Maar als we moeten verdedigen kunnen we dat ook" Truc Boskov9 redde Fü Oen Haag Hercules speelde hard en gaf geen ruimte Rinus Michels: SPROOKJE VAN RODA IS UIT Spelers willen hogere premie Merkel en Kovacs tippen Barcelona Doelman Thie vergrootte bij strafschop rechterhoek 9 Johan Neeskens (links): „Geen last meer van de blessure". Johan Cruyff blikt de toekomst ook niet al te zorglijk zorgzaam in. Van onze correspondent BARCELONA - De spelers van Barcelona vertrokken niet bepaald in een beste stemming naar Nederland. Zij hebben een geschil met hun bestuur, een geldkwestie en het ziet er vooralsnog niet naar uit dat zij uit die slag als overwinnaars te voorschijn zullen komen. Het clubbestuur heeft aange kondigd dat elke speler 7500 gulden premie krijgt als het elftal erin slaagt om Feye- noord te wippen uit'het Euro pa Cuptoernooi. De spelers willen elk tien mille. Een ex traatje is volgens hen trou wens toch wel op zijn plaats want het is tenslotte een jubi leumjaar. Het is vijfenzeventig jaar geleden dat Barcelona ge sticht werd op initiatief van een Zwitserse zakenman. Het jubileumfeest zal de club weer geweldige sommen geld ople veren. Volgende maand spelen onder meer Manchester City en een Oostduitse nationale se lectie in stadion Camp Nou vriendschappelijke wedstrij den. e De eerste gang in hotel „Bel Air" han Cruyff, een bestuurslid van Bar bas naar de receptie voor de kame- celona en Costas. rindeling. V.l.n.r. Rinus Michels, Jo- Van onze correspondent BARCELONA - Max Merkel, ooit bondscoach in Nederland, gaf gisteren op de Spaanse tele visie als zijn mening dat er voor hem geen enkele twijfel bestaat dat Feyenoord door Barcelona zal worden verslagen. „Barcelo na is de beste club van Euro pa", zei hij. Stefan Kovacs ver klaarde in het Spaanse sport blad AS: „Barcelona werkt iFeyenoord de goot in, daar twijfel ik geen moment aan. Rinus Michels heeft er een heel beweeglijk team van gemaakt, dat het veel loggere Feyenoord de grond onder de voeten zal wegspelen. Bovendien heeft Barcelona het voordeel dat Mi chels, Cruyff en Neeskens hun tegenstander door en door ken nen, terwijl Feyenoord nauwe lijks iets van Barcelona af weet". Den Haag Het gezelschap hing wat landerig in de banken en fauteuils in het Haagse hotel „Bel Air" en Johan Cruyff zei waarom, „We hebben zaterdagavond om half elf in Alicante tegen Her cules gespeeld. Reken maar na: tegen half één afgelopen, naar het hotel, eten en zondagochtend om half zeven al weer op. We zijn moe". Trainer Rinus Michels wreef herhaaldelijk met zijn hand over het voorhoofd. De uitslag 0-0 tegen het laag geklasseerde Hercules speelde hem waarschijnlijk ook nog parten. „Als je alleen afgaat op het resultaat, is het teleurstellend. Als je van de wedstrijd zelf uitgaat, is dat gelijkspel juist. Her cules heeft op zeer kundige wijze gezorgd dat Barcelona geen centimeter ruimte had. Hercules heeft ook hard gespeeld. Alleen als je een doelpunt kunt maken, krijgt zo'n wedstrijd een andere wending maar dat kwam niet en dan krijg je het moeilijk, dat weet iedereen". Rinus Michels gaf daarmee gen dat Barcelona geen bewe- geen geheim prijs want mor- gingsvrijheid krijgt. Er zal aan genavond zal Feyenoord meer Rotterdamse zijde gescoord moeten doen dan alleen zor- moeten worden. Michels: „Na tuurlijk. Feyenoord moet ko men. Als ze bij ons spelen, mogen we aannemen dat het andersom zal zijn, hoewel dat ook aan de stand ligt die we in Rotterdam bereiken". Rinus Michels, ondanks ver moeidheid, toch weer het grote raadsel, de sfinx die het ach terste van zijn tong niet laat zien en zelfs het puntje niet bloot legt Met grote openhar tigheid gaf hij wel de formatie prijs zoals die in Alicante het teleurstellende gelijkspel had bereikt: Mora; Rife, Costas, Torres, De La Cruz; Neeskens, Marcial, Asensi; Clares, Cruyff, Rexach. Neeskens: „Ik deed weer voor het eerst na mijn blessure mee en het viel me zeker niet te gen". Michels: „Neeskens heeft alles goed doorstaan. Hij kreeg in de eerste helft een enorme trap tegen zijn been en ook daar is hij goed door heen gekomen. Ik mag dus aannemen dat het ergste voor bij is, dat hij fit is want hij heeft tenslotte de gehele wed strijd uitgespeeld, ondanks die oplazer die hij kreeg want dat was me een trap..." Over zijn formatie van mor genavond zweeg Michels, als te doen gebruikelijk bij trai ners, als het graf. Manoeuvre „Ik heb zestien spelers en daaruit komt het elftal. Mar cial is geschorst en doet dus niet mee. Tijdens de wedstrijd tegen Hercules heb ik Marcial gewisseld voor Migueli. Dat is een jongen die pas twee weken bij ons speelt. We contracteer den hem al veel eerder maar hij zat twee jaar in dienst. We hadden gehoopt dat hij in Bar celona zou worden gelegerd, maar ze stuurden hem naar Afrika". Een manoeuvre die Johan Cruyff verduidelijkte door op de kwestie-Sotil te wijzen. Sotil is Peruaan. Cruyff: „Er is een bepaling dat een Peruaan de dubbele nationaliteit kan krijgen als hij een jaar in Spanje werkt Maar er is er ook een die zegt dat hij Spanjaard kan worden als hij twee jaar in het land is. En daar«de wet in Madrid wordt gemaakt, wordt ten aan zien van Sotil die tweede mo gelijkheid gebruikt. Hij mag dus niet tegen Feyenoord uit komen, hij is ook niet met ons meegekomen". Ter beschikking van Michels staan wel reservedoelman Sa- durni, Juan Carlos die bij de burgerlijke stand staat inge schreven als Lopez Perez zoals Migueli ook bij zijn bijnaam wordt genoemd want hij heet' Miquel Bernardo Bianquetti, Juanito (echte naam Juan Diaz Sanchez), Albaladejo, Gallergo (echte naam Francis co Fernandez Rodriguez). Defensie Geen woord van Michels over de ontmoeting met Feyenoord. Hij zal wel zien. „Ik ken Feye- noords speelwijze, ik ken de spelers. Dat is voor mij vol doende. Het heeft geen zin om over taktiek te praten als je een ploeg kent Ik ben het er alleen niet mee eens als be weerd wordt dat onze defensie zwak is. Ik zal de laatste zijn om te zeggen dat onze achter hoede sterk is maar het is bij ons als bij Feyenoord. Je kunt dat alleen constateren als een achterhoede onder druk komt te staan. En wanneer is dat bij ploegen als Feyenoord en Bar celona? Die ploegen zijn favo riet, te sterk meestal voor de tegenstander. Ze spelen aan vallend en dan neemt de de fensie risico's. Als Feyenoord moet verdedigen, kan het ver dedigen. Met Barcelona is dat hetzelfde. Van AjaJk werd vroeger ook gezegd dat de de fensie niet sterk was maur als de ploeg een uitwedstrijd voor de Europa Cup speelde, kwam men daarop wel terug. Zo is het ook bij ons, en bij Feye noord". Rinus Michels keek rond. Er lag toch iets van triomf in zijn ogen. De meester had gespro ken maar zich niet verspro ken. Hij weet dat hij een aan tal internationals in zijn ploeg heeft (Costas, Asensi, Clares, De La Cruz, Rcxach, Torres) en vooral een fitte Johan Neeskens en de hoop van Bar celona, Johan Cruyff. De ve detten hingen nog wat rond. Ze waren moe. HERMAN VAN BERGEM HU Het spannendste moment van de wed strijd. De truc van Boskov lukt. Doelman Thie heeft zich bij het nemen van de strafschop links van het midden in het doel opgesteld en lokt de tegenstander zodoende in de verste hoek te schieten. Den Haag Boskov, de "generaal" van FC Den Haag, zweeg toen het met tienduizend toeschouwers bevolkte Zuiderpark huiverde. De stand was 2—1 voor de thuisclub en het benutten van een straf-' schop dreigde FC Amsterdam, kort voor tijd, te hulp te snellen. Boskov versomberde niet, gaf dè aanwijzing aan de niet spelende reserve De Geer, die zich als een "postiljon" naar Thie spoedde en wachtte het vervolg rustig af. Zonder een spoor van nervositeit te tonen, een zelfverzekerde "gene raal" waardig. enigszins naar links. Gewoon om de tegenstander zand in de ogen te strooien. Want door op rechts een grotere ruimte open te laten verwart hij zijn tegenstander. Die natuurlijk de langste hoek kiest en daar ging het Thie juist om. Hij lag al in de goede boek voordat de bal er was en sloot hem tenslotte juichend in zijn ar men. En zowaar. Het volgende mo ment stortte zich de tragiek over FC Amsterdam uit. Bian- chie, die de niet durvende spe cialist Fransz verving, sloeg 1 zijn armen voor zijn ogen van spijt omdat hij dit seizoen nu al de tweede speler in de ere divisie werd, die in de "truc van Boskov" trapte. De zaak zit namelijk zó. De geslepen trainer aast op mogelijkheden om zich in Nederland het voetbaimekka van de wereld te onderscheiden en be denkt foefjes, die FC Den Haag gisteren in elk geval een triomf opleverden. Thie had de opdracht bij de strafschop niet in het midden van zijn doel, zoals te doen gebruike lijk, te gaan staan, maar Gelukt De "truc" van Boskov was ge lukt. Dansend van vreugde maakte Thie enkele passen in de richting van de dug-out. De "generaal" gaf weer geen krimp. En later: „Ik wist het Ik heb Thie er wekenlang op getraind. Dit was het moment waarop het succes wachtte". Bescheiden ging hij door: .Een compliment vind ik deze aanpak niet waard. Elke trai ner moet iets hebben, waar mee hij zijn inbreng bewijst". Thie zelf: „Een strafschop is voor elke doelman een kwestie van onzekerheid, van gokken. Maar door deze opstelling ver klein je het risico. Je dwingt een tegenstander, zolang het geen publiek geheim wordt maar één hoek waar je op rekent Uit tegen Wageningen lukte de taktiek ook uitste kend". Deze uitleg is geen ga rantiebewijs voor een volgend succes. „Ervaren spelers trap pen er waarschijnlijk niet in, verwacht ik. Maar de gemid delde ere-di visiespeler wél tot nu toe". Betwistbaar De overigens betwistbare strafschop (Bres vloerde Dek ker niet maar trapte hem per ongeluk op de hak) vormde tenslotte het hoogtepunt van een sfeerrijke happening. De wedstrijd droeg vooral na rust het kenmerk van een totale voetbaloorlog, die het publiek haast alles bood wat gewenst werd. Aan deze genadeloze, steeds groter wordende inzet van de spelers werd het ele ment van spektakel toege voegd, toen in die allesbeslis- sende. negentiende minuut van de tweede helft de sensa tie hoogtij vierde. FC Den Haag stond op een voorsprong van 1—0 uit een kopbal van Mansveld ontstaan. „Ik ben erg blij daarmee. Het gaat de goede kant met me op") en had bijna nog verder kunnen uitlopen omdat doelman Jong bloed weer eenzelfde fout als de vorige week tegen Ajax maakte. Hij liet de bal uit een hoge voorzet los. maar FC Den Haag belaagde hem dit maal niet. Het spektakelstuk was echter begonnen luttele seconden later stortte het droombeeld van FC Den Haag ineen. De 38-jarige Fransz zond de bal naar Dekker, die gevolgd werd door Bres. Thie verwachtte een terugspeelbal. Maar owee, een net iets snelle re manoeuvre van Dekker was voldoende om te scoren. Thie en Bres bleven verslagen op het veld achter. Mansveld over dat moment: „Ik dacht, dat het gebeurd was. Een gelijkspel was het hoogst haalbare". Het was alsof de duivel ermee speelde, want nog in dezelfde minuut waren alweer dezelfde spelers (Dekker en Bres) be trokken bij een soortgelijk voorval maar aan de andere kant van het veld. Een diepte pass op Husers onderschepte Thie la Jongbloed en speelde de bal halverwege zijn helft hard af aan zijn voorhoe de. Niet goed, de bal kwam bij Dekker terecht, maar de spe ler van FC Amsterdam treu zelde met wegwerken. De op zijn hielen zittende Bres deed precies wat moest Ook hij stak zijn voet uit om en Dek ker en Jongbloed'te verrassen: 2-1. Spanning Dit alles speelde zich in een zo kort tijdsbestek af. dat de spanning van de tribunes golf de. De enthousiast geworden bezoekers konden hun ogen nauwelijks geloven. De absolu te climax werd bereikt toen. uitblinker Dekker het onvoor stelbare geluk had, dat de hin derende Bres hem op de hak trapte. Een onschuldige zaak, maar Keizer wees toch naar „•t midden. FC Den Haag be ruste, want de scheidsrechter had eerder de handsbal van Korevaar en de te forse over treding van Jol over het hoofd gezien. Iedereen rekende op de gelijkmaker. Behalve trai ner Boskov. Hij hoopte op zijn "truc" en kreeg gelijk. FC Den Haag, dat de betere ploeg in de eerste en in het begin van de tweede helft had, won ver diend, maar gelukkig. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 27 Mansveld 1—0, 63 Fransz 1-1, 65 Bres 2-1. Scheids- rechter: Keizer. Toeschouwer- s: 10.000 FC Den Haag: Thie; Kila (De Caluwé), Korevaar, Mansveld, Landers; Bres, Perazic, Jol;. Ling, Van Leeuwen, Swanen- burg. FC Amsterdam: Jongbloed; Flinkevleugel, Koopman, Fransz (Visser), Bianchi; Van der Merkt, Dekker, Husers; Jansen (Meyer), Otto, Van der Lem. AMSTERDAM Bert Jacobs, de trainer van Roda JC meende zondagmiddag na dc sprekende en zo rechtvaardige nederlaag tegen Ajax, dat zijn ploeg volgende week (tegen Den Haag) de draad van het succes weer zou opnemen. Het is een uiting van grenzeloos optimisme. De manier waarop Ajax zoals Feyenoord al eerder deed Roda van het veld speelde, doet eerder verwachten dat het sprookje uit is. Het sprookje dat de Limburgers door successen tegen de staartclubs op de vierde plaats bracht De grote man van Ajax was zondagmiddag Jan Mulder, die ondanks een nadrukkelijke be waking van Dick Advocaat een zeldzaam hoog niveau op het middenveld bereikte. Mul der, inlpidcr van drie treffers en de bouwmeester van talrij ke andere gladde combinaties, sleepte Ger Muhren mee naar een niveau dat aanzienlijk lag boven dat van de Volendam-. mer in de voorgaande weken.' Zelfs Arie Haan klom omhoog, maar bleef de zwakke schakel op het middenveld dat met Keizer van waarlijk internatio nale klasse zou zijn. Keizer echter was door Kraay buiten de groep gelaten en zal woens dagavond tegen Antwerp ver moedelijk ook geen herkan sing krijgen. „Het is", vertelde Kraay, „niet te verwachten dat hij er woensdag bij zal zijn. Dit keer was hij gepasseerd. Het aantal spelers waaruit moet worden gekozen is tame lijk beperkt en daaruit vloeit voort dat het elftal, onvoorzie ne omstandigheden voorbe houden, al vrijwel vaststaat. Een voorhoede met Steffenha- gen. Geels en Rep, het midden veld met Mulder, Muhren en Haan en de achterhoede met, naar ik hoop, Hulshoff weer in het centrum". Scoreverloop: 1. Krol 1-0, 6. Ziegler 1-1. 43. Geels 2-1, 59. Brokamp 3-1, 75. Brokamp 4-1, 79. Geels 5-1, 89. Brokamp 6—1. Scheidsrechter De Bruin, toeschouwers: 16.000. AJAX; Schrijvers; Suurbier, Hulshoff (Van Santen), Dusba- ba en Krol; Haan, Ger Muhren en Mulder; Rep (Steffenhage- n),Geels en Brokamp. RÖDA JC: Geilman; Broeks, Dijkstra. Pfeiffer en Offer mans; Ziegler, Advocaat cn Meuser; De Goede (Bish), Nan- ninga en Körvcr.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13