Buitenland aast op Prijs der Giganten Zesde keer zelfde winnares in zwaarste ren van het seizoen Zelfs in recordwedstrijd moest snelwandelaar De Jonge het alleen doen Canadezen bereiden zich serieus voor op Olympische zwemstrijd Duiten- zorg Tips voor Giganten NOTEER BIJ DE RADIO Ina Schwarzkachel krijgt het moeilijk 4 ZATERDAG 19 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT Jojo en Henri Buitenzorg starten niet tegen elkaar Van onze paardesportmedewer- ker) IILVERSUM De Prijs der Gi- dinsdagavond op het Hil- irsumse Sportpark, heeft voor internationale dravers meer intrekkingskracht dan de Grote ijs der Lage Landen die jaar- iks op Duindigt wordt gehou- Perschef Cees Berg van de lichting Nederlandse Draf en insport weet daarvoor de oor- wel aan te wijzen. „Onze ijs der Giganten valt net in een ;riode tussen de grote interna- inale koersen in Europa en de ke wintermeetings in Fran- jk. In feite kan je zeggen dat internationale cracks zich irmaken op Hilversum voor de kasstukken in Frankrijk. Zij zien onze prijs zeker als zeer aan trekkelijk. Daarnaast is de Grote Prijs der Lage Landen natuurlijk voor de paarden een veel zwaar dere opgave. „Is het voor trainer, pikeur en eigenaar niet een te zware opgave om tweemaal aan de start te ko men op een avond? Cees Berg": Nee, dat wordt wel meer gedaan. De elite-rennen in Stockholm worden op de mijl (1609 meter) ook in serie en finale verreden, alleen die koers gaat op invitatie. Je moet niet vergeten, dat prij zengeld in de serie's (zesduizend gulden voor de winnaar) en in de finale (32 duizend gulden voor de eerst aankomende) is er ook in de Stimulans voor topwedstrij den in Frankrijk I internationale drafsport niet elke dag te verdienen." 21 dravers zullen er in de twee serie's van de Prijs der Giganten van start gaan. Jojo en Henri Buitenzorg zullen niet tegen el kaar starten. De vermaarde pi keur John Frömming is in de eerste serie vertegenwoordigd met Luther Hanover en in de tweede met de Italiaan/Ameri kaan Nick. Laatste won onlangs nog in Milaan in de kilometertijd van 1.15.6. Hij gaat dan ook als een van de favorieten van start op Hilversum. Het baanrecord staat nog steeds op naam van Henri Buitenzorg met een kilometertijd van 1.16.3 (Van onze paardesportme- dewerker) DEN HAAG Mocht Hen ri Buitenzorg zowel de se rie als de finale van de Prijs der Giganten op zijn naam brengen dan komt de winsom van de nu achtja rige hengst boven de vier en een halve ton. Hij is al geruime tijd de meest win nende draver aller tijden in ons land. Het andere Buitenzorgpro- dukt Jojo staat bij Henri nog aardig wat geld ach ter. Mocht hij dinsdag avond het dubbele succes boeken dan komt zijn win som op 284 duizend gulden. Dit jaar verdiende de zes jarige Jojo Buitenzorg al leen ruim 42 duizend gul den. Henri Buitenzorg ook wel genoemd „Duiten- zorg" liet de kassa dit jaar ook flink rinkelen en kwam tot ruim 73 duizend gulden. Jojo Buitenzorg in gloriedagen. Pikeur Jan van Dooyeweerd wuift lachend naar het publiek. verwezenlijkt bij de opening van deze baan. In de eerste serie krijgt Henri Buitenzorg te maken met Darlak, gereden door de in Frankrijk werkende Nederlander Jan Krui thof. Door Fideel alom bekend en tijdens de laatste interland Ne- derland-België op Duindigt ruim geklopt. Verder de Franse dra vers Beauchanaise F en de sprin ter Vernet. Vooral Beauchanaise F heeft zich sinds kort aan het internationale draffrónt erg ont wikkeld en in de Prijs van Dinsla- ken (100.000 DM) klopte hij de Italiaan Dosson en de Nederlands Franse combinatie Jan van Dooyeweerd met Bailly II. De Zeedse crack Ritha Lyngholm en de Amerikaan Luther Hanover met John Frömming maken de puur buitenlandse inbreng in de eerste serie compleet. Daarnaast komt het Franse paard in Neder lands bezit, maar in Duitse trai ning Azelino B met toppikeur Willy Rode (Duitsland) aan de start. En dat alles tegen de Neder landse paarden Florissant (Bertus Leeuwenkamp), Gunnar Dear (Gerard van Eykelenborg). Ironie (Jan van Dooyeweerd) en Henri Buitenzorg (Jan Wagenaar). In de tweede serie: Jojo Buitenzorg (Jan Dooyeweerd), Gallant Way de oud-derby-winnaar met Ge rard Gommans, de import in Ne derlands bezit Abner M met Joop van Leeuwen, Allegro met Harry Pools. Tegenover zes buitenland se combinaties. De Franse merrie Banialouke (rekord van 1.17.3), het Zweedse paard O'Man gaan als een van de favorieten samen met Nick van start. Vent de I'His- toire met de in Frankrijk werken de Roel Sierdsma is nog een open boek, omdat het paard van huis uit een stayer is en in feite op deze afstand niets te zoeken heeft. De eerste serie begint dins dagavond ondanks concurrentie van Europa-Cup om half zeven. De finale is om negen uur. Arthur van Rijswijk. (van onze sportredactie) VRMEREND Acht en dertig jaar lang bleef het Nederlands record snelwandelen op de 5C kilometer onaangetast. Maai zondag liep dan eindelijk ie mand onder die legendarische tijd van Toscani. De inmiddels 71-jarige Anton Toscani, die zijn tijd realiseerde op de e Olympische Spelen van 1936 in ;7 Berlijn, is het oudste Neder- landse atletiek record kwijt Verantwoordelijke man daar- voor: jan de Jonge (27) uit Pur- merend. Maar de tien minuten die De Jonge van dat record afknabbelde zijn nog te weinig om internationaal werkelijk "'een woordje te kunnen mee- 3spreken. Jegt Jan de Jonge:„De wereldtop duikt nu al tijna een uur onder de tijd van Toscani. De West- |*|duitser Kannenburg is houder van het wereldrecord met een g 'tijd van 3.53 maar West Duits land is dan ook wel het snel- wandelland bij uitstek. Hier in Nederland is er maar een hand- jjevol, dat de 50 kilometer in vijf uur loopt". andaar dat Jan de Jonge in ons land weinig concurrentie heeft Drie nationale titels, een derde en een vierde plaats op de Ne- derlandse kampioenschappen gedurende de laatste zes jaar, zijn daarvan het bewijs. Snel- wandelen in Nederland is een „vergeten" sport. In het boek „ABC voor de Olympische Spe len", van Dick Ariese en Wim van Hemert wordt bijvoorbeeld geen woord gerept over Tosca ni, die destijds in Berlijn toch tiende werd. Maar ook in het grote bestel van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (K.N.A.U.) wordt nauwelijks aandacht besteed aan ïï,$,de lange afstand „tippelaars". Zeg ge en schrijven een wedstrijd per jaar DE LANGE AF STAND „TIPPELAARS". Zeg ge en schrjhrijve een wedstrijd per jaar wordt er voor de man nen georganiseerd. Dat betreft dan ook direct de Nederlandse kampioenschappen, die echter in Oktober worden gehouden. Een jaargetijde dat door regen en wind nu niet bepaald ge schikt is om supertijden te lo pen. Jan de Jonge liep zijn record dan ook in het buitenland. Tijdens de Westduitse kampioenschap pen in Salsgitter bij Hannover. „Ik liep daar samen met Nico Schroten buiten mededinging mee. Wij zijn voor eventuele recordpogingen verplicht om naar het buitenland te gaan. Op de Nederlandse kampioen schappen kom je daar niet aan toe. Dan loop je in eerste in stantie op plaats. De laatste keer zat ik op de helft ruim onder Toscani maar na de der tig kilometer valt de meeste tegenstand weg en dan wordt het wel moeilijk. Dat was in Salzgitter anders. Hoewel ik daar vrijwel constant alleen heb gelopen. Op een gegeven moment liep ik bij een kerel, wiens tijd rond de 4.40 lag. Toen dacht ik - daar moet ik bij blijven. Maar hij zakte ver terug, zodat ik het weer alleen moest doen. Het snelwandelen is voor Jan de Jonge zo'n zes jaar geleden be gonnen. „Ik wandelde graag en op een gegeven moment wil je wel eens hard. Ik heb toen mee gedaan aan Amsterdam-Hoorn en nu is het zover dat ik bijna niet meer normaal kan wande len. Mijn ouders doen ook aan wandelsport, maar als ik met hen tien kilometer heb gelopen voel ik het in mijn rug. Ik loop ook de Vierdaagse. Tot nu toe zesmaal Apeldoorn en driemaal Nijmegen. Ik loop dan wel har der dan de meeste anderen. De mensen snappen dat niet, maar als je gewend bent aan een tempo van een kilometer of elf per uur dan loop je er volko men ontspannen toch wel zeven per uur". Voor een afstand van vijftig kilo meter draait Jan de Jonge zijn hand niet meer om. Een paar jaar geleden liep hij in Enge land weieens veel meer en eind september deed hij in Zwitser land voor de tweede maal mee aan de Tour de Romandie. Jan de Jonge: „Dat is iets heel aparts. Het is net zoiets als de Tour de France maar dan voor snelwandelaars. In feite zijn het elf wedstrijden, verdeeld over zeven etappedagen. Er zijn lan ge en korte afstanden bij en ook een „tijdrit", waarbij je om de minuut start En er is zelfs een bergklassement. Dit jaar ben ik derde geworden en dat is een behoorlijke prestatie. Als je nagaat dat de nummer vier van Duisland het niet heeft vol gehouden weet je genoeg. Op de vlakte liep hij mij er uit maar in de bergen zette ik hem op veertig minuten". Jan de Jonge volbracht de ruim 312 kilometer in een totaaltijd Van 28,5 uur een uur boven de tijd van de winnaar Alfred Ba- del. De Jonge: „Qua conditie kan ik nog harder, maar als ik boven de 12 kilometer per uur loop, krijg ik last van mijn oude rugblessure. Bovendien was ik niet voor honderd pro cent voorbereid, want ik had de dag voordat ik naar Zwitser land vertrok examen gedaan". Jan de Jonge heeft de capacitei ten om het snelwandelen in Ne derland op een hoger peil te brengen en misschien kan hij zich over een paar jaar bij de wereldtop voegen Want de meeste snelwandelaars krijgen tenslotte hun top rond hun 35e jaar. JAN VAN DER NAT. (van onze paardesportme- dewerker) HILVERSUM- De Tips voor het uitstekende koer- sprogramma dinsdagavond op de Hilversumse baan. De eerste start is reeds om half zes. DART HANOVERPRIJS: Lloyd, Leo D en Lord Hol- FIDEELPRUS: Lady Bak ker, Loyaal van Liante en Kobold. PRIJS DER GIGANTEN: Henri Buitenzorg, Vernet en Luther Hanover. Prijs der Giganten 2: Nick, Jojo Buitenzorg en O.Man EGO BOYPRUS: Kid D. Kamiel en Icarus. FLORISSANTPRIJS. Jon ker Volann, Karei Duke en Balaam II. TIM CROSSPRIJS: Kris Areta, Kaptein Norton en Limbus Hanover. LYONPRUS: Maarten D, Monty van Hovi en Mystery HENRI BUITENZORG- PRIJS: Illustre Mac, Kwik Hanover en Irish Kan. Eredivisie NAC-PSV 9 Excelsior—Wageningen O Sparta—Telstar MW-FC Twente O FC Den Haag—FC Amsterdam O Ajax—Roda JC O Dc Graafschap—Feyenoord O AZ'67Go Ahead Eagles Haarlem—FC Utrecht. Eerste divisie O VeendamSC Amersfoort FC Dordrecht-SW O FC Den Bosch—Volendam Heerenveen—FC VW Helmond Sport—SC Cambuur Eindhoven—NEC Heracles—Willem II FC Vlaardingen—FC Groningen O Fortuna SC—Vitesse. De wedstrijden aangeduid met een O komen voor op uw totoformulier. SYDNEY Canada bereidt zich uiterst serieus voor op de Olym pische zwemwedstrijden van 1976. De „Pan American Swim- club" uit Winnipeg heeft na de Australische bondstrainer Don Talbot en de Brit Derek Snelling ook de jonge Australiër Tony Fraser gecontracteerd. Fraser accepteerde de aanbieding (jaarsalaris 130.000 dollar, onge- r 325.000 gulden) en zal per 1 ember a.s. zijn werk begin- i. Met een miljoeneninveste- Australië staat ring willen de Canadezen, die derde staan op de wereldranglijst achter de Verenigde Staten en Oost-Duitsland, de medaillekan sen van hun vertegenwoordigers versterken. Vorig jaar demon streerden zij reeds hun vooruit gang tijdens de Gemenebestspe- len in Christchurch in de perso nen van Bruce Robertson op de 100 meter vlinderslag, met Wendy Cook op de rugslag en de wissel- slagspecialiste Chff Paroli. daarentegen veel minder gunstig voor. Forbes Carlile, de trainer van de afgetre den Shane Gould en Jenny Tu- rall, verklaarde na de Ameri kaanse kampioenschappen: „De Australische zwemsport heeft zijn absolute dieptepunt bereikt. Het ontbreekt aan geld, aan verwarm de zwembaden en aan trainings mogelijkheden". Evenals Fraser ontving ook nog de 18-jarige all- rounder Stephen Badger een lu cratieve aanbieding uit Canada, maar hij heeft nog geen beslis sing genomen. •!*-«.< -. Jv c - c v i-rniTTr*i?i i r* Ina Schwarzkachelin volle actie. (van onze sportredactie) DEN HAAG- Vijf Jaar achtereen won de 31-jarige Ina Schwarzkachel dc zwaarste ren van het seizoen. 3600 meter lang is dc Cesarc- witch een klassieke ren waarin niet alleen het uithoudingsvermogen van het dier op de proef wordt gesteld, maar ook de rijder of rijdster de nodige conditie moet hebben. Verleden jaar won Ina nog met Rosebud. Met dit paard komt ze ook zondagmiddag weer aan de start. Afgelopen week won Ina de „generale" met Rosebud een soort voorwerk over een korte afstand. Ina Schwarzköchel krijgt het echter erg moeilijk om het half dozijn overwinningen in de Cesarewitch vol te krijgen. Daarvoor is de concurrentie juist nu erg groot. Tegen twaalf mannelijke colle ga,s moet deze Haagse lichtgewicht blondine het opnemen. Voor dc Cesarewitch met een eerste prijs van zevenduizend gulden komen drie top-jockey's uit Engeland over. Voor naamste tegenstander op papier is de veelvou dig winnaar, in Nederland o.a. van een derby, de veteraan Frankie Durr die met Beemster aan het avontuur begint. Harry Ballantine afgelopen zondag nog winnaar op Duindigt komt om de ook niet kanslozen Not So Bad te rijden en stayer bij uitstek Quick Nanny krijgt D. McKay in het zadel.Meer dan ooit is de Cesarewitch een open duel. De eerste start van de drie rennen en zeven draverijen is zondagmiddag op de laatste zondag van het Duindigt seizoen reeds om oen uur. De tips voor dit programma luiden CESAREWITCH: 1. Beemster, Rosebud, Not SO Bad en outsiders: Quick Nanny en Sandy. HOLLANDSE HANDICAP:! Jolanne. Ilion le Bref en Gefion. HOEFSLAG Wisselbeker Stal Geren, Wun derbar en Coaldi. ZWOLLEPRIJS: Mira Anjo, Marjolino en Mn- strid, ZETTENPRIJS: Laetitia, Leslie Hover en Klo- sivicr B. ZEISTPRIJS: Max Record, Mondial en Merry Be ZELIIEMPRIJS: New Pride, Nina uit Laren en Nuni Regina SOCIËTEIT DUINDIGTPRIJS: Monty Bui tenzorg, Kees Verkerk en Kolja ZEVENAARPRIJS: Lyrana, Jo Roodnoot en K.indv Buitenzorg. ZEERIJPPKIJS: Larens Abaka, Karper K en Karei Volann. Ina Schwarzkachel

Leidse Courant | 1974 | | pagina 11