Gijzeling België goed afgelopen Ik ben bedrogen door Nixon Watermotor lijkt succes te worden Kamermeerderhei d voor extra steun aan Amsterdamse metro EHRLICHMAN: Jansen blijft liever gewoon Jansen heten Nederiands ziekenhuis voor Vietnam MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM JOMOOsns- Nobelprijs voor baanbrekers in radiosterrenkunde WOENSDAG 16 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT, PAGIN A 7 ANTWERPEN (Belga) In de Antwerp se voorstad Brasschaat heeft gisteren een jongeman enige uren het zesjarige dochtertje van de bekende diamanthan delaar Frederik Ferstenberg uit Antwer pen in gijzeling gehouden. Na langduri ge onderhandelingen ging hij er mee akkoord dat de vader van het kind de plaats van het meisje zou innemen. Met hem reed hij per auto in de richting van Nederland, gevolgd door enige auto's van de Belgische rijkswacht. Op 100 meter van de grens bij Kapellen werd de weg voor de vluchtauto geblokkeerd. De politiemannen wisten de man on danks diens heftige verzet spoedig te overmeesteren. In de schermutseling viel een schot dat echter niemand trof. De man (een 27-jarige barkeeper die afkomstig is uit Antwerpen, maar volgens de politie in Amster dam woont) had zich in de middag vervoegd bij de woning van de diamanthandelaar. Tegen het dienstmeisje dat alleen thuis was, zei hij monteur te zijn en opdracht te hebben naar de verwarming te kijken. Toen hij binnen was, trok hij e revolver en boeide het dienstmeisje. Enige tijd later kwamen mevrouw Ferstenberg haar vier kinderen thuis. Toen zij de overvaller zagen, die een sjaal voor zijn gezicht had gebon den, probeerden zij te vluchten. Dit lukte hun allen behalve de zesjarige Mireille. De man trok zich met het kind terug in een de bovenkamers van waaruit hij langdurig onder handelde met de vader van het meisje er politie. Tenslotte kwam men om acht uur tot een akkoord. Dit hield in dat de vader de plaats innam, van zijn dochter en dat hij samen met de overval ler in de richting van Nederland vertrok. Vlak voor de grens volgde de ontknoping. De dader bleek een bekende van de Belgische justitie te zijn. Volgens de politie had de kleine Mireille de over valler voortdurend aan de praat gehouden. STOCKHOLM (Rtr) De Nobelprijs natuurkunde 1974 is gisteren toegekend aan de professoren Martin Ryle en Antony Hewish, beiden uit het Britse Cambridge, voor hun baanbrekende werk op het gebied van radio-astrofysica. De twee professoren werken aan het Cavendish Laboratorium in Cambridge. De prijs bedraagt 550.000 kronen (330.000 gulden). De 56-jarige Sir Martin was de eerste man die aan de universi teit van Cambridge een leer stoel radiosterrenkunde be kleedde. Hij werd in 1966 in de adelstand verheven en in 1972 tot koninklijk sterrenkundige benoemd. De 50-jarige dr. Hewish, profes sor in de radio-astronomie, voegde zich na de tweede we reldoorlog bij de onderzoekers van het Cavendish Laborato rium. Hij verrichtte onderzoek bij het radiosterrenkundig ob servatorium Mullard toen de eerste pulsars pulserende sterren in 1967 werden ont dekt. Sinds 1971 is hij professor In de radiosterrenkunde aan de universiteit van Cambridge. Hewish, aldus de Zweedse acade mie van wetenschappen, ont dekte in 1967 onbekende bron nen van radiostraling in de ruimte, die later de naam „pul sars" kregen. Hij stelde vast dat deze bronnen buitengewoon re gelmatig, met tussenpozen van ongeveer een seconde, radiosig- .nalen uitzenden. Vervuiling beek bestraft met boete van 1000 gulden. ROERMOND (ANP) De recht bank in Roermond heeft giste ren een 32-jarige inwoner van Asten veroordeeld tot een geld-, boete van duizend gulden. De rechtbank achtte bewezen het geen de officier van justitie twee weken geleden de man ten taste had gelegd, namelijk dat door dienst onachtzaam heid op 19 juli vorig jaar een grote hoeveelheid zwavelzuur terechtkwam in de Panheelder beek in Heel en Panheel. Dé blauwe golf bleek dodelijk voor duizenden vissen. De man had op de bewuste dag als di rectielid toezicht gehad op de werkzaamheden in het bedrijf Galvano nv. Omdat een bad met 5.000 liter zwavelzuur en water defect was, werd beslo ten het bad leeg te laten lopen in de riolering. Deze stond ech ter in open verbinding met de Panheelder beek. De hengelver- eniging „Het loze vissertje" merkte die dag dat duizenden vissen de lozing niet hadden overleefd. De academie zegt dat zijn ontdek king het bestaan van neutro nensterren in het heelal heeft bewezen, iets waarvan de ge leerden sinds de jaren 1930 het bestaan hadden vermoed. Neu tronensterren zijn buitenge woon zwaar in verhouding tot hun afmetingen ongeveer 10 km doorsnee. Een kubieke cen timeter materie van een neutro nenster weegt miljoenen ton- Sir Martin Ryle heeft de „apera- tuur-synthese"-techniek gevon den, die ruwweg betkent dat men met een aantal kleine te lescopen dezelfde precisie kan bereiken als met een grote tele scoop die een groot gebied be slaat, een methode die volgens de academie technisch onmoge lijk is gebleken. Met behulp van Ryyles nieuwe telescoopconstructies kunnen plaatsen en hoedanigheden van radiobronnen nu zo goed wor den vastgesteld dat het op het zelfde neerkomt als „wanneer een waarnemer op aarde alle bijzonderheden van een postze gel op de maan kan zien". Vertrouwelijke dossiers zoek DEN HAAG (ANP) - Tijdens de bezetting van het NVSH-hoofd- kantoor in Den Haag zijn - zo is gebleken - de sloten van een groot aantal bureaus en kasten verbroken. Wat allemaal is ver dwenen, is nog niet precies be kend. Wel is gebleken dat de dossiers van 14 van de perso neelsleden zijn verdwenen. De ze bevatten behalve salarisgege vens ook strikt vertrouwelijke zaken. Het NVSH-bestuur maakte dit gisteravond bekend. India gaat door met kemproeven NEW DELHI (AFP) India zal voortgaan met het nemen van kemproeven met het doel zijn technische kennis ten behoeve van vreedzame doeleinden te vergroten. De regering zal zich niets aantrekken van de recente verklaring van de Amerikaanse nur-Ucr Kissinger, die kritiek uitoefende op landen die kern proeven doen terwijl zij niet over kernwapens beschikken, zo heeft een officiéle woord voerder gisteren in New Delhi verklaard. Financiële besprekingen tussen DDR en Nederland DEN HAAG (ANP) In Oost- Berlijn zijn gisteren de eerste oriënterende besprekingen op ambtelijk niveau tussen Neder land en de Duitse Democrati sche Republiek begonnen over financiële en vermogensrechte lijke vraagstukken. Een Neder landse delegatie zal gedurende de twee dagen durende bespre kingen aanspraken van Neder landse particulieren en instel lingen op Oost-Duitsland aan de orde stellen. Het betreft vooroorlogse vorde ringen, vermogensrechtelijke belangen welke door nationali satie, onderbeheerstelling en dergelijke aan de beschikkings bevoegdheid van de rechtheb benden zijn onttrokken en kunstvoorwerpen en andere roerende goederen die geduren de de Tweede Wereldoorlog zijn weggevoerd en op het grondge bied van de DDR zijn terecht gekomen. Tevens zal van Nederlandse kant de kwestie van de zogenoemde „Wiedergutmachung" (schade vergoeding voor om redenen van ras, geloof of wereldbe schouwing vervolgde Neder landse nazi-slachtoffers) aan de orde worden gesteld. De Neder landse regering gaat er vanuit dat op de DDR de morele plicht rust een regeling aan te bieden. Van de bondsrepubliek Duits land werd hiervoor destijds 125 miljoen mark ontvangen. Koningin ging steigers op Boven in de steigers rond de St. Jans-kathedraal in Den Bosch stond koningin Julia na gisteren oog in oog met dit stenen mannetje, een van de vele figuren die het kerk gebouw sieren. Hoog boven de stad onderging hij een opknapbeurt Zoals trou wens de hele kerk aan een restauratie toe is: al vele ja ren staat de kathedraal in de steigers en als de restauratie in het huidige tempo door gaat zal dat nóg wel 26 jaar het geval zijn. De koningin ging met een werklift naar de bovenste steigers tijdens haar officieel bezoek aan Noord-Brabant Zij ging weg uit Den Bosch met het ver zoek een goed woordje te doen bij de minister van CRM om wat meer subsidie voor de restauratie. Koningin Juliana bezocht ver der de boerderij „de Kleine Aarde" in Boxtel, waar ver schillende experimenten worden uitgevoerd in ver band met methoden van energiebesparing en natuur lijkere levenswijze. Ook werd een bezoek gebracht aan het oude vestigingsstad je Heusden, waar de verge vorderde restauratiewerk zaamheden werden bekeken. DEN HAAG (ANP) Een grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft geen bezwaar tegen een extra bijdrage van het rijk voor de bouw van de oostlijn van de Am sterdamse metro. Slechts de fracties van PPR en PSP hebben daartegen bezwaren. De VVD-fractie is de me ning toegedaan, dat er nog onvoldoende zake- In Hengelo vierde een erg ongebruikelijk muziekinstrument zijn eerste verschijnen op het concertpodium: de midwinter hoorn. De hoorn, die anders zijn miste- rieuze donkere klanken over het Winterse Twentse landschap laat trillen, liefst nog geblazen boven een regenput, was nu solo-instrument tijdens het lustrumconcert van de Technische Hogeschool Twente. Jurriaan Andriessen had speciaal voor deze gelegenheid een concert gecompo neerd voor orkest, koor en midwinter hoorns. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De vinding van een Franse ingenieur een apparaat heeft geconstrueerd, waardoor water als motorbrandstof gebruikt kan worden, blijkt volgens experts volstrekt geen luchtkasteel te zijn. Tien dagen geleden trokken publikaties over de zogenaamde watermotor van ingenieur Jean Chambrin uit Rouen sterk de aandacht, terwijl de uitvinding in technische kringen al veel eerder aanzienlijke belangstelling getrokken had. Ameri kaanse en Duitse ingenieurs en vertegenwoordi gers van automobielfabrieken hadden al voeling met de uitvinder gehouden. van personen, waaronder diverse experts heb ben de vinding van Chambrin, gemonteerd op een Duitse motor, zien werken en naar thans blijkt heeft de uitvinder niet 1500 maar ruim 3000 kilo meter met een watermotor afgelegd. De motor loopt op éen mengsel van alcohol en water. De alcohol is overigens alleen nodig voor start en opwarmen en Chambrin heeft naar zijn eigen verklaring ook al uitsluitend op water gere den. De energie wordt geleverd door waterstof die vrijkomt door de elektrolyse van het water in een katalyseer- of elektrolysecrbak van geringe afme tingen die voor het inlaatspruitstuk van een nor male explosie-motor gemonteerd wordt, min of meer in de plaats van de klassieke carburateur. De organisatoren van de bekende 24-uurs rit van Le Mans hebben nu besloten een Renault-16 met de revolutionaire motor van ingenieur Chabrin uit te rusten en onder „hermetische" controle twaalf uren lang op het Bugatti-circuit van Le Mans te testen. Deze test zal nog voor het eind van de maand plaatsvinden en verbruik, rendement, snel heid en analyse van uitlaatgassen zullen nauwge zet bestudeerd worden. Volgens ingewijden is de vinding van Chabrin op elke auto-motor te monteren voor minder dan 350 gulden. Het zal zeker nog geruime tijd duren alvorens de vinding, als ze inderdaad zo sensatio neel is als verklaard wordt, in de handel gebracht wordt. De uitvinder en zijn medewerker willen allereerst hun vinding middels patenten veilig stellen, terwijl industriële fabricage en in de han del brengen tijd zullen vergen. lijke gronden zijn voor het goedkeuren van de extra-bijdragen. De Tweede Kamer debatteerde gisteren over een extra rijksbij drage aan de metro. Volgens minister Westerterp gaat het om een eenmalige bijdrage. „Er wordt geen enkele beslissing genomen over het verdere tracé van de metro. Daarover moet Amsterdam zelf beslissen". De Kamer had nogal wat bezwaren tegen het uitblijven van een toegezegde kosten-baten-analy- Het doortrekken van de metro naar het Centraal Station is 54 miljoen duurder dan stoppen bij het Waterlooplein, aldus de minister. De exploitatie van de langere lijn zal echter 32 mil joen goedkoper worden. De be windsman wees erop, dat iede re maand uitstel van de metro- bouw 4 tot 5 miljoen gulden kost. „Als er nu weer uitstel komt, zou dat wel eens het be gin van afstel kunnen zijn". De metrobouw was in 1969 becij ferd op 425 miljoen gulden. Het rijk zegde toen een bijdrage van 195 miljoen toe; daar komt nu nog eens 31 miljoen bij. Op basis van het prijspeil van het tweede kwartaal van 1974 be dragen de aanlegkosten 727 miljoen. Het aandeel van het rijk wordt daarmee 383 mil joen. De verhoging van de aan vankelijk toegezegde rijksbij drage met 157 miljoen moet volgens de heer Westerterp ge schoven worden op de kosten stijgingen. Pakketten naar politieke gevangenen in Indonesië (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis gaat de verzending verzorgen van zogenaamde standaardpakketten aan politie ke gevangenen in Indonesië. Dit is een van de resultaten van het gesprek dat minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken enige tijd geleden met Indonesi sche autoriteiten waaronder president Soeharto, in Indone sië heeft gevoerd. Bij die pakketten kunnen tevens korte familieberichten met een persoonlijk karakter worden verstuurd. In beide gevallen moeten de afzenders wel privé personen zijn en moet de naam van de politieke gevangene aan wie het pakket is gericht wor den vermeld. De pakketten zullen een vaste inhoud krijgen van ruim 20 ar tikelen, waaronder voedsel, me dicamenten. verbandstoffen, schrijfmateriaal en shag. Elk pakket kost circa 60 gulden in clusief transport, welk bedrag de afzenders in Nederland die nen over te maken aan het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. Overval was gefingeerd AMSTERDAM Een roofover val, die xondagnaebt op de pompbediende G~A. van een benzinestation In Amsterdam werd gepleegd en een buit van 1880 gulden opleverde, blijkt gefingeerd te zijn. De zaak was op touw gezet door de 16-jarige pompbediende en de 17-jarige uitzendkracht F.L., die als „overvaller" fungeerde. Beiden zijn aangehouden. Het geld werd teruggevonden in de ouderlijke woning van L. Hij had het onder zijn matras ver stopt. A. was pas enkele weken bij het benzinestation in dienst en er volgens de recherche spe ciaal gaan werken om een over val in scène te kunnen zetten. WASHINGTON (Rtr/UPI) John Ehrlichman heeft gisteren bij monde van zijn advokaat oud president Nixon er van beschuldigd hem te heb ben „bedrogen, -misleid en gebruikt om zijn ei gen activiteiten te ver doezelen en zijn nek te redden". Dit gebeurde in het proces in Washing ton waar Ehrlichman en vier andere medewer kers van Nixon terecht staan wegens het in de doofpot stoppen van het Watergate-schandaal. Hoewel Nixon het hele verhaal van Watergate kende, had hij dit voor Ehrlichman verborgen gehouden, aldus diens advo kaat Uit de tekst van een gesprek dat Nixon op 23 juni 1972 voerde, vlak na de Watergate-inbraak, bleek dat hij overal van afwist Ehrlichman ontkende ooit op dracht tot vernietiging van be wijsstukken te hebben gegeven, geprobeerd te hebben geld los te krijgen om het doofpötten- werk mee te bekostigen of men sen te hebben omgekocht „Om het eenvoudig'te zeggen", aldus advocaat Frates, „Ehrlichman is te grazen genomen door zijn baas die toevallig president van de Verenigde Staten was. Morgen zal een hoorzitting wor den gehouden over de vraag of Nixon gedwongen zal worden als getuige te verschijnen in het proces. Zelf heeft Nixon aange kondigd niet te komen in ver band met zijn gezondheidstoe stand. Gisteren is Gordon Liddy, de voornaamste organisator van de Watcrgate-inbrnak, tegen be taling van 5000 dollar borgsom op vrije voeten gesteld. Hy heeft 21 maanden in de gevan genis gezeten, na tot zes jaar en acht maanden te zijn veroor deeld. ONTHULLING IN KRANT: Voor Nixons archieven heel complex aangekocht WASHINGTON (AFP) - Dc Amerikaanse regering heeft in maart van dit jaar onder druk van het Witte Huis waarin toen nog presi dent Nixon zetelde, in Cali- fomië een groot complex met een oppervlakte van ongeveer dertig hectare aangeschaft om er de ar chieven van Nixon onder te brengen, zo is gisteren ont huld door de Washington Post. Het complex, dat een ge bouw van zeven verdiepin gen omvat en is omringd door een muur, ligt op een vijftiental kilometer van San Clemente, waar de ex- president woont. Volgens een overeenkomst gesloten op het tijdstip waarop Pre sident Ford zijn voorgan ger bij voorbaat gratie voor eventuele strafbare hande lingen gaf. aldus de Was hington Post, hadden de bandopnamen en vertrou welijke documenten vun het Witte Huis naar Califor- 'nië moeten worden overge bracht, waar Nixon er het toezicht op zou hebben. Vanwege de geïsoleerde lig ging en afmetingen is het complex, dat door de plaat selijke bevolking de „Witte Olifant" wordt genoemd, 'nooit gebruikt DEN HAAG (ANP) - De vele Jansens en Pietersens die er in Nederland zijn blijven toch kennelijk liever Jansen en Pie- tersen heten. Deze conclusie heeft het ministerie van justi tie getrokken uit het geringe aantal verzoeken om naams wijziging uit de grote groepen Nederlanders die onder zeer veel voorkomende namen door het leven gaan. Aan het eind van de zestiger jaren zijn de mogelijkheden verruimd om naamsverande ring te krijgen. Men vond dat vele namen hun onderschei dend vermogen verloren had den, bijvoorbeeld in de tele foonboeken waarin soms en kele pagina's dezelfde namen staan. Om de naamsverandering aan trekkelijk te maken werd de financiële barrière hiervoor weggenomen. Betaalde men tot dan toe altijd nog mini maal 500 gulden voor een naamsverandering, nadien kon men zich al voor vijf tien tjes een andere naam aan schaffen. Vorig jaar kregen 1400 Neder landers toestemming om hun naam te veranderen. Maar in 99 gevallen werd een verzoek afgewezen. Van het toegewe zen aantal naamsveranderin gen had een zeer groot aantal betrekking op stiefkinderen. Een naamswijziging staat de justitie zonder problemen toe, wanneer het duidelijk is dat iemand onder zijn geslachts naam gebukt gaat, of een on derwerp van spot is. De justitie tekent hier bij nan, dat een naamsverandering me de bekeken wordt in overleg met de andere familieleden. Een familielid dat later ook zijn naam wenst te veranderen' is namelijk gebonden aan de naam die zijn voorganger heeft gekozen. Een geval apart slacht:.namen die dreigen uit te sterven. In zulke gevallen kunnen kinderen wel eens toe stemming krijgen om dc naam van hun moeder achter de ei gen naam te zetten. Verzoeken om de geslachtsnaam te ver fraaien of om te buigen tot een' semi-adellijke worden afgewe zen. „Status-symbolen verko pen we niet", aldus de woord voerder van Justitie. Deze maand worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de verzending van het geprefa briceerde ziekenhuis dal hel Medisch Comité Nederland-Vietnam, dankzij do steun van vele duizenden donateurs, aan de Voorlopige Revolu tionaire Regering van de Republiek Zuid-Vietnam heeft kunnon geven. Voor de aanschaf van de Inventaris voor dit ziekenhuis, die ook zo snel mogelijk moet worden verzonden, is nog ruim 1 miljoen gulden nodig. Steun daarom het Nobelprijs voor scheikunde naar prof. Flory STOCKHOLM (AP) Aan de Amerikaanse professor Paul' Flory van de Stanford universi teit vsn Califomië is de Nobel prijs 1974 voor scheikunde toe gekend. Dc prijs werd hem toegekend we gens de „fundamentele resulta ten" welke hij heeft bereikt op het gebied van de makromole- culen. Makromolckulen vormen niet al leen stoffen als bijvoorbeeld het gewone plastic maar ook een groot aantal belangrijke biologische stoffen als proteïne, cellulose en rubber. Gedurende 40 jaar ls Flory op zijn gebied de toonaangevende geleerde ge weest Kunsthandel Llemur Zeestraat 63 Den Haag exposeert van 19 oktober tot 7 november aqua rellen van Jan Goedhart en Clano Slewert Galerie Hüsstege, Westermarkt 27 Amsterdam, exposeert van 19 oktober tot 13 november 'new drawings' van de in Italië Australische australische kunstenares Vali Myers.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7