KVP BETREURT „SCHUIVER" Laatste lootjes voor Thuis 75 Voltooiing restauratie Grote Kerk in zicht Reddings monument op Noordwijkse boulevard RAAD LEIDERDORP WIL ZELF MEER VOOR HET ZEGGEN HEBBEN ËfiP m Bliil mmM leicf/e agenda Plannen Noordwijk voor permanent cultureel centrum buc^criykc PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 Van onze correspondent LISSE „Het is geen kunst om geen politieke schuiver te maken als men met een boog om het gladde ijs van deelname aan de praktische politiek heen loopt." Met deze woorden verdedigde KVP-fractievoorzitter G. van der Berg gisteren tijdens de raads vergadering het verbazingwekkende stem gedrag van de KVP-fractie tijdens de in september gehouden wethoudersverkiezin gen. Op het allerlaatste moment brachten drie KVP-leden hun stem uit op mevrouw Meulemans en niet op hun eigen kandidaat- wethouder de heer Salman. De heer Van den Berg benadrukte dat het gebeurde door de hele fractie werd be treurd. „De fractie van de KVP realiseert zich dat dit soort gebeurtenissen niet bevor derlijk is voor de interne verhouding binnen de fractie, doch evenmin voor de verhou ding met het college, met de overige fracties van deze raad en met onze kiezers", aldus de voorzitter. De interne verhouding binnen de KVP is overigens min of meer hersteld. Het bestuur van de afdeling heeft zich achter de fractie voorzitter gesteld. In een verklaring heeft het zijn vertrouwen in de gehele fractie uitgesproken. De verhouding met het colle ge en de overige fracties trachtte de heer Van der Berg te herstellen door na de opening van de raadsvergadering een korte verklaring te geven waarin hij tevens zei te verwachten dat het stemgedrag tijdens de wethoudersverkiezingen spoedig door al le partijen vergeten zal worden. Door de heer Nieuwenhuis (SGP/GPV) werd opgemerkt dat de kerken in de eerste plaats voor de zorg van hun kerkleden verant woordelijk zijn. Dit zei hij naar aanleiding van het voorstel tot vaststelling van een aanvullende subsidie algemeen maatschap pelijk werk, waarvoor Lisse meer dan tien mille moet bijpassen Grondverkoop Het voorstel van B en W om aan de heer Van der Mark een achter diens perceel op de hoek Berkhoutlaan/Westerdreef gelegen stukje grond te verkopen vond na veel vijven en zessen instemming bij de raad. De heer Van der Mark zou hier een nieuw winkelpand vanaf de Heereweg tot de hoek Westerdreef laten bouwen. De heer Rosdorf (PvdA) vroeg zich af of er eerst niet een onderzoek zou kunnen worden ingesteld naar de nodige winkeloppervlakte in Lisse. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat die er voldoende is. De heer Slootbeek (KVP) had bezwaar, tegen de prijs van 110 per m2 en wilde er 150 van maken. Subsidie De gemeenteraad besloot voorts een subsidie van drie mille te verlenen om de exploitatie tekorten in de uitgave van het boek over Keukenhof te dekken. Als voorwaarde wordt evenwel gesteld dat bij verschijning voor elke duizend gulden subsidie vijftien boeken moeten worden gegeven. Nieuwe bestuursleden in r.k. Bejaardenbond Sassenheim Van onze correspondent Sassenheim De eerste bijeen komst van het winterseizoen van de R.K.Bejaardenbond, gis ter bij „Cees Ineke" 's mid dags, werd geopend met een Eucharistie-viering geleid door pastoor Dr. C. v. Bocksmeer, met begeleiding van het bejaar denkoor en mevrouw v.d.Zalm aan de piano. Hierna werd een algemene vergadering gehou den, die door voorzitter L. v.d. Nouland werd geopend. In het uitgebreid jaarverslag van se- cretariw passeerde het wel en wee van de bond de revue. Het aantal leden blijft met 380 vrij constant. Uit het financieel ver slag van penningmeester J. Verkley bleek dan de bond ook op dit terrein kerngezond is. Men drijft geheel op eigen wie ken. De aftredende dames Noordermeer-v. Schie en v.d. Berg-Weldring werd door pas toor van Bockxmeer lof toege zwaaid, en kregen van de voor zitter bloemen. Zij werden op gevolgd door de dames Beyk- Nieuwenhuis en Lascaris-v.d.- Vooren. Bij de rondvraag werd er o.a. bij het bestuur op aange drongen om bij het gemeente bestuur tijdens de winterperio de erop toe te zien dat Paden en wegen begaanbaar zijn, als er gladheid optreedt. Tentoonstelling kinderboeken in Wassenaar Van een onzer verslaggevers WASSENAAR In de openba re bibliotheek aan de Luifel- baan wordt tijdens de biblio theekweek een tentoonstelling gehouden van kinderboeken. Voor de jeugd wordt in aanslui ting op de kinderboekenweek en de naderende herfstvakantie een puzzeltocht georganiseerd. In de discotheek zullen gratis grammofoonplaatjes worden uitgereikt Elke Wassenaarder kan zich gedurende de biblio- theekweek laten inschrijven voor een gratis abonnement, dat geldig is tot 1 januari 1975. Grieven van Zoeterwoudse L.B.T.-ers Van onze correspondent Zoeterwoude - De leden van de L.T.B. zijn opgeroepen voor een vergadering morgenavond in „Ons Huis" aan het Kosterspad. Het bestuur heeft gemeend hiertoe te moeten overgaan „ge zien de slechte toestand van de agrarische stand". De grieven kunnen tot uiting worden ge bracht in voorstellen voor de vakbond veehouders en de bondsjaarvergadering welke resp. op 21 november en 18 december in Treslong te Hille- gom zullen worden gehouden. Bovendien zal de heer A. v. Leeuwen uit Delfgauw een in leiding houden met als titel: „Hoe zien we ontwikkeling van de zuivelwereld in de toekom st" De heer Van Leeuwen heeft o.m. zitting in de veehouderij-com missie van het Landbouwschap en is voorzitter van de C.M.C. Zaterdag opening clubhuis Zoeterwoudse Tennisvereniging O O Van onze correspondent Zoeterwoude Zaterdagmid dag om half vijf zal het nieuwe clubgebouw van de Zoeter woudse Tennisvereniging in het sportpark Haasbroek door bur gemeester J. A. Detmers wor den geopend. Van 5-6 uur is er eer. receptie en 's avonds is er in de nieuwe home een fees telijke samenkomst voor de le den en hun introducees, waar bij Studio 17 de muziek zal verzorgen. Met het bezit van een eigen club huis wordt aan de voorwaarden voldaan om deel te kunnen ne men aan de competitie. Vooraf aan de officiële opening zullen zaterdagmiddag de finales van de klubkampioenschappen wor den gespeeld. Hoewel er aan enige stagnatie niet te ontko men was is er ondanks de over vloedige regenval van de afge lopen weken toch, dank zij de matecobanen, regelmatig ge speeld. Olaf Biruly in Dorpskerk Leiderdorp Van een onzer verslagge vers LEIDERDORP In de Dorpskerk geeft de pia nist Olaf Viruly morgen een concert Hij speelt korte werken van Bach, Liszt, Rachmaninoff, Schumann, Grieg en Chopin. Het concert be gint om acht uur. De artistieke kwaliteiten van Olaf Viruly worden weieens in twijfel getrok ken. De pianist kondigt namelijk zijn werken op humoristische manier aan. De toelichtingen die hij geeft zijn gekruid met anekdoten. Wanneer hij evenwel de vleugel be speelt, is hij de ernst zel ve. Hij speelt geen be werkingen en stopt de muziek niet „in een mo dern jasje". Kaarten voor het concert zijn te krijgen bij K O, Oude Vest 45, Leiden en iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii Liesbeth Ramses Noord wijk Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK Liesbeth List en Ramses Shaffy treden zaterdag avond op in het Lido-theater. Ze brengen een to taal nieuw pro gramma dat werd samenge steld door Dimi- tri Frenkel Frank. Het programma bestaat uit drie delen. In de eer ste twee treden Liesbeth en Ramses apart op. Daarna volgt een geza menlijk optre- iiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiuiiiuiiuiüuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiin (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP De commissie komende maanden enige eveiK brengst is bestemd voor de bou' tram van de parochie „Mensi 580.000,- kosten en wordt hooi len gefinancieerd. Het nu nog om honderdduizend gulden moet bijeengegaard. Op 26 oktober is het eerste eve van het zusterhuis van het St. jongerenkoor brengt enige liederen verzorgt de muziek en er is ook een sprijs is een gulden. Tijdens dit openingsfeest worden tev acties ten doop gehouden zoals e< „Heipalenactie". De „stoelenactie" tegeltje voor 25 gulden kan kopen, het tekort per stoel. Er worden r gemaakt. Als ze zijn uitverkocht, meer bij. Een paar honderd hout worden voor driehonderd gulden Op zondag 22 december wordt er Op 8 februari is er een grootse een bevrijdingsavond. De climax 13 juni op het terrein van het nie de hoogtepunten door worden dai gehouden als bridge-drives, fietspi openluchtmaaltijd en een loterij Uitvoering Mattheus-Passion bij heropening (Van onze correspondent) NOORDWIJK Wanneer alles naar wens gaat, zal de restau ratie van de Grote Kerk 1 maart a.s voltooid zijn. Medio februari zal het Knipschecr-or- gel weer worden geplaatst, want cantor-organist Johan Admiraal wil het ingespeeld hebben, voordat het bij kerk diensten en culturele manifes taties moet worden gebruikt Een van deze manifestaties ter gelegenheid van de ingebrui kneming van het eeuwenoude kerkgebouw, zal de uitvoering zijn van de „Mattheus-Passion" op 11 maart a.s. Dat deze uit voering deze keer in de Grote Kerk plaatsvindt, is een initia tief van de heer Admiraal, be halve organist een bekend koordirigent, die bovendien als deskundige in de raadscommis- r culturele zaken zitting Uiteraard verkeert de uitvoering van de Passion nog in een sta dium van overleg en voorberei ding. Ook de koorleden moeten nog in de plannen gekend wor den. Een andere voorwaarde is dat de Grote Kerk op 11 maart een zodanig complete accom- De stoelen worden in december a.s. geleverd, déelde commissie- lid-kerkvoorgd Benschop gis teravond in de raadscommissie culturele zaken mede, de ver warming heeft al proef ge draaid, wat de verlichting be treft hoopt men datdie, on danks de levertijd, ook op 1 maart zal zijn aangebracht Aan de uitvoering van de „Matt- heus Passion" zal een select gezelschap solisten medewerk ing verlenen. De akoestiek van de geheel in de middeleeuwse staat teruggebrachte Grote Kerk is dermate ideaal, dat de uitvoering van de „Mattheus" een bijzondere gebeurtenis zal zijn in de reeks uitvoeringen De commissie had geei dat de gemeente zi stelde voor de helf eventueel tekort I helft zal de gemeen! voor haar rekening r dat Katwijkse kore uitvoering zullen me Van onze correspondent Noordwijk Op de Koningin Wilhelmina Boulevard in Noord- wijk zal een monument worden aangebracht ter herdenking van het 150-jarig bestaan van de Kon. Noord-Zuid-Hollandse Reddingsmaatschappij. In de raadscommissie voor culturele zaken deelde burgemeester Bonnike gisteravond mee, dat het zeker geen abstract gedenkte ken zal worden. Wel zeker is, dat een figuratief beeld gedacht wordt aan een redder, die een drenkeling uit zee draagt een kostbare zaak kan gaan worden. Er is reeds een informatief gesprek geweest met een kunstenares en daarbij is gebleken, dat een monument van bescheiden omvang (één meter op een voetstuk), uitgevoerd in brons, zoveel zou gaan kosten, dat het reeds bij voorbaat geen haalbare kaart wordt geacht. De gedachten gaan nu naar een uitvoering in ander, goedkoper materiaal. De commissie, onder wie de Noordwijkse kunstenaar H. Bal, maakte bezwaar tegen een beeld van te klein formaat. Als voorbeeld van grootte attendeerde men op de „zeemansvrouw" bij de Katwijkse Oude Kerk. De gemeenteraad heeft overigens in deze het laatste woord. Invloed amtenaren ingedamd Van onze correspondent LEIDERDORP B. en w. van Leiderdorp lijken bereid zeer ver tegemoet te komen aan de bezwa ren van een groot deel van de raad tegen de, naar haar mening, te grote invloed van het ambtelijk apparaat op de uiteindelijke realise ringsvolgorde van de verschillende projecten. Tijdens de gisteravond gehouden informatieve bijeenkomst over de ge meentelijke beleidsplan ning verzette het college zich niet tegen de door een ambtelijke werk groep voorbereide oplos sing. Dit voorstel dringt de in vloed van het ambtena ren-apparaat, zeker ver geleken met het eerder voorgelegd model, aan zienlijk terug. De meer derheid van de aanwezi ge raadsleden kreeg bo vendien b en w alsmede de ambtelijke plannings ambtenaar, mee bij haar voorstel een voor de raad nog grotere door zichtigheid in het beleid- plan in te bouwen. Beleidsplan De raad heeft in haar vergade ring van 26 augustus al de be leidsdoelstellingen voor het be leidsplan goedgekeurd. De haar toen ook voorgelegde verdere uitwerking van het plan werd door B en W op het laatste moment teruggenomen. Dat ge beurde nadat gebleken was dat er bij een meerderheid nogal ernstige bezwaren tegen waren. In het oude voorstel bepaalde het. ambtenaren-apparaat in feite wanneer er welk project zou worden gerealiseerd. Dat was mogelijk door de grote invloed die de technische deskundig heid in het model, door middel van waarderingscijfers, was Noordwijk In de culturele commissie is gisteravond uitvoerig van gedachten gewisseld over de exposities in de Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat. De organisatie van dergelijke evenementen levert wel eens moeilijkheden op als in de Kapel huwelijken worden voltrokken of zich rouwdiensten voordoen. Burgemeester mr. Bonnike herinnerde in zijn commen taar aan het feit, dat bij de voorbereiding van de Estec-expositie twee bruidsparen onder een raket in de echt waren verbonden. Dank zij de bereidwilligheid van de jonggehuwden kon Estec zijn tentoonstelling op tijd gereed krijgen. Overigens bleek deze expositie een groot succes te zijn geweest Zij had niet minder dan 8000 bezoekers getrokken. Bij andere exposities lag de belangstelling beduidend lager, en varieerde het bezoekersaantal sterk, al naar gelang van de populariteit van kunste naar of organiserende vereniging. Zo had de foto-expositie van „X 65" en die van een Marokkaanse gastarbeider een groot bezoekersaantal. De Marokkaan had op het laatst geen enkel stuk meer te exposeren, omdat het allemaal verkocht was, terwijl een prominente show als die van World-Press het naar verhouding met veel minder belangstelling moest doen. In de discussie kwam de gedachte t permanent cultureel centrum te sti deelde mede, dat reeds eerder de ide nent cultureel centrum naar voren w had hiervoor het oog op een oud p; konden nog geen concrete mededeli daan. De commissie ging akkoord i het organiseren van exposities. Ook gaf zij haar fiat aan het "J- subsidie aan de Noordwijkse Toi Bouwmeester", op basis van het i van een eventueel nadelig saldo. toegekend. In het n W voorgelegde systi zaken omgedraai wordt er nu wel n houden met de aam nische kennis en e binnen het bestui aanwezig is. Wens De wens van met name ties van WD, PPR, PvdA, tijdig gein worden over belan schillen in d~ sen de raad en de l werd door aanwezig lang debatteren ovet Deze fracties wildèr duidelijk inzicht heb invloed van de techn kundigheid. Volgens een dergelijk inzicht de start van het plan tieel belang. Burgern A. van der Have be raad op zeer korte starten met de verder ing van het b 1975-1979. Overigen beleidsplan al geer meer kunnen uitoefei begroting voor 1975. ben natuurlijk wel e rekening gehouden n formuleerde beleidsei gen", zo stelde de bur de aanwezigen enigszi

Leidse Courant | 1974 | | pagina 4