Stroom te duur voor tuinders Aardgascontracten moeten op helling ficidoeSomant Melkprijs toch 6 cent omhoog NET OM BAUDRIN WORDT GESLOTEN Honderdduizendste klacht bij Rijnmond VOLGENS PvdA EN PPR Ongeluk met fosgeen loopt goed af POLITIE VER SPREIDT FOLDERS OVER MOORD „HET STINKT HIER ALS DE HEL" Militair proces tegen Leidse studenten Toename misdaad DONDERDAG 10 OKTOBER 1974 LEIDSE COURANT PACINA 13 (Van o e parlementaire redaktie) DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Van der Sanden (KVP) heeft kritiek geleverd op de voorgenomen tariefsverhoging van het elektri citeitsbedrijf Delfland. Hij heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan de ministers van Economische Zaken en van Landbouw. Het Kamerlid wil weten of het juist is dat het elektriciteitsbedrijf Delfland aan zijn afne mers heeft meegedeeld, dat een tariefsverho ging met 3,6 cent per kwh met ingang van de vierde periode 1974 wordt toegepast. Is het waar, zo vraagt het Kamerlid, dat het ministerie van Economische Zaken door tijdge brek de voorstellen tot tariefsverhoging nog niet heeft kunnen behandelen? Van der Sanden wil van de ministers weten of zij het juist achten dat in afwachting van de goedkeuring van de tariefsverhoging inmid dels al de verhoogde prijs in rekening wordt gebracht bij de afnemers. Verder vraagt hij of het juist wordt geacht dat dit gebeurt door over het gehele jaarverbruik 1.8 cent per kwh prijsstijging in rekening te brengen. Volgens het Kamerlid betekent deze tariefsver hoging voor vele tuinders een lastenverzwaring van 1000.-- per jaar. De heer Van der Sanden vraagt tevens hoe de lastenverzwaring moet worden gezien tegen de achtergrond van de noodmaatregelen waartoe de regering ten be hoeve van de land- en tuinbouw onlangs heeft besloten. Benzinetank vol hasj Gisteren heeft de Arnhemse gemeen tepolitie zeven mannen uit Arnhem gearresteerd, die bij een inval werden betrapt op het leeghalen van een auto, waarin 75 kg. hasj was verborgen. De hasj was verborgen in de linker benzi netank die door een tot de bende behorende loodgieter gemaakt was. Van onze parlementaire redaktie DEN HAAG De Tweede-Kamerfracties van de PvdA en de PPR vinden dat de uitvoercontracten voor het aardgas met spoed op de helling moeten. Volgens deze fracties moeten in de toekomst geen nieuwe exportcontracten worden afgesloten en moet worden geprobeerd bij onderhandelingen over bestaande contracten minder hoeveelheden aardgas te leveren. De kans dat dit laatste zal lukken is echter klein. Duidelijk wordt kritiek geuit op de wijze waarop het contract voor de levering van aardgas aan Ita lië tot stand is gekomen. Gemeend wordt, dat dit voor Nederland ongunsti ge exportcontract onder druk van de toenmalige minister Luns (Buitenlandse Zaken) tot stand is gekomen. De twee vertegenwoordigers van de Staatsmijnen, die indertijd tegen hadden willen stemmen zouden van het toenmalige kabinet een aanwijzing hebben gekregen om vóór te stemmen. Als de vertegenwoordigers van de Staatsmijnen In de uitvoercontracten zal de aanpassing v gasprijs even groot moeten zijn als binnenlands verbruik. Dit is nu niet het geval. In de exportcontracten worden de olieprijs-verhogin gen voor zo'n 70 percent gevolgd, maar in het binnenland voor de volle 100 procent. Alle in Nederland te winnen aardgas dient volgens Oppositie zonder grote stijl HIER NOG GEEN CONCLUSIES omtrent de algemene politieke beschouwingen; het motto indachtig dat men de dag niet prijzen moet vóór de avond voorbij is,zelfs nog geen voorlopige eindconclu sies. Wel één opmerking over de bijdragen van de oppositie in eerdte termijn. Wat opvalt, is dat de oppositie haar spel nog niet in grote stijl weet te spelen. Wiegel doet handig - hoewel minder dan kort na zijn debuut als fractieleider - maar doet hij het knap? Ook zonder vergelijkingen te trekken met wijlen Oud zetten we dan direct vraagtekens. TERWIJL PVDA WOORDVOERDER Van Thijn en KVP er An- driessen zich bepaald niet uitsloofden om de regering onder hun vleugels te nemen, ja soms zelfs schenen te pikken alsof dat hun lieve lust was, kwamen ze tot essentiële punten van de politieke tegenstellingen van dit moment: spreiding van macht, de aanzet tot een welvaartspolitiek, het ambivalente karakter van een rege ring die zichzelf advocaat van de democratie vindt en toch zo graag heel wat te autoritair bedisselen wil, blijft de oppositie - Wiegel vooral - aan de oppervlakte wroeten. Rake opmerkingen ontbreken in Wiegel's requisitorium niet en hij zou zijn plaats aan de eerste lessenaar niet waard zijn, als hij de wonden welke links en christen-democraten elkaar verwijten, niet met zout bewerkt. Maar het accent van de oppositie die hij voert, komt overwegend op details te liggen. Hij wekt te veel de schijn centjes te willen verdienen voor hen die tot de belangengroepen behoren welke de WD als haar achterban beschouwt. HET NOODLOT IN ONZE POLITIEKE samenleving is. dat Wiegel momenteel met zijn oppositie alleen kans maakt de regering tot koerswijziging of aftreden te dwingen, wanneer de KVP c.s. zich gedwongen voelen op een bepaald punt op dezelfde zender te gaan uitzenden. Tussen de huidige regeringspartijen botert het niet helemaal; als er in hun samenwerking een winstpunt geboekt wordt, trekken op polarisatie-beluste linksen de groeiende idylle onmiddellijk weer Maar principieel ligt er voor het CDA bij Wiegel beslist geen alternatief; daarvoor denkt Wiegel nog te veel aan stemmen winnen en te weinig aan een echte politieke visie; al praat hij er tamelijk dikwijls over. Voor Den Uyl is dit misschien de meest geruststellende gedachte. Nobelprijswinnaar zou moord op Indonesiërs hebben gesteund Parijs (AP) Dewi Soekarno, de weduwe van de vroegere Indo nesische president, heeft kri tiek geleverd op de toekenning van de Nobelprijs voor de vre de aan de voormalige Japanse premier Eisaku Sato. Volgens mevrouw Soekarno heeft Sato in 1966 de moord op meer dan één miljoen Indonesiërs ge steund. In een verklaring zei mevrouw Soekarno dat Sato toen hij nog premier was een leidende rol heeft gespeeld in het verlenen van steun aan de militairen en studenten die na de staatsgreep van 1966 meer dan een miljoen mensen vermoordden die vol gens hen commurtisten waren, maar in werkelijkheid alleen maar aanhangers van Soekarno waren geweest. Mevrouw Soekarno, die van Ja panse afkomst is en nu in Pa rijs woont, beweerde dat Sato uit zijn eigen zak zes miljoen yen heeft geschonken om de beweging tegen president Soe karno aan te moedigen. (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN In het acade misch ziekenhuis in Groningen bevinden zich nog twee van de vijftig personen die dinsdag middag betrokken waren bij een ongeluk met het gevaarlij ke fosgeengas in de Groningse universiteit. Hun toestand is niet ernstig. Vijftig studenten en personeelsle den van het laboratorium voor technische natuurkunde waren naar het ziekenhuis gebracht nadat zich door een ongeluk fosgeen verspreidde, wat tot ernstige vergiftiging kan leiden. Vermoedelijk is het gas vrijge komen bij een chemische ver binding tussen aceton en trich- loormethaan, toen een fles tri brak. In samenwerking met de arbeisinspectie is een onder zoek begonnen. Hoewel het on geluk dinsdag gebeurde, werd het pas woensdag bekend ge maakt. „De betrokkenen zoii een zwijgplicht zijn opgelegd", aldus de voorlichtingsdienst van de universiteit. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft een nieuw initiatief ontplooid om de moord op de 15-jarige sch oliere Wil Vervat tot een oplos sing te brengen. Huis aan huis zullen in Rotterdam-zuid en aangrenzende gemeenten 85.000 folders worden verspreid. Hie rin vertelt de politic hoe, waar, wanneer en waar het meisje de dood vond. En stelt een aantal vragen. Het meisje werd in de nacht van 7 op 8 september omstreeks 1 uur gewurgd ge vonden in de omgeving van het metro-station Slinge. Dank voor stank De Schiedamse me vr. Muis kreeg gis teren in de centrale meldkamer Rijn mond de „gouden telefoon", omdat de door haar op 16 au gustus j.l. ingedien de klacht de 100.000ste bleek te zijn. Rechts het door mevr. Muis in gevulde klachten formulier, dat aan duidelijkheid niets te wensen over laat. ROTTERDAM „Het stinkt hier als de hel", riep op 16 augustus me vrouw E. Muis uit Rot terdam door de tele foon, tot de ambtenaar in de meld- en regelka- mer van de dienst Mi lieubeheer Rijnmond. En daarmee was zij de honderdduizendste die telefonisch een klacht uitte over de luchtver ontreiniging in het Rijn mondgebied, sinds in 1967 de meldkamer werd ingesteld. „Dit is geen mijlpaal, eerder een pispaal", vond de heer Boerma van de vereniging tegen milieubederf, die de ont vangst van mevrouw Muis bedacht had. Deze herdenking, zei hij, is een aansporing voor de Rijnmonders om indien nodig zoveel mogelijk te klagen. Hij liet in de meldkamer een aantal flesjes met stankverwek- kende stoffen achter, zo dat bezoekertde autori teiten zelf zouden kun nen ondervinden wat het is om in Rijnmond te wonen. Het Aksieko- mitee Rijnmond noemde de meldkamer een „zoet houdertje" voor de be volking, maar Rijn mondgecommitteerde Arie van Dijk vond dat de dienst Centraal Mi lieubeheer nuttig werk - doet, „In die zeven jaar is er van lieverlee iets verbeterd". Het jaarlijks aantal klachten van de meldka mer (telefoon 010- 150000) steeg van 724 in 1967 tot 19.432 in 1973. Vandaag in Jeruzalem begonnen JERUZALEM/AMSTERDAM ANP Vandaag is in Jeruza lem het militair proces begon nen tegen de twee Leidse stu denten Paula Witkam (26) en Margaretha Heijnsbroek (27). Zij werden, toen zij van de westelijke Jordaanoever Israel waren binnengekomen op 13 september gearresteerd op be schuldiging contacten te onder houden met Palestijnse verzet sorganisaties. Voordat zij contact kregen met de Israëlische advocate mevrouw Felicia Langer en met leden van de Nederlandse ambassade waren zij al enkele keren door de Israëlische justiQIe autoritei ten ondervraagd. Kort na de arrestatie van de twee dames werd de eveneens in Lei den studerende W. Thierens, die toen met zijn Palestijnse vrouw en zijn zoontje bij zijn schoonouders op de westelijke Jordaanoever logeerde, door de Israëlische autoriteiten opge roepen om zijn paspoort te la ten bekijken. Ook hij werd toen gearresteerd op dezelfde be schuldiging als zijn vrouwelijke medestudenten. Gisteravond hij op Schiphol teruggekeerd na een wat hij noemde nogal „nachtmerrieachtig avontuur". De heer Thierens, die voorzichtig bleef in zijn uitlatingen in ver band met het vandaag begon nen proces tegen zijn Leidse vriendinnen, vertelde op Schip hol, dat hij enige tijd geleden in Beiroet was geweest. Hij had daar zijn medestudenten vol gens afspraak ontmoet Ge drieën hebben zij daarna om wille van hun studie aldus de heer Thierens bezoeken ge bracht aan verschillende infor matiebureaus van Palestijnse verzetsorganisaties en aan een Palestijns vluchtelingenkamp. „Maar beslist nietaan bases van Palestijnse verzetsorganisa ties", aldus de teruggekeerde Leidse student. Nieuwe gevechten bij FIAT TURIJN Voor de poorten van de Fiatfabrieken in Turijn heb ben zich vandaag opnieuw ge vechten voorgedaan tussen postende stakers en werkwilli gen. Elf personen raakten daar bij gewond. Gisteren waren er bij gevechten al 13 gewonden gevallen, van wie een ernstig. De stakingsdag was uitgeroepen door de vakbonden tegen het besluit van de Fiat-directie het produktieprogram tot het eind van het jaar te beperken met 200.000 voertuigen. Een nieuwe staking is voorzien voor 16 ok tober en dan op nationaal ni veau. Deze is bedoeld als pro test tegen de werktijdverkor ting voor meer dan 70.000 ar beiders van Fiat. Weeroverzicht DE BILT Ons land bevindt zich nog steeds in een noordelij ke stroming die koude en onsta biele luchtmassa's aanvoert. De ze stroming wordt enerzijds in stand gehouden door een gordel van hogedruk die zich uitstrekt van het zeegebied ten westen van Ierland tot over Noord- Scandinavië en een actieve stormdepressie op de Oostzee anderzijds. De temperaturen in West- en Midden-Europa bevin den zich als gevolg van deze drukverdeling op een niveau, dat verscheidene graden te laag is voor de tijd van het jaar. Ook morgen zal het weer in ons land zich niet veel anders laten aan zien dan de afgelopen dagen het Vooruitzichten voor zaterdag: Opklaringen, maar aanvanke lijk nog een lokale bui. Weinig verandering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 12 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 60 procent DEN HAAG (ANP) In dc eerste helft van dit Jaar zijn ruim 212.000 misdrijven ter kennis van de politic gekomen tegen 181.000 in dc overeenkomstige periode van vorig Jaar. Dit betekent een toename van 15 procent. Het aantal agressieve misdrijven, 18.700, steeg met 12 procent en het aantal seksuele misdrijven, 3.520. was vrijwel gelijk aan dat van het eerste halfjaar van 1973. Misdrijven als diefstal, oplichting en heling nam met 17 procent toe tot 165.000. De verkeersmisdrij- ven, 20.800, stegen met 7 procent, waaronder het rijden onder invloed, 5.800 en het doorrijden na een ongeval, 5.700. Er kwamen rond 800 misdrijven van de opiumwet ter kennis van de politie, hetgeen een stijging van 20 procent betekent en de misdrijven van de vuurwapenwet stegen met 36 procent tot 1160. (Vane r verslaggevers) DEN HAAG De minimumprijs voor volle melk zal toch met zes cent omhoog gaan tot 83 cent. De ministers Lubbers en Van der Stee hebben hieraan gistermiddag alsnog hun goedkeuring gegeven. Daaraan was gisteren een demonstratie voorafge gaan gegaan van ruim honderd melkhandelaren bij het ministerie van Economische Zaken, waar geprotesteerd werd tegen het feit dat de regering maar vijf cent verhoging wilde toestaan. Hoewel de ministers dinsdag vijf cent nog genoeg vonden, zeiden zij gisteren, dat „de moeilijke positie van de melkdetailhandel" hen heeft doen besluiten alsnog akkoord te gaan met zes cent. Minister Lubbers wees de verantwoordelijkheid voor de situatie van de hand. Maanden geleden heeft de minister het Produktschap voor Zuivel laten weten een prijsverhoging toe te willen staan en ook nodig te vinden. Toen was er volgens hem echter weinig medewerking van het schap. Het Produkt schap had in een vergadering gistermorgen tot een confrontatie met de ministers, besloten door wederom een prijsverhoging van zes cent voor te schrijven. t- l. De melkhandelaren toonden zich na tevreden na afloop van het onderhoud met de Enkele honjdc^en^melkslljters^uit het westen van ons land demonstreer- ministers. Deze zegden toe, dat zij, om herhaling te voorkomen, zich zullen beraden over de wijze van vaststelling van de minimum-melkprijs. den gisteren bij het ministerie van Economische Zaken. De protesterende melkslijters bij Staatssecretaris Hazekamp en minister Lubbers van Economische Zaken. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL Na de tweede week van het proces tegen de geschorste direc teur-generaal van de Belgische PTT Germain Baudrin (51). die wordt be schuldigd van corruptie en valsheid in geschrifte, hebben beide partijen reden tot optimisme. gaf aan „Equimo", een bedrijf waarin verdachte grote financiële belangen heeft en dat geleid werd door zijn zoon". Baudrin „omdat het zeer moei lijk zal zijn voor de openbare aanklager om te bewijzen, dat Baudrin een vermo gen van 41 miljoen franc verdiende, dat de vrucht was van wat hier genoemd wordt „passieve corruptie". Openbare aanklager P. Vandewalle „omdat een reeks belangrijke getuigen Een van de getuigen charge was de zeer bezwarende verklaring heeft Brusselse architect P. Bayens, bij i afgelegd dat Baudrin staatsopdrachten kort na het bekend worden van IIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIllllllIltllltllllllllH corruptieschandaal in de hoogste PTT- kringen werd ingebroken, kennelijk met de bedoeling om voor Baudrin bezwa rende dossiers uit de wereld te helpen. Architect Bayens is een vriend van de man die het Belgische PTT-schandaal in de publiciteit bracht, ir. P. Demaagt Bayens was belast met de inrichting van de kantoren van de PTT. Tot grote hilariteit van het publiek kon hij verkla ren dat hoe hoger het PTT-personeel is, des te sjiekere en vooral zachter zitten de meubelen in gebruik zijn. De staats gelden die op deze manier worden ver- spild lopen in de vele miljoenen. Zeker als figuren als Baudrin hun gehele meu bilair lieten vernieuwen alleen al om het feit dat een bepaalde lamp er niet bij paste... En steeds was het de firma Equimo van zoon Michel Baudrin die de PTT uit de zorgen hielp. Ter zitting kwam ook de bouw en in richting van het paradepaardje van de Belgische F>TT, het satcllietccntrum in Lessive ter sprake. Opnieuw blijkt tot grote ergernis van het publiek en ken nelijk ook van een zeer droef kijkende rechtbankpresident dat de Belgische be lastingbetalers hiervoor vele miljoenen extra in de kas van Equimo hebben moeten storten. De volgende week komen de getuigen décharge aan het woord. De week daarna denkt de openbare aanklager twee dagen nodig te hebben om Bau drin stevig aan te pakken. De verdedi ging rekent op drie dagen, zodat het einde van het proces nog niet in zicht Italiaanse bank ineen gestort MILAAN (AP) Een Italiaanse rechter heeft een bevel tot In hechtenisneming hechtenis ne ming uitgevaardigd tegen Mi- chèle Sindona, een Italiaanse financier die een groot finan cieel rijk had opgebouwd in Italië en de Verenigde Staten, dat in de afgelopen paar maan den Ineen een Is gestort. In het bevel van de rechter wordt gesteld dat Sindona de docu menten van zijn voormalige bank, Banca Unione in Milaan, heeft vervalst in 1970. Volgens andere bronnen zou Sindona tevens worden beschuldigd van ten onrechte uitkeren van divi denden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 13