Economische terugslag in veel bedrijven Kikkert onthult nog meer contacten Middenstand massaal naar Binnenhof BURTON TROUWT PRINSES Defensiepersoneel ontevreden met promotie en salaris Leidse bakkers protesteren Arts prikt voor 70 74 Vrijdag 18 oktober 1974 67e jaargang no. 19944 BekkeSotwa/ni Kort Rapenburg 2, Leiden. postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F J. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19 00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal ƒ32.21; jaar f 125.25 - losse Coop< er Ned. II om 19.05 uur Een uur Tommy Cooper; om 20.21 uur De Schutters. „Spelen met mu ziek" om 20.50 uur is een quiz zonder prijzen. Ned. 1 20.21 uur De Mounties. Om 21.10 uur Gebroeders Ham mond. In Televizier om 22.00 uur Katendrecht en Mi Amigo. TIJDELIJK REGEN. Eert veel bewolking met tijde lijk regen, maar morgen over dag ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige aan de kust nu en dan harde wind. ruimend naar zuidwest Min. temp. ongeveer 8 gr., maxi ma morgen circa 13 gr. Morgen zon: 7.11-17.39. Schev. hoogw.: 508 en 17.28. laagw.: 1.01 en 13.15. Niet na heden 18.00 uur. Denemarken Ook elders in Europa grijpt de depressie om zich heen. De autofabrieken hebben het vooral moeilijk: bij de ze fabriek in Kopenhagen van General Motors loopt de laatste auto van de band, want de fabriek - 750 man personeel - gaat dicht. Van kransen en leuzen voorzien gaat deze auto zijn eerste gang. (Van onze verslaggevers) Eindhoven/Breda/Den Haag Neder land is gisteren opgeschrikt door tal van berichten over werktijdverkor ting in verschillende bedrijven, door ontslagen in andere fabrieken. Als gevolg daarvan trad o.m. een scherpe koersdaling op de Amsterdamse beurs van aandelen Philips en -Akzo op. Ook uit het buitenland zijn de laatste dagen in tal van bedrijven werktijdverkortingen en ontslagen bijna aan de orde van de dag. De werktijdverkorting bij Philipsbedrij- ven in Nederland en een aantal bui tenlandse vestigingen kwam zelfs voor een aantal bedrijfsfunctionaris- sen onverwacht. Philips wijt de pro blemen, evenals Enka-Glanzstoff voor een deel aan de naweëen van de oliecrisis, die gevolgen hebben op het gedrag van de consumenten. Bij Philips valt de werktijdverkorting in de groepen licht en elektronica zwart-wit-t.v.'s). Daarbij zijn betrokken bedrijven in Roosendaal (1500 mensen) en Weert (800 man). Oorzaken zijn aldus de mededelingen het instorten van de bouwmarkt met een sterk dalende omzet aan tl. buizen (Roosendaal) en de dalende verkoop van auto's (lampen. Weert). In het buitenland worden met werktijdverkorting ge troffen vestigingen in België, Frankrijk, Enge land en Australië, door vooral de verminderde afzet van o.m. zwart-wit-t.v.'s. bij Enka-Glanzstoff gaat eveneens een werk tijdverkorting in bij bedrijven in Arnhem, Gro ningen, Breda, Emmen en Emmer-Compaseum. Het betreft hier in totaal 3000 mensen. „Er is echter geen reden tot paniek" aldus vakbond smededelingen, „Enka verwacht binnen niet al te lange tijd weer een opleving. bij Loevestein-Utrecht (betonblokken) moe ten 113 man personeel van de 1147 met ontslag. Men vreest binnen niet al te lange tijd nog meer ontslagen. Verminderde afzet naar Duitsland en Engeland is hiervan de oorzaak. het Nederhorst-concem wil binnen niet al te lange tijd het bij het concern behorende baggerbedrijf Van der Hoeven in Zoetermeer sluiten. Daardoor komen 40 man zonder werk. De vakbonden verzetten zich tegen dit ontslag. Volgens de bonden is er geen reden voor sluiting. in Kapellebrug (Zeeland) gaat een breifa- briek dicht, waardoor 31 mensen op straat komen. En wat het buitenland betreft: een fabriek van General Motors in Denemarken moet sluiten: 750 mensen komen daardoor zonder werk. Ford en B.M.W.-Duitsland krijgen werktijdverkor ting, evenals Alfa-Romeo en Italië (met ver plichte extra vakantie). Bij Kreisler in Amerika vallen veel ontslagen. PILOTE eerste vrouw die in de leeftijd van 19 jaar is toege laten tot de bur- gerluchtvaar- school van Tou louse. Over drie jaar zal zij de eerste Franse vrouw zijn die kan werken als piloot op interna tionale lijnen. Wijnberg De uit Nederland afkomstige vriend van de actrice Elisabeth Taylor Henry Wijnberg, moest vandaag voor de rechtbank ver schijnen, omdat hij ervan wordt beschuldigd met de kilometer tellers van auto's die hij ver kocht te hebben geknoeid. De 40-jarige Wijnberg, heeft voorheen in tweedehands auto's gehandeld. Ontvoering Palme Tijdens het bezoek dat hij vorige maand aan Nederland heeft gebracht, stond premier Olaf Palme van Zweden onder extra-politiebe scherming. De Zweedse politie zou een tip hebben gekregen dat er plannen bestonden palme te ontvoeren. (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag - Het ex-Tweede Ka merlid Kikkert (CHU), die sinds vorig jaar optreedt als inciden teel adviseur van de Dassault- vliegtuigfabriek, heeft vanoch tend tegenover ons verklaard, dat er nog andere Nederlanders als adviseur van deze Franse fabriek optreden. Kikkert wilde geen namen noemen, maar zei wel, dat deze adviseurs zich meer bewegen op technisch ter rein wat betreft Defensieaange legenheden. Andere bronnen spreken eveneens van meerdere Nederlandse ex-politici en voor malige functionarissen uit de krijgsmacht als adviseur van Dassault. Enkele van deze Das sault- adviseurs wonen in het buitenland. Onze bron weigerde namen te noemen. Inmiddels is gebleken dat de KVP-er Van Eisen, voorzitter van de Defensiecommis sie in de Tweede Kamer, wel degelijk contacten heeft gehad met functionaris sen van Dassault Van Eisen was naast de Kamerleden Dankert (PvdA) en Keja (WD) het derde Kamerlid wiens naam herhaaldelijk werd genoemd in de omko pingsaffaire. Van Eisen ontkende giste ren met nadruk financiële aanbiedingen te hebben gehad, en ook nooit contacten te hebben gehad met Dassaultfunctiona- rissen, afgezien dan van de Nederlandse vertegenwoordiger van Dassault, de heer Botterham in Amsterdam. De heer Dankert onthulde gisteren ech ter, dat Van Eisen wel degelijk een ge sprek onder vier ogen heeft gehad met de heer Francois, algemeen secretaris van Dassault, en tweede man in het bedrijf. De heer Van Eisen heeft dit vanmorgen ook toegegeven. Hij wordt volgende week gehoord. Inmiddels is ook gebleken, dat er ook van de zijde van de Nederlandse vliegtuigfa briek Fokker belangstelling bestaat voor politici die zich met Defensiezaken bezig houden. Zo blijkt Fokker het Tweede Kamerlid Dankert, die een sleutelrol lijkt te spelen in de omkopingsaffaire, vorig jaar een zetel in de raad van commissa rissen te hebben aangeboden. Dankert heeft dit gisteren gevestigd. Hij zegt, dit aanbod geweigerd te hebben („hoewel ik er wel oren naar had") omdat hij vond daeze post niet te kunnen combineren met zijn functie van PvdA-Defensiespe- cialist. De rol van Fokker in de concurrentieslag om de Starfighteropvolging, is tot'nu toe nauwelijks ter sprake gekomen. Volgens ingewijden zou Fokker er echter groot belang bij hebben, als minister Vredeling voor de vervanging van an de Starfighter de Amerikaanse Vobra van Northrop zou kiezen. Tussen Fokker en Northrop be staan nauwe banden. De president-direc teur van Northrop is lid van de raad van commissarissen van de holdingmaat schappij Fokker en heeft hier tevens prioriteitsaandelen. Het Kamerlid Dankert, dat er zich over heeft verbaasd, dat slechts twee Kamerle den voorzitter Vondeling hebben inge licht over omkopingspogingen door Das sault, is gisteren door de rijksrecherche gehoord. Hij wilde gisteren na zijn ver hoor alleen kwijt, dat nog lang niet alles van wat hij weet, bekend is. „Maar alles zal aan het licht komen. Een kwestie van tijd en bewijsvoering". In PvdA-kringen is men weinig gelukkig met het optreden van Dankert. Evenals sommige andere Kamerleden vragen vele socialisten zich geïrriteerd af. waarom Dankert zo lang heeft gewacht met zijn onthullingen. III1IIU1II1IIUIIUIIIIIIUII1III1I11IIU1IUI De Britse acteur Richard Burton heeft gisteren zijn huwelijk bekend gemaakt met prinses Elisabeth van Joegoslavië. Zij gaan zo spoedig mogelik trouwen. Burton (48) is vier maanden gele den gescheiden van Elisabeth Taylor. De 37-jarige prinses Eli sabeth. nicht Van prinses Alexandra van Kent en achter nicht van prins Char les, is momenteel ge trouwd met de 30-ja rige bankier Neil Bal four die vorige week als conservatief kan didaat voor een La gerhuiszetel werd verslagen. Prinses Elisabeth heeft twee dochters uit haar eerste huwelijk met de Amerikaanse tex- tielmagnaat Howard Oxenburg, en een zoon uit haar huwe lijk met Balfour. Haar dochter Catherine was gisteren aanwe zig bij de huwelijks aankondiging. omiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniinDiiii DEN HAAG Kopzorg nummer 1 van het burgerpersoneel bij Defen sie (totaal 30.000 man) Is de moge lijkheid tot bevordering, direct ge volgd door het probleem van de salariëring. De Defensie-ambtenaar is erg honkvast, het personeel op het departement in Den Haag is tevredener dan de mensen elders bij Defensie, het technisch personeel is meer content dan het administratie ve en tenslotte oordelen de jeugdi gen (beneden de 21 jaar) opvallend positief. Dit zijn een aantal conclusies van een representatief te noemen onder zoek, dat de projectgroep burgerper soneel in de afgelopen maanden on-, der de Defensieburgers heeft gehou den in opdracht van de stuurgroep maatschappelijke invloeden in de krijgsmacht (stumik). Er werden 1158 ambtenaren geënqueteerd; dat is 67 procent van het totaal aantal benaderde personen. Ruim 62 procent van het Defensie personeel vindt zijn bevorderingsmo gelijkheden te gering en 17 procent heeft er vrede mee. Bij de voor spreiding in aanmerking komende diensten zou 62 procent van de on dervraagden weigeren van woon plaats te veranderen. Zelfs indien hieraan een bevordering vast zit Ruim 36 procent is tevreden over zijn salaris, 26 procent is hierover ontevreden. Voorts zegt 33 procent tevreden te zijn over de rang, die aan zijn werkzaamheden is verbon den en 39 procent zegt het tegendeel. Van een onzer verslaggevers Leiden - Alle vrije slijters van brood van de Leidse Brood Fa brieken gaan maandag in pro test, tegen het uitblijven van een minimumprijs verhoging. Deze verhoging zou tenminste vijf cent moeten bedragen om geen verslechtering te laten op treden in de positie van de i slijter, die 1.48 voor een wit brood moet rekenen om het hoofd boven water te houden. De supermarkten kunnen daaren- tegen de minimumprijs van 0.90 voor hetzelfde brood vra gen. Met ingang van maandag zouden de slijters 1.53 moeten gaan rekenen, terwijl de super markt zijn prijs gewoon op ne gen dubbeltjes houdt. De vrije slijters hebben inmiddels een brief geschreven aan de direc- j tie van de L.B.F., waarin zij hun grieven kenbaar maken. SINTERKLAZEN OP NAAR CORRY HAGOORT DOEZASTR. 14 Partij in Spanje In Madrid is de vorming be kendgemaakt van een clandes tiene Spaanse sociaaldemocrati sche partij. Functionarissen van de nieuwe partij, de Spaanse Sociaaldemo cratische Unie genaamd, deel den een manifest uit op een persconferentie in het kantoor van een beleggingsonderne ming. Tot de oprichters behoren de schrijver Dionisio Ridruejo en advocaten, sociologen en hoog- Toch hulp VS voor Turkije WASHINGTON (Rtr) - Pres.- dent Ford heeft gisteren voor de tweede keer zijn veto uitgespro ken over een besluit van het Congres de militaire hulp aan Turkije te beëindigen. Dit twee de veto werd door het Huis niet meer afgestemd, omdat geen tweederde meerderheid kon worden behaald. Ford werd in het Huis van Af gevaardigden ervan beschuldigd de Turkse wapenzendingen naar Cyprus te steunen, maar Ford verklaarde dat wetgeven de beperkingen de onderhande lingsmogelijkheid in de kwestie Cyprus zouden beperken. Ford bleek later wel bereid tot een compromis. Hij zal het wetsont werp bekrachtigen dat hem de bevoegdheid geeft de militaire hulp aan Turkije tot 10 decem ber voort te zetten, maar die hulp onmiddellijk te staken als Turkije Amerikaanse wapens naar Cyprus zendt 19 OKTOBER Buffet „Special" BELGIE: VIER KERNCENTRA LES IN BESTELLING BRUSSEL - België heeft vier kerncentrales besteld, twee in de Verenigde Staten en twee in Frankrijk, zo heeft minister van economische zaken Andrë Oleffe in de Kamer van Afge vaardigden meegedeeld. Twee van de centrales zijn be steld bij de Amerikaanse maat schappij Westinghouse Electric. Ze worden in 1982 en 1983 gele verd en komen aan de kust te staan, mogelijk op een kunstma tig eiland voor de kust. De twee andere worden geleverd door de Franse firma Framotome en zijn bedoeld als uitbreiding van de kerncentrales in Doel (bij Antwerpen) en Tihange (tussen Luik en Namen). Illlll Voorverkoop [kaarten IFeyenoord 1 ROTTERDAM (ANP) |De voorverkoop van de voetbalwedstrijd Feyc- noord - Ajax die op zon- dag 27 oktober wordt ze- X s pee ld, begint vrijdag- avond 18 oktober om acht Het bestuur van het Feye- noord stadion heeft hier-g toe besloten naar aanlei-g ding van klachten vang wijkraden en om wonen- den in Rotterdam over deg voorverkoop voor de Eu-BE ropacup-wedstrijd Feye-S noord-Barcelona, die vori-EE ge week zaterdagmorgen EB (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag De middenstanders willen op 28 oktober een grote protestdemonstratie houden op het Binnenhof in Den Haag. Daar vergadert op die dag de Kamercommissie voor het midden- en klein bedrijf over het regeringsbeleid. Een woordvoerder van de middenstanders zei, dat er vermoedelijk 170.000 middenstanders worden opgeroepen om naar het Binnenhof te trekken. Er worden affiches bij de aangesloten middenstanders bezorgd met de tekst: „Sorry, ik ben vandaag naar Den Haag". De actie is een uitvloeisel van de instelling van een strategie-com missie. Het Middenstandsprotest richt zich voornamelijk op onvol doende aandacht door de regering voor de middenstand. Exploitant sex-boerderij vermoord (Van een onzer verslaggevers) Groningen De 34-jarige ex-exploitant van een sexboerderij in Beerta (Gr.), de Fransman Logolta, Is in Parijs door messteken om het leven gebracht. De Groningse sexboerderij Is herhaaldelijk in het nieuws geweest Daar werd ojl een prostitue vermoord. Later brandde de zaak geheel uit De politie verdacht Logolta ervan en wees hem het land alt als ongewenste vreemdeling. UTRECHT Een honorarium van 70 per bloedproef moet er voor zorgen dat meer artsen dan tot nu toe zich bereid zullen verklaren om regelmatig de bloedproef af te nemen, wanneer na I november de nieuwe alcohol wetgeving ingaat In het laatst verschenen Medisch Contact van dc Koninklijke Ned., Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst staat een oproep aan de Nederlandse artsen. Aan de directies van ziekenhuizen is verzocht om 50 artsen die een bloedproef kamen verrichten, geen extra moeilijkheden in de weg te leggen. Met deze aktie wil de KNMG voorkomen dat de politie na 1 november bijwillekeurige artsen moet aanbellen om de bloedproef te laten verrichten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1