Leeuw van Waalwijk weer op biljarttroon van Slobbe stak ver uit boven de middenmoot KOPSTOTEN OORZAAK VAN UITSCHAKELING HOLTKAMP BERGEYK Rini van Bracht is terug op de driebandentroon. Na j twee jaar door de vete raan Jan Doggen te zijn overvleugeld behaalde de 27-jarige biljart-ver tegenwoordiger uit Waalwijk gisteravond in het Brabantse Bergeyk voor de derde maal in zijn loopbaan de natio nale driebandentiteL Van Bracht verloor we- liswaar in de finale van Tiest Brosens, maar kwam tenslotte toch door een beter algemeen gemiddelde dan de Bre- denaar (1.039-1.022) in het bezit van de titel. Die L039 betekende overigens een Neder lands record. Het had twee jaar op naam ge staan van Doggen met 1.034. Van Bracht en Brosens zullen nu Ne derland vertegenwoordi gen in het toernooi om het Europese kampioen schap, dat medio decem ber in Rotterdam wordt gehouden. Vooral mentaal sterker dan ooit tevoren was Van Bracht begon- rten aan dit toernooi. Debet daaraan was de zeer gusnstige uitslag van een medisch onder zoek door dokter De Jongste op Papendal, dat Van Bracht en kele dagen voor het Bergeykse toernooi had ondergaan. Ook in de gesprekken met deze bekwa me sportarts was het laatste greintje twijfel van 'van Bracht in eigen kunnen verdwenen. "Ik speel nu als een leeuw", durfde de Waalwijker dan ook vrijdag avond na zijn vierde zege in successie te zeggen. Vanaf dat moment ging hij de biljart-ge schiedenis in als 'de Leeuw van Waalwijk'. Van Bracht was inderdaad niet te stuiten. Zaterdag liet hij Po- peyus ver achter zich (60-32) en toonde hij zich ook tegen De Wilde heer en meester (60-49). Ook Brosens bleef goed draaien, maar verspeelde zo veel beurten op Van Bracht, dat voor de Bred a naar een fa tale limiet van elf punten ont stond. Dat aantal caramboles namelijk móest hij in de eind strijd op Van Bracht voorblij ven om kampioen op moyenne te kunnen worden. Het lukte niet, hoewel Brosens zijn uiter ste best deed en aanvankelijk ook leek te zullen slagen. Na acht beurten immers had hij de marge van elf punten bereikt; 15-4. Het werd nog 17-4, maar toen begon Van Bracht terug te vechten. Nog één keer mocht Brosens hoop koesteren. Dat was toen hij met series van vier en vijf halverwege de partij wegliep tot 34-23. Toen Van Bracht echter onmid dellijk met vijf repliceerde werd het duidelijk dat de Waal wijker over zijn inzinking van de beginfase heen was en de titel niet meer uit handen zou geven. Hij was dan ook al zeker van het kampioenschap, toen hij in de 53ste beurt met een serie van vijf de broodfnodige vijftig punten bijeen had. Joop de Wilde, die een unieke prestatie had geleverd door vier partijen met een gemiddelde van één of meer te verliezen, werd vijfde. de einduitslag is; 1. Van Bracht 12 13 1,039 2. Brosens 12 8 1,022 3.Van der SMISSEN 4. De Ruyter 6 '6 0,978 5. De Wilde 6 9 0.969 6. Doggen 4 7 0,905 7. Teegelaar 4 6 0.801 1. Popeyus 4 7 0,766 Tiest Brosens reikte net niet ver genoeg in de driebarv denstrijd. Hij zal Nederland wel vertegenwoordigen op de Europese kampioenschappen. int Nico van Slobbe (rechts samen met coach Tigerman en Herman Hopman) als toeschouwer. Hij maakte in het zevenlan- dentoernooi veruit de beste indruk. DEN HAAG Het Zevenlanden tafel tennistoernooi, dat afgelopen weekeinde op voortreffelijke wijze door de Haagse afdeling van de NTTB in Sporthal Overbosch werd georganiseerd, is een dubbele en overduidelijke triomf geworden voor de Engelse afvaardiging, die zowef bij de dames als de heren beslag legde op de eerste plaats. Het Engelse damesteam, bestaan de uit Jill Hammersley en Lin da Howard, gaf daarbij geen enkel punt uit handen en eerst genoemde slaagde er zelfs in zonder gameverlies te blijven. De Engelse herenploeg kon de ze prestatie niet helemaal even aren, maar het duurde bijvoor beeld toch tot de halve finale, oJ voordat Nicky Jarvis zijn eerste is3 nederlaag leed, notabene tege- enj n.Nico van Slobbe, die onbe- df twist de beste Nederlander was jk-| op dit teamtoernooi. Van zijn aal elf gespeelde partijen verloor de1 deze er slechts twee en stak Kir' daarmee ver uit boven de grau- U we vaderlandse middenmoot, waaronder ook zijn teamgeno- ten Herman Hopman en Neder- m, lands titelhouder Bert v.d. 2-4 Helm, die ieder zes maal verlo ot- ren. toch legde de A-selectie van Oranje beslag op de derde plaats, maar aangezien op dit toernooi, dat bedoeld is als „op volger" van de vroeger ver- maarde maar o zo dure open kampioenschappen, de échte Europese top waaronder de Zweden ontbrak, moet ook —j deze hoopgevende prestatie wel tegen de juiste achtergrond worden bezien. Zwak I In de B-ploeg, nog vóór België en 1 Luxemburg op de zesde plaats geëindigd, acteerden Bert Schoofs en Carel Deken uitge sproken zwak en kon eigenlijk alleen het debuut van Anne Vlieg, die drie van zijn vijf j( partijen won (de jeugdige noorderling moest zijn optre den delen met René Hijne) niet li onverdienstelijk worden ge- ti noemd. Niettemin werd er in „Overbo- o' sch" dikwijls bijzonder goed ta- 2 feitennis gedemonstreerd en B het is daarom bijzonder jam- li mer dat het Haagse publiek het t vrijwel liet afweten en er alleen p zondagmiddag, tijdens de fina lewedstrijden van een redelijke belangstelling kon worden ge sproken. Misschien sloeg Cor du Buy, onze veelvoudige tafeltenniskam pioen van enkele generaties ge leden, de spijker op de kop. „Het is allemaal erg goed, het spel gaat tegenwoordig ver schrikkelijk snel, zodat je je soms afvraagt hoe een speler dat bij kan houden, terwijl al die ballen ontzettend veel effect mee krijgen, waardoor er geen een meer makkelijk is, maar toch.het is allemaal hetzelf de. Ik vind dit tafeltennis toch te eentonig. Nederland A, gecoached door bondstrainer Dusan Tigerman, (over de verlenging van diens contract dat dit jaar afloopt, is nog geen beslissing genomen), startte goed tegen West-Duits- land, dat natuurlijk veel sterker achter de tafel had kunnen ko men dan met het jeugdige drie-, tal Peter Engel, Heinrich Lam- mers en Ralf Wosik. Het werd 53, waartoe Nico van Slobbe, die driemaal won, niet weinig bijdroeg. Tegen Joegoslavië werd echter met 52, enigszins onnodig verloren. Bert v.d. Helm toonde zich onverwacht erg onzeker „met de bal in het spel houden kom je er tegen die jongens niet" en Herman Hopman, die zaterdag een wat houterige indruk maakte, blaakte evenmin van zelfver trouwen. Luxemburg was daar na echter, zoals verwacht, „geen partij" (0—5). Verrassing Dat gold gistermorgen ook voor Nederland tegen Engeland, hoe wel Van Slobbe dan toch nog een kleine verrassing voor Jar vis in petto bleek te hebben. Ten slotte zorgde gistermiddag het hele team nog voor een surprise door met liefst 51 van het gevreesde Oostenrijk te winnen, dat daarvoor maar net van Joegoslavië had verloren (45). Dat betekende dan de derde plaats. Nederland-B, met als coach de Hagenaar Ton Hoefnagel, had al eerder moeten afhaken en kwam tenslotte door een neder laag tegen West-Duitsland (3—5) op de zesde plaats terecht De Nederlandse aamesploegen startten beide met slechts één overwinning in hun poule, wat voor de A-selectie een tweede en voor de B-ploeg een derde plaats betekende. Merkwaardig was dat in de halve finale de „eerste keus" een nederlaag van 30 leed tegen Joego-Sla- vië dat eerder slechts met moei te moeiete van de B-ploeg had kunnen winnen (23). Overi gens kon de nederlaag van de A-ploeg tegen België (1—3) evenmin een beste beurt wor den genoemd, hoewel Sonja Heltzel en de Haagse Marjan v.d. Vliet er echt alles aan heb ben gedaan. Het was daarom zeker jammer, dat Ellen Klatt, onze sterke topspeelster van- het-ogenblik niet van de partij was. In feite staat zij overal naast, sedert haar wegering- om-studieredenen, om mee naar Novisad te gaan. Mét Haagse Ellen zou er zeker meer in hebben gezeten dan de vier de plaats, die het tenslotte, na een nederlaag van 53 tegen West-Duitsland, werd. Overigens werd de opzet van dit toernooi allerwegen zeer ge waardeerd. Of dat voldoende is voor een herhaling moet wor den betwijfeld. Want de ge meente Den Haag moest dit maal garant staan voor een deel van het mogelijk deficit En of dat een volgende maal ook gebeurt, valt nauwelijks met enige vorm van zekerheid te zeggen, al was de populaire Haagse wethouder Piet Vink van o.m. sportzaken dan ook daar om, in tegenwooordigheid van bondsvoorzitter Douwe de Vries, de prijzen uit te reiken. WIMBOUWENS EINDSTAND, heren: 1. Engeland, 2. Joegoslavië, 3. Nederland-A, 4. Oos tenrijk, 5. West-Duitsland, 6. Neder land-B, 7. België, 8. Luxemburg. NederUndB, 6. BeigiëT7?Luxeri gebruikelijke actie: Verdedigend. Opval, burg, 8. Oostenrijk. lend was, dat zij (samen met Nora Bakker) in de wedstrijd tegen Joego-Slavië een sterkere indruk maakte dan het A-team. DORDRECHT Drie dagen is het vijf de Holland-toernooi bezig en van de Nederlandse afvaardiging is met negen 5 boksers meer dan de helft uitgescha- ft keld. In het weekeinde bij de wedstrij- ji den in Veendam en Dordrecht sneuvel- den zes Nederlanders. De ongelukkigste van hen was gisteravond in in Dordrecht zwaargewicht Piet Holtkamp, die van •er de Fransman Dore al in de eerste ronde twee kopstoten kreeg, die hem aan beide wenkbrauwen J blesseerden. De ringarts achtte het niet verant- voord het gevecht te laten vervolgen. Holtkamp as de laatste van de drie Nederlanders, die in e sporthal Wielwijk werd uitgeschakeld. Voor de Vlaardinger was dat gebeurd met lichtgewicht Krijgsman, die wel over veel moed beschikte, maar over te weinig techniek om het de Spanjaard Gonzales echt lastig te maken. Guus Scholtens kwam zijn partij tegen de Deen Petersen ook niet onbeschadigd door. De hoog-blonde Petersen hield drie ronden lang het midden van de ring en bestookte de Limburger, die in de tweede drie minuten een wond op de neus opliep, met hoeken naar het hoofd en lichaam. In de laatste ronde moest Scholtens na een links-rechtse-combinatie neer. De Limburger haalde nog wel het einde, zij het met moeite. Zaterdagavond in de Zorgvliethal in Veendam, waar voor het eerst sinds vele jaren weer eens werd gebokst, maakte van de Nederlandse afvaar diging Weiter Martin ten Brink indruk. De Asse naar, die ui eiuieie dagen one kuu had moeten aftrainen om aan de grens van 67 kilo te komen, bleek door de „vermagering" niet aan kracht te hebben verloren. De Fransman Beaurain had al in het begin van het gevecht de grootste moeite met de zware hoeken van zijn tegenstander, maar haalde toch het einde van die eerste ronde. Toen kwam Ten Brink echt los. Vooral met zijn rechtse hoeken teisterde hij de Fransman. Na twee rechtse hoeken op het hoofd ging Beaurain zwaar neer. ,Toen hij na de achtste tel het gevecht weer mocht hervatten, ging Ten Brink meteen door. Na een linkse opstoot moest Beaurain opnieuw naar het canvas. De Fransman kon daama een rechtse hoek op het hoofd niet meer verwerken en werd door de Engelse scheidsrechter Gutteridge naar zijn hoek gestuurd. Middengewicht Johan IJsselmuiden had het tegen de drievoudige Tsjechische kampioen Linka be paald niet gemakkelijk. Vooral door de wat on-ort- hodoxe stijl van boksen van zijn tegenstander. IJsselmuiden scoorde vooral in de tweede ronde goed met zijn linkse directe en de voorsprong die hij daarmee opbouwde, bleek uiteindelijk voldoen de voor de overwinning. Drie Nederlanders haal den de volgende ronde niet Bantam Leo Helme- rich bleek veel te onervaren voor de Engelsman Cowdell. Rudie Smits ging tegen de fysiek veel sterkere Oostenrijkse zwaarweltcr Dörfcr binnen een minuut twee keer neer. Toen hij direct daarna weer werd getroffen staakte de scheidsrechter het ongelijke gevecht Halfzwaargewicht John Smit wist geen raad met de „rommelende" Gyerak, die de Groninger volledig uit zijn ritme haalde. Smit vergat daardoor te scoren en verloor op punten. De Halter toch worstelkam pioen van Nederland UTRECHT De worstelclub De Halter uit Utrecht is dit week einde alsnog nationaal kam pioen 1973-1974 geworden na dat de bond een protest had toegewezen. Aan het eind van het vorig seizoen waren De Hal ter en Hercules (Amsterdam) gelijk geëindigd, waarna een beslissingswedstrijd volgde. De Halter diende na afloop echter protest in tegen het opstellen van de 16-jarige Belg Julian Meewis bij winnaar Hercules. Volgens de reglementen is de minimumleeftijd 17 jaar. Het protest is nu pas toegewezen zodat De Halter tot landskam pioen werd uitgeroepen. André Dierckx wereldkampioen in formule II Amsterdam De Belgische mo torbootpiloot André Dierckx heeft gistermiddag op de Bos baan in Amsterdam beslag ge legd op de wereldtitel formule II. klasse o.i. (tot 1500 cc). Dierckx, die zijn kampioen schap prolongeerde, eindigde als tweede achter de Amster dammer Jan Koch (825 tegen 1200 punten), die evenwel later werd gediskwalificeerd. Bij me ting na de wedstrijd bleek dat de motor van zijn Molinari/Mer- cury 6 c vijf cc boven de grens van 1500 cc was gekomen, een gevolg van het zodanig scherp laten opboren dat tijdens de wedstrijd door slijtage de toe gestane cylinderinhoud werd overschreden. De tweede plaats was nu voor de 30-jarige Nederlander Hans Pelster met 740 punten. Kanoè'rs in eindstrijd MEXICO CITY Arend Bloom en Lo Jacobs hebben zich tij dens de wereldtitelstrijd kano varen in Mexico geplaatst voor de finale K 2. Ans Stormink kwam tekort om zich te kwalifi ceren voor de eindstrijd K 1 Rugbyteam sterker dan West-Duits land WAGENINGEN - Het Neder- landse rugbyteam heeft zater dag voor 1500 toeschouwers in Wageningen met 32—21 gewon nen van West-Duitsland. Duits land. Bij de rust was de stand 4—9. De uitblinker bij Neder land was Willem Peperkamp. De wedstrijd was de eerste van de serie voor poule b van het toernooi om de FIRA-cup. Daarin zijn Nederland en Duitsland samen onderge bracht met Polen, Joegoslavië cn Marokko. West Duitsland gold in deze poule als veruit de gevaarlijkste concurrent voor Nederland. Lid van I.O.C. onvindbaar WENEN Louis Guirandou n'Diaye van Ivoorkust, die sinds 1969 lid is van het Inter nationaal Olympisch Comité, is onvindbaar. N'Diaye was ge zant van zijn land in Ethiopië. Sinds de ongeregeldheden in Addis Abeba heeft hij niets meer van zich laten horen. Alle nasporingen van I.O.C.-presi dent president Lord Killanin in Abidjan, de hoofdstad van Ivoorkust en in Addis Abeba, zijn vruchteloos gebleken. Het in Wenen aangekomen I.O.C.- lid van Ethiopië Ydnekatschu Tessema deelde zaterdag mcé, dat ook zijn naspeuringen zon der resultaat zijn gebleven. Zelfde dag Agressie I Agressie II Programma's vaststellen zonder de strikte op dracht er ook aan vast te houden, heeft wei nig zin. De Europese Voetbal Unie (UEFA) riep na het succes van het toernooi om de Europa Cup een reeks wedstrijden voor na tionale bekerhouders en tenslotte wat thans het toernooi om de UEFA Cup heet, in het leven. Alle wed strijden, uitgezonderd de extra-ronde voor de uit zijn voegen ge barsten reeks om de UEFA Cup. Destijds heeft niemand gepro testeerd tegen deze opeenhopging van wedstrijden op dezelf de dag. Integendeel, men „vocht" om zo veel mogelijk ploegen in het UEFA Cuptoer nooi te kunnen plaat sen. Ook Nederland, dat lange tijd twee af gevaardigden had maar er momenteel drie heeft. Dat bete kent dus een zeer gro te kans dat bij de lo ting wordt bepaald dat meer teams op de zelfde dag een thuis wedstrijd moeten spe len. Dat gebeurde dan ook en Leiden war in last. De concurrentie stak de kop op en er werd „gescharreld" met de data: vervroe gen van wedstrijden, uitstellen van duels. Men zaaide Europa Cups, men oogstte in de ogen van sommige clubs, onaanvaardba re concurrentie. Een. overzicht over een toernooi is eerst dan helder als alle uitsla gen op dezelfde dag bekend worden. Zo dra daarvan wordt af geweken, raken velen het spoor bijster. Er zijn twee oplossingen: de UEFA laat het ge lijknamige toernooi spelen in de week, val lend tussen die waarin voor Europa Cup I en II wordt gespeeld, waardoor de concen tratie van wedstrijden wordt verminderd; of de UEFA stelt bin dend vast, dat aan de data niet getornd mag worden. Indien men onderling afspraken gaat maken, kan de onoverzichtelijkheid alleen maar groter worden. Engeland heeft zijn zo veelste voetbalschan daal. Fans van Man chester United hiel den, nota bene na een zege van 30 op Blackpool, zaterdag op onverantwoorde wijze huis. Extra rech ters werden opgeroe pen om stante pede te veroordelen. Zelfs de aangekondigde stren ge maatregelen kun nen het, veelal jeugdi ge, publiek niet meer in toom houden. Men mag zich afvragen waar dat heen moet met het sportland, dat eens bekend stond als flegmatiek en sportief. De agressie lijkt moei lijk in te tomen als niet in het prille begin rigoureuze maatrege len worden genomen. Daaraan dient ook de Nederlandse IJshoc key Bond te denken als onregelmatigheden worden gesignaleerd. Op de ijspistes lijkt het gewoonte te wor den met voorwerpen te gooien als het pu bliek het niet eens is met de strijdwijze van de tegenstandr of de beslissingen van de scheidsrechters. Het is begrijpelijk, dat men zich opwindt, ijshoc key leent zich daar voor bij uitstek. Het is onbegrijpelijk dat men die opwinding laat resulteren in wan gedrag waaraan weer anderen zich ergeren, zij die voor de sport komen en niet om her rie te schoppen. In dien de NIJB niet wil dat zij die zich kunnen beheersen zich terug trekken van de tribu nes, zullen onverwijld maatregelen moeten worden genomen. Hoe het wordt als het kwaad te lang voort woekert, toont Enge land.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15