BELEID POMPE-KLINIEK MOET STRAKKER WORDEN Ford zet rem op uitgaven ^bij verkiezingen Tweede Kamer tegen ,wegwerparbeiders" „Bloedvete" wordt op de vuist uitgevochten Arnhemse politie slaat goede slag £e«dóe Qowtamt EIS VIER JAAR IN ZAAK „LAMMIE' Argentijns ontwerp voor gemeenschap met volledige medezeggenschap onderdeel Albert Heijn 100 man weg Bestrijding kanker in Nederland achterop JUSTITIE KAN OPTREDEN TEGEN ABORTUSKLINIEKEN .vOENSDAG 16 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT POPPEL GAAT KORTER WERKEN UTRECHT (ANP) Aanstekerfa- briek van Poppel in Assen gaat werktijdverkorting aanvragen voor de circa 180 man perso neel. De maatregel houdt ver band met afzetmoeilijkheden in de VS, een belangrijke afne mer van het bedrijf. Ondanks de groeiende markt in Europa zal men tot deze tijdelijke maatregel moeten overgaan. Distributiebestuurder A. Dantu- ma van de industriebond NW zei desgevraagd, dat de afzet- problemen met Amerika begin dit jaar zijn gaan spelen. Inmid dels is door natuurlijk verloop het personeelsbestand bij Van Poppel volgens hem al met Cir ca 20 werknemers ingekrom pen. Over de vooruitzichten van het bedrijf zijn de vakbonden nogal somber gestemd. De heer Dantuma acht de kans groot dat er nog verdergaande maat regelen dan arbeidstijdverkor ting zullen moeten worden ge nomen om het bedrijf uit de moeilijkheden te halen. „Wraak" Willeke van Ammel- rooy tijdens de op namen rond een vrachtauto voor Scorpio's nieuwste film "Waak", giste ren in het Gooi ge maakt onder regie van Wim Verstap pen. AMSTERDAM (ANP) Twee families woonwagenbewoners zullen binnenkort worden op geroepen om op een nog nader te bepalen afgelegen plaats getuige te zijn van een vuist gevecht tassen de 28-jarige autosloper Heini S. uit Pur- merend en de 35-jarige autos loper Jan de V. uit Ilpendam. Deze twee gaan dan op de vuist om een eind te maken aan een „bloedvete" tussen de twee families, ontstaan door een echtscheidingsaffaire. Tot deze afspraak zijn de twee mannen gekomen vlak voor dat zij gisteren in de rechts zaal moesten verschijnen waar een al eerdere vechtpartij om deze vete zou worden behan deld. Op 15 juli van dit jaar hadden de families al afge sproken om de zaak uit te praten, maar de daarbij ont stane vechtpartij kostte Heini bijna het leven toen Jan een revolver uit zijn wagen te voorschijn haalde en twee maal op Heini schoot en hem in het hoofd raakte. De twee mannen wilden niet op de suggestie van de rechter ingaan om het maar bij deze rechtszitting te laten. „We gaan het op de vuist uitvech ten, dan kunnen er geen doden vallen. Maar gebeuren moet het toch. Daar heb ik nu een maal mijn woord op gegeven," aldus Heini. De officier van justitie eiste negen maanden tegen Jan de V. wegens de schietpartij. ARNHEM (AP) Een anderhalve maand geleden opgericht rechercheteam van de politie te Arn hem is er in geslaagd ruim 200 roofovervallen en inbraken, in hoofdzaak in Gelderland, tot klaarheid te brengen. Er zijn 51 verdachten gear resteerd, onder wie zes uit Arnhem, die door de politie als hoofddaders worden betiteld. Het gaat om een buit van in totaal 700.000 gulden aan geld en goederen, voornamelijk antieke voor werpen, kleurentelevisies, radio's en andere ge luidsapparatuur. Slechts een klein gedeelte van de buit is achterhaald. De 45 andere verdachten hebben zich voornamelijk schuldig gemaakt aan heling en doorverkoop van het gestolen goed. NIJMEGEN (ANP) „De terreur het gebruik van drugs en alcohol, vernielin gen en geweldplegingen onder de pa tiënten moet stoppen". Aldus kandi daat-directeur drs. Hustinx van de Nij meegse Pompe-kliniek waar veel door justitie ter beschikking van de regering gestelde veroordeelden worden behan deld. Als te nemen maatregelen noemt de kandidaat-directeur „het uitkammen van het patiëntenbestand, een tijdelijke opnamestop, een betere beveiliging, het inrichten van een gesloten afdeling en een strakkere beleidsstructuur". In de door het rijk gesubsidieerde Pompekliniek in Nijmegen wordt sinds 1966 geëxperimenteerd met open en democratische structuren en behan delingsmethoden. Deze experimenten zijn echter in een impasse geraakt. Dit leidde er toe, dat het ministerie van Justitie al geruime tijd geen ter beschikking gestelden meer naar de kliniek heeft gestuurd. De staf van de kliniek telt momenteel 120 mensen. Er zijn 40 bewoners, waarvan 20 ter beschikking gestelden en 20 „gasten", onder meer patiënten wiens TBR niet is verlengd maar die liever zelf in de Pompe-kliniek blijven wonen. Over deze laatste categorie zei drs. Hustinx giste ren tijdens een persconferentie, dat deze „gasten", dagelijks 300 gulden kosten. „We kunnen ze beter in het Hilton Hotel onderbrengen". Drs. Hustinx is psychiatrisch adviseur van de minister van Justitie. Hij heeft een „praatstuk" vervaardigd over de volgens hem noodzakelijke herstructurering van de Pompe-kliniek. Voor de „grondhouding" van de kliniek gold tot dusver als uitgangspunt, dat de patiënt zelf verant woordelijk is en blijft voor zijn leven en toekomst. Dp staf vormde een dienstverlenend systeem wnnr van de patiënt gebruik kon maken. In de loop der jaren bleek het experiment te mislukken. De pa tiënten raakten verward en onzeker, hetgeen zich uitte onder meer in agressief gedrag. De heer Hustinx wil het patiëntenbestand „uitkam men" en alleen de noodzakelijke gevallen in de kliniek houden. Personeelsleden die zich niet met het nieuwe beleid kunnen verenigen, komen in aanmerking voor een goede afvloeiingsregeling. Volgens de heer Hustinx is zijn nota erg „zwart wit" geschreven. „Met praten kunnen er nog een heleboel scherpe kanten af, maar veranderingen zijn noodzakelijk". Laatkomertjes DEMOGRAFISCHE DESKUNDIGEN hebben snel een oorzaak ge vonden waarom in de maand augustus voor het eerst sinds jaren niet minder geboorten te noteren vielen dan het jaar daarvoor en waarom sedert het voorjaar de daling van het nationale geboorte-cijfer minder snel doorgezet heeft Het zou een kwestie van een bijzonder soort na-komertjes zijn: in jonge gezinnen wordt de geboorte van het eerste kind tegenwoor dig wat uitgesteld. Moeten er nu plotseling toch weer meer geboortekaartjes verstuurd worden, dan is er sprake van een „inhaaleffect". Fabrikanten van zuigflessen, kinderwagens en speelgoed beertjes zullen hier blij mee zijn. Maar de „planners" zullen op langere termijn ook met zulke inhaaleffecten rekening moeten houden: over vier jaar loopt de bezetting van kleuterscholen plotseling niet meer terug, twee jaar later krijgt de basisschool wat meer klandizie. Het inhaal-legioen komt zo op gezette tijden wel ergens zijn opwachting maken, bij de begrafenisondernemer inclusief. Als nu hierna de geboortebeperking ook maar niet gaat proberen de achterstand die zij oploopt, in te halen. Anders krijgen we propaganda van het soort tussen trouwen en baren x jaar voor het eerste kind; tussen eerste en tweede kind 2x jaar, enzovoort. De eenparig vertraagde reeks! Weeroverzlcht De Bilt Terwijl zowel boven Engeland als boven Zuid- en Oost Europa storingen liggen, blijft Nederland zich in het overgangsgebied tussen deze depressies bevinden. In de nacht kan zich opnieuw op veel plaatsen mist vormen. Daarbij kan de temperatuur tot net iets onder het vriespunt da len. Overdag trekt de mist lang zaam op en hier en daar zal zich een bui ontwikkelen. Veel meer neerslag werd veroor zaakt door de storing, die via Zuid Italië en Joegoslavië naar het noorden koerste. In 24 uur tijd werd in Titograd, vlak ten noorden van de Griek se grens 79 mm neerslag afge tapt, de temperaturen liggen in die streken rond 20 graden. Voor ons land moet verwacht worden, dat er in het tempcra- tuurverioop weinig verandering komt. TA. Limburg Aberdeen Athene Berlijn G«nève Helsinki Innsbruck Kopenhagen £h"b«». HE, KI i WASHINGTON (RTR) - Presi dent Gerald Ford van de Ver enigde Staten heeft gisteren in het Witte Huis de eerste wet uit de Amerikaanse geschiede nis ondertekend die de finan ciering van de verkiezings- In cle loop van het Watergate- miljoen dollar mogen uitgeven, revolutionair. Ze mogen zelf be palen of ze dit bedrag van de staat opvorderen of uit prive- middelen opbrengen. strijd regelt. Zonder veel ent housiaste bijval zagen 100 se natoren en 435 afgevaardigden toe. I Naar Amerikaanse verhoudingen is het voorschrift dat in de toe komst presidentiële kandidaten van beide partijen elk maar 20 afluisterschandaal - dat de tot standkoming van de wet wezen lijk beïnvloed heeft - kwam aan het licht dat illegale verkie zingsuitgaven in de campagne van ex-president Nixon een grote rol hebben gespeeld en dikwijls het karakter van steek penningen hadden. Bij Verolme in Al- blasserdam is gis termiddag de .Zuiderkruis", het tweede bevoorra dingsschip van de Koninklijke Marie te water gelaten. In tij den van spanning zal het vaartuig be stemd worden voor de tweede Neder landse escorte- groep voor de oos telijke Atlantische Oceaan. Lengte van het schip is 169.59 meter, de breedte is 20.30 meter, water verplaatsing 16.910 ton. het schip heeft een machinevermo gen van 21.000 apk. en het telt 200 kop pen aan beman ning. e parlementaire redaktie DEN HAAG Vrijwel alle Tweede Kamerfracties hebben bezwaren tegen het regeringsvoorstel om gastarbeiders die na drie jaar werken vrijwillig naar eigen land terugkeren een premie van vijfdui zend gulden te geven. Dit voorstel is onderdeel van de nogal omstreden nota buitenlandse werkne mers, die vandaag en morgen in het parlement wordt behandeld. De buitenlanders zelf geloven, dat met deze premie een categorie zwervende werknemers gekweekt wordt, de zogenaamde „wegwerparbeiders" Andere omstreden elementen van de nota, die minister Boersma van Sociale Zaken zal verdedi gen, zijn de maximering van het aantal buitenlan ders per bedrijf en het invoeren van een tewerk stellingsvergunning voor de werkgever. Deze voor stellen zijn bij zowël werkgeversorganisaties als vakbonden slecht gevallen. Onderdelen die in elk geval bij de regeringspartij en in goede aarde zijn gevallen, zijn de uitbreiding van de verantwoordelijkheid van de werkgever voor de huisvesting cn de strafvervolging van de werkgevers die illegale gastarbeiders in dienst hebben. (Van een o r verslaggevers) De officier noemde de twee verdachten, 37 de veelvuldige bezoeken van verdediger mr. en 43 jaar oud en beiden uit Amsterdam, B. Simon aan ae getuigen, „vertegenwoordigers van de onderwereld". De verdediger vroeg de rechtbank beide Haarlem heeft gisteren vier jaar gevangenis- Diverse betrokken getuigen zouden volgens cliënten uit hun preventieve hechtenis te straf geëist tegen de hoofdverdachten van de officier zijn omgekocht of onder druk ontslaan. Eerder had hij al vrijspraak ge- unie". gezet zodat ze hun eerder afgelegde verkla- vraagd. Een van de verdachten zei in zijn £4 op ringen zouden hebben ingetrokken. De offi- laatste woord, dat hij „zich diep door de, ir. A. Josephus Jitta wees hierbij op uitlatingen van de officier beledigd voelde". ALKMAAR De officier van Justitie i de hasjiesjsmokkel met de kotter „Lammie". Met de kotter werd in de nacht v 25 april 3200 kilo hasjiesj vervoerd. J Dreigend 1 overschot id# apothekers BREDA (ANP) Er dreigt een overschot aan apothekers te ontstaan. Momenteel studeren er 150 apothekers per jaar af, terwijl de gemiddelde behoefte aan farmaceuten in Nederland op 60 per jaar wordt geschat. Dit zei de voortittcr van de Koninklijke Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie dr. J. J. M. Winters vandaag op het jaarcongres van deze maat schappij in Breda. Volgens voorzitter Winters zijn de opvangmogelijkheden voor het te verwachten overschot be perkt. De heer Winters noemde als mogelijke oplossing het op heffen van het systeem van apotheekhoudende huisartsen. Ongeveer een derde deel van de Nederlandse bevolking ver-' krijgt zijn medicijnen op deze manier. Oproep Chili gevangenen vrij te laten NEW YORK (AP) Negen com munistische en niet-gebonden landen hebben een ontwerp-re- solutie opgesteld waarin de al gemene vergadering van de V.N. wordt verzocht Chili op te roepen al zijn politieke gevan genen te laten gaan. Door acht Westerse landen, waar onder België en Nederland, is ook acn verzoek aan Chili ge richt dat het de politieke gevan genen de vrijheid moet herge ven en dat het de principiële rechten vervat in de universele verklaring der mensenrechten, mo» t respecteren. CONFERENTIE CLUB VAN ROME BERLIJN (DPA) - De Argen tijnse Bariloche-stichting heeft gisteren op de jaarvergadering van de Club van Rome in West-Berlijn een model voor gesteld voor de ontwikkeling van een socialistisch-democra- tische maatschappij, die be rust op volledige medezeggen schap. Het model is bedoeld als tegenhanger voor Dennis Meadows' pessimistische voor spellingen in het boek „de grenzen van de groei". Meadows, die drie jaar gele den het eerste rapport van de Club van Rome verzorgde, voorspelde de ineenstorting van de wereld rond het mid den van de volgende eeuw, als de huidige tendensen zich voortzetten. De onderzoekers van de Bari Lochstichting gaan er vanuit dat deze aange kondigde catastrofe voor het grootste deel van de mensheid al de realiteit is. De tegenstu- die wil een weg tonen die tot een evenwicht tussen welvaart en ellende moet leiden. De Argentijnse studie verlangt dat het bevoorrechte deel van de mensheid beperkingen op legt aan de economische groei. Op die wijze zou de druk op de grondstoffen en het milieu verminderen en de overmatige consumptie in de rijke landen ingedamd kunnen worden. Als uiteindelijk doel stelt de tegen- studie een „wereldsamenle ving op basis van gelijkheid" in het vooruitzicht In grote lijnen kan men con cluderen, dat de Bariloche stichting dezelfde gematigde hoop aan de dag legt als het nu in Berlijn besproken nieu we rapport van de Romeinse club. Hierin wordt ook niet geëist, dat men de economi sche groei in de kiem smoort, maar wel dat deze in organi sche banen geleid wordt. De begaafdheid van de mens en zijn aanpasingsvermogen zijn groot genoeg om te kun nen overleven, is kort en bon dig de opvatting van de in Berlijn druk vergaderende ge leerden. Een ander realistisch geluid was de opmerking van een van de sprekers gisteren, dat we eindelijk eens moeten op houden met het gepraat over het dempen van de kloof tus sen de rijke en de arme lan den. We doen er verstandiger aan, aldus de criticus, wan neer we ons meer bezighouden met de vraag hoe we de ele mentaire behoeften van de mensheid over de hele wereld zo goed mogelijk kunnen be vredigen. CV an een onzer verslaggevers) /^aanaam Bij ae hootdvestiging van Ahold nv (Albert Heijn) te Zaandam worden 100 werknemers ontslagen. De ontslagen gaan vermoedelijk begin volgend jaar in, dat heeft een woordvoerder van het bedrijf vanmorgen medegedeeld. Over de oorzaken wil Ahold nog niets zeggen. Ontkend wordt dat tegenvallende bedrijfsresultaten de reden zijn. Bij Ahold werken "in Zaandam 900 werknemers. Beyers Naudé. De Zuidafri- kaanse regering zal ds. Beyers Naudé. de directeur van het christelijk instituut in Zuid-Afri- ka, zijn paspoort teruggeven. Het paspoort werd vorig jaar in beslag genomen toen Beyers Naudé weigerde te getuigen voor een parlementaire commis sie die een onderzoek instelde naar het christelijk instituut en naar drie andere organisaties die zich tegen de apartheidspoli tiek van de regering keren. IIIII1IIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIII PlaierlDuii Gisteren heeft de violist Herman Krebbers in Amster dam de nieuwe nationale pla- tenbon van de Nederlandse vereniging van grammofoon detailhandelaren geïntrodu ceerd. De nieuwe platenbon komt in de plaats van de bon van de CCGC, de Commissie Collectieve Grammofoonpla ten Campagne die in liquida tie is. De platenbonnen wer den omstreeks 1960 inge steld. In 1973 werden er 1.350.000 van uitgegeven met een totale waarde van onge veer 13 miljoen gulden. iiiiniiiniiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiii Risico's narcosegas voor medisch personeel WASHINGTON Artsen en ver pleegsters, die in operatieka mers regelmatig zijn blootge steld aan norcosegas, zijn voor bepaalde ziekten meer vatbaar dan de doorsneemens. Dit blijkt uit een studie van een Ameri kaanse instelling voor beroeps veiligheid. Bij onderzoekingen van 20.000 personeelsleden van ziekenhui zen is gebleken dat kankeraan doeningen hier bij vrouwen veel meer voorkomen dan ge middeld bij vrouwen het geval is. Zowel bij mannelijke als vrouwelijke personeelsleden komen meer lever- en nieraan doeningen voor dan normaal. Bovendien hadden de onder zochte vrouwen meer miskra men en brachten zij vaker kin deren met gebreken ter wereld. Kinderen, waarvan de vader werkzaam is als anaesthesist, bleken 25 procent meer kans te hebben geboorte-afwijkingen geboorte-afwijkingen RIJSWIJK (ANP) In Nederland bestant een duidelijke achterstand bij de bestrijding van verschillenden soorten kanker met medicijnen. De best mogelijke toepassing van deze medicijnen op patiënten is nog niet bereikt en ook is er een achterstand in de opleiding van artsen. De behande ling van patiënten moet worden gecentraliseerd in ziekenhui zen waar gespecialiseerde artsen hun volledige dagtaak aan kankerpatiënten kunnen besteden. Dit zei gisteren Prof. Dr. W. van Bekkum, hoogleraar radio biologie cn directeur van het Radiobiologisch Instituut van TNO te Rijswijk bij de opening van een tweedaags congres over kankerbestrijdende geneesmiddelen. Volgens Prof. Van Bekkum is het voor een klein land als Nederland niet mogelijk om onderzoeken te verrichten op even grote schaal als de Verenigde Staten. „Wel kunnen wij de Amerikaanse experimenten volgen, in Nederland aanvul lende experimenten doen en mensen in de toepassing van de medicijnen opleiden". FORD WINT SLAG OM HULP AAN TURKIJE WASHINGTON (RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden is er gisteren niet in geslaagd het veto ongedaan te maken dat president Ford maandag uitsprak over de stopzetting van de militaire hulpverlening aan Turkije. Voor het ongedaan maken van een presidentieel veto Is een tweederde meerderheid vereist, maar de stemming in het buis was 222 tegen 135, dus 16 stemmen tekort om Fords veto te vernietigen. Zowel Huis als senaat hadden de afgelopen weken bij amendement bepaald dat de militaire hulpverlening aan Turkije moet worden stopgezet als Turkije zijn troepen niet terugtrekt van Cyprus. Het congres was erover verbolgen dat Turkije Amerikaanse wapens had gebruikt bij de invasie van Cyprus, terwijl de Amerikaanse wetten bepalen dat Amerikaanse militaire hulp aan het buitenland alleen voor zelfverdediging m^ worden gebruikt Ford sprak zijn veto uit omdat stopzetting van de hulp naar zijn mening de Verenigde Staten buiten spel zouden zetten bij het streven naar een regeling van de kwestie-Cyprus. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De afsprakendie bij de totstandko ming van het kabinet-Den Uyl zijn gemaakt over de abortus-provocatus hebben de bevoegdheid van het openbaar gezag niet aangetast om op te treden wanneer daartoe uit medisch en/of straf rechtelijk oogpunt aanleiding bestaat. Dit heeft minister Van Agt van Justitie geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid mevr. Goudsmit (D'66), die hau geinforineerd naar activi teiten van het openbaar ministerie tegen enkele abortusklinieken. Tegen de Bloemenhovenklinick in Beverwijk, die op verzoek van de officier van justitie tijdelijk werd gesloten, zullen geen maatregelen worden genomen omdat niets onregelmatigs is geconsta teerd. Het onderzoek ten aanzien van de zorgvul digheid van het medisch handelen in de kliniek te Maastricht is nog gaande, aldus de minister.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 9