rmassm anqhcaanse wiidinqen Dreigement Dassault met proces over Mirage §§Saü Dr. Ph. Potter (Wereldraad) wijst Disscnoppensynoae sss-si od tekenen des tnHq Hulp aan zwaluwen: overbodig Prins Bernhard ontving 99wings" uit respect voor vliegprestaties Randkrant Spaanse bisschop pen wijzen abortus af VRIJDAG 11 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PA" (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG - De direktie van de Franse mirage—fabrieken dreigt de Nederlandse Tweede Kamerleden Keja (VVD) en Dankert (PvdA) met een proces wegens laster. Dit blijkt uit een gisteren in Parijs vrijgege ven verklaring van fabrieksdi- rekteur Marcel Dassault. Op vallend is de grimmige toon van zijn communiqué De heren Keja en Dankert heb ben de naam van de Mirage fabriek in verband gebracht met omkopingspogingen. Met name de heer Keja heeft een rechtstreekse beschuldiging Dassault ontkent in zijn verkla ring, dat er sprake is geweest van pogingen Nederlandse par lementariërs om te kopen. Fi nanciële voorstellen zijn vol gens hem nooit gedaan. De heer Keja vertelde, dat hem 30.000 gulden was aangeboden als hij een goed woordje voor de Mira ge zou doen. Dassault neemt in zijn communi qué ook de Nederlandse verte genwoordiger van zijn bedrijf, de heer J. Botterman uit Am sterdam. in bescherming. De heer Botterman zou geen in- strukties hebben gekregen om parlementsleden geld aan te bieden en heeft dit volgens Das sault ook niet gedaan. Dassault meent, dat er in Neder land een lastercampagne tegen zijn bedrijf gaande is. „Hierte gen past slechts minachting van onze kant", aldus de direkteur. Dassault zegt verder, dat hij er het volste vertrouwen in heeft dat de Nederlandse minister van justitie de waarachtigheid Aan het slot van zijn verklaring zegt Dassault, dat hij hoopt op een confrontatie met de beide parlementariërs. Hij begrijpt niet wat zij voor hebben gehad met zijn uitlatingen. De heer Botterman weigerde gis teren nog commentaar te geven op de affaire. Mgr Capucci: monteur legde wapens in auto JERUZALEM De Grieks-kath olieke aartsbisschop van Jeru zalem, Hilarion Capucci, die wordt beschuldigd van wapen smokkel voor Palestijnse guer rillastrijders, heeft de politie meegedeeld dat een garage monteur de wapens waar schijnlijk in de auto heeft ver borgen. De"aartsbisschop had de gewoon te om, bij zijn reizen tussen Beiroet en Jeruzalem zijn auto te laten nakijken in een garage, waar de wapens waarschijnlijk in zijn auto waren gelegd. Vol gens de politie heeft Capucci dit verklaard na zijn aanhou ding op 8 augustus bij de over schrijding van de Libanees-Is- raëlische grens. Spagnolli formateur in Italië ROME (Reuter) President Gio vanni Leone van Italië heeft de voorzitter van de Senaat, de Christen-democraat Giovanni Spagnolli, verzocht de moge lijkheden te onderzoeken voor de vorming van een nieuwe re gering. Spagnolli zal nagaan of de chris ten-democraten, socialisten, so ciaal-democraten en republikei nen bereid zijn weer een coali tiekabinet van centrum-links samen te stellen. De voorzitter van de Senaat die in de Ita liaanse hiërachie direct na het staatshoofd komt, zal volgens welingelichte kringen morgen zijn besprekingen afsluiten. Kant en klaar failliet Utrecht (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft de meubelbouw- pakkettenonderneming „Kant en Klaar" in Zeist failliet ver klaard. De directie van het be drijf had het faillissement zelf aangevraagd. De voortdurende verslechtering van de marktpositie is oorzaak van de ondergang van „kant en Klaar". Het hoofdkantoor is in Zeist. De beide fabrieken van „Kant en Klaar" staan in Ze venaar en Dronten. Voorts zijn er vijf toonzalen (Zeist. Zeven aar. Amsterdam. Eindhoven en Den Haag). „Kant en Klaar" heeft ruim 80 werknemers in Steiger stort in In de Filippijnse hoofdstad zijn gisteren zeventien bouwvakar beiders om het leven gekomen en vier ernstig gewond geraakt als gevolg van het instorten van een steiger. De arbeiders werk ten ter hoogte van de twintigste verdieping van een in aanbouw zijnd gebouw. In een desperate poging om het laatste broed van zwaluwen-op-trek te redden heeft men de half-bevroren dieren in dozen naar Zuid-Frankrijk getransporteerd. waar ze werden losgelaten. Voor veruit de meeste zwaluwen kwam de hulp te laat. Ze stierven onderweg. PARIJS (AP) Vogelvrienden in Zwitserland, West Duitsland en Noord-Frankrijk hebben een einde gemaakt aan hun goedbe doelde reddingsoperatie voor zwaluwen aangezien de vogels er niet bij gebaat waren De zwaluwen werden gevangen ten noorden van de Alpen omdat daar een plotselinge strenge kou was komen opzetten. En ze werden per vliegtuig naar Nice en andere Zuideuropese plaatsen gebracht. Om vandaar hun trek te kunnen voortzetten. Maar gebleken is dat de meeste vogels, die verpakt in kartonnen dozen de vlucht maakten, de tocht niet hebben overleefd. Onderweg zijn er honderdduizenden gestorven. De Franse vereniging voor dierenbescherming heeft donderdag de vogelvrienden doen we ten dat hun spontane poging de vogels te redden, onnodig was geweest. De zwaluwen die door het koude weer waren verrast voor hun trek naar Afrika waren laat-geboren en zwak. aldus de vereniging, en hun dood zou als geheel natuurlijk en normaal moeten worden beschouwd. Het grootste deel van de zwaluwenpopulatie was in feite al veilig en wel vóór het eind van september verdwenen, op weg naar Afrika. Een Franse vogelkenner verklaarde donderdag dat de actie van de vogelvrienden goed en sympathiek was geweest, maar onnodig omdat men hier de natuur haar selectieve werk had moeten laten doen. WARSCHAU (ANP) - Prins Bernhard is gisteravond in Warschau verrast met de „wings" van de Poolse lucht macht Dit zelden aan buiten landers verleende onderschei dingsteken werd de prins toege kend uit respect voor al zijn prestaties als vlieger. Hij ontving deze militaire wings, met een daarbij behorende pon-, jaard, in het Wilanowpaleis bij Warschau, na een staatsdiner aangeboden door prof. J. Groszkowski, eerste vice-voor zitter van de Poolse staatsraad. Het was het slot van een dag van besprekingen met leden van de Poolse regering en een ontmoeting met de Nederlandse kolonie in Polen. De besprekingen begonnen kort na het middaguur, toen de prins premier Pjotr Jarosze- wicz ontmoette in het gebouw van de Poolse ministerraad: de premier vierde donderdag juist zijn 65ste verjaardag en ontving de felicitaties van de prins. La ter in de middag volgde een gesprek met de vice-voorzitter van de ministerraad, Kazimierz Olszewski. Zoals steeds bij het bezoek van prins Bernhard aan Polen was ook hier een Engels- Poolse tolk behulpzaam. Ook tijdens de besprekingen van de prins in Warschau was er geen ceremonieel vertoon. Al leen was bij het regeringsge bouw, waar de besprekingen werden gehouden, de Neder landse vlag gehesen naast de Poolse en bij het logeeradres van de prins, het Myslowskipa- leis, stond een erewacht met blanke sabel. Aan het einde van de middag ontmoette de prins in de resi dentie van de Nederlandse am bassadeur, drs. W. F. Pelt, een tachtigtal Nederlanders die in Polen wonen of daar tijdelijk werken of studeren. De hele Nederlandse kolonie in Polen niet groter dan 120 mensen. De ambassade onderhoudt regel matig contact met hen. Fatima De Socialistische Par tij van Portugal heeft de bevol king gewaarschuwd voor de mo gelijkheid dat een bedevaart naar het bekende Maria-heilig- dom Fatima gebruikt kan wor den door reactionaire elemen ten. Op overal in het land aan geplakte anonieme affiches wor den de katholieken opgeroepen op 12 en 13 oktober in Fatima te gaan bidden voor de vrede. Champagne kweken in 25 dagen MOSKOU (AP) In eenweten- schappelijk blad in Moskou is gemeld dat men in Moldavië „champagne" kan maken in 25 dagen en dat voor het rijpen ervan, zoals In Frankrijk, géén drie jaren nodig Is. De Russische „champagne". Akratophores genaamd, zou worden vervaardigd volgens een lopende-bandsysteem waar bij de wijn, in enorme vaten, onder een constante druk staat van vijf atmosferen. Aan de fermentatie wordt een eind ge maakt door de drank af te koe len. Dan wordt de vloeistof ge filtreerd en gebotteld. In het Moldavische bedrijf, te Kisji- new, worden thans 2.28 miljoen flessen per jaar gemaakt en tegen 1977 wil men de produc tie opvoeren tot vijf miljoen De Moldavische „champagne" had, aldus het blad, op een wedstrijd te Bratislava (Tsje- cho-Slowakijke) een gouden medaille behaald. Of het eehte Franse product daar ook had meegedongen werd er niet bij gezegd. Nobelprijs geneeskunde voor 2 Belgen en 1 Amerikaan STOCKHOLM (DPAAFP) - De Nobelprijs-1974 voor medicij nen is toegekend aan de Belgen Albert Claude (75) en Christian de Duve (57) en de Amerikaan George Emil Palada (62). Zij kregen de prijs, waaraan een bedrag van 550.000 kronen (ca. 330.000 gulden) is verbonden, voor hun werk op het gebied van het celonderzoek. Sturka kan voortgezet worden ZUTPHEN (ANP) De directeu ren van het Groningse bedrijf b.v. herenkledingfabriek, voor heen gebr. Levie gaan in Zutp- hen een nieuwe onderneming oprichten, die werk zal geven aan ongeveer 150 personeelsle den van Sturka, onderdeel van de failliete bedrijven Mark in ternational en Mark produc tion. Het ministerie van economische zaken heeft voor de oprichting van het nieuwe bedrijf financië le medewerking toegezegd. Voor het doorgaan van de plan nen om de Sturkavestiging voort te zetten is op enkele punten nog overeenstemming nodig met de niet failliet klaarde Mark Holding. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe onderneming Sturka-produkten gaat fabriceren en verkopen wanneer Mark Holding toe stemming geeft het merk Stur ka te blijven voeren. Vogelvangers betrapt ROERMOND (ANP) - De politi van Roermond heeft in de tuin van een inwoner van die plaats een slagnet om vogels te van gen in beslag genomen. In de volière van de man trof de politie twee lokvogels, een ter en een sijs. aan. Ook den in de volière een torenvalk en vier barmsijzen gevonden. Dit zijn beschermde vogelsoor ten. Ze werden dan ook in be slag genomen. Ook in Sittard waren de vogel vangers weer actief. In een van de natuurgebieden bij deze Limburgse plaats, waar dins dag de politie een grote voor raad slagnetten en ander vang- materiaal vond werden donder dag twee illegale vogelvangers aangehouden. Schoonzoon De voorlopige militaire raad in Ethiopië heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen Ras Mengesha Seyoem, oud gouverneur van de provincie Tigre en schoonzoon van keizer Haile Selassie. Hij is een van de weinige persoonlijk heden van het oude regiem met veel invloed die nog niet is gear resteerd. Jaar extra Zevenentwintig po litieke gevangenen die in de gevangenis te Zaragoza (Span je) zijn opgesloten en daar in hongerstaking waren gegaan, hebben er voor straf een jaar extra bijgekregcn. Daf de invloed van de opposi- kabinet-Den Uyl is blijven- zit- Jonkies Een 2 1/2 jaar oude Ierse set ter in Topeka Indianaheeft 19 jongen geworpen. Een jaar geleden kreeg zij er 12. Mis schien is dit een record voor een Ierse setter, maar niet voor het hondenrijk in het al gemeen. Daar is, volgens het „Guinness book of worldre- cords" de kampioenmoeder een ruwharige fox. die op 11 februari 1945 niet minder dan 23 jongen wierp. Korte metten Een man in de Keniase hoofd stad nairobi was het zat dat zijn schoonmoeder haar neus steeds in zijn prirtzaken stak. Hij maakte korte metten en sneed het lichaamsdeel af. We gens het toebrengen van licha melijk letsel heeft een recht bank hem veroordeeld tot 160 gulden boete. Bewijsstuk De politie van Heanor (Enge land) heeft de rechtbank haar verontschuldigingen aangebo den voor het niet beschikbaar zijn van het bewijsstuk in de zaak tegen een winkeldief. Of ficier van justitie Calvert deel de de president mee dat het stuk een taart per onge luk bij de thee was opgedeeld. Playgirl Toni Holt, de redactrice van het Amerikaanse blad Ploy- girl-tegenhanger voor de vrouw van het voor mannen bestemde Playboy-heeft beslo ten lord Snowdon, echtgenoot van prinses Margaret van En geland, niet te vragen voor een uitklapbare naaktfoto in een van de volgende nummers van Playgirl. Miss Holt. die de we reld afreist om modellen te zoeken, zei in Londen dat ze de lord niet genoeg sex-appcal vond hebben voor een foto van man-van-de-maand. „Per soonlijkheid heeft ie genoeg, .sex-appeal niet", aldus miss Holt, die zich haastte er aan te toe te dat ze lord Snowdon niet bloot had gezien. „Ik ben dan ook niet aan een uitnodi ging toegekomen". Een uitno diging kreeg wel Ari Onassis, de Griekse scheepsmagnaat en echtgenoot van Jacqueline Kennedy. „Ik had mij hem voorgesteld zittend op een berg dollarbiljetten, maar hij wilde niet", aldus miss Holt. De lezeressen van Playgirl zul len het nu waarschijnlijk moe ten stellen met de Britse half- zwaargewicht boksen John Conteh en popzanger David Essex. Kerkbericht Beroepen in de Ned. Hervorm de kerk te Eist Jan van de Ketterij. In het Botlekgebied hebben honderdduizend mensen hun Rijnmond niet kunnen hou- wordt gedwongen om zichzelf j00f weer te ontdekken als een pel- Deze tekenen des tijds zijn grimerende kerk, die veilige g 1 fl 1 volgens dr. Potter echter aller- structuren achter zich laat en IA T 1^ ICOPH A IA 0\ H A A minst redenen voor trieste s'nE- heden het evangelie van ver- Dr. Philip Potter, secretaris- lossing te verkondigen. De te- generaal van de Wereldraad 111 1 kenen des tijds - aldus Potter die hij gisteren hield als gast- V/ LwIXwIlWll I he". Voorwaarde is echter wel. spreker tijdens de bisschop- J dat in de kerken en door de pensynode in Vaticaanstad kerken onderling een radicale over de geloofsverkondiging in verandering komt in houding, de moderne wereld. middel van wetenschap en cularisatie. aldus Potter. damentele vragen beginnen te zonder daarbij veel acht te denk-, spreek- en leefwijze. Dr Potter beklemtoonde technologie zich bevrijden van Een tweede teken des tijds stellen over hun eigen verant- slaan op menselijke vrijheid. De uitdaging, waarvoor de krachtig, dat missie de taak is de krachten der natuur en de noemt dr. Potter de strijd van woordelijkheid voor wat zij Dit heeft tot nieuwe vervreem- kerken staan, is niet dat de van de hele christengemeen- hun door God gegeven beheer- miljoenen mensen voor een produceren. Zij kloppen voor ding geleid. Harde onderdruk- moderne wereld zich niet inte- schap. Meer dan om te komen sing verkrijgen over de natuur menswaardiger bestaan. Ook een antwoord op hun vragen king van de vrijheid van spre- resseert voor haar cvangeli- tot een gelijkheid van gevoelen teneinde zo waarlijk verant- die strijd om een rechtvaardi- tevergeefs aan bij de theolo- ken en schrijven is niet in sche boodschap, maar juist of inzake geloofsverkondiging te woordelijk te worden voor ger mensengemeenschap heeft 8en, want die weten de ant- staat geweest om de steeds de kerken zich zo kunnen ver- komen, gaat het er volgens hun bestaan en niet meer te zijn wortels in de bijbel, die woorden nog niet. harder wordende schreeuw nieuwen in leven en denken, hem om te ontdekken wat de vertrouwen op een of andere leert dat maatschappelijke Voorts is er het feit, dat er om het socialisme een mense- dat zij de levende getuigen evangelische opdracht is in de- deus ex machina of zich over structuren veranderlijk zijn en onder de mensen, die leven lijk gezicht te geven tot zwij- worden van de integriteit van ze tijd. Daarvoor is het zaak te leveren aan het noodlot. geen doel op zich. De maat- onder het systeem van het we- gen te brengen. het evangelie, te ontdekken wat de tekenen Hij noemt dit secularisatiepro- schappelijke structuren zijn tenschappelijk materialisme Ook bij de jongeren ziet dr. Deze tijd biedt volgens dr. Pot- des tijds zijn en wat ze de ces het resultaat van bijbelse ondergeschikt aan Gods be- het communistische systeem Potter een duidelijk teken des ter juist alle mogelijkheden kerken te zeggen hebben. leer en inzicht Het is niet voor doeling en wel in die zin, dat Eccsten opstaan die zich tijds. Na meer dan tien jaar het evangelie te verkondigen. Als een van de belangrijkste niets, aldus Potter, dat het se- 2jj de bedding moeten zijn, bewust worden van het falen van hartverscheurend protest Pessimisme op dit ogenblik tekenen des tijds signaleert dr. cularisatieproces het snelst waarin de mensen in gemeen- ervan. De revolutie, die een van de jeugd brengen nu de staat zo zei hij gelijk met Potter het proces van seculari- voortschrijdt in de landen, die schap kunnen leven. einde maakte aan feodalisme jongeren hun geestelijke hon- een ontkenning van het geloof satie, dat overal zichtbaar is. beïnvloed werden door de Een ander teken des tijds ziet en zorgeloos kapitalisme, heeft ger jn onZe tijd tot uitdruk- in onze verrezen Heer en bete- Hij noemt dit proces de weg. christelijke visie op de wereld. dr. Potter in het feit. dat de de mensen gereglementeerd in king. Zij doen dit op alle mo- kent. dat wij de tekenen des waarlangs de mensen door De hele bijbelse traditie is se- wetenschapsmensen zich fun- de industriële ontwikkeling gelijke manieren, variërend tijds niet goed zien. Kerk en Wereld Als de „ergste aanval op het menselijk leven" brandmer ken de Spaanse bisschoppen de abortus. In een rapport wijst de bisschoppelijke com missie voor geloofsleer de abortus volledig van de hand en dringt aij erop aan de maatschappelijke oorzaken van de vruchtafdrijving weg te nemen Abortus is aldus het rap port een gevolg van een materialistische samenleving zonder beginselen. De Spaanse bisschoppen roepen op tot een juiste opvoeding van kinderen en jongeren. Ook vragen zij ongehuwde moeders niet te minachten. De artsen worden eraan herinnerd hun eed ern stig te nempn. Het rapport ver meldt, dat volgens het open baar ministerie het aantal ille gale abortussen in Spanje op driehonderdduizend per jaar wordt geschat. De priesterraden van de bl$- gemene synode der anglikaan- /N IV >1 IV /I 1 O O 1 CT Tl 1 f A 1 /"N A HM dommen Canterbury cn York se kerk van Engeland de over- l» II 1VI 1 O O 1 EZ 1 H tULLJll tN diening werd in septembe van dit jaar bereikt van de wijdingen in de Angli kaanse kerk cn dat het oordeel Engeland hebben zich una- logische commissie bespreken. 1 a a 1 1 1 niem geschaard achter de con- De algemene synode heeft de 1 a O» aas 1 clusies van de internationale r.k .bisschop Allen Clark, vice- 1 LjT Q R LJ 1 LJ T Q f LJ M II 1 M ffl commissie van rooms-kath- voorzitter van de gemengde 1 al 1 m I m. 1 1^^ 1 L V 1 1 II III 1 ^jl olieke en anglikaanse bis- theologische commissie, ver- "W W "W ciele tekst van de commissie die thans aan de autoriteiter van beide kerken is overhan digd, binnenkort zal worder gepubliceerd. Dit is namelijli de anglikaanse wijdingen van „nul en gener waarde" achtte, zal kunnen wordem terugge trokken. De erkenning van de angli- eucharistie, ambt en bedie- te zetten. gelegd in resoluties, die met overeenkomst gesteld. Dit be- j J algemene stemmen werden tekent, dat zowel de priesters aanvaard. De betrokken pries- van anglikaanse kerk als terraden bestaan uit de bis- van de r.k. kerk in Engeland De overeenstemming, die de rijke stap naar wederzijdse het is bijna een wonder, dat anglikaanse en r.k. bisschop- stemming inzake de eucharis tie. Zelf zegt de commissi over haar jongste overeen stemming inzake ambt en be diening, dat deze „van d grootste betekenis zal zij voor de verhouding tussen be de kerken." zenlijke overeenstemming in zake de eucharistie openen volgens de theologen thans dt weg voor intercommunie tus sen rooms-kathoüeken en an- glikanen. De laatste en beslis sende vraag, waarvoor de theologische commissie thans en de gekozen priester-leden meerderheid achter de betrok- tie en ambt en bediening heeft ken. De aartsdeken van Can- gekomen zijn. eucharistie werd reeds in 1971 van de algemene synode. ken rapporten van de commis- bereikt, wordt algemeen be- terbury, Bernard Pawlei, ver- Overeenstemming tussen de bereikt. De laatste overeen- De volgende maand zal de al- sie heeft gesteld. schouwd als een zeer belang- klaarde in verband hiermee: internationale commissie van stemming inzake ambt en be- Met name menen de leden va de commissie, dat de r.k. ker door niets meer wordt bele om over te gaan tot erkennin nog staat is de kwestiöhet kerkelijk gezag, met name het vraagstuk van het pauselijk primaatschap.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7