Êeidae Qowwunt Bi Krappe meerderheid voor premier Wilson Den Uyl gaat aan wensen CDA voorbij rfji ijmaker NEDERLAAG LIBERALEN Regeling voor winstdeling in maak Bisschoppen handhaven afwijzing abortus Meer subsidie voor kopen van premiewoning CARAVANSHOW LUIS Afneming snelle daling geboortecijfer „NOORD ZEE" IN BESLAG GENOMEN Chrispijn Caravanbedrijf B.V. verdien 'n echte LEIDSE ïr. COURANT Vrijdag 11 oktober 1974 67e jaargang no. 19938 Kort Rapenburg 2, Lelden, postbus 11. telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N.V.. Leiden Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteurJ. W. C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.38 per mm. Telefoontjes f3,50 Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen: per week ƒ2.49; kwartaal f 32.21; Jaar f 125,25 - losse nummers 45 cent Johnnv Televisierevue met Tonny Huur- deman en Johnny Kraaykamp op Ned. II om 21.10 uur. Om 20.21 uur Kojak en 22.10 uur Farce Majeure. Ned. I om 20.21 uur „Wie-kent"- kwis en om 21.35 uur deel 2 van The Brothers. Aanhoudend te koud Wisselend bewolkt met plaatse lijk buien. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Ma ximumtemperaturen circa 12. graden. Morgen zon: 6.59 - 17.54 Schev. hoogw: 12.17 Maan: 2.58 - 16.10. Laagw: 7.59- 20.12. (Van correspondent Roger Simons) LONDEN De uitslag van de Britse verkiezingen maakt alle opiniepeilingen bespottelijk. In tegenstelling met de ruime so cialistische vooruitgang, die al gemeen voorspeld werd, zal La bour vermoedelijk opnieuw moeten regeren met een kleine meerderheid. Door de computers werd ze vanmorgen op vijf ze tels geschat. Voorlopig ziet de uitslag er als volgt uit voor de 493 van de 365 zetels: socialisten 294, conservatieven 185, liberalen 5, natio nalistische partijen 9. Vanmiddag zou het tellen der stemmen worden hervat. De opkomst van de kiezers was bijna zeven procent lager dan op 28 februari j.l. toen ze 78,7 procent bedroeg. Premier Wilson, de enige partijleider die zijn persoonlijke parlementaire meerder heid wist te verhogen, zei vanmorgen: „De einduitslag is nog problematisch, maar wat er ook gebeurt, de conservatie ven kunnen ons niet meer beroven van de overwinning". De Britse conservatieven slaan eigenlijk een veel beter figuur dan de meeste waarnemers verwachtten. Er wordt nu aangenomen, dat de tories een kleine meerderheid hadden kunnen halen met een andere leider dan Edward Heath, die nog algemeen beschouwd wordt als de architect van de beruchte driedaagse ar beidsweek en de confrontatie met de mijnwerkers. Heath' persoonlijke parlementaire meer derheid in het kiesdistrict Sidcup bij Londen is flink gedaald. Zelf houdt hij vol. dat het labourbewind fataal zal zijn voor Groot Brittannië. Heath ontkent, dat de uitslag van deze verkiezingen het einde inluidt van zijn carrière als leider van de Britse conservatieven. Voor de Britse liberalen, die zich de afgelopen maanden onvermoeid inspan den om het beruchte twee partijen-sus- teem te breken, is de uitslag werkelijk teleurstellend. De parlementaire meer derheid van de twee belangrijkste libera le figuren, partijleider Thorpe en zijn dikke adjudant Cyril Smith werden op merkelijk verlaagd. Het liberale verlies bedraagt voorlopig 2 zetels. De Schotse nationalisten hebben al vier zetels afges noept van de Conservatieven. (Van onze parlementaire redaktie) Den Haag Minister Gruijters (Volkshuisvesting) heeft besloten de subsidiebedragen, die aan kopers van premiewoningen worden uitgekeerd, met ingang van 1 oktober 1974 te verhogen. De verhoging gaat"'gelden voor bouwplannen, waarvoor op of na 1 oktober 1974 subsidie werd aangevraagd. De gebruikelijke herzie ning van de subsidieregelingen aan het eind van elk kalenderjaar komt hiermee te vervallen. De regering komt met deze maatregel in belangrijke mate tegemoet aan de wens van een aantal Kamerfracties om het eigen woningbe- zit te stimuleren, onder meer via een aanpassing van de subsidieta bellen. Enkele maanden geleden nog weigerde minister Gruijters in te gaan op een verzoek van de WD-fraktie de subsidies aan te passen. Hij volstond toen met een maatregel, waardoor aspirant-huizenko pers geen eigen geld meer nodig hebben, om een huis met een hypotheek daarop te kunnen kopen. De overheid staat nu garant voor hypotheken tot 100 procent van de stichtingskosten. De nieuwe subsidietabellen zullen van kracht blijven tot 1 juli 1975, nieuwe huur- en subsidiebeleid zal ingaan. De gemeente Amsterdam wil met een huis-aan-huis-actie w aan doen. Oorzaak van de luizenplaag: het dragen van lang haar en vermin derde hygiëne. Explosie In de nacht van donderdag op vrijdag heeft zich een ontploffing voorgedaan in een delicatessenwinkel in Risjon Lezion, ten zuiden van Tel Aviv. De aangerichte schade is aan zienlijk, maar slachtoffers zijn niet gevallen. De Israëlische po litie sluit de mogelijkheid niet uit, dat de ontploffing het werk is van guerrillastrijders. Ecevit De President van Tur kije, Fahri Koruturk, heeft de premier van de demissionaire regering, Bulent Ecevit, voor de tweede maal verzocht een nieu we regering te vormen. In een toespraak voor radio en televi sie zei de president dat hij per soonlijk voorstander was voor een partij van nationale een heid die in het parlement krach tige steun genoot, maar dat hij twee dagen geleden, tijdens een vergadering van de politieke lei ders, er niet in geslaagd was deze mee te krijgen. In de Amerikaanse stad Indianapolis woont de waarschijnlijk langste vrouw ter wereld: de 19-jarige Sandy Allen die 2,26 meter groot is. Sandy be schouwt haar lengte niet als een handicap. Het enige bezwaar is dat ik geen basketball kan spelen omdat ik op deze hoogte niet goed kan schatten, aldus Sandy. DEN HAAG (ANP) Het is niet uitgesloten, dat Het ministerie van Economische Zaken voorspelt de snelle teruggang van liet aantal geboorten in op grond van CBS—cijfers een soort „inhaalef- ons land geleidelijk zal afnemen of zelfs zal fect". Er is een toenemende neiging ontstaan eindigen. Sinds mei van dit jaar is het dalend binnen huwelijken om geboorten uit te stellen. De tempo namelijk minder geworden en bovendien inhaal van deze uitgestelde geboorten kan zicht- is in augustus van dit jaar het maandelijkse baar worden in het geboortecijfer, aldus het minis- geboortecijfer voor het eerst sinds 1969 niet terug- terie. gelopen DEN HAAG Minister-presi dent Den Uyl heeft in de Twee de Kamer meegedeeld, dat een wettelijke regeling voor winst deling of vermogensaanwasde- ling in voorbereiding is. Door die regeling zal worden ge tracht onevenredig grote win sten af te romen. Het is de bedoeling dat de winstdeling al in 1976 zal gaan werken, betrekking hebbend op de over 1975 gemaakte winsten. Met deze toezegging komt de regering tegemoet aan de wen sen van de vakbeweging. Deze is bereid overal dezelfde loonei sen te stellen op basis van wat gemiddeld in het bedrijfsleven mogelijk is. Om echter te voor-' komen, dat goedlopende bedrij ven dan met extra winst komen te zitten, die naar de lonen zou den gaan, moet een stuk van die winst volgen's de vakbeweging worden ingeleverd voor een po tje, waaruit dan werkgelegen heid in bedreigde asectoren kan worden gefinancierd. RIDDERKERK (ANP) - De po litie van Ridderkerk heeft gis teravond in opdracht van de Amsterdamse officier van justi tie mr. Remmers de Vries het zendschip Mebo II in beslag ge nomen. Dit gebeurde in samen werking met de opsporings dienst klandestiene zenders PTT, de rijkspolitie te water en de rijksrecherche. Hiermee is een nieuwe ontwik keling gekomen rond de voor malige pop-zender Radio Nord- see International, die sinds en kele weken bij de Ridderkerkse werf „De Groot en Van Vliet" lag, in afwachting van een nade re bestemming. Den Haag KVP en ARP hebben het kabinet-Den Uyl laten weten dat zij zich wat afgescheept voelen. Tijdens de tweede ronde van de alge mene beschouwingen in de Tweede Kamer hebben zij hun standpunt tegenover het kabinet verhard. Zij voelen zich door het antwoord van premier Den Uyl en minister Duisenberg (Financiën) met een kluitje in het riet ge stuurd. Het kabinet heeft na melijk nauwelijks iets van de christen-democratische wen sen ingewilligd. De confessio nelen vonden dit vooral te leurstellend gezien de zorge lijke positie van de kleine zelfstandigen. Premier Den Uyl hield giste ren een gloedvol betoog over de positie van zijn kabinet. Hij deed een „bede" om steun voor de gewenste maatschap pelijke vernieuwingen, waar voor het kabinet op een meer derheid in de Kamer is aange wezen. Minister Duisenberg echter wandelde voor vele af gevaardigden te gemakkelijk langs de wensen heen. Meer dan de vage belofte dat wordt gedacht aan verdere steun voor de kleine zelfstandigen kwam niet over de ministeriële lippen. Die toezegging vond een groot deel van de Kamer te schraal. Bij de PvdA-fractie bestond onvrede over de onvoldoende behandeling van enkele pro gressieve verlangens. Den Uyl en Duisenberg toon den opnieuw hun grote be zorgdheid over de grote, hard nekkige werkloosheid. „We hebben nog geen pasklare re medie, maar de verhoging van de overheidsuitgaven stimu leert de werkgelenheid". Den Uyl betreurde de achter stand in de inkomensontwik keling, die vele ondernemers Oppositieleider Wiegel in debat met premier Den Uyl tijdens het regeringsantwoord. in het midden- en kleinbedrijf en de land- en tuinbouw dit jaar hebben opgelopen. Alles moet worden gedaan hun posi tie te versterken. Den Uyl be streed de kritiek, dat dit kabi net voor deze groepen te wei nig zou doen. Minister Duisenberg noemde het onjuist, dat het kabinet de inflatiebestrijding op een laag pitje zou hebben gezet. Tegen een wederinvoering van de fis cale zelfstandigenaftrek had de minister bezwaren. De christen-democratische frac ties houden daar echter onver kort aan vast. Minister Duisenberg zag geen mogelijkheden om de invoe ring van een volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid, waarom vooral de zelfstandi gen dringend hebben ge vraagd, een half jaar te ver vroegen. De tegenbegroting van de WD, die vroeg om tot ruim 1,4 miljard en belastingverlich ting voor hetzelfde bedrag, werd door de minister zonder meer afgewezen. „De diverse begrotingen zijn al heel zorg vuldig afgewogen". Over een suggestie van mr. Aantjcs (AR) om voor de kleine zelf standigen de aftrekgrens voor de b.t.w. te verleggen, was de minister niet enthousiast. Wel beloofde hij vaag dat er nog „andere plannetjes" voor de zelfstandigen in de pen waren. Daarbij kan worden gedacht aan de financiering door de overheid van de ziekenfond spremie voor kleine zelfstandi gen. De e KVP kreeg wel de toezeg ging dat de stabilisering van de belastingdruk nn 1975 ern stig zou worden bekeken. Minister Duisenberg hield vast aan toepassing van een infla tiecorrectie tot slechts 80%, maar WD en confessionelen blijven 100% eisen. (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT De bisschoppen van Nederland zullen zich woensdag in een verklaring uitspreken over hun standpunt ten opzichte van het vraagstuk van de abortus provocatus. Daarin zullen zij hun afwijzende houding, zoals zij die al geformuleerd hebben in hun verklaring van februari 1971 en in hun adventsbrief, bevestigen. Het gaat hier om een verklaring van het gehele Nederlandse, episcopaat en het standpunt wordt nogmaals geformuleerd, omdat de bisschoppen van verschillende zijden daarom is gevraagd, mede ook met het oog op de actualiteit, die het vraagstuk van de abortus door de behandeling in het parlement zal krijgen. In hun verklaring van februari 1971 hebben de bisschoppen niet alleen grote nadruk gelegd op de eerbiediging van het nog ongebo ren menselijk leven, maar tegelijkertijd begrip getoond en aandacht gevraagd voor individuele moeders, die dit leven als een zware last meedragen. Bij ons de ALLER grootste sortering Toer- en Sta-Caravans uit Uw omgeving en beslist de LAAGSTE prijzen (Kijk en vergelijk bij onze konkurrentie). Bij ons Sta-Caravans zelfs tot 2.000,- goedkoper dan elders, b.v. Diamond type 26. 8.20 lang voor 8.995.- op de camping. Onze merken zijn o.a.: Toer-Caravans: Kip. Goldstream. Roller Sta-Caravans: Bleu-Anchor. Atlas. Kip, Apollo, Jayge, Toreador. Beaver. Dia mond. Rinel, Columbus. Lynton. Mardon. Land-lord. OOK NU VELE OCCASIONS v.a. 1.600,- WINTERSTALLING GEEN PROBLEEM 12 oktober Buffet ou Soleil A ƒ25,- p p. aanv. 18.30 Muziek: Trio Mc Kay. HOTEL-RESTAURANT ZING ER Hij heeft wel te diep m de glaas jes gekeken, de heer A. Booden. die als opticien in Noordwijk werkt. Ter illus tratie van het feit dat hij de nieuwe drankwet, die op 1 november a s. in weking treedt, ondoorzichtig vindt, ontwierp hij doze opvallen de „borrolglaas- jesbrilHet is duidelijk een bril voor liefhebbers, maar zichtverrui- mend werkt hi| niet Een wel bijzondere 'blijmaker' die u kunt verdienen door het aan brengen van een nieuw kwartaal-abonnement is wel deze 'zelfden kende', matstalen 4-klouren-ballpoint. Noteer m.l.v RDM sit nieuw kwartaal-abonnee: D VII Stuur deze bon in open envelop. Naam: zonder postzegel, naar: Adres:antwoordnummer 349, Leidea Woonplaats: Stuur oen 4-kleurenballpolnt naar: Woonplaats:

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1