Allerlei(ds) "Arbeid adelt niet meer n Plan voor een bejaardenbuurt bij Herengracht roept kritiek op Vijf Leidse bedrijven doen mee aan omscholingsproject metaalnijverheid NU PLAN VOOR TERRASFLAT OP DE HOEK VAN DE SMARAGDLAAN EN TURKOISLAAN BS Leiden kan niet lang verder zonder sponsor Scheidende directeur Arbeidsbureau: Van een onzer verslaggevers LEIDEN "Nu we ons brood niet meer hoeven te verdienen in het zweet onzes aanschins, heeft ook de wijsheid "arbeid adelt", afgedaan. Arbeid adelt niet meer. We gaan onherroepe-, lijk naar een tijd waarin ook de mens die nu als "werkloos" wordt aangeduid een volwaar- dige plaats in de maatschappij inneemt". Dat is de afscheidsboodschap van de scheidende directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Leiden mr. Van Rijswijk. Hij gaat 1 november met pensioen. Zijn opvolger is de directeur van het G.A.B. in Alphen a.d. Rijn. "Zowel in de agrarische sector als in de industrie zal het aantal arbeidsplaatsen ook relatief de komende jaren blijven afne men", zo voorziet Van Rijswijk. "En het is absoluut onmogelijk dat die afname in de diensten sector wordt gecompenseerd. Toch blijven we de neiging hou den om met hangen en wurgen iedereen aan een arbeidsplaats te helpen. Op de lange duur zal dat nooit lukken. Daarom moe ten we langzaam maar zeker af van die enorme waardering voor betaalde arbeid en de ar beidende mens". De angst van velen dat met een afname van het aantal arbeidsplaatsen, een teruggang van ons welvaarts peil gepaard zal gaan, tracht de G.A.B.-directeur weg te nemen door erop te wijzen dat op dit al bijna een kwart van totale beroepsbevolking aan het arbeids-proces is ont trokken. "We zitten altijd aan te hikken tegen dat werkloos heids-percentage van 3 1/2 pro cent, maar daarnaast loopt nog eens lOCr van de beroepsbevol king in de ziekte-wet en 10in de W.A.O. Dat is dus bijna een, kwart. Maar niettemin heeft ons land een fors overschot op de betalings-balans". Wel wijst Van Rijswijk er met nadruk op dat de overgang naar het tijd perk van de "spelende mens" heel geleidelijk moet verlopen" De mensen zijn nog niet in staat hun vrije tijd creatief te vullen. Dat blijkt bijvoorbeeld ook weer uit het onlangs uitge brachte rapport over werkloze jongeren in Leiden: de meesten zeggen zich te vervelen en van het niets doen chagrijnig te worden. Daarom lijkt het beter tot rigoreuze arbeidstijd-ver- korting over te gaan dan een aantal mensen volle dagen te laten maken en anderen hele maal niets te laten doen. Tenzij we natuurlijk Ajax en Feijenoord opdracht geven ook 's morgens wedstrijden te spe- Zelf zal Van Rijswijk deze aflei ding niet van node hebben om na 1 november toch zijn dagen door te komen. Hij is van plan zijn favoriete schrijvers (Engel se literatuur, 17e eeuw) nog eens te herlezen en zich verder met verdubbelde intensiteit op zijn piano te werpen: "Vooral ook études en toonladdertjes. Het eerste klavier van Bach wil ik nu eens goed onder de knie krijgen". Van een onzer verslaggevers LEIDEN Twee belangrijke gemeenteraadscommissies heb ben zich gisteren bepaald sceptisch opgesteld tegenover de plannen die zijn ontwikkeld voor de bouw van ongeveer 180 voornamelijk bejaarden-woningen in het gebied ten noorden van de Oosterkerkstraat. Men vindt dat het buurtje een te massief aanzien zal krijgen, dat het deels te hoog wordt, dat de in de plannen geprojecteerde steegjes te nauw zijn en dat de ontwerpers hebben nagelaten rekening te houden met de twee grachten die door het gebied lopen. Alleen de CDA-raadsleden en de eenmansfractie van het SGP zeiden de voordelen van het plan zwaarder te laten wegen dan de nadelen en kondigden aan bij de behandeling in de gemeenteraad vóór te zullen stemmen. De overige sie-leden wezen het plan van de hand of stelden definitief oordeel uit. Projekt 5 Het bouwplan voor het al jaren braak liggende terrein dat wordt begrensd door de Herengracht, de Oosterkerkstraat, de Zuidsingel en Meelfabriek is ontworpen door de project-ontwikkelingsmaatschappij Project 5, in opdracht van de Stichting Groenhoven. Die stichting beheert een bejaarden-centrum aan de Witte Rozenstraat en streeft er reeds geruime tijd naar zijn dienstverlening uit te breiden. Om dat mogelijk te maken heeft men Project 5 aangezocht om, met instemming van de gemeente, een bejaarden-buurtje te ontwerpen op het terrein bij de Meelfabriek. Het door deze maatschappij opgestelde plan voorziet in de bouw van ongeveer 140 bejaarden-woningen, grotendeels onderge bracht in drie flats en aangevuld met een aantal portiek-wo ningen voor gezinnen. De huren zullen naar schatting varie ren van 360 voor de grootste woning tot 190 voor de kleinste. Aan het ontwerp ten grondslag ligt de bedoeling zo goedkoop mogelijke bouwtechnieken toe te passen die toch een aanvaardbaar minimum aan woon-comfort waar borgen. Daardoor hoopt men in aanmerking te komen voor de zg. extra Gruyters-premies op bouwprojecten voor goede en goedkope woningen. Voor .l november Deze subsidies worden dit jaar voor het eerst toegekend. Gemeenten die ervoor in aanmerking willen komen moeten hun bouwplan voor 1 november aanstaande hebben inge diend. Deze laatste voorwaarde was het, die gisteren de discussies bepaalde in de gemeenteraadscommissies voor volkshuisvesting en voor ruimtelijke ordeling en openbare werken. Want al toonde niemand zich echt gelukkig met het plan, voor velen vormde de omstandigheid dat Leiden de subsidies misloopt als men het plan van de hand wijst een overweging om toch maar door de knieën te gaan. Indien immers Project 5 de opdracht krijgt om zijn werk nog een keeVtje over te doen, verstrijkt de uiterste termijn van 1 november en zou het plan pas weer in aanmerking komen voor de Gruyters-subsidies 1975. „Dan krijgen we waar schijnlijk meer concurrentie van andere gemeenten", aldus wethouder Waal en zijn ambtenaren, volgens wie het plan dit jaar een heel goede kans zou maken. Voor liet blok Zijn coalitie-genoten Bijen en mevrouw v.d. Zanden (PPR/P SP, D'66) verzetten zich krachtig tegen dit argument en stelden vast „dat de gemeenteraad voor het blok is gezet". Weliswaar lopen we subsidie mis, wanneer we het plan niet goedkeuren, zo wierpen zij tegen, maar als we wel akkoord gaan worden generaties van bejaarden opgescheept met een foei-lelijke buurt. Dat het plan lelijk is werd met zoveel woorden onderschreven door de PvdA-ers Mentzij en me vrouw Bühring. Mentzij noemde de aan de Herengracht geprojecteerde verzorgingstehuizen „regelrechte kazernes". Mevrouw Bühring wees erop dat de in het plan opgenomen steegjes zo nauw zijn dat de bewoners nauwelijks privacy zullen hebben. De heer Bijen kantte zich tegen een zo grote concentratie van bejaarden in één buurt. En zijn politieke vriendin mevrouw v.d. Zande zei over het plan geen oordeel te kunnen vellen zonder alternatieven te hebben gezien. De CDA-er Ham hanteerde bij de verdediging van zijn opvatting dat het plan wel moet worden aanvaard, behalve de subsidie kwestie nog een tweede argument: „De renovatie projec ten zullen veen soepeler gaan verlopen als de bejaarden wier woning een opknapbeurt nodig heeft, in de gelegeheid worden gesteld naar deze buurt te verhuizen". Het plan wordt binnenkort nogmaals in commissie-verband aan de orde gesteld om het op zijn financiële merites te beoordelen. Op 21 oktober zal de gemeenteraad er zijn definitieve oordeel over vellen. In de Groenoordhal is gisteravond om zeven uur de jaarlijkse Bovagocca- sionshow geopend. Alleen auto's met een Bovag-garantiecertificaat zijn tot de show toegelaten, bovendien loopt er door de hal een onafhankelijke adviseur/taxateur, die u geheel vrijblijvend kan informeren of de aankoop van welke auto dan ook. De Bovag occasionshow is vanavond tot tien uur open en morgep van 's ochtends tien, tot 's avonds tien. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Vijf metaalbedrijven hebben het Gewestelijk Arbeids Bureau te Leiden laten weten dat zij hun medewerking willen verlenen aan het "omscholing sproject metaalnijverheid". Daardoor zijn in totaal een klei ne tachtig studieplaatsen voor dit project beschikbaar. De staf van het G.A.B. is momenteel bezig met de selectie van gega digden voor de omscholing tot metaal-vakman. Naar G.A.B.- directeur mr. Van Rijswijk ver wacht zal in totaal aan de cur sus worden deelgenomen door tussen de 20 en 50 man. Het omscholings-project metaal nijverheid is een intiatief van minister Boersma, die daarmee de vraag en het aanbod op de arbeidsmarkt dichter bij elkaar wil brengen. In de metaal be staat immers een tekort aan vakbekwaam personeel terwijl vele andere bedrijfssectoren een overschot kennen. Bedoe ling van het project is werkloze arbeidskrachten door middel van een cursus van drie maan den zoveel basis-kennis van het metaal-vak bij te brengen, dat ze in deze sector aan de slag kunnen. Gehoopt wordt dat de omge- schoolden zich in het bedrijf waar zij een baan vinden, ver der in hun vak zullen bekwa men. De cursus wordt gegeven op bednjtsscholen. De onderne mers krijgen daarvoor van het rijk een vergoeding van ƒ35,- per scholingsdag. Aan de cur sisten, die hun werkloosheids uitkering behouden, wordt een extraatje uitgekeerd van 30,- per weck. In de regio Leiden worden, zo is uit de laatste telling gebleken 300 werkne mers in de metaal gevraagd, terwijl slechts een kleine 70 vakbekwame metaalarbeiders op zoek is naar een baan. Van een onzer verslaggevers Leiden - Als alternatief voor het destijds door de gemeenteraad afgekeurde plan om op de hoek van de Turkooislaan en de Smaragdlaan een corridorflat van 12 hoog neer te zetten is nu een ontwerp in de maak voor een zg. terras-flat die in drie trappen oploopt van vier naar zeven lagen. Een identiek gebouw overweegt men eveneens neer te zetten op de hoek van de Storm Buijsingstraat en de Cruquiusweg. Ook deze plannen, die nog in een pril stadium verkeren, en waarvan nadere bijzonderheden ontbreken, zijn gister avond in de gemeenteraadscommissie voor ruimtelijke orde ning en openbare werken niet met gejuich ontvangen. Wel vond een meerderheid van de commissie dat de verdere ontwikkeling van het ontwerp voorlopig moet worden voort gezet. Het flatgebouw van 12 verdiepingen is enige maanden geleden door de gemeenteraad van de hand gewezen omdat men het gebouw te hoog vond. Men stelde zijn kritiek toen vooral op een onderzoek van deskundigen dat heeft uitgewezen dat door de grote hoogte van het gebouw het in de directe omgeving nog harder zou kunnen gaan waaien als nu al het geval is. De raad vond dat onaanvaardbaar. Volgens gemeente ambtenaren is dit euvel in het huidige plan verhol pen omdat het nu geplande gebouw in zijn hoogste gedeelte nog maar zeven woonlagen telt. Toen het oude plan werd verworpen heeft de raad tevens bepaald dat de toekomstige flat alleen zou mogen worden bestemd voor "bijzondere woondocleinden". Dat wil zeggen voor alleenstaanden of werkende jongeren. Deze bepaling is ook van toepassing op de terrad-flat die men bij de Storm Buisingstraat wil optrekken. Van onze sportredactie LEIDEN BS Leiden heeft gistermiddag tijdens een perscon ferentie in Holiday Inn opening van (financiële) zaken gegeven. De begroting voor dit seizoen bedraagt maar liefst twee ton en dat moet worden opgebracht zonder sponsor. BS Leiden heeft dat moeten doen. omdat men bang was anders een hopeloze achterstand op te lopen. Het bestuur van de Leidse eredivisievereniging is zich er echter derdege van bewust, dat een Amerikaanse coach (Henry Pappas), twee Amerikanen (Cornwall en Allen) plus nog eens Bob Hcuts en Rob Smecnk, respectievelijk Amerikaans en en Canadees Nederlander, een luxe is, die maar één jaar kan worden opgebracht Vandaar dat BS Leiden hard op zoek is naar een sponsor, want van de twee ton moet de helft terugverdiend worden via de entreegelden. Maar of dat zal lukken is nog maar de vraag. Het is duidelijk dat de Vijf Meihal in feite de weinig toeschouwers kan herbergen om een „selfsupporting" vereniging als BS Leiden financieel draaiende te houden onder redactie van Ton van Brussel, tel. 071-22244 tst. 17 SLAAPVER WEKKEND De raadscommissie voor Onder wijs. Recreatie, Sport en Sa menlevingsopbouw is in de nieuwe constellatie nog aan het zoeken naar haar ware aard. Gistermiddag werd daartoe, on der voorzitterschap van wet houder Loek Tesselaar, een po ging ondernomen. De meeste commissieleden waren het eer ste half uur nog niet aanwezig, omdat elders in het stadhuis andere commissievergaderin gen werden gehouden die ook bezocht moesten worden. Die commissie-onder-onsjes func tioneren nog niet zo glad, er is nog geen rust gekomen in het totale vergaderpatroon. Maar wie weet, komt dat nog. OKS en S gaat voortaan om de drie weken bijeenkomen. Tesse laar stelde dat voor en alleen een secunderende ambtenaar zag dat tempo als iets te gefor ceerd. Tesselaar zal best wel een goede wethouder worden, hij weet ook hoe hij moet voor zitten. maar het was allemaal heel erg saai gistermiddag in de raadzaal en erg slaapverwek kend. Er waren meer adempau zes dan dat er zinnige dingen werden gezegd. Wel vonden de commissieleden, dat er gauw iets moest gebeuren met de kleedaccommodatie van de sportvelden in het Morskwar- tier. Er is nog een krediet van 68 mille benodigd. Formeel is nog niet bekend welke vereni ging er komt te spelen. Met de hele krappe situatie op sport- n dringende zaak geworden. Mishandeling Een 23-jarige Leidse grondwerker is door de Haagse politierechter veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden. Hij had zich enige tijd geleden in een café schuldig gemaakt aan mis handeling van een van de be zoekers. De officier wilde aan vankelijk een boete van f 60 stellen, de rechter vond dit ech ter waf aan de lage kant en voegde er nog veertig gulden Koffieconcert Het eerste K O-koffieconcert van dit seizoen wordt aanstaande zondag, zoals gewoonlijk in de Stadsgehoorzaal gegeven. Het gitaartrio. bestaande uit Dick Visser, Emile Hopman en Theo Kreich voeren dan werken uit van Vivaldi, Haydn, Gragnani, Hindemith, Bach en Schuman. Allen begonnen hun opleiding aan het Amsterdamse muzie- klyceum. Dick Visser zette zijn studie later voort in Madrid, onder leiding van Saint de La Maza en Theo Krumeich stu deerde verder in Santiago bij Andres Segovia. Het trio heeft sinds de oprichting vele concer ten gegeven. Voor het komende seizoen staan ook buitenlandse tournees op het programma. De koffie is zondag om elf uur bruin; het concert begint om half twaalf. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar bij K O aan de Oude Vest 45 en zondagoch tend aan de zaal. en Plantkunde organiseert vol gende week woensdag een le zing over het verzamelen van planten m Thailand. Ocgstgees- tenaar Oegstgeesgenaar dr. C. F van Beusekom Weet daar alles van en is 's avonds vanaf acht uur in het Rijksherbarium aan de schelpenkade 6, te be luisteren. Zigeunerorkest Zaterdagavond aanstaande ver zorgt het zigeunerorkest ..Czar das" een optreden in Mirakel (Breehuys. Breesfraal 19). Het orkest begint om half tien met spelen, maar de zaal is al vanaf half acht open. De toegang sprijs bedraagt twee gulden. dinsdag één jaar In eerste in stantie Inkt dit niet zo lang. ware het niet dat Koord geen enkele subsidie krijgt en in de afgelopen periode wel degelijk goede resultaten heeft geboekt Over het bestaansrecht van het centrum valt in elk geval nu niet meer te twisten. Het college van b en w overweegt zelfs een subsidie voor het jaar 1975 Geld of geen geld; Koord werkt gewoon door en stelt alle be trokkenen en geïnteresseerden het jubileum dins- even tot negen neren. Voor hei ver i consumpties bij dit eenheidsprijs in staat i dag avond te komen krijgen var feestje geldte van 0.60 Lodewijkskerk Juristencongres Tijdens een druk bezochte receptie, gistermiddag in Holiday Inn, hebben de werknemers en andere genodigden afscheid genomen van de heer Ir. J G. Gaillard, jarenlang werkzaam als directeur van de H.C.W. (Hollandse Construc tiewerkplaatsen bv.). Lezing O In het kader van activiteiten van de Nederlandse Vereniging Van Bibliothecarissen geeft drs. D. de Vries op donderdag 14 no vember een lezing met dia's in het Rijksmuseum van Oudhe den aan het Rapenburg 28. Drs, de Vries is conservator van de kaartenverzameling van de Universiteitsbibliotheek en houdt tijdens de bijeenkomst een voordracht over de collectie „Bodel Nijehuis" die sinds 1872 in het bezit is van de U B. Het betreft hier een unieke collecUe van atlassen, kaarten en topo grafische prenten. Belangstel lenden kunnen zich voor het bijwonen van de lezing opgeven bij H. J. Luttikhuis, Vijverzicht 12. Nieuwerkerk aan de IJssel. 165 jaar. De Lodewijkskerk aan de Steen- schuur bestaat dezer dagen 165 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal mgr. dr. A.J. Simonis, bis schop van Rotterdam op 20 ok tober een plechtige H. Mis op dragen. De bisschop wordt geassisteerd door de em. deken W. Haring, drs. A. Vreeburg en pastoor A. Saers Er zal gebruik gemaakt worden van liturgische voor- werpen die indertijd door ko ning Willem I werden geschon- ken aan het seminarie van War- Planten Koord -Coord Studio, het Leidse centrum voor intermenselijke betrekkin- gen bestaat volgende week De Nederlands-Duitse juristen- conferentie heeft dit jaar van vrijdag II tot en met zondag 13 oktober in Leiden en Noord- wijk plaats. Het werkcongres wordt gehouden in het Groot Auditorium van het Academie gebouw van de Leidse Universi teit. Mr. K J. Cath spreekt hier zater dagochtend om tien uur een welkomstwoord. Daarna wordt de vergadering voortgezet in de filmzaal van de universiteit, waar mr. R C. Wijkerheld een voordracht houdt over het on derwerp ..Fusicgedragsregels" Aansluitend is er een discussie, die met een bijdrage van prof. dr. Harry Westerman.uit Mun ster wordt ingezet Op zaterdag middag staat er voor dé confe rentiegangers een ontvangst op het stadhuis op het programma.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 3