deTijd HP I 1 -8 dfllENE accent V ertegen woordiger Dassault ontkent omkooppoging Golf van stakingen overspoelt Spanje Kritiek op plannen tot spreiding werkgelegenheid Prins Bernhard bij monument van Treblinka Geen contact met leven 9even andere planeten DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PACEVA 7 Raad advies ruimtelijke ordening: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De raad van ad vies voor de ruimtelijke orde ning heeft ernstige kritiek op de plannen van de regering met betrekking tot de sprei ding van de werkgelegenheid. Met name de spreiding van rijks diensten en de spreiding van de bedrijvigheid over het hele land middels de selectieve investe ringsregeling kan maar weinig goedkeuring van de raad weg dragen. Een en ander bleek uit de vergadering van de raad, die gistermiddag werd gehouden en waarbij het definitieve ad vies aan de regering over de orienteringsnota ruimtelijke or dening werd vastgesteld. waren alle openbare bibliothe ken, de gemeentesecretarien, de kamers van koophandel er) pro vinciale griffies. Er de doelstellingen van de regering een gebrek aan regio nale differentiatie. Aan de vast stelling van het advies is een ruime inspraakprocedure voor afgegaan. De orienteringsnota over de ruimtelijke ordening, die door de regering in decem ber 1973 werd uitgebracht, heeft op 1800 plaatsen in Ne derland ter inzage gelegen. De belangrijkste van deze plaatsen Heinemann door, BND bespioneerd BONN (Reuter) De Westduitse geheime dienst (BND) bespio neerde oudpresident Gustav Heinemann, twee oudkanse liers en veel andere vooraan staande westduitse politici. Dit heeft professor Horst Ehmke, het vroegere hoofd van de kan selarij in Bonn bekendgemaakt. Zijn bekendmaking vormt een bevestiging van een bericht over deze zaak dat eerder deze week in het weekblad Stern stond afgedrukt. Professor Ehmke, die in zijn funktie als hoofd van de kanse larij de politieke verantwoorde lijkheid droeg voor de BND, deed zijn bekendmaking toen hij als getuige moest verschij nen voor de commissie die de spionage—affaire Günter Guil- laume onderzoekt. POLEN (ANP) Prins Bernhard is gisteren tijdens zijn bezoek aan Polen officieel verwelkomd op de luchthaven van War schau. Hij reisde daarheen met de regerings-Fellowship, uit Krakau. 'Bij zijn aankomst werd hij ont vangen met een militair eerbe toon. dat in Polen gewoonlijk alleen voor staatshoofden be stemd is: erewacht van honderd soldaten. Prof. J. Groszkowski, vice-voorzitter van de staats raad, die hem opwachtte, in specteerde de erewacht. De prins legde 's middags een krans van rode, witte en blau we bloemen bij het monument in Treblinka, de plaats waar in de Tweede Wereldoorlog 800.000 joden uit tien landen in Europa vergast werden. Onder de indruk luisterde de prins naar de uiteenzetting over zoals hij het ervoer 'ongelooflijke' ge beurtenissen in dit nazi-kamp. Slechts veertien mensen ont snapten hier aan de dood, na een opstand van de gevange nen, waarna het kamp door de Duitsers met de grond gelijk gemaakt werd. De derde dag van het officiële bezoek van de prins aan Polen, eindigde in het oerbos van Bialowieza met een zeer ongedwongen jachtdiner in de openlucht onder de koude sterrenhemel, rond een kamp vuur, waar een Poolse dans groep optrad. Ook prins Bern hard maakte een dansje met een van de leden van deze „Techniek niet genoeg voor kerncentrales^ DEN HAAG (ANP) Ruim de helft van de Nederlandse bevol king vindt dat de techniek nog niet ver genoeg is gevorderd om nu al kerncentrales voor de elektriciteitsvoorziening te bou wen. Dit blijkt uit opinie-onder zoeken die het NIPO heeft ge- houden in opdracht van de sa menwerkende elektriciteitspro- duktiebedrijven (sep). Van de in totaal 2600 ondervraagden vond 53 procent dat de techniek nog niet ver genoeg is. Zev nenveertig pet. van de onder vraagden voelt zich overigens pe-soonlijk wel gerust bij de gedachte dat er meer kerncen trales komen: 39 pet ziet weinig risico's voor de omwonenden van een kerncentrale en 43 pet acht kerncentrales op den duur onmisbaar voor de elektrici teitsvoorziening. Het Stadstoneel Rotterdam be speelt op donderdag 17 oktober het HOT-theater te Den Haag met „De bruiloft van Figaro" van Peter Turrini. Cor Stede- linck zal het stuk regiseren. Prijspeil vlees blijft zorgwekkend UTRECHT (ANP) - De ontwik keling van de vleesprijzen zal het komend halfjaar nog wel zorgwekkend blijven. Het kan nog wel maanden duren vi dat het prijspeil weer op redelijk niveau is gekomen. Aldus ir. E. F. Geessink, alge meen directeur agrarische pro- duktie, verwerking en afzet het ministerie van landbouv visserij, gisteren bij de opening van de vakbeurs voor verede- lingslandbouw "ornithopilia-i ruva" in Utrecht. Ir. Geessink zei dat uit de huidige ontwikkeling waarbij de vlee sprijzen op een dieptepunt zijn gekomen blijkt dat het markt beleid van de EEG in de vlees sector een beperkt effect heeft Bij andere produkten zoals graan bv. hebben marktregelin gen meer effect dan bij 'een bederfelijk produkt als vlees. Het is nu eenmaal onmogelijk vlees op grote schaal op te slaan in enorme diepvriescel- ELSIÜERS Elsevier signaleert deze week ru moer rond de anti-alcoholpil. alcoholpil. Dr. F. Nelemans, hoofd van het klinisch genees middelenonderzoek van TNO: „Ik ken deze middelen geen waarde toe. En in de eerste decennia zie ik ze ook niet ko men". Ook een interview met de Portugese communistenlei der Cunhal: „Als buitenlandse maatschappijen de democrati sche wetten in acht nemen en tevreden zijn met redelijke win sten, en niet zulke buitenspori ge winsten als vroeger, hebben ze in dit land niets te vrezen". Het omslagartikel antwoordt be vestigend op de vraag of er leven is op andere planeten, maar zet een vraagteken achter de wenselijkheid om daarmee in contact te treden. De Nij meegse hoogleraar Allan Sch wartz: „We zijn zulke broekkies dat we niet weten welke geva ren ons misschien bedreigen. We kunnen onmogelijk een idee hebben van het mogelijke ethi sche systeem of gedragspatroon van zo'n andere beschaving". De Haagse Post heeft uitgere kend. dat Shell en Esso sinds 1969 in het geheim drie miljard gulden netto winst aan het Gro ningse aardgasveld hebben overgehouden. „De maatschap pijen spreken het niet tegen". De nieuwe hoofdcommissaris Th. Sanders van Amsterdam wordt geinterviewd: „Ik ga niet in op een discussie over het doel van de straf, of het een korte of een lange moet zijn. Plaatst u mij maar ergens in het midden tus sen streng straffen en vergoelij- J5 OJ VHM NCOKRLAND Vrij Nederland is deze week al leen al vanwege zijn 56 pagina's dikke boekenbijlage de moeite van het kopen waard. Opval lend in het blad een artikel over weer en wind in dienst van de oorlogsvoering. De heer L. War- tena, hoofd afdeling speurwerk van de Heidemaatschappij: „Het enige dat met zekerheid te zeggen valt is. dat we van al die dingen nog weinig weten, maar dat het absoluut mogelijk is dat je elkaar met het beïnvloeden van klimatologische processen behoorlijk kunt pesten". Verder een verhaal over Mi Ami go of „hoe een commercieel meesterbrein het verdrag van Straatsburg ontduikt". Daarin de onthulling dat de etherpiraat Atlantis zijn terugkomst voor bereidt met als basis een Ka naaleiland. Op de sportpagina vertelt Piet Keizer dat hij nog twee jaar wil voetballen. De Tijd onthult dat de WD drie kandidaat-premiers heeft voor het geval Den Uyl mocht vallen. Het zijn Toxopeus, Geertsema en de minder bekende Lang- man, minister van Economische zaken onder Biesheuvel. Het omslagartikel gaat over de stadsradio, de grote mond van Amsterdam. „Het is wel aardig dat men in de gemeenteraad is overgegaan tot het benoemen van een wethouder voor om- roepzaken, dat lijkt me zeker nuttig, maar hij zal toch niets te zeggen krijgen". Ook een groot verhaal over de vraag of voetbal van ijshockey moet leren. Scheidsrechter Jan Deck: „In de voetballerij zijn we te veel aan het vergrijzen. Hoelang zijn we al bezig om te praten over shirtreclame? Bij basketbal en ijshockey is dat al lang ingevoerd. Ik zeg niet dat je daar het pleit mee wint, maar men probeert. In de voet ballerij praat iedereen zo lang, dat je door de bomen het bos niet meer ziet". DENIEUWEUNIE De Nieuwe voorspelt het begin van het na-industriële indus trie,e tijdperk. „Arbeidsverkor- ting en vervroegd pensioen he ten in dat tijdperk geen tijdelij ke lapmiddelen meer, maar be horen dan tot sociale voorzie ningen waar iedereen recht op heeft". Ook een artikel door PvdA-eerste kamerlid dr. A. Brongersma. Hij betoogt, dat de jeugdcrimi naliteit vooral het gevolg is van frustratie, van het onderdruk ken van de vitale driften, met name de sexualiteit. Dat de jeugd in het algemeen vrijge vochten is. acht hij een misvat ting. De Groene Amsterdammer vindt het winstafromingsplan van de vakbonden een kabinetscrisis waard. „Niets is dan ook voor de hand liggender, dan dat de regering dit plan tot een hals zaak maakt. Mocht het in dat geval tot een crisis komen, dan weet de kiezer tenminste pre cies waar hij aan toe is. In deze tijd van electorale aardver schuivingen kan het trouwens helemaal geen kwaad als de kiezer vaker dan eens in de vier jaar naar de stembus mag". In Hervormd Nederland een in terview met secretaris N. van der Laan van de bond tegen het vloeken. „Onze indruk is dat het ruwe, openlijke vloeken wel is afgenomen, maar het achtelo ze vloeken, het gebruik van Gods naam als stopwoordje komt nu meer voor. Het lijkt tot de bon ton te behoren als je zo af en toe eens een licht vloekje laat horen". Maar: „Het is niet genoeg als je het voor elkaar gekregen hebt. dat je buurman niet meer vloekt. Je moet hom proberen tot God te brengen. Dat is ons doel. Want wie niet aanbidt, leeft in godslastering, ook al vloekt hij niet". In het omslagartikel van Accent wordt het dossier van Ajax ge licht. „Wat zou de reactie ge weest zijn vnn FC Twente als het had geweten, dat de onder handelingen met Piet Schrij vers plaats gevonden hadden vóór de sleutelwedstrijd FC Twente-Ajax. welke wedstrijd door Ajax met 0-2 werd gewon nen? En wat zou de KNVB gedaan hebben met deze verbo den handeling van Van Praag?" Voorts wordt de vraag gesteld of Nederland moet leren leven met permanente werkloosheid. „Als ons de werkloosheid wer kelijk te harte gaat, moet de overheid een sfeer scheppen waarin het voor het bedrijfsle ven de moeite waard is om te investeren om op die manier nieuwe werkgelegenheid te scheppen". Rechts-orthodoxe Israëliërs hebben giste ren een poging gedaan om in de buurt van Jericho, noordelijk van de Dode Zee in bezet Jordaans gebied een nederzetting te vestigen. Zij werden door Israëlische militai ren met forse hand verwijderd. \I ADRID (AP) Spanje is giste ren getroffen door een nieuwe golf van arbeidsonrust. Enkele duizenden arbeiders hebben beleggen, het werk neergelegd en de sta- De schrijfmachine-fabriek Hispa- kingen dreigen zich nog verder no Olivetti in Barcelona schor- uit te breiden. ste na een staking al zijn 2.500 In Barcelona staken naar schat- werknemers. De politie verjoeg ting ongeveer 8.000 arbeiders de arbeiders uit de fabriek bij de Seat-fabriek, de grootste In tenminste tien andere fabrie- autofabrikant in Spanje. Verno- ken in Barcelona en omgeving men werd dat een uiterst ge- zijn eveneens stakingen uitge spannen situatie is ontstaan na dat eerder deze week 47 arbei ders, voor het grootste deel werknemers van Seat, ge^rres- politieke gevangenen de tweede teerd werden omdat zij een week in. vakbondsvergadering wilden In Madrid hebben 50 katholieke priesters een klacht ingediend bij hun bisschop over de arres tatie van meer dan 250 arbei ders van de Bosch-fabriek, die in het weekeinde in een kerk in de Spaanse hoofdstad bijeen gekomen waren. De priesters verklaarden dat op de vergade ring was gesproken over rbeid- sproblemen en niet over poli tiek. Een Zweed en een Oostenrijker hebben de Nobelprijs voor economie toebedeeld gekregen. Het zijn Gunnar Myrdal (links) en Friedrich von Hayek (rechts) broken. In de meeste gevallen gaan de stakingen om een nieuw arbeidscontract. Ook bij de scheepvaart en me taalindustrie in de omgeving van Bilbao wordt gestaakt, on der meer bij de firma Babcock- Wilcox waar voor de tweede achtereenvolgende dag voor drie kwart van het 4.000 man tellende personeel niet werd ge- In een aantal gevangenissen ging de hongerstaking van een groep Duitse interesse in Nederlands fregat DEN HAAG (ANP) Wcst-Duits- land heeft belangstelling voor dc nieuwe Nederlandse stan daardfregatten, waarvan de eerste in 1978 in dienst zal wor den genomen. De kans bestaat dat de Bondsrepubliek de bouwtekeningen van het Neder landse fregat zal kopen. Wantoestanden Het gerechts hof in Johannesburg heeft vijf gevangenisbewakers schuldig bevonden aan het doodslaan van een gevangene en pogingen tot het vermoorden van een tweede gevangene. Het proces stond in Zuid-Afrika sterk in de belangstelling en is van natio naal belang omdat ernstige wantoestanden in de gevange nissen zij onthuld. e parlementaire redactie) DEN HAAG - De Nederlandse vertegenwoordiger van de Franse vliegtuigfabriek Das sault, de bouwer van de Mira- ge-straaljagers, heeft gisteren verklaard, dat hij onschuldig is aan pogingen om parlementsle den om te kopen. „Dit zijn boze aantijgingen. Ik zal me hierte gen teweerstellen. Ik ben on schuldig", zei hij. De vertegenwoordiger, die ons vroeg zijn naam niet te willen publiceren, gaf toe dat hij con tact heeft gehad met het Twee de Kamerlid Keja van de WD. Hij ontkende echter een poging te hebben gedaan om dit parle mentslid om te kopen. De heer Keja bevestigde gister avond. dat er tussen hem en de Nederlandse Dassault-vertcgon- woordiger kontakt is geweest, maar hij wilde niet zeggen of juist deze persoon hem geld heeft aangeboden. Volgens een eerdere verklaring van het WD-kamerlid werd hij anderhalf jaar geleden door een vertegenwoordiger van de Dassault-fabriek benaderd, die hem 30.000 gulden toezegde als hij bereid was „een goed woordje voor de Mirage te doen". Minister Van Agt van justitie heeft naar aanleiding van deze beschuldiging de rijksrecherche opdracht gegeven een onder zoek in te stellen. Dit onderzoek richt zich op grond van de ver klaring van de heer Keja met name op Dassault. Volgens d«- vertegenwoordiger van deze fabriek zal het onder zoek uitwijzen, dat er vnn om kopingspogingen nooit sprake is geweest. Hij vertelde, dat hij inmiddels een advocaat heeft aangetrokken om hem juridisch advies te «even. IUBIIIIIIlllllllllllUlllllllllllllllllllllllltll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| Dr. Bakker directeur Dennendal UTRECHT (ANP) Het bestuur van dc Willem Arntszstichting heeft dr. J. C. M. Bakker (49) per 1 januari 1975 benoemd tot directeur van de hoofdafdeling Dennendal. Hij volgt drs. Carel Muller op, die in februari na een conflict met het bestuur is ontslagen. In het kader van de sollicitatie procedure zijn gesprekken ge voerd met de staf van Dennen dal, vertegenwoordigers van de medewerkers en met het be stuur van het oudercomité. Dr. Bakker is indoloog. Hij heeft geruime tijd gewerkt op het terrein van de sociale planning, aanvankelijk in het voormalig Nederlands Nieuw-Guinea, la ter bij de Nuffic, een Neder landse organisatie voor interna tionale samenwerking. Sedert 1967 is dr. Bakker directeur van de stichting sociale en cul turele opbouw in Tilburg. Dr. J. C. M. Bakker lllllllllllllllllUUil Bruce Karen Smith van de Verenigde haar concurrenten, van links naar rechts, Staten werd in Tokio als Miss International miss Australië, miss Finland, miss Enge- uitverkoren. Zij wordt hier geflankeerd door land. miss Tahiti en miss Mexico. Centraal bestuur voor Waddengebied bepleit (Van een onzer verslaggever,) DEN HAAG De Vereniging tot lM*houd van de /^Vaddenser hoopt dat het snel komt tot een nationaal beleid voor het Wad dengebied. Een bestuurlijke vorm voor het hele Waddenge bied moet een einde maken aan de versnippering van belangen van provincies, gemeenten en andere instanties en moet een uniform beleid mogelijk ma ken. Om hiertoe een aanzet te geven worden op 8 en 9 november in Den Helder twee studiedagen gehouden, georganiseerd door dc Vereniging tot behoud van de Waddenzee en de gemeente Den Helder. Op deze studiedagen zuilen aller lei belanghebbenden met elkaar in kontakt komen. Tweentwin- tig deskundigen zullen inleidin gen houden, variërend van bur gemeesters en een staatssecre taris tot een landbouwer, een VW-direkteur, een econoom en i-en vogeldeskundige. De Wad- denvereniging hoopt met de konklusies van deze dagen ver der te kunnen werken. Men wil bij voorbeeld bereiken, dat de aanslagen op het Waddenge bied minstens tot hel huidige peil beperkt worden, dat dc draagkracht van het gebied be treffende o.m. de recreatie be paald wordt, en dat mogelijkhe den voor een wettelijke regeling aangedragen worden. Inlichtingen geeft het Wadden huis in Harlingcn, tel. 05178—5541 Rode leger kreeg steun uit Aken en Keulen KEULEN - (DPA) De Japanse terreur—organisatie „rode le ger" die op 13 september een overval pleegde op de Franse ambassade in Den Haag waar zij elf mensen dagenlang gijzel de, kreeg mogelijk steun uit Keulen en Aken. Dit heeft het openhaar ministerie in Keulen verklaard In verband met dit vermoeden wordt een onderzoek ingesteld naar Aziaten die in genoemde steden wonen. Het zou hierbij echter niet om Japanners gaan. In samenhang met dit onder zoek was wel op 3 oktober in West-Borlijn een Japanner aan gehouden en naar zijn land te- '"Uggezonden.De leden van het Rode Leger die de overval in Den Haag pleegden, hadden te voren een dag in Aken doorge-

Leidse Courant | 1974 | | pagina 7