Lampe bleekgezicht Westen alleen door dee brown: massamoord gewonnen Je moet toch zeker in je schoolkleren ook h beetje kunnen ravotten? PAGINA 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 21 OKTOBER 19 Wayne, een ontspannen zeke heid, een gevoel uit het Weste dat elk soort regering haat, ds niet gelooft in de staatsrechte die hun oorsprong vinden in d anarchistische Amerikaanse tn ditie uit de tijd van Jeffersor, Dee Brown zal binnenkort zij: i nieuwe boek „The Westerners' presenteren, een korte geschit denis voor de koffietafel van he Westen dat is gebaseerd op ee serie individuen: Zittende Stier Custer, Sheridan., Brigham Young the Mormon. John Bu terfield van het wegtransport William Russell van de Pon Express, George Train van d grote transcontinentale spoor weg, Charles Goodnight, d baas van de grote veehouders branch. Het is misschien de b« ste en eenvoudigste introducti op het Westen die tot nu toe gepubliceerd, maar na „Woun ded Knee" lees je het alsof d mannen die de King James B ble hebben gemaakt, haddei meegewerkt aan een voortze ting op het leven van Jezus voa beginners. Hij erkende dat z'n laatste boe niet meer dan een „Job" wa geweest. „Wounded Knee" wa een boek geweest. Hij zei hoe di verdedigers bij het Wound®: Knee-proces hem hadden on helsd en hem hun bloedeige broer hadden genoemd. En ho de verschrikkelijke overtuigin bij hem was ontstaan, toen h z'n onderzoekingen verrichtt* dat het Westen niet was gewon nen door de vindingrijkheid vat de Yankee's en niet door mense lijke blunders, maar door ras' senmoord. Hij sprak erover op dezelfdi verbazende en onbegrijpend: wijze als over z'n zoon die vrij willig in het leger ging om ii Vietnam te vechten. Alles wa' hij nu nog wilde doen, zei hij was een boek schrijven over di interessante dingen die een bi; bliothecaris kan meemaken er een stukje land kopen waarof hij iets kan laten groeien. Da' zou hij zich pas zorgeloos voé len. (Copyright The Guardian) MARTIN WALKEi Dee Brown besteedde het groot ste deel van z'n leven aan het schrijven van zijn boek „Be graaf m'n hart bij Wounded Knee". Tot zijn verbazing werd het een best-seller. In Engeland werden er 200.000 exemplaren van verkocht, in de Verenigde Staten meer dan een miljoen. Als het een bock was dat ver filmd zou kunnen worden, dan zou hij een erg rijk man zijn. Maar hij is het niet. Want zijn boek was niet zo. Het was een historisch werk, een werk van liefde. Hij was een bleekgezicht, die schreef over de grote rassen- moord van Amerika, het af slachten van de Amerikaansw indiaan. De aanklacht van het boek kan worden samengevat in twee van de voornaamste cita ten. Een van de held uit de Amerikaanse burgeroorlog, ca- valerie-generaal Philip Sheri dan, de beschermheer van Cus ter: „De enige goede indianen die ik ooit gezien heb waren dood." Het andere van chief Red Cloud van de Oglala Teton Sioux: „De blanke man heeft ons veel beloften gedaan, meer dan ik me ooit zal kunnen herin neren, maar ze hebben er maar één gehouden: ze beloofden ons land te nemen, en ze namen het." In deze trant is het boek ge schreven. Het gewicht achter die aanklacht was als de logis tieke steun van een modern le ger. Voor elk feit en verhaal en legende en bloedbad dat Dee Brown voor zijn aanklacht in zette, was er een verhaal van. verraad, moord en diefstal en tragedie's die teruggaan tot de tijd van Columbus. De voetno ten beslaan 11 pagina's, groten deels documenten van het Ame rikaanse congres. De bibliogra fie bevat 8 pagina's met titels van boeken, bijna allemaal ge schreven door blanken. Alles wat we over de boeren in de middeleeuwse geschiedenis weten komt van de pen van de onderdrukkers. Alles wat we weten van de indianen komt van de mondeling overgeleverde legendes, de jammerlijk weinige krante-in terviews, en een over gekomen, terugbracht, de vol gende wedstrijd voor niets mocht zien. Yellowhorse gooide wel eens toevallig een bal uit naar de kinderen achter de om heining en werd zo een held voor de jonge Dee Brown. In het diepe zuiden was er wei nig strijd met de indianen en voldoende racisme tegenover de zwarte bevoking om zeker te zijn dat de indianen niet de schurken en de slachtoffers wa ren, zoals ze in de vlakten van het Midden-Westen waren ge worden. Dee Brown liep in de dertiger jaren colleges in Washington, was linkser gericht dan de New Dealers, is nooit lid van de com munistische partij geworden, maar denkt nog steeds dat de socialistische presidentskandi daat van 1948, Norman Thomas, nog teveel rechts voor hem was. Hij werd bibliothecaris in het kleine stadje Urbana in Illinois, zetel van de reusachtige staats universiteit met z'n 40.000 stu denten, en hij begon enorm veel te lezen over het Westen. Het resultaat daarvan Werd „Woun ded Knee". Het boek werd een succes, gro tendeels dankzij de bekende tv- persoonlijkheid Dick Cavett, die ïee dweepte. Cavett is zelf liefhebber van het Westen. Hij heeft juist de enige overge bleven spoel opgespoord van Buffalo Bill in een film, ge maakt van een jichtige Buffalo Bill in 1914. Het boek werd enorm goed verkocht. Dee Brown werd de deskundige. Tijdens het proces van de Ame- De overgebleven indiaan van nu: Russell Means, een van "kaanse indiaanse Beweging na de leiders van de laatste bezetting van Wounded Knee. Wounded Knee: een eenzame indiaan die door de kijker od zijn geweer de omgeving in de gaten houdt terwijl achter hem de zon oDkomt. De laatste keer dat de indianen in actie kwamen tegen de schending door de blanken van de gesloten verdragen. in 1973. stelpend aantal documenten van blanken. Maar om de rassen- moorden te bewijzen is het ge noeg. Wat moet je nog meer bewijzen, nadat je aangetoond hebt dat toen een van de india nen-verdragen bepaalde dat men land nam in ruil voor de kens, de dekens ongewassen kwamen van de ziekenhuizen, waar men mensen met pokken behandelde. De indianen gingen dood als vliegen. Dee Brown's interesse in de in dianen begon in Little Rock, Arkansas, achter in de twintiger jaren. Er was toen een Cree-in- diaan, Moses Yellowhorse, die honkbal pitcher was voof de Southern League. Het was een traditie dat de jongen die een bal, die buiten de lijnen was Wounded Knee, werd Brown op- bijna de twee Dakota-staten sa geroepen als getuige om het be- men.) toog van de verdediging te steu nen dat de Amerikaanse rege ring de bepalingen van het in 1868 met de Siouxindianen ge sloten verdrag schond. (Toen de rechter uiteindelijk toegaf dat het verdrag nog steeds van kracht was, werd de boeiende wettelijke positie vastgesteld dat de Sioux- indianen eigenaar zijn van al het land tussen de Mis- souri-rivier en de Badlands - of Dee Brown en ik ontmoetten elkaar op de dag dat de india nen van Wounded Knee werden vrijgesproken van opzettelijke brandstichting, oproer, poging tot moord en samenzwering. „Ik kon niet geloven dat het zou gebeuren", zei hij, „en op lange termijn is het misschien ook niet van belang. De indianen kunnen het toch niet overleven. Zelfs nu niet." Wist ik dat in de afgelopen tien jaar Apachen werden gedwongen hun land te verlaten, omdat ze door de ont wikkeling in de huizenbouw in de voorsteden hun water waren kwijtgeraakt? Dat het zelf moord-cijfer bij de indianen tien maal zo hoog was als bij de blanken? Dat je je schuldig kan maken aan rassenmoord door mensen wanhopig te ma ken? Ja, zei ik, ik kende deze dingen, maar ik kon niet begrijpen dat ze over de lippen kwamen van een man die burgerlijk ambte naar was, die heeft gewerkt voor het Amerikaanse ministe rie van landbouwJ/,£,ontspan nen die burgeremployee is ge weest bij het Pentagon, van een man die langzaam en gemakke lijk praat als een veehouder met de zorgeloosheid van een uitge strekte kudde dieren achter hem. Er is iets in zijn manier van doen dat je herinnert aan John Zodra de bel gaat, moet je naar buiten kunnen hollen,vindt Lampe. En pas weer naar binnen gaan als je moeder voor 't eten roept. Daarom zoek je schoolkleren, die niet alleen met de mode, maar ook met jou mee kunnen doen. Die tegen 'n stootje kunnen. Een broek is dan verreweg 't fijnst. Vooral als je 'm met van alles en nog wat kan kombineren: bloezes, schortjes, cols. Maar ook met warme en sportieve jassen en jasjes. Wel, daar heeft Lampe allemaal aan gedacht, 't Hangt dan ook allemaal bij elkaar op de meisjes afdeling. Slim, hè. Blocs met pull. Van katoen/ acryl. Mt. 92 (21.-) t/m 164 (35.-). V,.. 21 Tinneroy broek. Met velvet inzet. Mt. 122 (36.-) t/m 167 (47"). V.a. 36.- Warm gewatteerde nappa ritsjas met bont. Mt. 122 (100.-) t/m 170 <U5,). Va. 100- Gabardine broek met steekzakken. Mt. 122 (27.-) t/m 167 (34.-). V.a. Tinneroy jasje. Met rits bontkraag. Mt. 92 (65.-) t/m 167 (95.-). V.a. Gwendacryl broek met knoopjes. Mt. 86 (16.-) t/m 140 (25.-).Vu».J^ Midi-jas van tinneroy. Met grote kraag en ceintuur. Mt. 140(139.-) t/m 170(155.-). V.a. 139.- Ribless broek met zak. Mt. 122 (42.-) t/m 167 (49.-).V.a. 42.- Tinneroy patchwork-schortje. Mt. 92 (24.-) t/m 167 (36.-). Va24.- Colpullover. Mt. 92 (8.-) t/m 164(11.-). V.a. g_ Helanca broek met steekzakken. Mt. 122 (34.-) t/m 167 (44.-). V.*34.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4