Jenaplanschool „De Kring nu helemaal geaccepteerd GOUDEN FEEST Controle op betalen van honden- belasting Volgende week feestelijke opening Financiële positie van Wassenaar sterk verbeterd Zoeterwoude krijgt werkgroep Vredeswerk Middenstand van Noordwij k voert gezamenlijk St. Nicolaasactie leid/e agenda burgerlijke /tand bio/copen veilingen LEIDSE COURANT VRIJDAG 11 OKTOBER 19741 Karei Kapel, het plaatsver vangend hoofd van de Jena planschool. Van onze c or respondent OEGSTGEEST - Volgende week is het feest in de nieuwe R.K. Jenaplanschool „De Kring" te Oegstgeest. Eerst wacht de Jeugd een programma vol verrassingen en op zaterdag 19 oktober zal mevrouw Hendrik- sen te 14 00 uur het nieuwe gebouw aan de Rembrandt van Rijnlaan, in het bijzijn van talrijke genodigden, officieel openen. Aansluitend hierop volgt de receptie en daar na is het „open huis". Iedere Oegstgeeste- naar is dan tot 18.00 uur welkom om het nieuwe complex te komen bekijken. Het is een bijzonder fraai gebouw geworden naar een ontwerp van architect Blauhof. Ook de omwonenden, die wellicht hinder hebben ondervonden van de bouw, zijn van harte welkom. Met de officiële opening van de school is een einde gekomen aan de omzwervingen van de Jcnaplanners in Oegstgeest. Reeds begin 1966 sprak het R.K.kerk- en schoolbestuur zich uit voor het Jenaplanonderwijs en op 18 februari van dat jaar werd een aanvraag ingediend bij het college van B. en W. te Oegstgeest. De raad reageerde gunstig en in het najaar van 1967 werd gestart in een drietal klassen van de houten noodschool aan de Kamperfoelielaan. Schoolruimte die echter in de eerste plaats bestemd was voor de nieuwe Christelijke basisschool. Het be gin was typisch een tijd waarin men over het Jenaplanonderwijs nogal „wilde" verha len kon horen. Men stond nog wat sceptisch tegenover het systeem en hier en daar leefde de gedachte dat het een school zou zijn voor moeilijk opvoedbare kinderen. Naarmate men beter geïnformeerd raakte verdwenen de vooroordelen. Nadat ook de christelijke basisschool gestart was en een deel van de ruimte opeiste aan de Kamperfoelielaan moest de wethouder van financiën en onderwijs, destijds de heer J. J. Thorn, ingrijpen. Deze wist de hand te leggen op een directie keet van de gemeente Leiden welke te huur was voor 50.000 gulden. Een gedeelte van de Jenaplanleerlingen moest toen pendelen naar de leegstaande Julianaschool aan de Endegeesterstraatweg waar inderhaast wat lokalen waren ingericht. De gemeente stelde hier een bus voor beschikbaar. Na totstand koming van het nieuwe Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan betrok men het oude gebouw aan de M. H. Tromplaan. Ook hier ging men een onrustige tijd tegemoet. Zo werden alle ruiten van de gymzaal tijdens een weekeinde vernield, brak er éénmaal brand uit en kreeg men bezoek van inbre kers. Men ontsnapte ternauwernood aan een ramp toen een hijskraan van de in aanbouw zijnde vleugel van het Aert van Nesflat omviel en gedeeltelijk op de speel plaats terecht kwam, juist toen het vrije kwartiertje was afgelopen. Enige tijd later, tijdens een flinke storm herhaalde dit dra ma zich. Terecht waren de ouders ongerust en wethouder Temminck (thans onderwijs en financiën) greep kordaat in en eiste een maximum aan veiligheid rond genoemde bouw. Het Jenaplanonderwijs dat op mo derne leest is geschoeid eist veel van de Ernst Weijzen, hoofd van de Jenaplanschool. leerkrachten. Zo was er aan de M.H. Trompiaan geruime tijd sprake van een „va et vien". Maar sinds de komst van het nieuwe schoolhoofd, voordien waren er van af het vetrek van de het eerste hoofd maar liefst drie plaatsvervangenden, is er veel veranderd. De heer E Weyzen werd als nieuwkomer met gejuic ntvangen en vat te zijn taak voortvarend op. Via de Tros kwam hij in het programma „Sjoko" met de leerlingen op de televisieschermen. Vorige maand werd dan eindelijk overgepakt naar de Rembrandt van Rijnlaan en na alle „armoede" beschikt men thans over wel licht de modernste school van Oegstgeest. Rond de nieuwe school heeft de Oegstgees- ter kunstenaar Stephan Buys een aantal speelplastieken ontworpen Oud-organist J. Dobbc overleden Van onze correspondent ZOETERWOUDE Gister- nacht overleed op 69-jarige leeftijd de heer J.Dobbe. De heer Dobbe was reeds gerui me tijd ziek maar nog wel ter been. De laatste weken verslechterde zijn toestand snel. Vorig jaar werd zijn gouden jubileum als lid van het parochiële zangkoor ge vierd. Hij werd bij die gele genheid onderscheiden met het pauselijke ereteken Pro Ecclesia et Pontifice. Daar voor was hij reeds door de Gregoriusvereniging onder scheiden. In 1931 debuteerde de heer Dobbe als organist in de Sint Jan en kreeg 10 jaar later zijn vaste aanstel ling als opvolger van de heer C.H. de Boer. In grote trouw heeft hij sindsdien ontelbare keren de koortrap bestegen om zijn medewerking te ver lenen aan de eredienst. Na de kerkbrand van 1964 ver huisde organist Dobbe via de Aloysiuskapel naar de nieuwe Christus Dienaar- kerk. Daar nam hij op 18 augustus j.l. afscheid. De uitvaartdienst is morgen om half elf in de Sint Jan, waar na de begrafenig volgt op het parochiële kerkhof. Hobby-expositie in Stompwijk Van onze correspondent STOMPWIJK De hobbyclub houdt vanaf vandaag een tentoonstelling van door de leden zelfgemaakte werk stukken de bibliotheek. Tij dens de openingsuren van de bibliotheek is de tentoon stelling te bezichtigen. Vanavond organiseert Stomp- wijkse Boys in zijn kantine een klaverjasavond. De bij eenkomst begint om acht uur. Komende week wordt er in Stompwijk gecollecteerd voor de geestelijk en licha melijk gehandicapten. De welfare-afdeling van het Ro de Kruis gaat loten verko pen in dezelfde week. De opbrengst is voor hulp aan langdurig zieken en bejaar- Vanavond en morgenochtend haalt gymnastiekvereniging „Gyversto" oud papier op. Diamanten paar in Wassenaar Van onze correspondent WASSENAAR Het echtpaar P. van der Krogt-Van Veen viert aanstaande zondag zijn zestig-jarig huwelijksfeest. De heer Van der Krogt is tot 1949 werkzaam geweest bij de Wassenaar-se politiekorps. Hij is een van de oprichters van de Wassenaarse politie Schiet- en Sportvereniging. Het diamanten paar - de bruidegom is 81, zijn vrouw 83 jaar - woont sinds enkele jaren in Huize Willibrord. Ingebroken in Sassenheimse De Visser-mavo Van onze correspondent SASSENHEIM In de dr. de Visser-mavo op de Menne- weg is gisternacht ingebro ken. Er werden drie bandre corders ,en bijbehorende bo xen gestolen. De nachtelijke bezoekers zijn waarschijn lijk binnengekomen door een niet afgesloten raam. Een 17-jarige bromfietser uit Sassenheim liep gistermor gen op de Menneweg emstL ge verwondingen op aan zijn linkerbeen. been.n. De bromfietser werd gesneden door een Zwitserse automo bilist. die vanaf de Parklaan linksaf de Menneweg op wil de rijden. WASSENAAR In de uitvoerige brief, waarmee zij de begrotin gen voor 1975 aan de gemeente raad aanbieden constateren burgemeester en wethouders van Wassenaar dat dank zij een verbetering van de uitkering uit het gemeentefonds de fi nanciële positie van de ge meente, vergeleken met die van drie jaar geleden, sterk verbeterd is. De begroting, die zij de gemeenteraad voorleg gen, is sluitend. Er is een be drag voor onvoorzien geraamd van 437.000,- en dat is naar de mening van het college ruim voldoende. De saldi-reserve is aanzienlijk ho ger dan verwacht werd, op 1 januari 1974 namelijk 3.5 mil joen. Al deze factoren tezamen leiden het college tot de conclu sie, dat de gemeentefinanciën er rooskleuriger voorstaan dan de laatste jaren het geval ge weest is. De uitgaven voor 1975 zijn geraamd op 37 miljoen, dat is 17.2^ hoger dan het vori ge jaar. Maar ook de inkomsten zijn ruim 5,4 miljoen hoger geraamd. Beziet men de uitgaventotalen van de laatste jaren, dan blijkt dat dit totaal in 5 jaar tijd is verdubbeld en in 8 jaar tijd is verdrievoudigd. In 1967 name lijk werden in totaal 12,7 mil joen aan uitgaven geraamd. Meevaller een onderdeel van de uitkering aan de gemeente uit het ge meentefonds. Het betreft de uitkering, gebaseerd op de be lastbare opbrengst van de in de gemeente gelegen gebouwde eigendommen. Deze uitkering was altijd gebonden aan een maximum, dat nu met 9,- per inwoner is verhoogd. Dat scheelt de gemeente in 1975 ongeveer 900.000,-. De minis ter van binnenlandse zaken heeft medegedeeld voornemens te zijn met ingang van 1976 een verdere verhoging te bevorde ren. Het is dus niet onmogelijk dat ook in 1976 Wassenaar weer van een structurele ver betering kan profiteren. Deze zal dan maximaal 324.450,- bcdragen. Verleden jaar kon een sluitende begroting o.m. worden bereikt dank zij een inkrimping van de personeelsomvang, als gevolg van een doorlichting van het gemeentelijk apparaat. Voor 1975 is de personeelsomvang geconsolideerd op de in 1974 bereikte sterkte. Over het gehe le ambtelijk apparaat genomen is het aantal ambtenaren ten opzichte van dat jaar nog met 7 verminderd. Het totaal aantal ambtenaren be draagt thans 300 (waarbij poli tiepersoneel en onderwijzend personeel niet zijn meegeteld;. Drie jaar geleden was het totaal nog 336. Ondanks het gedaalde aantal zijn de loonkosten die rechtstreeks ten laste van de algemene dienst komen toch ge- Tariefsverhogingen De gemeentelijke de regering in het vooruitzicht gesteld. De watertarieven zullen vermoe delijk water en elektriciteit zullen wel herzien moeten wor den. Voor het gasbedrijf is een gelijkgebleven winst van 340.000.- geraamd, voor het elektriciteitsbedrijf een sterk verminderde winst van 77.000,- en voor het waterbe drijf, dat verleden jaar quitte speelde is een verlies berekend van 200.000,-. Voor de aard- gasprijzen is een verhoging met 5 cent per m3 door de regering in bet voruitzicht ge steld. De watertarieven zullen fermoedelijk met gemiddeld 12 cent per m3 omhoog moeten en ook de elektriciteitstarieven zullen stijgen. Omgerekend per gezin zal per jaar gemiddeld 340,- meer moeten worden betaald voor de door de ge meente geleverde energie. Aldus enkele cijfers uit de zg. „aanbiedingsbrief" bij de be grotingen voor 1975. die in de loop van december door de raad zullen worden behandeld, nadat eerst een zg. onderzoek in afdelingen zal zijn gehouden. De raadsleden krijgen daarbij gelegenheid vragen te stellen, die in het voorlopig verslag zul len worden verzameld en in de memorie van antwoord zullen worden beantwoord. Van onze correspondent Voorschoten Dinsdag is het echtpaar P. A. Warmerdam en J. A. Warmerdam-Waaijer vijftig jaar getrouwd. Dat be tekent voor de buurt o.a. dat pa en moe Warmerdam feest kunnen vieren met hun kinde ren en kleinkinderen, maar dat ook de buurt rondom de Laurentiuskerk een beetje feest heeft. 'De heer Warmerdam geboren in Noordwijkerhout en mevrouw Warmerdam geboren in Wils- veen kwamen vijftig jaar gele den naar Voorschoten en be woonden de boerderij met i de len hebben inmiddels plaats gemaakt voor een jachthaven. Ongeveer 43 jaar geleden werd de heer Warmerdam pachter op de boerderij naast de Laurentiuskerk en daar woont het gouden paar nog. Van de 16 kinderen zijn er thans nog 12 in leven en enige kinderen zijn uitgezwermd o.m. naar Canada en Nieuw Zeeland. Het aantal kleinkin deren is welgeteld 24. 'Een boerderij in een stedelijke omgeving is steeds een trek pleister voor de jeugd. Zonder overdrijving is de boerderij Warmerdam de eerste kinder crèche gewest van Voorscho ten. Er waren steeds wel zo'n twintig kinderen, die al die jaren kwamen helpen en dat helpen moet dan met een kor reltje zout genomen worden. Omdat de eigen kinderen pa riepen, zijn er thans nog vele Voorschotenaren, In Leiderdorp: doe hoewel soms al zelf groot vader nog steeds pa en moe zeggen tegen een van de laat ste agrariëers van Voorscho ten. Omdat de kinderen daar van het ook dóen is het aantal „onechte" kinderen tot weder zijds plezier erg groot. In de oorlog was de boerderij met zijn vele bijgebouwen een ideale schuilplaats voor vele onderduikers. Het gebied van de boerderij is nu kleiner dan vroeger. Grote stukken land gelegen „over de Vliet" zijn opgeofferd voor de nieuwe rijksweg, terwijl ook delen thans tuindersgrond zijn. Het gouden paar heeft nog een goede gezondheid en hoewel een van de zonen de dagelijk se werkzaamheden op de boerderij heeft overgenomen, heeft het echtpaar Warmer dam nog de handen vol aan allerlei klusjes, al was het al leen maar om het toezicht op de weer niéuwe generatie kin deren, die de kans krijgen om een stukje natuur van nabij mee te maken. De bruidegom is actief in het comité Paardensport Voor schoten. Dinsdag is er om 2 uur een H. Mis in de Lauren tiuskerk De receptie is zater dag 12 oktober van 20 tot 20.30 uur in „De Gouden Leeuw". (Van onze correspondent LEIDERDORP—De door b. en w. voorgestelde verhoging van de hon denbelasting was gister avond tijdens de verga dering van de raadscom missie financiën en be lastingen aanleiding tot uitgebreide discussies. Leiderdorp telt, zo bleek uit de concept-begroting, een 775 honden. Geregi- Van onze correspondent ZOETERWOUDE Tezamen met en onder auspiciën van de Raad van Kerken waren de leden van de kerkeraad en de parochieraad gisteravond bijeen in Ons Huis. De agenda vermeldde o.m. een nabeschou wing van de onlangs georganiseerde aktiviteiten in de Vredesweek. Aan de totstandkoming hiervan had de begeleidingscommissie van de Toerusting een groot aandeel. Er waren uiteenlopende reacties te beluiste ren. Tegenover de soms teleurstellende opkomst bij sommige manifestaties stond de grote belangsteling van de jeugd, die begeleid door de scholen' zich intensief met het vredeswerk bezighield Er blijken toch al wat mensen kennis genomen te hebben van het een en ander. Als uitvloeisel van dit alles heeft de R. v. K. zich op het standpunt gesteld dat er werkgroep moet komen die het vredeswerk in Zoeter woude ter hand neemt, maar deze zou zelfstandig moeten zijn en niet uitgaande van de kerken. Dit vond vrij algemeen instemming maar Ds. Schoch zag toch graag een duidelijke binding b.v. door contactperso nen, met de Kerken die op dit punt in het verleden nogal in gebreke zijn gebleven. Een voorstel tot forme ring van de werkgroep zal worden uitgewerkt bij de evaluatie door de Begeleidingscommissie. Over het houden van gezamenlijke gebedsdiensten bleek men in de vergadering van juni te optimistisch te zijn geweest. Er is nog weinig concreets over te zeggen maar er komen in ieder geval activiteiten tijdens de gebedsweek voor de eenheid in januari en in het kader van de wereldgebedsdag in Maart. Er werd ook verslag uitgebracht van de bijeenkomst in het kader van de Kerkenconferentie 1974 welke zaterdag j.l. in Utrecht werd gehouden en waaraan een grote deputatie uit Zoeterwoude deelnam. Het werd bemoedigend ge noemd dat daar al veel meer mogelijk bleek dan 10 jaar geleden. Getoetst aan andere ervaringen was men van mening dat men in Zoeterwoude op de goede weg is met de samenwerking. NOORDWIJK - Voor het eerst in de geschiedenis zullen de win keliers van Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen gezamen lijk een St. Nicolaasactie voe ren. Dit gebeurt onder de naam KINA, waarin men het vroege re KIN-comité, zowel als "Noordwijk Actief' kan her kennen, maar even goed uitge legd kan worden als "Koop In Noordwijk-Actie". Na talrijke vergaderingen en in tensief overleg zijn de midden standers van Binnen cn Zee tot de conclusie gekomen, dat zij elkaar niet moeten beconcurre ren in allerlei acties. Bovendien drukt de samenwerking de or ganisatiekosten. In totaal nemen 102 zaken aan de St.Nicolaas-aktie deel. Zij zijn te herkennen aan het KINA- embleem. Het samengaan van de beide organisaties heeft uite raard ook grote invloed op de prijzenpot. De hoofdprijs is een veertiendaagse i rika, als tweede prijs kleuren-tv uitgeloofd, de derde prijs is een bankstel ter waarde van 2000,--, verder zijn er draagbare TVs, een groot aan tal heren- en damesfietsen, en ruim vijfhonderd waardebon nen van 10 tot 100,-. Ame- Bij het inleveren van opplakvel- KINA-zegels ontvangen de deelnemers een mysterie- voorwerp. Deze dient men zui nig te bewaren, want op 5 de cember zal men iets met deze voorwerpen moeten gaan doen om aan de weet te komen of men in de prijzen gevallen streerde honden althans. En daar bleek voor een groot deel van de com missie juist de schoen te wringen. Er is geen con trole op registratie van honden, en daarmee op het betalen van de hon denbelasting. Een aantal commissieleden n< de het ethisch niet verantwoord belasting te heffen en deze dan verder niet te controleren: „Dit werkt de burgelijke ongehoor zaamheid sterk in de hand", zo meenden zij. Een standpunt waarbij ook burgemeester M. A. van der Have zich kon aan sluiten. De commissie adviseerde B en W in het komende jaar één of meer steekproeven onder de Leiderdorpse bevolking te hou den om na te gaan in hoeverre er door hondenbezitters de v eiste belasting wordt betaald. De commissie adviseert B en de leges op de paspoorten toeristenkaarten te beperken tot 5,50 in plaats van de voor gestelde 6. WD-er Brainich: „Een paspoort of toeristenkaart wordt eigenlijk door de over heid voorgeschreven. Ik vind daarom dat dezelfde overheid iedere burger deze documenten dan ook maar moet verschaf fen. In feite gratis, maar als betaald moet worden, dan weinig mogelijk." Waarom deze leges nu met twintig procent omhoog moet terwijl de andere belastingen zo'n tien procent stijgen, is mij niet duidelijk". ZATERDAG isnvin, van,, Geboren: Denm Boog eEn rslfrno J Sjardijn cn J M Sinteur Ie Goede geb. Juli 1915 LIDO: Steenitraat 39. tel. 24310: ..Em LUXOR Stations» KINDERMATINEE ..T; NACHTVOORSTELLING ..Al RIJNSBURC. 10 10. Bloemen: Alstroemer om. 0^99-62920. Anthuriu'm I.E65-3798. A Chys tros N.C. 1.901 20182. Chrys^tros Tulpen 4.125-643. Anje L* Rcvc 30-46. Selecta 170—270. Colvill- .ISSE-Op di3V, schrys'antc'n 50^- 2 Ui! Zaalberg: Lager LEIDEN De resultaten van NV Koninklijke Nederlandsche Fa briek van Wollen Dekens v.h. J. C. Zaalberg en Zoon zijn in het eerste halfjaar 1974 achtergebleven bij die over dezelfde periode van vorig jaar. Hoewel in een bedrijf als Zaalberg in verband met seizoeninvloeden een voorspelling moeilijk blijft, meent de directie te moeten verwachten dat het jaarresultaat duidelijk lager zal zijn dan dat van voorgaand jaar.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4