Imperium met „Huis clos terug op het oude pad OMSTREDEN SLAVISCHE KUNST BIJ HET LAK Waar naar toe? Ank v.d. Moer weer in De fretatoeéerde roos'"' Organist Henk Klop in Lisse 'a<;in\ s LEIDSE COURANT ZATERDAG 12 OKTOBER 1974 Regisseur Jan Bartelsman: De Grote Emotie" moet terug bij het toneel jEIDEN Het valt niet te ont kennen dat het theaterleven in Leiden gedurende de afgelopen jaren een vrij problematische zaak is geworden. Hiervoor zijn meerdere oorzaken aan te Spannin i wijzen en één daarvan (niet de minst belangrijke overigens) is Het probleem is i het ruimteprobleem. De schouwburg aan de Oude Vest is al enkele jaren gesloten en liet zal nog geruime, tijd duren 'eer deze zaal weer voor het publiek toegankelijk is. De ivoorstellingen vinden nu 'plaats in verschillende andere theaters, die hetzij door de lig- Iging, hetzij door andere om standigheden toch een negatie- I ve invloed op de algemene be- I langstelling hebben uitgeoe- I fend. maar door het ontbreken van mogelijkheden tot wezenlijk contact is hij tot eenzaamheid gedoemd. dat. als Jan Bartelsman in zijn opzet slaagt, de eenzaamheid nog navranter benadrukt wordt dan normaal dank zij de directe betrokkenheid van het publiek. De spelers zijn nu immers niet meer omsloten door muren. ioelbaar maken j deze spanning voelbaar te maken. Bartelsman heeft hiervoor gezocht naar an- Daarnaast heeft de regisseur ook dere mogelijkheden dan de con- technisch aansluiting gezocht ventionele en bovendien ge- bij het collage-idee. tracht zoveel mogelijk in de sfeer en de werkwijze van lm- Enerzijds zag hij het als een ab- perium te Blijven. Zo bevinden solute voorwaarde „Huis clos" de driespelers zich niet in een integraal uit te voeren, maar (gesuggereerde) afgesloten anderzijds ging hij er ook van ruimte, maar midden in het pu- uit, dat het botweg realiseren bliek, dat in een cirkel om de van een tekststuk niet (meer) scène heen zit. Het is duidelijk past bij het „image" van ImDe- rium. Men heeft gemeend dit probleem te kunnen oplossen door het toneelstuk langzaa maan te laten ontstaan uit een soort bewegingsspel waarin het hoofdthema van de een zaamheid van mens tegenover mens visueel gestalte krijgt. Een beroep op Marjolein Briër werd niet tevergeefs gedaan ze het heel anders dan mijn lijk en zou zelfs uiting kunnen eigen mensen zouden doen. zijn van een bepaalde vprm van maar de spanning is veel zui- schizofrenie, verder. Het lijkt me dat dit Wat we in het theater improvisa- heeft tot samenwerking geleid. Opval lend is zelfs het uitbundige ent housiasme van de Leidse cho reografe, die diep onder de in druk was van de geweldige in zet van de Imperianen. „Het werken met acteurs is totaal anders dan het werken met dansers. Niet alleen benaderen i is geen improvisa tie meer. Het is misschien be gonnen met improviseren, maar door oefening (repetities) is daar een bepaalde vorm aan gegeven, die op een theater vorm is gaan lijken. De thea tervorm is echter constant aan veranderingen onderhevig, wil hij er wel graag een paar Imperium heeft, aldus Jan Bar- bewegingsspel zoals het er nu uitziet ontzettend goed kan overkomen, terwijl het op de zelfde manier gebracht, maar dan door dansers, veel te over trokken zou lijken". intensieve leeft Imperium hiermee de i kanttekeningen bij maken. Om te beginnen beschouwt hij een volmaakt „echte" improvisa tieals absoluut onmogelijk. Het l'improviste" weergeven van een ander karakter is onnatuur- fcigen huis ^it alles geldt niet voor de ama teurtoneelvereniging Imperium. l Boven in een oude fabriek aan de Vestestraat heeft zij enkele jaren geleden een eigen theater tje gebouwd waar zij in feite alle kanten mee uit kon. ►at de grondslag voor dit eigen theater geen irrieëel idealisme was is onderhand wel duide- 1 lijkbewezen. Langzamerhand is het repertoire van Imperium I geëvolueerd vanconventionele tekststukken naar speelse en soms zelfs ietwat bizarrecolla- I ges. die voor het merendeel gebaseerd waren op improvisa- lies. De hechteband van de le den onderling, de speciale sfeer en het grote voordeel van een ..eigen huis" dat optimaal ge- I bruikt kon worden, hebben ge- l zorgd voor een constante "en Lzelfs groeiende publieke be- I langstelling en garandeerden Fbovendien een verrassend hoog peil van de uitvoeringen. Lmge tijd geleden signaleerden wij in deze kolommen, dat het ideeënarsenaal van de Impe rium-leden voor hun improvisa- tiecollages uitgeput raakte en dat eennieuwe injectie wel eens noodzakelijk zou kunnen zijn. Imperium heeft dezeconclusie blijkbaar zelf ook getrokken. Voor hun eerste première dit- seizoen hebben ze het in ieder i geval over een geheel andere I boeg gegooid. De kern van deze voorstelling wordt gevormd door een integraal tekststuk en I zelfs niet het eerste het beste: I Huis clos (Met gesloten deuren), de geniale eenakter van de I Franse filosoof en toneelschrij- I ver Jean-Paul Sartre. [hide bekende Een ander opmerkelijk feit is dat zij de artistieke verantwoording voor deze voorstelling in de handen hebben gelegd van een l oude bekende, die van onschat- 1 bare waarde is geweest voor de opbouw van deze vereniging en wiens jarenlange afwezigheid wij slechts node geconstateerd hebben: regisseur Jan Bartels- Gevraagd naar zijn reacties op de I terugkeer van Imperium op de ze oude paden verklaarde Jan Bartelsman simpel.dat hem ge- vraagd was dit stuk te regisse- I ren en dat hij deze uitnodiging met beide handen had aangeno men. Hij toonde zich bovendien bijzonder ingenomen met de huidige situatie: „Het is een verschrikkelijk enthousiast en I creatief stel mensen en al die I improvisaties hebben een ge weldige positieve invloed op sfeer en manier van werken 1 gehad. Iedereen denkt mee in i alles en het is gewoon ontzet- 1 tend fijn om op die manier bezig te zijn. Of we alles wat we willen ook kunnen realise ren is een tweede, maar de repetities lopen ontzettend fijn. Bij andere verenigingen zitten de leden eigenlijk min of meer lijdzaam naar je te luisteren. Eigenlijk net kinderen die af wachten wat je zegt. Hier voel t >e je veel meer een coördinator r dan een echte regisseur". De Mounties Twee nieuwe gezichten in het Leidse theaterseizoen: Piet Bambergen en René van Vooren. Via de televisie heb ben zij echter als de Mounties een nationale populariteit ver worven. Hun programma „Mounties Maximaal" is een bonte aaneenschakeling van wat men „mooie en malle Mounties momenten" zou kunnen noemen. Zij worden bij hun optreden, volgende week zaterdag *in de Stadsge hoorzaal. geassisteerd door Sue Chaloner. Carmen Eersel, Martha Hollestelle, Bob van Leeuwen en de Leidse Janne- ke Lichte. De muzikale leiding berust bij Ferry Wieneke en het combo staat onder leiding van Rob Roeleveld. telsman. met name op het ge bied van het improvisatietoneel bijzonder leuke en geslaagde onderzoekingen gedaan en zeer goede resultaten bereikt. Er moeten echter steeds nieuwe dingen gevonden worden en Imperium is nu misschien zover, dat zij haar bevindingen aan andere dingen kan gaan toetsen. „Ik hoop dat wat ik nu doe een aanzet mag zijn. om datgene wat zij voordien ge daan hebben tot integratie te laten komen met het tekststuk". Vrijblijvend LEIDEN - De tentoonstelling van het werk van twee Joegoslavi sche grafici Oldrich Kulhanek en Jan Krejci, die momenteel is ingericht ten dele in het Academiegebouw aan het Ra penburg en in het LAK-cen- trum aan het Levendaal, roept bij vele belangstellende bezoe kers wel gemengde gevoelens op'. Blijkens kanttekeningen van bezoekers op de ter teke ning liggende presentielijsten zijn sommige van hen nogal gechoqueerd door een aantal uitermate realistische voorstel lingen van veelal abstracte be grippen en titels van de pren ten dezer twee kunstenaars. Er zitten ook inderdaad veel EIGEN WIJZE stellingen door nogal zeer rea listische sexuele uitbeeldingen Ik ga daarbij uit die nog niet zo heel veel jaren dat het de geleden waarschijnlijk wel aan leiding zouden zijn geweest de ze expositie als pornografisch aan te merken en derhalve te verbieden.We hebben echter le ren leven met veel ruimere be grippen overbceldende kunst, omdat deze nu eenmaal en soms zeer wezenlijk kunnen bij dragen tot de spirituele conver satie tussen kunstenaar en kij ker. Desondanks kan ik ook wel begrijpen dat een deel van de kijkers zich bij het zien van enkele voorstellingen wel ge il echter ten i de mening, kunstenaars niet te doen is geweest om de „openhartigheid" van de voor stellingen op zich. maar om een zo stringent mogelijke over dracht van hun filosofische vi sie op de mens, zijn leven en gevoelens. Dat zij dat op hun eigen wijze doen is niet alleen hun goed recht maar daartoe zijn zij - meenik - ook door hun filosofische stclhngname ver plicht. Waarbij de vraag of hun wijze van interpretatie nu juist is of niet buiten beschouwing dient te blijven. Elke vogel zingt zoals hij gebekt is. iedere kunstenaar wil zijn listische composities ter nauw keurige beschouwing door een opeenhoping van symboliek en over het algemeen wat sterk gevulde voorstellingen De gedachten van Jan Bartels man houden zich echter met meer bezig dan met een inci dentele regie bij het amateurto neel. „Dit is voor mij eigenlijk een vingeroefening, een kleine aanzet. Ik zou namelijk willen proberen het toneel de Grote Emotie terug te geven. Het hui dige toneel dreigt te verzinken in de vrijblijvende emotie van de rolfiguur. Het publiek kan daarbij participeren, maar het wordt in feite zelf niet geraakt. Ik zoek nu naar een manier om die emoties weer algemeen te maken. Ik weet alleen niet of het mogelijk is. We hebben ten slotte te maken met persoonlij ke emoties en bovendien vraag ik mij af of hier niet meer algemene emoties, revolutionai re, sociale e.d., tegenover moe ten staan". De Rotterdamse toneelleider Cor Stedelinck is volgens Jan Bar telsman de enige die in Neder land met redelijk succes deze weg bewandelt. Of het hem bij Imperium ook zal lukken blijft nog maar de vraag: „Zo is het voor mij ook de vraag of uit Huis Clos ook een algemene emotie te halen valt. Ik ben nog steeds zoekend naar de al gemene idee om die op de een of andere manier zichtbaar, hoorbaar of voelbaar te maken. Daarom hoop ik ook dat ik in de toekomst in staat ben met andere stukken nieuwe experi menten te ondernemen. Liefst in samenwerking met Marjo lein Briër of iemand anders die op bewegingsgebied terzake- kundig is' angstdrc lijps ontleende motieven, dan op surrealistische wijze verbeeld, flen lette dan onder meer op prenten als „Report No 2", „Adam and Eve", „Nightmare". „Miles Christianus" en „A Sol dier". de laatste volgens de kunstenaar zelf een hommage aan Albrecht Dürer. Daarmee wil hij blijkbaar een min of meer artistieke en geestelijke verwantschap met de kunste naar van de vroege renaissance aantonen. de Apoca- „Met gesloten deuren" (of liever dachten op eigen wijze laten De expositie blijft in Leiden tot overkomen. Dat is niet alleen het recht maar ook de plicht ti met 31 oktober WILLEM PRINS toch: „Gesloten deuren") zal op zaterdag 19 oktober in het mi crotheater Imperium in de Ves testraat in première gaan. Tot eind november zullen iedere vrijdag- en zaterdagavond voor stellingen worden gegeven. Bij wijze van experiment geldt bij deze serie voor belangstellen den dezelfde toegangsprijs als voor donateurs en CJP-hou- ders. Vrijdag 18 oktober zal er een openbare try-out worden gegeven, waarbij iedereen toe gang heeft voor de somma van één gulden (zolang de voorraad strekt). Paul Korenhof Omlijnde ideeën Over het te spelen stuk heeft Bartelsman zeer duidelijk om lijnde ideeën. Om te beginnen gaat hij ervan uit, dat het gege ven nog meer boven het situa tionele karakter uitgetild moet worden dan tot dusver gebrui kelijk was. Een belangrijke aanwijzing hiervoor ligt al in de titel „Huis clos", die eigen lijk foutief vertaald is in „Met gesloten deuren". De Franse uitdrukking hiervoor is namelijk huis clos" zodat de vertaling eigenlijk beter ..Gesloten deuren" had kunnen luiden. Bartelsman is er mede daardoor toe gekomen de ens cenering meer als verwijzing naar een bepaalde situatie te zien dan als situatie op zich. Een belangrijk steunpunt was voor hem hierbij de existentia listische opvatting van Sartre. die de mens niet plaatst onder de mensen rrtaar tegenover de mensen De mens bestaat slechts bij gratie van de ander. ZATERDAG 12 OKTOBER Oegstgeest—Rijnlands Lyceum 20.15 uur: Nieuwe Komedie met „De uitzondering en de regel" en „Dansen" van Berthold Brecht Alphen Nabij, filmzaal 20.15 uur: filmvoorstelling „De avonturen van Rabbi Jacob". ZONDAG 13 OKTOBER Leiden Stadsgehoorzaal 11.30 uur: koffieconcert door gitaar trio. Leiden Hartebrugkerk 15.00 uur: orgelconcert door Jan Schmitz. Alphen De Bron 20.00 uur: concert door Cholarerna. DINSDAG 15 OKTOBER Oegstgeest Rijnlands Lyceum: 20.15 uur: Ank van der Moer in „De getatoeëerde roos" van Tenessee Williams. WOENSDAG 16 OKTOBER Oegstgeest Rijnlands Lyceum 20.15 uur: ..Fiesta Gitana da Silva". VRIJDAG 18 OKTOBER Leiden Kreatief Sfentrum 22.00 uur: club. Leiden Hot House: 22.00 uur: jazzzolder. filmvoorstelling ciné ZATERDAG 19 OKTOBER Leiden Stadsgehoorzaal 20 15 uur optreden Mounties show. Leiden Kreatief Sentrum 22.00 uur: filmvoorstelling cinéclub. De prenten van deze twee jonge Joegoslaven hebben dat inder daad. zij het dan dat zij het doen me^ een eigen - vrijmoedi ge - keuze van voorstelling. Men kan fiet daarmee eens zijn af Ik vond deze wat uitvoerige be schouwing op z'n plaats, omdat het werk van Kulhanek en Krejci een goede beschouwing - letterlijk en figuurlijk - volko men waard is. Al moge wellicht de Slavische denkwereld ver schillen van onze noordelijke meer puriteinse opvattingen, we zullen er vrede mee moeten hebben en hun wijze van voor stelling en interpretatie acccp- BEWONDERING Bovendien - al gaat het niet om ,,1'art pour Part" - zij doen dat I op een technische wijze, die bewondering afdwingt. Hun kunst roept herinneringen op aan het werk van enkele mid deleeuwers uit de tijd dat het humanisme de kop begon op te steken. Technisch op dat Dürer b.v. en ook wel op de grote Italianen van die tijd, qua verbeeldingswijze op dat van Jeroen Bosch, al gaat elke vergelijking natuurlijk ook LISSE - De organist Henk Klop geeft vanavond een orgelconcert in de St. Agathakerk. Het concert is het laatste van een serie die de orgelkring bollenstreek het zomerseizoen organi seerde. Woensdag heeft in het Rijnlands Lyceum weer het jaarlijkse Spaanse dansfeest plaats, dat iedereen onderhand wel kent onder de naam „Fiesta Gitana". Dit achttiende flamenco-feest brengt weer een geheel opnieuw samengesteld ensemble met sommige bekende maar ook vele nieuwe gezichten. De voorstelling van dit jaar beoogt een staalkaart tc geven van diverse flamenco-stijlen en hierbij is m.n. plaats inge ruimd voor de wilde zigeuner. De grote trekpleisters zijn ook nu weer Curro Velez en Isabel Romero (foto). De „ster" van het gezelschap zou echter wel eens „La Pelua" kunnen worden. O Leiden „De Amerikaanse schrijver Tennessee Wil liams is een meester in het bespelen van de zenuwen van zijn publiek. Hij kent de gevoeligste plekken en streelt er met zijn nagels Wat hij intussen zichtbaar maakt in zijn personages is meer hun zieligheid dan hun tragiek. Zijn symboliek heeft de helderheid van kof fiedik en zijn poëzie het mierzoete van kermissoep. „Aldus de criticus H.A. Gomperts H.A.Gomperts in een van zijn besprekingen van een stuk van Williams, van wie hij elders eveneens zegt: „Zijn talent is groot genoeg om van een slecht drama een theater-succes tc maken" Inmiddels is Tennessee Wil liams bijgezet bij de klassie ken. Allicht zijn er nog men sen die zijn stukken grof en vulgair vinden, maar het aantal mensen dat enige tijd geleden genoot van de fa meuze t.v.-uitvoering van „Glazen speelgoed" met Ka therine Hepburn is nog veel groter. Het kan dan ook geen slechte gedachte genoemd worden om een van Williams' groot ste successen, „De gctatüeer- de roos", als vrije productie uit tp brengen. Een belangrijk argument was bovendien dat twee van dc mensen, die het stuk veer tien jaar geleden bij dc Ne derlandse Comedie tot een succes hadden gemaakt, nu ook weer beschikbaar wa- Ank van der Moer, de onver getelijke Serafina van toen. heeft ook nu de hobfdrol Ank v. d. Moer weer voor haar rekening ge nomen. en haar vroegere te genspeler, Paul Cammcr mans, tekende nu voor de regie. „Zijn" rol zal nu wor den vertolkt door Steye van Brandenberg. De vreemde geschiedenis van de vrachtwagenchauffeui Alvaro Mangiacavallo mei de getatoeëerde rode roos op zijn borst en de naaister Se rafina dolle Rosa speelt zich af in het zuidelijk deel van de Verenigde Staten. De hoofdpersonen zijn geim migreerde Sicilianen, dit zich hebben gevestigd in een dorpje aan de Golf van Me xico. Op deze manier heeft Williams zich in de gelegen heid gesteld de hartstochter in het toch al snel ontbrand bare zuiden nog eens extrs hoog op te voeren. „De getatoeëerde roos", dins dag 15 oktober in de aula van het Rijnlands Lyccym aanvang 20.15 uur. PAUL KORENHOF ,,Het cabaret zonder filte- r''verzorgt vanavond een optreden in het ver enigingsgebouw van de ..Instuif Boskoop" aan de Rozenlaan. ..Het ca baret zonder filter", be staat uit Nicolien Hun- teld, Guido de Wijs. Frans van Hoek (zie fo to van rechts naar links) en Joost van Eij- keren werd in 1070 op gericht. De groepsleden schrijven hun teksten zelf en plaatsen zichzelf in het vakje van intelli gent amusement. Zij trekken momenteel het land door met het pro gramma Appöl voor hands". De voorstelling in Boskoop begint om acht uur. hier wel wat mank. Dat wil niet zeggen, dat de beide grafici geen eigen stijl zouden hebben, integendeel. Zij etsen of lithograferen technisch voor treffelijke prenten van surrea- uitvoeiTiiK v au ui ie jeuguweiK.cn van Cesar Franck. In Lisse opent hij zijn concert met twee van deze werken: „Pièce en mi bémol" en „Fantasie en ut majeur" Daarvan volgt een werk van G Piemé („Prelude-Cantilene Scherzando"), twee eigen composities („Ave Ma- na" en ..Into Speravi") en „Sortie" van Ch. Tourncmire. Orgelconcert in Hartebrugkerk Leiden - In samenwerking met K O en met medewerking van het trompettrio „Contura" geeft Jan Schmitz morgenmiddag om drie uur een orgelconcert in de Hartebrugkerk, Tijdens het concert worden onder andere werken uitgevoerd van Max Ro ger, "Hündel, Daquin en Widor. De toegangsprijs is bepaald op 2. voor K O leden. C J P. houders en 65 plussers 1. De opbrengst komt ten goede aan het orgelfonds. Leidse C.J.P.- houders in de kou Van een onzer verslaggevers Leide n - De C.J.P.-houdcrs van Leiden staan weer eens in de kou. In het K Se O programma overzicht voor oktober staat voor dinsdag 15 oktober een voorstelling aangekondigd van „De Getatcërde Roos" van Te- nessec Williams. In het kolom metje toegangsprijzen wordt echter geen speciale C.J.P.-prijs vermeld. Vreemd dachten wij, dus K O even opgebeld „Voor deze voorstelling zijn nog maar een beperkt aantal plaat sen beschikbaar, vandaar dat er geen C.J.P.-prijs geldt", al dus een vriendelijke meneer aan de K O telefoon. Een uitstekende methode om in Lei den een nieuw en jong theater publiek te kweken.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5