Moet iedereen alles kunnen studeren? ÈZ Rectoren in Bologna BOLOGNA „Idioten zonder diploma zijn erg, maar idioten mét diploma nog erger. Naar gelang van de capaciteiten die men heeft, dient men alle studiekansen te krijgen, maar ik heb het niet op de sociale demagogie die het voorstelt alsof iede reen alles moet kunnen studeren". Aldus prof. Z. Rybicki van de Warschau universiteit die in Bolog na op de Europese rectorenconferentie betoogde dat aan de universitaire diploma's straffere eisen moeten worden gesteld. Dat vergt, zei hij, de vooruitgang van de maatschappij Een van de hoofdthema's op deze conferentie vorm de het in tal van landen acute probleem hoe de universiteiten en hogescho'en de toeloop van stu denten moeten verwerken en aan welke aantallen academici de maatschappij eigenlijk behoefte heeft. Er wordt vaak gesproken van een „recht op onder wijs", maar, zo kwam uit de discussie naar voren, wat houdt dit in? Misschien maakt men er zich terecht druk over wanneer jonge mensen die het voorgezet onderwijs hebben doorlopen, niet door- kunnen naar de universiteit - maar dan gaat men er toch nog aan voorbij dat het „recht" ook zou kunnen gelden voor mensen die op latere leeftijd willen studeren. En is het inderdaad gerechtvaardigd, zo wierp rector J. Drever (Dundee) op, van de overheid te verlangen dat zij voor elk studieverlangen - hoe grillig ook - dat bij de mensen van de intellectuele bovenlaag opkomt, meteen klaar staat met universi taire voorzieningen? Maar hoe maken we uit wat een „gril" is, vroeg rector O. Bastiansen (Oslo) zich af. Omdat men in Bologna vergaderde, noemde hij als voorbeeld het geval van Marconi die o.a. in deze stad z'n opleiding kreeg: Marconi's eerste onderzoe kingen naar elektromagnetische golven waren uit een oogpunt van „maatschappelijke behoefte" vast niet serieus genomen! Als gevolg van de sociaal-economische ontwikkelin gen in de maatschappij is de oude Alma Mater de universiteit als een koesterende moeder voor wie tot haar kwam om wijsheid - gestorven, vonstateer- de prof. C. Champuad (Rennes). Niemand sprak hem tegen. Maar we moeten wel oppassen de universitaire studie niet helemaal te plaatsen in het teken van de toekomstige arbeid; het gaat ook om ontplooiing van de persoonlijkheid, zei rector H. Carrier van de Gregoriana-universiteit in Rome. De Warschause rector Rybicki wilde dit graag beamen; hij voegde er zelf aan toe dat de samenleving ook artiesten nodig heeft. Maar men moet er tevens odg voor hebben dat allerlei mensen naar de universitei ten en hogescholen toestromen omdat studeren nog steeds een prettige manier is om je jonge jaren door te brengen, terwijl je er nauwelijks iets mee ris- Maximum: 5 jaar Rybicki tekende een beeld van de Poolse planning van de behoefte aan academici dat er minder streng uitzag dan men in West-Europa meestal van Oosteu- ropese landen veronderstelt. In Polen wordt niet gespecificeerd vastgelegd hoeveel mensen opgeleid kunnen worden, bijvoorbeeld, tot nautuurkundige of scheikundige. De planning heeft volgens prof. Rybicki een globaal karakter: zoveel mensen naar de technische kant, zoveel naar de medische enz. De hele planningsgedachte bleek voor velen van de academische top die in Bologna vergaderde, om ringd met twijfels en vragen. De maatschappij is immers steeds in beweging, beklemtoonden de Ne derlanders P. Klein (Rotterdam) en Sj. Groenman (Utrecht). Laatstgenoemde zei dat juist de meest verfijnde prognoses van de behoeften aan bepaalde categoriëen academici het gevaarlijkst kunnen wor- Uit opmerkingen van verscheidene kanten kwam als algemene mening naar voren dat prognoses zich niet verder kunnen uitstrekken dan over een perio de van vijf jaar. Maar daarmee werd meteen een grote moeilijkheid van praktische aard aangeroerd: prof. J. Drever (Dundee) wees erop dat in diverse onderwijsstelsels de keuze voor een universitaire studie, in verband met de samenstelling van een eindexamenpakket, in feite al op 15 - of 16- jarige leeftijd moet worden gedaan. Tussen dat tijdstip en het moment van afstuderen zit een veel langere tijd dan vijf jaar. Riskant is om op prognoses over de toekomstige behoefte aan academici af te gaan. Rector Drever maakte er de opmerking bij dat je nog beter een kapotte klok kunt hebben dan een klok die achter loopt. Een klok die stil staat, geeft tenminste twee keer per dag nog de juiste tijd aan en een klok die achterloopt nooitEen oud grapje, zei de Twentse rector P. Zandbergen die ik achteraf om commentaar vroeg. Geef mij in dat geval maar, aldus zijn reactie, de klok die achterloopt Van te EUROPESE UNIVERSITEITEN TOBBEN MET SELECTIE worden de eindexamencijfers vergeleken met toe passing van eventueel noodzakelijke correctiefacto ren. Als de uitkomsten van het ene land veel gunstiger of ongunstiger zijn dan van het andere, wordt zo'n verschil rechtgetrokken. Daarna wordt rekening gehouden toef woonplaafS.van de gegadig de en aanvraag van universiteitsstad. Vervolgen* kunnen bijzondere regelingen worden toegepast. tegenover de buitenwacht duidelijk te maken dat zij niet meer dan een zeker aantal studenten kan opnemen. Dit aantal kan gerechtelijk gecontroleerd worden, lichtte rector H. Kötz (Konstanz) toe. Het slot van het Westduitse verhaal is dat ongeveer de helft van de gegadigden een plaats krijgt. Voor rang geven aan groepen als vrouwen en arbeiders is in de Bondsrepubliek grondwettelijk onmogelijk, aldus Köt. Zoals men ziet, staat Nederland met z'n selectieproblemen niet alleen. Hoe meer men met selectie te maken krijgt, des te groter wordt de behoefte aan goede criteria - op welke gronden laat men de een toe en de ander niet? - betoogde rector R. Niklaus (Exeter). Mt.tX.Qe U *p1è.A' "1 Delfts rapport V - rigoureuze plannen moet Zandbergen niets hebben, maar alles helemaal op z'n beloop laten, acht hij ook erg onverstandig. Niet alleen de planning is beladen met problenfen, maar ook de vraag hoe, wanneer er een studenten stop wordt ingevoerd, de gegadigden voor de studie geselecteerd moeten worden. Er zijn landen die de studentenstroom allang kanaliseren. Ik hoorde voor Engeland cijfers van 1968 noemen: ruim 54.000 toegelatenen op meer dan 113.000 aanmeldingen. Op De edelen van Bologna begonnen in de dertiende eeuw in hun stad torens op te richten als uitdruk king van hun macht. Twee enran die vlak naast elkaar staan, de bijna honderd meter hoge Asinella en de ongeveer half zo hoge Garisenda. trekken in het centrum nog steeds grote belangstelling. De Garisenda. bezongen door Dante. staat haast drie meter uit het lood. Dit moet niet het gevolg zijn van een verzakking wat bij de, ook enigszins hellende. Asinella het geval kan wezen maar van een bewust zo opgezette constructie: om te laten zien wat men bouwkundig kon presteren. In Bologna, de stad met de oudste universiteit van Europa, kwamen deze maand driehonderd topfigu ren, hoofdzakelijk rectores magnifici van universi teiten in twee dozijn Europese landen bijeen om van gedachten te wisselen over actuele universitaire problemen. Onomwonden werd op deze conferentie geconstateerd dat het met de traditionele universi teit, de koesterende Alma Mater, gedaan is. Er is zich een nieuwe universiteit aan het ontwikkelen. Aan problemen ontbreekt het daarbij niet, maar de rectoren die hun maaltijden gebruikten in de mensa, konden op weg daarheen bij het passeren van de twee torens moed putten uit de ongewone construc tie van de Garisenda die het naast de traditionele Asinella ook al eeuwen goed uithoudt Ton Elias sprak in Bologna met enkele deelnemers aan de conferentie. Daarbij kwamen onderwerpen als de selectie van studenten en de opstelling van de universiteit/hogeschool ten opzichte van de maat schappelijke behoefte ae.n afgestudeerden aan de üO__ het ogenblik zijn er in Europa niet veel landen meer die nog een onbeperkte toelating tot de universiteit kennen. Een land dat nog zonder stops leeft, is Zwitserland, maar er hangt daar wel een numerus in de lucht voor de medische studie. „Medicijnen" vormt ook in Oostenrijk een knelpunt. De officiële Oostenrijkse politiek is dat de universi teit geheel open moet blijven, maar bij de medische studie loopt men hiermee vast. In Italië schijnt - er wordt vaag over gedaan - de invloed van „relaties" nogal mee te spreken bij het wel of niet kunnen gaan studeren. In Frankrijk is de situatie duidelijker: ongeveer 70 procent van de kandidaten slaagt voor het baccalauréat en daarvan gaat ongeveer 90 procent door naar de universiteit De Zweden selecteren door vergelijking van exa menei jfers. In de DDR kijkt men naar de resultaten behaald in het Voortgezet onderwijs plus de keuze-onderwer pen bij kandidaten die willen uitwijken naar een andere studie. De Sovjet-Unie en Roemenië leggen de nadruk op een (zwaar toelatings examen voor de universiteit, aangevuld met andere regelingen. Zo krijgen in Rusland degenen die een speciale cursus voor jonge fabrieks- of landarbeiders hebben ge volgd, voorrang. In Hongarije en Tsjecho-Slowakije worden aan topsporters extra toelatingsfaciliteitcn verleend. Polen en vooral Bulgarije stimuleren sterk de deelneming van meisjes aan het universitair onderwijs; in Bulgarije wordt de helft van de beschikbare plaatsen voor vrouwelijke studenten gereserveerd. Polen selecteert via een puntenstelsel waarbij naast examenresultaten ook afkomstgege- vens meetellen; bijvoorbeeld: voorrang voor kinde ren van het platteland. Om een indruk te geven v*r» de mate waarin geselecteerd wordt: voor de geza menlijke Poolse universiteiten kan men zeggen dat biéén op de twee A drie gegadigden wordt toegela ten; bij de universiteit van Warschau is echter de verhouding één op vijf. West-Duitsland maakt de indruk een erg serieus uitgedokterd selectiestelsel te hebben. Alle aanvra gen uit de verschillende Westduitse landen komen binnen op een centraal punt in Dortmund. Daar Moeilijk om in de kristallen bol van iemands toe komstige geschiktheid voor een studie en een be roep te kijken, mijmerde rector J. Linnett (Cambrid ge). Zijn landgenoot H. Beesly, topfiguur voor het onderwijs bij de Raad van Europa, signaleerde het gevaar dat men bij de selectie voor de medische studie op grond van examenei jfers misschien wel de beste „leerhoofden" eruit kan halen, die nader hand specialist zullen worden, maar niet de adspi- rant-studenten met een meer sociaal gerichte be langstelling die men hard nodig zou kunnen hebben voor het huisartsenberoep. Prof. A. Chaunont (Straatsburg) hield de vergadering voor dat er ook meer op karaktereigenschappen geselecteerd zou moeten worden. De Nederlanse delegatie nam aan deze discussie over de selectie geen deel. In ons land zijn, o.a. aan de Delftse TH. al enige Jaren onderzoekingen ge daan die aanwijzingen hebben gegeven dat eindexa mencijfers maar een betrekkelijke waarde hebben. Een Delfts rapport van juli van dit jaar zegt dat de eindexamencijfers voor wiskunde, natuur- en scheikunde wel een zekere voorspellende waarde hebben voor het examenresultaat bij de propaedeu- se, maar dat die cijfers niet alles zeggen. Zou men bijvoorbeeld gegadigden met minder dan een 7 voor wiskunde op hun eindexamen met hebben toegela ten tot de hogeschool, dan zouden daarmee op duizend aankomende studenten er 385 zijn geweerd. Maar van die 385 hadden er 185 toch het belangrijke P2-examen kunnen halen. Naast het eindexamencij- fer speelt ook een rol de tijd die men over de middelbare school heeft gedaan. Het moeten uitkomsten van deze aard zijn geweest die in ons land de twijfel aan de waarde van cijfers voor toekomstige studieprestaties deden groeien en geleid hebben tot de gedachte dat we beter zouden doen de bestaande grens van 7,5 (wie een gemiddel de van 7,5 of meer heeft, mag thans bij studies met een stop dóór zonder loting) maar los te laten en over de gehele linie over te gaan tot loting. De Nederlandse hoogleraren Groenman (Utrecht), Zandbergen (Twente) en Klein (Rotterdam) zeiden echter dat zij over dit plan in Bologna maar geen discussie uitlokten, omdat zij vermoedden dat - vrij weergegeven - niemand die rare Nederlanders zou begrijpen. (Overigens zijn in Denemarken waar nu nog geen stop is, maar er wel een dreigt, de studenten ook voor loting). Volgens rector Groen man is onze loting „a bloody shame". De volgende dag gaf rector Klein in de vergadering toch maar openlijk een verklaring voor het zwijgen van de Nederlandse delegatie. „Ik schaam mij voor de Nederlandse loting", zei hij. Weer volgde een veel zeggend zwijgen, nu bij de rectoren uit andere landen... Intussen was er in Bologna niemand die beweerde voor de selectie de steen der wijzen te hebben gevonden. Evenmin voor de planning en dat, tegen veler verwachting in, ook niet in de Oosteuropese staten. „We moeten maar zien voort te modderen", zei prof. Klein. En als er dan teveel academici komen? .Ach", zei prof. E. Edwards (Bradford): „Toen een eeuw geleden in Engeland de lager-on- derwijswet behandeld werd. kwam men ook onge rust met de vraag waar al die mensen die nu lezen en schrijven zouden leren, emplooi moesten vinden; je hoort bij het universitair onderwijs nu eendere argumenten!" Ton Elias PAULUS DE BOSKABOUTER - DE HELDENMOL asks.. r - [p- JEAN DU LI EU K—95 „Wie hoor ik daar hoera roepen?" gromde Eucalypta. „Ik geloof warempel dat het mijn eigen miserabele soepkip is. Aaaach, wat een ellende, iedereen laat me in de steek!" Intussen keken Paulus en zijn vrienden daarboven ongelovig naar Krakras. Het zou je passen ten minste oen poot uit te steken om je meesteres te helpen", kraste Salomo ver ontwaardigd. „Niks helpen", lachte Kra kras. „Het is een kreng. Van mij mag zo haar hele verdere leven in die kerker doorbrengen. Ik zal Mol altijd dankbaar blijven dat hij haar heeft opgesloten.' „Daar heb je het weer," steunde de heks, zich door een nauwe mollengang wringend, „ik moet natuurlijk mezelf weer redden SUSKE EN WISKE - DE NARE VARAAN Bvlm umi rus CÜïir wit IWrJJ osrt vuiutooitwk. (fomir.lmtr. Mcur houdt dl trlrlom nrn m dt pulitnl rn borst dm hmiltm'ndidQnoststslmi LUCKY LUKE - „DE BLAUWVOETEN OP OORLOGSPAD" sorrv.oat ik jh muzikale loopsaam onom e VEEMARKT UTRECHT UTRECHT. 10 okt. Aanvoer: totaal 5033. weekaanvocr 5413, runderen 1244, vette kalveren 21, graskalveren 133, nuchtere kalveren 603, schapen en lammeren 1637, varkens boven 100 kg 412, varkens benden 100 kg 9, biggen 932, bokken geiten 42, slachtrunderen 925 Prijzen dn gul dens per kg): slachtkoeien gesl. gew. 5.355.75 (extra kwal.) 5.00-5,20 (le kwal.) 4.40-4,60 (2e kwal.) 4.00-4,20 (3e kwal.); stieren gesl gew. 140—210; drachtige varkens 375—550; schrammen 82,50-102,50, biggen 62,50-80. geilen 15—75; schrammen 82,50—102,50; biggen 62,50—80; geiten 15—75. Overzicht (resp. handel en prijzen): slachtrun deren iets vlotter prijshoudend, melk- en kalfkoeien rustig prijs houdend, jongvee rustig prijshou dend, vette kalveren redelijk prijs- houdend, nuchtere kalveren rustig prijshoudend, nuchtere kalveren voor fok en mesterij lui nauwe lijks prijshoudend, schapen rustig even lager, lammeren rustig even lager, varkens rustig even hoger, schrammen en biggen lui nauwe lijks prijshoudend, geiten rustig prijshoudend. 5.50—6.23; worstkoeten gesl. gew. 3,50—4.00; velte kalveren lev gew. 3,75—4.25; nuchtere kalveren lev. gew 1,30—1,70; slachtzeugcn lev. gew. 1.90-1,95 (extra kwal.) 1,85-1,90 (le kwal.) 1,80-1,85 (2e kwal.) 1,70—1,75 (3e kwal slacht- varkens lev. gew. 2,15—2.25 (extra kwal.) 2.10—2.15 (le kwal.) 2,05-2,10 (2e kwal.) 2,00-2.05 (3e kwal(m guldens per stuk) melk- en kalf koeien 1100—1925; kalfvaarzen 1000—1730; vare koeien 900-1400; pinken 550-1050; stieren 1125-2225; graskalvcren 275-550, nuchtere kal- veren 50—60; nuchtere kalveren voor fok en mesterij rood 250—350, zwart Scheepvaart et de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms Algorab (16 oktober», Australië: ms Moreton Boy (15 okto ber), Brazilië: ms Algorab (16 okto ber). Canada ms C P Trader (16 oktober), Indonesië ms Hammonia (14 oktober), Israël: ms Sally (16 oktober). Japan ma Liverpool Bay (16 oktober), Kenya, Oeganda ma Vogtland (16 oktober), Taruamr ms Vogtland (16 oktober). Ned Antillen: ms Mercunus (16 oktober). Nieuw- Zeeland 2 x per week via Engeland, Surinam).' ms Arabian Express (16 oktober), Verenigde Staten ms At lantic Crown (15 oktober), van Ame rika ma S L Market <16 oktober), Z Afrika (Rep m.i.v. Z WAfrika: ms Montsalva (14 oktober).

Leidse Courant | 1974 | | pagina 15