f Maatschappij Geneeskunst schenkt Groningen leerstoel Medische Ethiek SPEELMOGELIJKHEDEN JEUGD WORDEN TE VEEL GEÏSOLEERD „Het liefst iemand als burgemeester Koomans BURGEMEESTER VIS OPENT SCHAAKCAFE 'T PARLEMENT Koningin Juliana op feestcongres in Leiden 4 DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 LEIDSECOURANT PAGINA 5 Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een groot aantal speelvoorzieningen in een wijk geeft er wel blijk van dat men aan de jeugd heeft gedacht, maar vaak op de verkeerde momenten. De stedebouwkun- dige opzet van een wijk zelf moet al zoveel spelaanleidin- gen in zich hebben dat specifie ke speelvoorzieningen niet meer essentieel zijn. Tot nu toe worden te vaak alleen op enke le geïsoleerde plaatsen speel- mogelijkheden voor de jeugd gecreëerd. Zo'n ruimtelijke scheiding is een verschraling van een woongebied en boven dien ongewenst voor de ont wikkeling van het kind". Dit is één van de conclusies waar toe de samenstellers komen van het vandaag verschenen rap port „jeugd en wonen" Dit lij vige rapport is uitgebracht door de Provinciale Jeugdraad Zuid- Holland. In het algemeen gaat het rapport in tegen het over- gebruiK van „Kwanti tatieve normen" in een woonge bied. „Gebleken is dat deze nor men in het geheel geen garantie bieden voor een menselijk woongebied". Het rapport „Jeugd en wonen" drukt het gezegde „geef de jeugd de ruimte" dan ook niet uit in vierkante meters. Het brengt telkens de kwaliteiten waaraan een woongebied dient te voldoen onder de aandacht. *-'c samenstellers Die kwaliteiten zijn: veiligheid, tolerantie, beschutting, intimi teit, afwisseling, niveauverschil len en een directe relatie tussen binnen en buiten. W ens-onderzock het rapport pleiten voor een meer betrek ken vanaf het begin van een plan-procedure van alle bewo ners. zowel kinderen als vol- Een herbeziening dan hetgeen ze Kennen en dat is meestal niet joveel anders dan de situaties waarin zijzelf of hun kennisen wonen" op de methoden van onderzoek naar woonwensen en behoeften is dringend noodzakelijk. Zoge naamde woonwens-onderzoe ken hebben tot nu toe weinig rekening gehouden met de be perkte mogelijkheden voor de „Een traditie van experimenten bewoners om te antwoorden in de stedebouw en in het bij- Kortweg: zij kunnen niet meer zonder in de woningbouw moet op grotere schaal worden opge zet, dat wil zeggen stedebou wers en architecten met goede ideéen moeten door de overheid meer in staat worden gesteld hun plannen uit te voeren, op dat in de praktijk kan worden nagegaan hoe nieuwe vormen worden gewaardeerd en be leefd". Tot slot van het rapport merken de samenstellers op dat het juiste gebruik van een gebied niet kan worden afgedwongen door de vormgeving. De menta liteit van de gebruiker speelt ook een grote rol. „Om daaraan een vastere ondergrond te ge ven zijn wettelijke bepalingen onontbeerlijk. Met name het zo geheten woonerf zou zodanige juridische erkenning moeten krijgen dat aan het gemotori seerde verkeer daar speciale beperkingen kunnen worden opgelegd. Vooral de snelheid moet daar omlag den gebracht." Van een onzer verslaggevers Leiden In de Stadsgehoorzaal te Leiden, waar het podium door de Plantsoendienst van de rijksuniversiteit werd herscha pen in een exotische planten tuin in bedaarde en toch fees telijke herfsttinten, is vanmor gen het jubileumcongres 125 jaar Kon. Ned. Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst offi cieel gestart. tfij de teestelijke opening was koningin Juliana als gast aan wezig. Ook staatssecretaris Hendriks bevond zich onder de toehoorders ter gelegenheid van het driedaagse herdenken van een verleden en het zich gezamenlijk bezinnen op de ge neeskundige toekomst, sprak de oud-voorzitter van de Maat schappij, dr. H. Festen, voor de ruim 500 aanwezigen een histo risch getinte rede uit. De huidi- ge K.N.M.G.-voorzitter dr. A. E. Leuftink uit Hoog-Keppel ging in zijn congresrede in op de problemen waarmee de Maat schappij „vandaag bezig is en morgen te doen zal krijgen". „De centrale overheid", aldus dr. Leuftink, „draagt een algemene verantwoordelijkheid voor de totale gezondheidszorg, in de zin dat deze voor alle burgers in voldoende mate en kwaliteit beschikbaar moet zijn. Zij heeft dan ook terecht initiatieven ge- nomen om tot een evenwichti ger en doelmatiger functione ren van de bestaande voorzie ningen ten opzichte van elkaar te komen. In de Structuurnota Gezondheidszorg vindt dit zijn neerslag. Omtrent de aangekon digde volksverzekering bestaat nog veel onzekerheid. De ui teindelijke vorm waarin de las tenverdeling van de gezond heidszorg zal worden gegoten is een zaak van de volksvertegen woordiging en regering en als zodanig met onze zorg. Het is wel de zorg van de Maatschap pij, dat onder een dergelijk fi nancieel stelsel de kwaliteit en de omvang van de zorgverle ning voor alle groepen van de bevolking en in de juiste pro porties ter beschikking blijven komen. De vrijheid van me disch handelen mag evenmin in gedrang raken", meende dr. Leuftink. Volgens de voorzitter acht de K.N.M.G. het de plicht van iede re arts naar vermogen krachtig mede ie werken aan een zuinig en doelmatig gebruik van de ligt voor ons toch in de betere kwaliteit van de zorg, waarbij een betere kostenbewaking naar wij hopen een gewenst neveneffect kan Met nadruk sprak dr. Leuftink over de rol van de preventieve gezondheidszorg, die volgens hem nog te veel weerstanden ontmoet: „het is merkwaardig hoe telkens weer artsen van naam bereid gevonden worden zich openlijk tegen preventieve ontwikkelingen te keren. Toch is het zo, dat preventief genees kundig onderzoek patiënten Met betrekking tot de medische ethiek en gedragsleer stelde dr. Leuftink dat de ontwikkeling van de geneeskunde in de laat ste decennia tot het besef heeft geleid, dat medische ethiek en gedragsleer steeds duidelijker dienen te worden gescheiden. „De ethische normen en de be palingen van medisch gedrag hebben echter gemeen, dat zij beide steeds zullen moeten wor den geinterpreteerd in het ka- midcielen die hem in zijn werk ter beschikking staan: „De es sentie van een herstructurering der van tijd en plaats. Waar de Maatschappij het standpunt in neemt, dat de eindverantwoor delijkheid voor het mediseh- ethisch handelen bij de arts zelf ligt, acht zij het haar taak in dit opzicht niet verder te gaan dan het geven van richtlijnen. Met name is dit gebeurd ten aanzien van de abortus. De Maatschappij neemt het stand punt in dat de medische ethiek een onderdeel is van de algeme ne ethiek. Inherent aan de dy namiek in de ethiek is en zal blijven de onzekerheid die inhe rent is aan verandering van waarden." Tot grote vreugde van de Maat schappij werd in de kernstaf van de Medische Faculteit in Maastricht een ethicus be noemd. Het hoofdbestuur van de Maatschappij heeft thans gemeend het 125-jarig bestaan niet beter te kunnen memore ren dan door het stichten van een leerstoel in de Medische Ethiek. De procedure tot reali sering daarvan aan de Medi sche Faculteit van de Rijksuni versiteit te Groningen is door de Mij. in gang gezet. Naar dr. Leuftink hoopte zal de bijzon der hoogleraar binnen niet al te lange tijd zijn stoel bezetten. Koningin Juliana wordt hier op het congres verwelkomd door burgemeester Vis van Leiden (midden) en voorzitter Leuftink van de Kon. Mij. tot Bevordring der Geneeskunst Van een onzer verslaggevers Rijnsburg Rijnsburg is de op 12 juli van dit jaar overleden burgemeester B. H. Koomans nog niet vergeten. Hoezeer hij geliefd was en hoezeer zijn werk werd gewaardeerd zal onget wijfeld vanavond nog eens blijken als de Rijns burg se raad zich ten overstaan van mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid- Holland, zal uitspreken over het gewenste pro fiel van de nieuw te benoemen burgemeester. Alle partijen zijn het er over eens dat de man, die in de komende jaren de scepter moet gaan zwaaien over de ruim tienduizend Rijnsburgers, iemand moet zijn zoals burgemeester Koomans; vooruitstrevend, een erg goede kennis van zaken en vooral iemand die niet boven maar tussen de Rijnsburgers zal staan. Voor onze krant Sassenheimse brandweer dupe "grappenmaker" Van een onzer verslaggevers SASSENHEIM De Sassen heimse brandweer is giste ren rond het middaguur te vergeefs met groot materieel uitgerukt nadat bij de cen trale alarmpost in Leiden een telefonische melding was binnengekomen dat in de Prins Bernhardstraat een ketel van de centrale ver warming op hol zou zijn ge slagen. Toen de kordate Sas- seheimse brandweer met loeiende sirenes ter plekke arriveerde bleek er niets te blussen zijn. Het bewuste huisnummer, no. 14, bleek zelfs niet te bestaan. Brand weercommandant Schram: „Een vals alarm is hier in Sassenheim in tientallen ja ren niet voorgekomen. Vlak na de oorlog hebben we een periode gehad dat valse mel dingen vrij vaak voorkwa men. De "grappenmakers" waren dan lieden die in het café zaten en uit verveling de brandweer lieten uitruk- Wie ons deze kwalijke grap heeft geleverd weten we ui teraard met maar erg grap pig vinden we het niet. Alle branweerlieden kwamen nu voor niets van hun werk snellen. We stonden wel voor joker daar met die loeiende Rijnsburg mag wens doen over burgemeestersbenoeming gaven de vertegenwoordigers politieke partijen alvast hun Pensioen De WD zegt weinig te voelen voor een burgemees ter, die nog maar een paar jaar van zijn pen sioen af is. Fractievoorzitter K. Brul: „Het liefst zouden we iemand van een jaar of veertig hebben. Dan loop je weliwaar het risico dat die na een jaar of zes weer naar een grotere plaats wil maar dat risico van doorstroming zullen we moeten nemen. Bovendien is een nieuw gezicht na zoveel jaren wel weer goed ook. De nieuwe burgemeester mag beslist niet iemnd zijn die uit een gehucht komt. Rijnsburg heeft een burge meester nodig met management, die de snelle groei van Rijnsburg nog meer kan stimuleren Man of vrouw De P.v.d.A. zoekt het in dezelfde leeftijdsklasse tussen 40 en 45 jaar. Man of vrouw maakt geen verschil Wat betreft de politieke kleur van de nieuwe burgemeester houdt de PvdA een ruime marge aan. Fractievoorzitter mevr A. de Haas „„Ongetwijfeld zal men in Rijnsburg iemand willen kiezen met een christelijke signatuur. Voor ons hoeft dat niet bij voorbaat AR of CHU te zijn. Wij zijn ook best tevreden met iemand uit PPR, WD of KVP-kring De GPV zoekt het in iemand „die principieel positie kiest en het liefst van gereformeerde signatuur is". De heer W. Bouman, fractievoor zitter: „De nieuwe man moet oog hebben voor de agrarische sector en handel. We zouden graag zien dat de lijn van burgemeester Koomans wordt voortgezet. Hij is altijd een groot voor beeld voor ons geweest." Huidige loco-burgemeester. AR-wethouder H. de Mooy, vindt het een normale zaak dat de nieuwe burgemeester een AR-man zal zijn. „Voor mij is dut zo klaar als een klontje", zegt hij. De heer De Mooy zegt de burgemeestersbenoeming me dio december te verwachten. Tegen die tijd zal hij er een half jaar locoburgemeesterschap heb ben opzitten. „Dat is meer dan genoeg" zegt hij. „Tegen het werk zie ik geenszins op maar het betekent wel een flinke belasting van mijn nor male werk. Ik doe het met veel plezier maar voor Rijnsburg is het het beste dat er zo snel mogelijk een nieuwe burgemeester komt" De kinderen van kleuterschool „Het Kwetternest" in Alphen vierden gisteren feest. Hun „juf", de 24-jari- ge Willy Suttorp trad in het huwelijk met Jan Willem Bogers (24). De bruidegom is speler in het eerste voetbalelftal van „Noordwijk" en zoon van de Her vormde predikant ds J. Bogers in Alphen. Hij studeert theologie in Utrecht en blijft voetballen in Noordwijk. Het bruidspaar dat vandaag op huwelijksreis is ge gaan. gaat wonen in de Leliestraat in Alphen. Raadsvragen over naaktstrand in Wassenaar Van onze correspondent WASSENAAR De heer C. van Rij, lid van de Wassenaarse ge meenteraad voor de C.CP. heeft aan burgemeester en wet houders schriftelijke vragen ge steld over de in Den Haag geda ne suggestie om voor de zoge naamde naturistische recreatie een strand in te richten op Was senaars grondgebied. Deze sug gestie werd gedaan in een ver gadering van de Haagse raads commissie voor sport en recrea tie in juni j.l. De heer Van Rij vraagt welke mening burge meester en wethouders over de ze suggestie hebben. Hij vraagt voorts of hier sprake is van een officieel verzoek van de Neder landse Federatie van Naturis tenverenigingen aan de ge meente Wassenaar voor de in richting van een „naaktstrand" Als deze Federatie geen offi cieel verzoek tot de gemeente Wassenaar heeft gericht al dus de laatste vraag van de heer Van Rij hebben burge meester en wethouders een principieel standpunt ten op zichte van de naturistische re creatie? De vragen zullen aan de orde komen in de raadsver gadering van maandagavond 21 oktober a.s. Simultaanseance met Donner Van een onzer verslaggevers LEIDEN Café-restaurant 't Parlement, Nieuwe Rijn 52, draagt sinds gisteravond bet predikaat „schaakcafé". Scha kers uit Leiden en omstreken kunnen hier vrijwel op elk uur van de dag terecht om een potje te schuiven, zoals dat in het jargon heet, om te snel schaken (vluggeren), om te ana lyseren of gewoon om roet geestverwanten over deze ede le en fascinerende denksport te praten. Deze mogelijkheden wordt de regionale schaakwe reld geboden door een aantal enthousiaste c.q. fanatieke schakers, die met bun geest drift de eigenaar van 't Parle ment, de heer Kühn, hebben aangestoken. Het officiële tintje aan de opening van het Leidse schaakcafé ook Amsterdam en Eindhoven kennen een dergelijke lokaliteit, waar het schaken de klok slaat werd gegeven door burge meester A J. Vis, die zich we derom op overtuigende wijze van zijn representatieve ver plichtingen kweet. De burger vader. die het schaakspel uit sluitend speelt in de raadszaal, zei de oprichting van het schaakcafé een bijzonder loffe lijk streven te vinden en was ervan overtuigd, dat het bij de plaatselijke bevolking zeer ze ker zal aanslaan. Na zijn eerste zet aan het bord van de luister rijke grootmeester Jan Hein Donner. die ter gelegenheid van de opening was uitgenodigd om de strijd aan te binden met precies 40 schakers, was de openingsceremonie Toen kon er worden begonnen aan datgeen, .waarvoor iedereen die avond was gekomen: schaken. Donner heeft het gisteravond bepaald niet gemakkelijk gekregen. Ook bij deze crack beginnen de ja ren te tellen en het onstuimige Burgemeester Vis heeft het schaken duidelijk in de vingers, Onder het toeziend oog van Jan Hein Donner verrichtte hij de openingszet aan het eerste bord. geweld, waarmee zijn opponen ten hem attaqueren, resulteerde dan ook in maar liefst negen nederlagen en acht remises Overigens was de conditie van de grootmeester, die twee jaar geleden tijdens de simultaan- séance van Vroom en Drees- mann in de Stadsgehoorzaal nog met lichtvoetig gemak 100 procent scoorde, niet optimaal. Een licht griepje teisterde de toch al zo gekwelde hersenen van de Amsterdammer. Zijn score werd nu 67,5 procent. Een nederlaag eigenlijk, maar. zo deelde hij alvast mede: „Ik kom binnenkort terug om er een feestelijke revanche van te Ook Donner is een „vaste", schaakcafé-bezoeker Hij was er echter mot van overtuigd of een dergelijke gewoonte het schaken stimuleert of het alco holgebruik. En dat in een stad als Leiden, dat, naar men zegt, het laagste intelligentiequotiënt heeft en het hoogste bierge bruik. Donner verloor van A. D v Ingen, Schenau, T Osse- waarde. A. Boerkoel, G. Haas noot. D Wetselaar, J Tolenaar. K. Rentes, G. v.d. Born en F. Erwich. De punten deelde hij met R A. v.d. Aardweg, E Noordijk, R Liem. F Brouwer. J. Bey. W Binnendijk, K. Ha- gendijk en R. Krijger Ook de jeugdige Philidorspeler John van der Wiel, onlangs kampioen van Nederland ge worden bij de jeugd tot 16 jaar, kreeg een achttal schakers te genover zich. V.d. Wiel dreigde door zijn onervarenheid al spoedig door de mand te vallen, maar hij herstelde zich knap. Verliezen deed hij van C. Ver biest en R. Stoekenbroek. J Klaver wist remise te maken ZEVEN VETTE JAREN VAN BOX FOREHOLTE ZIJN VOORBIJ Van onze hand balmede werker Voorhout De zeven vette jaren lijken voor de Voorhoutse handbalformatie achter de rug. De resultaten zijn niet meer zo sensationeel en liet lijkt er op dat de zeven magere jaren voor Bax&Foreholte zijn aangebro ken. De heer J. v.d. Geest, voorzitter van de Voorhoutse topploeg: „We hebben jarenlang gesteund op een aantal prominente top- speclsters. Daarop was de tak- tiek afgestemd en we zijn er bijna mei' in de hoofdklasse gekomen. Nu zijn enkele van deze topspeelsters uit de basis verdwenen. Nora v. Niekerk speelt nu bij PSV, Nel Geer- lings is naar Walcheren en liannie Boskamp is in ver wachting. Dat betekent dat on ze taktiek nu meer is afge stemd op de gehele ploeg. We zijn nu op het punt van conti nueren van de landelijke eerste klasse en bouwen in de breed te. De andere teams hebben dr snelle promotie van het eerste team niet kunnen bijhouden zodat een leemte is ontstaan. Dat is ook hel gevolg van de beperkte middelen die ons ter beschikking slaan. Willen wij in de hoogste regionen blijven meedraaien dan zullen we toch over betere accommodaties moeten beschikken. Wij hebben talentvolle junioren, maar wil len we hun een tweede training geven, dan moeten we deze meisjes van 15 cn 16 jaar naar Voorschoten ol Leiden sturen en daaraan zijn vele bezwaren verbonden. Ik wil niet jaloers lijken, maar als je dan ziet dat in Hoogmade, Oud Ade en Rijpwetering (om er maar een paar te noemen) wél mogelijk is wat hier niet kan, dan is er toch ook in kleine plaatsen iets te bereiken. Op deze manier wordt onze sport dood ge maakt. Alleen diegenen die al les voor de sport over hebben, willen naar andere plaatsen gaan om te trainen. Overigens, geen kwaad woord over onze gemeente, want die moet ook zien dat ze de begroting slui tend krijgt. Maar als je een extra subsidie krijgt en die wordt dan weer teniet gedaan omdat de gemeente de zaal- huur met KM)4* verhoogd, dan wordt je wel moedeloos. En als je dan ziet dat ruim 407. van de subsidie van cultuur en re creatie naar de streekmuzick- school gaat, dan vraag je je toch wel eens af of men de waarde van de sport niet on derkent." Ban< Zittend op de toonbank van het kleine, koude, maar gezellige kantinetje windt Jan v.d. Geest zich steeds meer op als hij over accommodaties praat. Maar wij willen wat meer weten over de prestaties. Het verlies van 3 belangrijke speelsters verlangde uiteraard «•en andere truuungsopbouw. Die andere training begint nu al zijn vruchten af te werpen en het zal me niet verbazen als we in de zaalcompetitie toch weer een woordje gaan mee spreken. Onze traim-r is meer dan alleen maar een trainer voor onze dames. Er ia een zekere band ontstaan waarbij de trainer vuak betrokken raakt bij de persoonlijke pro blemen van de speelsters Ik vind het gevaarlijk dit te ver door te voervn; je kunt het nu eenmaal niet iedereen naar de zin maken. Maar de ploeg is meer dan ooit een «-enheid waarbij het gehele team voor het resultaat moet zorgen. Daarnaast staat de jeugd te trappelen. Zij doen hun uiterste best om over een paar jaar t«- kunnen concurreren met de speelsters van het eerste team. Wh- de jeugfl heeft, heeft «Ie toekomst Met de beperkte mid delen, die ons ter beschikking staan, bouwen we daar aan. Ik heb vertrouwen in d«- toekomst. We moeten nu consolideren om onze talentvolle jeugd de kans te geven in een topklasse uit te komen Bulifoftlnllt PROGRAMMA DAMES L_rxJ. I I. kl 1100 uu U-nd»IZ.kl A IJ OO uur B San'HVL I -HVP I 15 00 u..r Md 3» kiu 13 00 uur Olympia l-HW I II 00 uur Warniurnlu I MIC 4 IEREN .undrl 2* kl A 14 00 uur Odin l—MSV wnd.1 2.- kl B 12 45 uur HOS 1 North. 1 Md I* kl A in 110 uur SunAHVL I Dui noord I 13 45 uur HVV I Animo i

Leidse Courant | 1974 | | pagina 5