Drie dagen zwerven door herfstig HEIL Jongeren op zoek naar christelijk levenspatroon PAX CHRISTI-VOETTOCHTEN; DE/MENS DEN BOSCH Waar is de tijd gebleven, dat duizenden jongeren kardinaal Alfrink op een zondagmorgen in de Brabanthallen van Den Bosch stormachtig toejuich ten? Drie- tot vierduizend jongeren hadden juist een voettocht van drie dagen achter de rug. Pratend, zin gend, lachend, soms huilend en ook zwijgend drie dagen lang door het Brabantse land rond Den Bosch ge zworven. Drie dagen lang in groepjes van zo'n twintig jongens en meisjes, alleen op elkaar aangewezen. En in die Brabanthallen kwam dan die climax (-„zeg maar liever explosie", aldus aal moezenier P. Verkoelen) toen de kardinaal het woord nam. Nog gegroefd door de gebeurtenissen in die jaren van wat er in de Nederland se kerk aan rechts en links, groepen, groepjes, Septua gint, studentenpastores, uit tredende priesters gaande was. Duizenden jongeren konden zich op dat moment niet meer beheersen en een ontroerde Bernard, kardi naal, stond er met afweren de handen: het ging niet om hem, het ging immers - zei hij - om de jongeren zelf Het einde van drie dagen samen trekken door het Brabantse land betekent ook verder leven met een eigen opdracht Met elkaar „kapittelen" onder een toevallig ontdekt dak ergens onderweg naar het Dg verre einddoel Samen hebben ze getrokken, samen hebben ze gepraat over alles wat hen bezielde en samen vieren ze ten afscheid ook de eucharistie als blijvende krachtbron dat elan, dat spontane van Paz Christi's voet- pcht anno 1974 eruit? „Nee", zegt aalmoezenier iet Verkoelen in het secretariaat van Pax Christi oettocht in Den Bosch zeer beslist. „Nee, de pageren zijn niet veranderd. Wij ouderen zijn dat, e jongeren zijn gewoon anders... Het elan is er og steeds. Dacht u, dat anders ieder jaar weer o'n drie- tot .vierduizend eindexamenkandidaten <an de middelbare scholen hun kostbare studietijd de herfstvakantie opofferen om hier drie dagen komen zwerven"? u, voor de achttiende opvolgende keer staan ze eer klaar: de rugzak gepakt, vol goede voorne ens, of vol twijfels en vraagtekens. Of in afwach- Ing van wat hun boven het hoofd hangt. Op 24 jktober starten 165 kapittels met in toaal drie- tot erduizend jongeren uit het hele land weer in Den osch voor de 18de Pax Christi Voettocht, zoals dat fraai formeel heet „Heel de mensis daarbij t leidraad. Ja, ja, heel de mens? Welke mens? Die van onze igen school, ons eigen gezin, onze eigen vrienden vriendinnen? Of ook die onbekende jongeren, Ie we straks in Den Bosch voor het eèrst en na rie dagen waarschijnlijk voor het laatst, ontmoe- n. Moeten wij die mens helen met onze eigen hele ant daarom gaat het bij deze „18e voettocht 24-27 ktober 1974". Heel (genees) de mens met heel je. knselijkheid. „En dat geldt" aldus aalmoezenier erkoelen, „voor katholiek en protestant, voor gelo- ge en niet - gelovige. Ze zijn allemaal welkom in eze geest. Dit jaar komen voor het eerst afgevaar- gden van een oecumenische school uit Delfzijl aar de Voettocht Een doorbraak? Misschien, mis- hien niet want in principe is altijd iedere jongere k'lkom geweest, wat hij ook belijdt of niet belijdt aar als vanzelf hebben wij ons steeds gericht tot - katholieke scholen, omdat daar onze basis lag. aar wie kan ons zeggen, dat iedere leerling van n katholieke school gelooft zoals wij ouderen dat fg altijd willen verstaan? Misschien geloven zij *1 anders dan wij. Maar is dat geloof in de mens, het leven, in de liefde voor de mens, in de hang 'ar mystiek, in de drang om de maatschappij aan passen aan iedere mens, niet even gelovig? Wij bben nooit jongeren, die anders denken, uitgeslo- Maar we hebben wel bewuster de katholieke holen gekozen, dat wel. Iedere eindexamenkandi- at is echter welkom. Dat is-ie trouwens altijd wecst." jet blijft iedere keer weer een vraagteken, mis- hien zelfs een waagstuk. Maar iedere keer blijkt 11 het bijna altijd aanslaat. Zo'n drie- tot vierdui- nd jongeren komen bij elkaar. Bijna altijd wild- eemden voor elkaar. Ze worden verdeeld in 165 Pittels en dan blijkt ineens, dat het gaat. Soms ok niet natuurlijk, maar de groepjes zullen dit toch zelf moeten klaren. Ze zijn per slot van zaken op elkaar aangewezen en dan zullen ze op een bepaald ogenblik toch hun kaarten op tafel moeten leggen. Ze ontkomen er gewoon niet aan. Want hoe men het ook keert of wendt, de jongeren willen zich nu eenmaal toch uiten. Dat was toen bij kardinaal Alfrink massaal het geval. Dat gebeurt ook voortdurend in de kleine groepen, de kapittels. De één praat honderd uit over alles en nog wat. De ander is wat bedachtzamer en spreekt niet graag, of niet gemakkelijk, over wat er in dat binnenste leeft Een derde luistert liever en dan met volle teugen, om nu en dan een opmerking te plaatsen. Ze lopen echt niet als mediterende jonge leken-monniken door Brabant Ze hebben vaak erg veel plezier, soms ook zitten ze enorm in de put Vorig jaar schreef een meisje me, dat ze niets aan de voettocht had gehad. Ze had drie dagen lang lopen huilen. Misschien denkt ze er nu anders over. Dat huilen van dat ene kind heeft misschien meer in haar losgemaakt dan ze toen onder woorden kon brengen. En wat zal het bij de andoren van dat kapittel hebben opgeroepen? Vragen waarop wij het antwoord niet hoeven te weten. Als ze dat zelf maar vinden, daarom gaat het u „De jongeren lopen soms finaal verloren in deze maatschappij, zonder verleden met al of niet een houvast. Maar wel met een toekomst, die er voor een aantal echt niet zo rooskleurig uitziet, nochr geestelijk noch materieel. Sommigen lopen letterlijk verloren. Vroeger zeiden we dan, dat ze verloren gaan of gegaan zijn. Ze zoeken het in verslaving, in mystiek of in agressie. Henzelf gaat het erom, dat ze in ieder geval ergens bij horen. Dat ze weten, niet verloren te lopen. Vandaar soms de hevige 24 27 OKTOBER 1974 I emoties, ook bij de voettochten. Maar mag dat asjeblieft ook een keer in deze koele, harde en vaak zeer kille maatschappij, waar de werkelijke liefde - het werkelijke medeleven - schijnt te zijn ver gaan?" „Daarom is en blijft voor ons de religie en de godsdienstigheid bij de Pax Christi voettochten dierbaar, ook al beklemtonen we dat niet zo over duidelijk. Wij hechten er nog steeds enorme waarde aan voor het leven. We proberen die religie en godsdienstigheid daarom zoveel mogelijk kans te geven. Maar onze gewetensvraag is echter wel: welke kansen zitten er werkelijk in. In „die goeie ouwe tijd" begonnen we de voettocht iedere dag met een h. mis en met de zegen van de pastoor in het dorp, waar we die dag begonnen. En in de namiddag, in het volgende dorp hielden we dan een lof. Dat kan nu niet meer. Niet omdat de jongeren niet meer geloven: wie van ons zou dat durven beweren. Maar omdat zij totaal anders zijn. Zij zijn de ochtendmis iedere dag. het lof, niet meer gewend, ze kennen het gebruik niet eens meer. Maar daarom blijven de religie en de godsdienstigheid wel voorop staan. Zonder dat we op alles antwoord kunnen geven". „SIs"3ë~deeTnêmer_aan do voëtFocKt~3enïct, dat hij in die drie dagen eindelijk antwoord op al zijn vragen kan vinden, komt hij teleurgesteld terug. Alsof ieder mens niet zijn leven lang het antwoord blijft zoeken op zijn vragen. De deelnemers mogen blij zijn, dat ze bij elkaar herkenning en erkenning kunnen ontvangen. Antwoord op alles krijgen? Nee. De kans krijgen zichzelf te zijn en zich volledig te kunnen uiten? Dat wel. Wat is er eigenlijk christelij ker dan dit? Kom niet bij ze aan met zware dogma's. Die hebben ze niet eens geleerd. Het zegt hun veel te weinig. Het zegt hun echter olies, wanneer ze werkelijk met elkaar kunnen leven. De jongere wil nu eenmaal niet als eenling leven en. dat kan dachten wij tenslotte, heel duidelijk tot uiting komen in het samen vieren van de eucharis tie, waar wij werkelijk met elkaar leven en beleven, dat wat we willen belijden." Dat alles is thans in een nota samengevat, de nota „Kans op godsdienstigheid tijdens de Voettocht", van dr. L. ter Steeg en aalmoezenier P. Verkoelen. Daarin komt onder meer de opmerking voor, dat het „onbegonnen werk is thuis te vertellen wat de voettocht betekend heeft". Maar ook: „Een feit is dat de toekomstkansen voor de nu opgroeiende jeugd slechter lijken dan ooit tevoren. Wie durft nu nog met een schoon geweten te zeggen, dat je door je handen uit de mouweiï te steken, door flink te studeren en je geducht in te zetten, het wel ver zal brengen in de maatschap- pij....?" Dat is dan de zogenaamde schaduwmaatschappij, waarover steeds meer jongeren en jongerenleiderg spreken. De nota bevat ook een duidelijk-anderd opmerking: „uit de getuigenis van veel trekkers blijkt, dat de voettocht voor hen een „belevenis" is, een ingrijpen de ervaring, die iets heeft van een openbaring. Wat ze over die ervaring vertellen of trachten te vertel len doet denken aan wat jongeren menen aan ingrijpende jeugdervaringen te ondergaan..." J En daarmee gaat „18e Pax Christi Voettocht^ weer van start. De één zal maanden nodig hebbenf om weer aan het gewone leven te wennen, na dia trektocht van drie dagen. De ander zal er weinig in vinden, omdat er te hoge verwachtingen geweest zijn. De derde weet zich in zijn leven, zeg in zijn geloof, bevestigd door de meningen van ondcrenj „We zijn met vijf routes begonnen, nu hebben w« er al vijftien", zegt aalmoezenier P. Verkoelen op de vraag of deze trektocht in het spoor van „Pax Christi" een eeuwig leven gekregen heeft „Waarschijnlijk wel. want de jongeren zijn over het algemeen even religieus, of gelovig, als de ouderen.- Zij het dan in een ander levenspatroon." Kardinaal Alfrink zal er zondag 27 oktober niet zijd in die immense Brabanthallen. Hij verblijft nog steeds in Rome. Maar wel die andere bischop: dom Helder Camara. De Braziliaanse bisschop, die diep. gelovig is, maar dan woj in dab andere levenspa, troon, waarvoor de jongeren het leven waard vinden geleefd te worden. Want: "Veel mensen streven hoge idealen na en overal is het leyen vol heldendom". Aldus één van de onderwerpen, waarover de duizenden trekkers volgende week kunnen praten. TON v^d. HOUTEN

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13