Derks reed twee uur later weg FC Twente benutte zwakte van Ling Weldoelpunt, geen doelpunt Neeskens vrij zeker tegen Feyenoord Morgen rentree van Barry Hulshoff .1 AMSTERDAM Het venijn zat bij FC AmsterdamAjax in de staart. Bij de stand 2—1 in het voordeel van Ajax floot scheidsrechter Derks twee mi nuten voor het einde omdat Horst Blankenburg het spel had opgehouden. Ajax laatste man maakte inderdaad geen haast en speelde terug op zijn doelman. „Spelbederf", zou Frans Derks later zeggen, „en daarop staat een indirecte vrije trap." Theo Husers even wel schoot de bal rechtstreeks in de bovenhoek. Zonder par don keurde Derks de treffer af, al leek het aanvankelijk dat hij twijfelend naar de stip wees. Hans Kraay: „Ik snap al die op winding niet. De bal is ineens ingeschoten terwijl het een indi recte was. Overigens, ik vraag me af of je in een dergelijke faze van een wedstrijd, als je een voorsprong consolideert, voor spelbederf moet fluiten." „Ja, natuurlijk was het een indi recte", verklaarde ook Pim van de Meent. „Maar de bal werd aangeraakt door een Ajacied. Bovendien maakte Derks hele maal niet duidelijk dat het een indirecte was. Als hij het doel punt goedkeurt, is er niemand die protesteert. Ajax berustte er al in. Ik begrijp niet waarom die man niet meespeelt. Hij staat daar maar. En dan geeft hij zo'n snotneus als Otto een gele kaart. Maar waarom ziet hij de intimidatie van Ajax niet?" Frits Flinkevleugel: „Natuurlijk was het een doelpunt. Haan heeft hem aangeraakt. Ik heb geen twee vingers gezien van Derks", aldus Chris Dekker. „En Ajax protesteerde ook niet." Kraay: „Geloof me, die bal is niet aangeraakt. Dan was er in de kleedkamer heus wel over gesproken." Frans Derks: „Ik heb tegen de spelers gezegd dat het een indi recte was. Ik heb het ook aan gegeven. Bovendien moet je dat als speler natuurlijk ook weten. Ik ga niet minutenlang mijn arm in de hoogte houden. Ik had ook nog andere zaken te doen. De muur van Ajax moest op negen meter. Maar ik kan de emoties wel begrijpen. Ik ben daarom ook niet weggelo pen en heb de spelers laten afreageren. Daarna heb ik Schrijvers normaal een doel- schop laten nemen." Woedend liep trainer Van de Meent het veld in toen Derks dp gelijkmaker van FC Amsterdam af keurde. Spelers, grensrechter, re serves en officials moesten hem in toom houden. Van onze sportredactie ROTTERDAM John Neeskens over een goede week in stadion Feyenoord? Rinus Michels, handen wrijvend omdat hij het zo koud had, zei er gisteren na Feyenoord—AZ'67 over: „Hij traint weer. Vol gens de laatste berichten gaat het goed maar ik weet niet of hij voldoende wedstrijdconditie zal hebben. Hij heeft een spierblessure en daarmee kun je weinig uitrichten. Pijn kun je onderdrukken maar je weet nooit hoe het na zo'n spierblessure in een wedstrijd gaat. Maar we hebben nog een dag of tien en de kans dat Neeskens speelt, is vrij groot". Optimisme bij Michels, dat hij niet kon spuien over de wed strijd die hij gisteren zag op zijn vrije dag. Michels: „AZ speelde bijzonder leuk, Feye noord had kennelijk zijn dag niet en speelde erg moeilijk. Maar ik kom hier niet kijken om iets aan de weet te komen. Ik ken de speelwijze van Feye noord, ik ken de spelers. Ik hoef me zelfs niet in de taktiek te verdiepen; dat heeft geen enkele zin. Een Europa Cup wedstrijd is nu eenmaal iets heel anders". Naar Rotterdam gekomen om niets te kunnen constateren? Michels: „Ach, een soort be leefdheidsbezoek". Michels en zijn Barcelona arri veren zondag nadat de dag tevoren een uitwedstrijd tegen Alicante is gespeeld. AMSTERDAM De derby tus sen FC Amsterdam en Ajax kookte toch nog over. Met nog twee minuten te spelen kanjerde Theo Husers uit een vrije trap de bal rechtstreeks achter Piet Schrijvers. Geen doelpunt, geen gelijkmaker voor de „lieverd jes". De vrije trap waaruit Hu sers scoorde, had „in tweëen ge moeten." Scheidsrechter Frans Derks was resoluut en liet Piet Schrijvers met een doeltrap de laatste minuten volmaken. Woe dend eisten supporters van FC Amsterdam het hoofd van de Brabantse scheidsrechter, die, beschermd door Piet Schrijvers, de kleedkamer veilig kon opzoe ken. Met een forse politiebe scherming, reed hij twee uur later uit het Olympisch stadion. Zodoende bleef Ajax overeind (1—2). In de Amsterdamse derby, die vorig jaar door het stunt team van Pim van de Meent met 10 werd gewonnen. Dat team leek gistermiddag in een met 30.000 toeschouwers bezette are na opnieuw voor een stunt te gaan zorgen. De opbouw bij Ajax vlotte niet. Wel bij Amsterdam, dat bovendien een flinke dosis geestdrift aan de dag legde. Maar het werd ook duidelijk dat de aanvalsli- nie te weinig kracht had. Toch werd Ajax in de dertiende minuut verrassend op een achterstand gezet. Chris Dekker was met de bal naar rechts uitgeweken en zette voor. De bal beland de bij de tweede paal waar Heini Otto, het van SDW overgenomen talent, klaar stond om vallend in te koppen (1—0). Ajax leek snel de gelijkmaker te maken. Wim Suurbier ontregelde Amsterdams' defensie na een combinatie met Bro- kamp. Suurbier echter werd door Jan Jongbloed hardhandig tot staan ge bracht. Hans Kraay: „Een strafschop was op dat moment niet ten onrechte ge- Jan Mulder, na de rust ingezet voor de tegenvallende Rep, moest Ajax nieuwe impulsen geven. Mulder kreeg al snel Klaas „karate" Karte bij zich, bikkelhard en fors tackelend. Hij maakte het Mulder wel lastig, maar niet onmogelijk. Toen Krol over had gekopt en Jongbloed een schot van Suurbier had gestopt, gaf Derks Otto de gele kaart voor een al te forse charge. Overigens was het de eerste overtreding van de jeugdige prof. Ajax was in deze faze de betere ploeg, schiep ook meer kansen dan voor de rust, waardoor FC Amsterdam de lijn verloor. Jongbloed moest met een formidabele save Geels een kans ontnemen. Toch leidde de nationale doelman de nederlaag van zijn ploeg in. Nadat Kei zer was vervangen door Steffenhagcn sloeg Ajax toe. Via Steffenhagcn en Suurbier belandde de bal in de doel- mond waar Jongbloed de aanval onscha delijk leek te maken. Hij kreeg de bal evenwel niet vast en daarvan profiteer de Geels door van dichtbij in te tikken: 1—1. Nauwelijks een paar minuten later kwam de nekslag voor FC Amsterdam. Een vrije trap, veroorzaakt door Karte en genomen door Blankenburg met een slim hakje gaf Gerrie Mühren gelegenheid hard in te schieten: 12. En terwijl iede reen dacht' dat de wedstrijd als een nachtkaars zou uitgaan, veerde twee mi nuten voor het einde het stadion op bij het schot van Husers na het „spelbederf" van Blankenburg. Felle protesten over het afkeuren van het doelpunt bij FC Amsterdam. Zelfs Pim van de Meent moest er aan te pas komen om de gemoederen tot rust te brengen. „Zie je wel", mompelde een teleurgestelde supporter van FC Amster dam, „na Twente is nu Amsterdam de dupe. Alweer ten bate van Ajax." Scoreverloop: 12. Otto 1—0, 70. Geels 1—1, 76. G. Mühren 12. Scheidsrechter: Derks. Toeschouwers: 27.000. FC Amsterdam: Jongbloed: Flinkevleugel, Kar te. Fransz, Bianchi; v.d. Merkt, Dekker. Otto (Visser); Husers, Jansen, Meijer (Van der Lom). Ajax: Schrijvers; Suurbier, Blankenburg, Dus- baba, Krol; Haan. G. Mühren, Keizer (Steven hagen); Rep (Mulder), Geels, Brokamp. TON DE WIT IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Een magnifieke zweefduik van Frans Thijssen. Thie' strekt zich maar kan de bal niet stoppen. FC Twente leidt met 2-0. Enschede - Een der eersten die de kleedkamer in het Diekmanstadion verliet was Tschenla Ling. Moe en teleurgesteld. Geen lachje kon eraf. Zijn afgang bij FC Twente - Den Haag (3—0) zat hem dwars. Dat was te begrijpen. Niet al- de zoveelste maal dankbaar leen raakte Ling gisteren te- gebruik van zijn vrijheid hij ook de plicht mee te verde- berg te bereiken. Vallend kop- digen. Uitgekookt als een erva- te hij FC Twente naar 3-0. Een zwakke punt in Lings spel toe. Kalle Oranen (lachend): „Pro- Hij "vloog" als het ware voren zodra weer van FC Den Haag gen. De zalige vrijheid voor fessioneel aangepakt, hè. De aanval laatste tijd werd er veel over afgesla- die Ling gesproken, dat hij geweldige kapbeweging raad. Hij stond perplex, aan hem niet in zijn spel te laten de grond genageld. komen. Hij zou mij volgen; ik het publiek populair maakte, met een verdraaide knie, Dan zou de lijn uit het spel daardoor verslagen, maakte verdwijnen". Eddie Achter- DEN HAAG Morgenavond kunnen de Wassenaarse voet balenthousiasten genieten van een interessante partij voet bal. Plaatselijke favoriet Blauw Zwart treedt dan om 19.30 aan tegen cre-divisionist Ajax. Bij de Amsterdammers speelt na maandenlange afwe zigheid eindelijk weer de vol ledig genezen verklaarde Bar ry Hulshoff mee. Bij Blauw Zwart zal veel afhangen van kanonnier Pieter Donath. Alle trainingen voor morgen zijn bij Blauw Zwart natuurlijk geschrapt. althans die indruk. Nog pijnlij ker kwam zijn falen vijf minu ten voor het einde van deze ongekende strijd tot uitdruk king. De stand was inmiddels reeds tot 2-0 opgelopen (Via Thijssen), toen Ling weer zijn ergernis over een opnieuw mislukte actie wegfoeterde. Oranen zag dat, maakte voor berg werd toen maar tegen over Landers gezet. Precies het mannetje dat de jonge Ha genaar, dit seizoen alsmaar voldoendes halend, niet aan kon. Achterberg, schold, sjor de en sloeg om Landers te irriteren, uit zijn evenwicht te brengen. Tenslotte lukte hem dat nog ook. Toch zei Mans veld later over Achterberg: „Toch een nuttige kerel voor het elftal. Hij is voor elke ver dediger lastig te bestrijden". Beslissend Het moet gezegd worden, dat deze twee ontwikkelingen FC Twente - FC Den Haag beslis ten. Natuurlijk was de thuisclub technisch en tactisch een stuk verder dan de tegenpartij, zoals verwacht, maar dat gegeven was geen vrijbrief voor de over winningspremie. Er scholen toch vele hiaten in het Twentse spel, vooral met betrekking tot de afwerking. FC Den Haag heeft zich betrekke lijk lang aan deze strohalm op getrokken. Vooral doelman Thie greep elke gelegenheid beet om te excelleren. Drie tot viermaal toe stak hij net op tijd zijn been uit om een doorgebroken Twen tenaar van scoren af te houden. Toen, na 25 minuten óók voor hem de noodbcl luidde. Oranen had een schot gelost. Geen lastig schot, leek het, want Thie hurk te reeds op zijn knieón om de bal te stoppen. Maar De Calu- wé, zich van geen kwaad be wust, stak instinctief zijn voet omhoog en raakte met de hak van zijn schoen de bal. Weg was alle zekerheid, alle vertrouwen. FC Den Haag stond achter. Eigenlijk is het elftal van Bos- kov deze schok niet meer te boven gekomen. Hoewel vlak daarna nog redelijk tegenspel werd geboden ebde het vertrou wen vooral in de tweede helft steeds meer weg. De Caluwé, Landers en de overbelaste Mansveld kregen het moeilijker dan ooit. Maar Thie en de beste voorstopper van Nederland, Joop Ko re vaar sprongen voort durend bij om FC Twente het scoren zoveel mogelijk te belet ten. Dat lukte, ondanks alles, aardig. Pas twintig minuten voor het elfde kopte Van der Vall de bal door naar Thijssen en dat betekende 2-0. Dat Ora nen tenslotte ook alweer het hoofd van Ach'terberg trof, waardoor de score nog meer opliep, was van geen belang meer. De buit was toen allang verdeeld. Doelman Thie: „Voor de wed strijd geloofde ik heilig in een punt. De stemming in de ploeg kon haast niet beter. FC Den Haag, dat alles wil doen om een goede uitslag te bewerk stelligen, sloeg zaterdag in Hol ten reeds een trainingskamp op. Maar alweer kwam de fabel uit dat een voorbereiding in deze vorm niet goed voor het elftal is. Thie: „Zolang ik in Den Haag speel heeft de club na een trai ningskamp nog nooit kunnen mnnLn HANS DE BRUYN Scoreverloop: 22. Oranen 14). 70. Thijssen 2-0. 88. Achterborg 3-0. Scheidsrechter Pijper; Toeschou wers: 11.000. FC Twente: Ardesch, Van Ierssel, Achterborg, Zuidcma, Pahl- platz. FC Den Haag: Thie; De Caluwé, Korevoar. Mansveld, Landers; Pe- razic, Jol (Van Vliet), Bres; Ling, Van Leeuwen, Swanenburg (De Geer).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13