fUidMiQowia/nt Hl Stijgende liin werkloosheid zet zich voort nu 158.600 760.000 ijmaker Bank voor opgelicht Politie bundelt krachten tegen zware misdaad Verkeerde dode begraven verdien 'n echte Dinsdag 8 oktober 1974 67e jaargang no. 19935 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden - Directeur.hoofdredacteur F I. Plug - Chef-redacteur: J. W C. Leune. Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.38 per mm. Telefoontjes ƒ3,50 - Klachten bezorging telefoon 22244 (18.00 tot 19.00 uur) - - Abonnementen per week f 2.49; kwartaal f 32,21jaar f 125.25 - losse nummers 45 cent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De werkloosheid Is in september opnieuw gestegen. Met inbe grip van degenen die op aanvullende werken zijn tewerkgesteld en van dege nen die op sociale werkvoorzieningsob jecten werken, bedroeg de geregistreerde arbeidsreserve eind september 158.600, dat is 2.300 meer dan eind augustus. NKV-voorzitter W. Spit, die momenteel met delegaties van de twee andere vak centrales een werkbezoek aan Brabant brengt, stelde, dat de werkloosheid een onaanvaardbaar hoog peil heeft bereikt. Hij liet weten, dat de vakbonden bereid zijn een zekere matiging in acht te nemen bij hun looneisen, maar dan wel onder de strikte voorwaarde, dat de daardoor vrijkomende middelen gericht en kracht dadig worden gebruikt voor verbetering van de werkgelegenheid. Uit de gisteren gepubliceerde cijfers van het minis terie van Sociale Zaken blijkt verder, dat er ook sprake is van een verlenging van de gemiddelde inschrijvingsduur. Naar beroepsgroepen gezien, steeg de werkloosheid vooral bij het horecapersoneel en het handels- en kantoorpersoneel, terwijl van enige daling sprake was in de werkloosheid onder metaalbewerkers en bouwvakarbeiders. Bij vrijwel alle beroepsgroepen daalde het aantal openstaande aanvragen, vacatu res, vooral bij metaalbewerkers. De vraag naar arbeidskrachten jonger dan 19 jaar nam eveneens sterk af. Eind september waren 7.700 mannelijke en 6.700 vrouwelijke schoolverlaters (beneden 23 jaar) in de geregistreerde arbeidsreserve opgenomen; een jaar tevoren bedroeg de werkloosheid onder deze groe pen respectievelijk nog 4.200 en 3.300. Deze toename hangt samen met geringere plaatsingsmogelijkhe den. De werkloosheid onder 15- en partieel -partieel leerplichtigen - is de afgelopen maanden eveneens gestegen. Eind september waren 2.565 jongens en 2.967 meisjes van deze leeftijd werkloos. Tenslotte is er ook sprake van een toenemend aantal werktijdverkortingen. Van een onzer verslaggevers) Hilversum Een uitvaartvereni ging in Hilversum en een zieken huis in Blaricum geven elkaar de schuld van de verwisseling vab een stoffelijk overschot bij een begrafenis. De familie vond het vreemd, dat bij aankomst op de begraafplaats de bloemstukken bij de kist ont braken. Volgens dé begrafenison- dernemer waren zij kennelijk ver geten. Toegezegd werd, dat zij zo spoedig mogelijk op het graf zou den worden gelegd. Eenmaal thuis belde de familie, wat argwanend voor alle zeker heid toch nog even het zieken huis. Daar kreeg men tot zijn stomme verbazing te horen dat de kist van de overledene nog in de- aula stond. En dat er dus een ander stoffelijk overschot in het familiegraf was bijgezét. De begrafenisondernemer wentelt de schuld nu af op het ziekenhuis, waar een broeder de kist zou hebben aangewezen. Het zieken huis stelt echter, dat een begrafe nisondernemer verplicht is bij het ophalen van de kist zich van de identiteit van het stoffelijk over schot te vergewissen. De raciale onrust in Boston als gevolg van de door de rechterlijke macht bevolen integratie van blanke en zwarte scholieren heeft gisteren tot rellen geleid. Nadat ongeveer honderd blanke herrieschoppers de neger Jean Louis André, die met zijn auto zijn dochter van school kwam halen, tot stoppen hadden gedwongen, mishandelden zij hem tot bloedens toe voordat een politieagent hem kwam ontzetten. Kamer 17 Ned. I om 20.21 uur ..Kamer 17", eerste deel van een Nederlandse politieserie. Ned II om 22.00 uur „De nieu we ijstijd" van Johan van der Keuken in de drieluik Noord- Zuid (slot). Veel bewolking met nu en dan regen of buien. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. Maximumtemperaturen om streeks 11 graden. Morgen zon: 6.53-18.00. Maan: 14.52. Schev. hoogw.: 8.06-20.38. Laagw.: 3.37-16.09. (Van één onzer verslaerevers) ZLTPHEN De Nederlandse politie gaat zich sterk maken tegen de toenemende zware misdaad. Daartoe wordt een landelijke recherchedienst voorbereid. Tevens komt er een centrale inlichtin gendienst met volgploegen en een speciaal team voor het tegen gaan van terroristische misdrijven. Minister Van Agt van Justitie kondigde dit gisteren aan bij de opening in Zutphen van de rechercheschool voor gemeente- en rijkspolitie en de kaderschool van de gemeentepolitie. Misdrijven van landelijke aard, speciale delicten zoals handel in drugs en gecompliceerde en groepsmisdrijven vragen volgens hem om een beter georganiseerde aanpak dan tot nu toe. „Naarmate gewelddaden toenemen en illegaal wapenbezit steeds meer aandacht vraagt neemt ook het tegen de politie uitgeoefende geweld toe. Als het politievak ooit al zekerheid bood. de laatste jaren is dat geenszins het geval meer", aldus minister Van Agt. Volgens de minister leven bij ambtenaren van de recherche zorgen en soms zelfs grieven over de behandeling van verdachten. Sommi gen menen dat de verdachten in de watten wordt gelegd. Sinds kort moet iedere ambtenaar het verhoor openen met de kennisge ving aan de verdachte dat hij niet behoeft te antwoorden. De raadsman van een verdachte loopt niet zelden in de eerste fase van het onderzoek de politie voor de voeten. Gedetineerden of veroordeelden worden vaak te snel weer op vrije voeten gesteld, aldus enkele van de zorgen die minister Van Agt beluisterd zei te hebben bij recherchepersoneel. Gistermorgen is voor het eerst in het Safaripark de Beekso Bergen een Grèvy zebra geboren. Moeder Carta en kind ma ken hot uitste kend. De bozoo- kers van de Beok- se Bergen mogen een naam verzin nen voor dozo kleine zobra. Hot geslacht is nog met bekend. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIHII. Politie op jacht naar schoten (Vane a onzer verslaggevers) Soest De Socstcr politie werd gisteravond geconfronteerd met een aantal uit dc bossen komende schoten. Aangezien het jachtsei zoen nog niet is geopend, vond men het raadzaam de schutter op te sporen. Dc schoten vielen met dc regelmaat van de klok, en bij het lokaliseren daarvan, kwam men steeds dichter bij het gemeentelijk sportpark. Tot men, even voordat opnieuw een schot weerklonk, iemand hoorde roepen „op uw plaatsen". De verraste agenten zijn nog even bij dc atletiekwedstrijden blijven kijken. De politie van Soest hoor de schoten uit de bossen komen en stelde, omdat het jachtseizoen nog niet geo pend was een onderzoek in. Men bleek met atletie kwedstrijden te doen te heb ben. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllin Torenhoge vuurballen schoten gisteren de lucht in tijdens een enorme brand in zes tanks op een Exxon-raffinaderij in Valencia, Californië. De oliebrand ontstond door bliksem inslag tijdens de eerste zware regenval van het seizoen. De schade bedraagt ongeveer een half miljoen gulden. UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIUUIUIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Euthanasie: levenslang Londen Een rechtbank in de Schotse stad Edinburgh heeft gisteren een 34-jarige verpleegster tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld omdat ze een 80-jarige vrouw een voortijdige dood had bezorgd door het toedienen van een dodelijke dosis insuline. De verpleegster was werkzaam op de ziekenafdeling van een ziekenhuis in Glasgow. Tijdens het proces, verzekerde ze de rechter dat euthanasie het pijnloos doden van ongeneeslijk zieken volledig tegen haar principes is. UTRECHT Dc Utrechtse politie hoeft Interpol ingeschakeld om achter de verblijfplaats te komen van de 37-jarlge Utrechter A. J. die zijn werkgever, de Algemene Bank Nederland, de afgelopen anderhalf jaar voor ruim 7G0.000 zou hebben opgelicht. Dc politie sluit niet uit, dat het zelfs om een nog groter bedrag gaat. De politie kwam de grootscheepse verdsistering op het spoor toen familie van J. bij de recherche aanklopte met een brief, waarin J. aankondigde zelfmoord te gaan plegen. Toen de recherche daarna in de woning van de vrijgezel een kijkje ging nemen, trof zij niet de bankemployé aan, maar wel een grote verzameling kostbare oude boeken en een collectie dure postzegels. Ook viel op, dat de woning bijzonder duur was ingericht. Hierdoor argwanend geworden, alarmeerde de politie de bank, waar J. werkte, waar al spoedig duidelijk werd dat de man zich van zijn salaris de kostbare verzameling meubelen, boeken en postzegels niet kon veroorloven. Een intern accountantsonderzoek bracht daarna aan het licht, dat J. de bank zeker 760.000 door de neus had geboord. Hoe het precies mogelijk was dat de man de bank in anderhalf jaar voor een dergelijk bedrag heeft kunnen oplichten is de politie nog niet duidelijk. Hij moet bijzonder geraffineerd te werk zijn gegaan. Uit hoofde van zijn functie verrichtte J. zozel in Nederland als in het buitenland transacties. Hij schijnt niet alleen bij de Utrechtse vestiging van de bank, maar ook bij andere filialen zijn slag te hebben geslagen. De politie vermoedt dat de voortvluchtige J. zich momenteel in Italië ophoudt. Dat er geen sprake is van zelfmoord baseert de politie onder meer op het feit, dat ook na de dag waarop de familie de politie waarschuwde de man nog van een bank in Zwitserland geld heeft overgemaakt naar een bank in Brussel. „Vergissing van de bank in uw voordeeV Amsterdam Dat een kassiers machine van de Nederlandse Middenstandsbank ook wel eens een fout kan maken, bleek het afgelopen weekeinde toen het assurantiekantoor Polyga- rant uit de Bijlmermeer een kwitantie ontving van bijna 7 miljoen gulden. De firma had een opdracht ge geven voor een boeking van 340,70. Dit bedrag werd door de kassiersmachine fout ver- 'werkt en zo gebeurde het dat het rekeningnummer van de fir ma - 697934079 - gebruikt werd als saldo. Deze vergissing werd toegeschreven aan het bewegen van de kwitantié in de kassiers machine. De rekeninghouder werd onmiddellijk na het con stateren van de fout, die volgens de bank maar zeer zelden voor komt, op de hoogte gebracht. I I. a 1 I.' i..l Ifi Wl.l FBIdirecteur De Ameri kaanse Senaat heeft met 70 stemmen voor en nul tegen ge stemd voor een verkorting van de ambtstermijn van een direc teur van de FBI (de federale recherche) tot tien jaar. De pre sident behoudt het recht de di recteur ook voor de afloop van die termijn te ontslaan. De be perking van de ambtstermijn is een poging van de senaat om wat meer greep te krijgen op de toekomstige leiding van de FBI. Verkleumde zwaluwen Door de kou die sedert enkele dagen in Zwitserland heerst, hebben veel zwaluwen niet hun tocht naar het zuiden kunnen vervol gen. Zwaluwen die uitgeput worden aangetroffen, kunnen nu in een daartoe bestemde doos naar het dichtsbijzijnde station worden gebracht. Dc Zwitserse spoorwegen zullen de vogels gratis vervoeren naar Bellizona in het kanton Tessino waar de zwaluwen in een milder klimaat zullen worden losgela ten. Wapenopslag De Westduitse politie heeft gisteren in Bremen een omvangrijke wapenopslag plaats van de intussen groten deels ontbonden Baadcr-Mein- hofgrocp ontdekt en een lid van de groep in hechtenis genomen. Dc politie kwam door de ont ploffing van een benzineblik op het spoor van de opslagplaats. Bijzonder praktisch is deze handige mini-lettorlang. In een oogwenk kunt u voorraadbussen. mappen e.d. voorzien van keurige, zelfkle vende naamstrookjes Slechts de kleine moeite van hot maken van een nieuw kwartaal- abonnee is genoeg om in het bezit te komen van dit apparaatje. Dochter Julie: Maak Nixon reizend ambassadeur PHILADELPHIA (AP) - Julie Eisenhower, dochter van de voormalige presi dent Nixon, heeft gisteren gezegd dat zc haar vader het land zou willen zien dienen als reizend ambas sadeur. „Het zou echt een tragedie zijn als van zijn begaafdheid om met bui tenlandse leiders samen te werken en zijn ervaring in de wereldpolitiek geen gebruik zou worden ge maakt", aldus Julie in een televisieprogramma. Bemanning Moctsoe wordt geëvacueerd TOKIO (DPA) - Het err- ste Japanse schip met kernaandrijving, de „Moetsoe", die al zes we ken in do Stille Oceaan drijft met een lekkende kernreactor, dreigt nu he lemaal aan zijn lot te wor den overgelaten. De Ja panse vakbond van zeeva renden heeft de onmiddel lijke evacuatie van de be manning geëist omdat de opvarenden dc uitputting nabij zouden zijn. De vissers van Moetsoe in Noord-Japan, de thuisha ven van het schip, weige ren het atoomschip toe to laten uit vrees voor radio actieve besmetting. Naar andere havens kan het atoomschip niet uitwij ken, omdat het alleen in Moetsoe gerepareerd kan worden.

Leidse Courant | 1974 | | pagina 1