Toenemende ongerustheid over kerncentrales ZONNE-ENERGIE komt langzaam binnen handbereik A.|ï* Veel Napolitanen kunnen niet buiten sigarettensm okkel 300 WW KÉRNXSAFTWEftK kALKAi Vreemde klavertjes bij - - Neder landse centrales WINST UIT RUIMTEVAART p si Iteeds meer mensen beginnen zich ongerust te maken over de plannen van de Nederlandse regering en de clectriciteits- maatschappijen om ook in oils land voor een deel over te schakelen op kernenergie wat betreft de opwekking van clec- trische stroom. Op dit ogenblik gebeurt dat reeds in Dode- waard en Borssele, terwijl de Nederlandse overheid deel neemt in het zogenaamde Kal kar-project, waar een snelle na trium gekoelde kweekreactor in aanbouw is, de snr-300. Iet aantal stemmen tégen Kalkar stijgt. Op 28 september zal een massale protestdemonstratie uit Nederland trekken naar dit Duitse plaatsje aan de Rijn. 30 kilometer over de grens bij Nij megen. Meer dan 120 groeperin gen hebben zich uitgesproken voor terugtrekking van Neder land uit ,.dit wespennest", dat - en dat geloven ook zij wel - zonder de "Nederlandse steun van 15 procent ook wel zal wor den voltooid. Electriciteitsbe- drijven hebben moeilijkheden met verbruikers die weigeren de drie procent van zijn electri- citeitsrckening te betalen die iedere Nederlander bijdraagt aan het KaJkar-projekt. •>n tegenargument werd onlangs gevonden in klaver-mutaties die mogelijk wijzen op'radio-actie ve straling. Opvallend veel kla vertjes-vier en -vijf werden ge vonden rond de kerncentrales van Doodewaard en Borssele. Toeval, of een gevolg van het feit dat op beide plaatsen met verrijkt uranium gewerkt wordt? Specialisten stellen een onderzoek in naar de vreemde klavertjes. Mevrouw Beurskens uit Malden G): „ik heb ze destijds gevon den, maar voor de rest praat ik er niet meer over. Met de poli tiek hierover wil ik niets te maken hebben, hoor". Ze moe ten het nu maar onderzoeken". Overigens liggen de tegenstan- trales dé veelbladige kla vertjes. al vinden zij wel dat er' een onderzoek moet komen. Dokter M. Haan (37) huisarts in Wehl: „Ik weet niet wat ik er van moet denken. Er zou inder daad een onderzoek moeten worden ingesteld". Haan is dui delijk een tegenstander van Kalkar en heeft zich onlangs met een groep collega's tot de Maatschappij ter Bevordering van de Geneeskunst gewend met een verzoek de regering op de hoogte te stellen van „de ernstige verontrusting" onder eep groot aantal artsen over de reactor in Kalkar. „Wij hebben de maatschappij uitgenodigd iets met onze verontrusting te doen en naai- mijn weten komt er inderdaad een gesprek met minister Lubbers". Dokter Haan geeft toe, dat het een probleem is artsen voor deze zaken geïnteresseerd te krijgen. „Waar het bij de kernenergie om gaat. is dat bewezen moet wor den dat het absoluut onschade lijk en ongevaarlijk is", zegt hij. „En dat bewijs is moeilijk te leveren". Over mutaties als gevolg van ra dio-actieve straling zegt Haan dat er literatuur is waarin proe ven worden beschreven, die ge nomen zijn met witte muizen en bananenvliegjes. Over de resul taten: „Het is niet bewezen dat straling geen afwijking in de erfelijke eigenschappen veroor zaakt". Aan de andere kant zegt hij' dat intensieve radio actieve straling de kans op tu moren bij mensen verhoogt. „Dat staat vast en dat weten alle medici ook". Als voorslan ders wijzen op het feit dat ra dio-activiteit ook aangewend wordt ter genezing van bepaal de ziekten, zegt Haan dat het niet opgaat de gevolgen van kerncentrales te vergelijken met middelen die bewust door medici worden toegediend van wege hun heilzame werking. Dokter Haan blijft aan de voor zichtige kant wanneer hij de mogelijke gevaren van radio activiteit beschrijft. Zeker is dat eventuele gevolgen pas over enkele generaties zichtbaar zul len worden. En dan komt de tweede vraag opduiken: hoe veel radio actieve straling (uit gedrukt in rem) mag en kan, een mens verdragen. En: is er verschil tussen kunstmatig op gewekte radioactiviteit en spon tane, d.w.z. in de natuur voor komende straling? vragen, waarop nauwelijks een ant woord is te geven. Prof. dr. Boogaardt, zei onlangs in Almelo dat het afval dat vrij komt bij de verrijking van ura nium „voorlopig" zal worden opgeslagen in stalen vaten. Daarbij bleef het, zij het dat prof. Boogaardt nog opmerkte dat het met het stralingsgevaar ta T SChNB; i;M 1 M W. U W f? A6R0SRIR-. SUNORSRERUiÜK OEUMCHIAXO kONIORIICH attstfN XBNlGRllCN EEK Nif DERIANOE •AUHiRR SCNNEU-KROTER-XeRNKRAfTWIRKS OHJÏUSCHAFT müM ESSEN £inr GRÖMGUNvJ EER RMSIN. W8STR ElïXTRlïlTXTSWRRK AE3ÜEN ÏVNATOM U «ROSSEt (EX SAMEN* ELPROBv filDRÜ'/SN ARNHB! Het Kalkarproject: ondanks protesten gaat de bouw door van «lit afval buitengewoon meeviel. Tot op heden-denkt men er aan het radio-actieve afval, dat verder erg giftig is, op te slaan in onderaardse zout lagen. een methode waarvan men zich in Amerika echter alweer heeft afgekeerd. En hie rop richten zich met name de bezwaren van de tegenstanders. Het feit dat men op dit ogenblik nog niet goed raad weet met het radio-actieve afval, vervult velen met zorg. evenals het feit dal bijvoorbeeld in het Belgi sche Doel en het Zeeuwse Bors sele verschillende normen wat betreft radio-actieve lozing door de schoorsteen worden ge hanteerd. „Ts het niet redelijk dat het pu bliek eist dat eerst de proble men worden opgelost, voordat wij ons binden aan een verdere ontwikkeling van de kernener gie?", aldus de Groningse hoog leraar prof. P. Smith. Ongelukken Kerngeleerden merken voortdu rend op. dat alle mogelijke .voorzorgsmaatregelen genomen worden bij de bouw van nieuwe centrales. Desondanks bestaat er een lange lijst waarop onge lukken met kerncentrales voor komen. Ook Dodcwaard komt herhaalde malen voor op deze lijst, recentelijk weer omdat zich haarscheurtjes in het reac torvat voordeden, een probleem waarmee men ook in het Duitse Lingen (gebouwd naar analogie van Dodewaard) te maken heeft gehad. Bij proeven met snelle kweekreactoren zijn na- triumbranden opgetreden, in Wiirgassen kwam twee jaar ge leden 1.050 ton radio-actief wa ter in de Weser terecht, in 1973 kwam er radio-activiteit vrij in' Winscale waardoor alle melk van hoeren in de omgeving werd vernietigd. Tegenstanders van kernenergie vrezen onge lukken bij het transport van radio-actief afval. Kortom, ker nenergie wordt voor een toene mend aantal mensen een pro blematische zaak, niet in het minst omdat zij weinig bespeu ren van serieuze pogingen om op lange termijn de curve, die de alsmaar toenemende ener giebehoefte aangeeft, om te bui gen. de recente energiecrisis en olieboycot ten spijt- Op dit ogenblik wordt in de EEG druk gebouwd aan nieuwe kerncentrales voor een totale capaciteit van 20.000 megawatt. Als alle plannen doorgaan zal in de EEG in 1985 voor ruim 44.000 megawatt vermogen aan kerncentrales staan opgesteld. Daarvan zal Duitsland 19.000 megawatt voor zijn rekening nemen. De bondsrepubliek krijgt ook de grootste kerncen trale ter wereld binnen zijn mu ren: die van Essenham. die in 197H bijna de helft van de elec- tricitcit voor Noord-Duitsland zal leveren. De opmars van het atoom van electrische stroom lijkt nauwelijks meer te stuiten. KLAAS GOINGA Klavertjes vier en vijf rond Nederlandse kerncentra- Een actiegroep plaatste dit bord bij de kerncentrale in Borssele als reactie op een brochure van de PZEM waarin de bevolking werd gerustgesteld. (Van onze correspondent) NAPELS - Naar schatting zijn honderdduizend Napolitanen op een of andere wijze betrok ken bij de smokkel van siga retten. Ze leven ervan, rijk of minder rijk, als lokale baas of als boodschappenjongen. Ze kunnen eigenlijk niet meer buiten die smokkel. Napels is al sinds jaren het centrum van een wereldwijd vertakte smokkel in sigaretten, overigens een misdaadwereld - je waarin Sicilianen (de mafia) en Marseillanen elkaar de macht betwisten en derhalve doorlopend naai- het leven staan. Het meest onfortuinlijk in die genadeloze misdaadoor log zijn de Napolitaanse on- derwcreldfiguren zelf. die zich met de ene of de andere partij, of met beide bezig houden, en dus de meeste klappen oplo pen. Momenteel is hel betrekkelijk rustig, maar in de jaren 1971 1972 werden vrijwel da gelijks - of beter gezegd elke nacht - bloedige wraakacties ondernomen. Plaatselijke onderwereldkop stukken werden op straat van uit rijdende auto's neergescho ten, ze „verdronken" op ge heimzinnige manier in zee of verdwenen zonder spoor ach ter te laten. Het waren de jaren waarin de Sicilianen en de Fransen zich minder met Napels bemoei den. In die leemte vochten de plaatselijke misdaadbaasjes om de macht, ontredderd als ze waren, omdat ze zonder be velen van hogerhand nauwe lijks wisten wat te doen. Op het moment, dat de anti- mafiacommissie van het Ita liaanse parlement min of meer officieel heeft vastgesteld, dat de mafia al ruim 20 jaar een grote invloed heeft in het steenrijke Milaan, publiceerde de Noorditaliaansc krant „La Stampa" een onderzoek, inge steld naar de positie van Na pels in de internationale smok- kel wereld. Napels wordt - misschien niet helemaal ten onrechte - per traditie een stad van dieven en smokkelaars genoemd. Kort na de oorlog floreerde er een levendige zwarte handel in pe nicilline. Daarna is de smokkel in drugs en sigaretten geko- Afspraken Momenteel hebben de Sicilia nen de touwtjes weer in han den. Hun smokkelhoofdkwar- tier bevindt zich in het Zwit serse Lugano, waar keurige gecamoufleerde „handelson dernemingen" ondermeer per telex in verbinding staan met de „cosa nostra"-kantoren in de Verenigde Staten. De mafia is bijzonder gesteld op die macht, omdat het een onmisbare inkomstenbron be tékent voor de organisaties op Sicilië, in Noord-Italië en zelfs inAmerika. Vorig jaar nam de Italiaanse douane in Napels 170 ton smokkelsigaretten in beslag^ een forse hoeveelheid, maar deskundigen schatten dat het slechts een tiende is of nog minder van de hoeveel heid die jaarlijks via Napels zwart verhandeld wordt In 1957 zouden de diverse smokkelorganisaties tot af spraken zijn gekomen, vooral onder leiding van de mafia-Iei- dcr Salvatore Greco, bijge naamd „Toto, de ingenieur". Die afspraak was in feite erg simpel: de Sicilianen zouden zich met de iabakssmokkel be zighouden. terwijl de Fransen (uit Marseille en vanuit Corsi ca) de drugs voor hun reke ning zouden nemen. ver- Evenwicht stoord In het begin van de jaren ze ventig kwam er aan dat mis- daadevenwicht een einde. De opium lijn met het oosten werd geblokkeerd, de aanvoer uit Turkije stagneerde en in Fran krijk werden grote clandestie ne drugraffinaderijen ontdekt en ontmanteld. Kortom, de Fransen verloren hun handel en wilden zich daarom weer op de smokkel van sigaretten concentreren. Het gevolg was een regelrech te gangsteroorlog, met weder zijdse verklikkerijeri, moord en doodslag, ontvoeringen en wraakacties. De perfecte mis daadorganisatie viel in digge len, Napels raakte geisoleerd in de smokkelwereld en de Napolitaanse onderbaasjes wisten niets béters te doeVi in deze tijden van onzekerheid dan elkaar het leven zuur te maken. Ondertussen liep de winstge vende sigarettensmokkel lang zaam terug, tot groot verdriet van de misdaadkopstukken die elkaar nu opnieuw schijn baar toch weer gevonden heb ben om de rijke buit in het smokkelgebied van de Middel landse Zee te verdelen. De twéé grote clans hebben het smokkelverkeer over land en over het water verdeeld, waar bij de Sicilianen de rijkste in komstenbron behouden. Ondertussen probeert de over heid minstens gelijke tred te houden met de smokkelont- wikkeling, of liever deze nog een stapje voor te komen om aan deze lucratieve handel een einde te maken. Die oorlog speelt zich grotendeels op de nachtelijke wateren bij Napels af. waar vrachtvaarders uit de landen van het Midden-Oosten vlak buiten de territoriale wa teren wachten op de super snelle motorboten die hun la ding overnemen en aan land moeten brengen. De smokkelaars bedienen zich van zwart geverfde boten, uit gerust met radar, die gemak kelijk 120 km per uur kunnen halen. Het onderscheppen van die smok kei boten betekent voor politie en douane altijd prijs: op de heenweg naar de wachtende vrachtvaarders vervoeren ze grote bedragen aan dollars, op de terugweg naar het vasteland zitten ze tot barstens toe vol met smokkel sigaretten. Op een booreiland verzorgt een combinatie van zonnepanelen de elektriciteitsvoorziening. Aan boord van een klein zeiljacht is een zonnepaneel in het dek ingebouwd. ROTTERDAM De ruimtevaart begint hoe langer hoe meer vruchten af te werpen, waarmee al die miljar den dan toch niet letterlijk in rook zijn opgegaan. Zo is er sinds enige tijd op' de Nederlandse markt een paneel van siliciumcellen, een zonnepaneel, dat uit het zonlicht zoveel energie weet te halen, dat een normale accu ermee op peil gehouden kan worden, mits op die accu niet te grote apparatuur wordt aangesloten. 4*'A We hebben het zonnepaneel van .7/alle kanten bekeken in Rotlcr- dam bij de firma Dutilh. Het 4*- Ay!;'"*' paneel, dat bestaat uit zes stro ken van vijf cellen wordt dooi de Amerikaanse Solar Power Corporation gefabriceerd en is in de eerste plaats bedoeld als batterijladcr voor watersport gebruik en voor caravanning. Het lijkt ideaal bijvoorbeeld voor zeilers die op lange reizen wel elektrische en elektronische ap paratuur gebruiken maar niet hun motor om hun accu's op peil te houden. Daarnaast voor de watersporter en caravanncr. die in de weekends stroom ver bruikt voor communicatie- en navigatieapparatuur. De vijf dagen tussen zondag- en vrij dagavond doen de zonnecellen hun werk. Dat wil zeggen: als er zon is! Maar dat schijnt zelfs in ons klimaat nogal mee te vallen; de uren zonnestraling komen, ge middeld gemeten, niet zo erg' beneden het aantal in meer zuidelijke landen. Deze parabolische spiert in de Pyreneeën, met een glasoppervlak van tweeduizend Zit er in de toekomst ecn vierkante meter, zet het zonlicht om in energie voor experimenten op industrieel gebied. lijkhcid in om d. stroom vu ziening van huizen te verzeke ren dooi- bijvoorbeeld een dak van deze cellen te construeren? De heer J. Dutilh: "Mogelijk is het zeker wel, maar het zou vooralsnog een dure aangele genheid worden. Zo'n paneel van dertig cellen kost nu, inclu sief b.t.w., 1950 gulden. Wil je aan flink wat vermogen komen dan zou je een paar honderd cellen nodig hebben. Nou reken het dan maar uit! Er staat na tuurlijk tegenover, dat het je dan ook verder geen cent meer kost, op de accu's na. Want de cellen op zichzelf zijn onver slijtbaar. In het buitenland zijn reeds vele zonnepanelen in ge bruik op bijvoorbeeld boorsta- tions en dergelijke. In de Aus tralische woestijn staan relais- zenders die hun voeding krij gen uit zonnepanelen. Men heeft daar berekend dat men zich veel bespaart, ondanks het feit dat de aanschaffingskosten vrij hoog zijn. Natuurlijk zit het er dik in dat deze zonnepane len, als de trend wil doorzetten, over een jaar of tien veel goed koper zullen zijn". Voorlopig dus alleen nog maar zonne-energie voor de bemid delde watersporter en de cara vanncr. Maar het is een door-, braak. We wachten op de firma die voor huishoudelijk gebruik tegen betaalbare prijs ons kracht van de zon kan gev

Leidse Courant | 1974 | | pagina 6