Kabinet bewaart vrede met toezeggingen □lijmaker Wilson; krappe maar bruikbare meerderheid 1 Rockefeller gaf 1,8 miljoen dollar weg Nummerplaat voor satellieten nachtwacht voor kaarten WEINIG ANIMO VOOR SUBSIDIE HUIS-ISOLATIE df v.d.wiel verdien 'n echte 97 ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteur: J. W. C. Leune. dvertenties (excl. B.T.W.) f 0,38 per mm. Telefoontjes f 3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2,49; kwartaal f 32,21; jaar f 125,25 - losse Zaterdag 12 oktober 1974 67e jaargang no. 19939 Een mens „Een mens wil wel eens" etc. van Mies Bouwman vanavond op Ned. II om 20.21 uur. Om 22.05 uur Dick van Dyke Ned. I om 19.25 uur Q Q; om 22.30 uur Orson Welles. Zondag Ned. I om 21.10 uur De wolvenman (3). Ned. II 19.05 uur Hec Ramsey; 21.00 uur tv-spel „Straatje om." AANHOUDEND TE KOUD. Wisselend bewolkt, met vooral in de kustgebieden plaatselijk een bui Zwakke tot matige wind uit noordwest tot noord. Maxima circa 11 gr. Morgen zon op 07.00, zon onder 17.49 uur. Scheveningen hoog water 00 43 en 13.15 uur, laag water 08.55 en 21.11 uur. I V£W' VORK (AP) Nelson Rockefeller, de vroegere 5 ouverneur van New York wiens benoeming tot vice resident van de Verenigde Staten nog moet worden B \oedgekeurd door het Congres, heeft in de afgelopen 17 H gar in totaal 1.778.878 dollar (circa 3,4 miljoen gulden) schonken aan 18 huidige en vroegere bewindslieden en 'den van zijn staf ockefeller heeft dit meegedeeld aan senator Cannon, jorzitter van de senaatscommissie die moet onderzoeken Rockefeller inderdaad vice—president kan worden, olgens Rockefeller heeft hij van dit bedrag bijna de helft an belasting betaald. „Al deze mensen hadden dezelfde olitieke oogmerken. Er was niets ilhgaals of immoreels 'in de schenkingen en leningen die ik heb verstrekt," dus Rockefeller. oelatingsregeling iurinamers weggestemd (Van onze parlementaire red.) EN HAAG Met grote meerderheid heeft de Tweede, amer gisteravond een voorstel van DS'70 verworpen, aarin werd gevraagd een toelatingsregeling voor Surina- >ers in te voeren. Vóór dit voorstel stemden behalve S.70 alleen de WD, SGP, Boerenpartij en GPV. NEW YORK (UPI) Omdat het in de ruimte om de aarde steeds voller wordt met ruimtevaartuigen zijn de Verenigde Naties gisteren begonnen met de voorbereiding van een verdrag waaronder alle ruimtevaartuigen verplicht moeten worden geregi streerd, net als auto's op de begane grond. Het verdrag moet een soort verkeersregeling wor den. Het nieuwe verdrag wil niet alleen dat landen die ruihtevaartuigen lanceren dit bij de V.N. melden, maar dat zij het toestel zelf ook voorzien van een nummerplaat. Er bestaan al V.N.-verdragen op dit gebied, zoals voor het redden van ruimtevaarders en de aan sprakelijkheid van landen waarvan een ruimte vaartuig op aarde neerkomt en schade aanricht. Fractieleider Andriessen van de KVP, tijdens zijn rede gisteren in de Tweede Kamer. Een onderonsje tussen minister Boersma, premier Den Uyl en minister Van Agt tijdens een pauze in de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer. (Van c e parlementaire red.) DEN HAAG Het kabinet-Den Uyl is met een ongeschonden positie uit de parlementaire vierdaagse gekomen. Op het laatste ogenblik heeft het kabi net enkele magere toezeggingen ge daan. Gisteravond laat bleken deze concessies voldoende om de gunst van de meerderheid der Tweede Kamer te behouden. De concessies kostten zo'n 200 miljoen gulden, een zeer beschei den bedrag op de totale rijksbegroting. Maar dat bedrag was net voldoende, om zowel de PvdA als de christen-de- mokraten enige tevredenheid te bezor gen. Het venijn bleek tijdens het vierdaagse debat in de staart te zitten. KVP, AR en CHU dienden gisteren moties in die het kabinet bepaald niet in dank afnam en waarop Den Uyl bits reageerde. Voor de beantwoording was een lang kabinetsberaad nodig; duidelijk was dat binnen het kabinet een stevig rob bertje gevochten moest worden. De KVP-er Notenboom vroeg een aanvul lende maatregel ten behoeve van de zelfstandige ondernemers met een in komen van minder dan 30.000 of 50.000 gulden. Gevraagd werd om per 1 ja- i die zelfstandigen een aftrek in de inkomstenbelasting te geven van 12UU gulden per jaar. De heer Schouten (ARP) wilde een verdere lastenverlich ting voor het bedrijfsleven, met het oog op werkgelegenheid en inflatiebestrij- ding. Hij vroeg de uitgaven met enkele honderden miljoenen te berperken en dat bedrag te besteden aan een zelf standigenaftrek en aan een bijdrage in het lunderbijslagfonds. Hiermee zou den de sociale premies voor zelfstandi gen worden verlicht PvdA-er Dolman was ook niet tevreden. Hij vroeg enkele honderden miljoenen voor financiering van gemeentelijke projekten, zodat daarmee vooral de werkloosheid in de bouw kan worden bestreden. Na het kabinetsberaad kon minister Dui- senberg enkele toezeggingen doen, waarbij hij de verdelende rechtvaardig heid toepaste. De PvdA kreeg de toe zegging, dat voorlopig 100 miljoen gul den aan gemeenten extra beschikbaar zal worden gesteld voor werken waar mee de bestrijding van werkloosheid in de bouw wordt gediend. Duisenberg nam de motie van Notenboom groten deels over: er komt een belastingaftrek voor zelfstandigen met een fiscaal inko men tot 30.000 gulden. Op de motie- Schouten antwoordde de minister, dat hij onmogelijk enkele honderden mil joenen kon besnoeien. Hij zegde toe te bekijken bij de behandeling van de nota werkgelegenheid, begin 1975, of' een eenmalige lastenverlichting voor zelfstandigen mogelijk is. In die nota zullen verdere maatregelen ter bestrij ding van de werkloosheid worden aan gekondigd. De heer Duisenberg handhaafde echter het plan van het kabinet om de inflatie correctie maar voor 80 procent toe te passen in plaats van voor 100 procent, zoals met name de WD wilde. WÊÊk Er gaan niet meer dan 67.000 toe schouwers op de tribunes van het stadion Feyenoord. Een respectabel aantal maar niets vergeleken met de belangstelling, die voor Feyenoord Barcelona bestaat. Vanochtend zijn de eerste gelukkigen met hun entree- bil jetten naar huis gegaan. Maar daarvoor hebben ze wel een hele nacht op wacht gestaan. Gisteravond al stonden de grootste enthousiasten bij de voorverkoopadressen. Zo een is Rinus Israel, ook al werkt hij niet bij Feyenoord. Een viertal had het zich gemakkelijk gemaakt, een kam- peertafel en stoelen meegebracht en een spel kaarten. Een klaverjasje ,is nooit weg als je toch zo'n twaalf uur moet wachten op je kaartje(s). Van een onzer verslaggevers >EN HAAG - Nog geen 5000 Nederland- e huiseigenaren hebben gebruik ge laakt van de mogelijkheid van subsi- ieaanvraag voor de isolatie van hun woning, zoals deze in de zomer Jbor minister Gruyters was ingesteld. De tijde lijke regeling geldt tot 31 december. Als de aanvragen in het huidige tempo blij ven binnenkomen, is te verwachten dat het ministerie rond 25 miljoen gulden van de voor deze subsidie gereserveerde 35 miljoen overhoudt. De geringe belangstelling voor de subsi die is volgens het in Den Haag gevestigde bedrijf Isoverbel fabrikant van glas- wolisolatiemateriaal mede te wijten aan het geringe subsidiebedrag; een der de van de gemaakte kosten, met een minimum van 150 en een maximum van duizend gulden. (Zie hierover ook FINALE) IVADDINXVEEN (ANP) Bur gemeester C. A. van der Hooft van Waddinxveen heeft zich zo. kwaad gemaakt over het stem gedrag van zijn partijgenoten in de gemeenteraad dat hij heeft bedankt als lid van de ARP. Vaak gesignaleerd bij gekon- centreerde mensen. Luisterende mensen. Intelligente mensen. Kritische mensen. Misschien kochten ze juist daérom hun montuur bij v.d. Wiel. Wie weet weet er het fijne van ...M, brillen! Nieuwe Rijn 62 leiden Bij Philips staken 200 Spanjaarden EINDHOVEN (ANP) Ongeveer 200 bij Philips in Eindhoven werkzame Spaanse arbeiders zijn sinds donderdagavond in staking. Aanleiding tot deze staking is de schorsing van twee Spanjaarden, die volgens Philips al geruime tijd proble men geven bij hun werk. De stakende Spaanse arbeiders wonen alle in het kamp „Elpi- nar" te Maarheze en werken voor een groot deel bij Eikoma, een afdeling van Philips. Een van de twee geschorste Span jaarden is voorzitter van de woonoordraad van Elpinar Volgens de Spanjaarden heeft Philips hem nu „gepakt" omdat hij vorig jaar, ook bij een sta king een leidende rol zou heb ben vervuld. Behalve het onge daan maken van de schorsing van hun beide landgenoten wil len de 200 Spanjaarden, dat de werk— en leefomstandigheden van Spaanse arbeiders bij Phi lips en in Elpinar verbeteren. De Spanjaarden eisen boven dien, dat de staakdagen worden uitbetaald en dat Philips geen represaillemaatregelen zal ne men tegen de stakers. Afgezette voorzitter: Vernieuwing NVSH niet te stoppen (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Formeel mis schien juist, maar teleurstel lend voor de vereniging." Zo noemde John Tiggelman, voor zitter van het „nieuwe" be stuur van de NVSH, de uit spraak van de Haagse recht bank in dc twee kort gedingen over de vraag wie nu het eigen lijke bestuur vormen. Nu het „oude" bestuur terugkomt be tekent dat misschien een ver traging in de ontwikkeling, al dus Tiggelman, „maar het nieuwe gezicht van de NVSH is niet meer tegen te houden." Het „nieuwe" bestuur heeft giste ren als zodanig opgehouden te bestaan. Tiggelman meent dat hij en de zijnen nu als actie groep binnen de NVSH kunnen functioneren. Het huidige be stuur probeert nog voor 1 ja nuari de verenigingsraad bijeen te roepen. Op de vergadering van deze raad, het hoogste gaan van de NVSH, zal het bestuur zijn zetels beschikbaar stellen. Mevrouw Ford zwaait vrolijk naar het personeel van het Witte Huis, bij haar terug keer uit het zie kenhuis. We gens kanker werd haar daar een borst afge zet. Op de foto links haar dochter Susan en rechts haar man, de Ameri kaanse presi dent. lUUllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIlUUllllllllUllUIIlUIUIIIIIUIIIIIIUU (Van een onzer slaggevers) LONDEN Harold Wilson blijft premier van Groot-Brittannlë. Zijn Labourpartij heeft uit dc verkiezingen van donderdag echter een zeer krappe meerderheid in het parlement van drie zetels behaald. Van de 635 zetels gingen er 319 naar de socialisten van Wilson, terwijl alle andere partijen met elkaar tot 316 zetels kwamen. De zege zal Wilson toch dwingen tot behoedzaam manoeuvreren, aldus waarnemers. De uitslag van de verkiezingen is: Labour 319 (was 300), conservatieven 276 (was 296) liberalen 13 (was 15) Schotse nationalisten 11 (was 7) Noordierse unionisten 10 (was 9) overige partijen 6 (was 5) De stemmenverdeling was: La bour 11.468.646 (39,3%), conser vatieven 10.429.020 (35,7%), libe ralen 5 345.271 (18.3%). De kie zers hebben geen enkele partij duidelijk hun vertrouwen ge schonken. Het opkomstpercen tage was lager dan bij de ver kiezingen in februari. Wilson, die al voordat de uiteindelijke uitslag bekend was naar Dow- ningstreet 10 terugkeerde, zei: „Deze meerderheid is wel be perkt, maar bruikbaar en kan duren tot dc regering de taak heeft volbracht waarvoor zij is gekozen". Hij voorspelde voor de komende twee jaar „veel bloed, zweet en tranen." In die tijd zal het echter onmogelijk blijken de levensstandaard te verhogen in het economisch zwakke Engeland. Wilson zul maandag de Engelsen de grote lijnen uiteenzetten van de rege ringsplannen. Vermoedelijk zal hij geen opvallende wijzigingen bekend maken. Het Engelse pond sterling rea geerde gisteren onrustig op de verlenging van het socialisti sche bewind. In Britse vak bondskringen wordt de verkie zingsuitslag gezien als een scherpe veroordeling van het Engelse lidmaatschap van de EEG. De Labourpartij heeft be loofd opnieuw te onderhande len over de Britse toetreding, gevolgd door een volksstem ming Verwacht wordt echter, dat Wilson een dergelijk refe rendum zo lang mogelijk zal proberen uit te stellen. Carnavals vereniging onthult data blaaseontroles ARNHEM (ANP) - De alcoholcontroles van de politie bij de invoering van de 'blaaspijpjeswet' zullen landelijk worden gehouden op vrijdag 1 november, op zaterdag 23 november en op za terdag 14 december. De controles zullen duren van tien uur 's avonds tot vier uur 's morgens. De data zijn bekend ge maakt door een lid van de Arnhemse carnavals vereniging „De On-gan- se" tijdens een ledenver gadering. De Arnhemse politie bevestigde desge vraagd dat de genoemde data juist zijn. In het hele land zullen dan controles worden gehou den. De politie-woord- voerder verklaarde dat de data landelijk zijn vastgesteld en niet meer zullen worden gewijzigd. Hij voegde er wel aan toe, dat elk politiecorps op eigen initiatief op ie dere willekeurige datum €>cn eigen controle kan houden. Oit luie uitgevoerde theeglas, geval in een verzilverde voet. Is oen van de .bkjmakers' die u kunt verdienen door het opgeven van 'n nieuw kwartaal-abonnement. Stuur deze bon in open envetop. zonder postzegel, neer antwoordnummer 349. Leiden Stuur het theeglas naar: Adree: Woonplaats: LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1