespeuren van onraad in of rond de woning direct de politie te waarschuwen (via het alarmnummer 4646 of 5841!) uüfliiuuiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiuuiiiiiiiuiiuuiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuuii Van onze correspondent NOORDWIJK Een tweetal jongelui uit Noordwijkerhout liepen tegen de lamp toen zij in het holst van de nacht bezig waren om in te breken in het VV V-kantoor aan de Grent. Nadat zij de hoofddeur hadden geforceerd, doorzochten de da ders kasten en bureau's en pro beerden vervolgens de kluis te openen met door hen aange troffen sleutels. Al de gedane moeite bleek echter vergeefs. Dat zich in de safe, die zich niet liet openen, nooit geld pleegt te bevinden, was de dieven uiteraard niet bekend. De boven het pand wonende chef de bureau, hoorde gerucht in niuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiim het kantoor en waarschuwde de politie. Bij de komst van de vrijwel onmiddellijk ter plaatse zijnde politiepatrouilles, kozen de inbrekers het hazenpad, in het gebouw een ravage achter latend van op de grond gewor pen kaarten en andere papie ren. Daar zij elkaar hadden bij gelicht met in brand gestoken stukken papier, kan het alleen maar een wonder genoemd worden, dat het VW-kantoor niet in vlammen is opgegaan. De patrouilles van de politie zoch ten de omgeving af met het resultaat, dat een van de da ders, een 20-jarige los-werk- man, een paar minuten later werd aangetroffen in een op de Abr. van Royenstraat gepar keerde auto. De jongeman werd ingerekend en in arrest gesteld. In de wagen troffen de politie mannen fotoapparatuur en an dere goederen aan, vermoede lijk afkomstig van een die nacht eerder gepleegce inbraak. Bij een onderzoek kwam al gauw vast te staan, dat de in brekers ook een bezoek hadden gebracht aan het kantoor van het reisbureau Hase aan 't Schuytegat. Hier kwamen zij binnen door vernieling van een ruit. Behalve foto-apparatuur werden ook geld en sigaretten ontvreemd. De Noordwijkse recherche zette in samenwerking met de Rijk spolitie te Noordwijkerhout het onderzoek voort met het resul taat, dat enkele uren later ook de mededader, een 20-jarige mi litair, kon worden aangehou den. Behalve de te Noordwijk gepleegde inbraak bekende hij ook betrokken te zijn bij een inbraak in een sportzaak in zijn woonplaats. De buit bestond toen uit een viertal buksen. Sa men met zijn maat in 't kwaad was hij met de buksen op het stroperspad gegaan en uit bal- lorigheid over de gennge vang st. hadden zij bij die gelegen heid een aantal lantaarns van de straatverlichting in het Lan- goveld stukgeschoten. In totaal Is uw vrouw Êr pi:. Eifa uit de kamer? n Vwl «limiTM vrauwon doan 1 al. En mat LaMan Nlauwa Rl|n 38. Tal. 071-40141 Alphan na Rl|n. WlnkalcanMvm Oa Aaiftol' •7. Tal. 01720-84645. Het speurwerk van het recherche team leidde nog tot de arresta tie van een derde verdachte, een 1 B-jarige los-arbeider, even eens woonachtig te Noordwij kerhout. Deze bekende tot tweemaal toe te hebben inge broken in een manufacturen zaak in zijn woonplaats Verder maakte hij zich schuldig aan joy-riding en aan vernieling van een etalageruit van de zaak van de fa. Van Asten aan de Schoolstraat. Het is voor de derde maal in enkele weken tijd, dut patrouilles van de Noordwijker politie inbrekers} op heterdaad betrapten. Geen animo voor middenstandsshow Van onze correspondent NOORDWIJK - De Noordwijk Actief-show die dit najaar in Huis ter Duin zou worden ge houden. gaat niet door. De be langstelling van de middenstan ders voor dit evenement was zo gering, dat het bestuur voorstel de de zaak dit jaar maar te laten rusten. Beenbreuk Van onze correspondent NOORDWIJK - Op de Voor straat reed een 18-jarige Noord wijker met zijn bromfiets tegen een geparkeerde vrachtwagen op. Waarschijnlijk heeft hij door het slechte weer de auto niet opgemerkt. De jongeman kwam te vallen en moest met een gecompliceerde beenbreuk naar het Elizabeth-zickenhuis in Leiderdorp worden gebracht. Zijn brommer werd ernstig be schadigd. Filmvoorstellingen in Voorhout Van onse correspondente VOORHOUT In het paro chiehuis wordt morgenmiddag een filmvoorstelling voor d< jeugd gegeven. Op het pro gramma staat een kinderfilm voor alle leeftijden. De voorstel ling en beginnen om twee en vier our. De toegangspriji is een gulden. De opbrengst van de voorstellingen komt ten goe de aan het orgelfonds van de Ned. Herv. Kerk. V riendschappcl ij ke wedstrijd filmclubs Van onze correspondent NOORDWUK De Noord wijk se Filmclub wil een vriendschappelijke wedstrijd met een andere club organise ren. De inzendingen zouden een gezamenlijke film van eigen le den moeten zijn. Vanavond houdt Jan Klein een lezing voor de leden van de filmclub. Op 18 november wor den de Keukenhof-films van de leden vertoond. Op 6 januari staat een wedstrijd van films, die gemaakt zijn naar aanlei ding van een anecdote op het programma. Rectificatie In het verslag van zaterdag j.l. over de jaarvergadering van de jeugd- en sportvereniging „De Rippers" is abusievelijk ver meld, dat de aftredende voorzit ter, de heer Van Berkel tot ere-voorzitter is benoemd. Dit is onjuist, want „De Rippers" be schikken reeds over een ere voorzitter. De scheldende voor zitter is benoemd tot ere-lid. Ook is verzuimd te vermelden dat de heer A. van Zoen tot nieuwe voorzitter is gekozen. Paarden vernielen Alphense politie-auto Van onze correspondent ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie moet het sinds de afgelopen vrijdagnacht met één „burger" politieauto minder doen. De auto was met enkele Alphense en Goudse po litiemensen op weg naar Wasse naar maar werd in Voorschoten verrast door een aantal op hol geslagen paarden. Een van de viervoeters leefde zich uit bo venop de motorkap en het dak van de auto. liet gevolg was een praktisch onherstelbaar voertuig waarvan de inzitten den slechts wat schrammen op- Scouting Katwijk hield tweede Jambouree on air Van correspondent correspondent Katwijk Scouting Katwijk heeft dit weckeindé~ voor de tweede keer een „Jambouree on the air" georganiseerd, waaraan verschillende padvin ders-, gidsen-, en verkenners- groepen hebben deelgenomen. Vanaf vrijdag- tot en met zon dagavond is vijftig uur onafge broken get/acht contact te krij gen met andere groepen en zen damateurs in de hele wereld. De lange voorbereidingstijd, die de organisatie nodig had voor de installatie van de appara tuur «Ti de masten is beloond met 250 gesprekken tussen zo wel groepen in Leiden en Zaan dam als in Rusland. Brazilië. Zuid-Afriku en Columbia. De groep uit Katwijk, die vong jaar de eerste prijs behaalde, deed het dit jaar nog beter cn maakt daarom weer een goede kans als beste uit de bus te komen Voordat de uitslagen bekend zijn moeten echter eerst d<- logboeken uitvoerig worden *twijk li -froanU-, IH uktobnr W„p> CI1 2 80 -3 40 Bloamkol Srrrkpaan p. kift I

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5