Nu na tachtig zetten remise „HET WORDTNU TIJD OM AAN POSITIE IN DE MAATSCHAPPIJ TE DENKEN" Hockeyers superieur t, k - Eddy Merckx leed twee nederlagen in een weekeinde Frans Spits na 121e interland: Mondje dicht Azié te sterk voor Pakistan LEIDSE C0URAN1 Frans Spits (links op archieffoto) in een karakteristieke rol: een doelman belagend. AMSTELVEEN Minutenlang werd Frans Spits omstuwd door bewonderaartjes. Gezeten op de rand van de omheining in het Wagenerstadion krabbel de de populaire hockeyer van het Oranjeteam de ene handte kening na de andere op toege stoken stukjes papier en en- treekaarten. Af en toe opkij kend naar iemand die hem in die meute de hand wilde schud den dan weer geconcentreerd bezig een signatuur uit te de len. De jeugdige hockeyliefheb- bers, velen nog niet eens gebo ren toen Frans Spits voor het eerst zijn opwachting maakte in het Nederlandse team, besef ten dat dit hun laatste kans was om een krabbel van de record-international te be machtigen. Want Frans Spits heeft er na 121 wedstrijden in het Oranjeshirt definitief een streep onder gezet. In maart 1965 debuteerde hij, gisteren acteerde hij in een soort ere- wedstrijd tegen België (6—0) voor de laatste maal in de na tionale topelf. Toen alle handtekeningenjagers aan hun trekken waren gekomen op het in hockeykringen gebruikelijke „babbe luurtje" na de wedstrijd, waarbij spe lers en toeschouwers nog op het veld genoeglijk keuvelen met elkaar en Frans Spits op weg naar de douche ook aan zijn verplichtingen dienaangaande had voldaan verklaarde de Amstelvene- r: „Ja, dit afscheid is definitief. Dit was mijn allerlaatste wedstrijd". Op zijn vertrouwde rechtsbuitenplaats nam Frans Spits, zijn broer Nico trok zich vorig jaar al terug, afscheid van het team waarin hij grote successen had meegemaakt. Op de hem bekende ma nier argumenteerde hij weer tegen be slissingen van de scheidsrechters en dirigeerde hij zijn ploeggenoten bij vrije slagen naar de door hem verlangde posities. Bovendien had hij een aandeel in de forse triomf die het Nederlands team gisteren tegen de Belgen behaalde. Uit de zes door Frans Spits aangeslagen strafcorners kwam een treffer voort. Aan zelf scoren in zijn afscheidsduel kwam de blonde Amstelvener niet toe. „Als het 60 wordt hoef ik niet zo nodig een doelpunt te maken", merkte hij later op. Het zou natuurlijk wel aardig zijn geweest. Maar ach, het was een lekker partijtje walsen. Hoewel ze constant op m'n tenen hebben gestaan". Frans Spits verlaat de gelederen van het tegenwoordig door Cees Tania ge leide Oranjeteam met enige moeite. Hoewel hij na eerder gedane uitlatin gen dat hij er een punt achter zette toch weer in het team verscheen is daar nu geen sprake meer van. „Ik heb domweg geen tijd meer', zegt hij. „Zelfs voor de training van m'n eigen club heb ik nauwelijks gelegen heid. En het ligt niet in mijn karakter om met minder voorbereiding en trai ning me toch beschikbaar te stellen voor het Nederlands elftal. Ik kan het tegenover andere spelers niet verant woorden als ik dan toch op een verzoek van Cees (Tania; res.) zou ingaan en zou spelen. Ik zou dan weten dat ik niet optimaal voorbereid ben en dat ligt niet in mijn aard". Frans Spits, één van vier hockeyende broers, van wie Nico ook een aanzien lijk aantal interlands op zijn naam heeft, terwijl Hergen en Jan Spits het niveau van hun broers lang niet haal den, kreeg gisteren tegen de Belgen niet de gelegenheid om te excelleren. Hij werd merendeels nogal fors op zijn huid gezeten door Van Stijdonck, zodat opvallende verrichtingen van de hoc keyer die onlangs nog waardig werd bevonden om in het Europese elftal tegeh Azië (waarbij hij twee tanden kwijtraakte) uit te komen achterwege bleven. Maar Frans Spits heeft in het verleden voldoende proeven van be kwaamheid afgelegd. Tijdens de Olym pische Spelen van Mexico en München en in het enerverende toernooi vorig jaar in Amstelveen, dat in de wereldtitel voor Nederland eindigde, was hij altijd één van de opvallendste spelers. Van daar dat de hockeybond besloot tot een ereduel, waarin naast Frans Spits te vens Bart Taminiau, Paul Litjens en Thijs Kaanders voor het laatst als Oranjespeler optraden. „Het zou eigen lijk leuker zijn geweest als dit duel vlak na Amstelveen zou zijn georganiseerd. Voor mij hoefde het niet zo nodig, zo'n afscheidswedstrijd. Maar eigenlijk is het wel leuk. Vooral als je dan met 60 in zo'n partijtje wint. Frans Spits heeft in de negen jaar dat hij voor het Nederlandse team speelde het hockeyspel zien evolueren. Van een sport zonder systemen ontwikkelde het zich tot een speltype waarin tactiek een belangrijke rol ging spelen. „Vroeger stak je je stick tussen de tramrails, aldus de uitleg van Spits. „Maar tegenwoordig speel je met de hele ploeg", Frans Spits betreurt het enigszins dat zijn interlandcarrière nu afgelopen is. „Ik heb alles gezien en meegemaakt. Ik ben over de hele we reld geweest en heb veel vrienden ont moet. Ik ben nog fit genoeg om door te gaan, dat heb ik vanmiddag weer ervaren. Maar het is nu tijd om aan m'n maatschappelijke positie te denken. Vandaar dat het nu afgelopen is". De officiële festiviteiten begonnen echter pas. Frans Spits werd in een zijvertrek van het clubhuis in het Wagenerstadion geroepen. Daar werd met een glas en een speechje luister bijgezet aan het afscheid van Frans Spits, die zijn aantal interlands niet spoedig zal zien vo^^n- gestreefd. FRANK WERKMAN MOSKOU De elfde partij van de kandidatenmatch tussen Victor Kortsjnoi en Anatoli Karpov is na de 80e zet van Kortsjnoi in remise geëindigd. Bijna veertig zetten lang heeft Kortsjnoi geprobeerd zijn pluspion tot gelding te brengen. Bij het activeren van zijn stelling maakte hij zeker vorderingen maar tegelijkertijd moest hij toezien hoe Karpov de stel ling steeds meer vereenvoudigde. Kortsjnoi won in het verloop van het eindspel nog een tweede pion, maar kon daar weinig vreugde van beleven, want in het toreneindspel dat daaruit voorkwam, stonden zijn stukken zo ongelukkig, dat hij in het vervolg beide pluspionnen moest teruggeven om verder te komen. De remise was toen duidelijk. Hoewel Kortsnjoi nu nog steeds met 20 achterstaat, is het verloop van de laatste vier partijen toch veel gunstiger voor hem dan het begin van de match, dat zeer eenzijdig ten voordeel van Karpov was, deed vermoeden. De oorzaak lijkt vooral Kortsjnois betere openingsbehandeling. In het begin speelde hij de openingen wat excentriek, hij leek met alle geweld zijn tegenstander voor verrassingen te willen plaat sen. Nu Kortsjnoi is overgegaan tot meer gebruikelij ke systemen die weinig kans op groot voordeel geven, maar uitzicht bieden op een vol spel met redelijke vooruitzichten, gaat het veel beter. De twaalfde partij van de match wordt vandaag gespeeld. ZEIST Alle scheidsrech ters en grensrechters in het betaalde voetbal is door het sectiebestuur betaald voet bal van de KNVB in over leg met de scheidsrechters- commissie een spreekver bod opgelegd. In een brief is medegedeeld dat alle uit latingen in de pers gestaakt dienen te worden, in het belang van het totale be taalde voetbal waar de rust hersteld moet worden. Het bestuur zal in overleg met de commissie geëigende maatregelen nemen ten op zichte van diegenen die voortgaan hun mening over de organisatie van het scheidsrechterswezen in het openbaar te uiten. LAUSANNE De Italiaanse wielrenner Giuseppe Perlctto (26) heeft gisteren voor een grote verrassing gezorgd door de wedstrijd „Dwars door Lausanne" te winnen voor de grote favorieten Felice Gimondi en Eddy Merckx. Het betekende de tweede neder laag voor Merckx, die zaterdag in de Ronde van Lombardije tweede werd. Merckx, die de in twee delen gesplitste krachtmeting in Lausanne vier keer had gewonnen, werd zelf nog voorbijgestreefd door Gimondi, de winnaar van vorig jaar. Ties Kruize (derde van rechts) scoort de derde treffer na aangeven van Frans Spits. (Van onze sportredactie) AMSTELVEEN Het Nederlandse hockeyteam heeft geen enkele moeite gehad om tegenover België de status van wereldkampioen te bewijzen. Nederland won met 6-0 door treffers van Ties Kruize (3), Hans Kruize. André Bolhuis en Ron Steens. Nederland was in alle opzichten superieur. De ploeg van Cees Tania heerste op het middenveld, waarop de Belgen soms wel eens aardige combinaties op touw zetten, maar in laatste instantie was de zuiverheid in de acties toch te ver te zoeken. De gebroeders Kruize zorgden voor 3-0 bij de rust waarna Bolhuis de stand op 4-0 bracht. Ties Kruize (met een strafbal) - de Belgen misten er twee via Van Duickom - en Steens bepaalden de eindstand op 6-0. Nederland mocht zeven strafcorners nemen waaruit overigens slechts één treffer viel. De overige doelpunten ontstonden uit veldspel. Bij de Belgen haalden alleen Moraux en Marrois enigszins het niveau van hun tegenstanders en dat bleek te weinig. Het eerste gedeelte, vijf kilometer op tijd met een massale start, werd gewonnen door Gimondi in 11 minuten en 31 seconden. Merckx werd vierde in 11.32 en Perletto vijfde met 11.33. In het tweede gedeelte, een individue le tijdrit, had Merckx het zicht baar moeilijk en hij eindigde twaalf seconden achter Perlet to, die het onderdeel won in 11.37 en daarmee de algemene winnaar werd. De totaaluitslag is: Giuseppe Perletto (Ita) 23 minuten en 10 seconden; 2. Felice Gimondi (Ita) 23.16; 3. Vladimizo Panizza (Ita) 23.18: 4. Eddy Merckx (Belg) 23.21; 5. Joseph Bruyere (Belg) 23.39. Laatste kans De nederlaag zaterdag hield voor superstar Merckx in, dat hij voor de eerste maal sedert 1965 in een wegseizoen geerieen daagse klassieker won. Zijn laatste kans was zaterdag in de 266 kilometer lange Ronde van Lombardije, die hij reeds in 1971, 1972 en 1973 op zijn naam had gebracht. Ook ditmaal be vond Merckx zich in de voorste gelederen. Met zijn landgenoot Roger de Vlaeminck en de Ita lianen Conti en Perletto vorm de hij een kopgroep van vier renners, die zestig kilometer voor het einde ontsnapten. Aan vankelijk was ook de Belg Ver- beeck daarbij, maar hij viel weer terug naar de tweede groep. In de eindsprint op de wielerbaan van Como moest Merckx zijn meerdere erkennen in Roger de Vlaeminck, die de laatste aanzet iets eerder gaf. Uitslag: 1. Roger de Vlaeminck (Belg) de 266 km in 7.07.54 (gemiddelde snelheid 37,2440 km/u): 2 Eddy Merckx (Belg) z.t; 3 Tino Conti (Ita) Sprekender dan ooit laat Roger de bracht hem toch de begeerde overwinning. Vlaeminck zijn blijdschap blijken. De laatste klassieker .van het wielerjaar De afgebroken stand was: Wit (Kortsjnoi): Kf2; Tc3; Ld4; Pd2; pi a3, c5, e4, g3, h2. Zwart (Karpov): Kd7; Ta5; Ld5; Lf8; pi a7, f3, f6, g7. h7. De partij verliep verder als volgt: 41Ld5-c6, 42. Kf2xf3, Kd7-e6. 43. Kf3-e3, Ta5-a4. 44. Tc3-b3, g7-g6. 45. Ke3-d3, a7-a6. 46. Ld4- e3, Lc6-b5 t 47. Kd3-c2, f6-f5. 48.e4xf5, g6xf5. 49. Le3-f2, Lf8- g7. 50. Tb3-e3 t Ke6-d7. 51. Te3- f3, Kd7-e6. 52. Tf3-e3 t Ke6-d7. 53. Te3-f3, Kd7-e6. 54. Kc2-b3, h7-h5. 55. Tf3-e3 t Ke6-d7. 56. Pd2-f3, Lg7-f6. 57. Te3-el, f5—f4. 58. Pf3-e5 Kd7-c8. 59. Pe5-f7, f4xg3. 60. Pf7-d6 t Kc8- d7. 61.h2xg3, Ta4-g4. 62. Pd6xb5, a6xb5. 63. Tel-hl, Kd7- c6. 64. Thlxh5, Lf6-d4. 65. Lf2xd4, Tg4xd4. 66. Th5-g5, Td4-e4. 67. g3-g4, Te4-a4. 68. Kb3-b2, Ta4-f4. 69. Kb2-c2, Tf4- f2 t 70. Kc2-c3, Tf2-f3 t 71. Kc3-d4, Tf3-f4 t 72. Kd4-e5, Tf4- a4. 73. Tg5-g8, Ta4xa3. 74. g4- g5, Kc6xc5. 75. g5-g6, Ta3-g3. 76. Tg8-c8 t Kc5-b4. 77. Ke5-f6, Tg3-f3 t 78. Kf6-e6, Tf3-g3. 79. Ke6-f7, Kb4-a3. 80. g6-g7. Remise op voorstel van Kortsnoj. Indeling voor indoorhockey BRUSSEL Nederland is voor het hockeytoernooi om de Eu ropacup voor indoorteams in kwalificatiegroep B ingedeeld met Denemarken, Frankrijk, Italië. Polen, Schotland en Zwitserland. De wedstrijden worden begin 1975 in Italië ge speeld. Groep a (Oostenrijk) bestaat uit: Oostenrijk, België, Tsjechoslo- wakije. Engeland, West-Duits- land, Spanje en Wales. De eer ste drie landen van elke groep plaatsen zich voor het eindtoer- nooi, dat begin 1976 wordt ge houden. Vijf landen hebben aangeboden dan als gastheer te fungeren: Oostenrijk (Wenen), Engeland (Londen), Nederland (Arnhem), West-Duitsland (Ber lijn) en Zwitserland (zonder plaatsaanduiding). PESHAWAR Het Aziatische hockeyelftal heeft gisteren in Peshawar (Pakistan) een wed strijd tegen een Pakistaans bondsteam met 1-0 gewonnen. Het doelpunt kwam op naam van Abdul Rashid na goed werk van Islahuddin en Ashok Ku mar. Het Aziatische elftal, dat enkele weken geleden in Brus sel 0-0 speelde tegen Europa, won eerder wedstrijden in Ka rachi, Lahore en Rawalpindi en reist nu naar India om daar zes duels af te werken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 8