Allerlei(ds) ,,De Lodewijk" is 165 jaar mis waard ,Men komt hier voor zijn hobby, niet om eenbewustwordingsproces" door te makeii Arie Akku wint talentenjacht Leids Volkshuis 75 jaar LTB stelt belastingverlaging voor y MAANDAG 14 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiniiiinniiinm Leiden „De Lodewijk" 165 jaar als christenkerk. Op 17 oktober 1809 werd in de geconsacreerde Saayhal voor het eerst na de reformatie de Mis opgedragen door pastoor B. Driesscn. Op 20 oktober 1974 denkt de parochiegemeenschap van Sint Lodewijk nog eens bijzonder terug aan die memorabele datum. Dan komt Rotterdams bisschop dr. A. J. Simonis in dit kraakheldere pronkjuweel van Hollandse bouwkunst de Eucharistie vieren, met assistentie van een oud-deken W. P. M. Haring, drs. A. Vreeburg en de huidige pastoor A. Saers. Bij deze feestelijke viering zal gebruik worden gemaakt van liturgisch vaatwerk en paramenten die onder Lodewijk Napoleon, koning van Holland, thuishoorden in de kapel en diens paleis op de Dam en later door Koning Willem 1 werden geschonken aan het seminarie te Warmond. Deze gebruiksvoorwerpen bevinden zich thans in de schatkamer van de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haarlem. eeuw was er toch nog emplooi voor de hal: Willem van Mieris had er zijn schildersacademie (rond 1740) en ook de zilversmeden maakten er gebruik van hun gildekamer. In het begin van de vorige eeuw kwamen de Lodewijken aan bod. Het einde van de saaijial ging over in het begin van een tijdperk, dat deze week katholiek Leiden met 165-jarige trots vervult. Eerst was er de rampzalige ontploffing van het kruitschip in het Rapenburg op 12 januari 1807. Dat was 's middags om kwart over vier. De gevolgen deden denken aan een 20e eeuws bombardement. Koning Ton Pieters Lodewijk Napoleon, het begin van een einde, het einde van een begin. Het eerste einde werd gemaakt aan een periode, die begon met het St. Jacobsgasthuis (1477). Ook Leiden kende in die jaren de grote trek naar het graf van St. Jacobus de Meerdere, Santiago di Compostella in Noordwest-Spanje, een bedevaartsoord, dat verhoudingsgewijs een nog grotere trekkingskracht had dan Lour- Statie1 des in onze dagen. Lodewijk, de goedmoedige broer van potentator Napoleon Bona parte, was dezelfde avond nog ter plaatse, ondanks duisternis en Hij liet het niet bij de situatie in ogenschouw nemen, r kwam financieel met allerlei regelingen en voorzieningen de brug. Pakhuis De St. Jacobsbroederschap had 10 jaar later al financiële moeilijkhe den en de kapel werd toen voor een deel opgeslorpt door de laken-nering die er een fraai pakhuis in vond. In 1567 werd het gebouw in gebruik genomen als saaihal en bijna 20 jaar na Leidens Ontzet, in 1592, kwam het ranke torentje op de hal zoals wij het nu nog kennen, naar een ontwerp van stadstimmerman Pieter Anthorvisz, een soort directeur van Gemeentewerken. Al in het begin van de 17e eeuw klink er het gepinkel van een klokkenspel en sloegen twee bronzen luiders het halve en hele uur. De saaihal herbergde na 3 oktober 1574 enige tijd nog de artikelen van Leidens glorie: haringen en wittebrood en kaas, waarmee de uitgehongerde Leidenaars via distributie werden gevoed. Toen de saaihandel ging tanen kwamen ook de fusteinen (een stof met linnen schering en katoenen inslag) in de hal ter keuring, maar toen de Leidse textielnijverheid op zijn rug lag in de 18e Lodewijk was een goede koning. Hij deed denken aan zijn heilige naamgenoot, die in 1270 als koning van Frankrijk in geur van heiligheid overleed: Lodewijk de Heilige. In Leiden vonden de twee Lodewijken elkaar. Bonaparte schonk de saaihal weer aan de religie, die eeuwen tevoren de eerste bouwstenen van de kapel had aangedragen. De katholieken noemden daarna hun eerste openbare kerk in Leiden sinds de Hervorming naar St. Lodewijk. Parochiekerk was „de Lodewijk" toen nog niet. Het was een statie", totdat in 1856 na het herstel van de hiërarchie werd bepaald dat de kerk werd toegevoegd aan de St Petrusparochie. Bijna 100 jaar was „de Lodewijk" hulpkerk; in de eerste wereldoor log werd zij toegewezen aan Belgische vluchtelingen, was een tijd lang studentenkapel en verving de parochiekerk toen in 1932 de Petruskerk aan de Langebrug in vlammen opging, waarna de brandweer er haar hoofdkwartier in vestigde tot op de dag van vandaag. In 1953 pas ging de St. Lodewijkskerk een eigen leven leiden. Ze werd een parochiekerk, los van het patronage van St. Petrus aan de Lammenschansweg. Eerste pastoor werd deken M. A. Jansen, die drie jaar later weer Leiden moest verlaten omdat hij de eerste bisschop van Rotterdam was geworden. Mgr. Jansen is nooit „echt" pastoor van „de Lodewijk" geweest: Hij was bouwpastoor. Als bisschop kwam hij op 18 juni 1957, nadat er aan de kerk veel schitterend restauratiewerk was geschied, als Sacerdos et Pontifex zijn geliefde St. Lodewijkskerk consacreren. Erfenis Zevenhonderd jaar liggen tussen de Heilige Lodewijk, die Jerusalem van de muzelmannen wilde bevrijden, en de Lodewijk „van de binnenstad": bloei en verval, overgang en weer bloei. Het „rijke Roomse leven" gloeit nog steeds een beetje aan het Steenschuur. In de witte beslotenheid van een zeldzaam goed getroffen Empire- exemplaar heeft een gemeenschap haar erfenis nog niet weggewor pen. De kerk is 's zondags vol. Hier vinden honderden kerkgangers wat ze gezocht hebben sinds de pluriformiteit de kudde in verschillende windrichtingen heeft gestuurd. '„De Lodewijk" is eigentijds, maar dan stijlvol. Onder het zilvertonige carillon is het geen ruif geworden, waarheen de wind van de scheiding der geesten het voer voor hunkerende zielen heeft geblazen. Voor velen is de feestelijke St. Lodewijkskerk een waardevast rustpunt gewor den. Je kunt er één keer in de week (of meermalen, maar dat lijkt al weer overdreven) nog knielen. Het eelt van de roomse knieën is verdwenen, in „de Lodewijk" echter kun je ervoor op „herhaling" komen. De Lodewijkskerk van 1974 is niet zonder zorgen, maar de „restaura tie" is er nog niet uitgewoed na 165 jaaj. Waar de psalmist zegt: „Steekt de bazuin, laat fluiten, horens blinken, speelt op de luit, doet cither, tamboerijn en trom weerklinken... uw speeltuig dient Gods wonderen te vertalen.." (Gabriël Smit zorgde voor de berij ming), daar volgt „de Lodewijk" in zijn voetspoor. Het koor is er voortreffelijk en wat onze luthersgetinte broeders cantor-orga- nistnoemen is Jan van der Meer, die voor ons de Lodewijk doet denken aai) een Parijse kerk als de Saint Sulpice, waar Vierne en Widor eens achter het orgel zaten. Aan het Steenschuur is 's zondagasavonds nog een Lof met meditatie, *s zaterdagsmiddags „Uitstelling" met rozenkransgebed, gelegenheid om te biechten, „schoon schip maken," of eens „uitpraten", en 's zondags om half tien Latijnse liturgie. Voorwaar: „SL Louis faut bien une Messe, de Lodewiik is een mis waard". Van een onzer verslaggevers LEIDEN - „De kantklossers ko men hier om te kantklossen en niet om een bewustwordings proces door te maken. Dat hoeft dan ook niet per se. Wat wij doen is ontspanning en ge zelligheid bieden en de mensen helpen zich te ontplooien. Een bepaalde, welomschreven maatschappij-visie hebben we Met deze woorden tekent directri ce J. H. Leemans de heel eigen plaats die het Leidse Volkshuis binnen het geheel van sociaal- culturele voorzieningen in "Lei den inneemt. Geen oord waar om elke hoek een gestudeerde betweter loert, maar een huis waar je plezierig een schemer lampje kunt timmeren, of een jurkje naaien, waar je kan vol ley-ballen, volksdansen, Engels converseren, gitaarspelen of als je daaraan de voorkeur geeft discussiëren. Deze maand be staat de Stichting het Leidse Volkshuis 75 jaar. Dat jubileum wordt sober gevierd. Zonder re ceptief, toespreken van be stuursvoorzitters en wethou ders, maar wel met: een open huis op 25 en 26 oktober, een reünie voor oud „Volkshuizers" en belangstellende clubbezoe kers op 1 november en een „vorige eeuwse" vlooienmarkt op 8 en 9 november. Het Volkshuis is opgericht door Mevr. Leemans (links) adviseert de dames van de hand werkclub. drie sociaalbewogenhooglera- gelijkstaande klassen te Lei- ren uit Leiden, met als doel: den". „Verhoging van ontwikkeling, Om die doelstelling te verwezen lijken werd aan de Apothekers- dijk 33 een niet bijzonder fraai maar wel erg groot pand (par terre, twee verdiepingen en een zolder) opgetrokken en een di rectrice aangesteld die samen met een stel vrijwilligers een programma van „verheffende" activiteiten organiseerde dat in grote lijnen overeenkomt met wat er vandaag de dag te doen valt. Een groot deel van de vrijwilligers die lessen gaven of de leiding hadden over een Van onze correspondent VOORSCHOTEN Arie Akku en zijn compagnons hebben af gelopen zaterdag dc talenten jacht in „De Lindehoevc" ge wonnen. Tweede werd Theo de Bruin. De derde plaats was voor Frits Bouter. De groep Arie Akku nam de gewonnen microfoon wel aan, maar gaf deze door aan solist Theo de Bruin omdat de groep Arie Ak ku slechts een gelegenheidsfor- matie is. Vele honderden jongeren waren zaterdag naar „De Lindehoeve" gekomen om te zien hoe de amateuristische muziekbeoefe naars het er afbrachten. De projectgroep „Licht en Geluid" van de Stichting Lindehoeve had de organisatie in handen. Iedere deelnemers kon gebruik maken van de meest moderne installatie, terwijl vele popgroe pen met hun eleetronische ap paraten de kans kregen om hun kunnen goed te laten samen vloeien met de techniek. Hoe moeilijk dit laatste is, bleek uit de vele fluittonen en fibraties, die de popgroepen voortbrach ten. De grote stal van „De Lindehoe ve" leent zich minder goed voor solistisch optreden. De drie so listen, die veelal eigen werkjes brachten, kregen niet die waar dering van de honderden jonge ren, die zij wel van de jury kregen. Tijdens de pauzes trad de Leidse formatie „Boolus" op. Met name de drummer wist de zaal in extase te brengen. De eerste talentenjacht van „De Lindehoeve" is redelijk ge slaagd. Verwacht wordt dat dit seizoen nog meer mogelijkhe den komen voor amateurmusici in Voorschoten en omgeving. club, was afkomstig uit de stu dentenwereld. Momenteel is de universitaire inbreng in het Volkshuis danig in betekenis afgenomen maar nog steeds is er een arbeidende vol studenten werkzaam. Dat het volkshuis passeerden, van die leden van de arbeidendea klasse die de drempel van het volkshuis pas seerden, inderdaad werd ver hoogd mag veiligworden aange nomen. Vooral nadat de stich ting ertoe was overgegaan aan zee en in de bossen buitenver blijven te openen waar met na me aan jonge Leidse bleekneu zen gelegenheid werd geboden „met de natuur kennis te ma ken". Dat valt bijvoorbeeld op te ma ken uit het jaarverslag dat de eerste directrice, mejuffrouw E. C. Knappert, schreef over 1912. „Wij hadden niet verwacht", zo staat in dat rapport, „Dat zo veel meisjes Weliswaar 100) de eerste maal zich zouden aan melden voor een week naar buiten. Weliswaar behoefden fabrieken slechts 2 bij te dra gen, maar op één uitzondering na hielden alle fabrieken het loon in. Loonvergoeding onzerzijds was niet geheel uitgesloten doch (werd door de bedrijven - red.) als zeer ongewenst voorgesteld. Het allermoeilijkste was het verlof krijgen voor de meisjes; de fabrieken zijn ingericht om te werken, jaar in jaar uit. week veelal met week uit, en in enkele schijnt het haast onmo gelijk een enkele werkkracht te missen. Voor verreweg de meeste meisjes werd het verlof gekregen, veelal met bijvoeging „voor één keer". De band tussen de Volkshuizers onderling was in die beginda gen en tot lang daarna bijzon der hecht. Ze vormden, zo blijkt uit verschillende geschrif ten, een hecht wereldje dat zich met graagte overgaf aan de wij ze leiding van de staf. Jaarlijks gebouw was het Lentefeest op kelder. De gebondenheid wan neer iedereen erop uittrok om pijpekruid te plukken waarmee dan vervolgens het kinderen ge bouw werd versierd, van zolder geleden kelder. De gebonden heid van de leden aan hun Volkshuis mag ook blijken uit het feit dat tientallen kinderen die dertig of veertig jaar gele den „op clubgingen" dat nu nog Volgens de huidige directrice me vrouw Leemans is die eenheid de laatste 20 jaar steeds meer afgebrokkeld en momenteel vrijwel geheel verdwenen. Zij brengt dat in verband met de ook door haar sterk gestimu leerde democratisering binnen het huis. Mét het op gang ko men van een ontwikkeling waarbij de leden meer eigen toe geleid gingen ontplooien, zo meent zij, zijn de „clubs" mak kelijker toegankelijk geworden voor buitenstaanders. En dat heeft beslotenheid weer toe ge leid dat de clubs en het clubs als geheel aan hechtheid heb ben ingeboet. Beslotenheid staf Voorzover van die beslotenheid nog sprake is geldt U weet vooral de clubs van oudere mensen. Die zijn ook nog het meest geneigd tegen de staf te zeggen: „Bepaalt u maar wat er gebeuren moet. U weet wat goedvoor ons is", slechts, signa leert overigens dat de oorspron kelijke doelstelling om vooral ook de maatschappelijk meest achtergestelde Leidenaars te bereiken, slechts ten dele is ver wezenlijkt. Volgens haar zetten jongeren-sociëteiten in de be- gin-jaren bijna uitsluitend Lei denaars met althans wel enige schoolse ontwikkeling een voet over de drempel. Momenteel kent het Volkshuis jongeren-sociëteiten waar ook de werkloze jeugd binnenkomt. „Maar nog steeds vind je die niet in de activiteiten-groepen", aldus de directrice. Het bezoek aan de Apothekers- dijk 33 is sinds de grotere Lee mans in deze jubileummaand uit: „Een zodanige uitbreiding van de nugetallen uit te druk ken, maar naar wordt aangeno men de laatste jaren tamelijk stabiel gebleven. Als wens voor de toekomst spreekt mevrouw Leemans in deze jubileummaand - maan ui- t: „Een zodanige uitbreiding jongeren de nu tien man tellen de staf, dat we ook buiten de deur kunnen werken en iets kunnen gaan doen tegen het steeds nijpender probleem van de eenzaamheid. Raadsleden even peuters B en w van Leiderdorp hebben gisteren met vrijwel de voltallige raad per fiets een rondrit gemaakt door de gemeente. In de peuterspeelzaal van het nieuwe gebouw van de Stichting Jeugdzorg werd even stil gehouden. De raadsleden vermaakten zich kostelijk met het speelgoed dat in de zaal aanwezig was. Tevoren hadden het college en de raad per fiets een bezoek gebracht aan de Houtkamp, waar leden van het centrum Milieuzorg Leiderdorp gereed stonden om hun nadere uitleg te geven over De Ruigekamp. Hierover heeft het centrum onlangs een nota uitgege ven. Tenslotte gingen de fietsers naar Leythenrode. Na een rondleiding door de therapieruimten werd in dit verpleegtehuis de lunch gebruikt. Met name de nieuwe raadsleden hebben tijdens de fietstocht uitge breid gelegenheid gekregen zich op de hoogte te stellen van de stand van zaken binnen de gemeente. Van onze correspondent OEGSTGEEST Voor een tjokvolle zaal van het parochie huis aan de Kerklaaa voerden leden van hetmeisjeskoor „St. Willibrord" de musical „De toevcnaar van Alkmaar", op.Aanleiding hiertoe was dc viering van het eerste lustrum van het koor.Ere-gaste bij de voorstelling was Juffrouw Willemse, oprichtster van het meisjeskoor. Sinds enige Jaren woont zij in Den Bosch. "De tovenaar van Alkmaar" is een kostelijke gescheidenis van een groep hippies die de kaasmarkt van Alkmaar willen veroveren. Hetgeen door een tovenaar wrodt voorkomen. Het koor kwam met zijn liedjes erg goed uit de verf. Do liedjes waren origineel van opzet, Er werd bijzonder goed gezongen. Een van de hoogtepunten was een fraaie "kikkerdans". Het geweldig applaus voor alle medewerkenden goed in het bijzonder de dirigentc mevrouw Rams. De heer Van Ovost overhandigde de spelers bloemen en van het meisje Antoi nette kreeg de dirigente een fraaie ruiker met linten waarop guldens waren bevestigd. Van onze correspondent ZOETERWOUDE De LTB heeft onlangs enige voorstellen op papier gezet om de finahcie- le positie van haar leden te verbeteren. Met name de nieu we gemeentelijke belasting baart zorgen. Voorgesteld wordt de vermogens-belasting voor minimaal honderdduizend gulden van het in eigen bedrijf belegde vermogen vrij te stel len. Belastingvrij reservering voorde oudedagvoorziening. Investeringsaftrek aftrek van tien procent voor onroerend goed en vervroegde afschrij ving op roerende bedrijfsmid delen, Verhoging van dc liqui datie-vrijstellen. Soepele han tering van de hinderwet Mini maal gelijkstelling van de prijs van consumptie- en industrie- melk. De opzet van de oogstdankdag ondergaat een ingrijpende wij ziging. (31 oktober). De morgen viering vervalt, in plaats daar van is er 's avonds om half acht een Eucharistieviering gezellig samenzijn in het Don Boscohuis. Zo zal er na een lange reeks van jaren ook geen toneelstuk van de eigen jonge ren worden opgevoerd. De heer A. v. Leeuwen uit Dlef- gauw sprak tijdens de onlang- s gehouden vergadering over de ontwikkelingen van de zui- velwereld in de toekomst. Hij stelde dal men moet blijven pogen de EEG in sland te hou den ondanks het vallen en op staan en het slechte landbouw beleid. Het grote struikelblok is de sterke inflatie in Italië van 10 tot 20%. Deze is catastrofaal. Ook het muntverachil werkt zeer hinderlijk. Toeslagen en heffingen zijn aan de orde van de dag. De heer van Leeuwen stond ook langdurig stil bij de consumptie-melkprijs cn het ge harrewar wat daar over mo menteel bestaat. De Nederland se boeren verkeren door het klimaat en hunvakbekwaam- heid in een goede positie. Als het hier misgaat klopt het Euro pees zeker niet. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 1071-22244 tst. 17 Anti roken Stugge, fanatieke, matige en ge zelligheidsrokers krijgen in de week van maandag 21 tot en met vrijdag 25 oktober de kans de sigaret voortaan de sigaret te laten en als volgeling van dr. Meinsma door het leven te gaan. In deze week organiseert de stichting B.O.T.A. (Bond Op voeding Tot Abstinentie-vrijwil lige onthouding-) namelijk een ontwenningscursus voor rokers in de stadsgehoorzaal. Soortge lijke cursussen werden eerder met veel succes (60% van de deelnemers raakte na afloop geen sigaret meer aanop ande re plaatsen m Nederland ge houden. Het programma, dat met goedkeuring van het minis terie van volksgezondheid wordt uitgevoerd, is gebaseerd op een aantal medische en psy chologische beginselen, die de behoefte aan nicotine sterk doen verminderen en daarbij de wilskracht versterken", al dus de B.O.T.A. De cursus be gint 's avonds om acht uur en kost f 7,50 per deelnemer. Telefoon centrale Aan de Willem de Zwijgerlaan is vrijdagmiddag de nieuwe knooppuntencentrale van de PTT officieel ingebruik geno men. Ir. Spoek, directeur van het telefoondistrict Den Haag, hield hierbij een openingsrede, waarin hij wees op de grote betekenis, die de nieuwe centra le voor de regio Leiden zal gaan hebben. Ondanks de geboden extra capaciteit, waardoor meer mensen in staat worden gesteld een telefoon aansluiting te nemen, is het niet zo dat de groep van degenen, wiens naam reeds lange tijd op (je wacht lijst prijkt, nu ieder geholpen kunnen worden. Hengelsport Hengelsportvereniging "De Fo rel", viste afgelopen zaterdag bij regenachtig cn winderig weer in Zaandam. De vangst was goed, de uitslag is als volgt: Judhui A. Ooijcndijk 4490 gr., A. v.d. Amelen 4480 gr., J. Pardon 4400 Pr«nh. gr.. H. Ooijendijk 3390 gr.. J. Ooijendijk 3170 gr.. J. Beekman 2750 gr., L. Vlasveld sr 2040 gr., J. van Bohemen 1720 gr., C. Logeman 1500 gr G Ligtvoct 1270 gr.. H. Abspoel 750 gr., J. v.d. Holst 470 gr. DINSDAG 3rovnoordhal' vwmirkt. vanof i 00 Burcht hUnvcrgadcring KVP. WOENSDAG Schrtp«ml«ndc (1 lering Leidse Agenda

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3