tmdóe(2omm& Ex-kamerlid Kikkert adviseur Dassault ijmaker SCHIPHOL IS ZEER KWETSBAAR VOOR ARABISCHE TERREUR Gedeeltelijke bekentenis van Leidse studentes Blaaspijpje al toe aan vervanging .K Brood en thee weer duurder Meéeestal lopen horloges gelijk voor dezekertijd verdien 'n echte Katholieke politici in geweten vrij bij abortus wetgeving Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden - Dlrecteur.hoofdredacteur F J. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) 0.38 per mm. Telefoontjes f3.50 - Klachten bezorging: telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f2.49. kwartaal 32.21; jaar f125,25- losse Donderdag 17 okfoBeï 1974 67e jaargang no. 19943 Ned. I om 20.21 uur de Colditz- aflevering "Tweedledum" en om 21.40 uur Dokters ter zee. Ned. II 20.21 uur Eddy Go Round en om 21.15 uur Kojak. Op de meeste plaatsen droog weer met af en toe zon en wei nig wind. In de nacht en och tend op veel plaatsen mist. Minimumtemperaturen om het vriespunt, maar vlak aan zee ongeveer 5 graden. Maxima morgen circa 12 graden. Morgen zon: 7.09—17.41. Maan: 10.52—19.05 Schev. hoogw.: 4.2916.48 Laag- w.: 0.18-12.34. DEN.HAAG De be roering rond de omko pingsaffaire neemt met de dag toe. Thans is be kend geworden dat de Franse vliegtuigfabriek Dassault voor het in winnen van inlichtin gen uit politieke en de fensiekringen in Den Haag gebruik maakt van de diensten van het ou d-Tweede-Kamerl id Kikkert van de C.H.U. De heer Kikkert, jaren lang lid van de Staats- adviescommissie voor Defensie, heeft dit gis teravond toegegeven. Hij verklaarde dat hij sinds 1 juli 1973 (een half jaar na zijn aftre den als Kamerlid) inci denteel als adviseur van Dassault optreedt. De ex-politicus ontkent echter krachtig, dat hij betrokken zou zijn ge weest bij pogingen om Nederlandse Kamerle den om te kopen. Kikkert wilde niet zeggen waaruit zijn adviseursdiensten voor Dassault precies bestaan. „Dat moet u maar aan mijn bazen vragen", zei hij. Ook over zijn honorarium wenste hij geen mededeling te doen. De rijksrecherche, die in op dracht van minister Van Agt (Justitie) een onderzoek instelt naar de beschuldigingen van omkopingspogingen door Das sault, heeft Kikkert nog niet ondervraagd. Behalve Dankert en Keja wordt thans in verband met de steekpenningenaffaire een derde Kamerlid steeds vaker genoemd. Het gaat hier om de KVP'er Van Eisen, voorzitter van de Defensiecommissie. Volgens welingelichte politieke kringen zou ook Van Eisen bij Tweede-Kamervoorzitter Von deling „vaag rapport" hebben uitgebracht over toenadering spogingen van Dassaults ver tegenwoordiger in Amster dam, ir. Botterman. In hoever re ook hier sprake is geweest van het aanbieden van steek penningen, is niet bekend. Van Eisen zelf erkent, dat hij net als zovele andere Kamerleden contact met Botterman heeft gehad. Hij bestrijdt met grote nadruk het gerucht, dat hij binnenkort zou willen aftreden als lid van de Tweede Kamer. Van Eisen noemde de sfeer die rond de steekpenningen begint te ontstaan „miezerig". „Din gen die tot nu toe normaal lijken, krijgen nu een eigen, abnormale dimensie". Van Ei sen verklaarde, nooit persoon lijk schriftelijk contact te heb ben gehad met Marcel Das sault, de topbaas van de Das- saultfabriek. Wel heeft hij sa men met de V.V.D.'er Ploeg bij Dassault geïnformeerd naar de politieke consequen ties, die een keuze van ons land ten gunste van de Mirage als opvolger van de Starfigh- ter zou kunnen hebben, met name of dat zou kunnen leiden tot de terugkeer van Frankrijk in het militaire bondgenoot schap van de Navo. De Tweede Kamer zou van daag beslissen over een ver zoek van de communist Wolf om minister Van Agt te mogen interpelleren over het onder zoek dat de rijksrecherche en het openbaar ministerie op dit moment instellen naar de om kopingsaffaire. De communist heeft hierover zijn twijfels. „Wij hebben de stellige indruk, dat het openbaar ministerie (door het willen horen van Ka mervoorzitter Vondeling en PPR-fractieleider De Gaay Fortman in zijn kwaliteit van vice-voorzitter van de Defen siecommissie) zich gaat men gen in zaken van de Kamer zelf', aldus de heer Wolf. Zie verder pag. 21/13 Dieren- rennen! Een gewaar schuwd rendier telt voor twee, zou men den ken. Toch lopen de viervoeters in Finland vanaf nu weer groot gevaar: het jachtseizoen is geopend, en dit jaar zijn meer vergunningen dan ooit uitge reikt wegens het toegenomen aantal rendie- DEN HAAG (ANP) - De warme bakkers en de brood fabrikanten mogen met ingang van 21 oktober 4 cent meer gaan vragen voor een brood van 800 gram aan de koude bakkers en levens middelenhandel. Het ministerie van Economi sche Zaken verwacht dat de prijs voor de consument daarmee niet meer dan 5 cent zal stijgen. Terwijl Van Nelle en Niemeyer sinds gisteren hun theeprijzen hebben verhoogd met 10 cent voor pakjes losse thee van 100 gram en met 12 cent voor 80 gram thee in zakjes, wordt bij Douwe Egberts nog overlegd over een door te voeren prijsverhoging. Een woordvoerder deelde mee te verwachten dat ook DE spoedig een zelfde maatregel zal nemen. WASHINGTON (RTR) Schiphol be hoort met nog zeventien andere luchtha vens in West-Europa en het Midden Oos ten tot de vliegvelden die zeer kwets baar zijn voor een eventuele Arabische guerilla-actie, daar de veiligheidsmaat regelen te kort schieten dan wel de luchthavens gelegen zijn in een gebied waar verzetsgroepen actief zijn. Dit staat in een geheim rapport van het Amerikaanse Federale Bureau voor de luchtvaart (FAA). Op de lijst die het Amerikaanse Congres lid John Murphy heeft onthuld komen behalve Schiphol ook voor: Londen, Brussel, Parijs, Frankfort, Miinchen, Ro me, Madrid, Barcelona, Lissabon, Kopen- De luchthavens van Ziirich en Genève zouden bijzonder kwetsbaar zijn, omdat Palestijnse guerillastrijders het Zwitser land kwalijk nemen dat het gastvrijheid verleent aan de vredesconferentie over het Midden Oosten. Volgens Murphy leidt het ontbreken van voldoende veiligheidsmaatregelen op bui tenlandse vliegvelden tot het risico van kapingen op Amerikaanse luchthavens. Aspirant kapers zouden gemakkelijk toe- gang tot de Verenigde Staten krijgen door op de bewuste buitenlandse, lucht havens een vliegtuig naar Amerika te Pronk stuk i de pronkstukken op de interna tionale autoten toonstelling in Londen is deze Panther de Vil la. Het model doet denken aan vooroorlog se automobie len. maar onder de motorkap zit iets heel mo derns verborge- n: een 12 cilin der Jaguarmo tor die de wa gen i top- v'i'.ï snelheid geeft van ongeveer 200 km/U. De 115.000 gulden. JERUZALEM (REUTER) - De Leidse studente Paula Witkam, die samen met haar collega Margreet Heynsbroek wegens hulp aan de Palestijnse verzetsorganisatie El Fatach voor een militaire recht bank in Jeruzalem terecht staat, heeft gisteren bekend dat zij voor deze organisatie een brief van Da mascus naar Jeruzalem heeft over gebracht. Aanvankelijk had zij geweigerd dit te doen, „Maar toen George Istafan - een leider van El Fatach in Damascus - de brief in mijn agenda schreef en hem ons gaf. moesten wij het wel doen", aldus Paula Witkam. De brief was met onzichtbare inkt geschreven tussen de regels van een in het Nederlands geschre ven gedichtje'. De brief was bestemd voor een zekere Hala- wa, een lid van El Fatach in het oostelijke stadsdeel van Jeruzalem. Er werd in ge vraagd naar berichten over al uitgevoerde en voorgenomen acties. Halawa werd ge waarschuwd dat hij teveel en te openlijk sprak. Verder bevatte de boodschap instruc ties over het vervaardigen van bommen. De meisjes ontkenden te weten wat de in houd van de brief was. Het proces wordt volgende week voortgezet. OLIE-HEFFING OP WERELDMISSIEDAG? Op een totaal verregende zondag midden in de olie-crisis, kwam 2 1/4 miljoen gulden bij elkaar. Wereldmissiedag 1973' Men had gelukkig begrepen dat de ïanciële problemen van de jonge irken in Azië, Afrika en andere •relddelen heel wat nijpender uden blijven dan de onze. tussen is duidelijk geworden dat de stijging van de olie-prijzen, doorwerkend in alle andere kosten, voor de meeste arme landen een ramp betekent. En de kerken daar ginds delen in die nood. Met de toelage voor een jaar kan men de medewerkers, leken en priesters, nu maar acht maanden onderhou den. 'Minder rijden betekent min der zorg voor de verste, meest ook de armste dorpen- Zusters ver kochten huisraad om voor hun weeskinderen eten te kunnen ko pen. Het is maar een greep uit de informati Uw bijdrage is opnieuw bitter hard nodig, als het kan met een olie-toe slag. Er is een kerkkollekte op Wcreldmissiedag. zondag 20 okto ber. Het gironummer van 700 behoefti ge kerken overzee is: giro 8725 ten name van PMW te Den Haag Graag met vermelding: Wereldmis- Om technische redenen moe ten Paulus de Boskabouter, Suske en Wiske en Lucky Lu ke een dagje overslaan. Mor gen kan men weer op onze vertrouwde stripfiguren en hun avonturen rekenen. Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-kJeuren-ballpoint. Noleer m.i.vRDN al» nieuw kwartaal-abonnee: UUH Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar. Adre»:antwoordnummer 349, Leiden. Woonplaats: Stuur een 4-kleuronballpoint naar: SE COURANT Woonplaats: Leontien, Josine en Trudy dochters in nieuwe tv-serie (Van onze radio- en tv- redactie) HILVERSUM - AVRO- reglsseur Walter v.d. Kamp is vrijwel rond met de rot bezetting van de nieuwe, door Annie M. G. Schmidt geschreven tv-serie, die als voorlopige titel „Pleisterkade dertien" draagt Dit spel handelt over de huiselijke en men selijke belevenissen' van een moderne moe der met drie dochters. In de rol van de moe der is Nel Koppen ge plaatst. De drie doch ters zullen zijn Trudy Labij. Leontien Ceule- mans en Josine van Dalsum. De rol van de vader zal worden ge speeld door Jan Blaa- ser. De repetities en opnamen zullen plaats hebben in december. Het ligt in het voor- nemn deze serie te starten in jan. '75. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De justitie is naarstig aan het zoeken naar een vervanging voor het blaaspijpje. Op het ogenblik is een Amerikaans apparaat in onderzoek, dat net als het blaaspijp je dient voor de controle op het alcoholverbruik via de ademtest. Per 1 november zal voor de controle op de weg het blaaspijpje worden ingevoerd. Het voordeel van het Amerikaanse ademtest-apparaat is dot het blijvend kan worden gebruikt, waardoor de kosten van controle op den duur veel lager liggen. Het blaaspijpje is een wegwerpartikel en kost drie gulden. Daarbij komt dat het blaaspijpje een afwijkingsmarge van zo'n tien procent heeft, zowel naar boven als naar beneden. Die afwijking kan dus zowel ten gunste als ten ongunste zijn van de man die na alcoholverbruik aan het verkeer deelneemt. Voor de man wiens blaaspijpje bij controle groen uitslaat I bestaat altijd de mogelijkheid een bloedproef door con arts te laten afnemen. In het algemeen zal het een uur duren voor een arts voor de bloedproef beschikbaar is. Wanneer er onmiddellijk een arts aanwezig is. dan hoeft de verdachte het recht om een bloedproef enige tijd later te vragen. De uitslag van de tweede bloedafname is bepalend voor het alcoholpercentage. UITZENDING FEYENOORD NOG ONZEKER HILVERSUM (ANP) - Het Is nog geenszins zeker, dat de Eu ropacupwedstrijd Feyenoord- FC Barcelona op 22 oktober rechtstreeks door de NOS-tele- visie zal worden uitgezonden. Volgens Carel Enkelaar. hoofd van de dienst televisieprogram ma van de NOS, nemen de pro blemen rond een eventuele rechtstreekse uitzending alleen maar toe. Problemen op finan cieel terrein, op het gebied van zendtijdruil en vanwege het feit dat onder meer de draf- en rensport bezwaar heeft ge maakt tegen een directe uitzen ding. Het bedrag, waarover met Feyenoord wordt onderhan deld, betreft ook de return op 5 november, maar de NOS wil deze wedstrijd buiten de be sprekingen houden HILVERSUM (ANP) - Katholieke politici zijn in geweten vrij om mee te werken aan een abortuswetgeving die misschien niet helemaal de opvatting van de r.k. bisschop pen van Nederland dekt. Dit beaamde mgr. drs. Th. Zwartkruis, bisschop van Haar lem, gisteravond in het televisieprogramma .Kenmerk', naar aanleiding van de woensdag verschenen abortusbrief. „De gewetensvrijheid staat bij mij voorop. Dat is een uitgemaakte zaak. Maar ten dienste van die gewetensvrijheid moet de kerk haar standpunt althans toch mogen duidelijk maken. Dat is beslist geen overschrijding van de primaire taak van de kerk", aldus mgr. Zwartkruis, die verder benadrukte dat het bisschoppelijk' standpunt inzake abortus berust op algemeen menselijke waarden waar ieder mens voor moet opkomen. De Katwijkse politieagente Hanke Rem merswaal is gis teren onder scheiden voor haar moedig gedrag tijdens het Haagse gij zelingsdrama, dat enkele we ken geleden plaatshad. Uit handen van de Franse ambas sadeur Jacques Senard ontving zij het kruis, dat behoort bij de Nationale Orde van Verdienste van de Franse republiek.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1