n g Altferlei(ds) Buurtweg op gedempte Trekvliet Deel Waardgracht tijdelijk dicht Onderzoek naar oorzaak ernstige ziekten bepleit Leids station krijgt extra perron KJeren uit de tweede hand ZATERDAG 12 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Leiden aktueel m 1 iiiiiiininnnmniiniiDiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiüiiiiiiiiiiiiiiiimiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii] iiiiiiniiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiinnnmiiiniinniiniiiiiimuiiiiiniiiiiniiiiiiiiiniiiniiiniiniiniinnini Van een onzer verslaggevers :iden Wethouder Waal (ver keer) zal zijn collega-wethou ders voorstellen zo snel moge- een buurtweg te laten aan leggen op de gedempte, Trek vliet. Dat heeft hij gisteren be loofd in een gesprek met een aantal bewoners van de Trek vliet. Als het-college van b. en w. met dit voorstel akkoord gaat en niets wijst erop dat dat niet het geval zou zijn kan eind vol- gende week met de werkzaam heden worden begonnen. Vol gende maand kan de buurtweg dan gereed zijn. De bewoners van de gedempte Trekvliet heb ben om de aanleg van een „ech te weg" gevraagd omdat de ventweg waarvan zij momen teel gebruik moeten maken om hun huizen te bert üken, moei lijk begaanbaar is. De toestand waarin deze verkec :rt heeft bo vendien tot gevolg dat men no gal eens wordt ge] plaagd door opwaaiend zand. Een ander probleem c lat het leven van de Trekvlietbewoners al ge ruime tijd verzuurt is de water overlast die hier ontstaat na zware regenval. Daaraan wil wethouder Waal een eind ma ken door tegelijk met de aanleg van de buurtweg aan de zijde van de Witte Singel een greppel te graven. De buurtweg komt daar te liggen waar nu de ventweg loopt. Hij krijgt een asfaltlaag en zal ter hoogte van de aansluiting op de Rijn- en Schiekade/Telderskade worden afgesloten middels de plaatsing van een aantal paal tjes dwars over het wegdek. Dit om te voorkomen dat de nieu we verbinding wordt gebruikt als sluiproute door verkeer dat de Churchilllaan wil mijden. De weg krijgt tussen het gebouw van uitgeverij Lcidsch Dagblad en de bebouwing van de Haag- weg een aansluiting op de Witte Singel. Bij wijze van provisorische trot toir-afscheiding zal op de as faltlaag een witte streep wor den aangebracht. iimiii iiiiiiiiiiiiiüiini Oorkonde voor duivenhouders De gebroeders De Wit uit Koudekerk aan den Rijn tonen hier 1,trots de oorkonde die ze gisteravond in het parkrestaurant Avifauna kregen omdat ze het afgelopen seizoen uitstekende resultaten hebben geboekt nnet hun duiven. De Koudekerkers werden uitgeroepen tot kampioen-gener aal van Zuid-Holland. Leiden - Het is niet uitgesloten dat de woningbouw in het gebied ten noorden van de Oosterkerkstraat ertoe zal nopen de Waard gracht voor een zeer klein gedeelte tijdelijk te dempen. Dat schrijven b. en w. in een voorstel aan de gemeenteraad waarin zij om een krediet vragen voor het bouwrijp maken van het terrein. De mogelijkheid dat de Waardgracht zal worden gedempt baart onder meer de Adviesraad voor de Binnenstad al geruime tijd grote zorgen. Leden van de Adviesraad en an dere tegenstanders van dem ping vinden de Waardgracht een stukje stedebouwkundig schoon van historische beteke nis dat om die reden niet verlo ren mag gaan. De vorige wet houder van stadsontwikkeling ds. A. J. Kret achtte demping onvermijdelijk vanwege de grote kosten die het openhou den van deze gracht met zich mee zal brengen. Het nieuwe college heeft in deze kwestie nog geen standpunt ingeno- Als dat bedrag inderdaad op tafel komt zal met de werk zaamheden nog vóór 15 novem ber een begin worden gemaakt. Deze data moeten noodzakelij kerwijs worden aangehouden om het bouwplan in aanmer king te doen komen voor de extra subsidies die worden ver strekt in het kader van de zg. Gruyters-regeling voor „goed en goedkoop wonen". De plan nen voor het bebied ten noord en van de Oosterkerkstraat be helzen de bouw van ongeveer 180 voornamelijk bejaarden woningen, in opdracht van de Stichting Nieuw-Groenhoven. In brede kringen van de gemeen teraad heeft men zich deze week in nogal negatieve zin uit gelaten over de opzet van de ontwerpen. De beslissing over het al dan niet aanvaarden van het plan valt op 21 oktober. LEIDEN - Prof. dr. A. J. Ch. Haex heeft gisteren bij de aan vaarding van zijn ambt van hoogleraar in Leiden een plei dooi gehouden voor de aanpak van diepgaand onderzoek naar de oorzaak van ernstige ziek ten. Dat zou dienen te gebeuren in speciaal daartoe ingerichte ziektenafdelingen bij de Acade mische ziekenhuizen in Neder land. Het is, volgens prof. Haex een verwaarloosd stuk genees kunde in ons land. In zijn algemene rede vestigde 1 prof. Haex er de aandacht op dat in ohs land onderzoekers die zulk speurwerk verrichten, zoals cel-biologisch getrainde artsen, weinig of geen kans krijgen met patiënten te wer ken. Terwijl het noodzakelijk is een generatie van medisch ge schoolde onderzoekers te kwe ken, die tijdens de behandeling van de patiënten uiterst precize waarnemingen doen, schrikt het huidige systeem dergelijke mensen juist af. Volgens Prof. Haex, die tevens voorzitter is van de Gezond heidsraad, is het gevolg dat ta lentvolle mensen niet aan bod komen of naar het buitenland verdwijnen. Bovendien is in ons land afhankelijk van wat er in het buitenland op dit ge bied wel wordt gedaan. Prof. Haex pleitte sterk voor het ter hand nemen van dit funda- ihenteel klinisch onderzoek. Het zou moeten worden uitgevoerd in betrekkelijk kleine afdelin gen met bedden voor patiënten die aan eenzelfde kwaal lijden. Dergelijke afdelingen moeten zich organisatorisch bevinden tussen de grote, algemene kli niek en de laboratoria. Hoewel het nut ervan in ons land wel wordt ingezien, is het nog niet tot oprichting van dergelij ke afdelingen die eerst op lange termijn vrucht afwerpen, geko- De bouw van het nieuwe hotel-café-restaurant ..De Duif" in Lisse heeft gisteren het hoogste punt bereikt. Ter gelegenheid daarvan werd door de familie Duivenvoorde de vaderlandse driekleur op het in aanbouw zijnde hotel geplaatst, dat nog voor de opening van het bollensei zoen geopend zal worden. llUlilllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllll Van een onzer verslaggevers Leiden Het spoorweg-station in Leiden zal binnen niet al te lange tijd worden uitgebreid met een extra perron. De bouw hiervan is noodzakelijk in ver band met het in gebruik nemen van de Schiphollijn, een spoor lijn die Amsterdam met Den Haag gaat verbinden via Schip hol en Leiden. Verwacht wordt dat rond 1980 de eerste treinen op dit nieuwe baanvak zullen gaan rijden. Over de situering van het nieuwe perron is nog geen beslissing genomen. Niet uitgesloten is dat het gebouw van de NZH aan het stations plein voor de NS-uitbreiding zal moeten wijken. Men streeft er naar de bouw van het nieuwe perron binnen twee jaar af te rnndpn llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllll Leiden Langs de overbevolkte „oevers" van het Holiday Inn-zwembad was het goed toeven vrijdagmiddag. Op het kalme water dreven kleurige balonnetjes, maar op de terras sen was het een drukte van heb ik jou daar: Leidse van artsen organiseerden voor zeer vele andere artsen (bijna 300) een opmerkelijke show in het kader van het driedaags congres van de 125-jarige Koninklijke Neder landse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst. Het was een modeshow van de Haagse boetiek „Secondhand Rose" (eens „aangezongen" door Barbara Streisand) aan de Mauritskade 71. De naam zegt het al: kleren uit de tweede hand. Maar daar zitten ook modellen bij die bij voorbeeld slechts eenmaal gedragen zijn en zeer exclusief zijn. Ongeveer anderhalf jaar geleden zijn enige ondernemende Haagse vrouwen bij wijze van een soort grap met deze boetiek 'van cendags- vlinders begonnen. „Secondhand Rose", dus tweedehands, maar toch wel erg mooi. heeft veel belangstelling getrokken. Op het ogenblik zijn er al vijf verschillende vestigingen van in ons land. Vooral knie-lengte-rokken waren er op de show te kust er te keur te zien, meestal van wollen materiaal en zwart en bruin als de overheersende kleuren, met hierop geklede er minder geklede blouses en gebreide truien. Verder zager we veel warme brockpakken (jersey), geruite capes, mantels (waaronder ook regenjassen) en een zwarte Persianer bon tjas 2750). terwijl men voor een jurkje ongeveer 6! betaalde. Na de pauze kwam vooral de uitgaanskleding aar de beurt, waaronder veel fluweel. Besloten weer met eer bruidsjurk van 153 en met veel waarderend applaus. He was een bijzonder geslaagde middag. Na afloop van de show werd veel gebruikgemaakt van de mogelijkheid tot kopen Heel wat vrouwen gingen verrijkt naar hun logeeradressen AP Noordwijkers kunnen boetseren met marsepein Van onze correspondent NOORDWIJK De heer Booy van „Huize Van Wely" aan de Hoofdstraat is met een origineel initiatief voor de dag gekomen. Ieder jaar wordt daar tegen Sinterklaas een uitgebreid assortiment aan marsepeinsurprises gemaakt. Om ook eens wat ideeën te krijgen uit de burgerij zelf, kwam Booy op de gedachte een boetseerwedstrijd in marsepein te organiseren. Kunstzinnige en vindingrijke Noordwijkers kunnen in dit kneedrijpe materiaal hun fantasie uitleven. Voor dit doel wordt duur „Huize Van Wely" marsepein tegen een speciale prijs beschikbaar gesteld. Mi n mag net zoveel hulpmiddelen, prikkers, kralen, en derge lijke aanwenden als men wil, mits het hoofdbestanddeel uNmaid maar marsepein blijft. De wedstrijd staat open voor de leeftijdsgroepen tot 6 jaar, van 6 tot 9 jaar, van 9 tot 12 jaar, van 12 tot 15 jaar en van 15 jaar en ouder. Tot en met woensdag, 23 oktober a.s. kunnen de werkstuk ken worden ingeleverd, waarna zij tot 30 oktober in de etalage tentoon worden gesteld. Daarna krijgt men de werkstukken weer terug. De leukste inzendingen worden beloond met een feestelijke taart, heeft de heer Booy aangekondigd. onder redactie van Ton van Brussel, tel. 1071-22244 tst. 17 Restaurant-Bar „De Meerhoeve" origineel verbouwde stal voor het houden van recepties - zakenju- bilea, reünies - autoralley's. Hooiberg met open keuken voor diners tot 100 personen. Uw busvervoer kunnen wij ver zorgen. Voor inlichtingen en reserverin gen tel. 01712-8291. Financiële positie Oegstgeest verbeterd Van onze correspondent OEGSTGEEST De financië le positie van de gemeente Oegstgeest ziet er voor het komende jaar beter uit dan jaren het geval is geweest. Dit is volgens het college van b. en w. te danken aan bezuinigingen in het verle den, de voortdurend opge schroefde plaatselijke belas tingen en tarieven en een wat ruimere uitkering van het rijk. De inkomsten/uitga ven over 1975 zijn begroot op 20.643.885,57. Dat is ruim 4,25 meer dan vorig jaar. Om een sluitende be groting te kunnen samen stellen heeft het Oegstgeest- se college ook voor het ko mende jaar weer rekening gehouden met wat belasting verhogingen. Het gaat om een bedrag van bijna 140.000, dat opgebracht moet worden door een ver hoging vgn de reinigings rechten, straatbelasting en opcenten personele belas ting. Naar huis Mr. De Ruytcr de Wildt, de voor zitter van de 3-ol ctober Vereeni- ging, die in de macht van don derdag 3 op vri.jdag 4 oktober met hartklachten in het St.-Eli- sabethziekenhuir. werd opgeno men, is vandaag gezond en wei naar huis gestuurd. Bij onder zoek is gebleken dat er geen sprake was van een hartinfarct, maar dat door d e drukke werk zaamheden rond de viering van Leidens ontzet zijn hart te zwaar belast is g eweest Geen vuiil Op donderdag 17 en op vrijdag 18 oktober zal e t geen gebruik kunnen worden gemaakt van de vuilstortplaat s aan de Room- burgerweg. Een en ander houdt verband met het plaatsen van een nieuw toegangshek en de vernieuwing var i de reeds be staande hekwerken. Interpellatie Iet gemcenters1 adshd voor P P R., PS P. err D'66 Laurens Beijen heeft voor de raadsver gadering van maandag 21 okto ber oen interf lellatie aange vraagd over de praktijken van een aantal autoslopers in Lei- den-Noord. Laurens had B IV op 15 september al schriftelijk een tiental vragen gesteld, waarop nog steeds niet is geant woord. De wijkbewoners heb ben zijns inziens echter dusda nig van de wantoestanden te lijden, dat het uitblijven van maatregelen niet langer verant woord is, aldus Beijen. Lezing Prof Dr I. Schoffer, hoogleraar in de Vaderlandse Geschiedenis in Leiden, zal op 28 oktober in museum „De Lakenhal" een le zing houden naar aanleiding van Leidens Ontzet. De lezing wordt georganiseerd door de vereniging van belangstellen den van de Lakenhal en begint 's avonds om acht uur. Rugby De Leidse rugbyclub DIOK speelt dinsdag tegen het Nederlands team. De match staat in het kader van de voorbereiding van het Nederlands rugby vijftien tal voor de wedstrijd tegen West Duitsland. Gespeeld wordt op het terrein van de HRC in Den Haag. Aanvang: 20.00 uur. Lezing In het kader van de 29e herden kingsdag van de Verenigde Na ties houdt dr. S. Kooijman op Helma van Aelst uit Noordwijk, kleuterleidster v.in de ..Hummelhof", trad gisteren op het Leids stadhuis in het huwelijk met de Leidenaar Jacques Groenendijk. De kleu ters van de Hummelhof, kennissen, vrienden en familieleden zorgden op de trappen van het stadhuis voor een erehaag. donderdag 24 oktober, 's mid- De voordracht „Zuidzee uit de dags om kwart over twee een doeken" gaat vergezeld van een lezing in het museum voor Vol- filmvoorstelling en is toeganke- kenkunde aan de Steenstraat. Ujk voor alle leden van vrou wenverenigingen en hun intro- ducees. De heer Kooijman ba seert zijn verhaal op een recent verblijf van zeven maanden op het eiland Moce in de Fiji archi pel. Hij behandelt met name de positie van de vrouw binnet het leven op dit eiland. Niet zonder jou Ik kan niet zonder jou". Dat is het thema van een vanavond te houden cucharistie-viering in de Jozefkerk aan de Herensin gel. De omlijsting van deze H. Mis is in handen van de Lord's Folks, de jongerengroep van de Herensingel-parochie. Cele brant is kajK-laan F. Verlaan. De viering begint om 19 uur. Appelen 3687. aardappelen 22—23,andijvie 36-46. snijbonen 355- 445. stambonon 385425. kroten 25, kroten gekookt 75. prei 48-49. poste lein 117-128, spinazie 116-135, sprui ten A 89-98. spruiten B 86-91. sprui ten C: 81-84, tomaten A 6.60 6 90. B 740-760, C 540-590, CC 350-360. wit lof 330-360. uien grof 20. meloenen 50-75 knolselderij 22-20, komkom mers AA 52-54, A. 42 44. B: 37-40, C 36-41, D 34 36. E 30-32, sla zwaar 27-97, lirht 16-17. bleekselderij 21 38. bos peen 85—88, peterselie 34 37. sel derij 14 25., paprika's p.stuk 24-27, p. kilo 40-4» Discussie In clubhuis „De Tamboerijn" aan de Valeriusstraat 73, start hall oktober een zes weken durend discussicproject, waarbij jonge ren in de leeftijd van 15 tot 21 jaar in groepjes onderwerpen als trouwen-samenwonen, de $exuclo relatie tussen kinderen en volwassenen e.d. zullen be spreken. Ter begeleiding van het project, zoekt de organisatie een aantal studenten medicij nen. Aan hen zal vooral het leiden van de discussie worden opgedragen. Inlichtingen wor den verstrekt door Henk Vis, Valeriusstraat 73, tel. 60315. Wenskaarten Ter gelegenheid van het 400-jarig bestaan van dc Rijksuniversi teit Leiden in 1975. geeft de eeuwfecstcommissie wenskaar ten uit, met afbeeldingen van historische gehouwen van de universiteit. De afbeeldingen zijn van de Pieterskerk (uit 1762), van het St. Cavciliagast- huis en twee verschillende van het Academiegebouw. De kaar ten zijn gedrukt zonder op schrift. zodat ze voor meerdert doeleinden geschikt zijn. Het formaat is 11 bij 17 cm. Een mapje is voor drie gulden ver krijgbaar op het secretariaat van de eeuwfecstcommissie aan het Rapenburg 4 (tel. 46686).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3