alstublieft, Strafsancties nodig bij bescherming van ongeboren leven Surinaamse oppositie niet eens met advies onafhankeli j kheid met Technologie oplossing voor onze problemen Computerchaos bij Belgische overheid cBeleggingeri BEGELEIDING LEERLINGEN IN ZIEKENHUIZEN ONVOLDOENDE Andriessen reageert op abortus-brief uw persoonlijke agenda 1975 bon: QeidwQowuvnt „Herinneringen NUTSSPAARBANK Reddende gedachte Dreigt catastrofe? Portugal vreest CIA ZATERDAG 12 OKTOBER 1974 LE1DSE COURANT PAGINA 7 (Van c e correspondent Jan Schils) BRUSSEL Juist op het moment dat de regering bij de opening van het nieuwe parle mentaire jaar alle Belgen met klem heeft ge vraagd vrijwillig de buikriem aan te halen, in verband met de slechte financiële en economi sche toestand, zijn in de Belgische pers berich ten verschenen over grove verspilling door de overheid bij de aanschaf en het gebruik van computers. Geen enkele Belgische overheidsin stantie wist ons deze week precies te zeggen hoe groot het computer-park van de staat is. Sommigen spreken van negentig computers, anderen van 143 en een zelfs van 200 stuks, waarvan er dan ook nog een tiental vele maan den lang onuitgepakt staat opgeslagen in kel ders of pakhuizen, terwijl er toch een maande lijkse huur van 2,5 tot 4 miljoen franc voor moet worden betaald. In het verleden heeft het kernkabinet de beslis singen over de aanschaf van computers en het gebruik ervan doorgaans als een agendapunt afgehandeld. Het gevolg daarvan is dat alle ministeriële diensten nu opgescheept zitten met een computerpark dat veel te groot is, dat bijgevolg eenderde van deze computers niet en de rest slechts gemiddeld vijf uur per dag werkt. Toch moet de Belgische belastingbetaler voor huur en onderhoud van het totale computer park jaarlijks twee tot drie miljard franc op- Tot deze bevinding is een ministeriële werk groep gekomen die getracht heeft een inventa ris op te maken van het totaal aantal staats- computers. Maar dat is gewoonweg onbegon nen werk geworden omdat sommige ministerie le diensten ofwel weigerden vragen terzake van de werkgroep te beantwoorden, ofwel volko men verkeerde inlichtingen gaven. Uit het on derzoek van de werkgroep is wel gebleken, dat veel staats-computers onderbemand zijn en weer anderen overbemand. Ook blijkt een aan tal computers gewoonweg hetzelfde werk te doen, hetzij om de schijn te wekken dat er wel degelijk wordt gewerkt en het apparaat nodig is, hetzij om op deze manier de staat ervan te overtuigen dat de aanschaf van een nog grotere computer gerechtvaardigd zou zijn. Om aan de misstanden een einde te maken heeft de Belgische regering nu haar hoop ge vestigd op een wetsontwerp, dat erin voorziet dat een orgaan, het Openbaar Ambt, in de toekomst beslist over aanschaf en gebruik van staatscomputers. Intussen probeert een onge lukkige minister voor verkeerswezen, Chabert, habert, bij enkele computerfabrikanten, onder wie Siemens, gedaan te krijgen dat zij minstens vijf onuitgepakte staatscomputers terugnemen. o Onverzettelijk als immer heeft kardinaal Mindszenty (82), voormalig primaat van Hongarije tijdens een persconferentie zijn „Herinneringen" gepresen teerd. Onder meer verklaarde hij dat door het verdrag tussen Hongarije en de Heilige Stoel, de kerk van Hongarije instrument en dienares van de atheïstische macht geworden is, die de vrijheid van godsdienst en geweten wil vernietigen. Paus Paulus zou wel bezorgd zijn over de publikatie van het boek van de kardinaal, maar toch geen bezwaren hebben gemaakt. VERKLARING BISSCHOPPEN: Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse bis schoppen vinden, dat er wetten moeten komen, die het ongeboren leven beschermen door middel van strafsancties. Het is de plicht van de staat gebóren leven te bescher men. Deze plicht strekt zich ook uit tot het ongeboren leven. De bisschoppen zeggen dit in de verklaring, die zij zoals wij gisteren hebben gemeld, woensdag zullen pu bliceren. In de KRO-radiorubriek „Echo" is gisteravond echter daaruit al uitgebreid geciteerd. De Neder landse bisschoppen wijzen op het feit, dat de mensen niet vrijelijk kunnen beschikken over het ongebo ren leven. Zij hebben de plicht dit leven te aanvaarden en het zich te laten ontwikkelen. Er is volgens de bisschoppen in het stadium van de ontwikkeling van de vrucht geen grens te trekken, waarvóór de vrucht nog geen individueel mense lijk leven zou hebben en waarna ze dit zou bezitten. Bij elke zwanger schap is er sprake van een nieuw individueel menselijk leven in ont wikkeling. Abortus, aldus de bisschoppen, wordt steeds minder gezien als beëindiging van het begonnen men selijk leven. Dit verontrust hen zeer. Zij willen „het maatschappelijk kwaad van de abortus bestrijden door een goede voorlichting, sexuele opvoeding en door een in geweten verantwoorde geboorteregeling. Aan de vrouw, die in nood is, dient alle beschikbare individuele en sociale hulp te worden toegezegd en gewaar borgd. Ook moet gedacht worden aan andere mogelijkheden, zoals adoptie. Het afwijzen van abortus is volgens de bisschoppen geen specifiek chris telijk standpunt; het gaat om alge meen menselijke waarden waarvoor ieder mens moet opkomen. Van een onzer verslaggevers DEN IIAAG De Surinaamse oppositie partij van Hindosta- nen (VHP) onder leiding van advocaat mr. J. Lachmon zal zich fel verweren tegen het eindadvies dat de Koninkrijks commissie op 1 november zal uitbrengen aan de regeringen van Suriname, Nederland en de Nederlandse Antillen ten aan zien van de wijze waarop Suri name eind 1975 onafhankelijk wordt. De bezwaren van de op positie zijn o.m. gericht tegerf het standpunt dat bij het ont binden van het Statuut, Neder land geen steun wil verlenen bij de totstandkoming van èen nieuwe Grondwet uit Surina me. Voorts heeft de opposi tie er bezwaar tegen dat Suri- namers die zich op de datum 'van de onafhankelijkheid in Su riname bevinden geen Neder lander blijven, maar de Suri naamse nationaliteit moeten aanvaarden zonder dat zij heb ben kunnen kiezen. Tenslotte gaat de oppositie er niet mee akkoord dat geen concrete uit gangspunten zijn aangegeven voor de ontwikkelingssamen werking tussen Suriname en Nederland na de onafhankelijk heid. De Koninkrijkscommissie die gisteren zijn overleg heeft beëindigd aanvaardde in grote lijnen de eerder bekende stand punten die verschillende werk groepen hadden geformuleerd. Surinamers in Nederland be houden de Nederlandse nationa liteit en krijgen de kans om op een later stadium de Surinaam se nationaliteit te aanvaarden; de SURINAMERS IN Suriname worden Surinamer. De Suri naamse oppositie pleit echter voor een dubbele nationaliteit voor de Surinamers in Surina me. De oppositie is het niet eens met de toezegging dat deze Suri namers, als ze dat wensen, in een later stadium naturalisatie tot Nederlander kunnen aanvra gen. Oppositieleider Lachmon kondigde aan dat hij van plan is naar de burgerlijke rechter te gaan, daar hem een recht, na melijk de Nederlandse nationa liteit, wordt ontmomen zonder zijn toestemming. Ten aanzien van de constructie van een Surinaamse Grondwet, is het Nederlandse standpunt dat dit een zaak voor Suriname is, als een koude douche geko men voor de Surinaamse en An tilliaanse delegatieleden. Neder land onttrekt zich aan zijn ver antwoordelijkheid om te zorgen dat voor de onafhankelijkheid de fundamentle rechten en vrij heden opgenomen in een Grond wet, zijn gegarandeerd, aldus mr. Lachmon. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres ook voor v Amsterdam (ANP) Voor leerling-verpleegkundigen die in het ziekenhuis worden opgeleid mag maar één praktijkbegcleider per 29,9 leerlingen worden aangesteld. Dat is onvoldoende. Aldus mevrouw A. van der Weg, voorzitster van de Nederlandse vereni ging van verpleegkundige direkteuren van ziekeninrichtingen, gisteren in Amsterdam op een bijeenkomst ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereniging. Dc direktie moet de patiënt zowel als de werknemer en de stagiaire beveiligen tegen eventuele fouten die het gevolg zijn van onvoldoen de gegeleiding. Mevrouw Van der Weg hoopt dat de Ambtenaren van de ministeries en instanties die verantwoordelijk zijn voor de opleidingen, zich bewust zijn van de noodzaak van een goede praktijkbcgeleiding van de leerlingen. Anders zullen of de opleiding of de verzorging van de patiënt schade lijden. Over de onlangs gepubliceerde structuurnota „gezondheidszorg" van de regering zei mevrouw Van der Weg, dat daarin vernieu wingsgedachten „op een werkbare wijze" zijn samengevoegd. Ze vroeg zich wel af. of het bij een sterke decentralisatie zal lukken om mensen te vinden die genoeg ervaring en bestuurscapaciteiten hebben om het toekomstbeeld - een verschuiving naar de zorg buiten het ziekenhuis - te verwezenlijken. Ze voegde hieraan toe dat het de vraag is, of het steeds herhalen van de noodzaak van kostenbeperking in de ziekenhuizen een juist uitgangspunt voor de discussie vormt Eenzijdige afrem ming van de ziekehuiscapaciteit, zonder dat eerst elders voldoende mogelijkheden voor behoorlijke opvang en behandeling zijn gescha pen, kan letterlijk levensgevaarlijk zijn voor de patiënten, aldus mevrouw Van der Weg. Fors stemgeluid Met fors stemgeluid en luid bellend probeert Charles Templin de aandacht te krij gen van de Amsterdammers. In traditioneel kostuum doet deze omroeper van de Lon- dense voorstad Hillington de Mokumse burgers kond van een presentatie van Britse herenmode in hun stad. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG KVP-fractielei- der Andriessen heeft gister avond gereageerd op de brief van de bisschoppen over abor tus, waarin deze o.m. de KVP veroordelen voor haar aandeel in het opstellen van een Initia tief-wetsontwerp tot legalise ring van abortus. Frankrijk gaat over op ondergrondse kernproeven PARIJS (AFP) Frankrijk zal voortaan geen kernproeven in de atmosfeer meer nemen. Dat betekent echter niet dat Fran krijk stopt met kernproeven. „Wij zijn gereed voor het ne men van ondergrondse proe ven," zei gisteren minister van Defensie Jacques Soufflct. Hij bevestigde hiermee officieel wat president Giscard d'Es- taing onlangs al liet doorsche meren. De Franse kernproeven, deze zomer boven de Stille Oceaan, hadden over de hele wereld protesten tot gevolg. Prins terug uit Polen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Prins Bernhard is gisteravond in ons land te ruggekeerd van zijn vijfdaags bezoek aan Polen. Gisteren heeft hij in de Poolse hoofdstad warschau een krans gelegd bij het graf van de onbe kende soldaat Bij het graf staan urnen met grond van alle slagvelden waar in de tweede wereldoorlog Polen hebben ge streden. waaronder Arnhem. Verder bezichtigde de prins de stad, die zo zwaar is getroffen in de oorlog en waarvan 800.000 inwoners de strijd niet overleef den. In een gesprek met de pers zei de prins: „Ik heb de spreek woordelijke gastvrijheid van de Polen ervaren en het was een bezoek waar ik elk moment ple zier aan heb beleefd." Wij denken vast aan uw afspraken (of afspraakjes) in 1975. Als stoffelijk bewijs van onze dank voor het aanbren gen van een nieuw abonnement kunt u namelijk een keus maken uit een kunstleren herenagenda, of een in diverse kleuren uitgevoerde lacqué damesagenda, bedrukt met uw eigen naam of voornaam. We horen van u. zonder postzegel, naar Lcidse Courant. dames/heren op de agenda moet gedrukt worden; ....„(max. 18 letters) pen op het punt van de straf baarheid. De wetgeving moet volgens hem zo zijn, dat abor tus in duidelijke uitzonderings gevallen niet strafbaar is. „Dat doet niets af aan mijn opvat ting, dat bescherming van het menselijk leven hoeksteen moet zijn voor ieder politiek beleid. In de Nederlandse situatie zal echter de wet de strikte norm niet volledig kunnen dekken, omdat in onze samenleving over deze norm voor wat be treft het ongeboren leven, zeer verschillend wordt gedacht", meent Andriessen. Hij vervolgt: „Ik ontleen mede aan het in de bisschoppelijke verkondiging gestelde ideaal zake de bescherming van onge boren leven, de plicht or trachten een wetgeving tot stand te brengen, die het ideaal zo dicht mogelijk benadert, d.w.z. dichter dan in de huidige situatie het geval is." De reactie van de PvdA-Kamerle- den Roethof en Lamberts, in dieners van het initiatief-wets ontwerp, was: „De brief staat volstrekt vreemd tegenover de geestelijke en materiële nood van jaarlijks vele tienduizenden vrouwen". WIE IS IN HET KABINET op de vondst gekomen om in de verharde posities van bedrijfsleven en vakcentrales terzake van het investeringsbeleid een nieuwe opening te maken door middel van het teruggrijpen naar een oud idee: de winst- en vermogensaan- wasdeling? Slaagt de regering-Den Uyl erin op die manier een oplossing te vinden vodr spreiding van de economische macht, dan mag ze zich erop beroemen dat het een dreigende ontwikkeling heeft voorko men, waarbij de vakbeweging te veel op de stoel van de wetgevende macht zou gaan zitten. Wij vinden namelijk dat in de allereerste plaats het de overheid (regering en parlement samen) is, die heeft uit te maken hoe het nationale investeringsbeleid zal zijn en in verband hiermee ook de grote lijnen van het loonbeleid. NU IS TERZAKE VAN een winst- en vermogensaanwasdcling met het aanduiden van het principe ook nog lang niet alles gezegd. Hoe wordt het praktisch verwezenlijkt? We zouden het even fataal vinden, als dit in een vorm zou worden gegoten waardoor de overheid nog meer centralistische macht krijgt, als wanneer werk gevers en werknemers samen de facto gaan beslissen, hoe de economie voor heel Nederland er uit zal gaan zien. Winst- en vermogensaanwasdeling zijn bovendien klanken die tot nog toe allesbehalve aangenaam geweest zijn voor de meeste werkgevers en menig politicus, terwijl anderzijds de vakbeweging beslist niet nalaten zal om verder te gaan dan de gedachten die van achter de regeringstafel dezer dagen bij de algemene beschou wingen zijn toegezegd. DOOR HET KABINET IS dan ook niet meer dan een opening gemaakt; wat daardoor heen kan kruipen, moet worden afgewacht. Als er dezer dagen wat olie op de golven gestort is, moet tevens worden vastgesteld dat er onweer blijft dreigen. De tactische verdienste van het kabinet op dit moment is vooral, dat het wel iets, maar vooral niet te veel gezegd heeft. NIET VOOR DE EERSTE MAAL waarschuwt de directeur-gene raal van de wereld-voedsclorganisatie, landgenoot dr. Bocrma, dat er voor verschillende landen een catastrofe dreigt omdat er komend jaar een tekort van vele tientallen tonnen graan voorspeld wordt. In Brussel bevestigt Europees landbouwcommissaris Lardinois dit onheilspellende vooruitzicht: hij verwacht een tekort van vijftig zestig miljoen ton, terwijl als druppel die de emmer zal doen overlopen, rekening gehouden moet worden met een oogst in de Verenigde Staten die ook ver onder de ramingen zal blijven. Dit alles vernemende vraagt men zich af. of op wereldniveau de politieke en economische leiders zich niet eens wat meer moeten gaan druk maken om deze kwestie dan om diverse andere die nu de volle aandacht krijgen. TERWIJL HET ENE LAND worstelt om af te komen van proble- men die tdl overproduktie terug te brengen zijn, staan in andere landen weer miljoenen mensen bloot aan het acute gevaar van hongersnood. Wat baat de strijd voor het principe „vrijheid gelijkheid, broeder schap", als we er straks met zijn allen mee ten gronde gaan? Weeroverzicht g*nb. IS 01 Hoewel de aanvoer van koude kans op een droge periode van lucht afkomstig uit de poolstre- minstens 12 uur: 95 procent, kans ken min of meer tot stilstand op een geheel droog etmaal: 80 is gekomen, blijven de tempera- procent turen de komende dagen toch nog beneden normaal voor de t^w la o tijd van het jaar. In de nacht D»eim min 12 o daalt het kwik op waarneming- E'-m» xw i»w. 12 0 hoogte tot net iets boven het en H»M»r vriespunt, waarbij plaatselijk tuchth. R'dan nachtvorst kan optreden. vïiMins*n Zd Mmburg Deze sterke temperatuurdaling geeft in de van oorsprong voch- Ballon» tige lucht aanleiding tot mist- B*ri»n vorming vooral in het binnen- ®°rd*"*u" land. Frankfort Voornamelijk in de kuststreken Hauu^hi kunnen buien, die zich boven Jniwhniefc de Noordzee ontwikkeld heb- u«*ab«m**n ben, binnendrijven. u-amo Vooruitzichten voor zondag en j^"r^burB maandag: overwegend droog m»i«u« met opklaringen maar plaatse- "•""f** lijk mist. Vrij koud met hier en {JicT daar nachtvorst. o»io Parlja Weersvooruitzichten in cijfers ge- Rom* middeld over Nederland, voor Stockholm zondag: w«nm aantal uren zon: 1 tot 7. caaabienea min. temp. omstreeks 5 uï"bo«i graden. La» Raima» max. temp. omstreeks 12 tJTavÏv graden, Turn» Lissabon (AP) De chef van de Portugese militaire veiligheids dienst, generaal Carvalho, heeft gisteren In een Interview ver klaard dat dc autoriteiten In Lissabon bevreesd zijn voor mogelij ke Amerikaanse acties tegen het nieuwe bewind in Portugal. In het weekbladinterview zei Carvalho dat dc Amerikaanse inlichtin gendienst, de CIA, „onmiddellijk al zijn aandacht op ons richtte" toen de communistische leider Alvaro Cunhal in de voorlopige Portugese regering werd opgenomen. Carvalho zei. dat de Portuge se inlichtingendienst inmiddels „alle maatregelen treft die zij nodig acht" Tweede rapport club van Rome. Van een onzer redacteuren Den Haag Zonder ingrijpende maatregelen In internationaal overleg en op korte termijn zullen de verschillen in leefomstandigheden in de we reld voortdurend toenemen. Wie optimistisch denkt dat de problemen vanzelf zullen verminde ren bijvoorbeeld door nieqwe technologisehe ont wikkelingen zal bedrogen uitkomen. Dit is de belangrijkste conclusie van het tweede rapport van de Club van Rome dat dezer dagen in de Verenigde Staten, Canada en West-Duitsland Is gepubliceerd. Het tweede rapport, getiteld 'Dc Mensheid op een keerpunt' werd samengesteld uit onderzoekingen van 42 medewerkers van acht universiteiten en technische hogescholen in Euro pa, Verenigde Staten en Mexico en 21 adviseurs, onder leiding van dc Amerikaanse hoogleraar Mesarovic van de universiteit van Cleveland en dc Duitse hoogleraar prof. Pestel uit llannover Het rapport bevestigt in grote lijnen de conclusie namelijk dat een ongenuanceerde groeistop onjuist zou zijn. Gepleit wordt dan ook voor een overgang van ongedifferentieerde groei naar wat de auteurs Volgens de Club van Rome zou dit tweede rapport .ook voor de Club van Rome zelf in zekere zin een keerpunt zijn, omdat het aan vrijwel alle bezwaren die tegen het eerste rapport werden uitgebracht tegemoet komt, terwijl de conclusies opnieuw bevestigen dat spoedige ingrijpende maatregelen in internationale samenwerking nodig zijn om te verhinderen dat de situatie ten aanzien van wereldbevolking, voedselvoorziening grond- stoffenvoorziening vn energieproblematiek steeds verder uit de hand loopt De auteurs geven in het tweede rapport, waarvan eind dit jaar de Nederlandse uitgave wordt ver wacht, op een ook voor niet-specialisten begrijpe lijke wijze de resultaten weer van hun project •Strategie voor overleving'. Voor de experts zijn 28 detail-rapporten beschikbaar met een gezamen lijke omvang van ongeveer 3000pagina's.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7