Allerlei(ds) lipper-paradijs naar de knoppen ,,De Sjelter" kan 800 kinderen per week opvangen Dr. Simonis gaf Lodewijksfeest een accent voor de toekomst itische noten bij renovatie-feest in De Kooi litownai MAANDAG 21 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT iniiimnmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiinniummiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiii Dr. SimonisTrouw... Leiden De parochiegemeenschap en spe ciale genodigden o.a. oud-burgemeester Van Kinschot en oud-politicus prof. Rom- me hebben gisteren het 165-jarig be staan van de Lodewijkskerk gevierd. Rot terdams bisschop dr. A. J. Simonis was overgekomen om samen met oud-deken, thans rector in Berkel, Haring, rector Vreeburg en pastoor Saers in de feestelij ke eucharistieviering voor te gaan. De dames en heren van het parochieel zang koor zongen onder leiding van dirigent- organist Jan van der Meer de Mis Ad Modum Tubae van Albert de Klerk, on dersteund door vier blazers van „Liefde voor Harmonie" uit Roelofarendsveen. De toegezegde expositie van liturgische ge- brui ksvoorwerpen uit de tijd van begunsti ger koning Lodewijk Napoleon, uit diens kapel in het paleis op de Dam, ging om de een of andere reden niet door. Niette min was er toch een zwaar geborduurd kazuifel anno 1500 aanwezig en hingen als oude getuigen van een Leids verleden uit de schuilkerktijd de pastoors Dobbe en De Cock vanaf donkere schilderijen naar al die feestvierende 20ste eeuwers te kijken. Herfsttinten In de Lodewijk heerste het contrast tussen oud en nieuw. Een 165 jaar oude gemeen schap raakte aan Missiezondag 1974 met de zorg voor alle jonge kerken over de hele wereld. Ook de bruinrode en gele chrysanten schenen daarvan te spreken: herfsttinten in donker en licht. Mgr. Simonis hield in zijn preek de gen een programma voor de toekomst voor. Wat in Handelingen 2 staat over de eerste gelovigen is nog steeds actueel: „Ze bleven volharden in de leer der apostelen en de onderlinge gemeenschap, in het breken van het brood en in het gebed". De bisschop deed vooral op de jongeren een beroep, te lezen wat er staat: trouw aan een gemeenschappelijk leven, trouw buiten maar ook binnen de Kerk. „Trouw is een van de meeste kapitale deugden, zeker van een christen". Uver De bisschop riep op tot terugkeer naar de ijver in het breken van het brood en de ijver tot gebed. „Er heerst een criris met betrekking tot de toekomstige priesters. Maar je hoeft niet aan een oplossing te denken als die ijver niet terugkeert". Dr. Simonis noemde pluriformiteit een gezond verschijnsel, „maar laat het geen mooi woordje worden dat de grootste tegenstel lingen binnen een gemeenschap gaat dek- Na de viering toonde de Rotterdamse opvol ger der apostelen zich een bekwaam orga nist. Wat hij boven bij het koor presteerde kon je geen „riedel" noemen. Er was applaus en de bisschop speelde door. Hij liet zich voorlichten door Jan van der Meer over de zware aanslag der toetsen. „Dat komt", aldus Jan, „omdat de afstand van speeltafel tot pijpen zo groot is". De Lodewijk is inmiddels weer overgegaan tot de orde van de dag. De toekomst weegt zwaarder dan het verleden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiniiininninii Politie haalt amusementskasten weg bij Rinus op de Hogewoerd eiden Flipper-minnend Leiden zit sinds afgelo- -™pen vrijdag boven op de kast. Een actie van de politie heeft toen een eind gemaakt aan de enige openbare flipper-accommodatie van enig for maat, die Leiden rijk was: het achterzaaltje van I koffie-shop „Rinus" aan de Hogewoerd. an de zeven flipperkasten die daar sinds enige maanden stonden zijn er vijf in beslag genomen. Waaronder twee met voor flipper-begrippen an- tiquiteitswaarde. Ook de bij tijd en wijlen kwart jes spugende gokkasten die m het zaaltje hingen heeft de politie weggehaald. Reden: het is de horeca-exploitanten bij gemeente-verordening verboden in hun etablissementen uitbetalende amusementskasten te plaatsen en van de niet uitbetalende mogen ze er niet meer dan twee neerzetten. lier en daar. n van van zijn pleziertje bet •en?" is nu de reactie van ius zijn klantenkring-en: „la- ze de straatterreur eens ef- tief aanpakken of zich met 'andere belangrijke zaken bezig houden. Een flippertje maken paar kwartjes vergokken s toch geen misdaad?" ispecteur P. van Dijken verwijst het antwoord op die vra- gen naar de Nederlandse wet- I gever en naar het gemeentebe- I stuur van Leiden. „De koffie shop was in overtreding. Daar- r zijn bij ons klachten bin- gekomen en daarom heb- ingegrepen", stelt hij kon Van Dijken, onder verantwoordelijkheid de actie is uitgevoerd maar die daarbij niet direct was betrokken, het afgelopen weekeinde niet meer achterhalen. Maar gezien de re putatie van de vaderlijke Rinus Blok (48) lijkt het onwaar schijnlijk dat boze echtgenotes, die hun huishoudgeld in de gokkasten zagen verdwijnen, de politie clieëtèle gealarmeerd. Meer voor de hand liggend is het door de clientèle van Rinus uitgesproken vermoeden dat collega-koffieshophouders daarvoor verantwoordelijk zijn, lendracht-voorzitter: Welzijnsraad faalt die geen batterij flipperbakken in hun zaak hebben. De vraag rijst natuurlijk waarom Rinus een tijdje terug aan de onderneming is begonnen, als hij kon weten dat je twee speel automaten in je uitspanning mag hebben en geen kast meer. Om zijn antwoord daarop naar waarde te kunnen schatten moet in de beoordeling worden betrokken dat Rinus een beetje een slordige man is. Of zeg maar: iemand die formaliteiten heel nadrukkelijk beziet in hun relatie tot de kern van de zaak. Kern Die kern is dat zijn bezoekers het buitengewoon naar de zin moet worden gemaakt als zij de kof fieshop-deur zijn binnen ge- Want al komen er de laatste tijd vooral een hoop pure flipper- liefhebbers in zijn gelegenheid; van oudsher stappen er ook veel mensen de voordeur bin nen om althans voor even een wat je noemt last zorgen van zich af te schudden. Zorgen die voortkomen uit hun situatie als werkloze, als vervreemde stu dent, als oude van dagen naar wie niet wordt omgekeken of als werkende jongere met een laag loon en een chagrijnige baas die de knop van de lopen de band bedient. Voor die mensen is Rinus iemand die in welzijnsrapporten wordt aangeduid met de term „hulp verlener in de eerste lijn". Als je na te veel zuipen of te veel „spuiten" in onmacht bevend, je kop soep over de tafel gooit krijg je van hem een nieuwe. Iemand die geen geld heeft om een maaltijd te bekostigen kan bij hem en zijn vrouw aan schuiven. En wie het in het algemeen niet meer ziet zitten en overweegt de gracht in te duiken wordt de nadelen van een dergelijke actie onder het oog gebracht. Oud-wethouder Ham overhandigt de sleutels aan de heer en mevrouw Kuivenhoven, die aan de Driftstraat 100 gaan wonen. Leiden De welzij nsraad schiet tekort bij de sociale begeleiding van het renovatie-project in De Kooi. Dit verwijt heeft de voorzitter van de woningbouwvereniging „De Eendracht" de heer A. Mittelmeijer zaterdagmiddag nog eens" beklemtoond in een toespraak die hij hield bij de officiële „oplever ing" van de eerste twee gerenoveerde woningen van het project; de huizen aan de Driftstraat 100 en 102. Een verrassend grote schare wijkbewoners van naar schatting zo'n 150 mensen woonde de oplevering bij. Die kreeg symbolisch gestalte door de overhandiging van de huissleutels aan de nieuwe bewoners, de families De Boer en Kuivenhoven. Een muziekkorps zette de overdracht muzikaal kracht bij. Voorzitter Mittelmeijer spitst desgevraagd zijn kritiek op de welzijns- raad toe op het ontbreken van inbreng van deze zijde bij de organisatie van de inspraak. Daarnaast zegt hij dat de welzij nsraad bijvoorbeeld nalaat hulpverleners aan te trekken bij verhuizingen d::- om een of andere rede moeilijkheden opleveren. Welzijnsraad-functionaris M. J. Bremer, coördinator sociale aspecten bij de renovatie en rehabilitatie in Leiden stelt daartegenover dat het renovatie-spreekuur in De Kooi voor wijkbewoners die met een probleem zitten wel degelijk functioneert Dat de Welzijnsraad geen inbreng heeft gehad in de organisatie van de bewoners-in spraak verklaart hij uit de omstandigheid dat hij zelf nog niet in dienst was getreden toen het overleg op poten werd- gezet. Volgens hem ligt aan de moeilijkheden een aantal „misverstanden" ten grondslag. Evenals voorzitter Mittelmeijer heeft hij positief gereageerd op de zaterdagmiddag door de wethouder Verboom (huisvesting) gedane suggestie, de problemen binnenkort eens goed uit te praten. Bijvoorbeeld Zaken als bijvoorbeeld de klok houdt hij daarbij niet stipt in het oog. Tot 1 augustus jongst leden deed Rinus dit alles overi- gens bij wijze van „Tko" Tot die datum was op de ruit van zijn pand geschreven „Toko" en handelde hij voornamelijk in Indonesische kruiderijen en he te spijzen. Daarachter kon men terecht voor gezelligheid. Drie maanden geleden heeft hij de hele boel uitgebroken en de to tale xuimte ingericht als koffie shop. Gevraagd nu waarom hij zonder voorschriften in acht te nemen de bij de verbouwing vrij ko mende ruimte voor een deel heeft ingericht als flipper-para- dijsje met gok-faciliteiten ant woordt Rinus: „Man, wist ik veel dat dat niet mocht. Die apparaten had ik daar neerge zet voor de verkoop en als ten toonstelling, want er zitten hele oude en merkwaardige exem plaren tussen. Eten van de flip perkasten is van 1947, een Key West van Bally. De gokautoma ten komen uit Duitsland. Ik wist werkelijk niet dat het verboden was zo'n soort sho wroom als extra-attractie aan je zaak toe te voegen. Anders zou ik de handel toch wel in een aparte privé ruimte hebben ondergebracht. Iedereen die hier binnen komt kan ze zo zien. En dat ik er inderdaad in handel kan ik bewijzen want ik heb er de afgelopen maanden drie verkocht. Nee, het was een complete verras sing voor me toen daar vrijdag zo'n man met zo'n regenjas bin nenkwam. Ik zat juist m'n spel letje tric-trac te spelen met de schoenmaker van de overkant. Ik dacht wat is dat voor regen jas en liep hem een walkie-tal kie. Ik wou het dat ding toen afnemen, waarop hij in dat een walkie-talkie. Ik wou hem dat ding toen afnemen, waarop hij in datapparaat zei: „moeilijkhe den". Onmiddellijk kwamen hier toen een aantal agenten binnen en ik moest mee naar het bureau. Later zijn ze met de overval-wagen voorgereden en daar zijn de flipperkasten ingestouwd. De gokkasten gin gen in gewone wagens weg. Een strop voor mij van vijfenhalf duizend gulden. Wat ik abso luut niet begrijp is dat ze ook drie verboden is om een flip- perbak te hebben staan, die het helemaal niet doet, verboden is om een flipperbak te hebben staan, die het helemaal niet doet,gaar kan ik met m'n pet niet bij." Dat de andere apparaten wel voor direct gebruik beschik baar waren kan Rinus hartstik ke niet loochenen en dat wil hij ook niet. „Het is toch hartstikke leuk om af en toe een flippertje te ma ken. Iedereen vindt dat lollig en ik zelf ook. We doen hier zoveel spelletjes en in het flipperen hebben we hele competities ge houden. Wat steekt daar nou voor kwaad in? Wat is het ver schil met bijvoorbeeld biljar ten? In de biljartklok moet je toch ook een kwartje gooien. En die gok-automaten daar werd natuurlijk ook gebruik van gemaakt maar nooit over dreven lang achterelkaar. En als je bedenkt dat de inworp van die dingen 25 cent is en de maximale uitbetaling tien kwartjes kan je nagaan dat je bar lang moet spelen om echt een groot bedrag te verliezen. Ik vind het absoluut onzin om hiertegen op te treden en de cafés waar je echt grof kunt gokken njet aan daar pakken. En reken erop dat we er daar van een paar hebben in Leiden. Maar daar doet de politie niets tegen". Inspecteur van Dijken wil niet bestrijden dat er in sommige Leidse cafés echt grof wordt hij. „Maar daar is heel moeilijk een vinger achter te krijgen", verklaart hij. Vaak wordt er met fiches gewerkt. Het is bij zonder moeilijk te dat er inderdaad om geld wordt gespeeld". Van Dijken stelt overigens vast dat er van een verontrustende toename van narigheid die mo gelijk in verband zou kunnen worden gebracht met de aan wezigheid van flipper- en gok kasten in Leiden in het geheel geen sprake is. Tot vrijdag had de politie dit jaar pas twee keer proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verordening die de ex ploitatie van amusementskas ten regelt. „Maar wij maken de wetten niet, wij controleren de naleving ervan", aldus Van Dij ken. „En dan kan wel worden tegengeworpen dat de politie aan belangrijker zaken meer prioriteit zou moeten geven; als wij op grond van klachten een onderzoek instellen en overtre dingen constateren, dan is het onze taak nu eenmaal een pro ces-verbaal op te maken". Willem Scheer. *4 V"** V' s fr vV C De heer Finken tezamen met de zeven bezoekertjes van het nieuwe centrum. Van onze correspondent LEIDERDORP Ir. J. Finken, vice-voorzitter van de Stichting Jeugdwerk Leiderdorp heeft zaterdag het nieuwe gebouw van de stichting officieel geopend. Hij deed dit door zeven bezoekertjes, gekleed in T-shirts waarop letters stonden, die tezamen het woord „Sjelter", de naam van het nieuwe centrum vormden, in de juiste volgorde te zetten. Het jeugd- en jongerencentrum is al sinds 7 oktober officieus in gebruik. In de eerste week kon de drie-koppige staf al lo'n 800 jeugdige bezoekers begroeten. Naar verwachting van teamleider Coos Muurman zal dit aantal uiteindelijk oplopen tot 1200 per week. „Eten verdere uitbreiding is, zeker gezien de vrij beperkte staf nog niet mogelijk en gewenst. De kwaliteit van ons werk zou er dan onder lijden" Eten uitbreiding van de staf in de nabije toekomst zit er overigens volgens hem wel in. Vrijwilligers Behalve de drie vaste staf-medewerkers zijn er ook 12 part-ti me stagiaires regelmatig in het centrum actief. Daarnaast beschikt de Stichting over nog veertig vrijwilligers voor het begeleiden van de veelzijdige vormingsactiviteiten Coos Muurman voorziet op korte termijn een verdere uitbrei ding van de staf: „Voor september 1975 werken we hier met vijf full-time stafkrachten. Op dat moment worden onze mogelijkheden voor de intensivering van onze werkzaamhe den weer wat groter. Bovendien is het mogelijk meer jongeren bij ons werk te betrekken" De Stichting stelt zich ten doel „het bevorderen en verrichten van de dienstverlening bij de maatschappelijke en sociaal- culturele vorming en bij de vrijetijdsbesteding van jeugdigen en volwassenen". Doelstellingen die zich volgens Coos Muur man op verschillende wijzen laten opvatten „Ieder van ons zal achter deze doelstellingen iets anders zien Er iets anders voor invullen. Dat kan ook niet anders omdat er geen sprake is van een voor iedereen gelijk maatschappijbeeld. In feite is het zo van „zoveel hoofden zoveel zinnen". Onderbezetting Het meeste werk wordt in het „de Sjelter" in de namiddag en de avonduren verricht. En natuurlijk in de weekeinden. De ochtenden en de avonden vertonen nog een onderbezet ting. Vanaf 1 november a.s. kan nu ook de Stichting Kinderopvang gebruik gaan maken van de geboden faciliteiten in „de Sjelter". Men denkt aan het erbij betrekken van bejaarden en huisvrouwen op die tijden. De plannen daarvoor zijn echter op dit moment nog niet rond. Het gebouw aan de Lindelaan en de gemeenschapsruimte in „the hobbit" (op woensdagmiddagen) blijven volledig in gebruik bij de Stichting Jeugdwerk. Met de bouw van het nieuwe centrum werd op 31 januari van dit jaar gestart. Het ontwerp is van de Enschedese architect H. Messe. i'iiMiiiHtnimii Do beste voegloze 14 k. ringen o.a. 1 paar met geslepen zi|kant 190,- Olt model met briljant 265,- Met 2 briljanten 340,- Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Desiree - Anker - Constant - A.S - Martinshof De Koning der Verlovingsringen. UW JUWELIER «4. WATER HAARLEMMERSTRAAT 181 pJJTo Officieel Datiun-draler voor LEIDEN e.o Herengracht 79. tel. 33861 -209c SASSENIIKI.il Dr collecte voor dr blindenhulp „Dr Fakkels bijeen" heeft het mooie bedrag van 2.110.44 opgebracht. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 Nederlands Evenals vorige jaren organiseert de Werkgroep Buitenlandse Werknemers ook nu weer een cursus Nederlands voor Tur ken, Marokkanen en wat er ver der aan „import" op ons plaat selijk grondgebied rondloopt Elke zaterdagmiddag trekken onze buitenlandse vrienden (wees eens aardig voor een bui tenlander op zijn tijd weet u nog) naar de lokalen van de St Barbaraschool aan het Leven daal om daar met de hulp van vrijwilligers wegwijs te raken in de doolhof van ons Neder lands spraakgebruik. Om het huidige aantal leerlingen (tus sen de 50 en de 60) te kunnen uitbreiden doet de Werkgroep Buitenlandse Arbeiders een be roep op de vrije uurtjes van welwillende stadgenoten. Spe ciale scholing is daar niet voor nodig. Geduld en een goede be heersing van het Nederlands is voldoende. Daarbij is uiteraard een gevoel van betrokkenheid met de plaats en het functione ren van de gastarbeiders ge- wenst. Het lesgeven gaat, zo vertelt een van de organisatoren Rob Oli vier, aan de hand van een woord met een daarbij beho rend plaatje. Eten soort uitge breid leesplankjes idee. Aan de hand van een afbeelding, de leerling op de hoogte brengen van het begrip, dat hierbij ge bezigd wordt. Elke leerling krijgt van twee tot vier uur les en op deze wijze is het mogelijk binnen enkele maanden een be hoorlijke spreek- en schrijf vaardigheid aan te kweken, zo dat het invullen van formulie- quent mee worden lastig geval len, geen probleem meer vormt Bovendien is het na deze perio de mogelijk om een eenvoudig gesprek te voeren. De werkgroep streeft naar een bezetting van één op één, d.w.z voor elke leerling, één docent Belangstellenden kunnen zich op de volgende adressen melde- n: Faustina Aerts, Oude Vest 63. tel. 44924, Rob Olivier, Ha- vikshorst 45, tel 25382 of zater dagmiddag in de St. Barbara school. Televisie In de E.O-televisierubriek Van Hart tot Hart" die elke dinsdag middag tussen drie en half vier wordt uitgezonden, is morgen een plaatsje ingeruimd vooi filmbeelden van de vierine van het 4e eeuwfeest van Leidem Ontzet. De beelden zijn be schikbaar gesteld door de zie kenomroep „De Vrije lijn". Lezing Dr. Hueting, onlangs gepromo veerd op het onderwerp ,J4ieu- wc schaarste-", houdt dinsdag avond 22 oktober op SSR, Ho- geword 108,een lezing over grenzen aan de economische groei". Tevens wordt er die avond een film vertoond over de visie van de Club van Home op de huidige en toekomstige milieuproblematiek. Dr. Hueting stelt dat economische groei het terugdringen van ie dere schaarste betekent. Bij die schaarste gaat het niet alleen om zaken die verkocht kunnen worden, maar ook om onver koopbare goederen, zoals scho ne lucht en schoon water De begint beging om 20 00 uur Aan de Leidse Universiteit is de heer R. Amons cum laude ge promoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift, getiteld „The use of formalde hyde in structural study on Escherichia coh ribosomes Promotor was dr. W J If. M. Möllcr.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3