burgemeester Rotterdam alstublieft, Voorlichting over alcoholwetgeving is intimiderend fieldde Goivia/nt ANDRE VAN DER LOUW: uw persoonlijke agenda =0> 1975 bon: Geen koopgolf in textiel VS wil KLM kortwieken Valsemunters gearresteerd, groot bedrag onderschept ONDERNEMERS OPGEROEPEN TOT VERZET Geen sprake van overname IBM door Arabieren >74 ZATERDAG 19 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 7 (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Met de benoeming van de geboren Hagenaar An- dré van der Louw tot burge meester van Rotterdam heeft de regering een van de meest omstreden beslissingen geno men. Voor velen is het namelijk een grote vraag of van der Louw voldoende gewicht en be- stuurservaring heeft voor het zware ambt in de havenstad. Ook binnen de P.v.d.A. is er kritiek. Nieuw Linksers vrezen dat er al heel snel weinig meer van de radicale hervormer en activist van der Louw over zal zijn. Zij zien de. wat gezette P.v.d.A-voorzitter! heel spoedig verworden tot de gezeten eerste burger van Rotterdam. Het kabinet-den Uyl is bij deze benoeming zeer losjes omge sprongen met de eis dat burge meesters van grote gemeenten in ieder geval moeten beschik ken over een rijke bestuurser- varing. Dat moet dan wel wor den verstaan als ervaring in het overheidsbestuur. Daarop kon Thomassen bogen, toen hij van uit Enschede burgemeester van Rotterdam werd. Voor de "zwa re" posten is trouwens meestal een "reserve-potje" van oud-mi nisters. Samkalden oud-minis ter en jurist van naam - werd burgemeester van Amsterdam. Na een langdurige Haagse erva ring kreeg oud-minister Marij- nen via een omweg over de Rijnmond de burgemeester spost in de residentie. Rotterdam wordt overheerst door de P.v.d.A.. De moeilijkheid voor deze partij was, dat zij nauwelijko aai iv aard Dare kan didaten beschikbaar had. Van der Louw werd door de machti ge Rotterdamse partijbonzen geschikt bevonden. Het kwam mooi uit dat hij het als partij voorzitter zo langzamerhand welletjes vond worden. Hij had hooguit vier jaar gesteld om als betaalde voorzitter de partij te leiden. Velen zullen zijn benoe ming dan ook zien als een be kroning van zijn politiek acti visme, een soort "dankbetui ging voor bewezen diensten". Overigens beschikt van der Louw over kwaliteiten die hem op een zware burgemeesterspost goed van pas komen. Hij wordt afge schilderd als een man met "sa menbindende kwaliteiten", een "grote verzoener". Sommigen kennen hem een "natuurlijk lei derschap" toe. Hij wilde natuurlijk graag burge meester van Rotterdam wor den. Hij heeft graag touwtjes in handen, weet zijn zaken uitste kend te verkopen en heeft oog voor zijn eigen presentatie. Zijn sterrebeeld is de leeuw, die met zijn ijdele manen graag heerst en in het middelpunt wil staan. De rijk-besnoiuc van der lk>uw vertoont zich altijd bij voorbaat van een pijp en siert zich veelal met progressieve goedgesneden cordudoykostuums. Hij mag dan geen studiehoofd en diep- graver zijn. Hij weet gemakke lijk zijn zegje te doen, bespeelt zijn publiek met verve en komt daarbij zeker niet onsympa thiek over. Politieke tegenstanders stonden afwijzend tegenover zijn benoe ming, omdat hij "geen mana ger" is en "geen bestuurder". Anderen zeggen echter dat Rot terdam lang genoeg een haven- vererende manager heeft gehad in de havenstad moet komen. Zo zei een CDA-politicus te ho pen dat van der Louw met diens creativiteit wat kan doen voor de "troosteloze stad met zijn saaie en dorre industrie conglomeraat". De massale aanhang van de P.v. d.A. in de havenstad zal de nieuwe burgemeester met te vredenheid zien komen. Want heeft André zelf niet gezegd: "Ik kom uit een geheid rood nest". Arie Andries van der Louw werd op 9 augustus 1933 geboren in de Haagse schilders- buurt Zijn vader was melkbe zorger. Een wat stugge en vuri ge aanhanger van de SDAP. André wilde als jongen padvin der worden, maar voor de rooie vader was dat ondenkbaar. Zijn 12-jarige zoon moest naar de AJC. De socialistische jeugdbeweging heeft "bijgedra gen tot mijn bewustwording", zoals André eens heeft gezegd. Over de AJC heeft hij pas een boekje geschreven. Hij verbleef direkt na de Tweede Wereldoorlog drie maanden in Zwitserland om bij te komen van de hongerwinter. Hij volg de de mulo, bleef in de eerste klas zitten en was in de andere klassen odk geen bolleboos. La ter ging hij naar de handels avondschool en behaalde het diploma maatschappelijk wer ker. Hij was werkzaam bij het Haagse instituut voor Volksont wikkeling, de dienst voor Socia le Belangen, bij de Vara, eerst als redacteur van de gids. Later als perschef. De nieuwe burgemeester van Rot terdam werd in 1971 de eerste bezoldigde voorzitter van de P.v.d.A. Op 1 mei van dat jaar ging zijn benoeming in, nadat hij enkele maanden als kamer lid het sfeertje aan het Binnen hof had kunnen proeven. "Zo'n jaar of vier partijvoorzitter zijn is lang genoeg. Ik heb er altijd voor gepleit jongeren een kans te geven. Ik wil ze zelf niet tn de weg zitten". De partijvoorzitter bereisde Ne derland en de wereld. Met ent housiaste toespraken wilde hij het socialisme een nieuwe "kick' geven en zijn partij weer jong en levendig maken. Met zijn activisme heeft hij succes geboekt. De uitslag van de laat ste kamerverkiezingen en de totstandkoming van het kabi net-den Uyl zijn mede aan de opleving van de P.v.d.A. te dan- Hogere top kleuterleidsters, onderwijzers DEN HAAG (ANP) - Mei ingang van 1 januari zullen de ma mumsalarissen worden v hoogd voor alle leerkrachten schoolleiders in kleuter-, ge woon lager en buitengwoon la ger onderwijs. Minister van Ke- menade heeft hierover deze week met de bijzondere com missie voor georganiseerd over leg overeenstemming bereikt. De verhoging van de maximum salarissen zal bij het kleuteron derwijs plusminus 50, tot ruim 100, per* maand bedra gen, bij het gewoon lager en buitengewoon lager onderwijs circa 50, per maand. Extra CDAcontributie Den Haag (ANP) De leden van dedrie Christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU zullen voor het Christen-demo cratische appel CDA extra con tributie moeten betalen. Het be stuur ad interim van het CDA heeft de drie partijbesturen voorgesteld die extra contribu tie op f. 1,50 per lid vast te stellen. Specialisten 8 pet. duurder DEN HAAG (ANP) - De mir ters van Economische Zaken van Sociale Zaken en de staats secretaris van Volksgezondheid en Milieuhygiëne hebben na overleg mmet de Landelijke Specialisten Vereniging en de sectie specialisten van de Ne derlandse maatschappij tot be vordering der tandheelkunde besloten met ingang van 1 okto ber 1974 voor de komende jaar- periode aan deze specialisten een verhoging van de particu liere tarieven met 8 pet. toe te staan. (Van onze correspondent) ENSCHEDE Drie rechercheurs zijn er vrijdag in geslaagd een bende valse munters op te rollen, die zich hadden toegelgd op de vervaardiging van 100 gulden-biljetten. Er is voor een bedrag van 300.000 tot 400.000 gulden aan vals geld onder schept Vijf arrestaties zijn er verricht, maar er zullen er nog wel meer volgen. De twee hoofdverdachten, de 30-jarige Enschedese reclametekenaar-graficus B.W. en de 34-jarige En schedese stucadoor F. J. T. hebben een volledige bekentenis afgelegd. Er wordt nog gezocht naar een tweede partij valse honderd gulden biljetten ter waarde van enkele honderdduizenden guldens. Al enkele dagen waren de Enschedese recher cheurs met het onderzoek bezig. Bij enkele banken waren namelijk valse honderd guldenbiljetten op gedoken, W. en T. stonden al onderverdenking, maar de zaak is in de nacht van donderdag op vrijdag in een stroomversnelling geraakt, toen de 41-jarige Almelose aannemer J. U. onder invloed van alcohol aan een Almelose kastelein een bedrag van 500 gulden vroeg. In ruil daarvoor kreeg de kastelein tot zijn enorme verbazing een pakket met voor vijfduizend gulden aan bankbiljetten in de hand gedrukt Graficus W. heeft verklaard dat hij anderhalf jaar is bezig geweest voordat de drukplaten klaar waren. Alleen al het tekenwerk kostte hem een half jaar. Verschillende keren is er proef gedraaid in de clandestiene drukkerij waar de politie in een afvalbak een grote partij misdrukken vond. „Dit zijn vervalsingen van zeer goede kwaliteit", zei de Almelose officier van justitie mr. Gonsalves gister avond in het Enschedese politiebureau. Toch hebben de valse munters verschillende fou ten gemaakt Ale biljetten hebben bijvoorbeeld hetzelfde nummer, 1151551647. De voorzijde van de biljetten is nauwelijks van echt te onderschei den, maar op de achterzijde zijn de kleine letter tjes erg moeilijk leesbaar. Ook is de kleur soms niet helemaal goed. Maar de grootste fout die de clandestiene gelddrukkers hebben gemaakt is te vens de meest verrassende. Zoals wellicht bekend, is elk bankbilet voorzien van een of meer „blinden- stippen". In een bankbiljet van honderd gulden is één blindenstip gedrukt, die duidelijk voelbaar is. Maar in de valse honderdguldenbiljetten is de stip nauwelijks geprofileerd, zodat - merkwaardig genoeg - juist een blinde zo'n biljet nooit zou hebben aangenomen. Verder zit het watermerk niet binnen in het papier, maar het is er opge drukt Wij denken vast aan uw afspraken (of afspraakjes) in 1975. Als stoffelijk bewijs van onze dank voor het aanbren gen van een nieuw abonnement kunt u namelijk een keus mdken uit een kunstleren herenagenda, of een in diverse kleuren uitgevoerde lacqué damesagenda, bedrukt met uw eigen naam of voornaam. We horen van u. naam: adres: woonpl.: op de agenda moet gedrukt worden (max. 18 letters) LEDEN GROEP BAADER-MEEN- HOF WEIGEREN OOK WATER HANNOVER - De leden van de anarchistische Baader-Meinhof- groep, die in Westduitse gevan genissen zitten, weigeren sinds enkele dagen water te drinken. Ze zijn al vijf weken in honger staking, maar hebben nu uit solidariteit met de Nederlander Ronald Augustin ook tot een dorst-staking besloten. Augustin kreeg in het gevangenis hospitaal geen water meer, om zijn hongerstaking te breken. Men wilde hem zo dwingen vloeibaar voedsel tot zich te nemen. Ook Augustin was al vijf weken in hongerstaking, evenals de anderen uit protest tegen de behandeling van poli tieke gevangenen in de Bonds republiek. Kindersterfte hartgebrek kan omlaag LEIDEN (ANP) Naar schatting zijn in 1973 in Nederland 1.600 kinderen geboren met aangebo ren hartafwijkingen, een soort constructiefouten in het hart of de bloedvaten bij het hart. Het hart zelf is meestal gezond en er is geen verband met hart ziekten die men op latere leef tijd kan krijgen. Van de onge veer 1.600 kinderen zijn er bij na 300 overleden. Deze cijfers geeft mevr. dr. C. Bruins in een rede. waarmee zij gisteren in Leiden een lectoraat heeft aanvaard in de kindercar- diologie. Mevr. Bruins werkt reeds in het Leidse academisch ziekenhuis. Op grond van het iets dalende geboortecijfer, zal volgens me vr Bruins in de komende jaren ook het aantal baby's met har tafwijkingen wel iets dalen. Er blijft volgens mevr. Bruins ech ter voldoende werk aan de win kel, omdat het sterftecijfer nog naar beneden kan worden ge bracht. Het sterftecijfer is thans rond 18 pet., het kan misschien dalen tot 12 pet. HORECA VERWIJT VEILIG VERKEER Den Haag De Nederlandse Bond van Werkgevers in Hotel-, restaurant-, café en aanverwante bedrijven Horecaf noemt de wijze van voorlichten van Veilig Ver keer Nederland over de nieuwe alcoholwetgeving, die 1 november ingaat, op essentiële punten on juist en onvolledig. De voorlichting over de wetge ving geeft de lezers een verkeerd beeld door tekorten in de infor matie en door het intimiderend karakter van de publikaties, vindt Horecaf. Veilig Verkeer wil ken nelijk de indruk wekken uujecue- ve voorlichting te geven. Deze norm zou Veilig Verkeer ook aan zijn publikaties moeten stellen, te meer omdat deze publikaties voor een belangrijk deel met over heidsgelden worden gefinancierd, aldus Horecaf. Horecaf wenst op geen enkele wijze het rijden onder invloed te verdedigen, maar meent wel dat de Nederlandse bevolking recht heeft op meer exacte en minder suggestieve voorlichting. „Wij moeten verwachten dat van zal lijden, zegt Horecaf in een brief aan Veilig Verkeer. Daarbij zo zegt Horecaf denken wij bijv. aan de organisatie van re cepties e.d. waarbij de gasten (zo deze recepties nog gehouden zul len worden) zelfs niet één glas sherry zullen durven drinken, hoewel volgens de ons bekend gegevens in vrijwel alle gevallen een zodanig beperkt alcoholge bruik ook onder de nieuwe wet geen enkel risico oplevert. Het bestuur van Horecaf houdt op het ogenblik de mogelijkheid in beraad om eventueel gerechte lijke voorzieningen tegen Veilig Verkeer Nederland uit te lokken over dit soort publikaties. Omkoping en pressie WAAROM WORDEN DE BERICHTEN over een poging tot omko ping van Nederlandse Kamerleden door een Franse vliegtuigfa briek in Haagse en aanverwante kringen nogal hoog opgenomen? Waarschijnlijk omdat de kwestie van de aankoop van het nieuwe militaire jachttoestel politiek zo'n omstreden kwestie dreigt te worden. Misschien ook een beetje, omdat na „Watergate" menigeen al jeuk voelt, zodra er een mug gesignaleerd is. Per slot van rekening is er niet meer gebeurd dan dat - als de berichten juist zijn - zakenmensen een paar Nederlandse volksver tegenwoordigers beloften gedaan hebben, voor het geval die bereid zouden zijn voor het Franse toestel een goed woordje te doen. De Kamerleden-in-kwestie zijn daarop niet ingegaan. ZOU EEN EN ANDER TOEN gewoon openbaar gemaakt zijn, wellicht zou het incident tot normale proporties beperkt zijn gebleven. Nu is er een sneeuwbal-effect ontstaan, waarbij elke keer nieuwe, soms andere details, bekend worden; de parlementaire Defensiecommissie bemoeit er zich mee, de Kamervoorzitter, de recherche en binnenkort kunnen we een Kamer-debat verwachten aan de hand van een communistische motie. VEEL ERGER ZIJN VERMOEDELIJK de pressiemethoden welke in het politiek bedrijf worden uitgeoefend, waarvan de gemiddelde burger geen notie heeft. Dat zijn geen methoden waarbij omkoping als drukmiddel gebruikt wordt, maar in het net van relaties en „de éne dienst is de andere waard" toch getracht wordt spinnetjes te vangen. Van hoog tot laag (grote bedrijven tot vakbeweging) is dit middel in Nederland bekend; het zou een enorme parlementaire enquête worden, als getracht werd hieromtrent gegevens op tafel te krijgen. Hierbij vergeleken is de rel om de intriges rond het Franse vliegtuig niet meer dan een incident: een incident met zeer stom spel van de verdachten en een tegenspel van de aanklagers dat ook niet van een bijzonder helder nadenken getuigt AMSTERDAM (ANP) op de jaarlijkse ledenbijeenkomst van de Nederlandse Exportcombinatie (NEC) is gisteren veel kritiek gele verd op de plannen van de regering en de vakbonden met betrekking tot het ondernemersschap ir. Nederland. Enkele spre kers riepen de leden op verzet tegen deze plannen te leveren. In zijn openingswoord zei de heer H. ton Brink, directeur van de uitgeversmaatschappij Bonaventura, dat het tijd wordt voor een reveille van de ondernemers om het thans ongunstige onderne mingsklimaat te verbeteren. „Het gaat niet goed met het onderne mersklimaat in Nederland dat door regering en vakbonden wordt verziekt", aldus de heer Ten Brink. Hoofdredacteur van het FEM-magazine, de heer J.J. van Raalte, was het met zijn directeur eens. Ook hij was van mening dat de Nederlandse ondernemer zich niet moet laten sturen in een richting die hij niet wil. Volgens hem moet worden gevreesd dat de ondernemer naar onrustig en ongunstig vaarwater wordt gedreven. „Er wordt een nieuwe dimensie aan het ondernemen toegevoegd: het verdedigen van het recht van ondernemen als zodanig, waarbij de ondernemers en de collectiviteit van de ondernemingen zich militant zullen moeten opstellen", aldus de heer Van Raalte. „De ondernemer moet daarbij wel zo veel mogelijk openheid betrach- Urecht (ANP) „Onjuiste en gevaarlijke voorlichting" noemt de Stichting Mitex (detailhandelaren in de textiel) in haar blad „textiel- de berichtgeving dat er de laatste tijd een koopgolf in do textiel zou zijn. waarbij de verkoop hoogten bereikt die sinds 1968 niet zijn voorgekomen. Wat moet do massa wel denken van tegenstrijdige berichten over bedrijfssluitingen in de confectie enerzijds en koopgolven aan de andere kant, zo vraagt het boad zich af. De waarheid is, dat de 11 procent stijging van de gcldomzet ten opzichte van dezelfde periode in 1973 voor 9 procent neerkomt op prijsstijgingen, terwijl de omzet in hoeveelheid niet of nauwelijks is toegenomen. Het bericht van de hoge textielomzet van vorige week was afkomstig van het confectiecentrum in Amsterdam en had betrekking op de omzet van het confectiecentrum. ARMONK (New York) International Busness Machines (IBM) heeft officieel meegedeeld „niets te weten van onderhandelingen over de verkoop van haar aandelen aan een of ander Arabisch consortium". De woordvoerder die de verklaring aflegde had geen verder commentaar op het bericht van het Persbureau voor het Midden-Oosten in Cairo dat een groep Arabische landen de aandelen IBM wil kopen. Aan het rustige en nevelige weer van de laatste dagen is abrupt een eind gekomen. Vrij dag breidde een depressie bij IJsland zich in oostwaartse rich ting uit en een frontensysteem trok over de Britse eilanden. Voornamelijk in de nacht van vrijdag op zaterdag passeerde het bijbehorende regengebicd ons land, maar de lucht die ons achter het regengebied bereikt is onstabiel van opbouw, zodat er naast opklaringen ook buien voorkomen. De wind nam in de Huisvesting militairen geen 44 gulden waard Utrecht (ANP) De algemene. Vereniging van Nederlandse Mili tairen (AVNM) vindt de inhou ding van 44 gulden op de wedde van dienstplichtigen voor huisves ting „een grove onbillijkheid". De AVNM heeft verklaard, dat dit bedrag dient te worden terug geschroefd, omdat de geboden ac commodatie niet in overeenstem ming is met de 500 600 gulden, die maandelijks voor een kamer binnenkomen. De AVNM heeft de minister van Defensie en zijn staatssecretaris voor personeels zaken schriftelijk van haar ver ontwaardiging op de hoogte ge steld. Maandag begint keihard overleg (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Amerikaanse luchtvaartautoriteiten willen dat de KLM haar vluchten over de Oceaan op Amerika drastisch in krimpt. Deze inkrimping zou ten goede moeten komen aan de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Panam, die minder vluchten tussen ons land en de Verenigde Staten uitvoert dan de KLM De Panam verkeert in uiterst moeilijke financiële omstandighe den. De Amerikaanse overheid weigert de Panam te subsidiëren, maar probeert nu door enkele Europese maatschappijen de duimschroeven aan te draaien de Panam weer enigszins in het za del te helpen. Maandag beginnen in Den Haag keiharde onderhandelingen tus sen een Nederlandse luchtvaart delegatie, onder leiding van drs. Zwanenburg, en een Amerikaan se delegatie, waarbij de inkrim ping van de KLM-capaciteit in het vervoersaandeel over de At lantische route het enige onder werp zal zijn. Verwacht wordt dat de Neder landse delegatie de Amerikanen zal wijzen op de onmogelijkheid van hun eisen. Dit zou een slag voor de economie kunnen beteke nen en bovendien zouden de Amerikanen op juridische grond en niet over kunnen gaan tot het stellen van deze inkrimpings-ei- sen, waarvan het resultaat zou kunnen zijn, dat er een aantal landingsrechten zou worden inge trokken. Behalve de KLM, dreigen ook de Sabena (België) SAS (Scandina vië) en Swissair (Zwitserland) ge confronteerd te worden met Ame rikaanse eisen tot capaciteitsver mindering. Vooralsnog houdt men het er in Den Haag op, dat de Amerikaan se eisen los staan van het vraag stuk van de $tarfighter-opvol- ging. Van verschillende kanten is al de suggestie gewekt, dat de keus voor een Amerikaans toestel de kansen van de KLM bij de komende onderhandelingen teq goede zou kunnen keren. loop van vrijdag al behoorlijk toe en aan de kust was het tijdelijk stormachtig. Bij een dergelijke situatie is er geen sprake meer van mist of nacht vorst. De temperaturen komen overdag niet veel hoger dan tij dens de rustige periode die wo juist achter ons hebben, maar nachts blijven ze op een hoger Amsterdam regen De Bilt regen Deelen geh. bew. Ecldr geh. bnw Eindhoven regen Den Helder regen Luchth. Rld. regen Twente geh. bew VUssingon regen Zd Limburg geh. bew. Aberdeen zw. bew. Athene zw. bew Barcelona 1. bew. Berlijn I. bew, Bordeaux geh. bew. Brussel regen Frankfort geh.bcw. Genftve onbow. Helsinki h. bew. Innsbruck I. bew. Kopenhagen zw. bew. Lissabon L bew. Locurno niet ontvangen Londen regen Luxemburg geh. bew. Madrid 1. bew Malaga onbow. Mallorca motregen Munchen zw. bew. Nice zw. bew. Oslo regen Parijs regen Rome I bew Split I. bew Stockholm geh. bew. Wenen onbow Zurich h. bew. Caxü BI (inca h. bew. Istonbocl zw. bew. Las Pnlmas ZW. bew. New York niet ontvangen Tel Aviv onbew.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7