ROB HERWIG: Het gaat om liefde voor de tuin Isoleren woningen goed begrepen zuinigheid Engels gazon achter de boerderij van Herwig. Het terras voor de grote ramen ligt hoger, waarbij als afscheiding grote sierblokken worden gebruikt. KALE BODEM IS VRESELIJK Sinds Iwf* jaar woont Rob H*rwir nabij t.untrrrn in ern botdcrij. die Nieuw Zegfrtaar beet Bij dese prachtig verbouwde hoeve lift IJ ha (rond, waar tierwif een aanUI modeituinen |"t aanlengt die toerankeliik ai in voor het publiek. Een tuin is rcods klaar en er staat een aantal andere op stapel. I „Een kale bodem vind ik vreselijk", zegt Rob Hcrwig wanneer hij rond de boederi) loopt en zijn oog laat gaan over zijn tuinen. „We moeten hoog nodig af van al dat gekrab en gehark In de grond." De grond tussen de struiken en bloemen is bij Herwig dan ook bedekt met beukeblad, afgemaaid gras, hooi, houtkrullen, zaagsel e.d. Voor het huls is de grond bedekt met hoofdzakelijk maagdepalm. „Daar zitten 2.000 bollen onder", zegt Hcrwig. die verder wijst op het rijke bacteneleven dat onder de met blad en dergelnke bedekte bodem tot ontwikkeling komt, een omstandig heid die ontbreekt bij een keung aangeharkte border. Achter de boederij van Rob Herwig ligt een prachtig pas ingezaaid Engels gazon. Licht van kleur en nage noeg zonder onkruid. Om dat laatste in de hand te houden gebruikt Herwig chemiculln. Het gehele gazon wordt echter niet bespoten. „Slechts de onkruidplan tjes worden aangestipt." Overigens is Herwig pas voorstander van een gazon wanneer de tuin een 300 tot 400 m2 besluaL Zijn voorkeur gaat bij het maaien uit naar een kooimauier, die hij hoger aanslaat van een cirkelmaaier. Over een bloeiende border en de rangschikking van de planten zegt Rob Herwig dat er slechts Wn manier is om een goixle, harmonieus opgebouwde border U> krijgen. Dat is: notities maken in het bloeiseizocn over kleur van bloemen en hoogte van planten. Als de tijd van verplanten is aangebroken, de border eventueel opnieuw indelen naar kleur en hoogte van het plant- materiaai (de hoogste planten als regel achteraan zetten). In het geval dat de grond niet ideaal is of zelfs slecht moeten er grote plantgaten worden gemokt (als regel 1 m3) voor bomen en forse struiken De grond die in dit plantgat terug gestort wordt, moet eerst verbe terd worden, door er bijvoorbeeld turfmolm doorheen te mengen. Voor het geval de hele tuin slecht is van grondsamcnstelling, moet de gehele tuin worden ver beterd. In de ergste gevallen de opperlaag afvoeren en een nieuwe laag goede tuingrond luien uunbrengen. Op Nieuw Zeggelaar heeft mevrouw Herwig een forse groentetuin aangelegd. Chemische bestrijdingsmidde len zijn hier taboe, evenals kunstmest. Tussen de vakken zijn paden van uitgewassen grindtcgcls aange legd en wel in een flauwe bocht, waurdoor de groente tuin een speels clement heeft gekregen. Een groene muur van stoksnijbonen scheidt de groentetuin van de rest af. Sluitpost Herwig's laatste woorden worden bewaarheid, wan neer we terugrijden van zijn fraaie boerderij nabij Lunteren en door Apeldoorn komen. Een hoge kan toorflat wordt omgeven door een fraaie heidetuin, aangelegd door een particulier hoveniersbedrijf (wel licht de uitzondering op des schrijvers regel), terwijl een paar honderd meter verderop een groot flatge bouw het moet doen met wat armetierige struiken en boompjes. Dat laatste gaat door voor de openbare groenvoorziening, die van gemeentewege is aangelegd en wordt onderhouden. Het is een voorbeeld van lusteloze tuinaanleg, die een dodelijke verveling uit straalt Overigens wil Rob Herwig de schuld niet alleen zoeken bij de hoveniers in Nederland wat betreft het feit dat de vaderlandse tuin niet is wat hij kon zijn. „Vaak is de tuin de sluitpost van de begroting, wanneer iemand een huis gaat bouwen", zegt hij. En vaak schrikt men wanneer een te hulp geroepen hovenier een prijs noemt, waarvoor hij de tuin kan aanleggen. In veel gevallen wordt volstaan met een goedkopere „oplossing" en krijgen het huis en de bewoners niet die tuin die het/zij verdienen. „Zo'n Een van de aangelegde modeituinen op Nieuw Zeggelaar. Herwig heeft geen kolossale J^Herwlg^èXrde w^nd^n' tuinen aangelegd, omdat hij wil laten zien dat ook het huisineenrijtje over een en het rcSuitaat is weer zo'n ellendig tuintje". Een goede tuin kan beschikken. Op de achtergrond een met behulp van geïmpregneerde palen van de dingen, die Herwig dan ook aanbeveelt is een afgeschermde zithoek, die een maximum aan privacy oplevert. Op de voorgrond een sterk woekerende bodembedekker, met daaronder bloembollen die aan onkruid weinig kansen verloop van tijd, wanneer de portemonnee wat ruimer is gevuld, aangepast en verbeterd kan worden. In zo'n Tien procent Rob Herwig, tuinarchitect en succesvol schrijver van legio tuinboeken, is een aimabele man. Ook een man, die er op een gegeven ogenblik geen doekjes omheen windt. Want wat te zeggen van een uitspraak als: „Er zijn in Nederland praktisch geen hoveniersbe drijven, die een tuin van formaat kunnen aanleggen, die iets kunnen leveren van niveau" Nederlanders, die er hun beroep van gemaakt hebben tuinen aan te leggen of te onderhouden, zullen Rob Herwig deze mededeling niet-in dank afnemen. Om zijn stelling te onderstrepen, voert Herwig aan dat „zoiets eigenlijk kok wel logisch is, althans geen bevreemding hoeft te wekken" „Zo lang we er nog steeds van uitgaan dat wanneer Jantje te dom is om te leren, Jantje in zo'n geval maar tuinman moet worden, zo lang zal er niets veranderen", gaat Herwig verder „en wat voor Jantje krijg je dan? De opleidingsscholen klagen steen on been over de ongeïnteresseerdheid van hun leerlin gen. En u weet het met onwillige honden is het slecht hazen vangen. En als ze bij een gemeente een paar honderd gulden meer kunnen verdienen, ver trekken ze snel om dagelijks een paar uur op de schop te kunnen leunen. Het is toch een trieste zaak om te zien hoe de groenvoorzieningen in de gemeen ten er bij liggen. Omdat ze worden aangelegd en onderhouden door ongeïnteresseerde lieden geval moet het basisontwerp vanzelfsprekend goed zijn, omdat anders de „toekomstmogelijkheden" zou den worden afgesneden Open tuinen Rob Herwig zegt van mening te zijn dat andere takken van industrie er veel beter dan de tuinlieden in geslaagd zijn het publiek over hun specifieke mogelijkheden voor te lichten. De tuin in Nederland noemt hij „een achtergebleven gebied". De bezitters van tuinen worden naar zijn mening bovendien nog beheerst door de vrees het mes er in te zetten. „Wellicht dat dat te maken heeft met het feit dat men met levend materiaal te doen heeft. Het lijkt wel of sommige mensen het gevaarlijk vinden. Maar die mensen durven rustig een muur in hun huis weg te breken. Moet je nagaan wat voor gevaren dat kan opleveren... Herwig is een fervent voorstander van de aktie „Open Tuin", die vong jaar van start is gegaan en waarbij naar Engels voorbeeld, particu liere tuinen voor het publiek worden opengesteld. Want hij is van mening dat „de Nederlandse tuinlie den hebben gefaald in de presentatie van hun be roep" „Bovendien is men hier ten lande achter gebleven bij de mogelijkheden die er zijn op het gebied van tuinaanleg en ook wat betreft de eisen, die er gesteld moeten worden aan een tuin. De hoveniersbedrijven hadden bijvoorbeeld al lang modeituinen moeten inrichten a la de Keukenhof. En wat is de Keukenhof geworden? Een stuk grond dat verziekt is met chemische midde len, waar een keer per jaar de mensen doorheen mogen lopen. Wat daar gebeurt heeft niets met tuinieren te maken. Als het goed was zouden ze de hele zaak daar 50 centimeter diep moeten uitspitten" Elf ton keien heeft Herwig laten aanrukken toen hij begon met de aanleg van zijn tuinen rond Nieuw Zeggelaar. Voor de „zwevende" trap maakte hij gebruik van betonnen U-blok ken, die op een fundament geplaatst moeten worden. Op de voorgrond een hoge vinger- hoedsplant als markant punt tussen laag blij vende bodembedekkers. Rob Hcrwig heeft dus nogal wat op de lever. Het succes van zijn boeken schrijft hij toe aan informatie- honger die bestaat op het gebied van de tuin, tuinaan leg enonderhoud. Hij zegt dat hij op deze wijze wil proberen het tuinieren in Nederland op een wat hoger plan te brengen. „Ik wil dc mensen graag bewust maken van het leuke van een tuin", zegt hij. „Een kleurentelevisie of een dure buitenlandse vakantie zijn zaken die wel kunnen. Waorom een mooie tuin dan niet?". Om een richtlijn te geven van dc kosten aanleg van een tuin, hanteert Rob Herwig als vuistre gel 10 procent van de bouwkosten. Dat wil zeggen als het huis een ton heeft gekost, dient de eigenaar zo'n 10 mille voor de tuinaanleg te reserveren. „Een Le Roytuin (ecologische tuin. waarin dc mens niet of nauwelijks ingrijpt— red.) kost natuurlijk minder", zegt hij, „maar die past vaak niet bij zo'n huis". Voor Rob Herwig betekent een tuin zowel een hobby als een stuk van zijn beroep. „De liefde voor levende dingen", ervaart hij als een erg prettig verschijnsel. Op zijn boeken krijgt hij veel respons. „Soms een brief van zeven kantjes, compleet met tekening van het huis. Of ik dan daar maar even een tuin wil bijtekenen... maar daar kan ik natuurlijk niet aan beginnen. In zo'n geval verstuur ik een stencil met adressen waar men terecht kan voor een goede tuinaanleg. De bedoeling van mijn boeken is liefheb berij voor de tuin aankweken. Dat ia essentieel". KLAAS COINGA Dakisolatie boven bewoonde zolders besparing 3.35 per vierkante meter aan gas of 7,40 aan olie. gebitumaerd kraftpapéer aan de ..warme" zijde ven da leoUtie Isolatie van buitenmuren - besparing van ongeveer 2 tot ruim 5 gulden per vierkante meter, afhankelijk van de aard van de muur. Isolatie van (houten) vloer - besparing 1,80 per vierkante meter aan gas en 3,90 aan olie. (tekeningen Isoverbel). (van een onzer redacteuren) De roep om zuinigheid met energie mag in de loop van het jaar wat zijn afgezwakt, de actualiteit ervan is niet verminderd. En met de kans op - eindelijk weer eens - een koude winter, waardoor een tekort aan aardgas kan ontstaan, en met de sterk verhoogde gasprijzen in het vooruitzicht is de noodzaak om zui nig te zijn nog dringender gewor den. De afgelopen zomer heeft minister Gruyters van volkshuisvesting be kend gemaakt dat huiseigenaren voor de isolatie van hun woningen een rijkssubsidie kunnen krijgen van maximaal duizend gulden. Daarbij gaat het om huizen die na 1945 tot stand zijn gekomen of nog te bou wen woningwetwoningen, als daarin centrale verwarming aanwezig is of als bij het aanbrengen van de isola tie de woning gelijktijdig van c.v. wordt voorzien. De subsidie be draagt een derde van de isolatiekos- ten met een maximum van duizend gulden, mits er tenminste vijfhon derd gulden aan de isolatie wordt besteed. Voorwaarden Wat valt nu precies onder de subsi dieregeling van het departement? De te treffen voorzieningen zijn: - dubbele ramen in de woonkamer en de daarmee in verbinding staande kamers; - het vullen van spouwmuren met schuimmateriaal; - het aanbrengen van een warmte- isolerende laag tegen de binnenzijde van de buitenwand. Aan deze voorzieningen zitten echter een aantal haken en ogen. De dubbe le ramen bijvoorbeeld - een voorzet raam is, mits het niet te groot is, eveneens toegestaan - moeten vol gens fabrieksvoorschrift worden ge monteerd. Het vullen van de spouw muren moet worden gedaan door gespecialiseerde en erkende bedrij ven. (Het ministerie is bezig een lijst op te stellen van bedrijven, die in dit opzicht voldoende deskundig zijn. Is het werk gedaan door bedrijven, die niet op deze lijst voorkomen dan wordt géén subsidie verleend). Een doe-het-zelver mag deze werkzaam heden wel uitvoeren, maar als hij voor subsidie in aanmerking komt, dan krijgt hij hoogstens een tege moetkoming in het gebruikte mate riaal., zijn arbeidsuren worden bui ten beschouwing gelaten. Wat betreft het aanbrengen van een warmte-isolerende laag tegen de bin nenzijde van de buitenwand, moet de warmte-isolatie onder de kwali teitsklasse „goed" vallen. Glaswol met een dikte van 4,5 cm heeft over het algemeen deze kwalificatie. Na afloop Bewoners van een huurhuis, die op eigen initiatief hun woning willen isoleren, doen er goed aan eerst con tact op te nemen met de huiseige naar. Want hij alleen kan de subsidie in ontvangst nemen. Bewoners van huurwoningen, die door de eigenaar worden geïsoleerd, moeten er reke ning mee houden dat de huisbaas de huur kan verhogen wegens verhoogd woongerief. De subsidie wordt pas verleend als de werkzaamheden ach ter de rug zijn. De subsidieregeling loopt per 31 december af. maar dat wil niet zeggen dat vóór deze periode het werk moet zijn begonnen. Na een verkregen goedkeuring kan de huis eigenaar maximaal drie maanden wachten met het begin van de werk zaamheden. De noodzaak van isolatie is niet ge ring. Volgens berekeningen van Is overbel, een fabrikant van isolatie materiaal waarvan het verkoopkan toor in Den Haag is gevestigd, ver dwijnt van elke honderd gulden ver war mingskosten ongeveer 45 gulden nutteloos door daken, muren en ra men. Maar ook zonder de vrij kost bare maatregelen van het aanbren gen van dubbelglas en het vullen van spouwen, wijst Isoverbel op energiebesparende isolatie tegen veel geringere kosten. Materiaal als glas wol is bovendien zonder veel techni sche problemen aan te brengen te gen het dakbeschot op vlieringen, tegen buitenmuren en onder vloeren. De brochure van het Bouwcentrum „Zuinig in huis" biedt daarnaast tal van simpele en goedkope oplossin gen vóór betere isolatie van onze aan alle kanten lekkende woningen. Be halve de ouderwetse rol voor de tochtende onderdorpel van deuren en ramen zijn er allerlei soorten afdichtmateriaal verkrijgbaar, dat uiteraard op de juiste manier moet worden aangebracht Daarnaast biedt de brochure allerlei oplossin gen voor het afdichten van kieren, het aanbrengen van isolatiemateriaal op zolders e.d. En nog los daarvan een flink aantal tips voor het bespa ren van energie, zoals: - stook alleen waar en wanneer dit nodig is; steld de thermostaat wat lager in, stook bewust; - stel de thermostaat een uur voor het naar bed gaan vier vijf graden lager in - niet te laag omdat de opwarming anders weer teveel kost; - laat de installatie elk jaar schoon maken; - temper de warmtebron bij het luchten van het vertrek; - sluit zonnewarmte niet buiten maar gebruik die; - matig het gebruik van warm water uit geyser of boiler, doof de waak vlam van geyser en fornuis 's avonds; -lees bij gerichte verlichting; verlicht trouwens uw kamer bewust; -draai geen half lege was-, droog- en afwasmachines; - controleer de sluiting van koelkast of diepvriezer. Die laatste tips hebben niets te ma ken met warmteisolatie, maar wel met energiebesparing. De electrische centrales gebruiken overigens ook veel brandstof om elektriciteit te kunnen produceren. De roep om zui nigheid geldt dus ook voor electrici- teit, trouwens ook voor water. En het is helemaal niet erg om daarbij op eigen portemonnee te letten.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 17